HET BETOVERDE BOS. TEXEL HEILOO WIERINGERWAARD ST. PANCRAS BERGEN EGMOND AAN ZEE URSEM BROEK OP LANGENDIJK ST. MAARTENSBRUG DERDE BLAD zersorganisaties voor het eerst voor de verlaging van de leerlingenschaal. Tenslotte wekte spr. op het ledental van Volksonderwijs van 68.000 op te voeren tot 100.000 als een jubileumsgeschenk voor het hoofdbestuur. (Applaus.) Na het laatste bedrijf dankte de heer Bierman de tooneelvereen. voor de ver leende medewerking, waarmee de aanwezi gen door luid applaus instemden. Een gezellig bal besloot dezen zeer goed geslaagden avond. Behoud van natuurmonumenten. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft op Texel thans het laat ste gedeelte van het vogelterrein „De Bol" aangekocht. Deze vereeniging beschikt daar thans over een terrein van 17 H.A. Fancy-fair. Ten voordeele van de kas van de sport- vereeniging Texel te Den Burg is een vier- daagsche fancy-fair gehouden in Hotel Texel te Den Burg. De zaal was voor dit doel in gericht als een oud-Texelsch dorp, waarin verschillende geveltjes van oude gebouwen waren nagebootst. Natuurlijk waren ver schillende vermakelijkheden aanwezig. De toeloop was zeer groot de ontvangsten waren ruim 1900. Hiervan moeten nog wel eenige onkosten af, doch stellig zal het batig saldo meer dan 1000 bedragen. Een nieuw adresboek. In de bestuursvergadering van de V. V. V. is besloten om te komen tot uit gifte van een nieuw adresboek voor Heiloo. Het oude boek is bijna 2 jaar oud en vol doet niet meer, met een sterk wisselende bevolking is elk jaar wijziging noodig. Gaat men hiertoe over, dan gaat het buiten be zwaar van de kas. Staats pensionnee ring. Het was Zondag bij den heer Schenk voor een flink opgekomen publiek dat de afd. Wieringerwaard van den Bond voor Staatspensionneering 'n propaganda-avond heeft gehouden die goed geslaagd is. Door plotselinge ongesteldheid van den heer Limpers werd de bijeenkomst geopend door den vice-voorzitter, den heer P. Wou denberg. Dat de afd. hier goed staat aangeschreven is vooral te danken aan de wakkere propa- gandaclub, de muziekvereeniging en vooral aan den ijverigen voorzitter. Door den heer Peelen werden verschil lende liedjes gezongen. De heer Peelen had al zeer spoedig con tact met de zaal. Een heldere stem, goeie voordracht gepaard aan uitstekende mi miek. Verschillende typen werden voorgesteld. Daarna verkreeg de heer van der Kolk het woord. Spr. wilde het in hoofdzaak hebben over den strijd, over den tegenstand die men on dervindt om in het bijzonder te wijzen op de taak die de jongeren hebben te ver vullen. Er is nog niet zooveel positiefs bereikt. Uiteengezet werd hoe groot de directe en indirecte invloed zijn van den tegenstand, die zich reeds in allerlei bochten heeft moeten wringen. Verder werden genoemd enkele feiten uit de lezing van minister Oud te Middenmeer. Volgens spr, was er maar één weg om premievrij Staatspensioen te krijgen, n.1. Staatsbemoeiing en hij eindigde zijn rede met een krachtige opwekking aan de jonge ren om het mooie werk van den Bond voor Staatspensioen te steunen. (Applaus). Na de pauze heeft de heer Peelen de aanwezigen weer laten schateren. O.a. om wat er met zijn weggeloopen vrouw was geschied. Allen hebben zich uistekend geamuseerd. Ook het woord van dank aan den heer van der Kolk was zeker verdiend. Met de hoop dat de jongeren uit die lezing zooveel heb ben opgenomen dat zij zich als lid zullen opgeven werd het officieele gedeelte geslo ten, waarna het gebruikelijke bal volgde. Groote uien. Men schrijft ons: Dezer dagen vroeg de tuinder N., hoe zwaar een ui kon worden. Dat hij met die vraag een bedoeling had, was maar al te duidelijk en daarom was schrijver dezes uiterst voorzichtig met zijn antwoord. Temeer daar uien niet per stuk gewogen wordt, maar altijd per zak van 50 pond, en er nooit bij wordt vermeld, dat er een be paald aantal in dien zak gaan. Doch de heer N. wachtte het antwoord niet af, en nam mij mee naar een andere schuur, en toonde een 5-tal uien, tesamen wegende 5 pond en 1 ons te weten 1 van §yt, 1 van 5, twee van 5% en één van 6% ons. Dat het niet alle dagen voorkomt, is wel zeker. Als men een zak vol van zulke uien had, zou het aantal slechts 38 bedragen. Monteur G. E. B. Voor de betrekking van tijdelijk mon teur aan het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drjjf alhier hebben zich 37 sollicitanten aan gemeld. Cenrtale werkverschaffing. De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden dat tot wederopzeggens toe een nader te bepalen aantal arbeiders uit de gemeente Bergen wordt tewerkgesteld bij het centrale werkverschaffingsobject „Afpolderen, herverkavelen en ontginning van een tweetal proefpolders in den polder Geestmerambacht". Vermoedelijk zal begin 1938 een aanvang met de werkzaamheden worden gemaakt. Middenstan dstentoonstelling. Naar wij vernemen zal de heer Bern. J, Cohen uit Amsterdam in deze gemeente binnenkort een middenstandstentoonstelling organiseeren. Inenting tegen de pokken, In samenwerking met de commissie tot bevordering van de vrijwillige vaccinatie in Nederland heeft het gemeentebestuur be sloten te trachten de vaccinatie van kin deren beneden de twee jaar te bevorderen Bij aangifte van geboorte zal o.a. aan den vader een circulaire worden uitgereikt, waarin de noodzakelijkheid van koepok inenting, het daaraan verbonden gevaar voor hersenaandoening enz. wordt be sproken. Wijziging buslichting. Wij vestigen er de aandacht op, dat voortaan de brievenbussen 's avonds niet meer om half zes gelicht worden, maar om half zeven. Voor hetgeen met de avond verzending mee moet behoeft men dus alleen nog tusschen half zeven en zeven uur naar het postkantoor. Deze wijziging is nog niet op de brievenbussen aangebracht. Uitslag schietwedstrijd. De uitslag van den Donderdag j.1. ge houden schietwedstrijd luidt: C. Schaap 90 p., Jac. Schaap 95, G. Hoogewerf 97, Jan Bakker 81, Jan de Boer 90, P. Groen 77, Jac. Mulder 83, P. Kooy 92, H. Lan- gendijk 93, Jan Kuiper 91, Jac. Blank 95, D. Bakker 79, P. Boots 77, B. Mak 85, Jan Mulder 89, P. Oudejans 90, Jan Tessel 84, J. Suiker 91, P. Wever 86, J. Overboom 86, O. Commandeur 82, W. Schouten 85, Jan Stam 86. Steunaanvragen. Ingediend zijn 16 aanvragen van kleine boeren om steun, waarvan er 10 zijn toegestaan. De steun varieert van van 0.88 tot 4.54. Iepenboomen afgekeurd. In deze gemeente zijn bij de onlangs gehouden controle vanwege het Staats- boschbeheer ruim 100 iepenboomen afge keurd, welke allen geveld moeten worden. Voor de 2e maal vrucht. Bij Jb. Ruiter dragen op het oogen- blik de aardbeien voor de tweede maal in dit jaar vrucht. i Langendijker Groenten Centrale. Mandagmiddag kwam het bestuur der Langendijker Groenten Centrale in het betaalkantoor bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Schelhaas. Verslag kantoor. Hieruit bleek dat in de maand October was geveild .voor een bedrag van 148.281.55. Het vorig jaar October was geveild voor een bedrag van. 140.640.85. De keurlijst van de maand October be vatte 11 keuringen. Medegedeeld werd dat boete toegepast moest worden over het tekort leveren van een product en wil men zulks uit den weg ruimen dat dan bij herhaling zwaardere boete toegepast wordt. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van de Vereeniging De Koophandel om gelijke sorteering der witte kool, daar dit tot vorig jaar veel te wenschen over liet. Medegedeeld werd dat bedoeld werd sorteering naar maat en het verzoek in te willigen omdat het gewenscht is en noodzakelijk. Van het Centraal Bureau was er een schrijven dat een adres gericht zal worden aan de 2e Kamer betreffende afschaffing der omzetbelasting voor fruit. Van de Coöp. kunstmestfabriek te Vlaardingen meldende om een lezing te zullen houden met lichtbeelden over be mestingsleer.- Van den heer Rijgers een schrijven be treffende gezamenlijk aankoop van zil veruien-zaad. Van de prov. commissie een verzoek om opgave der omzetveiling vanaf 1 Jan. 31 Augustus 1932 welke bedroeg 837.384.21, vorig jaar 784.445.40. Voorstellen vergadering provin ciale commissie. De secr. ging het verloop van den han del in goedgekeurde pootaardappelen na en memoreerde, dat Noordholland de dupe is geworden van de in 't leven ge roepen ophoudprijzen, daar Friesland en zij die op punt 9 der teeltvergunning poters teelden, niet aan de regeling gebonden waren en men hier alzoo sterk beconcur reerd werd. Daarnaast hebben verschil lende leden zich niet aan de afspraak ge houden, hetwelk met elkander voor den afzet der poters teleurstellend heeft ge werkt. De bedoeling is dan ook voor te stellen dat alle goedgekeurde vroege poot- aardappelen over het geheele land vallen onder dezelfde regeling, tevens ook dat alles geveild worde. De heer Tromp (H.H.Waard) achtte ver andering gewenscht. Die beunhazerij wel ke we thans hebben van verkoopen en la ter geld terug geven, moeten we niet meer hebben. Is het echter mogelijk dat alle poters geveild worden? Want zij die niet onder punt 9 vallen hebben garantieprijzen, dus steun., terwijl de akkerbouwers die telen op punt 9 daar anders tegenover staan. De heer Steruneberg (Kooph.) wensch- te de tuinders vrij te laten in het ver koopen van zijn product voor iederen prijs. De secretaris achtte zulks ongewenscht, Wel was hy er voor te vinden dat iedere tuinder zijn eigen ophoudprijs stelt, dit is reëeler omdat er in het bewaren, hetzij uit kuil of boet, en kleur ook verschil is. De heer Wagenaar (Koophandel) merk te op dat wanneer alle aardappelen den zelfden garantieprijs zouden hebben, dit moeilijkheden zou opleveren bij een over schot, daar de plaatsen die het verst van de grens af zijn, het eerst met hun poters blijven zitten in verband met de hooge vrachten. Want wanneer we genaderd zijn tot den minimumprijs dan zit er geen muziek in om handel te doen. Ook zou dan de minimumprijs moeilijk heden opleveren, daar er maar één kooper is, n.1. Duitschland. Wanneer er teveel is, geeft dit altijd aanleiding tot geknoei. Na eenige discussie werd besloten voor te stellen de mogelijkheid om te onderzoe ken of er iets in die richting gedaan kan worden zooals in den beginne is voorge steld. Betreffende een voorstel tot het in het leven roepen van een centraal verkoop bureau voor poters werd na het opnoemen van verschillende bezwaren, besloten in deze eerst nadere inlichtingen in te winnen. De heer Jb. Kramer (Zuidscharwoude) wenschte voor te stellen dat de uitvoer- consenten komen aan de veilings-organi- saties. Zulks is voor handel en voor tuin ders beter, daar er, volgens spr., in. het verleden raar mee omgesprongen is. De heer Wagenaar zeide dat dit al 2 jaar bestaat. De secretaris zette nog uiteen dat een paar jaar geleden wel consenten zijn ver kocht wat de uien naar Frankrijk aan gaat en dat heeft den bouwers ook veel geld gekost. Thans echter gaat het goed. Dat er dit voorjaar zoo weinig kool naar Duitschland is gegaan, vindt zijn oorzaak in het feit dat men ze niet meer gebrui ken kon door een teveel in het land zelf. De heer Visser (Koedijk) wenschte on der de aandacht van de Prov. Commissie te brengen het daarheen te leiden dat de verhoogde heffing van fl. 30 op fL 50 per h.a. voor de aardappelen vervalt, daar dit onhoudbaar is voor de Noordhollandsche telers. De secretaris wilde het nu al aanhan gig maken, opdat de Prov. Comm. een verhoogde heffing reeds in de rijksbe- adre richte tot de Tweede Kamer, daar de grooting is opgenomen. De Gladiolen-veiling. Medegedeeld werd dat twee veilingen zijn gehouden met een totaal aantal stuks van 471000, terwijl het geveilde bedrag was fl. 2971.54. De voorzitter deed een ernstig beroep op allen om mede te werken. Besloten werd het salaris van den be taalmeester onveranderd te laten. Candidaten bestuurslid Provinciale Commissie. De heer Visser (Koedijk) achtte het ge wenscht dat van deze vergadering uit een candidaat gesteld wordt voor het bestuur der Prov. Commissie. Besloten werd den heer de Boer can didaat te stellen. Dankbetuigingen. Voor de beschikbaarstelling van een ge denkboek was een dankbetuiging ingeko men van de Koningin en Prinses Juliana. Rondvraag. De heer H. Glas (Br. op L.dijk) wees er op dat de afwijkende roode kool voorheen in zakken weg ging, doch dat dit vanwege het U. C. B. nu niet meer mogelijk is. Spr. was van meening dat men hiermede op den verkeerden weg is. De secretaris wees er op dat het nog maar zelden is voorgekomen dat een af- v/ij kende partij is geveild, want er wordt 's morgens zooveel mogelijk vóór de vei ling op gewezen dat de aanvoerders zor gen dat het 2e soort blijft en dat kan ook wanneer ze hun product goed doorschieten. De heer Glas wees e" vervolgens op dat geen sneezenkool meer gekocht en ver kocht mag worden. Dit zijn maatregelen waardoor we ons brood niet meer verdie nen kunnen. De secretaris zette uiteen dat iedere tuinder die een teeltvergunning A heeft, zelf moet ve;len en niet koopen mag of verkoopen uit de hand. Dit was echter reeds zoo. Nog werd door den heer Glas er op ge wezen hoe de teeltbeperking hier het ergst is tegenover de glascultuur en dat men hier als oude tuinders valt over die pro ducten. De heer Speets (Hensbroek) vroeg hoe het mogelijk is dat Deensche witte kool van 3 pond geveild kan. worden als stek. De secretaris merkte op dat wanneer men Deensche witte bewaarkool zoo da delijk van het veld gaat veilen, deze valt onder de rubriek gewone witte en kool van 3 pond dan tot stek wordt gerekend. Bewaart men echter het product een tijd je in de schuur dan valt het onder de rubriek bewaarkool en zijn dan tot 3 ons goed. Dit geldt ook voor gele kool, zoodat dan beiden voor steun in aanmerking komen. De heer Tromp vroeg waarom men terug gekomen is op het en bloc veilen der poters. De secretaris merkte op dat de bepalin gen te dien opzichte funest hebben ge werkt. We voelden dat er in verschillende vereenigingen iets gebeurde dat niet goed was. Voor de veilingleiding was het toen moeilijk te handelen zooals besloten was, vandaar dat later geveild werd en bloc in dier voege, dat de koopman kon uitzoeken. In verband met het verkoopen van poters maat 35-50 werd er door den secretaris voor gewaarschuwd dat de re geering de overgebleven groote 50-55 m.m. niet afneemt. De heer Madderom (Schermer) vroeg of de uitbetaling van 't percéntage van den steun, op alle producten tdt aan de garan tieprijzen gelijk is. De secretaris antwoordde bevestigend. De heer Bijpost (St. Pancras Zuid) vroeg of de voorschot-uitkeering al gauw verstrekt wordt. Geantwoord werd: vermoedelijk deze week nog. De heer de Vries (Oterleek) wees nog op het dichtnaaien der poters door de transport-arbeiders. Het is soms ondoenlijk om hun te waarschuwen, daar men bericht krijgt van dichtmaken terwijl ze meteen verladen moeten worden. Er werd op gewezen dat buiten een noodgeval men toch als algemeenen regel aanneme dat het werk door de transport arbeiders behoort te geschieden. Hierna sluiting. Nut en Genoegen. In lokaal-Bruin te St. Maartensbrug werd een vergadering gehouden van de plaatselijke vereeniging Nut en Genoegen. Mej. G. Kuilman en de heeren G. Groot Sr. en G. Groot Jr. werden allen als be stuursleden herkozen. Door den heer G. Veuger Gz. werd mede gedeeld, dat in het gepasseerde jaar door 14 leden in totaal 135 boeken waren ge lezen. JCerk School Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school te Egmond aan Zee hebben zich niet minder dan 75 sollicitanten aangemeld. KERKVERKIEZING. Zondagmorgen heeft na de godsdienst oefening te Wieringerwaard een verkiezing plaats gehad voor 4 leden van het kies college. De periodiek aftredende leden, t.w. mej. L. Nicolai en de heeren J. Oudendijk, C. H. Limpers en W. Peereboom, werden allen herkozen. £ucPituaact ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: de Oehoe is in Bandoeng geland, de Wielewaal te Basrah en de Buizerd te Rangoon. Thuisreis: de Pelikaan te Jodhpoer. Vanochtend is de „Ibis" met vier passa giers, resp. voor Lydda, Karachi, Alexandrië en Allahabad, naar Indië vertrokken. Voor het traject AtheneJodhpur heeft één passagier plaats besproken, voor Alexan driëBatavia twee passagiers. Gezagvoer der is de heer Viruly. Het toestel heeft 92 K.G. vracht, 333 K.G. briefpost en 39 K.G. pakketpost meegeno men. DE LUCHTVERBINDINGEN MET TWENTE EN GRONINGEN. Op den eersten November zijn de lucht lijnen naar Twente en Groningen gesloten, zoodat gedurende de wintermaanden in het binnenlandsche luchtverkeer nog de twee- maaldaagsche dienst op Haamstede en Vlis- singen, Texel en Eindhoven wordt onder houden. Het vervoer door de lucht naar Gronin gen en Twente is dit jaar in niet onbelang rijke mate gestegen, voornamelijk dank zij de groote regelmaat, waarmede de diensten werden uitgevoerd, en het snelle Douglas- materiaal, dat op deze lijnen gebruikt werd. Van en naar Groningen steeg het passa giersvervoer in de vijf maanden, gedurende welke de luchtverbinding werd onderhou den, van 1380 tot 1537. De drukste maand was Juli met een verkeer van 441 reizigers. De Twente-lijn heeft het in verhouding nog beter gedaan dit jaar. Bijna 500 passa giers werden in dit seizoen meer vervoerd dan in 1936. De vervoerscijfers waren resp. 1349 en 867 passagiers. Het doorgaande ver voer van Twente naar het buitenland is ook aanmerkelijk gestegen. De meeste be langstelling was voor Londen, gevolgd d Parijs. Ook voor de rondvluchten, Wp?,°r van het vliegveld Twente georganise® werden, was meer belangstelling. Niet der dan 790 passagiers werden geboektt gen nog geen 400 in het vorige jaar. vliegveldbezoek steeg in 1937 met rui6 10.000 belangstellenden tot 24.794. Uit een en ander moge blijken, dat het Nederlandsche volk elk jaar weer een groo ter belangstelling aan den dag legt voor dè luchtlijnen, welke de K.L.M. in eigen land onderhoudt. £cwd: en JuiH&oum DE STEUN AAN DE KLEINE BOEREN."" Inkomstennorm voor velen te hoog In een Zondag gehouden algemeene ver gadering der afdeeling Beesel van de R. K. Staatspartij werd met algemeene stemmen een motie, inzake de nieuwe rijkssteun regeling voor de kleine boeren, aangeno men. Zij betreurt het, dat bij de toepassing der steunregeling blijkt dat een groot aantal kleine boeren, die hun leven lang uit de in- komsten van hun bedrijfjes geleefd hebben, thans buiten geldelijke steunverleening blijft, om reden de z.g. theoretische bedrijfs- inkomsten ad 4 per week voor hun cate gorie te hoog gesteld zijn. Bedoelde categorie is niet geholpen met plaatsing in een werkverschaffing buiten het bedrijfje, doch een kleine geldelijke steun is voor haar noodzakelijk om deze boeren voor den ondergang te behoeden. De afdeeling dringt er daarin met klem op aan, dat de gestelde minimum-norm van 4 teruggebracht wordt op f 2. JjujezoHden Stukke* DE WERKVERSCHAFFING IN HEILOO. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van een gesprek met de heeren Van de Vall en Torke is gemeld, dat de loonen in werkverschaffing 13.50 zjja en dat niemand wordt voorgetrokken. Dit zijn de loonen bij de rioleering, maar de werkloozen waren bij gemeentewerken waar het weekloon 16.10 is. In 3 weken met wachtweek is het loon 32.20 3 is 10.73, dus geen 13.50. Des Vrijdags werd een lijst opgemaakt van 37 personen, hoewel er maar voor 13 personen werk was en bij informatie werd meegedeeld, dat er 10 steun werd uitge keerd, zoodat we 26.10 voor 3 weken kre gen, de volgende week werken voor 16.10 en niets voor de wachtweek. Dinsdags was er overvloedig werk aan den Zeeweg. Aan de rioleering werken steeds ongeveer de zelfde menschen, die 4.80 meer verdienen dan aan de gemeente. Waarom kan b.v. een timmerman daar 18 weken werken en wordt er niet eens omgewisseld, waar ook anderen dat werk kunnen doen? Bij de gemeente zijn er ook meer chauffeurs voor den vuil- nisdienst met een wachtweek te werk ge steld, nadat tegen de te werkstelling van één man geprotesteerd was. Gelijke monniken, gelijke kappen. Bij ge meentewerken mag niet de een bij den an der worden voorgetrokken. Met dank voor de opname, EEN WERKLOOZE, AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Maandagavond had, ten overstaan van notaris H. W. Smit te Zuidscharwoude^ in de Roode Leeuw, een openbare verkooping plaats van de goederen te Zuidscharwoude behoorende tot de nalatenschap van den heer Jan Kostelijk Jzn. Sr.: 1. huis, schuur en erf aan de oostzijde van de Dorpsstraat met overerf, in huur bij C. de Ruiter Jzn. en wed. J. de Ruiter tot 1 Mei a.s. tegen 3.50 per week; 2. de akkers bouwland en water de Groet, beneden de Troffeert (14); 3. „de Moot", beoosten de Troffeert (13)1 4. akkertje ten zuiden van de Corns. Bak- kersloot (6); 5. ten noorden van de Schildersloot (6%)! 6. aan de Kardinaalsloot (6X); 7. „Stekelbos", ten zuiden van de Schil» dersloot (13); 8. twee op Heinskendel (6 en 8); 1. werd gekocht door den heer P. van Ex- ter te Zuidscharwoude voor 1905; 2, 3, en 7. door den heer Jb. Dirkmaat voor f 08 per snees, totaal 2898; 5. eveneens door den heer Jb. Dirkmaat voor f 52 per snees, totaal 338; 6. door den heer K. Dijkhuizen te Zuidscharwoude voor 47 per snees, to taal 305.50 en 8. werd gekocht door den heer K. Jongert te Haarlem voor 27.00 per snees, totaal 390.60. Verder had de verkooping plaats van een dubbel woonhuis en erf aan het Kerkepa» te Zuidscharwoude, eigendom van mej. de wed. P. Berkhout c.s., hetwelk gekocht wero door den heer H. van Veen te Zuidschar woude voor 955. 287. Vader zette zijn bril op en las de brief voor. Hoor je dat, moeder? Wij moeten direct naar het paleis van den koning gaan. Daar zit onze Anneke warempel in het paleis! Dat kind toch! 288. Dan moesten we onze Zondagse kleren maar aan» doen en direct op stap gaan. Het zal wel deftig in z° n paleis zijn, hé vrouw? Eigenlijk zie ik er een beetje tegenop, om zo maar bij den koning en de koningin op visite te gaan, zei de houthakker, terwijl hij zijn vrouw met haar omslagdoek hielp.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10