8"Bi -* t I l l RSnnenland I bedreiging, die uitging van fascistische lan- l den als Duitschland) Itafië en Japan, in 0 Jiadioptaqtammc **$^0 Duizenden onderwijzers demonstreeren. De leerlingenschaal dreigt een ramp voor het onderwijs te worden. KLEMMEND BETOOG VOOR VERBETERING. Minister Seldte in ons land. De Sovjet-Unie 20 jaar! Met een Zuiderzee-boot over den Oceaan. Rotterdam,November 1937 Amice, Je vraagt my, wat de doctor heeft gezegd. Hy vond myn jongen er slap jes uitzien en raadde my aan, hem dezen winter Draisma van Valkenburg'a levertraan te geven, die door kwaliteit en smaak gemakkelyk in te nemen is.- Wy hebben in die goede raad alle vertrou wen. - Het beste en tot ziens, ji 4/U.W- TWEEDE BLAD ker wees vervolgens op den schandelijken toestand, waarin vele schoolgebouwen ver keeren en waardoor de hygiëne ook al in verband met het groote aantal kinderen, dat in één ruimte wordt geperst veel te wenschen overlaat. Hij herinnerde vervolgens aan het lot van den jongen, werkloozen onderwijzer, schet ste diens leed, terwijl het toch zoo gemak kelijk anders kon. Duizenden jonge onder- welk verband hij den strijd in Spanje en China beschouwde en wees op het gevaar, van een overwinning van de aanvallers, aangezien Japan in het Verre Oosten dan tot den aanval op buiten-mongolie en de Nederlandsch-Indische petroleumbronnen zou overgaan en Duitschland in het hart van Europa een conflict zou scheppen door den aanval op Tsjecho-Slowakije, waardoor het een wig zou trachten te 'drijven tus- schen Frankrijk en Sovjet-Rusland. Ten slotte wekte spreker de arbeidersklasse tot eenheid in den strijd tegen het fascisme op en bepleitte hij het organiseeren van den boycot tegen Japan. Vijf en twintig honderd onderwijzers uit het geheele land kwamen Zaterdag middag in de Residentie bijeen, waar zij in de groote zalen van den Dieren tuin en van „De Vereeniging" demon- j „„«r i vijskrachten aldus zeide hij kunnen stratieve vergaderingen hielden voor lv 'J in de scholen geen arbeidsveld vinden, ter verlaging van de leeerlmgenschaaL wjjl hun diensten daar dringend noodig zijn Deze bijeenkomsten waren belegd door het comité van samenwerkende onderwij zer sorganisaties en tot de deelnemers be hoorden leden van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, de Unie van ChriS' telijke Onderwijzers, het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap en de Vereen! ging van hoofden van scholen in Neder land. Aan het slot van de vergadering werd onder luide toejuichingen der duizenden aanwezigen een motie aangenomen, waarin op regeering en volksvertegenwoordiging een dringend beroep wordt gedaan om als nog met ingang van 1 Januari 1938 voor het lager onderwijs een verlaging van de leer lingenschaal is te voeren, overeenkomstig de wenschen, naar voren gebracht in het adres van de zes groote onderwijzersorgani saties bij het openbaar en bijzonder onder wijs. De bijeenkomst in den Dierentuin werd o.m. bijgewoond door eenige Tweede Ka merleden. De vergadering in den Dierentuin' stond onder leiding van den voorzitter der Unie van Christelijke Onderwijzers, den heer T. C. Bos, die de zoo talrijk opgekomen on derwijzers en ouders van leerlingen welkom heette en vervolgens een overzicht gaf van de actie, zooals die zich tot nu toe heeft ontwikkeld. Spr. schetste den toestand van het openbaar en bijzonder lager onderwijs op de Nederlandsche scholen als uiterst precair en betoogde, dat onverwijld dient te worden ingegrepen. Wij zijn niet te samen gekomen aldus zeide hij om een storm loop te wagen op het regeeringskasteel, ook niet, om de betreffende problemen te bestudeeren, hetgeen reeds is gebeurd, waarna de oplossing is aangegeven. Wij zijn bijeen gekomen om met een daad te manifesteeren, dat alle werkers in de Ne derlandsche scholen achter het hoofdbe stuur staan van hun vakorganisatie. Spr. meende te mogen zeggen, dat een derge lijke eensgeainde daad indguk zal maken. Hij betreurde de noodzakelijkheid daarvan, doch nu de regeering blijkens de troonrede en de millioenennota nog niet overgaat tot het nemen van maat regelen om aan den noodtoestand een einde te maken, zette' hij uiteen, dat men in de gegeven omstandigheden niet anders had kunnen doen. Wij mogen niet zwijgen aldus sprak de heer Bos wanneer we dag in dag uit de ellen de waarnemen, welke er is en welke er in nog grootere mate dreigt. De tweede spreker, de heer W. Bijmolt, hoofdbestuurslid van den Bond van Neder landsche Onderwijzers, constateerde met blijdschap, dat onderwijzers van links en van rechts elkaar gevonden hebben voor één en hetzelfde doel, hetgeen hij een ge beurtenis noemde in de geschiedenis van de Nederlandsche onderwijzers vakorgani saties. Spr. betoogde, dat de scholen in een toestand verkeeren van algeheele ontredde ring, terwijl vele van haar dienaren prijs worden gegeven aan een langzame verwor ding, hetgeen het tweeledig gevolg is van de crisismaatregelen. De heer Bijmolt illustreerde zijn betoog met verschillende voorbeelden, in verband waarmede hij uit eenzette, dat het aantal leerkrachten op de lagere scholen in Nederland in de jaren 1932 tot 1936 met 22 terugliep. Hij bracht hulde aan den inspectiedienst, die in haar rapporten over 1935 en 1936 den noodtoestand signaleerde en het Nederland sche volk hierdoor in de gelegenheid stelde een beeld te krijgen van de schandelijke verhouding, welke er de laatste jaren bij ons volksonderwijs bestaat. Spr. meende, dat de huidige toestand geen dag langer mag worden getolereerd. Het aantal men- schen, dat met een onderwijzersacte werk loos rondloopt, schatte spreker op 16.000, dat is de helft van het aantal, hetwelk wordt gevormd door alle werkende leer krachten. De heer Bijmolt zeide, dat het noodzakelijk is deze werklooze leerkrach ten zoo spoedig mogelijk weer binnen de schoolmuren te loodsen, niet alleen in het belang van de betrokkenen zelve, maar in de eerste plaats in het belang van het kind. Spr. eindigde met te zeggen, dat al zoo dikwijls maatregelen moesten worden ge nomen in gevallen, waarbij sprake was van noodtoestanden. Ook hier betreft het een noodtoestand hetgeen beteekent, dat het geld er onverwijld moet komen, waar het dan ook vandaan gehaald moet worden. De derde spreker, de heer R. Schoema- ker, hoofdbestuurslid van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, noemde de troon rede en de millioenennota een ontgooche ling van de Nederlandsche onderwijzers. Wij leefden in de meening aldus zeide hij dat de regeering overtuigd zou zijn van de onhoudbaarheid van de thans geldende leer lingenschaal. Het is onbegrijpelijk, dat de minister het voortbestaan hiervan voor zijn verantwoording heeft durven nemen. Ook deze spreker wees op den onrustbarenden toestand en merkte o.m. op, dat de opvoe ding der jeugd niet behandeld kan worden als een confectieartikeL De heer Schoema- en andere duizenden een volledige taak als onderwijzer is opgedragen, maar daarvoor geen of zoo Ooed als geen salaris ontvangen. Hij eindigde met op te merken, dat de regeering in verband met de defensieplan nen in moeilijkheden zit, omdat er straks niet voldoende kader zal zijn. „Wij betwis ten, dat de millioen, welke voor een beter onderwijs noodig zijn, niet zijn te vinden. Laat men ze ons geven en wat bij uitvoering der defensieplannen op moei lijkheden zal stuiten, is bij ons niet moge lijk: Het leger van de beschaving staat klaar, het reservekader wacht met smarl om de Nederlandsche jeugd op te voeden". Ook de r.k. onderwijzers demonstreeren. Een drieduizend katholieke onderwijzers kwamen gistermiddag in de groote zalen van „Tivoli" te Utrecht bijeen om te demon streeren voor verlaging der leerlingen- schaal. Dit congres was belegd door het Katholieke Onderwijzers Verbond en vorm de een onderdeel van de actie gevoerd door de gezamenlijke onderwijzersorganisaties, teneinde regeering, volksvertegenwoordi ging en het geheele Nederlandsche volk te overtuigen van de noodzakelijkheid van verbetering der leerlingenschaal. Op het congres, dat onder leiding stond van den heer Wiltschut, voorzitter van het K.O.V., traden als sprekers op de zeereerw. heer W. R. de Jong, alg. inspecteur van het katholieke bijzondere onderwijs in het aartsbisdorrf Utrecht, en de heer J. J. van de Berg, vice-voorzitter van het K.O.V. Aan het slot van de vergadering werd met algemeene stemmen dezelfde motie aan genomen als in de bijeenkomsten te Den Haag. De Duitsche rijksminister van arbeid in de hoofdstad ontvangen. Ter beantwoording van het in het voor jaar door oud-minister Slingenberg aan Duitschland gebrachte bezoek, is heden morgen de Duitsche rijksminister van arbeid Seldte te Amsterdam aangekomen voor een kort tegenbezoek aan ons land. Ter begroeting waren op het perron aanwezig mr. D. G. Draayer, directeur- generaal van de afdeeling w°rkverschaf fing en steunverleening van het departe ment van sociale zaken, de heer W. G. F. van Hoeven, referendaris van dit depar tement en anderen. In een zijzaaltje van de eerste klasse wachtkamer heette mr. D. G. Draayer namens de Nederlandsche regeering de Duitsche gasten hartelijk welkom en hij sprak de hoop uit, dat het bezoek aan hun verwachtingen zou voldoen. Rijksminister Seldte dankte mene na mens zijn reisgenooten voor de vriende lijke ontvangst. Met wat wij in Duitsch land op het gebied van werkverschaffing en voedselvoorziening hebben geleerd zoo sprak hij hopen wij te kunnen be grijpen, wat gij ons toont. Per autobus ging het geheele gezelschap vervolgens naar het stadhuis, waar de burgemeester dr. W. de Vlugt ter begroe ting de gasten in zijn kamer ontving. Hierna begaf men zich naar het groot ste Amsterdamsche werkverschaffings- cbject, het boschplan onder Amstelveen. Ook de nieuwe wijken ën de markthallen werden bezichtigd. Te kwart over twaalf vertrokken rijks minister Seldte en dé hem vergezellende heeren, uitgeleide gedaan door burge meester de Vlugt, van het Centraal station naar den Haag. waar hij ontvangen zou worden door den minister van sociale zaken, prof. mr. M. P. L. Romme. Morgen zal o.a. een bezoek aan de Wie- ringermeer worden gebracht. Herdenkingsbijeenkomst in de hoofdstad. Een door verschillende communistische organisaties gevormd comité tot herdenking van het twintigjarig bestaan der Sovjet- Unie heeft Zondagavond in het Apollohal te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst georganiseerd, die naar schatting door circa vierduizend personen was bezocht. Dr. Frenny de Graaf, secretaresse van het comité, noemde het verheugend te weten, dat er op een zesde van de aarde een socia listische samenleving bestaat, waar de idea len, waarvoor de menschheid eeuwenlang heeft gestreden, werkelijkheid zijn gewor den. Zij herdacht de oude toestanden in Rusland en den tegenwoordigen toestand in Azië en Europa en verklaarde, dat de strij ders in Spanje en China moed putten uit de ervaring van de Sovjet-Unie en dat door den strijd van het volk het fascisme in Spanje en China internationaal de neder laag zal lijden. Z® besprak het leven van boeren, arbeiders, vrouwen en intellectuee- len in de Sovjet-Unie, dat nieuwen inhoud heeft gekregen, doordat de wonderen van techniek en wetenschap de geheele bevol king ten goede komen, terwijl een machtig rood leger in dienst staat van vrede en be schaving. Een schrijver-spreker. De volgende spreker, de bekende letter kundige Theun de Vries, wenschte in deze bijeenkomst te getuigen van zijn onvoor waardelijke bewondering voor wat gedu rende twintig jaren Sovjetbewind is bereikt. Een geheel volk heeft zijn geschiedenis en zijn lot in eigen handen genomen en bouwt aan een cultuur en welvaart voor allen. Voor den kunstenaar, die onder volkomen andere maatschappelijke omstandigheden leeft, moet deze aanblik wel inspireerend zijn. Er wordt critiek geoefend op het ont breken van een Sovjet-bouwstijl en 't gerin ge perspectief van de schilderkunst, maar tegenover deze critiek, die spreker ten deele aanvaardt, stelt hij de vraag of de Neder landsche kunstenaar zijn ideaal ziet in ate liers vol onverkochte boeken en in den eco- nomischen druk waaronder hij leeft. Spr. wees tenslotte op vele geweldige instellin gen in de Sovjet-Unie. K. Beuzemaker spreekt. De voorzitter van de Communistische Partij Nederland, de heer K. Beuzemaker, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en van Provinciale Staten van Noordhol land, begon zyn rede met een historisch overzicht van de totstandkoming der Russi sche revolutie, die een einde maakte aan den imperialistischen oorlog. Uitvoerig be schreef hij de denkbeelden, welke Lenin voor oogen stonden en de uitwerking daar van door Stalin. Trotzki week van dezen weg af en leed een nederlaag. Geleidelijk gleden de Trotzkisten af naar de verbit- terdste tegenstanders van de Sovjet-Unie en op den duur kwamen zij terecht in het kamp der fascistische vijanden en werden zy tot verachterleijke spionnen. Sprekende over de executies in Sovjet-Rusland ver klaarde spreker, dat het beter was eenige honderden spionnen uit den weg te ruimen, dan een volk van millioenen aan hen op te offeren. De heer Beuzemaker besprak verder uit voerig den internationalen toestand en de „Deining" tusschen gezagvoerder en bemanning. Met het stoomschip „Costa Rica" van de K.N.S.M., dat Zondagmiddag te Am sterdam is aangekomen, zijn in ons land teruggekeerd de gezagvoerder en leden van de bemanning van de „Trinidad", de voormalige veerboot „Leeuwarden", welke den veerdienst der Nederland sche Spoorwegen tusschen Enkhuizen en Stavoren onderhield en in het voor jaar werd verkocht aan de regeering van Venezuela, welke het vaartuig, na dat het eenige veranderingen zou heb ben ondergaan, bestemd had voor de kustvaart. Gebleken is, dat het schip op 18 October j.1. veilig te La Guaira' aan de Venezolaar.- sche autoriteiten kon worden afgeleverd. Uit het onderhoud, dat het A.N.P. na aan komst van de „Costa Rica" met den gezag voerder van de „Trinidad", den heer Ver steeg, en afzonderlijk met verschillende leden van de bemanning had, bleek de over tocht over den oceaan met het kleine vaar tuig, welks natuurlijke bestemming de Zui derzee was geweest, geen ideaal verloop te hebben gehad, en wel voornamelijk door de slechte persoonlijke verhoudingen aan boord tusschen gezagvoerder en schepelingen. Reeds kort na het vertrek uit Rotterdam, op 28 Juni j.1., bleek de stookinrichting niet in orde te zijn, tengevolge waarvan de olie in de settlingstanks, van waaruit zy fijn verdeeld en voorverhit in de vuren behoort te worden gesproeid, in een dikke straal en onder veel te hooge temperatuur in de vu ren kwam, waardoor men 28 uur over de reis naar Dover deed. Hier bleef het schip liggen om van een nieuwe stookinrichting te worden voorzien. En hier ook ontstond een conflict tusschen den kapitein en den promotor van den verkoop van het schip, don heer Mellema van het maritiem kantoor W. H. Mellema te Amsterdam, die onder de gegeven omstandigheden en vooral toen bleek, dat de kapitein pas tegen het najaar den overtocht over den Oceaan zou begin nen, de verantwoordelijkheid hiervoor niet langer wenschte te dragen en zich uit de on derneming terugtrok, waarop kapitein Ver steeg besloot, op eigen verantwoording den overtocht te maken. Het eischte veel zee manskunst een dergelijken tocht te maken met een schip, dat niet voor den Oceaan gebouwd is en bij een diepgang van nog geen 2 meter een bovenbouw van bijna 7 meter heeft. Gelukkig heeft men, hoevael de „Trinidad", nadat zij te Londen in het dok was geweest, pas op 18 September j.1. uit Engeland vertrok, in het algemeen goed weer gehad, want het is de vraag, of de „lijken", waarmee de openingen in het kar- teldek waren afgesloten, wel weerstand zouden kunnen bieden aan zware zeeën. Men kwam op 18 October te La Guaira, waar het schip moest worden opgeleverd, aan met nog slechts 2 ton olie aan boord. Kapitein Versteeg schrééf de ontevreden heid van de bemanning in de eerste plaats toe aan den ongunstigen invloed, dien eenige opvarenden op de overigen hadden ge oefend, alsmede aan het feit, dat de gevol- Dinsdag 9 November. HILVERSUM, 301 M. (Avro-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Viool en piano. 11.Huish. wenken. 11.30 De Pal- ladians. 12.30 Gr.pl. 1.Het Om roeporkest. 1.45 Gr.pl. 2.Het Omroeporkest. 2.45 Knipcursus. 3.45 Gr.pl. 4.Pianovoordr. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinderhalf uur. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Gr.pl. 7.Voor de kinderen. 7.05 Vioolvoordr. 7.30 Engelsche les. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Gr. pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Reportage schaakmatch. 11.ANP-ber., gr.pl. 11.3012.G. Serban's orkest. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12,15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Vrou wenuur. 3.05 Modecursus. 4.05 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gr.pl. 5. KRO-melodisten en solist. (5.45 Fe- licitatiebezoek). 6.40 Esperanto- cursiis. 7.Ber. 7.15 De economi sche ontwikkelingsgang in Sowjet- Rusland, causerie. 7.35 Sporthalf- uur. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Sted. orkest Maastricht, solist en gr.pl. 9.35 Gr.pl. 10.05 Bela Kiss' Hongaarsch orkest. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys en solist. 11.20 —12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.45 Gr.pl. 12.05 Het New English Trio. 12.45 Rep. 1.35—2.20 J. Wilson's kwintet. 4.20 It might happen to you, causerie. 4.35 Het Hungaria Zigeuner-orkest. 5.20 Uit Parijs: Populair orkestconcert. 5.50 Het Cazabon-Trio. 6.20 Ber. 6.45 BBC- Midland-orkest. 7.40 Rep. 7.50 Catch-Phrases and Slogans, cause rie. 8.20 BBC-Theater-orkest, -koor en solisten. 9.20 Ber. 9.40 Toe spraak. 10.10 Sportrep. 10.35 BBC- orkest, -koor en solisten. 11.35 Billy Merrin's Band. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8— en 10.35 Gr.pl. 12.40 Cantrelle-orkest en «zang. 3.05 Zang. 3.20 Gr.pl. 4.20 Harpconcert. 4.35 Duoconcert. 5.20 Ellis-orkest. 8.35 Gr.pl. 8.50 Symph.- concert. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.20 SA-orkest. 7.50 en 10.20 Omroeporkest. 1.30 Het Weitzmann-Trio en het Gewand- haus-blaaskwintet. 2.20 Omroep" orkest, -mannenkoor en solisten 4.20 Omroeporkest, -koor en solis ten. 5.20 Omroepkoor en solisten 6.30 Concert. 8,20 Voordr. 8 40 Leipziger Symph.-orkest. 9.35— 11.20 Omroeporkest, -koor en HJ- ensemble. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest en gr.pl. 6.50 en 7.20 Omroeporkest 8.20 Het Arendsnest, opera. 9.2(j Radiotooneel. 10.en 10.30 Om- roepsymph.-orkest, koor en solisten 1C.5011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Piano- en Violavoordr. 6 35 Gr.pl. 6.50 Kleinorkest. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Omroepdans- orkest. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Het Omroeporkest. 8.20 Deel. 8.40 Leipziger Symph.-orkest. 9.20 Ber. 9.3511.20 Het Münchener Omroeporkest, solisten, Omroep koor en HJ-ensemble. Van 10.05 10.20 Scheepsweerbericht. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.50, Parys R. 8.5010.20, Keulen 10.2011.20, Radio Danmark 11.2012.20, Brus sel VI. 12.20—14.20, Keulen 14.20 17.20, Brussel (VI.) 17.20—18.50, Lond. Reg. 18.5019.20, Keulen 19.20—20.15, Praag 20.15—21.15, Boedapest 21.1522.Brussel Fr. 22.—22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.3023.Luxem burg 23.24. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.20, Parys R. 12.20—12.50, Lond. Reg. 12.5013.35, Droitwich 13.35—14.20, Lond. Reg. 14.20— 16.50, Droitwich 16.5018.20, Lu xemburg 18.2018.40, Droitwich 18.4019.50, Straatsburg 19.50 20.20, Droitwich 20.2024. Lijn 5: Diversen. S machtigde der Venezolaansche regeering. een Venezolaansche marine-officier, die de reis meemaakte, te Dover den mannen een gratificatie had toegezegd voor bijzondere prestaties, welke gratificatie echter niet werd uitbetaald, omdat de bemanning naar de meening van den Venezolaan zich gedu rende de reis niet zbodanig had gedragen, dat zy daar aanspraak op kon maken. De bemanning was toen allerlei onaangenaam' heden gaan zoeken, begon o.a. te klagen over het voedsel, hoewel daar niet de min ste aanleiding toe was. Het bunkeren van 140 ton olie te Las Pal- mas kon de kapitein ten volle voor zijn ver antwoording nemen. Hij had nauwkeurig berekend, hoeveel hij noodig zou hebben en de uitkomst had hem in het gelijk ge steld, al was een overeschot van 2 ton niet veel. Door langzamer te loopen had men het olieverbruik laag kunnen houden. Dit was het van twee verschillende kan ten beschouwde relaas van een reis die, na de ongerustheid, welke gedurende eenige dagen in de gezinnen van de opvarenden heeft geheerscht, gelukkig tot een goed einde is gebracht. DE VLEESCHPRIJZEN. En de markttoestand. Het Bureau van den Ned. Slagershond te Utrecht schrijft ons: ,De afschaffing van de 5 crisisheffing op rundvleesch per 1 November is door de slagers met groote voldoening vernomen. Vijf jaar lang is het slagersbedrijf onder crisislasten gebukt gegaan én buiten de heffing op gesmolten vet is aldus door de slagers aan crisisheffingen op vleesch niet minder dan 75 millioen gulden opgebracht ten bate van het Landbouwcrisisfonds, het welk ongeveer 7000 is per slagersbedrijf; een groot bedrag voor een gemiddeld klein middenstandsbedrijf, hetwelk niet in staat bleek deze lasten op den consument te ver halen, door scherpe concurrentie en sterk slinkend debiet. Het slagersbedryf komt nu weer wat op adem en algemeen zou direct gevolg ge geven zijn aan den wensch van minister Steenberghe, om de vleeschprijzen evenveel te verlagen, als de afschaffing der 5 crisisheffing, den kostprijs ontlast (4—5 ct. per K.G.), ware er geen remmende factor. Voortvarende plaatselijke slagersvereeni- gingen hebben reeds op 1 November tot deze prijsverlaging besloten. Andere, die later bijeen kwamen, zaten met de moeilijkheid, dat de slachtveemarkten van Maandag en Dinsdag j.1. een vry sterke stijging der vee- prijzen lieten zien. Wat reeds door velen was voorzien en door de afgevaardigden der beide bondsbe- sturen op 22 October aan het departement van Ec. Zaken ook als hun oordeel was ge geven, n.1. dat als gevolg van het heerschen van mond- en klauwzeer en van de teeltbe perking, een stijging der slachtveeprijzen was te verwachten, voltrok zich reeds deze week. De hoogt re inzet van Dinsdag heeft zich n.1. Woensdag te Den Bosch, Donderdag te Zutphen en Vrjjdag op de markten te Leeuwarden, Zwolle en Leiden gehandhaafd en zich in niet mindere mate by de kalve- renhandel geopenbaard. Daar de inkoopsprijs van rundvee deze week 4 a 5 cents per K.G. steeg, is het voor de slagers al heel moeilijk geworden, om op grond van de afschaffing der crisishef fing hun prijzen te verlagen. VIER INBREKERS TE ENSCHEDE AANGEHOUDEN. Een goede vangst. Reeds gedurende eenige jaren zijn te Enschede vele inbraken gepleegd, waarbij de daders zoo sluw te werk gingen, dat het de politie niet gelukte hen te ontdek ken. In verschillende gevallen werd een vrij belangrijk bedrag aan geld buit ge maakt. Bijna steeds werden de inbraken gepleegd, wanneer de bewoners afwezig waren. Vingerafdrukken werden nooit gevonden. De laatste dagen zijn te Enschede op nieuw eenige inbraken gepleegd. Inmiddels had de politie eenige kleine aanwijzin gen gekregen, waarbij tenslotte het ver moeden rees, dat drie broers en een zwa ger aan de inbraken schuldig waren. In de woningen van deze verdachten werd een huiszoeking verricht, waarbij een groote hoeveelheid gestolen goed werd gevonden. De broers R. genaamd en hun zwager van 't V., allen wonenden te Enschede, zijn irn arrest gesteld. De politie is er zeker van thans de hand te hebben gelegd op de schuldigen aan de inbraken, welke gedurende de laatste jaren zijn gepleegd. IN TEIL MET HEET WATER GEVALLEN. Het tweejarig zoontje van de H. B. viel Zondagochtend in het ouden ij® huis aan den Westduinweg te Den Haag in een teil met heet water. Het kind brandwonden op verschillende van het onderlichaam en aan de handje- In ernstigen toestand werd het jongetj raar het Roode Kruis-ziekenhuis gebracn waar het ter verpleging is opgenomen. NIEUWE BOUWMEESTER-REVUE- „Neèrland's bloed", 1 Januari Rotterdam. De Bouwmeester-revue voor 1938, wa. van de voorbereidingen in vollen 8an® zal onder den titel „Neèrland's bloed' °P 1 Januari a.s. haar eerste opvoering belev in den Grooten Schouwburg te Rotterdam- Johan Buziau zal als steeds de hoofdr vervullen. Als nieuwe kracht is, zooals kend, Johan Kaart geëngageerd. be-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6