Agenda FANFARE NationaIe pensioen! LEVENSVERZEkERINq-BANk- rottercjam Tkwutciaal Hieuius heiloo bergen «armenhuizen egmond binnen egmond a. d. hoef Het militaire vliegveld te Bergen. Op zoek naar terreinen te Egmond-Binnen. Voor pariodioko uitkeringen na Uw V* F C 60e jaar heeft de Nationale zeer aan. trekkelijke vormen van verzekering. uzeii Vraagt inlichtingen EERSTE BLAD Alkmaar, Maandag. In de laatste dagen bereikte land eigenaren te Egmond-Binnen aan den Venmewatersweg het verzoek prijsopgave te doen van hun lande rijen voor den aanleg van een vlieg veld. De landeigenaren kregen den indruk dat dit werd aangevraagd op last van Defensie. Dit is echter onjuist gebleken. Hedenmorgen hadden wij hierover een onderhoud met den burgemeester van Eg mond-Binnen, den heer G. Bos, die ons mededeelde, dat de aannemer Zwart te Egmond aan Zee inderdaad de laatste dagen verschillende landeigenaren voor den aanleg van een vliegveld prijsopgave van hun landerijen had gevraagd. Waarvoor dit geschiedde wist de burge meester niet. Wel wist hij, dat dit niet in opdracht van Defensie geschiedde. De bur gemeester had n.L persoonlijk Defensie opgebeld en vernomen, dat geen opdracht was gegeven en dat het standpunt van Defensie nog was, dat het vliegveld in Bergen moest komen. Persoonlijk, aldus de burgemeester, had ik, nu Bergen op het vliegveld geen prijs stelt, dit gaarne in mijn gemeente gehad, waar daarvoor stellig geschikte terreinen zijn te vinden. Ik heb dit ook schriftelijk aan den minister medegedeeld, doch ont ving, na een bezoek van een genie-officier, die met mij alhier eenige terreinen heeft bekeken, van den minister een schrijven waarin deze mij mededeelde, dat 's lands belang vorderde dat het vliegveld in Bergen werd gevestigd. Gezien de actie in Bergen, aldus de burgemeester, zouden in mijn gemeente ook wel bezwaren naar voren zijn ge komen, doch die had ik wel aangedurfd, aangezien ik overtuigd ben, dat die be zwaren erg overdreven zijn en ik ook van meening ben, dat de vestiging van een vliegveld in de gemeente voor den mid denstand niet te versmaden economisch voordeel zal brengen. Hierna hadden wij een onderhoud met den betrokken aannemer te Egmond aan Zee, die met stelligheid ontkende bij de landeigenaren den indruk te hebben ge vestigd, dat zijn aanvrage in opdracht van Defensie geschiedde. Zijn opdrachtgever was de makelaar Schuppen uit Utrecht, die weer in opdracht handelde van eenige Zaansche heeren, die in Bergen zomerverblijven bezitten en van de stichting van het vliegveld in Bergen groote rustverstoring in dit vacan- tieoord vreezen. Deze vrees is vooral gegrond op mede- deelingen die men in Bergen uit de om geving van het vliegveld te Soesterberg mocht ontvangen. Nu gaat een vergelijking met dit vliegveld en dat wat in Bergen komt, niet op. Soesterberg heeft de oplei ding met de daaraan verbonden nadeelen van het regelmatig opstijgen. Die oplei ding blijft in Soesterberg. In Bergen komen de militaire vliegtuigen, die thans in Schiphol zijn ondergebracht. Dit zijn geoefende vliegers, die groote vluchten maken en van 's morgens 9 tot 's middags 5 uur vliegen en een enkele maal avond vluchten maken. Bovendien gaf de minis ter de toezegging met de belangen van Bergen als vacanitieoord rekening te willen houden. Verwacht mag dus worden dat het hin derlijk vliegen boven de kom van de gemeente in het seizoen achterwege zal blijven. Bovendien komt de grens van het vlieg veld te Bergen nog op 600 M. afstand ven den Groenenweg, zoodat de vliegtuigen, wanneer ze boven Bergen zijn, reeds zoo hoog vliegen, dat de hinder niet grooter is dan die van de vliegtuigen van de Kooy die dagelijks boven Bergen vliegen. Wij hebben Vrijdagmiddag op 1600 M. afstand van de landingsplaats te Schiphol de vluchten van de militaire vliegtuigen gade geslagen en geconstateerd, dat op dezen afstand zelfs het lawaai van de opstijgen de vliegtuigen niet grooter is dan dat van de vliegtuigen die men reeds thans dage lijks boven Bergen hoort. Gezien het feit, dat alle benoodigde lan derijen ter oppervlakte van 150 H.A., behoudens goedkeuring van den minister, zijn aangekocht en gezien het antwoord dat het gemeentebestuur van de V. V. V. van den minister mocht ontvangen, geloo- ven wij, dat het gemeentebestuur verstan dig zal doen om zich met den minister over de uitvoering van het werk in ver binding te stellen, opdat in het bestek de bepaling wordt opgenomen, dat een flink percentage werklieden uit Bergen, te werk wordt gesteld. Het is ons bekend, dat er bij de genie reeds hard aan de teekeningen wordt ge werkt en dat de uit te voeren werken van groote beteekenis zijn. Gezien de prijzen die de grondeigenaren in Egmond-Binnen vragen, prijzen dubbel zoo hoog dan waarvoor Defensie in Bergen terecht kan, staat voor ons wel vast, dat de minister zijn standpunt zal handhaven en dat het dus voor Bergen voordeelig is, naast de nadeelen althans de voordeelen te krijgen. Ook voor den toegangsweg naar het vliegveld vanaf den Groeneweg is over leg met Defensie gewenscht. AUTO TE WATER. De mist was gisteravond oorzaak -yan een auto-ongeluk, dat gelukkig goed afliep. Een auto uit Amsterdam zag bij den overweg te Koedijk de bocht van den weg niet en reed pardoes in een sloot. Gelukkig kon de inzittende zich via het portier uit zijn benarde positie redden, maar de auto zelf werd zwaar beschadigd. Deze werd hedenmorgen door personeel van de Autocentrale op het droge gebracht en naar de garage vervoerd. DRONKEN MANNEN. Zaterdag en Zondag is de beruchte kruik weer terdege aangesproken en het gevolg was, dat beide dagen een drinkebroer zijn roes mocht uitslapen in de donkere cel van het politiebureau. DUIM AFGEKNEPEN. De 8-jarige Greetje Hoogvorst te Berger kwam Zondagmiddag, toen zij bij een vriendinnetje achter op de fiets wilde springen, te vallen, waarbij haar rechter duim tusschen de ketting en het achter kamwiel bekneld geraakte en bijna geheel werd afgeknepen. Dr. Poot verleende de eerste hulp. Door dr. van Gelder werd het meisje naar het ziekenhuis vervoerd, waar de duim geamputeerd werd. VRACHTAUTO IN DE SLOOT. Zaterdag geraakte een zware vracht auto achter den fietser aan, het is Schagerbrug bij het uitwijken voor een anderen auto op den Keinsmerweg nabij 't Zand van den weg en kwam met de wielen omhoog in de sloot terecht. De chauffeur, de heer P. M. uit Scha gerbrug, wist zich met moeite uit de cabine te bevrijden en bereikte wat wel een wonder mag heeten vrijwel ongedeerd den wal. Naderhand is de zware vracht auto per kraanwagen op het droge ge bracht. HOOIBRAND TE AKERSLOOT. Zondagmorgen 10 uur brak brand uit in een hooiklamp op het erf van den veehouder Zoon aan de Kerklaan te Aker sloot. Door het stille weer wist de brand weer de drie hooiklampen die in de on middellijke nabijheid stonden, alsmede een schuur van den timmerman Overpelt aan het erf grenzende door dekking van zeilen en nathouden te bewaren. Het hooi en vijzelberg, waarin het hooi was gebor gen, brandde bijna geheel af. Verzekering dekt de schade. De oorzaak was het spelen met lucifers van kinderen in de nabijheid van het hooi. POGING TOT INBRAAK? Zondagmorgen omstreeks 4 uur werd de heer P. te Nieuwe-Niedorp gewekt door verdachte geluiden, welke vermoedelijk van buiten af kwamen en veel overeen kwamen met getik op de ramen. De hond sloeg ook terstond aan, waarop P. het bui tenlicht opstak en naar buiten keek. Hij zag toen echter niets. Naar beneden te gaan en naar buiten om verder te onder zoeken was het werk van een oogenblik. Buiten gekomen zag hij een fietser vlug wegrijden, terwijl deze een schel gefluit liet hooren. Onmiddellijk gingen P. en zijn zoon per auto achter de fietser aan, maar het is hun echter niet mogen gelukken den man te achterhalen en verder iets verdachts te ontdekken. EEN AARDIGE RECLAME. De firma Frankenberg verzoekt ons ook te dezer plaatse er de aandacht op te ves tigen, dat op de kassabons, uitgegeven van 8 November tot en met 5 December, dubbele korting zal worden gegeven. COLLECTE NEDERL. ROODE KRUIS. Het bestuur der afd. Alkmaar van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat de collecte bruto 284.56 heeft opge bracht (vorig jaar 187.71). MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer te Oude Niedorp is thans reeds gestegen tot 52. HERDENKING WAPENSTILSTANDS DAG. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, afd. Alkmaar. Men schrijft ons: 11 Nov. 1918 een kreet gaat door de wereld: „Nooit meer oorlog!" Een dure eed wordt gezworen door de uitgeputte en afgemartelde menschheid: „Dèt nooit meer!" En de woorden „Vrede door Recht" klinken als een belofte voor een betere toekomst waarin voor wapen geweld geen plaats meer zal zijn. 11 Nov. 1937. Wat is er overgebleven van dien duren eed, van die schoone be lofte? Niets niets niets. Langzaam aan, met geraffineerd overleg, wordt door eerzuchtige mannen wantrouwen, haat en wraakzucht in de harten der volkeren ge zaaid, worden de landen weer tegen elkan der opgehitst. En in een laffen angst voor de gevreesde overmacht van den „ander" be gint men zich opnieuw te bewapenen, pre pareert men zich voor een nieuwen oorlog. Heel de wereld is op dit oogenblik als één groot arsenaal, „Vrede door Recht" wordt tot een bitteren ironie. Waar blijft de redelijkheid, de mensche- lijkheid, waar het geloof in het goede in den mensch, waar de Christelijke beginselen van broederschap en naastenliefde? Er zijn nog in al deze verdwazing van be- Tot en met 14 Nov. tentoonstelling tee kengenootschap „Kunst zij ons doel", in de Langestraat no. 87; geopend op Zaterdag en Zondag van 10 tot 10 uur, andere da gen van half 2 tot 5 uur. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De geheime code (mysterie); hoofdrol Wil- liam PowelL Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De geschiedenis begon 's nachts (rom.); hoofd rollen Charles Boyer en Jean Arthur. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Opera (detectivefilm); hoofdrollen Warner Oland en Boris Karloff. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag uitgezonderd Zaterdag hoofdnummer De Spion (sens.); hoofdrollen Willy Birgel en Lida Baarova. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 8 November. 8 uur, dancing Harmonie, voordr. mej. van Wijngaarden over: „Vrijheid is noodig voor geestelijke ontwikkeling", voor de afd. Alkmaar Blavatskyloge. Dinsdag 9 November. 8 uur, de Unie, Kamermuziekver., Chopin- avond met Jan Smeterlin. MIJNE HEEREN! Laat V door Uw Sigarenunnkclier de nieuwe Sopla-froducfen onder het merk .fanfare" toonen. Doet dan een stapje verder en probeert deze zeer goede siga ren. Gij zult aan dit fabrikaat de voorkeur geven boven an dere en duurdere en daar door geld besparen! WARE GROOTTE E N P R IJ Z E N wapening, in al deze krankzinnigen angst voor elkander, groepen, die trouw zijn ge bleven aan den eed van 1918: den oorlog te bestrijden met de wapens van den geest; groepen, die weten, dat geweld nooit gekeerd kan worden met geweld; die onderschrijven die oude woorden „Haat eindigt nooit door haat; haat eindigt door liefde". De Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond is één van die groepen. Hij acht het standpunt van Vrede door Recht, dus geweldloos, het eenige stand punt dat een ware vrouw en moeder als draagster van de liefde en beschermster van het leven, kan innemen. Op den vooravond van den llen Novem ber houdt de afd. Alkmaar van dezen Bond een openbare vergadering in de Dancing van de „Harmonie" (zie advertentie in dit blad), waar mej. Jannie Eriks uit Hoorn, een der meest bekende figuren uit de J. V. A., zal spreken over „Berusting is Ver raad", en waar onze stadgenoote mevr. Joh. v. d. Veen-Wilson zal voordragen uit wer ken van mevr. Roland Holst, Adama van Scheltema e.a. Komt allen die de belofte van 1918 nog niet vergeten zijt, en vol schaamte en ver ontwaardiging zijt over den terugval van de menschheid; komt allen die het ideaal „Vrede door Recht" in Uw hart draagt en er eerlijk en trouw voor wilt werken! Wij hebben elkanders hulp en moreelen steun zoo noodig in dezen zorgvollen donkeren tijd! VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De Zusters verpleegden in de maand October 81 patiënten en legden 1031 be zoeken af, waarvan 359 betalende, 505 voor 't A. Z. A. en 167 gratis bezoeken. Er werd 1 maal den dokter geassisteerd en 9 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De wij kkraam verpleegster verpleegde 10 patiënten, legde 193 bezoeken af en heeft 4 maal den dokter geassisteerd. DE ONTEVREDENHEID OVER HET WITTE KRUIS. Aan het bestuur van de afdeeling Alkmaar van de Ned. Ver. Het Witte Kruis is het volgende adres gezonden: Ondergeteekenden, resp. voorzitter en secretaris van de Alkmaarsche Bestuursders- bond, deelen U mede, dat onder hun leden ernstige ontstemming bestaat over het door Uw bestuur bevorderd besluit op de ver gadering Uwer afdeeling van 2 Nov. 1.1. Reeds gaven velen het voornemen te kennen als lid van Uwe vereeniging te zullen bedanken. Ondergeteekenden achten dit niet in het belang van Uw vereeniging, noch in dat van de leden en daarom ver zoeken zij Uw bestuur met klem dit besluit niet uit te voeren, maar opnieuw een ver gadering uit te schrijven, waarin het punt contributieverhooging voor de minst ka pitaalkrachtigen door middel van een uit voerig toegelichte convocatie aan de orde wordt gesteld. Om verdere actie te voorkomen, zouden zij gaarne spoedig met Uw beslissing in deze worden in kennis gesteld. Het adres is geteekend door den heer Van Drunen als voorzitter en den heer Habiecht als secretaris. BLOEMPJESDAG. Op 11 Nov. wordt de witte vredesbloem weer verkocht ten bate van het vredeswerk- Vaders en moeders, die vrouwen met haar mandjes vol witte bloemen loopen ook voor de toekomst van Uw kinderen. Zij loopen in naam van de redelijkheid, die zich verzet tegen de waanzinnige bewapeningswedloop en in naam van de menschelijkheid, die gruwt van de afschuwelijke misdaad, die de moderne oorlog is. Helpt haar in haar op bouwend werk: De strijder voor Vrede en Recht, door een bloempje te koopen en het te dragen. Het is een eereteeken, want het stempelt U tot een redelijk-denkend en goedwillend mensch in een wereld van ver dwazing en onmenschelijkheid. FEESTAVOND U. L. O.-SCHOOLVEREENIGING Onder groote belangstelling heeft Emago- sas haar feestavond in 't Gulden Vlies ge houden. Nadat om 8 uur de avond door den voor zitter, den heer W. Brouwer, geopend was, werd begonnen met 'n non-stop revue. Na 1 was 'n piano-solo, behoudens eenige kleine foutjes vrij goed uitgevoerd door mej. R. Kramer. No. 2 'n tooneelstukje, „De heesche souffleur" genaamd, was zeer aardig en geestig, waarbij W. van 't Hoff 'n compli ment verdient als de heesche souffleur. No. 3 muziek van The radiotone Wash- bord Kings, bestaande uit 3 personen, W. de Wilde (piano% W. Brouwer (drum), J. Bou- lonois (crooner). Deze heeren waren zeer goed op elkaar ingespeeld. Zij brachten buitengewoon goede swing-muziek naar voren. Vooral „Nachie-Sackie" oogstte 'n langdurig applaus. No. 5, een zangvoordracht, was minder geslaagd, terwijl no. 6, tooneelstuk „Zelf moord" weer zeer insloeg bij de toeschou wers. Dit werd dan ook zeer goed Zonder fouten gespeeld door H. Horius, J. Brusse en N. Beekman. De limericks (no. 7), waren bijzonder goed en hadden vanzelfsprekend betrekking op de leeraren. De heer N. Akkerman wist hiermee het publiek aangenaam bezig te houden. De verzorging van no. 8 was weer opgedragen aan de Washbord Kings en slaagde goed. No. 9, een harmonica-duo door A. ten Bruggencate en Hoogland, was zeer ver dienstelijk. De heer ten Bruggencate gaf hier blijk van goede techniek. No. 10, „Notenbalk", was aardig en sloeg zeer in! No. 11, „Protestvergadering van millionnairs van het jaar 2000", werd zeer goed voor het voetlicht gebracht. De heer W. Brouwer had een groot aandeel in dit succes. No. 11, „De miskende vader", was ook 'n stukje, dat zeer in den smaak viel. Het spel van v. d. Meulen en N. Beekman viel te loven. Na de pauze speelden op verzoek nog een maal de Washbord Kings. Het grootste en het mooiste was het too neelstuk „De nachtegaal van Bergambacht" Zoowel spel als décor boeide de toeschou wers van begin tot eind. Er waren tal van medespelenden, zoodat we hier geen namen kunnen noemen. Het stuk eindigde met 'n hartstochtelijke kus, wat Dij het publiek de lachlust wel opwekte. Dit was het einde van het officieele gedeelte. Nadat de voorzitter nog 'n cadeautje had aangeboden aan den heer Gerling en mej. Dubois voor het goed doen eindigen van dezen avond, werd besloten met een gezellig bal onder leiding van Ab. Davidson and his gs of Swing. Deze band beschikte over zeer goede krachten, die uitstekend op el kaar waren ingespeeld. De accordeon ver ving de trompetpartij, wat tot gevolg had, dat de guitaar ook zeer goed naar voren kwam. Vooral „Caravan", compositie van Buke Ellington, viel zeer in den smaak. Emagosas kan dan ook terugzien op 'n zeer goed geslaagden avond. Werkverschaffing. Naar we vernemen hebben B. en W. werk gevonden voor een groot contingent werkloozen. De commissie voor werkver ruiming heeft voor nog een 15-tal werk ge vonden bij de rioleeringswerken en voor een 80-tal werk bij de gemeente. Intus6chen wordt en niet alleen bij de werkloozen reikhalzend uitgezien naar de nieuwe re geling voor tewerkstelling bjj de gemeente. Gelukkig is het nog niet zoo koud, doch bü de tegenwoordig uit te keeren loonen, kan er geen brandstof van overschieten. Geen comité van inzameling In de Vrijdagavond gehouden bestuurs- en commissievergadering van het Mobilisa- tiekruis, heeft men besloten om niet aan B. en W. te vragen om met lijsten te mogen loopen, ter uitvoering van het z.g. plan- Romme. Bestuur en commissie waren van oordeel, dat B. en W. en het B.A. met een gift van 1000 voor verstrekking in natura aan den wensch van het Mobilisatiekruis en N.V.V. zijn tegemoet gekomen. Wel is be sloten om aan B. en W. te verzoeken om met lijsten te mogen rondgaan voor een St Ni- colaasfeestje voor de kinderen. R.K. consultatiebureau. Het bestuur van het Wit-Gele Kruis heeft besloten tot het instellen van een con sultatiebureau voor zuigelingen, dat vanaf 9 November in werking treedt Dr. Schret- len zal als medisch leider den cursus ver zorgen. Losse nummers. Losse nummers van de Alkmaarsche Courant zijn van heden af 5 cent per nummer verkrijgbaar in Haan's Boek handel, Stationstraat. Vergadering van het bestuur der C. V. V. Warmenhuizen en Omstr. Na opening door den voorzitter werden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken. Een schrijven van de kunstmestfabriek te Vlaardingen, welke 'n gratis-film aanbiedt. Besloten werd deze firma hier te laten draaien. Een schrijven van de Groenten- en Fruit- centrale betreffende de pootaardappelen. Zeer spoedig zal met de afname worden begonnen. Van de G. en F. C., dat alleen kool uit de bewaarplaatsen als bewaarkool werd aange merkt. Van de G. en F. C., dat geen sneezen-kool meer mag verkocht worden, noch onder hands noch administratief. Getracht zal worden bij de G. en F. C. deze bepaling te wijzigen. Niettemin zal er streng de hand aan worden gehouden. Voorstellen vergadering Prov. Commissie. Als punt op de agenda werd voorgesteld: De heffing van de aardappelen, welke van 30 tot 50 per H.A. is verhoogd, weer terug te brengen op 30, daar men het als een groote onbillijkheid aanvoelde, dat de tuinders den steun op hun product eerst zelf moeten betalen. De heffing is bijna even hoog als de landhuur en voor velen moei lijk te betalen, terwijl iemand die weinig teelt, evenveel betaalt als een ander die veel teelt. Wat de late aardappelen betreft, kunnen de tuinders nooit van de denaturatie prefi- teeren, alleen om in den nazomer een tijdje van te kunnen leven, worden deze ver bouwd. Rondvraag. De heer Blokdijk vroeg, waarom de witte kool, die gehakt werd, niet werd afgenomen. De voorzitter antwoordde, dat dit niet meer gedaan wordt, daar er geen prijs op gesteld werd door de koopers. De heer Dekker besprak de tuinders- credieten. Hierover zal in overleg met andere organisaties worden getreden. De heer Blokdijk drong aan op meer toeslag op de witte kooL De heer Wildeboer klaagde over de ratten in de veiling en ondervond nog moeilijkheden als een zak peen in de- schuit omgestort werd. De voorzitter zeide, dat het kan voor komen, dat een dergelijke partij afgekeurd wordt. Wijziging autobusdienst. De rijksinspecteur van het Verkeer te Haarlem heeft bij zijn beschikking, van Nov. 1937, voorgeschreven, dat de route van de autobussen van de N.V. Autobusonder neming van Geelen en v. d. Berkhof be" treffende den dienst Egmond aan Zee- Alkmaar v.v. gewijzigd moet worden. In plaats van Peperstraat en Abdijlnan zal voortaan de route Vennewatersweg— Heerenweg genomen moeten worden. Geen brievenbn* Aangaande het verzoek om plaatsing van een brievenbus in de Egmonderstraat- weg deelde de directeur der P. T. T, te Alkmaar mede, dat hij daartoe niet kon overgaan, aangezien de afstand Egmooder- straatweg en 't nieuwe postkantoor aan den Heerenweg, niet van dien aard is, dat plaat sing van een brievenbus aldaar gewettigd zou zijn. Vergadering B. V. I* De vergadering van de B. V. L.. afdee ling Egmond (Egmond aan Zee, Egmond aan den Hoef, Egmondbinnen), die gehou den werd in het café van den heer P. Moof alhier, werd met een toespraak van burge meester G. C. Bos te Egmondbinnen Se' opend. Spreker was verheugd dat de leden

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2