VERSCHILLENDE KLANKEN OVER DE STAATSBEGROOTING. s Aü 'T OOG tweede blad PARLEMENT De algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer voortgezet. De landsverdediging door sprekers goedgekeurd. alle Jladiapco qcarnmü l Jbüwenlcuid JmiMetw VAN (Van onzen parlementairen medewerker). Gistermiddag zijn de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1938 voortgezet met een lange redevoe ring van den heer Schouten (a.r.), <Jie, alhoewel het regeer in gsprogram onder schrijvend, het toch noodig achtte thetisch zijn standpunt uiteen te zetten, en daarna de opvattingen van anderen daaraan te toetsen. Het scheen hem meer dan ooit noodig de budgetpolitiek te bezien in verband met de algemeene financieele politiek. Aange zien de Staatsschuld in 6 jaar tijds met 805 en de gemeenteschulden met 353 millioen zijn gestegen; verschillende over boekingen niet anders dan uitstel van be taling beteekenen; de aflossing van de Staatsschuld na 1933 belangrijk is ver traagd; de begrooting nog zwakke plekken vertoont, achtte hij het onmogelijk nieuwe uitgaven te doen. We behoeven hier niet nog eens de be- grootingscijfers in herinnering te brengen; we wijzen er slechts op, dat het becijferde tekort 13 H, doch het werkelijke tekort 84y2 millioen bedraagt. Door handhaving van een aantal crisismaatregelen wordt dit tot het eerstgenoemde cijfer terugge bracht. Gezien nu deze begrootingspositie kon de heer Schouten de ontwikkeling van den financieelen toestand niet anders dan de regeering zien, namelijk pessimistisch. De wenschen van den heer Albarda (die meer ruimte in de begrooting zag) zouden ruw geschat 50 millioen kosten; de meer bescheiden heer Bierema had evenmin een schatting gewaagd. Misschien dat hij dit bij de repliek zal doen, merkte de lei der der a.r.-fractie wat ondeugend op. Hij had ernstig alle argumenten van degenen, die den toestand minder somber inzagen overwogen, ze echter alle te licht bevonden. Gaat het Rijk de salarissen en de loonen verhoogen, dan kunnen de ge meenten moeilijk achterblijven. Dat betee- kent dus nieuwe lasten, terwijl groote ge meenten als Amsterdam en den Haag aan eenige loonsverhooging niet kunnen denken. De heer Schouten sloot de mogelijkheid niet uit, dat er misschien nog wel iets voor een op zich zelf nuttig doel kon gebeuren, maar dat hangt heelemaal af van de ont wikkeling van de conjunctuur. Intusschen bleef hij aandringen op efficiency in de Staatshuishouding. Met de regeering was hij van oordeel, dat versterking van de weermacht urgent is. Hij staat op het standpunt, dat regee ring en volk ten aanzien van de verdedi ging des lands een bijzondere roeping hebben te vervullen, maar dat hield alle maal nog niet in, dat hij critiekloos ten op zichte van de defensieplannen zou zijn. Integendeel. Hij bond den minister van defensie met allen ernst op het hart om de noodzakelijkheid van eiken maatregel nauwkeurig te onderzoeken. Wat niet evident noodig is, mag niet worden aan geschaft of ten uitvoer worden gelegd. Dit geldt zoowel voor het materieel als voor de wijziging van de Dienstplichtwet. De regeering mag ook niet het oor leenen aan den aandrang om zich van dingen te voorzien, die op het oogenblik buiten het kader van het noodzakelijke vallen. Tegen protectionisme. In het betoog van den heer Schouten over de economische politiek was zeer belangrijk de opmerking juist omdat ze van der regeerin? bevriende zijde kwam dat de antirevolutionnairen overwegen de bezwaren zouden hebben tegen het aanwenden van de nieuwe handelspolitie ke wapenen, welke de minister van econo mische zaken vraagt voor andere doel einden dan waarvoor zij moeten dienen. Als het gaat om een zekere ordening te bewerken of protectionistische neigingen te botvieren, dan zouden de a.r. zich moeten verzetten. Overigens moest het wapen om onze nijverheid te behouden niet bot maar scherp zijn. Op dit punt wenschte de heer Schouten geen half werk. Wat de algemeene politiek betreft, was hy van oordeel, dat dr. Colijn bij de kabi netsformatie zich gehouden heeft als in de memorie van antwoord is meegedeeld. Den heer Albarda kon hij verklaren, dat het onderhoud, dat hij op 18 Juni met dr Colijn en mr. de Wilde had, heel in teressant en heel aangenaam was. Meer mocht hij er niet van zeggen. De leider van de soc.-democraten had gegist en gemist! Inderdaad had dr. Colijn een groot persoonlijk succes bij de verkiezingen be- haa'd. Geen wonder, vcrd de heer Schou ten; zoo'n figuur pakt de menigte. Maar men kon altijd weten, dat dr. Colijn het program der a.-r. partij onderschreef; nooit heeft hb zich in den verkiezingstijd daarvan losgemaakt! Verkeerd er. onzakelijk was het om in dit polinek debat persoren te mengen. Het gaat alleen om beginselen: \<or de be kwaamheden en den persoon van een van Iidth de Jeude en een Oud zeide de heer Schouten de grootste achting te hebben. Wtkiu de beginselen hebben op den voorgrond gestaan, beginselen, die de partijen der rechter'ijde binden, want er is één christendom in de geloofsverdeeld heid. De communistische zienswijze. Na het boeiend betoog van den heer Schouten, die een goed spreker is, kregen we wederom een redenaar, den communist de Visser. Want al moge deze, wat schoon heid van zinsbouw en oratorische sier kunst aangaat, bij anderen achterstaan (velen zijn het er in deze Kamer niet), vlot spreken kan hij. En dat hij scherp en soms ook wel geestig kan zijn, weten we eveneens. Welnu, afgezien van de doel- en leer stellingen van den voorman der commu nistische fractie, zijn rede viel bij die van den heer Schouten niet al te zeer af. En ook naar den heer da Visser wordt in een debat als dit wel geluisterd. Er is in de laatste jaren iets veranderd; over en weer! Slechts eenmaal moest de voorzitter den spreker onderbreken, teneinde hem te be wegen een parlementair minder oirbaar woord te vervangen. De heer de Visser deelde vele houwen uit. Naar boven, naar links en naar rechts. De beste benaming voor dit ministerie zou zijn „positief-reactionnair", een woordspeling op „positief-christèlijk". Den socialisten werd voor de voeten ge worpen, dat zij er grootendeels de schuld van waren, „dat we weer met een kabinet- Cclijn opgescheept zitten.'' Als zij maar hadden willen medewerken aan de tot standkoming van een „volksfront", zou dit niet zijn gebeurd en zouden een heele boel dingen er nu anders gaan uitzien. Het verwijt aan de democratische ka tholieken was, dat zij niet voldoende rug- gegraat hadden getoond tegenover de reactionnairen in eigen kring; en in het algemeen hadden de katholieken misdre ven door te gelooven aan de fascistische plaatjes over het harde, goddelooze op treden der communisten in Spanje. Natuurlijk deusde er van het regee- ringsprogram niets; de arbeidende massa NA IEDEREN MAAI TIJD BENAUWD EN OPGEBLAZEN. Voelt zich thans weer flink en levenslustig. „Zoodra ik wat ouder begon te worden, kreeg ik na iederen maaltijd steeds een benauwd en opgeblazen gevoel. Ik nam hiertegen een proef met Kruschen Salts en kreeg verrassende resultaten. Ik voel mij thans veel flinker en levenslustiger. De kleine dagelijksche dosis Kruschen houdt mjjn geheele organisme op peil." J. B. Wanneer de afvoerorganen niet meer naar behooren functionneergn, zullen zich in Uw lichaam afvalstoffen ophoopen, die Uw organisme verontreinigen en waar uit allerlei klachten kunnen ontstaan. Kruschen Salts spoort Uw inwendige organen, lever, nieren en ingewanden aan tot actievere werking, waardoor alle afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en geregeld worden verwijderd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. zou er niet door worden geholpen. Een heele reeks eischen werd opgesomd, welke onafwijsbaar waren en waarvan de kosten op het „kapitaal" zouden moeten worden verhaald. Tegen verdediging van ons land zijn de communisten niet, maar zij hebben geen vertrouwen in dit leger, dat geen „volksleger" is. De katholieken niet pessimistisch. Namens de r.k.-fractie hield de heer Teulings financieele beschouwingen. De gelijk met cijfers toegelicht, zeer serieus allemaal, maar ontzettend droog. Geef aan dr. Kortenhorst uit dezelfde fractie de opdracht om hetzelfde aan het verstand van de regeering te brengen, dan levert hij een vlotte causerie, met geestig- heidjes en stekeligheidjes al naar het uit komt gekruid, waarnaar men met pleizier luistert, ook al is men het er in het geheel niet mee eens. Wij zullen de lezers niet met nog meer cijfers vermoeien. De geheele strekking van de rede van den heer Teulings was, om aan te toonen, dat de kijk der regeering op den financieelen toestand te somber was en dat er nog wel wat ruimte in de begrooting zit. Saneerende invloeden hadden zich ook méér dan minister de Wilde meende doen gelden en met een beetje goeden wil zou ook door conversie van Staatsleeningen op dit stuk nog wel wat te bereiken zijn. Het is ongetwijfeld juist, dat de regee ring met een andere financiering van de sociale verzekering, nu we nog het fonds stelsel hebben, niet rekenen mag, wat belet haar evenwel door een commissie de mo gelijkheden van het omslagstelsel eens te laten onderzoeken? En zoo hield de financieele specialist van de katholieken den hfréed er in, om ten slotte te betoogen, dat de defensiemaat regelen zeer noodzakelijk waren, maar dat er naast de weermacht nog andefe uit nemende volksbelangen bestaan, welker verzorging de weerkracht eveneens ver sterken. Tot besluit wees hij er op, dat een gezonde financieele politiek alleen mogelijk is bij een gezonde sociaal-economische poli tiek. De heer Teulings had nog niet allen tijd zijner fractie opgesoupeerd, zoodat er nog wel iemand eenige politieke beschouwingen zal houder.: we hebben hu eenmaal verkie zingen achter den rug en voor het publiek is het toch ook interessant te weten, of er van die zijde omtrent de kabinetsformatie eenig licht wordt verspreid. De laatste spreker van den middag was de heer van Houten (c.d.u.) Hij verheugde zich erover, dat de verkiezingen voor de staatkundige democratie gunstig waren ge weest. Deze echter is slechts houdbaar door toepassing van de economische en sociale democratie. Na den stembusuitslag had men een vooruitstrevend democratisch kabinet onder roomsche leiding mogen verwachten, maar geen kabinet-Colijn als dit. En zijn hartekreet was: Wat er na deze verkiezin gen ook moge gebeuren, géén liberalisme achter een christelijk masker! Men ziet al, dat hij in het nieuwe kabinet, dat z.i. niet op de verkiezingen klopt, geen I0OO© Zaterdag 13 November. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— VPRO-morgenwij- ding. 10.20 VARA-orkest, solisten, de Lucky Birds en Souvenir-orkest (gr.pl.) 12.—1.45 Gr.pl. 2— Verbe tering van den econom. toestand in het Geestmerambacht, causerie. 2.20 Orgelspel. 2.45 Optreden van amateurs. 3.20 Damcursus. 3.35 De Stem des Volks, afd. den Haag, het Haagsch Arb. Symph.-orkest en De Kleine Stem (gr.pl.) 4.30 Espe- ranto-uitz. 4,50 VARA-orkest en solist. 5.40 Literaire causerie. 6. Orgelspel en zang. 6.30 De Wiele waal. 7.Filmland. (7.30 VPRO: Bij bel vertellingen). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Bonte avond uit Zutfen. 8.45 The Lucky Birds en solist. 9.15 VARA-orkest, de Kilima Hawaians, de twee Cavelli's en solist. (10. ANP-ber.) 10.30 Gr.pl. 11.— Verv. van 8.15 11.30 Ber. 11.3412. Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.ANP-ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2. Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kinderuur. 4.De KRO- melodisten en solist. 4.45 Gr.pl. 5. Verv. KRO-melodisten. 5.30 Gr.pl. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gr.pl. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Ber. 7.— Inleiding vol gende uitz. 7.10 Der Rosenkavalier, opera. (8.20 ANP-ber. 8.25 Kath. RVU. 9.45 Overpeinzing met muz. omlijsting. 10.05 ANP-ber.) 11.15 Sportoverzicht. 11.3012.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 12.05 BBC-Northern Orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) 1.20 Commo dore Grand-orkest. 2.25 BBC-zan- gers. 2.50 Gr.pl. 3.20 Orgelspel. 3.50 Troise's Mandoline-orkest en solist. 4.20 BBC-Schotsch Orkest en so liste. 5.Deel. 5.20 H. Hall's Band. 6.20 Ber. 6.50 BBC-orkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété- progr. 9.20 Ber. 9.40 Amerikaansch overzicht. 9.55 Militair concert. 10.20 Deel. 10.40 BBC-Theater-orkest en solist. 11.35 Ambrose en zijn Band. 11.50 Ber. 12.12.20 Verv. Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 8— en 10.40 Gr.pl. 12.35 Cantrelle-orkest en zang. 3.20 Zang. 4.05 en 6.05 Gr.pl. 8.50 Symph.-orkest. 11.20 1.20 J. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Kalbes' orkest. 7.50 Omrctèpkleinorkest 8.50 Zang bij de luit. 11.20 Omroepl kleinorkest. 1.35 H. J. Fierke's orkest. 2.20 Zang. 3.20 Omroep- schrammelensemble, -koor en soliste en H. Hagestedt's orkest. 5.25 Pianovoordr. 6.30 Gr.pl. 7.20 Omroeporkest. 8.05 Radiotooneel. 9.5012.20 E. Kaiser's orkest en W Raatzke's kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Kamermuziek. 3.20 Zang en piano. 4.40 Kleinorkest. 5.20, 6.20, 6.50 en 7.10 Gr.pl. 7.20 Cellovoordr. 8.20 Kleinorkest, Omroepkoor en solis ten. 10.30 Gr.pl. 11.3512.20 Om roepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1250 Omroepdansorkest. 1.30 Salon orkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Voor de vrouw. 3.20 Gr.pl. 4.40 Ch. Kouznet- zoff's orkest. 5.35 Eloward en zijn orkest. 6.35 Cembalo en fluit. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroepsymph.-orkest en solisten. 9.20 Radiotooneel. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Omroeporkest. 8.20 Ber. 8.35 Gr.pl. 8.50 Uit Parijs Het Omroep symph.-orkest, het Raugel-koor en solisten. (9.20 en 10.05 Ber.) 10.50 12.15 E. Kaiser's dansorkest en het Raatzke-Kwintet. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.209.50, Keulen 9.5010.35, Pa rijs R. 10.3512.05, Lond. Reg. 12.05—12.35, Parijs R. 12.35—13.20, Brussel VI. 13.2013.35, Keulen 13.35—14.20, Lond. Reg. 14.20— 15.20, Keulen 15.2017.40, Brussel Fr. 17.40—18.20, Lond. Reg. 18.20- 18.50, Keulen 18.50—19.50, Lond. Reg. 19.50—20.35, Brussel Fr. 20.35 21.20, Parijs R. 21.2021.50, Boe dapest 21.50—22.30, Berlijn 22.30— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.35, Droitwich 11.35—18.20, Brussel Fr. 18.2018.50, Droitwich 18.50—22.20, Brussel VI. 22.20— 22.30, Weenen 22.30—22.50, Lond. Reg. 22.5023.35, Droitwich 23.35 24.—. Lijn 5: Diversen. fiducie heeft. Hij eischt een w e r k e 1 ij k christelijke politiek, welke Gods woord in reëelen zin als richtsnoer voor de samen leving aanvaardt en de toepassing daarvan laat volgen. Maar dan moet ook de maat schappij worden hervormd, zoodat het kapi talisme en het militairisme worden over wonnen en aan de werk'oozen en aan de arbeiders datgene wordt geboden, dat hun een redelijk bestaan waarborgt. Door de militaire eischen van het oogenblik worden allerlei nuttiger voorzieningen naar den achtergrond geschoven. De tweemansfractie van den heer van Houten zal geen oppositie voeren terwille van de oppositie, maar elk voorstel naar zijn waarde beoordeelen, volgens de normen, welke zij eraan meent te moeten stellen. Als het een beetje meeloopt, heeft de mi nister-president vanmiddag nog een aan vang aan zijn rede gemaakt. De vrijz. demo craten hadden nog niet gesproken en van de groote partijen was nog wel een spreker voor speciale punten te wachten. HAAI AANGESPOELD. Aan het strand te Vrouwepolder (Wal cheren) is een haai ter lengte van twee me ter aangespoeld. Toen het dier werd gevon den was het dood, doch het verkeerde nog in verschen toestand. Op verzoek van den directeur van het rijksmuseum voor natuur lijke historie te Leiden zal het dier heden derwaarts worden verzonden. OUD-HOLLANDSCHE MOLEN BEHOUDEN. De fraaie Sluyspoldermolen (in den volks mond Wippersmolen) aan den Zuid vliet, tusschen Maassluis en Maasland is defini tief behouden. De molen dateert uit 1726 en heeft vorig jaar aan de winterstormen geen weerstand kunnen bieden. Hij zag zich van een zijner wieken beroofd, terwijl de kap, door den tand des tijds bewerkt, eveneens verloren dreigde te gaan. Enkele personen deden aanstonds moeite den molen te behouden en met medewer king van autoriteiten uit Maassluis en Maasland en gesteund door enkele kunst liefhebbers werd een comité van aanbe veling en een werkeomité in het leven ge roepen. Laatstgenoemd college heeft maan den onversaagd gearbeid om de benoodigde gelden voor restauratie bijeen te krijgen. Tenslotte zag men het werk bekroond en smaakte het comité het genoegen de molen bouwers D. Ottevanger en Zn. te Moer-Ca- pelle de grondige restauratie van den molen te kunnen op>dragen. Een zeer verdienstelijk werk was hiermede volbracht. Deze fraaie molen, die aan den nieuwen rijksweg RotterdamHoek van Holland komt te liggen, zal binnenkort wederom lustig zijn wieken laten draaien. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is gister vastgesteld op 104 cent per K.G. Door ALAN DARE 3) „Ik heet Reeves Maxine Reeves. U hebt mij uw naam nog niet genoemd". „Robert Kennedy. Die Phenuit waar om bent u zoo bang voor hem?" „Ik ik kan u dat niet vertellen. Mr. Kennedy, vraag mij niets meer. Het zou veel beter zijn geweest, als u mij nooit gezien had". „Dat is een kwestie van gevoelen. U zei, dat u geen tehuis had „Dat is waar". „Maar wat bent u'dan van plan te doen? U kunt niet den heelen nacht door de stra ten blijven dwalen". „Neen. Ik ik weet het niet. O, laat mij nu gaan. Misschien zijn mijn kleeren al droog". „Nog niet. Ik. zou graag willen, dat u mij een gunst bewijst". „Een gunst?" „De kamer, waarin u zich verkleed hebt, wordt niet gebruikt. Neem die voor van nacht. U hebt heel wat doorgemaakt. Laat mij aan mrs. Morrison zeggen, dat u „Neen neen". „Waarom niet?" U „U hebt al zooveel voor mij gedaan weet niets van mij af niets". „Ik weet genoeg, om er zeker van te zijn, dat u een groot onrecht is aangedaan. Ik sta er bepaald op, dat u blijft". Zij weifelde nog, maar gaf eindelijk toe. Dien nacht sliep Kennedy onrustig. Het avontuur op de rivier herhaalde z;ch voort durend, en steeds zweefde hem het mooie, maar droevige gezicht van zijn geheimzin nige gast voor den geest. HOOFDSTUK II. De magneet. Den volgenden morgen bracht de waar dige mrs. Morrison Kennedy al vroeg slecht nieuws. „De jonge dame moet een dokter hebben, mijnheer", zei ze. „Dat bad ifi de rivier heeft het arme ding geen goed gedaan. Zij heeft zware kou gevat en moest eigerflijk het bed houden". „Dat spijt me. We zullen Ferguson op bellen". „Ja mijnheer, maar zij vraagt om haar kleeren". „Geef ze haar niet. En, mrs. Morrison, vraag, of ik haar mag spreken". „Ja mijnheer". Ofschoon hij het zich niet wilde beken nen, was hij heel blij, dat de macht der omstandigheden zijn gast waarschijnlijk zou beletten, onmiddellijk heen te gaan. Zij interesseerde hem. Hij voelde iets zeer ge heimzinnigs om haar heen, en wilde dat niet laten bestaan. Hij herinnerde zich haar angstigen blik, die zelfs afschuw uitdruk te, toen zij den naam Phenuit had genoemd en haar afkeer, om er een verklaring van te geven. Maar het zwaarst woog, dat zij volkomen gestrand was in deze groote stad, met een straftijd in de gevangenis achter z'ch. Hij kon zich indenken, hoe moeilijk het voor haar zou zijn, zich weer op de been te hel pen, met die zwarte vlek op haar leven, hoe onverdiend die ook mocht zijn. „Mijnheer!" Mrs. Morrison stak haar hoofd naar binnen. „Ik heb den dokter ge vraagd, te komen, en de jonge dame wacht u. Zij wil niet ontbijten". „Misschien zal de dokter haar iets voor schrijven. Het is goed, mrs. Morrison". „Dank u. Hoe zei u ook al weer, dat de jonge dame heette?" Gelukkig herinnerde hij het zich, en na dat zij den naam eenige keeren herhaald had, ging mrs. Morrison heen. Zij was een moederlijke oude vrouw, maar zeer stijf ert achterdochtig, als het vreemde vrouwen be trof. Zij was blijkbaar heel nieuwsgierig naar dit geval. Kennedy klopte op de deur van de ge woonlijk ongebruikte kamer en hoorde bin nen roepen. Het meisje lag te bed en zag er rood en opgewonden uit. „Hét spijt mij, te moeten hooren, dat u niet goed bent". „Ik ben heelemaal in orde. Waarom kan „U bent heelemaal niet in orde. U hebt 'n zware kou gevat. Ik vrees, dat u een poosje het bed zult moeten houden". „Neen. Dat is onmogelijk. Het is maar een lichte verkoudheid. Als ik buiten ben. zal het wel overgaan". Hij schudde beslist het hoofd en zette zich naast haar neer. „Ik ben van plan, mijn eigen zin te doen, of u het goed vindt of niet. Waarom zou u er op tegen hebben, dat ik u hier door help?" „U weet niets van mij niets!" „U bedoelt, dat u niets van mij afweet", hernam hij glimlachend. „Ik vrees, dat u op mij zult moeten vertrouwen". „Dat bedoelde ik niet. Maar begrijpt u het niet, dit is uw huis en ik „En u bent ziek en kunt niet weggaan, voordat u heelemaal beter bent". „Het is heel vriendelijk van u, het zoo licht op te nemen, maar ik wil er u niet in betrekken". „Waarin?" „In mijn mijn zaken". „Nu u zoover bent gegaan, lijkt het me, de omstandigheden in aanmerking geno men, dat de eerste stap al gedaan is". Toen vervolgde hij 00 ernstiger toon: „U bent in groote moeilijkheden, dat is duidelijk. Ik begrijp dat wel. Misschien wilt u mij veroorloven u te helpen, als u weer beter bent". „Mij te helpen?" Er klonk een licht verwijt in deze woor den, en hij maakte er uit op, dat zij dacht, dat hij geldelijke hulp bedoelde. De trot- sche houding van haar hoofd beviel hem. „De menschen zijn er voor om elkaar door kleine moeilijkheden heen te helpen", zei hjj. „De hemel weet, dat ik ook dikwijls geholpen ben. In de eerste plaats is het nu noodig, dat u weer beter wordt". „Ja, ja. Er is werkelijk niets met mijn gezondheid. Ik ben altijd dadelijk verkou den". Hij wenschte, dat zij wat meer van zich zelf zou vertellen, maar haar lippen waren verzegeld, waar het haar verleden betrof en zich de afwijzing herinnerende, die M tevoren ontvangen had, vermeed hij wijse lijk, vragen te stellen, die als een beleedi- ging konden worden opgevat. Haar ongesteldheid duurde slechts wei nige dagen, gedurende welke Kennedy aan het flat scheen vastgenageld door een aan trekkingskracht, die hy zich niet kon of wilde verklaren. Voor elke attentie van de zijde van de waardige mrs. Morri son of van hemzelf was zij zeer dankbaar. Zij had een eigenaardige manier, daar, zon der iets te zeggen, uiting aan te geven. Zelfs de wat wantrouwende huishoudste was geheel door haar ingepalmd. „Ik was bang, dat zij longontsteking krijgen", bekende zij. „Gelukkig is het zoo ver niet gekomen. Ik viel eens in de rlVie en had bijna twee jaar lang een vlek mijn linkerlong. We zullen haar zeker gauw moeten missen". „Ik vrees van wel". Nog bezield door het verlangen, ha voort te helpen, zocht Kennedy een ou vriend op die een groot warenhuis in toria Street had. Hij heette Mac-Kinnon kwam uit Aberdeen, dat hij nog altijd mooier stad vond dan Londen, hoewe nooit voldoende had kunnen ophelde waarom hij er dan vandaan was „Ik zou graag willen, dat je niy dienst bewees, Mac", zei hij. „Zeg het maar, jongen". jk „Er is een zekere jonge dame, m belang stel miss Reeves. Zij V® nen, er erg naar, haar eigen brood te ver Ze is onervaren maar intelligent en (Wordt verv olgd>-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6