Assendelft—Alkm. Boys 0-3. Andijk—Alkmaar 4-3. De Wereldkampioenschappen 1938. De strijd om het wereld kampioenschap. DERDE BLAD 3 De tweede helft De tweede helft bracht de sensatie. D. W V. trachtte de thuisclub te overompelen, zette een serie aanvallen op en uit een hoo- gen voorzet van den linksbuiten kopte de rechtsbuiten het leer in de handen van Keuris. De scheidsrechter zag echter een overtreding en het werd een vrije trap voor Alcmaria. De bal kwam bij Hamstra, die via Schaaper naar van Wielingen plaatste en deze schoot uit zeer lastige positie hoog in het doel. (2—1) Er was toen 2 minuten gespeeld. Toen kwam er rust over de witte ploeg, maar hoezeer er ook gewerkt werd voor derde, veilige puntje en hoezeer Alcmaria ook een veldmeerderheid toonde, de kan sen en die kwamen er! werden niet benut. En D. W. V. werd weer sterker en sloeg het beleg voor Alcmaria's veste. Een paar corners leken gevaarlijk, maar goed kopwerk van de witte verdediging was oorzaak, dat er geen onheil kwam, Toch durfde D. W. V. niet alles op den aan val te zetten, want de Alcmaria-voorhoede was snel en van Wieringen kon schieten. De thuisclub kreeg dan ook meer kansen dan D. W. V., maar Keppel en v. d. Pol faalden elk een keer op het critieke oogen- blik. Trouwens van Wieringen werd daarna nog net van de bal geloopen en schoot in het zijnet. D. W. V. zwoegt wat het kan, om gelijk te maken. Maar de witte verdediging brengt steeds weer redding en Burger vooral roert zich. Hij kopt veel en Koning trapt veel. Slechts een corner nog wordt gegeven Uit dien hoekschop krijgt van Wieringen het leer, hij zet over naar Keppel; weer 'n kans, maar Keppel wacht te lang enEen halve minuut later juicht D. W. V. Keppel had de kans niet geaccepteerd, meteen volg de een snelle aanval van D. W. V.'s' rech tervleugel, een hooge voorzet kwam voor het doel. Burger wilde koppen Keuris wil de ingrijpen, maar de linksbuiten van de bezoekers was nog handiger en schoot in (2—2) Toen restten nog precies 15 minuten. Nogeens probeerde Alcmaria het, Schaa per krijgt van Keppel een goede kans, maar schiet naast, beide aanvallers mogen nog 'n vrijen trap nemen maar tenslotte is elke partij zichtbaar tevreden met het gelijke spel en zoo komt het ook af. De puntjes werden netjes verdeeld. En Alcmaria heeft getoond, dat het nog voetballen kan. Dat zullen we de volgende week nog eens weer zien. De elftallen waren: 'Alcmaria: Keuris Burger Koning de Grand Gerritse Helderman Keppel van Wieringen Hamstra v. d. Pol Schaaper 0 Oomst Sr. Ellerbrak Sinkeldam Jr. Porte Ooms Jr. Bergum Poon Kreuger Heyneman Woelderink Sinkelman Sr. D. W. V. Mooie verdiende Alkmaarsche zege. Houtkooper overkomt een ongeval. En het zou geen Assendelft Boys-wedstrijd zijn geweest, als niet het noodlot hierop zijn stempel had gedrukt. Het noodlot, dat bestond in het ongeval, dat Houtkooper moest overkomen. Het was bjj een Assendelft-aanval die juist was afgeslagen toen Houtkooper vermoedelijk door de zéér slechte terrein-omstandigheden, kwam te vallen en een Assendelft- speler op een dusdanige manier met zjjn rechterbeen in aanraking kwam, dat zelfs later nog opname in het zie kenhuis noodzakelijk bleek te zijn. Dat was na 25 minuten de eerste groote pech, die de rood-witten aan de 'Zaankant te overwinnen kregen. En dan ook een woord van lof voor de kaasmenschen, die niet alleen dadelijk de goede oplossing wisten te vinden, doch zich tevens over deze groote moeilijkheid, op prachtige wijze wisten heen te werken. De goede oplossing, die ons liet zien, Pater op de rechtsbackplaats en Schenke als rechtsbinnen. Wat Pater op de rechts- achterplaats presteerde, zal ongetwijfeld een ieders verwachting ver overtroffen hebben. Hij vormde een zéér goede schakel in de Alkmaarsche defensie, die hechter was dan in de laatste ontmoeting, omdat V. d. Horst beter op dreef was, Slikker die sterker in vorm schijnt te komen en Har- tog in de toch al goed spelende Alk maarsche halflinie, buitengewoon uit blonk. Hij voelde zich schijnbaar op het zéér slechte veld bijzonder thuis. De rood-witte-aanval liet een experi ment zien, een experiment, dat bestond In een midvoorplaatsbezetting van Indri. Het is mogelijk verkeerd, een juiste beoordee ling te geven, omdat een volgende wed strijd mogelijk geheel iets anders zou kun nen laten zien, maar wat Indri in deze ontmoeting liet zien, zal voor de toeschou wers ongetwijfeld een openbaring zijn geweest. Zijn voortdurende activiteit, vrij- loopen en positie kiezen, gaf vooral bij zijn zwenken naar rechts of links veel levendigheid aan den Alkmaarschen aanval. Zijn doelpunt het eerste van de drie uit een pass van Pater was bijzonder fraai. Schenke viel op de rechtsbinnenplaats in en deed nog vele verdienstelijke dingen. Het feit dat hij reeds een ochtendwedstrijd achter den rug had, zal op het zware veld wel van eenige invloed zijn geweest. De overige voorwaartsen speelden in hun be ken vorm, dus goed. En Assendelft? Wat de Zaankanters lieten zien, stond op een merkbaar lager peil. Het veldspel was niet bepaald goed en de aanvallen werden slordig afgewerkt B.v.b. rechtsbuiten Ris zagen we wel eens stukken beter. Het beste deel van de ploeg was nog de verdediging en vooral de doel man liet vaak verbluffende staaltjes zien. Bij een zeer sterk reageeren, vermelden wi het stoppen van een prachtig, door Mulders doorgekopte bal. De wedstrijd zelf droeg een zeer open karakter. Het spel ging somwijlen snel op en neer, waarbij we enkele malen vlak op elkander wederzijd sche corners noteerden. De voorname fac tor was hierbij, dat de Boys over het alge meen het spel zéér goed open hielden en hun aanvallen dan ook het meest gevaar lijk waren. Hoewel het spel oogenschijnlijk aardig op en neer ging, beschikten de kaasmen schen toch over het algemeen over een betrekkelijke veldmeerderheid en vlak na rust kwam het Assendelft-doel nog een korte periode onder hoog-druk te staan Reeds dadelijk na den aanvang ontkomt het Assendelft- doel aan een doorboring, als Mulders ra kelings naast schiet en Indri bij een goe de kans, het leder over laat verdwijnen. Om beurten mogen beide doelwachters pnkele corners onschadelijk maken, terwijl de Boys nog eenmaal een vrije schop net naast laten verdwijnen. Als na 16 minuten Mulders het leder goed af geeft aan Pater, noteeren we een mooie pass, waarop Indri prachtig doorbreekt en onhoudbaar scoort, 0—1. Nadat eenige goede Boys-aanvallen met zeer veel moeite zijn bedwongen, kan v. d Horst weer eens handelend optreden. Hi stopt echter zeer goed. Ook doelman v. 't Veer is goed in vorm, hij is eenmaal een zeer klein onderdeel van een seconde eer der bij den bal en plukt als 't ware Indri het leder van den voet. Dan, als de strijd 25 minuten oud is komt Houtkooper te val len en moet van het veld worden gedragen. Steeds gaat de strijd snel op en neer, een maal zien we Goudsblom een corner van de Grand net naast koppen. Als v. d. Horst bjj uitloopen mist, kan Slikker het leder nog voor het verlaten doel wegwer ken. Even later maakt de Alkmaarsche doelman zijn fout goed, door een gevaar lijk, hard en scherp schot van Rit, prach tig te stoppen. Na de thee noteeren we dadelijk een serie hardnekkige Boys-aanvallen, die ech ter met de grootste moeite bedwongen kunnen worden. Assendelft zou bijna nog geluk hebben, als v. Eerden dicht langs eigen doel kopt. Weer kan een gevaarlijke corner van de Grand met moeite worden weggewerkt. Mulders schiet andermaal ra kelings naast en kopt een hoogen bal van Hartog mooi op doe. Doelman van 't Veer kan het leder echter juist nog vlak onder de lat weghalen. Na 17 minuten wordt Indri in den rug geduwd en mag een strafschop nemen. Van 't Veer kan het niet goed gerichte schot ten deele keeren, wat een scrimmage voor het doel oplevert. Na nog eenmaal door de lat gekeerd te zijn, kan Goudsblom bij de vierden inzet hoog het net vinden, zoodat de kaasmenschen hun voorsprong, 02, hebben vergroot en de spanning meteen iets minder groot wordt. Tot tweemaal toe kan een vrije schop op het Boys-doel wor den verwerkt en een tweetal corners wor den afgeslagen, als Indri prachtig naar rechts zwenkt, een scherp schot inzendt, dat rakelings over gaat. Meteen zoekt Mulders de lat op en laat Goudsblom het terug stui tende leder juist over verdwijnen. Op beide zijden een corner op links, zonder eenig re sultaat, als weer plotseling de Grand er tusschen uit gaat, voor zet naar Gouds blom, deze andermaal scherp voorzet en Schenke recht voor doel de geboden kans ever schiet. Het is echter uitstel, want bij een nieuwe aanval op de Grand, kan hij via den paal zelf het doel vinden, zoodat de stand op 03 is komen te staan en de Zaankanters nu een verloren partij spelen. Nog een vijf tal minuten en dan fluit scheidsrechter Postma die matig leidde het einde. De elftallen zagen er als volgt uit: Assendelft. J. v. 't Veer Grin de Smit Bak Winter Kleyne Ris P. v. 't Veer Vetnis Schipper Eenhoorn de Grand Mulders Indri Pater Goudsblom v. Eerden Hartog Brouwer Slikker Houtkooper v. d. Horst Alkm. Boys. Opnieuw verloor Alkmaar, doch de neutrale toeschouwer zal nu niet kunnen beweren dat Alkmaar niet voldoende aan pakte of Andijk teveel gelegenheid tot spelen gaf. Het pechduiveltje was er ech ter reeds in het begin van den wedstrijd en het heeft Alkmaar gedurende den geheelen wedstrijd niet meer verlaten. Alkmaar ving den wedstrijd aan in de volgende opstelling: Mulder Dingerdis Ooms Huiberts Schoonhoven J. Kuis Zwart Nierop-Groot Baars Kranenburg D. v. d. Wissel Echter direct in het begin kreeg Dinger dis weer last van zijn blessure met het gevolg dat Huiberts zijn plaats moest inne men. Schrier viel in en kwam rechtshalf te spelen. Of het elftal in deze opstelling geheel vol daan heeft? Een moeilijke vraag daar men na één wedstrijd geen oordeel kan vellen. Dat er echter verbeteringen waren^taat vast, en het zou misschien aanbeveling verdienen het in deze opstelling nog eens te probee- ren. Over den wedstrijd het volgende: Alkmaar is direct in den aanval en de Andijk-achterhoede weet met de groot ste moeite doelpunten te voorkomen. Alk maar blijft echter sterker en het is vooral de rechtervleugel, die 'n uitstekende partij speelt. Het is intusschen Kranenburg, die de meerderheid in een doelpunt weet om te zetten. Dingerdis moet dan uitvallen en Andijk wordt sterker. De Alkmaar-achterhoede krijgt het zwaar te verantwoorden, waarbi wij heel wat mistrappen noteeren, een feit waaraan het wel zeer effectvolle terrein niet vreemd was. Andijk ziet in deze perio de gelegenheid de stand op 31 in haar voordeel te brengen. Alkmaar geeft echter niet op en het is Nierop Groot, die kort voor de rust den stand op 32 brengt. Na de rust een steeds aanvallend Alk maar, waarbij het Andjjk-doel steeds op nieuw op de onmogelijkste manieren aan het gevaar ontsnapt. Dan een plotselinge Andijk-aanval, een heen en weer getrapt voor het Alkmaar- doel, waarbij tenslotte Andijk opnieuw scoort 42. Het Andijker-doel krijgt dan een ware belegering te doorstaan, en wanneer Zwart een heel goede corner neemt, kopt Baars uitstekend in (43). Voor het hard werkende Alkmaar-elfal zeker jammer, daar het deze nederlaag in geen enkel opzicht verdiende. BEEMSTER—OUDORP 1—1. Oudorp 1 omzeilde gisteren een gevaar' Üjke klip, door in de Beemster een gelijk spel te bevechten. Dat dit een zeer goed resultaat is zal ieder toegeven, gezien de verrichting van Beem ster op eigen terrein. Het was Oudorp aan te zien, dat zij veel hinder ondervonden van het gladde terrein, wat oorzaak was, dat menige roode broek van kleur veranderde. Direct na het begin viel een klein Beem- ster-overwicht waar te nemen. Langzamer hand echter kwam Oudorp er beter in en er ontstonden eenige gevaarlijke momenten voor het Beemster-doel. In deze periode was Vrouwe Fortuna Beemster zeer gunstig gezind. Er werd in de eerste helft echter niet gedoelpunt, zoo dat de rust met blanco stand intrad. Na de rust kwam Beemster geweldig opzetten, doch door uitstekend werk van den Oudorp- keeper bleef het Oudorp-doel maagdelijk. Tot opeens een snelle Oudorp-uitval, een hard en zuiver schot van den middenvoor kwam en Oudorp leidde met 10! Vlak hierop maakte Beemster echter gelijk, 1—1. Met dezen stand kwam ook het einde. Het was een zeer snelle wedstrijd met aan beide zijden goede spelmomenten. Beide elftallen waren aan elkaar gewaagd en speelden een faire partij voetbaL De leiding was uitstekend. Oudorp 2 doelpuntte er lustig op los en conserveerde Alkm. Boys 5 met 171. De reserves herstelden zich alzoo schitterend van de in de vorige week geleden nederlaag. Belangrijke besluiten der F.I.F.A. Het belangrijkste punt van de agenda der bestuursvergadering der F.I.F.A. van Zondag bestond uit de kwestie der deelneming van Zuid-Amerikaansche landen aan de wereld kampioenschappen. Oorspronkelijk had al leen Brazilië vóór den vastgestelden termijn ingeschreven, terwijl naar men weet op 23 October j.1. een telegram was ontvangen van Argentinië, waarin alsnog om toelating, onder zeker voorwaarden, verzocht werd. Als plotselinge verrassing in de door dit telegram geschapen situatie kwam nu een door den heer Dupuy, den Zuid-Amerikaan- schen gedelegeerde, ter tafel gebrachte tweede telegram, waarin door de Zuid-Ame rikaansche voetbalunie werd medegedeeld, dat deze 18 December te Montevideo zal vergaderen, waar alsnog de mogelijkhejd onderzocht zal worden om Zuid-Amerikaan sche voorwedstrijden der wereldkampioen schappen te organiseeren. Aan deze voor wedstrijden zou dan door alle bij de Unie aangesloten landen worden deelgenomen. In dit geval zou Argentinië dus de kans loo- pen in deze voorwedstrijden te worden uit geschakeld, evenals Brazilië. Van den Japanschen voetbalbond was be richt binnengekomen, dat Japan van deel neming aan de wereldkampioenschappen af ziet. De ontmoeting tusschen Ned.-Indië en Japan, welke in April 1938 te Saigon zou worden gehouden, zal nu geen doorgang vinden. Ned.-Indië zou nu als winnaar van de groep Azië automatisch in het eindtor- nooi komen.. Deze situatie werd door het bestuur van de F.I.F.A. niet juist geacht. De mogelijk heid werd nu geopperd, dat Ned.-Indië met de Ver. Staten, den winnaar van het Cen- traal-Amerikaansche tornooi en Argentinië voorwedstrijden in Europa zal spelen voor twee plaatsen in het eindtornooi. Na uitgebreide besprekingen werd ten slotte het volgende voorstel aangenomen: Het bestuur van de F.I.F.A., nota genomen hebbende van de mededee- ling van den Argentijnschen afgevaardig de, den heer Rossini inzake de bedoeling van Argentinië om aan de wereldkampioen schappen deel te nemen, acte genomen hebbende van de mededee- lingen van den heer Dupuy namens de Z.- Amerikaansche federatie inzake de aan staande bijeenkomst dezer organisatie, op 18 December te Montevideo, waarop de even- tueele deelneming van andere Zuid-Ameri kaansche landen ter sprake zal komen; constateerende, dat Japan zijn inschrij ving heeft herroepen, zoodat in deze groep als eenige deelnemer Ned.-Indië overblijft; heeft besloten de volgende mogelijkheden tot deelneming der Zuid-Amerikaansche landen afzonderlijk of als groep open te stel len: 1. indien de Zuid-Amerikaansche voet bal-unie mocht besluiten aan de we reldkampioenschappen deel te nemen, zal deze trachten Brazilië te overreden haar inschrijving terug te trekken en eerst deel te nemen aan de voorwed strijden in Zuid-Amerika. De winnaar van dit tornooi zal aan de finale te Pa rijs kunnen deelnemen, terwijl de twee de geplaatste in Europa een wedstrijd zal spelen tegen, hetzij Ned.-Indië, hetzij Noord-Amerika, hetzij den winnaar van het Centraal-Amerikaansche tornooi, zoodat in elk geval twee Zuid-Ameri kaansche landen naar Europa zullen kunnen komen. 2. Indien Brazilië zich niet a cc oord mocht verklaren zijn inschrijving in te trekken dan zal toch de competitie der Zuid-Ameri kaansche landen plaats vinden met dien verstande, dat de winnaar dezer competitie te Parijs tegen den winnaar van het tornooi van vier zal spelen en de winnaar hiervan komt in de finale. 3. Mocht het congres van Montevideo zich met deze regeling niet accoord kunnen ver klaren, dan blijft de F.I.F.A. bij haar oor spronkelijk plan, waarbij dus Brazilië direct in den eindstrijd komt, terwijl Argentinië een wedstrijd zal spelen in de groep van vier. Voor deze wedstrijden tusschen Ar gentinië, Noord-Amerika, Ned.-Indië en de winnaar van de groep Centraal-Amerika zullen de tegenstanders door loting worden aangewezen. Volgens den heer K. J. J. Lotsy, het Ne- derlandsch bestuurslid van de F.I.F.A. was de mogelijkheid groot, dat de door Ned.- Indië in deze groep te spelen wedstrijd in Nederland zal worden gehouen. In elk ge val is echter door het uitvallen van Japan het nu zeker geworden, dat voor de eerste maal een elftal Nederlandsch-Indische spe lers zijn opwachting in Europa zal maken. De Spaansche kwestie. Een ander belangrijk besluit betrof Span je. Tot op heden waren internationale wed strijden tegen Spaansche elftallen verbo den. Vandaag is besloten in de Spaansche aangelegenheid een regeling te treffen. Het is in verband met de huidige politieke con stellatie in Spanje niet mogelijk een natio naal elftal te formeeren. De elftallen van de bonden van Barcelona en San Sebastian zul len in het buitenland mogen spelen, doch zij zullen moeten worden aangekondigd als Spaansch elftal Barcelona of Spaansch elf tal-San Sebastian. De eerste te spelen wed strijd onder deze nieuwe bepalingen zal plaats vinden tusschen Spanje en Portugal- San Sebastian en wel op 21 November a.s, te Vigo. ONGELUKKEN OP HET VELD. Twee jonge voetballers zijn gisteren ge sneuveld op het gevechtsterrein: tijdens den wedstrijd AssendelftAlkmaarsche Boys kwam de Boys-speler Houtkooper in bot sing met een van zijn tegenstanders. Beide spelers vielen, waarbij Houtkooper helaas echter leelijk te pas kwam. Hij kon niet meer loopen en hoewel de ter plaatse aan wezigen geneesheer geen breuk kon con- stateeren, adviseerde deze toch, om den speler over te brengen naar het ziekenhuis te Alkmaar. In het Centraal-ziekenhuis is hedenmorgen een foto van den jongenman genomen, waaruit bleek, dat de knie zeer ernstig beschadigd en bovendien gebroken was In Egmond, was de wedstrijd E. S. V. Voorwaarts gespeeld, brak de Voorwaarts- speler Bruin uit Oudkarspel, een been. Beide ongelukken kwamen niet door ruw spel. S chaken. In de „Buitensocieteit" te Zwolle ving Zaterdagavond de veertiende partij aan van de revanchematch om het wereld kampioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin. De burgemeester van Zwolle, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, deed op aanwijzing van Aljechin den eersten zet. Het verloop der partij was als volgt: Indisch. Wit: dr. A. Aljechin. Zwart: dr. M. Euwe. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2--c4 e7 c6 3. g2g3 Op het oogenblik dat Aljechin dezen zet had gedaan en zich merkbaar tevreden van zijn stoel verhief, ging er een gemompel door de zaal, alsof er bij helderen hemel een donderslag was gevallen. Niettemin de tekstzet moge dan in psychologisch op zicht van beteekenis zijn, in zooverre hij de uiting is van Aljechin's geheele hou ding op dezen avond (in den geest van: ,Ik moet mijn nederlaag tot iederen prijs wreken") ten opzichte van de theorie mag hier nauwelijks van een verrassing worden gesproken, 3d7—d5 4. Pgl—f3 d5Xc4 Ziedaar de eerste consekwentie. Wit heeft wat betreft Rfl de kaarten op tafel gelegd en moet^dus nu zijn dame met de herovering van den gambietpion belasten. Al zijn hieraan voor wit geen nadeelen verbonden het is toch zwart, die den gang van zaken bepaalt. 5. Ddl—a4f Pb8d7 6. Da4Xc4 c7—c5 Reeds is het zwart, u.e u€ spanningen in het leven roept en daarmede dus feitelijk den rol van witspeler vervult. 7. Rfl—g2 Pd7b6 Een gewichtige beslissing. Zwart ziet in, dat de gebruikelijke oppositie der raads- heeren (Rc8b7) hier niet licht te be werkstelligen is en stevent daarom recht streeks af op ontwikkeling van den dame raadsheer naar den anderen vleugel, door middel van e6e5. 8. Dc4—d3 c5Xd4 9. 0—0 Rf8e7 De pion op d4 is in elk, geval verloren (Rc5, Tdl). 10. Pf3Xd4 0—0 11. Pbl—c3 e6e5 12. Pd4—f5!? Op dezen greep naar het initiatief heeft wit blijkbaar zijn hoop gebouwd, want een terugtocht met het paard zou wegens Dd3: niet minder dan smadelijk zijn (de tekstzet verhindert Dd3: in verband met Pe7: schaak). Doch de keerzijde van de medaille is reeds hier duidelijk zichtbaar. Het paard staat op f5 voortreffelijk, zeker, doch niet minder dan de dame is opgescheept met de taak, het te beschermen. En dreigen doet wit voorloopig nog niets. 12. Re 7b4! 13. Dd3—c2 i Vrijwel gedwongen. 13Rb4Xc3 Strategie tegen tactiek! In plaats van zich door den van strijdlust blakenden tegenstander in de verwikkelingen te laten meesleuren (13Dc7, 14. Rg5, Pd5, Tacl, enz.), stuurt de titelhouder doelbe wust af op tastbare resultaten (c-lijn). En ook in het vervolg van de partij streeft hij er ernstig naar, de stelling eenvoudig en overzichtelijk te houden. Een moeilijke opgave, wanneer het schakershart spreekt! 14. b2Xc3 Rc8X*5 15. Dc2Xfö Dd8c7 Tegenover het raadsheerenpaar van wit kan zwart nu bogen op een doelwit langs de c-lijn. Aljechin, getrouw aan heb karakter van de geheele match, steekt de lont in 't kruit. 16. Relh6 Een buitengewoon geraffineerde zet, die uitsluitend ten doel heeft, door allerlei tactische dreigingen zwart's bewegings vrijheid te beperken. 1 6Pb6—d7 En niet Pfd5, Re4, met kwaliteitswinst. 17. Df5g5! Het heeft den schijn, alsof wit nu na 1 7Pf6e8 een stuk verliest. Immers er dreigt Kh8 en op Dg4 volgt f7 f5, Dg5, Kh8. Aljechin heeft echter buitengewoon diep gerekend. 18. Tal—bl! Grandioos gecombineerd! Daar thans Kh8 wordt beantwoord door De7 met de drei ging Tb7:, moet zwart b7 dekken. Maar hoe? Op 18Tb8 volgt Tfdl! en daar dan de zwarte toren is gebonden aan de dekking van b7, zou Kh8 weer falen op De7. De eenige mander waarop zwart b7 kan dekken (b6??, Ra8:) bestaat dus in 1 8Pd7—c5 En deze zet maakt weer een andere be vrijding van den belaagden en reeds dood- gewaanden Rh6 mogelijk, t.w. 19. Dg5g4! Nu volgt nl. op f7f5 Dc4f en de raads heer keert met veel succes tot de levenden terug: Ke3. 19. Ta8—d8! Doch zoolang er niets dreigt, trekt Euwe zich nergens iets van aan. De toren is op d8 voortreffelijk geposteerd en de conso lidatie der zwarte stelling door b6 staat voor de deur. Natuurlijk niet Kh8?, Re3 eru wit wint een pion. 20. Rh6g5 Welk een formidabele spanning bevab ook deze partij weer. Geen der beide mees-< ters laat den andere een oogenblik tijd om op adem te komen. Thans zou f6 falen wegens Dc4f, Kh8, Re3, b6, gevolgd door ruil op c5 en Tb7. 2 0Td8—d6 De mogelijkheid Tg6 inspireert wit tot 21. Dg4c4 waarmede weer Re3, enz. dreigt. Zwart pareert met 2 1b7—b6 waarna hij zoo noodig met Pc5 kan spelen. En nu grijpt Aljechin; weer naar geweld. 22. f2—f4 Td6g6! 23. Tbl—dl Dreigt winst van de kwaliteit door Rd8 en Re7. Vandaar 23. e5e4 Ten einde Rd8 met Db7 te kunnen be antwoorden. Zonder twijfel is het voort durend Euwe, die zich verdedigen moet, doch hij doet dat zoo actief, dat de ander zelf steeds op eigen veiligheid bedacht moet zijn. Men merke op, dat bijv. Rg2 voorloopig buiten gevecht is gesteld. 24. Rg5—h.4 Dreigt met f4f5, g3g4 en eventueel Rg3 de witte stelling aanzienlijk te verbe teren. Doch Euwe is op zijn post. 24. b6b5! Slaat wit dezen pion, dan verkrijgt zwart met Pd6, gevolgd door Pc4, eventueel voorafgegaan door Tb8 en Tb2, een over weldigende stelling. 25. Dc4b4 a7—a5! 26. Db4a3 f7—f5? Deze zet vormt een keerpunt in de partij. In plaats van naar het onderste uit de kan te solliciteeren (volledige inslui ting van Rg2) had zwart hier o. i. beter voor een tegenwicht op de d-ljjn kunnen zorgen, bijv. Td6. Thans komt hij door wit's beheersching van die lijn in moei lijkheden. 27. Rh4—<18 Dc7—e7 Dreigt Pc5d3ff2, terwijl Da5: wordt beantwoord met Ta 6 en Ta2:. 28. Kgl—hl Tg6a6 Zwart kon de d-lijn niet meer bezetten, want Td6 faalde, wegens Td6: en Da5:. Wit dringt nu langs de c-lijn binnen. 29. Tdl—d5 Pc5—e6 30. Tfl—dl Pe6XdS 31. Td5Xd8 Da7—f7 Om zich met Pf6 te bevrijden. 32. Tdl—d5 Ta6c6 Zwart kon pionverlies reeds niet meer verhinderen en tracht nu in troebel water te visschen. 33. Td5Xb5 Df7—c4 34. Tb5Xf5! Tc6—f6 Tf5:, dan Te8:f, Kf7, De7t, Kg6, Re4, enz. 35. Tf5Xf6 g7X« 36. Td8d4 Eenvoudiger was Db3. 36Dc4Xe2 37. Da3—b3t Kg8—h8 38. Td4Xe4 De2—d2 Dreigt Delf, en op h3 volgt Pe8d6 f5, enz. Beide spelers bevinden zich in tijdnood. 39. Db3—bl Dd2Xc3 40. Dbl 1 cl Te7, dan f5. 4 0Dc3Xbl. Dr. Aljechin gaf hier zijn zet in couvert af. Zondagmiddag werd de partij voort gezet. De afgebroken stelling luidde: Wit: Aljechin Khl, Te4, Rg2, pionnen a2. f4, g3. h2. Zwart: Euwe Kh8, Del, Tf8, Pe8, pion nen a5, f6 en h7. Het verdere verloop was: 41. Te4X*l. waarop Euwe dadelijk 4 1Pe8—d€

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11