DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN* Duitsch-Poolsche verklaring over de minderheden. No. 262 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 6 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De Duitsche minderheid in Polen en de Pootsche minderheid in Duitschland op gelijken voet. Hitier ontvangt een Pooleche delegatie. De hertog van Windsor niet naar Amerika. Japansche troepen bij Sjanghai geland. Opmarsch der Japanners in het Noorden. Spaak kabinets-formateur. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 6 November. De kranten zijn. vlug geweest, misschien wel te vlug in het oog der gedelegeerden, die in Brussel aan de Negenmogendheden- conferentie deelnemen. Want zij hadden den titel van het ontwerp, dat minister Spaak als voorzitter der conferentie giste ren zou aanbieden, reeds gepubliceerd en geen der diplomaten wist er iets van: Die hoorden het pas uit den mond van Spaak, die de ontwerp-nota aan Japan op de vergadering voor las! Het ontwerp bevatte de volgende punten: 1. Japan heeft de geldigheid van het Negenmogendhedenverdrag, waarvan ar tikel 1 de territoriale onaantastbaarheid en de onafhankelijkheid van China vast legt, niet betwist. De conferentie, die krachtens dit verdrag bijeen is, behoorde dus niet op vijandige gevoelens van Japan te stuiten. 2. Weliswaar is de conferentie bijeen geroepen in verband met een resolutie van het consultatieve comité van den Volken bond, zij heeft echter een eigen bestaan, aangezien zij is bijeengekomen ter toe passing van het Negenmogendhedenver drag. De mogendheden konden evenzeer zijn bijeengeroepen zonder besluit van Genève, aangezien de 'toestand in het Verre Oosten een bijeenkomst rechtvaar digt. Trouwens, de Vereenigde Staten, die vertegenwoordigd zijn, zijn geen lid van den Volkenbond en a contrario is Rusland, dat geen deel uitmaakt van het Negen mogendhedenverdrag, eyepeens aanwezig. 3. De conferentie heeft het voornemen een beperkte oommissie te benoemen, om, wanneer Japan er mede accoord gaat onderhandelingen te openen. Op deze wijze zal in groote mate rekening worden gehouden met den wensch van Tokio om slechts een klein aantal mogendheden, die de meeste belangen hebben in het Verre Oosten, tusschenbeide te zien komen. De nota besloot met uiting te geven aan de hoop, dat Japan onder deze omstandig heden welwillénd deniogelijkheid onder het oog zal willen zien in contact te treden met China en de cqnferentie. De debatten op de zitting van gisteren werden zeer vertraagd, doordat het ont- werp-memorandum van Spaak opmerkin gen van verscheidene afgevaardigden uit lokte en doordat er eénige moeilijkheden ten aanzien van de procedure rezen. De mogendheden, die in de eerste plaats bij het vraagstuk belang hebben, hadden vóór de bijeenkomst de instelling van een redactiecommissie voorgesteld. Het denk beeld van een beperkte Commissie, waarin Engeland, de Vereenigde Staten en België vertegenwoordigd zouden zijn, stuitte op Fransch verzet. Qagr Frankrijk op het standpunt stond, dat zijn belangen in de Zuidzee onthouding van elke internatio nale actie niet mogelijk maken, werd be slist, dat de conferentie zelf de noodige wijzigingen in het voorgestelde document zou aanbrengen. De delegaties zullen schriftelijk haar amendementen formulee ren en aan het secretariaat overhandigen, dat den tekst, waarover men zich op de eerstvolgende bijeenkomst zal uitspreken, zal voorbereiden. De uitwerking van dit document zal een kiesche arbeid zijn. Spaak wenscht, in het verlangen naar onderhandelingen met Japan, zich te be perken tot het opsommen van de Japan- sche grieven tegen China zonder die te be spreken, doch Wellington Koo wenscht, dat ook de klachten van de regeering te Nanking in het memorandum zullen wor den opgenomen, hetgeen invloed zou kun nen uitoefenen op het verzoeningsgezinde karakter. Men vreest door het opsommen van de klachten van beide zijden een negatief antwoord van Tokio, dat toch al geneigd is de conferentie te beschouwen als een rechtbank waarvoor het niet wenscht te verschijnen, in de hand te werken. Daarom stelde Litwinof, die Wellington Koo wilde steunen, voor, dat men in plaats van een memorandum met argumenten Japan slechts een nota zou zenden, waar in het verzocht wordt zich in verbinding te stellen met de conferentie. Zoo kon men twee tegenovergestelde stroomingen waarnemen, die men overi gens feeds vóór den aanvang der conferen tie voorzien had. Tenslotte besloot men zijn toevlucht te nemen tot de procedure van schriftelijke amendementen. We moeten behalve de besprekingen van de Brusselsche conferentie, ook de gebeurtenissen in China zelf blijven vol gen en dan valt het op, dat de vredesstem- men steeds luider beginnen te klinken. Zoo heeft de Japansche afgezant te Washington op een persconferentie aldaar verklaard, dat Japan de vijandelijkheden zou staken zoodra dit mogelijk was. De vredesonderhandelingen zelve moeten echter alleen door China en Japan ge- De Poolsche en de Duitsche regeering hebben een gemeenschappelijke verklaring opgesteld over de behandeling van de Pool sche minderheden in Duitschland en de Duitsche minderheden in Polen. Deze verklaring is gisteravond tegelijker tijd te Berlijn en Warschau gepubliceerd. In de verklaring wordt gezegd, dat de beide regeeringen na onderhandelingen, welke in een vriendschappelijken geest werden ge voerd, tot overeenstemming zijn gekomen over een aantal principes, waardoor zij zich in de toekomst bij de behandeling der min derheden zullen laten leiden. De officieele tekst. De officieele tekst der Duitsch-Poolsche overeenkomst betreffende de behandeling der minderheden luidt als volgt: De Duitsche en Poolsche regeeringen heb ben de gelegenheid aangegrepen, om van den toestand der Duitsche minderheid in Polen en dien der Poolsche minderheid in Duitschland het onderwerp van een vriend schappelijke bespreking te maken. Beide re geeringen zijn ervan overtuigd, dat de be handeling dezer minderheden van groote beteekenis is voor de ontwikkeling der na buurbetrekkingen tusschen Duitschland en Polen en dat in elk der beide landen het welzijn der minderheid met te grooter ze kerheid gewaarborgd kan worden, indien men weet, dat in het andere land volgens dezelfde beginselen gehandeld wordt. Met voldoening kunnen de regeeringen dus con- stateeren dat elk der beide staten, binnen het kader van zijn souvereiniteit, de volgen de beginselen voor de behandeling der min derheden als richtsnoer beschouwt: le. Het wederzij dsche respect der Duit sche en Poolsche volken alleen al verbiedt een streven naar gewelddadige assimilatie der minderheid, het in het geding brengen van het feit, dat iemand tot de minderheid behoort, of het verhinderen dat men er openlijk voor uitkomt, tot de minderheid te behooren. In het bijzonder zal men geen enkelen druk op de jonge leden der min derheid uitoefenen om hun het gevoel, dat zij tot de minderheid behooren, te ontne men. 2e. De leden der minderheid hebben het recht hun taal vrijelijk te gebruiken in woord en geschrift, zoowel in hun persoon lijke en economische betrekkingen als in de pers en de openbare bijeenkomsten. De le den der minderheid zullen geen enkel na deel ondervinden van het gebruik van hun moedertaal en van het in stand houden van hun nationale gebruiken in het openbare en particuliere leven. 3e. Het recht der leden van de minderheid bijeen te komen in vergaderingen van cul tureel en economisch karakter wordt ge waarborgd. 4e. De minderheid heeft het recht scholen, waar de moedertaal gebruikt wordt, te handhaven en op te bouwen. Beoefening van het godsdienstig leven in de moeder taal en kerkelijke organisatie zijn den leden der minderheid toegestaan. Men zal zich niet mengen in de bestaande betrekkingen op godsdienstig gebied en in de werkzaam heid der liefdadigheidsinstellingen. 5e. Het behooren tot de minderheid kan geen verhindering zijn of nadeel berokke nen bij de keuze of de uitoefening van een beroep of een economische bezigheid. De le den der minderheid genieten op economisch gebied dezelfde rechten als de onderdanen van den staat, waarvan zij afhankelijk zijn, voerd worden en indien het zoover komt, moet Japan het volgende eischen: 1. geen enkele gebiedsuitbreiding voor Japan, maar vorming van een Chineeschen staat der vijf noordelijke provincies, wel ker ordedienst verzekerd zou worden door een Chineesch corps en welker veiligheid door dit corps, met of zonder hulp van buitenlandsche troepen, zou worden ge waarborgd; 2. Japan zou waarborgen eischen tegen een doordringen van bolsjewistische in vloeden in China; 3. er moet een gedemilitariseerde zóne ingesteld worden rondom de conces sies van Sjanghai; 4. economische samenwerking en sta king van het anti-Japansche drijven. Dat ziet er werkelijk niet kwaad uit. Als nu de bemiddelingspoging, die Ame rika schijnt te willen doen, maar succes heeft! in het bijzonder ten aanzien van eigendom en verkrijging van onroerende goederen. Bovengenoemde beginselen mogen op gee nerlei wijze inbreuk maken op den plicht van de leden der minderheid een onbegrens de loyaliteit jegens den staat, waartoe zij behooren, in acht te nemen. Deze beginse len zijn vastgesteld om de minderheid re delijke levensomstandigheden en een leven in eendracht met het volk van den staat, waarvan zjj afhankelijk zijn, te waarbor gen, hetgeen zal bijdragen tot een geleide lijke consolidatie der vriendschappelijke na buurbetrekkingen tusschen Duitschland en Polen. Hitler ontvangt een Poolsche delegatie. Rijkskanselier Hitler heeft gistermorgen een delegatie van den bond van Polen in Duitschland ontvangen. Het was voor het eerst sedert de verdwijning der politieke partijen in het n4t.-soc. Duitschland, dat Hitler een delegatie ontvangt van een in Duitschland georganiseerde, niet-nat.-soc. politieke groep. De ontvangst van drie leden der Poolsche minderheid door Hitler werd bijgewoond door de ministers van buitenlandsche en binnenlandsche zaken, von Neurath en Frick en door staatssecretaris Meissner. Vervolgens werd de Poolsche ambassa deur, Lipski, door den rijkskanselier ont vangen. Ook verneemt men, dat de Duitsche auto riteiten gisteren achttien Poolsche onderda nen onder wie twee vrouwen, die tijdens de onlusten der Poolsche minderheid in Duitsch- Opper-Silezië, gearresteerd waren, op vrije voeten gesteld hebben. Dantzig. Men verneemt tenslotte nog dat Hitler den Poolschen ambassadeur de verzekering heeft gegeven, dat het vraagstuk van Dant zig de Poolsch-Duitsche betrekkingen in geen enkel opzicht kan schaden. Duitsche commentaren. De Duitsche avondbladen bevatten reeds eenig commentaar op de Poolsch-Duitsche verklaring. Het Berliner Tageblatt acht de verklaring nog geen verplichtingen tusschen de beide staten te scheppen, doch wel een grondslag waarop de beide landen verder kunnen bouwen. Het belangrijkste van de verklaring acht het blad het gebruik van het volksbegrip. Het is te hopen dat hier door een begin gemaakt is met een nieuw minderheidsrecht. De National Zeitung zegt, dat de erva ringen, de minderheden die bij den Volken bond aanklopten voor allen even teleurstel lend zijn geweest. De tekst van de Poolsch- Duitsche verklaring vindt zijn grond in ver scheidene verklaringen van den Führer, welke uitgaande van de nationaal-socialis- tische rassentheorie, de denationaliseering ontkenden. Waardeering in Polen. Het officieuze Poolsche agentschap Iskra levert commentaar op de Duitsch-Poolsche minderhedenverklaring. Het agentschap merkt op, dat het noch een overeenkomst noch een verdrag is, doch een daad van „fair play" en voegt hieraan toe, dat terwijl zij zich rekenschap ervan geven, dat de be handeling der minderheden niet gescheiden moet worden van het geheel van betrekkin gen tusschen beide landen, de regeeringen van Polen en Duitschland een bewijs heb ben geleverd van wederkeerige loyaliteit en den geest van de non-agressie verklaring van 1934 hebben bevestigd. Deze verklaring zal de betrekkingen van goede nabuur schap tusschen Polen en Duitschland ver sterken en is een demonstratie,van vrede en de uitvoering ervan zal een vredesdaad zijn. De hertog van Windsor heeft besloten het bezoek, dat hij voornemens was aan de Vereenigde Staten te brengen, niet te laten doorgaan. Reuter meldt nader, dat de hertog van Windsor in een namens hem afgelegde ver klaring zegt met grooten tegenzin en na langdurige overweging tot dit besluit te zijn gekomen. Hij voelt evenwel, dat gezien de ernstige misvattingen, welke zijn gere zen en de onjuiste verklaringen, welke zijn verschenen betreffende de beweegredenen voor en de bedoelingen van zijn indus- trieele tournee er niets anders op zit dan dit bezoek voor het oogenblik uit te stellen. Onder dekking van een hevig artil lerievuur en een bombardement van de luchtmacht zijn gisteren Japansche troepen aan land gezet in de Hangtsjau- baai ten Zuiden van Sjanghai. Deze troepen moeten de Chineezen te Poe- toeng omsingelen of verdrijven. De Chineezen hebben gepoogd de Japansche troepen terug te slaan en nog steeds wordt hevig gestreden. De Japansche actie aan het front ten Westen van Sjanghai wordt bemoeilijkt door den steeds vallenden regen. Toch zijn wederom Japansche afdeelingen onder dekking van rookgordijnen de Soetsjau-kreek overgestoken, niettegen staande het hevige artillerie en mitrail- leurvuur, dat groote verliezen veroor zaakte. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Japanneezen een belangrijk landings poging hadden voorbereid in de Nangtsjau- baai ten Zuiden van Sjanghai, op de plaats, waar de weg Sjanghai-Nantsjau de kust be reikt, Veertig troepentransportschepen be schermd door vele oorlogsbodems, kruisten voor de kust. Onder bescherming van een rookgordijn begaven de soldaten zich in een tachtigtal motorsloepen. De troepen zouden uit Noord-China gekomen zijn. Of de lan dingspoging gelukt is, is niet bekend, daar de Japansche militaire autoriteiten zich daarover niet uitlaten. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Japanneezen, die zich aan den zuidelijken oever van den Soetsjau bij Tsjiaso ver schanst hebben, Donderdagavond aanzien lijke versterkingen hebben ontvangen en in den nacht tot den aanval zijn overgegaan. Na een hevigen strijd trokken de Chinee zen, die tusschen twee vuren geraakt waren, terug om nieuwe stellingen langs de Tsjoetsjiapang te betrekken. Ten Zuiden van de Soetsjau bezetten de Japanneeezen thans een gebied van een vierkanten kilo meter oppervlakte. Het Chineesche nieuwsagentschap Central News meldt, dat vier Japansche vliegtuigen een aanval hebben gedaan op Tsjengtsjau; waar de wegen van Loenghai, Peiping en Hankau samenkomen. Een der aanvallers werd neergehaald. Vredesonderhandelingen gewenscht? Hoewel gewezen wordt op de afwezigheid van een officieele bevestiging, plaatsen de Japansche bladen op opvallende wijze be richten uit Berlijn, waarin medegedeeld wordt, dat Hitler voornemens zou zijn zijn bemiddeling te verleenen om aan het con flict tusschen China en Japan een einde te maken. Waarnemers zijn van oordeel, dat het be lang, dat door de pers aan deze berichten wordt gehecht, een aanwijzing vormt voor het ongeduld, waarmede het Japansche pu bliek wacht op het openen van vredesonder handelingen. Chineesche christenen wenden zich tot het buitenland. In een „open brief" aan alle christenen ter wereld, dat te New-York gepubliceerd is, hebben Chineesche predikanten en on derwijzers aangedrongen op de vorming van een vereenigd front van alle christenen, ook in Japan, tegen den oorlog, die thans in China woedt. „De tegenwoordige Chineesch-Japansche crisis kan blijken een op den proef stellen te vormen van de moreele kracht der chris telijke kerk in de geheele wereld", aldus deze open brief. „De christelijke kerk moet haar geweten levend houden in een groote internationale crisis, zooals die, welke nu heerscht in het Verre Oosten, wil zij haar kracht niet inboeten en tot den ondergang gedoemd zijn". De open brief, die onderteekend is door dr. W. Y. Tsjen, Chineesch predikant der methodisten en secretaris van den nationa- len christelijken raad van China, is uit Sjanghai naar New-York gezonden en aldaar gepubliceerd door de commissie der metho disten voor buitenlandsche zendingen. Taijoean gevallen. De hoofdstad van Sjansi, Taijoean is in handen der Japanneezen gevallen na den verbitterdsten veldtocht die nog tijdens de vijandelijkheden in Noord-China is voorge komen. Men verwacht, thans, dat de Japanneezen aan alle noordelijke fronten zullen opruk ken naar de Geleoxuer. Na de ontscheping der troepen. Het Chineesche telegraaf-agentschap Central News bevestigt, dat Japansche troe pen aan land gezet zijn te Tsjoeankoengting in de baai van Hangtsjau. Deze troepen, die oprukken naar het Noordwesten in de rich ting van Sjanghai zouden te Sintsang nabij de grens van Kiangsoe Chineeschen troepen hebben ontmoet. De stad Haijen in de baai van Hangtsjau is gisteren zwaar gebombardeerd door Ja pansche oorlogsschepen, die de transporten begeleidde. De ontscheping van Japansche troepen in de baai van Hangtsjau wijzigt volkomen den toestand aan het front van Sjanghai. Wanneer deze nieuwe contingenten er in slagen snel op te marcheeren naar het Noorden zullen de Chineesche troepen zich zonder twijfel moeten haasten terug te trekken. Tegenover de lijn Tsjangha- Soengkiang, waarvan de linkervleugel zelfs dan nog bedreigd zou worden. Achter deze linie ligt een waterrijke streek, die een voortreffelijke natuurlijke verdediging vormt. Wanneer verder de Japansche troe pen langs het zuiden de Wangpoe bereiken, zullen de Chineesche troepen met omsinge ling bedreigd worden. De Takoengpau meldt voorts, dat twee detachementen Japanneezen, die trachtten den toegang te forceeren tot de versterkte stad Anjang in de provincie Honan aan den spoorweg PekingHankau met zware ver liezen zijn teruggeslagen, ondanks de voor bereiding der artillerie. Spaak heeft de opdracht tot vorming van een kabinet aanvaard. Na de besprekingen, welke Spaak gister avond heeft gevoerd, verklaarde hij van meening te zijn een stuk te zijn opgescho ten. Spaak zal vandaag een geheime zitting presideeren der negen-mogendhedenconfe- rentie. Vanmiddag zal hij de besprekingen met de gedelegeerden der politieke partijen hervatten. ZONDERLINGE SPRONG VAN EEN BILJARTBAL. Zelden zal een stoot met de biljartkeu zooveel ongelukkige gevolgen met zich hebben meegebracht, als onlangs te Berlijn het geval was. Een heer uit Boedapest, Lazle geheeten, speelde met een vriend een partijtje bil jart, toen hij bij ongeluk met een fermen stoot den ivoren bal van het biljart deed vliegen. Van den rand sprong de bal in volle vaart door het open venster heen, drong door een ruit van de woning aan den overkant en kwam op een mooie Per zische poes terecht, die daar rustig een uiltje knapte. Het dier sprong razend van de pijn omhoog en kwam daardoor met een spiritusbrander in aanraking, waarop een oude vrouw, die dat huis bewoont, een keteltje theewater had geplaatst. De spiritus stroomde over den vloer en in een ommezien stond het vloerkleed in lichter laaie. Het vuur tastte weldra de geheele kamer aan. Verschrikt renden Lazle en zijn vriend naar de woning van de oude dame; zij. vonden de deur op een kier staande oude vrouw was blijkbaar uitgegaan. De beide mannen deden wat zij konden om den brand te blusschen en zij waren daar reeds in geslaagd, toen de oude dame thuis kwam. Zij zag twee wildvreemde mannen in haar woning, rook een scherpe brandlucht, ontwaarde de zwartgeblaker de resten van haar huiskamer en meende met roovers te doen te hebben. Zij schrok zoo hevig, dat zij bewusteloos neerviel. De mannen brachten haar naar het zie kenhuis, waar de vrouw is overleden. Hiermede was de ellende, veroorzaakt door den biljartbal, nog niet ten einde. Eenige dagen te voren had de oude dame haar nichtje, dat in het huwelijk zou treden met een zakenman, die in geldelijke moeilijkheden verkeerde, beloofd, dat zij haar testament zou veranderen en al haar geld aan haar nichtje zou nalaten, om haar in de gelegenheid te stellen zonder zorgen in het huwelijksbootje te stappen. De dood van de vrouw heeft dit plan ver ijdeld, zoodat het nichtje niets ontvangt, niet kan trouwen en haar verloofde een faillissement tegemoet gaat. Groot politiek proces te Wilna. - Voor de rechtbank te Wilna zal een groot politiek proces beginnen. Een der leiders van de Lithausche organisaties in Polen, Constan- tin, wordt er van beschuldigd, met geld, dat op frauduleuze wijze Polen is binnenge bracht, een anti-Poolsche beweging te hebben gefinancierd, met het doel Wilna weder by Lithauen te voegen. 250.000 schapen tijdens strengen win ter omgekomen. - Gemeld wordt, dat in den afgeloopen winter ongeveer 250.000 schapen omgekomen zijn ten gevolge van den hevigen sneeuwval in Chileensch en Argentijnsch Pategonie, en men vreest, dat nog meer schapen in de dooiperiode zullen bezwijken. Men heeft den strengsten win ter achter den rug, die in de laatste 25 jaar is voorgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1