DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italië toegetreden tot het anti- Komintern-pact. Ho. 263 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 8 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Tokio zeer ingenomen met het accoord. Belangwekkende verklaring. Tsjang Kai Sjek vol vertrouwen. Geruchten over bemiddeling tegengesproken. De Negenmogendheden- conferentie. De nota aan Japan. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tf. N. ADEMA. Alkmaar, 8 November. Laat ons eens even kijken, wat de vorige week ons gebracht heeft: nieuwe en verbitterde strijd in China; schermutselin gen in Spanje, bespreking te Brussel over den toestand in Japan en besprekingen in Brussel over de regeeringscrisis in België; verder de totstandkoming van het Anti- Komintern-pact. Dat laatste is wellicht het meest belang wekkende, want uit de aaneensluiting van Duitschland, Italië en Japan, om het com munisme te bestrijden, kan van alles voortvloeien. Men leze maar eens de persstemmen uit Frankrijk en Engeland. „Een uitdaging aan de democratie" zegt men in Frankrijk, „Een alarmkreet" wordt het pact in Engeland genoemd. Wat Rusland zegt, is ontbekend. Maar de Russische stilte doet niet prettig aan. Intusschen is de totstandkoming van dit pact nu niet bepaald prettig voor de Negen-mogendhedenconferentie, want nu zal minder dan ooit Rusland eenigszins mild gestemd zijn jegens Japan. En het pact zal evenmin een vlottere werking van de non-interventie-commissie in de hand werken. Want Rusland zal er weing voor voelen, om zich de guns' van Italië te ver schaffen. Wat bovendien wel een onmo gelijkheid zou zijn! Laten we van het pact afstappen, echter niet dan naar onze lezers verwezen te hebben naar de kolommen hiernaast. België heeft weer een nieuwe regeering. Minister Spaak is erin geslaagd een nieuw kabinet te formeeren. De nieuwe regeering zal bestaan uit zes katholieken, zes socialisten, drie liberalen en een generaal. Een nationaal kabinet, dat vrij zeker kan rekenen op een groote meerderheid in de volksvertegenwoordiging. Het is niet waarschijnlijk, dat de re geering andere richtlijnen zal volgen dan het kabinet-van Zeeland, zoodat er dus feitelijk niets veranderd is. Eigenlijk is dat ook juist, want tenslotte was het de persoon van Van Zeeland, die werd aan gevallen en niet zijn regeering. Dat men in België om één persoon een geheele regeering laat duikelen, terwijl bovendien die eene persoon feitelijk allen laster heeft kunnen afwijzen met bewijzen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten, pleit niet voor de politiek. Die zich trouwens toch algemeen in allerlei bochten kronkelt en welker gangen duister en onnaspeurbaar zijn. Tusschen Haïti en Santo Domingo heeft een ernstig grensgeschil plaats gehad. Het gebeurde is eerst geheim gehouden, daar na ontkend, matfr tenslotte heeft de minister van buitenlandsche zaken van Haïti aan een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat op 9 en 10 October een bloedbad heeft plaats gehad. Toen een talrijke menigte boeren en landarbeiders naar Haïti wilde repatriee- ren, kwam het tot een ongelukkig en be treurenswaardig incident. De vrouwen, kinderen en mannen, die niet gewapend waren, werden zonder daartoe aanleiding te hebben gegeven, door Dominicaansche grensbêwakers afgeslacht. Er zouden op zijn minst een duizendtal dooden zijn. De minister voegde aan zijn mededee- lingen' toe, dat deze Haïtianen sedert vele jaren in de Dominicaansche republiek gevestigd waren. De eerste berichten zijn ontvangen van de zijde van vluchtelingen. De regeering van Haïti heeft een on derzoek en bestraffing van de schuldigen geëischt. De minister zeide nog, dat de regeering van zijn land na het bloedbad de repa- trieering van ongeveer 15.000 Haïtianen heeft verzekerd. Hij wees er op, dat de Haïtianen geen enkele represaille hebben uitgeoefend en sprak opnieuw de hoop uit, dat het inci dent langs diplomatieken weg zal kunnen worden geregeld. Kardinaal Faulhaber prijst de vader landsliefde der katholieken. - In de stamp volle kathedraal te München heeft kardi naal Faulhaber een predikatie '-^houden. Hy verklaarde o. a.: „wij willen in het nationaal-socialisme goede zoowel als slechte dingen zien en de nationaal-socia- listen behooren datzelfde te doen tegen over de katholieke kerk. Hitier zelf heeft in Mein Kampf toege geven, dat de verhouding tusschen goed en kwaad in de kerk gunstiger tot uit drukking komt dan bij andere groote organisaties". De kardinaal besloot met de opmerkin gen: „laat ons God danken, dat wij Roomsch-Katholieken zijn en dat God ons moge helpen Roomsch-Katholieken te blijven". Tusschen Duitschland, Italië en Japan is in het jongste week-einde een accoord tot stand gekomen, dat niets meer of minder behelst dan de gezamenlijke afweer van het communisme. Met dit accoord is zoo luidt de verklaring van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Ribben- trop een gebeurtenis van historische beteekenis een feit geworden, want hiermede wordt tegenover de verdere bedreiging van de wereld door de Derde Internationale een machtig en defini tief „halt" gesteld. De ontbinding der nationale staten door de bolsjewistische propaganda in het bin nenland ter voorbereiding van een gewa pende inmenging van buiten zoo gaat von Ribbentrop's verklaring verder is nog steeds het doel van de Komintern. Dit ver drag, dat tegen geen staat gericht is en voor tinderen openstaat, vormt derhalve een waarborg voor de vrije ontwikkeling van het eigen nationale leven der volken en een waarborg voor den wereldvrede. Ook Ciano, de Italiaansche minister van buitenalndsche zaken, legde een verklaring af en wel van den volgenden inhoud: Met de onderteekening van het driemo- gendhedenpact sluiten de drie groote mo gendheden Italië, Duitschland en Japan zich aaneen tegen de gevaren van het bolsjewis me. De gezonde en opbouwende krachten van alle cultuurlanden zullen solidair zyn met hen. Het driemogendhedenpact streeft geen geheime doeleinden na; het is tegen geen enkel land gericht en het staat open voor alle staten, die den wensch hebben zich bij ons aan te sluiten in de gemeen schappelijke actie. Het is een werktuig, dat realistisch in dienst gesteld wordt van den vrede en de cultuur, welke het fascisme zal behouden en tegen ieder gevaar zal verde digen. De Japansche ambassadeur Hotta ver klaarde: Italië, Duitschland en Japan heb ben met de onderteekening van een proto col uiting willen geven aan hun vastbeslo tenheid om zich te beschermen tegen het internationale communisme, dat den vrede en de orde der wereld bedreigt. Aangezien de drie landen volgens hun traditie tot de oudste en volgens hun aanspraken tot de jongste volken behooren, en tegelijkertijd in hun nationale bestaan de arbeidzaamste zijn, voel ik niet den geringsten twijfel, dat de overeenkomst een goeden invloed zal hebben en vruchtbare resultaten zal afwer pen. In de Preambule van het protocol wordt gezegd, dat de Duitsch-Italiaansch-Japan sche overeenkomst gebaseerd is op artikel 2. van het Duitsch-Japansch-anti-Komin- ternpact (uitnoodiging tot derde staten voor toetreding tot deze overeenkomst). De drie regeeringen zijn uitgegaan van de overweging, dat de Communistische In ternationale een voortdurend gevaar vormt voor de beschaafde wereld in het westen en in het oosten, en haar vrede en haar orde verstoort en vernietigt. Slechts een nauwe samenwerking van alle staten, die belang hebben bij het instandhouden van den vre de en de orde, kan dit gevaar verminderen en uit den weg ruimen. Italië heeft dit ge vaar met onwrikbare vastberadenheid se dert den aanvang der fascistische regeering bestreden en de Communistische Interna tionale op zijn gebied uitgeroeid. Het heeft besloten zich schouder aan schouder met Duitschland en Japan, die van hun kant be zield zijn door denzelfden wil tot afweer tegen de communistische internationale, te keeren tegen den gemeenschappelijken vijand. Prins Konoje, de Japansche minister president, verklaarde heden bij het toetre den van Italië tot het Duitsch-Japansche pact tegen de Komintern, dat de toetreding van een bevriende natie tot dit pact des te meer te loven valt, aangezien het Duitsch- Japansche pact reeds een jaar in werking is. Het communisme, aldus Konoje, is vol komen onvereenigbaar met den Japanschen staatsbouw. Het vernietigt elke welvaart der menschheid. De vernielende werkingen van het communisme zijn in den Spaanschen burgeroorlog duidelijk aan het licht getre den, evenals thans, by het uitbreken van het Japansch-Chineesche conflict, dat zijn oorzaak vindt in manoeuvres van de Komin tern. Italië zal zijn pogingen verdubbelen om het gemeenschappelijk doel te bereiken. Het lijdt geen twijfel, dat de geestelijke ge meenschap tusschen Japan, Duitschland en Italië de betrekkingen van vriendschap tus schen deze drie landen zal versterken. Ook dë minister van Buitenlandsche Za ken, Hirota, heeft aan een feestdiner, waar aan de geheele Duitsche en Italiaansche le gatie deelnamen, zijn voldoening over Ita- lië's toetreding geuit en gezegd, dat het pact dient tot het bewaren van de beschaving en van den wereldvrede. Sedert het sluiten van het Duitsch-Japansche pact hadden Berlijn en Tokio het zeer wenschelijk geacht, dat Italië nauw met hun landen zou zyn ver bonden, hetgeen de kracht der overeenkomst zou verhoogen. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken zeide, dat het Duitsch-Japansche pact van Novem ber 1936 inhield, dat de twee landen andere mogendheden zouden uitnoodigen toe te tre den tot het pact en dienovereenkomstig was Italië's deelneming tot stand gekomen. In het Japansche Hoogerhuis verklaarde men, dat Engeland spoedig van de nood zaak overtuigd zal zijn eveneens tot het pact toe te treden, aangezien het bezittin gen heeft in de geheele wereld. Alle mo gendheden, welke den vrede liefhebben, worden met open armen ontvangen. Konoje heeft Mussolini en Hitier tele grammen gezonden, zijn gelukwenschen met het sluiten der overeenkomst behel zende. Ciano, von Ribbentrop, von Hassell en Hotta zijn in het Venetiaansch paleis door Mussolini ontvangen. Zij legden den Duce den tekst voor van het onderteekende pro tocol. Mussolini onderhield zich langdurig met hen en sprak zyn voldoening over deze diplomatieke handeling uit. Vervolgens reikte hij aan Hotta en von Ribbentrop de versierselen uit van het grootkruis in de orde van St. Mauritius en St. Lazarus. „Uitdaging aan de democratie". In verband met de aansluiting van Italië by het Duitsch-Japansche anti-Komintem- pact schrijft de Figaro: De uitdaging aan het adres van de groote democratieën wordt nog duidelijker, wanneer men de in het veld gebrachte materieele middelen over weegt. Letterlijk volgens de statuten bezien zou de nieuwe groepeering tegen het bolsje wisme den deelnemers veroorloven vrijelijk tusschenbeide te komen in de zaken van andere landen. Het zou voldoende zijn, dat de een of andere politieke situatie zou wor den verklaard een omwentelingsbedreiging in het leven te roepen, om de drie autori taire regimes te laten meenen, dat zij het recht hebben raad te geven of militair han- dealnd op te treden. In zekeren zin bereidt het nieuwe accoord een opwekking tot bur geroorlog, begeleid door buitenlandsche in menging voor en maakt het die mogelijk. In „Le Jour" schrijft Leon Bailby: De Ver. Staten hebben wel reden eenige onge rustheid te toonen tegenover dit z.g. „anti communistische pact", waarin Duitschland, Japan en sinds gisteren Italië zich aaneen- sluiten. In feite is een nieuwe drievoudig verbond ontstaan. Als voorwendsel neemt het den strijd tegen Moskou, maar het zou wel eens minder bijzondere doeleinden kun nen hebben. Charles Maurras schrijft in de „Action Frangaise": „Het internationale anticommu- nisme is een masker. Laten wij ons haasten het te zeggen en allen helderen geesten ver zoeken het met ons te zeggen en te schrij ven: geen enkel Franschman mag hier de dupe van zijn. Laten wij ons als voor de pest er voor hoeden te gelooven, dat Hitier en de bondgenooten van Hitier vijanden zijn van Moskou. Hitier is met Moskou ver bonden door al zijn draden van economisch en aardrijkskundig belang, geconsacreerd in het verdrag van Rappallo, dat geenszins opgeheven is". In de „Ordre" schrijft Emile Bure: „Nie mand zal van nu af aan fatsoenlijk kunnen ontkennen, dat onder het mom van anti- communisme de drie naties, die zich te Rome zoojuist aaneengesloten hebben, een herziening der verdragen in hun voordeel nastreven. Zeker zijn zij, voordat zij beslo ten tot samenwerking, overgegaan tot een nieuwe verdeeling van de wereld, die in de eerste plaats ten koste zou zijn van Frank rijk, Engeland, de staten der Kleine En tente en Polen". Alarm kreet!" zegt Engeland. „Het antikomintempact is tegen En ge- Luid bedoeld". Dit is de alarmkreet, welke vanmorgen zoowel door de linksch gerichte bladen als de „News Chronicle" en door de anti-com munistische bladen als de „Daily Telegraph en Morning Post" geuit wordt. Het laatst genoemde blad schrijft als vojgt: Men kan moeilijk zonder voorbehoud de verklaring aanvaarden van von Ribbentrop, volgens welke dit pact een waarborg vormt voor den wereldvrede. Men zou het kunnen aan nemen, indien het bolsjewisme op het oogenblik het eenige gevaar voor den vrede scheen te zijn. Maar de jongste gebeurtenis sen hebben duidelijk doen uitkomen, dat de vrede thans vooral bedreigd wordt door de verbonden vijanden van het communisme. De tegen het Russische bolsjewisme gepro clameerde vijandigheid zou wel eens iets heel anders dan het communisme kunnen uitdagen. Frankrijk, Groot-Brittannië en zelfs de Vereenigde Staten hebben het recht niet gerust te zijn over dezen dam, welke is opgeworpen vanaf de Oost- en Noordzee tot de Middellandsche Zee en den Stillen Oceaan, dus in gebieden, waar de drie democratische mogendheden vitale belan gen hebben. Inderdaad, men kan Frankrijk en Groot-Brittannië verontschuldigen, dat zij gelooven op meer rechtstreeksehe wyze door het antikomintempact getroffen te worden dan Rusland zelf, dat het voordeel heeft bijna onkwetsbaar te zyn. De „Manchester Guardian" schrijft: Het anti-sovjetpact is niet gericht tegen Rusland alleen, het is in de eerste plaats gericht tegen Groot-BTittamië. Zonder Groot-Britanië en in zekere mate zonder de Vereenigde Staten zou Japan de hegemonie bezitten in het ge heele Verer Oosten met inbegrip van Nederlandsch-Indië. Zonder Groot-Brittannië zou Italië mees ter zijn in het westelijke bekken van de Middellandsche Zee, want Frankrijk zou op zyn minst door Duitschland tot inactiviteit gedoemd worden. Zonder Groot-Britannië, zou Duitschland zijn programma van „Mein Kampf" kunnen verwezenlijken, d.w.z. het zou zijn invloed kunnen laten gelden over het geheele Europeesohe continent. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft gister in een interview medegedeeld, dat China geen voorstander is van directe onderhan delingen met Japan voor de regeling van het conflict in het verre Oosten. De Chineesche veldheer gaf uitdruk king aan zijn optimisme over den militai ren toestand en bevestigde, dat China vastbesloten is den strijd voort te zetten. Hij verklaarde: „Ik ben er van overtuigd, dat China ten slotte de overwinning zal behalen. Gevraagd wat hij dacht over de vooruit zichten van de conferentie van Brussel, verklaarde Tsjang Kai Sjek: „Ik ben er vast van overtuigd, dat, wanneer de krachten der rechtschapenheid en recht vaardigheid eenmaal in beweging zullen komen, zij niet zullen nalaten de gestelde bedoelingen te bereiken. Ik geloof, dat de conferentie kostbare resultaten zal tot stand brengen". Toen hem ten slotte gevraagd werd naar de sinds den aanvang der confe rentie van Brussel in omloop zijnde geruchten, dat buiten de conferentie om bemiddelingspogingen zouden- worden aangewend, zeide Tsjang Kai Sjek, dat deze geruchten volkomen ongegrond zijn. De Chineesche troepen ten zuiden en westen van Sjanghai, o. a. in het gebied van Poetoeng, loopen gevaar, hun terug tocht te zien afgesneden door de opruk kende Japansche troepen, die gisteren op den noordelijken oever van de baai van Hangtsjau zijn ontscheept. Geen Chineesch-Japansche onderhandelingen. De woordvoerder van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken heeft de volgende verklaring gepubliceerd: „de geruchten over Chineesch-Japansche on derhandelingen buiten de conferentie te Brussel om, zyn ongegrond. Zij zijn ver spreid door de Japanneezen om de werk zaamheden der conferentie te belemme ren". De landing der Japanners. Van onicieele Chineesche zijde wordt toegegeven, dat ongeveer 3000 Japannee zen in de baai van Hangtsjau aan land zijn gegaan en Singjien en Kingsjan ten zui den van de Wangpoe, hebben bereikt. De Japansche troepen ten zuiden van de Soetsjau-kreek worden door de Chineezen geschat op 5000 man. Het verrassende succes van de Japanneezen aan de baai van Hangtsjau, waarmede de afsnijding van Sjanghai bespoedigd wordt, heeft een drukkende werking uitgeoefend op de stemming der Chineezen. De Chineezen zijn begonnen Poetoeng te ontruimen. Het gros van de beide divi sies, welke deze plaats verdedigden, trekt naar het Zuiden, zonder evenwel de Wangpoe over te trekken, om zich te con- centreeren ten zuiden van Minghong. Verder zijn verscheidene Chineesche afdeelingen over de Wangpoe naar Nantau getrokken, om de verdedigers van Soeng- kiang te hulp te komen. De regen, welke de Japansche luchtmacht hindert, helpt de Chineezen. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen, welke bij Hangtsjau zijn geland, worden opgehouden. Enkele Japansche afdeelingen zijn vernietigd. Felle stryd ten noorden van de baai van Hangtsjau. Vastbesloten om den Japanneezen te beletten hun stellingen ten noorden van de baai van Hangtsjau te consolideeren, heeft het Chineesche opperbevel in allerijl twee divisies stormtroepen derwaarts ge zonden, met opdracht den vijand tot eiken prijs terug te dringen. Aan het westelijk front verdedigen de Chineezen iedere duimbreed grond, doch niettemin hebben de Japanneezen geringe vorderingen gemaakt. De toestand te Tsjapoe, nabij de baal van Hangtsjau, behoeft volgens de Chinee zen geen aanleiding tot ongerustheid te geven. Deze sector wordt verdedigd door troe pen uit Honan, onder aanvoering van ge neraal Ljoetsjiensoe. Japanneezen vernielen een trein. Te Nanking zijn berichten ontvangen, volgens welke ruim 200 personen gedood of gewond zijn, toen zes Japansche vlieg tuigen den naar het zuiden rijdenden Blauwen Express tusschen Tientsin en Poekau bombardeerden en zeven van de tien rijtuigen vernielden. In de tèians gepubliceerde nota aan Japan, die Zaterdag door de Negenmogendheden- conferentie is vastgesteld, wordt het be treurd, dat Japan niet ter conferentie aan wezig is. Voorts wordt dan gezegd, dat de vertegenwoordigers van de staten, die te Brussel zijn bijeen gekomen, gaarne zouden willen weten, of de Japansche regeering bereid is, één of meer vertegenwoordigers af te vaardigen, teneinde van gedachten te wisselen met de vertegenwoordigers van een beperkt aantal mogendheden, die tot dit doel zullen worden aangewezen. Zulk een gedachtenwisseling zou plaats vinden bin nen het kader van het negenmogendheden- verdrag en overeenkomstig deszelfs bepa lingen. Het doel ervan zou zyn, meer licht te werpen op verschillende punten en de regeling van het conflict te vergemakkelij ken. De op de conferentie te Brussel vertegen woordigde staten zouden gaarne zoo spoe dig mogelijk het standpunt van Japan ten aanzien van dit voorstel vernemen. Morgen hervatting der bijeenkomst. De conferentie der negen mogendheden heeft de volgende vergadering vastgesteld op morgen, teneinde dan eventueel kennis te nemen van het antwoord der Japansche regeering. Inmiddels zullen de delegaties van gedachten wisselen met name over de samenstelling van een commissie, welke eventueel onderhandelingen met Japan zal voeren. De totstandkoming van de nota aan Japan. De overeenstemming inzake den tekst van de nota aan de Japansche regeering werd betrekkelijk snel bereikt. De Italiaan sche delegatie liet geen bezwaren gelden. Een door de Amerikaansche delegatie in gediend amendement werd in den tekst op genomen. In Chineesche kringen is men tevreden over den door de conferentie uitgewerkten tekst. Hij behelst ook een Fransche amen dement, hetwelk aanduidt, dat de bespre kingen van Brussel zullen worden voort gezet op basis van het negenmogendheden- verdrag. Onrustige Zondag in Palestina. Zon dag hebben zich in Palestina verschillende incidenten voorgedaan, met name in het dorp Siloan, waar het ingestelde onderzoek naar de moordenaars der twee Britsche soldaten tot een bloedige botsing heeft ge leid, waarbij twee Arabieren zijn gedood en 17 gewond. Een groot deel der bewoners is in de bergen gevlucht. Ook in Trans-Jor- danië was het onrustig. Er zyn bomaanslagen gepleegd op ver scheidene openbare gebouwen. In verschillende plaatsen zyn de tele foonlijnen doorgesneden. f

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1