DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De staatsgreep in Brazilië nog niet geheel gelukt. No. 267 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 12 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Afhankelijk van de houding van leger en vloot. MINISTERIE AFGETREDEN. Nantau bezet. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 12 November. Gisteren is de Britsche ambassadeur te Rome, lord Perth, door Ciano ontvangen en beide staatslieden hebben een vrij lang on derhoud gehad, dat door Ciano gearran geerd was en waaraan groote beteeken is wordt gehecht. Dat laatste schijnt inderdaad waar te zijn, want men verheelt het m Ro me niet, dat Italië bereid is onderhandelin gen met Londen aan te knoopen over de ge schilpunten tusschen beide landen. Trouwens, alles wijst op komende onder handelingen tusschen beide regeeringen, want ook Grandi en Vansittart hebben be sprekingen met elkaar gevoerd in Londen. Naar verluidt zou de koloniale kwestie aan de orde komen en verder zouden de meest verschillende punten besproken worden: de liquidatie van de Spaansche kwestie, de Italiaansche garnizoenen in Libye, mogelij ke Italiaansche verzekeringen op het gebied der Europeesche politiek en de status quo in de Middellandsche zee. Voor Italië zouden echter twee punten den voorrang hebben: de erkenning van het keizerrijk en de wensch, dat de middellijke of onmiddellijke steun, door Engeland aan de politiek van Moskou verleend, verminderd wordt. Japan komt niet op de Negenmogendhe- den-conferentie te Brussel. Het heeft gister de tweede uitnoodiging positief van de hand gewezen en daarbij een verklaring gepubli ceerd, waarin o.m. gezegd wordt: De afwijzing van de uitnoodiging ge schiedt, daar er geen wijziging is gekomen in de omstandigheden waaronder de confe rentie van Brussel is belegd. De toestand in het Verre Oosten is de laatste vijf jaren zoo volkomen veranderd, dat de bepalingen van het negenmogendhedenpact thans niet meer bruikbaar zijn. Japan is van meening, dat deze gewijzigde toestand in het Verre Oosten thans geen collectieve oplossing, maar uitsluitend nog rechtstreeksche onder handelingen tusschen Japan en China toe laat. De overheerschende invloed van de komintern, niet slechts op westelijk en noordwestelijk China, doch zelfs op Nan king, heeft een wijziging gebracht in de ten tijde van het sluiten der Negenmogendhe- denovereenkomst heerschende voorwaarden. De hierbij aangesloten mogendheden hebben met deze wijziging van den toestand in geen enkel opzicht rekening gehouden. Japan's optreden richt zich tegen deze wjjziging, en beteekent derhalve een strijd om de kom intern in het Verre Oosten te overwinnen. Hierboven lezen wij duidelijk de houding van Japan, welke houding meer en meer zelfbewust wordt. Dat laatste blijkt ook wel uit het Japansche optreden in en om Sjanghai. De Japansche generaal Matsoei, de commandant der Japansche troepen in Sjanghai, heeft verklaard, „stappen te zul len ondernemen", als de vertegenwoordi gers der buitenlandsche regeeringen en de bestuursraad van de internationale conces sie in gebreke bleven om met de Japan nee- zen bij de bezetting van Sjanghai samen te werken. In Amerikaansche regeeringskringen hecht te men groote beteekenis aan de persberich ten uit Londen, waarin gemeld werd, dat indien de Japanneezen de internationale concessie zouden aanvallen, de Britsche soldaten zonder dralen het vuur zouden openen. De Amerikaansche regeering blijkt zeer verrast over deze houding van Japan, maar ze liet zich niet uit over event. Amerikaan sche maatregelen, omdat ze nog geen offi- cieele bevestiging had gekregen, noch van de houding van Japan, noch van die van Engeland. In Londen heeft zich een pijnlijk incident voorgedaan by de herdenking van den wa penstilstand. Vergezeld van de hertogen van Glouces- ter en Kent heeft de koning voor de gerste maal tijdens zijn regeering hulde gebracht aan de oorlogsdooden bij de plechtigheid bij den Cenotaaph in WhitehalL De koning leg de een krans bij het monument, waarna de gebruikelijke twee minuten stilte in acht werden genomen. Plotseling echter werd de stilte verbro ken door een man, die luidkeels schreeuw de: „Dat is allemaal huichelarij". De man werd onmiddellijk door agenten van politie omringd. Toch hoorde men hem nog schreeu wen: „Jelui bereiden je welbewust voor op den oorlog". Op dat oogenblik sprongen de agenten op hem af, hielden hem de hand voor den mond en dwongen hem te zwij gen. De man stond nog geen twintig meter van den koning af. Uit zijn optreden kon men zien, dat hij het voornemen had naar den koning toe te loopen. Nadat de voorgeschreven twee minuten stilte verstreken waren, werd de man weg gevoerd. De menigte joelde en de politie moest handelend optreden om de menschen in bedwang te houden. De ministers van Brazilië hebben gisteren den president hun collectief ontslag aangeboden om zijn taak te vergemakkelijken. De minister van justitie, Campos, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat in het geheele land volkomen rust heerscht. Het land heeft den nieuwen stand van zaken met voldoening en vertrou wen aanvaard. De nieuwe grondwet beant woordt inderdaad aan de economische en sociale behoeften van Brazilië. Zij biedt de ruimte mogelijkheden voor economischen en socialen vooruitgang. Het corporatieve stelsel in den geest der nieuwe grondwet komt tot uiting in een uitnoodiging gericht tot alle klassen der bevolking zich te orga- niseeren in overeenstemming met de corpo ratieve beginselen zonder overhaasting, maar vastberaden. In de nieuwe grondwet wordt, naar ver luidt, de doodstraf weer ingevoerd voor landverraad, revolutionnaire actie en moord onder verzwarende omstandigheden. In Bahia en Pernambuco, waar de gou verneurs zich niet solidair verklaard heb ben met den president, zijn gevolmachtig den der regeering benoemd, evenals in Rio de Janeiro. In het kader van den strijd tegen het communisme zijn 870 personen in hechtenis genomen, Te Parijs is men, naar Havas meldt, van meening, dat over den staatsgreep van pre sident Vargas nog te weinig bekend is om het nieuwe regime in Brazilië gelijk te stel len met dat in de totalitaire staten. Men is eerder geneigd de gebeurtenis te beschou wen als de voltooiing der politieke evolutie van een staatshoofd, dat zijn persoonlijke macht wil bevestigen. Het schijnt, dat Vargas de grondwet voor al gewijzigd heeft om de continuïteit van zijn politiek te verzekeren. Hij wenschte, dat José Americo zijn opvolger zou zijn, doch deze slaagde niet al te goed. Daaren tegen won Salles Oliveira, gesteund door de partijen der oppositie, industrieele en finan- cieele kringen en een groot deel der pers, terrein. Onlangs richtte Oliveira een bood schap tot leger en vloot, waarin hü de militairen waarschuwde, den staats greep, die in voorbereiding was, niet te steunen. Daarom besloot Vargas den staats greep te verhaasten. Men vraagt zich echter af of hij het spel gewonnen heeft. Zijn succes schijnt af te hangen van de houdii.g van leger en vloot en van den steun, dien de president bij de anti communistische integralisten zal kun nen vinden. De Vereenigde Staten en Brazilië. Zuid-Amerikaansche diplomatieke kringen zijn van meening, dat de eventueele losma king van Rio uit de invloedsfeer van de Vereenigde Staten de noodlottigste gevolgen zal hebben voor het economische bestaan van Brazilië. De aanzienlijke voordeelen, welke Brazi lië trekt uit het ruilverkeer met Noord- Amerika brengen deze kringen op de ge dachte, dat Vargas zich niet licht in nauwe samenwerking zal begeven met de totali taire staten, indien deze samenwerking de belangen van de Vereenigde Staten en Bra zilië zou bedreigen. De gebeurtenissen in Brazilië zullen hun directe reactie hebben op het congres te Washington: de senaatscommissie van bui tenlandsche zaken in de Ver. Staten, welke thans het Braziliaansche verzoek aangaande den huur van oorlogschepen bestudeert, zal niet nalaten rekenir.g te houden met de tot stand gekomen wijziging in de politieke orienteering. Politieke kringen zijn van meening, dat alle senatoren zich zullen voegen naar de meening van Borah, die verklaard heeft vijandig te staan tegenover ieder systeem, dat in strijd is met alle principes waarop de republikeinsche regeering berust. Hier wordt aan toegevoegd, dat de finan- cieele overeenkomst van Juli j.L, waarbij machtiging werd verleend Brazilië 50 mil- lioen dollars goud te verkoopen, opnieuw ter sprake zou kunnen komer door de dreiging van Brazilië met een schuldmoratorium, dat zwaar zou drukken op de Amerikaansche beleggingen in Brazilië. Fascisme in Amerika. De ochtendbladen te New York leveren geen commentaar op de gebeurtenissen in Brazilië, met uitzondering van de „New York Times", die herinnert aan de voor spellingen van sommige waarnemers, dat verscheidene Zuidamerikaansche staten met onstabiele democratische regeeringen geen weerstand zouden kunnen bieden aan den druk van het fascisme, dat op het continent ruime grondstoffenvoorraden ziet. Het blad geeft als zijn meening te kennen, dat het nog te vroeg is om te kunnen beoordeelen, of het fascisme op het Amerikaansche con tinent vasten voet heeft gekregen, dan wel of het nieuwe regime eenvoudig moet wor den beschouwd als een dictatuur volgens het in Zuid-Amerika gangbare model. Diplomatieke corps ontvangen. De minister van buitenlandsche zaken van Brazilië heeft de leden van het diplomatieke korps ontvangen, en hen op de hoogte ge bracht van de politieke verandering in het land. De berichten, die uit de staten zijn bin nengekomen, toonen aan, dat de afkondi ging van de nieuwe grondwet overal met voldoening is ontyarlgen. De gouverneur van Sao Paulo heeft een telegram aan Var gas gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn algeheele solidariteit. Men gelooft, dat in het nieuwe kabinet slechts drie ministers vervangen zullen zijn. Volgens berichten uit vooraanstaan de regeeringskringen, is de regeering te Nanking vast besloten, niettegen staande het verlies van Sjanghai, den strijd krachtig voort te zetten. Het zelfde verklaart ook de leider van het Chineesche leger. De strijd bij Nantau is geëindigd; de Chineesche troepen hebben op dracht ontvangen zich in de Fransche concessie te laten interneeren en ook de Chineesche politie, die groote ver liezen heeft geleden, is teruggetrok ken. De Japanners zijn thans vrijwel heer en meester in Nantau. Duizenden Chineesche soldaten hebben reeds de wapens neerge legd en de wijk genomen naar de Fran sche concessie. Anderen bieden nog tegen stand, doch geleidelijk worden zij om singeld. Generaal Thang, de commandant van het garnizoen te Nantau en de chef van zijn staf zouden zich van het leven beroofd hebben. De Japansche troepen dringen langs de kaden snel in de stad door. Zij trokken in den avond twee kilometer ten Zuiden van de Fransche concessie voorbij. De burgemeester van Sjanghai heeft een bezoek gebracht aan den Franschen am bassadeur en hem medegedeeld, dat Tsjiang-Kai-sjek order heeft gegeven te Nantau niet langer weerstand te bieden. De burgemeester riep de medewerking der Fransche autoriteiten in voor de ontwape ning der troepen, die Nantau ontruimen. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat in ae streek van Woesoer.g door zeventig tot tachtig transportschepen Japansche troe pen aan wal worden gezet. De woordvoerder van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat gisteren te Poetoeng Japansche troepen aan land zijn gezet. Deze troepen zijn zonder tegenstand te ontmoeten opgerukt en bereikten om streeks een uur in den middag Naniang- kiang en de rivier de Ariio, welke op onge veer een kilometer ten Zuiden van de ver sperring, die de Chineezen in de Wangpoe hebben gelegd, in deze rivier uitmondt. De terugtocht van de Chineezen neemt den omvang van een vlucht aan. De Ja pansche troepen, die in de Hangtsjau- baai aan land zijn gezet, hebben het sta tion Kaspan aan den spoorweg Sjanghai- Hangtsjau, 35 K.M. bezuiden Soengklang bezet. Nieuwe Japansche troepen zijn ten westen van Kingsjan aan land gezet, een twintigtal kilometer ten zuidwesten van het punt, waar de eerste landing gebeur de. De strijd duurt nog voort. Evenals in Poetoeng, woeden thans ook in Nantsiang en Uantau geweldige bran den. Bij Poetoeng zijn de Japansche troe pen, naar van Chineesche zijde wordt ge meld, reeds twee kilometer voorbij de scheepsversperring doorgedrongen; een aantal Japansche motorbooten is erin ge slaagd de versperring te doorbreken. Het Chineesche agentschap „Central- News" meldt, dat bij den luchtaanval op Nanking twee Japansche vliegtuigen zijn neergeschoten. Hetzelfde agentschap spreekt tegen, dat ten zuidwesten van Kintsjan Japansche troepen zouden zijn ontscheept. Nantau nog niet geheel verlaten. Een Chineesch bataljon, dat weigert Nantau te verlaten, heeft zich verschanst in het aan de kade gelegen gebouw der Chineesche scheepvaartdouanp. Chineezen ontkennen val van Nantsiang. In officieuze Chineesche kringen ont kent men, dat Nantsiang door de Japan neezen is bezet. Verklaringen van Matsoei. Generaal Matsoei, de commandant van het Japansche leger in Sjanghai, heeft in een persgesprek met buitenlandsche jour nalisten verklaard teleurgesteld te zijn over de houding van de vreemdelingen in Sjanghai. Hij zeide naar Sjanghai geko men te zijn om met de buitenlandsche autoriteiten nauw samen te werken tot behoud van orde en vrede in Sjanghai, maar was tot de conclusie gekomen, dat dit moeilijk te verwezenlijken was. Op de vraag, wanneer de vijandelijkheden be ëindigd zullen zijn, antwoordde de gene raal door te verwijzen naar Tsjang Kai Sjek. Op de vraag, wanneer Nanking zal worden ingenomen, zeide hij, dat zelfs nog maanden zullen verloopen alvorens Soetsjau en Kiating vallen. Matsoei be treurde dat de Chineesche troepen niet het Japansche advies hadden opgevolgd, Nantau rustig te ontruimen. Op de vraag, of de Japansche troepen de sectors zullen overnemen, welke nu door vreemde troepen bewaakt worden, antwoordde Matsoei, dat dit een kwestie van de toekomst is. Het Japansche leger wenscht het behoud van orde en vrede, alsook bescherming van de vreemdelin gen in Sjanghai, maar het optreden van in burger gekleede Chineesche soldaten en van communisten, in de internationale en Fransche concesies, maakt de volledige bescherming van buitenlandsche rechten en belangen moeilijk Matsoei vroeg den journalisten of de mogendheden de neutraliteitsverplichtin gen streng in acht nemen. Zoo niet, dan zou het Japansche leger genoodzaakt zijn op te ti eden en zijn plicht te doen. In antwoord op een vraag, of de Japan sche militaire operaties worden uitge breid tot de internationale concessies, wees Matsoei erop, dat de Japansche troepen aldaar reeds opereeren. De Fran sche concessie wordt in. hetzelfde licht be schouwd als de internationale nederzet ting. Inzake de perscensuur, zeide Matsoei, dat dit slechts in onvermijdelijke geval len geschiedt, maar hij verzekerde den journalisten dat pogingen worden gedaan om hun. taak te vergemakkelijken. Laatste verzet te Sjanghai gebroken. - In den middag heeft een Japansch detache ment het laatste verzet der Chineezen in Sjanghai gebroken en de Japansche vlag geheschen op het gebouw der scheepvaart douane. In de Fransche concessie zijn giste ren zestien Chineezen en een vreemdeling gedood. Onder de gewonden bevinden zich zestien Chineezen en vijf buitenlanders. Vier granaten en talrijke verdwaalde kogels zijn in de concessie terechtgekomen. In de vluchtelingen wijk te Nantau is geen enkele granaat gevallen, doch wel talrijke kogels. Slachtoffers hebben deze echter niet ge maakt. Het buitenlandsche vrijwilligers corps is thans, na drie maanden dienst te hebben gedaan, gedemobiliseerd. Britsch schip in nood. - Uit Manilla wordt gemeld, dat het Britsche s.s. „Kenil- worth" bij het eiland Luzon aan den grond geloopen is. Vier opvarenden zijn om het leven gekomen, terwijl twee vermist wor den. Nieuwe aanslagen in Palestina. - In verband met de nieuwe aanslagen der laat ste dagen is te Jeruzalem bekend gemaakt, dat des namiddags na vijf uur niemand zich op straat mag laten zien. Gistermiddag is een bom geworpen in de nabijheid van een rij autobussen v-n Arabische ondernemers. Drie Arabieren werden ernstig gewond, Brandende jonken op de Wangpoe. - Brandende jonken op de Wangpoe, die stroomafwaarts werden gedreven, hebben een oogenblik eenige ontsteltenis gewekt aan boord van de op de rivier voor anker liggende oorlogs- en koopvaardijschepen. Een der brandende vaartuigen dreef op een Nederlandsch vrachtschip aan, doch met brandpompen wist men het vuur te blusschen. Ook aan boord van den Italiaanschen kruiser Monte Cuccoli en een Britsch vrachtschip, die door de brandenden jonken een oogenblik werden bedreigd, wist men het gevaar af te wenden. Gekleurd bankpapier. - Veertig jaar lang heeft een zekere Harry Marcus ge tracht het ministerie van financiën der Ver. Staten over te halen een weinig kleur te geven aan het bankpapier. Thans, 81 jaar oud, neemt hij zich voor opnieuw een be zoek te brengen aan Washington om bij de overheid belangstelling voor zijn plan te wekken, n.L om bankpapier in omloop te brengen op verschillend gekleurd papier, opdat de Amerikaan het eene biljet niet met het andere zal verwarren. Hij heeft het volgende plan opgesteld: biljetten van 1 dollar bruingeel, van 2 dollar parelgrijs, van 5 dollar lichtgroen, van 10 dollar saffier, van 20 dollar ivoorkleurig, van 25 dollar goudkleurig en van 50 dollar rose. Historische vondst in Burma. - In Burma is een oorlogsoverblijfsel gevonden uit den tijd, toen Europeesche kooplieden Oostersche volksstammen hielpen in den onderlingen strijd. Het is een kanon, dat thans wordt tentoongesteld in het gerechts gebouw te Akyab, de hoofdstad van het koninkrijk Arakan, voor dat dit gebied door het Britsche rijk aan Burma werd toege voegd. Het kanon ir een ijzeren voorlader met een groote opening in het kulas voor het doen ontbranden van het kruit. Het wapen heeft een lengte van ongeveer 2.70 meter en vuurde waarschijnlijk rteenen- kanonskogels af, met een middellijn van ongeveer 9 c.m. Naar men zegt is dit kanon gebruikt door de Arakaansche troepen in 1784 bij het verdedigen van hun hoofdstad tegen de Burmanen. Waarschijnlijk is het van Europeesch maaksel, Engelsch, Fransch of Portugeesch, en is het bediend door de buitenlandsche kooplieden, van wie bekend is, dat zij in de zeventiende en achttiende eeuw indienst stonden van de koningen van Arakan. Luzon door een taifoen geteisterd. - Het eiland Luzon is gister door een hevigen taifoen geteisterd. Het Britsche passagiers schip „Kenilworth" is aan de zuidkust van het eiland op de kust geworpen. Verschei dene visschersschepen zijn vergaan. Voor zoover thans reeds bekend is, zijn 38 men schen om het leven gekomen, terwijl meer dan 50.000 menschen dakloos zijn. Men vreest, dat het aantal dooden nog veel hoo- ger is. Bijzonderheden zijn nog niet te ver krijgen, daar alle verbindingen geheel ver broken zijn. De schade wordt op verschei dene millioenen pesos geraamd. Haat tegenover hanen maakte hem tot dief. - Een merkwaardige afkeer voor het kraaien van hanen is een inwoner van het dorp Bacos in Alexandrië noodlottig gewor den. Bijna alle hanen van het dorp werden vermist, terwijl van diefstal van kalkoenen, konijnen of kippen geen sprake was. Toen de dief ten slotte gearresteerd werd, ver klaarde hij, dat het voortdurend hanenge kraai hem zoo zenuwachtig gemaakt had, dat hij zich voorgenomen had alle hanen van het dorp uit te roeien. Een merkwaardig natuurverschijnsel. - Men heeft te Gdynia een groote vuurbal waargenomen, welke zich van het oosten •naar het westen bewoog en een lichtstraal achter zich liet. Het verschijnsel deed zich voor in den avond boven de zee en duurde ongeveer 12 seconden. Klaarblijkelijk be trof het hier een meteoor, welke volgens ooggetuigen van bijzonder groote afmetin gen was. Men neemt aan, dat hij aan de Zweedsche kust in zee is gevallen. Bom in Dublin ontploft. - Gistermor gen is aan den poort van het kasteel te Dublin een bom ontploft. Het koninklijk wapenschild boven den poort werd ver nield. De winkelruiten in de omgeving ver splinterden, terwijl de nabjjliggende kan toren groote schade opliepen. In het kasteel zijn regeeringsdepartementen en het hoofd bureau van politie ondergebracht. Honderden mijnwerkers door aardver schuiving ingesloten. - In een kopermijn nabij Kaizoema, in de provincie Nagano, zijn honderden mijnwerkers door een aard verschuiving ingesloten. Reeds is het stoffe lijk overschot van meer dan 500 mijnwer kers, die bij de instorting in de kopermijn by Kaizoema om het leven zijn gekomen, geborgen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1