Er ging een week voorbij t'Buitenland ^Binnenland WeecAecichi Nog nooit gehoord van de Vereenigde Staten. Primitieve bergbewoners in Midden-Amerika. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT vin ZATERDAG 6 NOVEMBER Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. NASSAU-TAX. Tel. 3545 DERDE BLAD mm** Vrijdagmiddag. Het teekengenootschap „Kunst zij ons doel" houdt tot 14 November een tentoon stelling in het perceel Langestraat 87. Wie het bijzonder goede werk van de hier exposeerende amateurs in oogen- schouw neemt, moet wel tot de conclusie komen, dat het spreekwoord „Het doel heiligt de middelen" hier niet van toepas sing kan verklaard worden. In 't Gulden Vlies heeft de Waard een woord van opwekking gesproken tot allen, die daar waren samengekomen. Men be hoeft niet bevreesd te zijn, dat het tot een of ander drinkgelag is gekomen, als men weet, dat de heer De Waard bestuurslid is van het Alkmaarsche Drankweercomité, dat daar ter plaatse een uitvoering heeft gegeven. Zooals de Waard was vertrouw de hij zijn gasten. In Koedijk is een fancy fair gehouden, waar men zich kon vermaken met „hoeden afwerpen". Wij herinneren ons uit onze jeugd, dat dit inderdaad een vermakelijk spel was, vooral als er dik sneeuw lag en er heeren met hooge hoeden voorbij kwamen. Van Sylvain Poons' revue in 't Gulden Vlies, zegt de verslaggever, dat de daar gezongen versjes spoedig gemeengoed wa ren geworden. Gelukkig maakt deze revue dus een uitzondering op andere waarbij men wel eens moest constateeren, dat de daar gezongen versjes goed gemeen waren geworden. Ds. Westmijse heeft in Schagerbrug het kenmerkende verschil tusschen den plat telander en den stedeling besproken met de conclusie, dat de plattelander levens wijsheid, maar de stedeling wereldwijs heid bezit. Waar deze predikant uit Rot terdam was overgekomen, kan men niet zeggen, dat hij bijzonder bescheiden is geweest. Een caféhoudster te Alkmaar werd Woensdagavond door een jongen man aan gerand. Zij verdedigde zich heftig, zoodat de aanrander de vlucht moest nemen, maar zij moest na de worsteling consta teeren, dat haar geheele japon gescheurd Was. Nu de politie den dader gearresteerd heeft en deze voor de rechtbank zal ver schijnen, kan men er zeker van zijn, dat ook hij er niet zonder kleerscheuren zal afkomen. In de Ringvaart van Heerhugowaard zijn Woensdagavond twee motorbooten bij het passeeren op elkaar geloopen. Het blijkt, dat de mist wel de oorzaak is ge weest, dat zij elkaar niet gemist hebben. Het spreekwoord zegt, dat het geld, dat stom is, recht maakt wat krom is. Waar de postzegelautomaten niet willen function- neeren als men er verbogen centen in doet, willen wij er alleen maar op wijzen, dat hier het gebruik van geld, dat krom is, alleen maar stom is. Volgens het verslag van den heer Lode Prins in onze courant, heeft Dr. Aljechin bij de dertiende partij ware strijdlust ge toond. Boven uitputting door belegering verkoos hij een heldhaftig tweegevecht van man tegen man. Hij botste tegen zijn tegenstander op en heeft daarbij met zijn gewone elan van zich afgebeten. Als men nagaat, dat Euwe vóór alles stilte noodig heeft, is het te begrijpen, dat hij met een dergelijken tegenstander geen rustige partij kan spelen. Een dominee in Delft vermaande zijn hoorders, dat zij niet mochten dansen, maar hij gevoelde, dat hij, aldus doende, een oordeel uitsprak over dingen waarvan hij zelf geen ondervinding had. De domi nee heeft daarom dansles genomen en hij heeft het verblijf in openbare dancings als een ontspannend en weldadig genoegen ervaren. Het classicaal bestuur heeft den predi kant voor ontslag voorgedragen. Men is waarschijnlijk bevreesd, dat hij ook nog eens over zijn vermaningen tegen de drankmisbruikers zal gaan nadenken. In Amsterdam heeft men een luchtver dedigingsdag gehouden, waarbij een nachtelijk bombardement boven den Am- stel vertoond werd. Blijkens het verslag was de brandweer paraat, daar er op de Jan van der Heijden groote hoeveelheden schuim waren. Nu heel Amsterdam uithuizig was en in de lucht keek, schijnen er ook in diverse achterbuurten groote hoeveelheden schuim te zijn geweest, die op dezen avond een goeden slag dachten te slaan. De wichelroede-loopster mevr. Klein Sprokkelhorst uit Zeist heeft in de ge meente IJselstein het bestaan van ver scheidene onderaardsche gangen vastge steld. Zij toonde zich in het minst niet beleedigd door de mededeeling, dat haar gangen zullen worden nagegaan. De directeur van de K. L. M., de heer Plesman, heeft een zoon, die voor de eerste maal als piloot een rondvlucht boven Am sterdam gemaakt heeft. Om een oordeel te kunnen vellen over de prestaties van den jeugdigen vlieger is de vader mee de lucht ingegaan. Na de landing naar zijn indruk ken gevraagd, deelde hij enthousiast mede, dat hij in de wolken was geweest. Een man in Groningen had een spaarkas opgericht waarvoor de leden elke week een bepaald bedrag stortten om brandstof fen te kunnen koopen. Nu blijkt, dat hij niet minder dan dertienhonderd gulden verduisterd heeft, zal hij, ondanks het ge brek aan brandstoffen, bij alle gedupeer den op een warme ontvangst kunnen rekenen. In een hotel in Praag heeft een kamer meisje tot haar ontzetting een levenden kaaiman in haar bed gevonden. Er zijn getrouwde vrouwen van haven arbeiders, die dezelfde ervaring opdeden zonder zooals dit meisje haar spraak te verliezen en naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Een werklooze schoenmaker in Hon garije klaagde over maagpijn. De dokter hoorde een metaalklank in dit lichaams deel en een onderzoek met X-stralen wees uit, dat de schoenmaker niet minder dan 35 metalen voorwerpen had ingeslikt, waaronder den kop van een hamer, mes sen, spijkers enz. Het schijnt dat de man minder in zijn maag heeft gezeten met het feit dat hij werkloos was, dan met de omstandigheid, dat hij zijn gereedschap kwijt was. Professor Piccard, die in een bol naar de stratosfeer ging, wil nu in een soortgelijk toestel, zonder verbinding met een schip, negen kilometer diep in den Oceaan afda len. Men vreest, dat dergelijke gevaarlijke proeven dezen professor nog eens zijn bol zullen kosten. Tot voor kort hadden de inwoners van een Indiaansch dorp, genaamd Santiago Chimaltenango, hoog in de bergen in het noordwesten van Gua temala, met 1900 jaar oude tradities van de Maya beschaving, nog nooit gehoord van bet bestaan der Ver eenigde Staten. Het dorp ligt op 800 voet hoogte, geheel van de wereld afgezonderd, op een top van het Cuchumstanasgebergte, de hoogste bergketen in Midden-Amerika. In het rapport van Charles Wagley, van de Columbia Universiteit, die vijf maanden onder deze menschen geleefd heeft om de economische en sociale gewoonten der duizend bewoners van het dorp te be- studeeren, wordt melding gemaakt van de „ontdekking van een oud volk, dat niet is uitgestorven en in de twintigste eeuw in sterkte toeneemt." De oude godsdienstplechtigheden der dorpelingen toonen een merkwaardige verwantschap met het katholicisme, dat Spaansche missionarissen na de verove ring van Cortez in 1521 daarheen ge bracht hebben. Deze Indianen hebben nog de Maya jaartelling, waarbij het jaar is onderver deeld in achttien maanden van elk twintig dagen. Daar het jaar hierdoor vyf dagen korter duurt dan het zonnejaar en dit als een ongeluk wordt beschouwd, brengt het geheele dorp die vijf dagen door in vasten en gebed. Tijdens het feest van den heili gen Jacobus, den beschermheilige van het dorp, waarbij diens beeltenis wordt rond gedragen, bidden de priesters om goed weer en drinken groote hoeveelheden van een inheemsche drank, welke hen nader tot den godsdienst moet brengen. Romantiek is bij het huwelijk uitgeslo ten. De ideale leeftijd voor een huwelijk ligt tusschen 12 en 13 jaar voor de bruid en tusschen 13 en 14 jaar voor den bruide gom. Echtscheiding is zeer gemakkelijk, de vrouw keert terug naar het ouderlijk huis, terwijl de kinderen het eigendom blijven van den vader. Daar het mannelijk geslacht in aantal overheerscht, komt Polygamie bijna niet voor. Het leven in het dorp is zeer eenvoudig. De hoofdschotel bestaat uit zwarte Mexi- caansche boonen, vruchten en soms var- kensvleesch, of kip. Het eenige gewas in Santiago Chimaltenango is mais en het overschot hiervan wordt wekelijks met naburige dorpen verruild voor gereed schappen, katoen, cacao en vruchten. De aankomst van Wagley veroorzaakte een groote opschudding in het dorp. Iedere kwaal heeft in het oog van de dorpelingen een schutspatroon en de blanke vreemde ling wordt beschouwd als de patroon van de pokken. Na de inboorlingen een maand lang te vriend te hebben gehouden, met versnaperingen en medischen hulp, slaag de Wagley er in hun angst te verdrijven, waarna zij den verderen tijd zeer gastvrij tegenover hem waren. Ook een record. - Een slager, Swane- poel, en een smid, Pienaar, twee inwoners van Nijlstroom, in Transvaal, zijn tijdens een hittegolf een wandeling gaan maken en teruggekeerd als gemeenteraadsleden na een candidaatstelling en verkiezing, die nog geen twee minuten in beslag namen. Op den dag der candidaatstelling bedroeg de tem peratuur in Nijlstroom 101 graden, en de inwoners stonden zeer lusteloos tegenover de verkiezing van twee gemeenteraads leden. Drie minuten voor het oogenblik, waarop de tijd voor het indienen van een voordracht verstreken zou zijn, keek men ter gemeentegriffie angstvallig uit naar candidaten. Een minuut voor tijd kwamen Swanepoel en Pienaar toevallig een kijkje nemen in het Raadhuis, daar zij toch in de buurt waren. Direct werden zij candidaat gesteld door drie andere inwoners, die in het Raadhuis aanwezig waren, en een mi nuut na het vastgestelde tijdstip verklaarde de voorzitter van het stembureau hen geko zen, daar geen tegencandidaten gesteld wa ren voor de opengevallen plaatsen in den gemeenteraad. Toen een kwartier later andere candidaten zich op het stadhuis aan melden, moest hun medegedeeld worden, dat de verkiezing reeds was afgeloopen. Heggen vervangen door moerbeistrui ken. - De plaatselijke autoriteiten var. Stade, in het noordwesten van Duitschland gelegen, hebben besloten alle heggen in het district weg te doen nemen en er moerbei struiken voor in de plaats te planten, ten einde de zijderupsteelt te bevorderen. Men hoopt op deze wijze Duitschland zelfstandi ger te maken in de vervaardiging van na tuurzijde. Tegelijkertijd worden Duitsche boeren en eigenaren van tuinen aangemoe digd zijderupsen te teelen. Nieuwe doodvonnissen. - De krijgs raad in Wit-Rusland, welke te Gomel zetelt, heeft op 2 November acht personen ter dood veroordeeld. Zij werden beschul digd leden te zijn van een organisatie van spionnen en contra-revolutionnaire sabo teurs. Onder de veroordeelden bevindt zich ook de vroegere president van de Sovjet van de stad Gomel, Malachonok. Schotten door Arabieren vermoord. - De eerste resultaten van het onderzoek naar den moord op twee Schotsche solda ten in Palestina wijzen uit, dat zij werden gedood door drie Arabieren, die verborgen waren achter de bergen langs den weg, die de oude stad van Jeruzalem van de nieu we Joodsche wijken scheidt. Politiehonden hebben de sporen der moordenaars gevolgd tot het dorp Sille, dat door de troepen werd omsingeld. Men heeft besloten de ijzeren poorten, welke onlangs in de stadsomheining wer den geplaatst, te sluiten. Twee Britsche soldaten overvallen.- Twee Arabieren te Jeruzalem hebben van zeer nabij schoten gelost op twee Britsche soldaten, die wandelden op den grooten verkeersweg langs de stadsmuren. De aan vallers slaagden erin te ontkomen naar een van de dorpen bij de stad. De soldaten zijn in den loop van den avond aan de gevol gen overleden. DE VERMISTE SCHOLIER GEVONDEN. In de bosschen rond Amersfoort troffen houthakkers den jongen aan. De sinds Donderdagmorgen te Rotterdam vermiste scholier de 12-jarige Hilbert Jol- dertsma is Vrijdagmorgen in alle vroegte in de bosschen bij Amersfoort door hout hakkers aangetroffen. De knaap werd on middellijk overgegeven aan de politie, bij wie hij verklaarde, dat hij op goed geluk was gaan fietsen. De jongen had den nacht in het bosch doorgebracht. Hij verzekerde tenslotte den commissaris, dat hij voortaan er voor zorgen zou betere cijfers op zijn rapport te krijgen. Een avontuur als hij had doorleefd, zou hij niet meer ondernemen. In den loop van den dag is de jongen naar zijn ouders aan de Catharina Beersmans- straat te Rotterdam teruggebracht. DE SLAGERS EN DE CRISIS HEFFING. Afslag der vleeschprijzen. Het bureau van den Nederlandschen Sla gershond te Utrecht schrijft ons: De afschaffing van de 5 procent crisishef fing op rundvleesch per 1 November j.1. is door de slagers met groote voldoening ver nomen. Vijf jaar lang heeft het slagersbe- drijf onder crisislasten gebukt en buiten de heffing op gesmolten vet is aldus door de slagers aan crisisheffingen op vleesch niet minder dan 74 millioen gulden opgebracht, ten bate van het landbouwcrisisfonds, het welk ongeveer 7000 is per slagersbedrijf; een groot- bedrag voor een gemiddeld klein middenstandsbedrijf, hetwelk niet in staat bleek deze lasten op den consument te ver halen, door scherpe concurrentie en sterk slinkend debiet. Het slagersbedrijf komt nu weer wat op adem en algemeen zou direct gevolg gege ven zijn aan den wensch van minister Steen- berghe om de vleeschprijzen evenveel te verlagen, als de afschaffing der 5 procent crisisheffing, den kostprijs ontlast, dit is 45 cent per K.G., ware er geen remmende factor. Voortvarende plaatselijke slagersvetteeni- gingen hebben reeds op 1 November tot deze prijsverlaging besloten. Andere, die later bijeen kwamen, zaten met de moeilijk heid dat de slachtveemarkten van Maandag en Dinsdag j.1. een vrij sterke stijging der veeprijzen lieten zien. Wat reeds door velen was voorzien en door de afgevaardigden der beide bonds- besturen op 22 October aan het departe ment van economische zaken ook als hun oordeel was gegeven, n.1. dat als gevolg van het heerschen van mond- en klauwzeer en teelt beperking, een stijging der slachtvee- prijzen was te verwachten, voltrok zich n.1. Woensdag te den Bosch, Donderdag te Zut- phen en Vrijdag 5 November op de markten te Leeuwarden, Zwolle en Leiden gehand- haad en zich in niet mindere mate bij de kalverenhandel doen openbaren. Waar de inkoop van rundvee deze week 4 tot 5 cent per K.G. steeg, is het voor de slagers al heel moeilijk geworden, op grond van de afschaffing der crisisheffing. De sla gers, die de prijs verlaagden, zullen bij handhaving der huidige hoogere slachtvee- prijzen spoedig de vleeschprijzen moeten opslaan; vooral voor kalfsvleesch klemt dit sterk. De slagers, die deze week de prijzen nog niet hebben verlaagd, doen evenwel toch de afschaffing der crisisheffing ten bate ko men vwi den consument, want de inkoop zou bij niet-afschaffing der heffing tot op slag der vleeschprijzen hebben genoopt. Mocht de slachtveemarkt weer op lager niveau komen wat niet te verwachten en voor den veehouder, die veel verloor door het mond- en klauwzeer, ook niet wensche- lijk is dan zullen de slagers zeker op grond van lageren inkoop en afschaffing der crisisheffing de vleeschprijzen algemeen verlagen. Momenteel is de marktpositie zóó, dat de consument, ondanks de goede bedoeling van den minister van economische zaken en den goeden wil van de slagers, geen algemeene verlaging der rund- en kalf svleeschprij zen mag verwachten. Het moge al een heele geruststelling en voldoening voor den vleeschconsument zijn, dat het volksvoedsel vleesch niet meer door extra crisisheffingen wordt belast. EEN MEEVALLER VOOR HET RIJK. Nu de wereldjamboree een voordeelig saldo heeft opgeleverd. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer deelt de minister mede, dat van het bestuur der stichting wereldjamboree 1937 dezer dagen bij de re geering bericht is ingekomen, dat de jam boree een voordeelig saldo heeft opgele verd. Het aangevraagde bedrag van 8000 blijkt derhalve niet meer noodig te zyn, zoodat de minister deze verhooging terug neemt. DE AANRIJDING TE VOORSCHOTEN. Slachtoffer overleden. De motorrijder H. J., die Donderdag ochtend met groote snelheid tegen de blau we tram opreed is in het academisch zieken huis te Leiden aan de opgeloopen verwon dingen bezweken. KIND VAN EEN STOEL GEVALLEN EN OVERLEDEN. De ruim elf maanden oude J. van der Heyden is in de ouderlijke woning aan de Janne Bouwensstraat te Rotterdam van een stoel gevallen en zoo ongelukkig terecht ge komen, dat het kindje korten tijd later aan de gevolgen van den val is overleden. INBRAAK TE AMSTERDAM. Hedennacht ongeveer drie uur ontdekte een waker van den nachtveiligheidsdienst op zijn ronde, dat de buitendeur van per ceel Lijnbaansgracht 209 te Amsterdam, waarin een drukkerij is gevestigd, open stond. Hy waarschuwde onmiddellijk een agent van politie, die in de Marnixstraat surveilleerde en deze verzocht op zijn beurt assistentie aan het bureau Leidscheplein. Terstond werd met het onderzoek aange vangen, waarbij bleek, dat onbevoegden zich toegang tot het perceel hadden ver schaft. In het kantoor der drukkerij was alles overhoop gehaald en waren de bureaux en kasten opengebroken. Op de tweede etage van het pand, waar een fabriek van trek- sluitingen is ondergebracht, hebben de in brekers eveneens een bezoek gebracht, na dat zij een deur vernield hadden. De politie stelde zich in verbinding met de eigenaren teneinde te kunnen onderzoeken of er geld waarden of goederen worden vermist. DRINKWATERSCHAARSCHTE OP URK. Aangezien het op Urk al in maanden niet of weinig geregend heeft, heerscht daar thans een groote behoefte aan drinkwater. De kwaliteit van het leidingwater is van dien aard, dat het onmogelijk als drinkwa ter kan dienen. Wanneer er niet spoedig ver andering ten goede komt, zal er op het eiland een onhoudbare toestand ontstaan. Het drinkwater is er al zoo gering, dat hier voor reeds meermalen pompwater gebruikt wordt. Indien de droogte zou aanhouden en er vorst mocht intreden, zal Urk binnen enkele dagen geheel en al zonder drinkwater zijn. DE WELDADIGHEIDSZEGELS VOOR HET KIND. Uitgifte 1937 1938 naar een schilderij van Frans Hals. Van 1 December tot en met 5 Januari 1938 zullen op de postkantoren wederom weldadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de netto-opbrengst boven de frankeerwaarde ten bate komt van het bescherming- en hulpbehoevende kind. De zegels worden uitgegeven met een frankeerwaarde van resp. ly3, 3, 4, 5 en 12 yi cent en een verkoopprijs van 3, 5, 6, 8 en 16 cent. Ditmaal is de voorstelling der zegels een kinderkopje ontleend aan een schil derij van Frans Hals, naar aanleiding van de dit jaar gehouden tentoonstelling van den grooten meester, wiens eeuwig-jonge kunst daar zoo verrassend in al haar vol heid tot het Nederlandsche volk heeft ge sproken. Meester der vitaliteit wist hij ook het kindergelaat te schilderen, zóó dat al het bekoorlijke en opwekkende van de jonge levenskracht tot uitdrukking komt. Eén zijner schilderijen op die tentoonstelling te zien was daarom als aangewezen voor hoofdmotief der kinderzegels van dit jaar. De schildering van het kopje voor het zegel werd uitgevoerd door den kunstschilder Pijke Koch, het lettergedeelte is van de hand van den schriftkunstenaar J. van Krimpen. De kleur der zegels is resp.: donkergrijs, lichtgroen, roodbruin, donkergroen en blauw. JDe afbeelding is voor alle waarden dezelfde. De zegels zijn vervaardigd in roto gravure. De afmeting van het beeldvlak is 18 x 26 m.M. De geldigheidsduur voor frankeering loopt tot en met 31 Dec. 1942. LOUIS DE VRIES TE BRUSSEL. In het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel is Louis de Vries gisteravond opge treden in de rol van Armand Berton in het tooneelstuk „Jacqueline" van Sacha Guitry. Onder het uitgelezen publiek bevond zich mr. H. van Ronburgh, consul-generaal der Nederlanden in België. Het groote succes dat Louis de Vries oogstte, vond zijn uiting in een ovatie van het publiek en een grandiose bloemenhulde aan het eind van de voorstelling. Zwakke tot matige noordoostelijke tot zuidoostelijke wind; zwaar bewolkt tot be. trokken; weinig of geen regen; weinig ver, andering in temperatuur. Weinig verandering, De depressie in het noorden, waarvan het centrum thans benoorden IJsland ligt breidde zich over noord-Scandinavië uit waardoor het gebied van hooge luchtdruk in het noorden aangetast werd. Dit gebied breidde zich echter over het noordelijk deel van de Noordzee uit. Voor de Portugeeschs kust bleef de luchtdruk laag. Langs de Noorsche kust waaien plaatselijk krachtige tot stormachtige zuidelijke winden, overi- gens is in het geheele waarnemingsgebied de wind zwak tot matig met betrokken lucht en plaatselijk motregen. Alleen in het zuidelijk deel van Frankrijk is de lucht meest helder tot licht bewolkt. De hooge Alpentoppen steken boven de wolken uit, er heerscht mooi helder doch koud weer Jungfraujoch op 3450 meter meldt 12 gra den onder het vriespunt. Met uitzondering van het noorden en westen van de Brit sche eilanden is de temperatuur in vrijwel het geheele waarnemingsgebied gestegen, in onze omgeving vrij aanzienlijk. Alleen in midden-Frankrijk en midden-Zweden was de temperatuur vanmorgen onder het vries punt. Alleen in Frankrijk en op Ierland is de temperatuur onder normaal, overigens is zij er overal boven. Voor onze omgeving wordt voor morgen geen verandering van beteeke- nis in den weerstoestand verwacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 16.53 uur tot 6.34 uur licht op. Groote ritten speciale tarieven. HET VONDELCONGRES TE AMSTERDAM. Groote belangstelling. De deelneming aan het Vondelcongres, dat op 18 November a.s. in de aula van de gemeente-universiteit door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, zal worden geopend, is zóó groot, dat het comité in verband met de beschikbare plaats ruimte heeft moeten besluiten de deel neming te sluiten. Het totaal aantal deelnemers bedraagt ongeveer zeshonderd uit alle deelen van het land, maar ook uit Duitschland en Bel gië zyn inschrijvingen binnengekomen, o.a. heeft zich voor deelneming aan dit congres opgegeven de gezant van de Unie van Zuid- Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen. INBRAAK IN STATION TE NIEUWERSLUIS. Brutale indringers werden bij hun werk gestoord. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben brutale inbrekers zich toegang we ten te verschaffen tot het bureau van het station Nieuwersluis. Nadat zij op het eerste perron eerst een automaat hadden vernield en de daarin aanwezige dubbeltjes hadden weggenomen, hebben zij zich door het indrukken van n ruit, waarbij zij groene zeep gebruikten, die zij zelf tevoren nog in de bagage-afdee- ling hadden gestolen, toegang verschaft tot het stationsbureau, waar de brandkast stond. De inbrekers schijnen met de situatie althans eenigermate op de hoogte te zlJn geweest, want den dag, volgende op d®n nacht der inbraak, zou het betaaldag zlJn* zoodat er ruim elfhonderd gulden in brandkast aanwezig was. De pogingen, die de inbrekers heb aangewend om de geheele brandkast w g te halen, mislukten, omdat de kast met ee zware moer aan den muur is bevestig - Daarop hebben zy met een boor en snijaparaat een gat in den zijwand brandkast gemaakt Zij hadden reeds gat van ongeveer 15 c.M. hoogte in den s - len wand gesneden, toen zij verdacht S®.._ hoorden. Boor en snijapparaat hebben Z1J 1 den steek gelaten en het avontuur, dat hen zoo goed scheen te beginnen, e' i in een overhaaste vlucht. De snijder sto rustig in het gemaakt^ gat. - Op dat oogenblik n.1. kwam de heer by het station, om zijn dienst te heginne Deze zag allereerst den pot met groene zeep staan, hetgeen hem al zeer verdacht v0<? kwam. En toen hy de deur opende, zag twee mannen in gebukte houding vluch e Hy heeft hen nog aangeroepen, maar inbrekers verdwenen als wielrenners l®11® het Kanaal in de richting van Loenen. De heer S. heeft hierop den stationsc gewaarschuwd, die via de diensttelefoon omliggende posten inlichtte en de p n waarschuwde van Amsterdam, Utrecht Hilversum. Deze heeft de wegen afgezet onmiddellijk het onderzoek grondig aang® vangen. Het tweetal s nog gesignaleerd door e overwegwachter bij Weesp, maar ver mist men nog ieder spoor van de daders.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 14