DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Chineezeri teruggetrokken voor Sjanghai. No. 264 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 9 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Zware gevechten in en bij Taijoean. De stad niet meer te redden. De kerkstrijd in Duitschland Onrust in Joego Slavië. Het twintigjarig bestaan der Sovjet-republiek. Bruno Mussolini dood? Italië ontkent het gerucht De a.s. blijde gebeurtenis. De slachting op Haiti. Naar schatting 4000 dooden. Een Poolsche „Tarzan". Geheimzinnige wildeman. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. felef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 9 November. Het besluit van Italië, Duitschland en Ja pan, om gezamenlijk het communisme te be strijden, heett overal een overvloed van stof tot schrijven gegeven. Interessant is ae beschrijving, die het Japansche blad „Nitsji Nitsji Sjimboen" geeft van de omstandighe den, die geleid hebben tot Italië's toetre ding tot het Duitsch-Japansche anti-Komin- ternpact en van het verloop van de onder handelingen daaromtrent. De Italiaansch-Japansche betrekkingen verbeterden snel sinds Japan's weigering om aan de economische sancties deel te nemen, die door den Volkenbond met betrekking tot de Ethiopische kwestie werden voorge steld, maar zij bereikten nog niet het sta dium van een Italiaansche deelneming, toen 25 Nov. 1936 het Japansch-Duitsche anti-Komintern-pact werd gesloten. De Ita- liaansch-Duitsche toenadering werd bevor derd sedert het uitbreken van de moeilijk heden in Spanje. Het blad zet uiteen, dat sedert het sluiten van het pact Italië feitelijk Mandsjoekwo heeft erkend door in Moekden een Ita liaansch consulaat-generaal te vestigen, ter wijl Japan practisch gesproken eveneens de Italiaansche anexatie van Ethiopië heeft er kend door in Addis-Abeba een consulaat- generaal te vestigen na opheffing van de Japansche legatie aldaar. De onderhandelingen over het anti-Kom intern-pact werden bevorderd door den Ja- panschen ambassadeur Hotta, toen hij in Juli zijn post in Rome betrok en door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Ciano door zijn verklaring in de Ka mer op 13 Mei. De toetreding werd 'erder gestimuleerd door het sluiten van het Chi- neesch-Russische non-agressieverdrag op 21 Augustus. Een fundamenteele overeenstem ming in inzichten is nu bereikt met het slui ten van het anti-Komintern-pact tusschen Duitschland, Japan en Italië als resultaat van de Ontmoeting tusschen Hitier en Mus- solini van eind September. Tot het sluiten van het pact hebben eveneens bijgedragen Moesjakoji, de Japansche ambassadeur te Berlijn, von Ribbentrop, de Duitsche am bassadeur te Londen en Ciano, de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, die onlangs te Rome confereerden. In de „Giornale d'Italia" geeft Gayda nieuwe bijzonderheden over het pact, dat hü „den driehoek van den vrede" noemt. Het verdrag, dat naar gisteren werd gezegd slechts de beteekenis van een de fensief of ten hoogste van een tegenoffen sief had, heeft volgens Gayda een positie ver waarde. De tegenstelling tusschen bol sjewisme en vredespolitiek is onoverbrug baar gebleken en daarom is het in de eerste plaats noodig, dat het communisme geïso leerd en vernietigd wordt, indien men de wereld de gelegenheid wil geven den vrede op te bouwen en te bewaren. Onder de staten, voor welke het verdrag meer onmiddellijk openstaat, noemt Gayda Zwitserland, Polen, Portugal, Oostenrijk, Hongarije, Joegoslavië, Brazilië en de andere Latijnsch-Amerikaansche landen, die ook vastbesloten zijn, onverzoenlijk tegen het communisme op te treden. Onder deze omstandigheden verwondert Gayda er zich over, dat de reactie Parijs, Londen en Washington, naar reeds geble ken is, bitter en polemisch zal zijn. Hij be grijpt dit standpunt der drie democratieën niet. Gayda herhaalt overigens ten aanzien van de militaire beteekenis van het verdrag, dat men het geen militair bondgenootschap mag noemen. Het is een uiting van kracht, waar in de machtige en levendige zorg van die groote volken is belichaamd. Het is niet de bedoeling te dreigen, maar het hoofd aan alle bedreigingen te bieden. Het staat vast, dat de drie landen boven het economische vraagstuk nog andere uitgebreide terreinen zullen vinden, waarop samenwerking moge lijk is. Zooals men weet, is Spaak vrijwel ge slaagd in zijn poging, om een nieuwe Bel gische regeering te vormen. Thans is ook de lijst der ministers bekend geworden en deze ziet er als volgt uit: min.-president: Spaak (soc.); minister zonder portefeuille: de Vleeschauwer; minister van buitenlandsche zaken: Pierlot; minister van justitie: Du- bus de Warnaffe; economische zaken: Va- nisacker; minister van koloniën: Rubbens, minister van landbouw: Orben (allen katho liek); minister van financiën: de Man; mi nister van openbare werken: Merlot; minis ter van posterijen: Bouchery; minister van volksgezc heid: Wauters; minister van ar beid: Delattre (allen socialist); minister van binnenlandsche zaken: Dierckx; minister van onderwijs: Vanderpoorten; minister van verkeer: Jennissen (allen liberaal) en mi nister van landsverdediging: generaal Denis (partijloos). Belga vernam, dat de regeering nog niet definitief was samengesteld en dat vandaag een nieuwe bijeenkomst moet worden ge- ouden om de beraadslaging voort te zetten Van officieele Japansche zijde wordt verklaard, dat de Japansche troepen thans meer dan een derde van Taijoean- foe hebben bezet. De strijd in de stad duurt voort. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat het grootste deel der burgerbevol king Taijoeanfoe heeft ontruimd. De verdedigers hebben besloten de stad te verwoesten. In een verwoed gevecht van man tegen man drijven de Japanners, gesteund door geschut en luchtmacht, de Chineezen zuid waarts door de straten van Taijoean. Het ge schut heeft in den 35 voet hoogen muur twee bressen geschoten, terwijl de infante rie zich van den noordoostelijken hoek der stad heeft meester gemaakt. In de straten ontstond toen een verbit terde strijd, waarbij de Chineezen eiken duim gronds hardnekkig verdedigden, mij nen tot ontploffing brachten en de aanval lers onder vuur namen met loopgraafmor tieren en machinegeweren. Vroeg in den middag werd er een derde bres in den muur geschoten, waardoor het voetvolk naar binnen drong en een derde deel der stad bezette. Reeds wordt gemeld dat de voorhoede van het Japansche leger, dat Taijoean bereikt heeft, de terugtrekkende Chineezen achter volgt en de Tsingjoean, 35 K.M. ten zuid westen van Tayoean heeft bereikt. De op- marsch wordt voortgezet in de richting van Fentsjau. Een andere Japansche afdeeling vordert snel langs den spoorweg Tatoeng Poetsjau. De Chineesche troepen, die uit Taijoean gevlucht zijn, hebben blijkbaar het plan zich weer te verzamelen op een linie langs Fentsjau en Tsjiehsin, 110 K.M. ten zuidwesten van Taijoean. De Japanners rukken echter snel naar het zuidwesten op om den Chineezen geen gelegenheid te geven, die stelling te betrekken. In verband met de snelle ontwikkeling in Sjansi kunnen de Japansche troepen in Noord-China thans overgaan tot een alge- meenen aanval op de Chineesche troepen langs de Gele rivier en den Loenghai- spoorweg. Krachtige tegenstand der Chineezen. De tegendruk, welke door de aangerukte Chineesche versterkingen aan het front van Tsjapoe wordt uitgeoefend, wordt ster ker voelbaar, zoodat de hoofdmacht van de Japansche landingstroepen zich nog ten zui den van de Whangpoe bevindt. Ten zuiden van dc Soetsjau-kreek stellen de Japanneezen alles in het werk om de bestaande brughoofden te vergrooten. Als gevolg van het verzet der Chineezen zijn de vorderingen gering. Aan het noordelijk front, ten oosten van Nantsiang, ontwikkelen de Chineezen grootere activiteit. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft, naar Havas meldt, ver klaard, dat de Chineezen aan het front langs de Soetsjau ondanks de herhaalde aanvallen der Japanneezen alle stellingen hebben weten te behouden. De Japansche troepen hebben in den sector van Nantsiang hevige aanvallen ondernomen, die echter zonder succes bleven. De opmarsch der Ja pansche troepen, die in de baai van Hangtsjau aan land zijn gegaan, is volgens den Chineeschen woordvoerder bij 't berei ken van de Whangpoe definitief tot staan gebracht. Neutrale zone te Nantau. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat het accoord inzake d€ instelling van een vluch- telingenwijk in Nantau heden in werking treedt. De Chineesche autoriteiten ver plichten zich, geen Chineesche troepen in dit gebied toe te laten en het niet te verster ken. De veiligheid zal verzekerd worden door Chineesche politiebeambten zonder wapens. Leden van de Roode-kruiscommis- om tot overeenstemming te komen over het program der komende regeering. En ziet: vanmiddag kwam uit Brussel het sensationeele bericht, dat na een bijeen komst van de aangezochte ministers, Spaak, toen hij zich naar den koning wilde bege ven, zich aldus uitliet: „Alles is in duigen gevallen". Daaruit mag men dus concludeeren, dat de poging van Spaak op het allerlaatste oogenblik mislukt is. Reeds zou hij te ken nen hebben gegeven, verder van nieuwe po gingen af te zien; echter een positief be richt hierover bereikte ons tot 1 uur heden middag nog niet. sie zullen op de naleving van het accoord toezien. Van het front bij Sjanghai. De voorspelling van Matsoei, dat het ge bied van Sjanghai tegen 10 November van Chineesche troepen zou zijn gezuiverd, is bewaarheid. In den loop van den nacht is het gros der Chineesche strijdkrachten rus tig en in goede orde van het westelijk front teruggetrokken, terwijl de achterhoede verwoed bleef strijden om den terugtocht te dekken. De Japanneezen staan thans te genover de Britsche troepen, die de weste lijke grens van de internationale nederzet ting1 verdedigen. Voor het eerst sinds bijna drie maanden is de strijd verwijderd van de gebieden, die aan de internationale ne derzetting grenzen. De voorhoede van de oprukkende Japan sche troepen heeft de Joengjau Road over gestoken en vanmorgen om negen uur ook 't vliegveld Joengjau bezet. Voorts hebben de Japansche troepen Kiangkiau bezet op drie mijl ten zuidoosten van Nansiang. Ordelijk teruggetrokken. Voordat zij terugtrokken hebben de Chineezen de katoenfabriek Coyoda, die Japansch eigendom is, in brand gestoken. De correspondent van Reuter heeft Ja pansche officieren en manschappen in vol ledige oorlogsuitrusting zien oprukken over de beschadigde Jessfieldspoorwegbrug, waarbij zij de Zondag nog door de Chinee zen bezette onderkomens onderzochten. Al les was voorbereid voor het uitwisselen van schoten, maar de vijand was reeds weg. De Chineezen geven uiting aan de opvat ting, dat de terugtocht slechts een phase in den oorlog en niet het einde daarvan be- teekent. Zware branden. De ontruiming van het gebied van Sjang hai door de Chineezen wordt voortgezet. Men verwacht, dat zij hedenavond gereed zal zijn. In de verlaten streek zijn verschei dene uiterst zware branden uitgebroken. De aftocht der Chineesche troepen heeft een paniek gewekt onder de Chineesche be volking van Nantau en de streek ten Oosten van Sjanghai. Omstreeks tiendui zend nieuwe vluchtelingen verdringen zich aan den west- en zuidkant van de Fransche concessie. De Japansche troepen schijnen de Chineesche strijdkrachten niet te willen achtervolgen, zooals zij dit gedaan hebben tijdens den Chineeschen terugtocht van 27 October. De val van Sjanghai. De val van Sjanghai wekt een eigen aardige positie voor de Chineesche ambte naren, van wie bekend is, dat zij door de Japanneezen op de zwarte lijst zijn ge plaatst. Onder hen bevinden zich o.m. T. V. Soeng, de leider van de Chineesche Bank en Yoei, de burgemeester zonder stad. De bewoners van Sjanghai ademen vrijer op. De stad wordt thans echter overstroomd met vluchtelingen en men moet zich voor bereiden op een periode van langdurig isolement, aangezien Sjanghai door de Ja pansche troepen thans geheel omsingeld is en volkomen is afgesneden van de rest van China. Vluchtelingen in Nankau. Vanmorgen is een Britsche onderdaan, in specteur Jefferson van de gemeentelijke politie der concessie, gewond door een in de nederzetting verdwaalden kogel. De vluchtelingenzóne in Nantau is thans geheel gedemilitariseerd en wordt slechts bewaakt door Chineesche politiemannen, die geen geweren dragen. De vluchtelingen, wier aantal voortdurend toeneemt, verdrin gen zich aan den kant der Fransche con cessie en kunnen slechts met moeite door de Fransche politieagenten en soldaten in be dwang worden gehouden. Om 10 uur vanmorgen waren duizend vluchtelingen toegelaten. Verscheidene duizenden andere, die uit Poetoeng kwamen, zijn ontscheept op de kade van de Fransche concessie en de internationale nederzetting. Japansche gemotoriseerde eenheden heb ben een punt bereikt, dat halverwege ligt tusschen Zikaiwei en Loenghoea. De terug tocht der Chineesche troepen duurt voort. Alle troepen uit Loenghoea zijn vanmorgen in Westelijke richting vertrokken. Chinee sche elementen blijven echter weerstand bieden in de omgeving van de Soetsjau. Gevolgen van den Chineeschen terugtocht. Het Japansche succes in het gebied van Sjanghai beteekent een vernietigenden slag, niet slechts voor de centrale Chinee sche regeering, maar in het bijzonder voor dc anti-Japansche agitatoren. De regeering van Nanking heeft thans Sjanghai, China's firancieele en industrieele centrum, verlo ren, terwijl genoemde agitatoren beroofd zijn van hun operatiebasis tegen Japan. De leiders der anti-Japansche beweging zijn ge vlucht naar de internationale en de Fran sche concessie en verschillende anti-Japan sche organisaties verplaatsen haar zetel naar Nanking. Ook eenige vooraanstaande banken vestigen zich thans te Nanking. Een manifest van de Evangelische kerk. De Evangelische kerk in Duitschland heeft een manifest uitgegeven, dat onder teekend is door 96 vooraanstaande predi kanten en dat, naar men meent te weten, hooge officieele kringen heeft bereikt. Na verscheidene vragen met betrekking tot Rosenberg's jongste publicaties vraagt het manifest aan de nationaal-socialisti- sche beweging en de rijksleiders of het o.a. toegestaan is of niet, dat Evangelische predikanten in het openbaar het Christe lijk geloof als een Goddelijke macht er kennen en of de Christelijke kerken mo numenten van schoone kunsten zijn of dat zij huizen blijven, waar het evangelie van Christus wordt gepredikt, zonder dat de predikanten en hun gehoor beschouwd worden als verraders en staatsvijanden. In het memorandum wordt voorts ge zegd, dat de last van deze vragen nog wordt verzwaard door het feit dat er vrij heid bestaat om het woord te voeren tegen de Christelijke kerk, terwijl de verdediging in het openbaar van de Christelijke waar heid en de eer der geestelijkheid belem merd en verboden wordt. Indien aan deze activiteit niet onom wonden paal en perk wordt gesteld, moet zij wel een einde maken aan het geloof van het volk in de beloften, de vrijheid van het Christelijk geloof en de rechten der Christelijke kerk te garandeeren. Open brief van leider der oppositie. Naar uit particuliere bron te Zürich vernomen wordt, hebben zich op 1 Nov. ji bloedige botsingen voorgedaan te Novi- gradatsj in Joego-Slavië, tusschen gendar men en Kroatische boeren, ten gevolge waarvan Matsjek, de leider de Kroatische oppositie, een open brief heeft gericht aan Stojadinowitsj, den eersten minister, welke thans in den vorm van brochures in omloop is. Matsjek zegt daarin, dat er 5 en niet 4 dooden waren, zooals de officieele communiqué's deden voorkomen; dat de slachtoffers uitsluitend aan de zijde der boeren vielen, en dat tijdens het vervoer der slachtoffers schoten zijn gelost door een kolonie van Servische oudstrijders. Matsjek besluit, dat het Kroatische volk geweld zal stellen tegenover geweld. Tevens wordt vernomen, dat op den zelfden dag de leider van een plaatselijke Kroatische organisatie door Servische oudstrijders is vermoord. Onder voorzitterschap van Stalin is in den grooten schouwburg te Moskou een plechtige bijeenkomst ter viering van het twintigjarig bestaan der Sovjet-Unie ge houden, waaraan werd deelgenomen door alle leden der regeering en de leiders der partij. Molotof hield een rede, waarin hij een saluut aan de volken van Spanje en China bracht. Op het roode plein werd Zaterdag het grootste militaire défilé gehouden, dat de Sovjet-Unie ooit gezien heeft. De bladen maken de balans op van het geen sedert de October-revolutie bereikt is. De Izwestija schrijft, dat de bevolking van de Unie meester is over een zesde ge deelte van den aardbol. Het roode leger is onoverwinnelijk. Het volk der Unie wenscht geen oorlog en spreekt zich uit voor vrede in de geheele wereld, doch in dien imperialisten en fascisten tot den aanval durven overgaan, zullen zij zich in acht moeten nemen. De „Matin" publiceert een telegram uit Londen van den volgenden inhoud: Ondanks de officieele tegenspraken van Rome, blijven telegrammen uit Barcelona en Valencia melden, dat de oudste zoon van Mussolini, Bruno, neergeschoten is boven het gebied der Spaansche regeering en dat hij op het oogenblik de gevangene is der re geer ingstr oepen De Spaansche ambassade te Londen heeft gisteren verklaard, dat zij geen enkel be richt had ontvangen over het lot van Bruno Mussolini. De Italiaansche ambassade heeft eveneens verklaard, dat zij niet op de hoog te was van de verplaatsingen van den jeug digen vliegerofficier. Naar verluidt, rekent men er in Hofkringen op, dat de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin op of omstreeks 6 Januari 1936 zal plaats vinden. In een interview met een Londenschen journalist heeft de Italiaansche minister voor pers en propaganda verklaard: Bruno leeft en is gezond. De geruchten, volgens welke hij gedood of gewond of gevangen zou zijn, berusten op niets. Wij kunnen niet mededeelen, waar hij zich bevindt, want hij vervult op het oogenblik militaire plichten. Vernomen wordt, dat de slachting onder de Haïtiaansche arbeiders door Dominicaan- sche onderdanen zich heeft voorgedaan in de steden Dajabon en Monte Christi, op gebied vam Santo Domingo en nabij de Haï- tiaansche grens. Het officieele onderzoek, dat thains gaauide is, heeft nog niet het juiste aantal slachtoffers, noch de oorzaken der incidenten kunnen vaststellen. De president der republiek Haïti en de onderstaatssecretaris hebben een bezoek ge bracht aan de grensstreken en hulp ver leend aan ruim 4000 Haïtianen. De Domini- caamsche regeering heeft op 15 October een communiqué uitgegeven, waarin gemeld wordt, dat een officieel onderzoek geopend is door president Trujillo. Op 28 October heeft de Haïtiaansche president, Vincent, een verklaring uitgegeven, waarin verze kerd wordt, dat de hartelijke betrekkingen tusschen de beide landen zouden worden gehandhaafd, maar waarin eerbiediging werd geëischt van de territoriale onaantast baarheid van Haïti, benevens een formeele verloochening van deze incidenten en ver zekering, dat alles in het werk gesteld zal worden om de schuldigen, burgers zoowel als militairen, te straffen. Vierduizend dooden. Naar schatting zijn 4000 personen, allen Haïtianen, gedood tijdens de slachting aan de grens tusschen Santo Domingo en Haiti. Er is een gemengde commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar de oorza ken van het gebeurde en die de verant woordelijkheden zal vaststellen. Er zijn geen troepenbewegingen. Een ware „Tarzan" jaagt den bewoners van het Puszcza Kampinoakawoud, eenige kilometers buiten Warschau, grooten angst aan. De eerste berichten dat in de bosschen een monster, half mensch, half beest, rond spookte, werden verspreid door dorpelingen, die, toen zij brandhout verzamelden, spo ren hadden gevonden van een „wildeman". Kleine kinderen kwamen hard naar huis geloopen en vertelden hun moeder over een monster, dat zij in de bosschen hadden ge zien. Eenigen tijd later werd een dood hert in het bosch gevonden met een wond in den kop, toegebracht met een primitieven knuppel. Op zekeren dag trokken twee vrouwen uit een der dorpen door het woud, toen zij plotseling werden opgeschrikt door een doordringenden kreet. Om zich heen ziende bemerkten zij een half naakten man, ver scholen in het gebladerte van een eik. De vrouwen vluchtten vol angst en verhaalden bij hun terugkeer, wat hun was overkomen. Een expeditie werd uitgerust om den „wilden boschbewoner" te vangen. Een ke ten werd getrokken om de plek, welke was aangenomen als zijn verblijfplaats, en lang zaam maar zeker sloot de cirkel zich vaster om de „woning van Tarzan". Toen men het hol naderde, trof men hem aan in diepe rust, met een grooten knuppel naast zich. Door nog dichter bij te sluipen, slaagde men erin, een zak over het hoofd van den wildeman te werpen. „Tarzan", die zoo plotseling in zijn slaap gestoord werd, ver zette zich echter hevig en sloeg met een geweldigen vuistslag een zijner aanvallers ter aarde, rukte den zak van zijn hoofd en vuchtte. De vele pogingen, die daarop ge daan zijn om hem te vangen, zijn mislukt, en de dorpelingen hebben grooten angst, dat „Tarzan" zich nu zal komen wreken. De Italiaansche verliezen in Abes- sinië. - De Italiaansche verliezen in totaal van 1 Januari 1935 tot en met 31 October 1937 bedragen: 4.058 man. Van 30 September tot 31 October j.1. zijn 77 personen ten gevolge van arbeids ongevallen of aan ziekten overleden. Van 1 Januari 1935 tot 31 October 1937 zijn in het geheel 1.546 arbeiders overle den en zes verdwenen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1