Euwe wint de zeventiende partij. Rotterdam-Bondselftal 6-0. Aljechin was al spoedig in de verdediging gedrongen. EEN PIKANT SLOT. DERDE BLAD partij maar komen, wij keeren alles. En onze uitvallen moeten dan de balans in onze richting laten doorslaan. Dat wil dus zeggen, dat er bij Alcmaria gerekend wordt op een hechte verdedi ging, tegen welke vrijwel geen doelpunt te maken is. Met Gerritse op volle kracht is die verdediging ook sterk, zeer sterk zelfs. Maar met een zwak spelenden Ger ritse komen er openingen en daarvan kan geprofiteerd worden. Zoo is het gisteren ongeveer gegaan. Er kwam een opening, er werd van geprofi teerd en toen Toen toonde Alcmaria een groot gebrek aan taktiek. Ze wist niet, hoe de nederlaag om te zetten in een overwinning. Ja, het wist drommels goed, dat er doelpunten moesten komen en daarom ging alles naar voren. Maar daarmee werd tevens het sy steem vaarwel gezegd, daarmee werd zelfs de verdediging vrijwel geheel verwaarloosd En dat heeft twee doelpunten gekost. En toch moeten we Alcmaria's achter hoede een pluimpje geven, want het ach tertrio heeft enorm veel werk verzet en heeft met veel bravour gespeeld. En ook de twee kanthalfs speelden een solied spelletje, snel en enthousiast. Zooals we dat gewend zijn van Helderman en de Grand. Het systeem faalde dus dezen keer, om dat de spilplaats te zwak bezet was. En omdat later een achterstand moest worden ingehaald. Maar een acherstand was niet noodig geweest, als de voorhoede maar doelpunten gemaakt had. En deze kon geen doelpunten maken, omdat er geen linie was. Daar was Hamstra. Volkomen geisoleerd stond hij op de buitenplaats en hoewel hij er zin in had, goed op dreef was en zeker dezen keer een der beste voorhoedespelers was, kon hij niets doen. Steun van Schaa- per kreeg hij niet,'omdat Schaaper ook al geen steun kreeg. Daar zorgde de tegen partij wel voor! Daar was v. Wieringen. Al even geiso leerd zwierf hij rond voor het doel der Zaandammers. En hoewel hij eenige goede schoten heeft gelost, gevaarlijk kon hij niet worden, omdat hij geen moment vrij gelaten werd. Een tweede goede speler in de voorlinie was v. d. Pol. Maar hij moest al» verbin dingsman opereeren en dus kon hij bijna niet gevaarlijk worden. De vijfde voorhoedespeler zullen we maar vergeten. Feitelijk had Alcmaria geen vijf voorhoedespelers, want wat de vervanger van Keppel deed. demonstreerde zulk een gebrek aan werkelijk alles, wat met voetballen te maken heeft, dat het eenparodie op het spel werd. Pas toen de veteraan Jo Bos diens plaats innam nadat Gerritse het veld had verlaten kwam er leven in de brouwerij; toen bleek duidelijk, hoe belangrijk ook de bezetting van de rechtsbuitenplaats is. Wij zouden Alcmaria een raad willen geven: zoolang Gerritse niet geheel fit is, moet er een jongere speler voor hem op gesteld worden, en als rechtsbuiten moet men zoo gauw mogelijk een tweeden jongen speler nemen. Wü zijn hier lang niet malsch geweest in onze critiek. We weten het maar zou men anders kunnen verwachten na zoo'n wedstrijd als gisteren? Z. V. V. speelde een snel spel en gooide alles op de vleugels. Dat was de verstan dige taktiek, omdat daardoor de verdedi ging van Alcmaria op zwaren proef werd gesteld? Trouwens, het gevaar kwam van beide vleugelspelers, waarvan de rechtsbuiten wel zeer gevaarlijk was. Hij doelpuntte dan ook twee keer. De middenlinie was matig en vooral de bezetting van de linksmiddenplaats eigen lijk onvoldoende. En de achterhoede. We zouden maar niet zoo dadelijk wllen beweren dat deze gaaf was. Maar haar taak werd uitermate ver licht, doordat Alcmaria's rechtervleugel ge heel ongevaarlijk was. De Zaandammers hebben dan ook heel weinig aandacht geschonken aan het denkbeeldige gevaar van rechts en bepaalden zich er toe, de linkerwing en midvoor goed af te dekken. Wat de scheidsrechter betreft, hij floot als andere scheidsrechters van dit seizoen: naar onzen smaak veel te veel. Maar ove rigens bleek hij kijk op het spel te hebben en liet zich zelfs niet verrassen door Gerritse, die een strafschop prefereerde boven een kans en dus in de modder ging rollen1 De wedstrijd. Het weer was niet best en de vele regens hadden het terrein zwaar en glad gemaakt. Waar Alcmaria bovendien eerst tegen wind in moest spelen, moest de witte verdediging al dadelijk op volle toeren komen, want Z. V. V. viel verwoed aan. Dat ging echter behoorlijk en werkelijke kansen kwamen er niet voor het Alcmaria-doel. Die kwa men zelfs eerder voor het Zaansche doel, waar twee voorzetten van Hamstra gevaar opleverden. Beide keeren schoot Schaaper echter naast. En toen Stelma eens goed voorzette, werd het leer tot drie keer toe in geschoten, maar evenveel keeren ge keerd. Keuris werd vervolgens aan het werk gezet en eenige gevaarlijke schoten ver werkte hij naar behooren, terwijl hij een kogel van den rechtsbinnen ver weg stompte. Het was reeds in het eerste kwartier duidelijk, dat de rechtsbuiten van Alcma ria meer een gevaar voor zich zelf, dan voor de tegenpartij was en zoo kon het gebeuren, dat de Zaansche verdediging hem al weldra liet gaan, overtuigd als deze was, dat er toch geen gevaar kwam. Z. V. V. zat intusschen niet stil, en hoe wel Alcmaria het spel geleidelijk wist te verplaatsen, zoodat er van eenige krachts verschil in het veld geen sprake meer was, waren de snelle aanvallen van de Zaankan- ters nimmer van gevaar ontbloot. Een paar voorzetten belandden echter in het zijnet of in de veilige handen van Keuris en voor de rest zorgden Burger en Koning voor een echte seizoenopruiming. Alleen Gerritse liet de verdediging een paar keer in den steek na een uitstapje in het gebied der tegenpartij, maar ook dat gevaar werd afgewend. Zoo kwam de rust met blanco stand. We hadden na de thee een frisch Alcma ria verwacht, maar we kwamen bedrogen uit. Weer nam Z. V. V. het spel in handen en reeds na vijf yiinuten kwam het eerste doelpunt. Een voorzet belandde vlak voor het doel en zonder moeite werd Keuris gepasseerd. Toen ging Alcmaria terstond sterk aan vallend spelen, maar Z. V. V. hield het hoofd koel, de verdediging liet zich niet verrassen en toen de tweede helft een kwartier oud was, hadden twee snelle uit vallen der Zaansche voetballers succes gehad. Zoo werd het 03 en het ergste was, dat de witte verdediging heelemaal geen schuld had aan de doelpunten. Ze kwamen, omdat er te sterk aanvallend werd gespeeld en omdat de middenlinie nu ineens haar verdedigende taak vergat. Hetgeen echter begrijpelijk was.... Gerritse ging toen in de voorhoede spe len, kreeg een kans, maar ging vallen, even later verdween hij en Jo Bos, de eeuwige jeugdige viel in en ging rechtsbuiten spe len, en meteen kwam er werkelijk gevaar van dien kant. Ruim tien minuten voor het einde zette hij een bal afgemeten voor, Stelma kopte in en het was 13. Nogeens probeerde Alcmaria het onmo gelijke. Maar toen v. d. Pol een voorzet te hoog inschoot, was de laatste kans verke, ken. En met 31 was Alcmaria geklopt WATERVOGELS—ALKMAAR 2—0. Opnieuw verloor Alkmaar in een wed strijd waarin zij zeer zeker beter spel gaf dan Watervogels, doch waarin zij opnieuw geen kans zag haar meerderheid in doel punten om te zetten. Reeds vanaf den aanvang is Alkmaar in den aanval en steeds weer wordt het Wa tervogelsdoel in gevaar gebracht. Eenige goede kansen tot doelpunten gaan verloren, doordat juist over wordt geschoten. Uit een corner van Zwart, die deze gere geld uitstekend voor de goal krijgt, kopt Nierop Groot in. Het doelpunt wordt echter niet toegekend, daar de scheidsrechter ver moedelijk een overtreding constateerde. Even daarna ontkomt het Watervogelsdoel opnieuw ternauwernood aan doorboring. De linksback redt echter juist van de doellijn af. Wij zien dan eenige Watervogels-aan vallen. De Alkmaar-achterhoede, speciaal Ooms, is er echter direct goed in en geeft geen kans. Wanneer Mulder echter een bal opvangt, overschrijdt Hij den reglementairen wandel- tijd en uit den hiervoor toegestanen vrije schop weet Watervogels op uitstekende wijze de leiding te nemen. Na de rust onder 'n steeds voortdurenden stortregen is Watervogels wat meer in den aanval geweest en zij kon uit een van deze aanvallen, zij het dan ook in duidelijke bui- tenspelpositie, opnieuw scoren. Voordien had Nierop Groot na uitstekend werk van Zwart en Kranenburg opnieuw gescoord, doch dit doelpunt werd wegens buitenspel geannu leerd. Alkmaar heeft alle pogingen in het werk gesteld om althans de eer te redden, maar het mocht niet gelukken. Het Alkmaar-elftal heeft, al verloor het dan ook, een goeden wedstrijd gespeeld. De aanmerking, welke wij echter moeten ma ken is deze, dat men in de voorhoede het spel veel te kort houdt, waardoor het scoren te veel bemoeilijkt wordt. Ook de halflinie hoewel uitstekend spelende, treft in dezen eenige schuld; ook zij speelde te veel ballen in het middenveld inplaats van op de vleu gels. Wordt hieraan een volgenden wedstrijd wat meer aandacht geschonken, dan zullen ook de doelpunten wel komen. Het geheel was een aardige ontmoeting, waarin soms forsch, doch zeer fair werd ge speeld. Watervogels heeft een goed elftal, waarin het echter ook nog veel van hard werken moet komen. D» scheidsrechter floot goed, doch wel wat te veel. D.E.S.—JONG HOLLAND 4—5. Zwaar bevochten overwinning. I D.E.S. heeft ons Zaterdag het bewijs ge leverd, dat bet heilige ernst is om niet ais nummer laatst van de ranglijst te ein digen. Zooals zij speelde tegen Jong Hol land belooft dit niet alleen veel voor de toekomst, doch het toonde duidelijk, dat wanneer de wil tot spelen er is, het succes niet kan uitblijven. Het had dan ook maar weinig gescheeld of Jong Holland had met een gelijk spel genoegen moeten nemen. Dit staat echter vast, de overwinning is ver diend, vooral doordat Jong Holland gehan dicapt was, zij speelde n.L den geheelen wedstrijd met 10 man. Alle Zaansche ter reinen waren afgekeurd, alleen 't D.E.S.- veld bleek bespeelbaar. Gelukkig lagen er geen plassen op 't veld, maar het was wel uiterst glad en zeer zwaar te bespelen. Terstond na den aftrap ging de uit 4 man bestaande Jong Holland-voorhoede er van door. Tesselaar wist een corner te forceeren. Deze goed door hem genomen, werd ineens door B. Tenkink ingekogeld. Jong Holland had dus in de eerste minuut al de leiding, 01. Ze bleef hierop nog geruimen tijd in de meerderheid, doch slaagde er niet in deze meerderheid in een doelpunt om te zetten. Toch zou de wedstrijd een keer ne men. Dat was op het oogenblik toen de linksbinnen van D.E.S. wat al te stevig in het beruchte gebied op zij werd gezet. De scheidsrechter gaf een strafschop, welke door D.E.S. werd benut, 11. Met groot enthousiasme speelde nu D.E.S. verder, zoo dat het een gelijk opgaande strijd werd. De Alkmaarsche aanvallen waren echter gevaarlijker en uit één van die wist O. Har- tog vlak voor de rust op keurige wijze Jong Holland de leiding te bezorgen, 12. In de tweede helft ging de strijd eveneens geliik op. Na 10 min. kwam D.E.S. op goedkoope manier aan den gelijkmaker. De Jong Hol land-keeper werkte jammer genoeg den gladden bal in eigen doel, 22. Jong Hol land zette nu een stevig offensief in, dat van de D.E.S.-verdediging het uiterste vergde. Helaas, door een foutieve scheids rechterlijke beslissing nam D.E.S. de lei ding, 32. Na afloop verklaarde de arbiter zelf, dat hij dit doelpunt wegens buiten spel had moeten annuleeren. De tien Jong Hollandianen werkten nu hard om den ach terstand in te halen. Dit gelukte hun inder daad. Uit een Jong Holland-aanval ontstond een doelworsteling, waarbij een drietal Jong Hollandianen gezamenlijk voor den ge lijkmaker zorgde, 33. Jong Holland nam nu het spel in handen, doch de D.E.S.-de fensie wist erger te voorkomen. Bijna knalde een D.E.S.-back in eigen doel; het was slechts uitsteL O. Hartog kreeg den bal in moeilijke positie te pakken, loste een ve nijnig schot, dat den D.E.S.-keeper totaal verraste, 3—4. D.E.S. zette nu alles op den aanval. Geestdriftig werd er door haar ge speeld en succes bleef niet uit. Van een misverstand tusschen den Jong Holland- keeper en -back wist de D.E.S.-middenvoor te profiteeren en den bal juist tusschen hen weg te halen en hem kalm in het ver laten doel te trappen. De stand was dus weer gelijk, 44. Nu waren de Oranje truien niet meer te houden; ze wilden geen gelijk spel. D.E.S. werd geheel in de verde diging teruggedrongen. Kort voor het ein de wist O. Hartog uit een corner met een koDbal te scoren, 45. Het offensief, dat D.E.S. vervolgens nog inzette, stuitte op de Jong Holland-verdediging, zoodat in den stand geen wijziging meer kwam en Jong Holland verdiend had gewonnen. Jong Holland heeft nu de helft van de competitie achter den rug. De stand is als volgt: L.S.V. 7 6 1 0 308 13 Z.C.F.C. 8 6 0 2 43—10 12 Jong Holland 8 5 1 2 3221 11 P. en S. 7 4 1 2 29—15 9 H.S.V. 6 3 1 2 30—15 7 Blauw-Wit 6 3 0 3 21—18 6 D.E.S. 8 116 13—42 3 Z.C.F.C. II 7 0 2 5 14—30 2 Steemijers Ford 7 0 1 6 760 1 NOORD DUITSCHLAND—NOORD NEDERLAND 3—0. Voor 5000 toeschouwers werd te Hanno- ver een ontmoeting gespeeld tusschen een Noord Duitsch elftal, dat geheel uit spelers van de gouw Saksen bestond, en Noord Nederland, welke wedstrijd met een 30- overwinning van de gastheeren eindigde. In de eerste helft hadden onze landgenoo- ten den wind mee en waren zij in het veld iets sterker, doch konden dit niet in doel punten uitdrukken. Het samenspel was zeer behoorlijk en vooral in snelheid muntten de Noord Nederlanders uit. De rust ging in met blanken stand. In de tweede helft waren de Noord Duit- schers iets meer in den aanval, dank zij den wind, dien zij in den rug hadden. Het achtertrio van Noord Nederland met den G.V.A.V.-er Top aan het hoofd verde digde uitstekend, doch kon niet verhinde ren, dat de linksbinnen, Fricke van Arrni- nia tweemaal achter elkaar scoorde, terwijl de midvoor Wente (Hannover) den stand op 30 bracht. Ondanks krachtige pogingen van de Noord-Nederlandsche aanvalslinie, waarin vooral de rechtervleugel bestaande uit Meulema en Bonsema, goed werk deed, gelukte het niet een tegenpunt te maken. Zoo kwam het einde met een 30-zege van het Noord Duitsche elftal, cijfers, die zeer zeker geflatteerd kunnen worden genoemd. Kuppen blonk uit. De jaarlijksche wedstrijd om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker tusschen Rotter dam en een Bondselftal blijft voor de Maas stad een sportevenement dat zich onder alle omstandigheden in een groote belangstel ling vermag te verheugen. Want ondanks het min of meer dreigende weer en het feit, dat het Bondselftal niet veel meer leek, na de laatste wijzigingen, op de Rest van Ne derland, werd het Sparta-terrein toch om zoomd door 25.000 toeschouwers. En dezen zijn getuigen geweest van een interessan ten wedstrijd, al ontbrak er dan ook het element spanning aan, zooals men begrijpen zal, wanneer de eene partij zes doelpunten scoort en de andere geen enkele maal het net weet te vinden. Daaraan mag onmiddel lijk worden toegevoegd, dat Rotterdam de overwinning ten volle verdiend heeft, al ge biedt de billijkheid te erkennen, dat de cij fers geflatteerd waren. Een betere doelman dan 'de Deugd zou voor de rust stellig niet meer dan drie maal hebben moeten visschen, terwijl hij zich van deze taak vijf keer had te kwijten. Na de rust heeft de O.D.S.-doel- ir.an zich wel wat hersteld, maar alles bij alles kan toch wel verklaard worden, dat hij voorloopig nog niet as concurrent van doelverdedigers als Halle, van Male en Dijkstra kan worden beschouwd. Onnoodig te zeggen, dat de belangstelling in niet geringe mate ui* ging naar de presta ties van den K.F.C.-er de Boer, in wien me nigeen den opvolger ziet van Bakhuijs in de nationale ploeg. Het is mogelijk, dat hij nog eens de oran jetrui krijgt te dragen, maar op grond van zijn spel in dezen wedstrijd zal de keuze commissie hem kwalijk kunnen kiezen. Éénmaal kreeg hij een hoogst eenvoudige kans om te scoren, maar die bracht hij op stuntelige wijze om hals. En verder hebben wij van de Boer heel weinig gezien, om de doodeenvoudige reden, dat hij er tegen Kuppen, die een prachtige spilpartij bij Rot terdam vertolkte, en veruit de beste man van het veld was, in het geheel niet aan te pas kwam. Hetzelfde kan vrijwel gezegd worden van Smit, die nu eens niet tusschen voorhoede en nvddenlinie opereerde, maar bijna steeds in de voorste linie te vinden was. Ook hij moest in Kuppen zijn meerdere erkennen en als hij het eens wat meer naar links zocht, waar Bergman niet meer dan hoopst middelmatig was, strandde hij steeds op Paauwe. Het was de bijzonder sterke middenlinie van Rotterdam (waarin welis waar v. Heel de minste was, doch nog altiid belangrijk boven van Es uitstak, die ie balans ten gunste van Rotterdam deed over slaan. Ononhoudelijk stuwde de middenlinie - Kuppen moet van het stopper-systeem niets weten de voorhoede ten aanval en zoo kon het gebeuren, dat de voorhoede van het bondselftal niet op gang kon komen en dat de verdediging voor moeilijke vraag stukken kwam te staan. Die verdediging maakte daarbij meer fouten dan van spe lers, die voor het Nederlandsch elftal in aan merking komen, mocht verwacht worden. Over de Deugd zeiden wij ons oordeel reeds, maar Wilders en van der Hoven hebben evenmin aan de verwachtingen beantwoord. De Longa-man stelde zich slecht op en trap te niet gemakkelijk genoeg in eiken stand en Wilders, die bovendien te veel van zijn plaats zwierf, ontbrak het aan de gewensch- te snelheid. In de middenlinie heeft Pelli- kaan verdedigend herhaaldelijk goed werk verricht, maar zijn aangeven was veelal slordig en daarom was hij ontegenzeggelijk minder dan Paauwe. De backs van het Bondselftal hadden het daarom zoo moeilijk, wijl Dorland en van Es al een zeer bescheiden rol vervuld heb ben. In den vorm van gisteren spelend, ko men de beide Hilversummers ongetwijfeld niet voor een plaats in de nationale ploeg in aanmerking. De beste man in de voor hoede van het Bondselftal was de Nijmege- naar Engelsman, die aan een goeden kijk op het spel een behoorlijke balbehandeling paart. Hij staat nog wat slap op zijn beenen, maar als hij nog iets steviger wordt, dan zien we in Engelschman een speler, die nog wel van zich zal laten hooren. Rotterdam telde eigenlijk geen zwakke plekken al kon niet ontkend worden, dat Voormolen en Vente minder waren dan de rest. Het prach tige spel van de middenlinie prezen we reeds, maar daarnaast mogen nog met eere genoemd worden Linssen en vooral van Spaandonck. Het zou ons geenszins verwon deren wanneer we laatstgenoemde weer binnenkort in het Nederlandsch elftal zul len terugzien. De wedstrijd. Over het spelverloop nog het volgende: Rotterdam was dadelijk het meest in den aanval en het duurde maar zes minuten, of de stedelijke ploeg nam door toedoen van Voormolen de leiding, nadat Seton tegen de paal had geschoten (10). Het Bondself- ta liet vervolgens eenige aanvallen zien, maar doorgaans kwam men niet verder dan de Rotterdamsche middenlinie. Na ruim 25 minuten bracht Kuppen den bal op, hij bood van Spaandonck een mooie kans en het was met een zuiver geplaatst schot 20. Van dat moment af beheerschte Rotter dam de situatie volkomen. Stormloop op stormloop van de voorhoede volgde en toen de rust werd aangekondigd, hadden van Spaandonck, Voormolen en Seton den stand op 50 gebracht. In de tweede helft toonde het Bondself tal iets meer initiatief, maar toch zelden was het spel van een zoodanig gehalte, dat van Male veel moeilijk werk te verrichten kreeg. Een fout van de bondsbacks strafte Vente naar behooren af, waarmede halve dozijn vol was (60). het De Winter passeerde even later van M maar terecht werd dit doelpunt *e buitenspel niet toegekend. Gedurende*!?18 laatste gedeelte van den strijd golfde k spel gelijk op en neer, zonder dat de beh' doelverdedigers moeilijke ballen te beh delen kregen. In den stand kwam dan geen verandering meer. De elftallen waren als volgt samengesteld. Rotterdam Van Male (Feijenoord) v. d. Horde v. d. Heide (C.V.V.) (Feijenoord) Paauwe Kuppen van Heel (Feijenoord) (Feijenoord) (Feijenoord) Vente v. Spaandonck (F'oord) (Neptunus) Seton Voormolen Linssen (Sparta) (Sparta) (F'oord) Bergman de Boer de Winter (Bl.-Wit) (K.F.C.) (Haarlem) Smit Engelsman (Haarlem) (Quick, N.) Van Es Dorland Pellikaan ('t Gooi) ('t Gooi) (Longa) v. d. Hoven Wilders (Longa) (Bl.-Wit) De Deugd (O.D.S.) DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van de Zaterdag in de En- gelsche league geseelde voetbalwedstrijden luidden: Eerste afdeeUng, ArsenalWestbromwich A. j Blackpool—Birmingham q__j Bolton WanderersStoke City i_q BrentfordMiddlesborough 3^3 Derby CountyLeeds United 2-2 EvertonChelsea Huddersfield T.Portsmouth 2-fl Leicester CityPreston Northend Manchester CityLiverpool SunderlandGrimsby Town 2—1 Wolverhampton W.—Charlton A. 1—1 Tweede afdeeling. Aston Villa—Burnley 00 Blackburn R.Newcastle U. 2—1 BradfordBury 1—1 ChesterfieldManchester U. 1—7 FulhamBarnsley 0—0 Norwich CityTottenham Hotspurs 2—1 Plymouth ArgyleStockport County 2—1 Sheffield W.Luton Town 4—0 SouthamptonNottingham Forest 2—0 Swansea TownSheffield United 3—5 Westham UnitedCoventry City 0—0 In den Dierentuin te 's-Gravenhage be gon Zondagavond om half zeven de zeven tiende partij van de revanchematch om het wereldkampioenschap schaken tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Aljechin. De partij had het volgende verloop: Wit: dr. M. Euwe. Zwart: dr. A. Aljechin. Slavische verdediging. 1. d2d4 d7d-5 2. c2c4 c7c6 3. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5Xc4 5. a2a4 Rc8—f5 6. e2e3 e7 06 7. RflXc4 Rf8b4 8. 00 00 Het is even begrijpelijk als opvallend, hoezeer deze partijen onder den invloed van de psychologie van het oogenblik staan. Was Aljechin zoowel in de negende als in de dertiende partij nog bereid, met iederen zet zooveel mogelijk problemen te stellen (beide malen speelde hij inplaats van den tekstzet Pb8—d7), thans neemt hij reeds genoegen met een afwachtende houding, wetende van hoeveel belang voor Euwe het winnen van door hem met wit gespeelde partijen is en dus vermoedelijk in de hoop, hem uit zijn tent te lokken. Immers hij kent den wereldkampioen als een tegenstander die den strijd niet schuwt en door zijn achterstand nog in geenen deele is ontmoedigd. 9. Ddle2 Pf6—e4 Afwachten beteekent bij den uitdager echter niet: voor 100 procent afwachten. Nu hij zijn koning in veiligheid heeft ge bracht, acht hij het alweer welletjes en kan het niet van zich verkrijgen, nu ook nog, zooals in de dertiende partij, e4 toe te laten door den raads' eer naar g6 terug te trekken, ofschoon dit de meest conse- kwente methode schijnt te zijn. Welke voor uitzichten het door Aljechin gekozen mengsel van twee denkbeelden biedt, moet de ervaring leeren. 10. Rc4d3! Dr. Euwe laat zich niet lang tarten en ziet er ook thans niet tegen op een pion te offeren, ondanks de omstandigheid, dat zwart reeds heeft gerocheerd. Ditmaal be rust het offer dus op louter positioneele overwegingen. 10Rb4Xc3 11. b2Xc3 Pe4Xc3 12. De2c2 Rf5Xd3 13. Dc2Xd3 Pc3—d5 14. Rel—a3 Tf8e8 15. Tal—bl „Ook het vanzelfsprekende, het alle- daagsche, kan zeer nuttig en doeltreffend zijn" pleegt dr. Lasker te zeggen, en men moet constateeren, dat de tekstzet voor deze zienswijze pleit. Want zwart staat thans voor een moeilijke keus. Hoe moet hij het probleem van den b-pion oplossen? Op 15Dc7 vervolgt wit met IS. e4, Pf4, 17. Dd2, gevolgd door e5 en W> met sterken druk en de door zwart gekozen voortzetting 1 5b7—b 6 beteekent een verzwakking, waarvan de gevolgen niet uitblijven. In ruil voor den pionnenbuit moet de uitdager reeds con cessies doen. 16. Tfl—cl Volgende probleem voor zwart: hoe wordt de ontwikkeling van den dame vleugel voltooid? Pb8 is aan de dekking van pion c6 gebonden en die taak kan moeilijk aan andere stukken worden over gedragen, daar een paard op e7 bloot staat aan afruil tegen Ra3, terwijl de dame zich op c8 of c7 in de schootslijn van Tel be vindt en op d7 wegens Pe5 al evenmin op haar gemak zou zijn. 1 6a7a5? Liever dan zich met 16f6 op een langdurige belegering voor te bereiden, geeft Aljechin het materieele voordeel vrijwillig prijs, doch men vraagt zich ff' of niet een methode te vinden was, welke voor de zwarte stelling minder cofflph*" mitteerend is. Bijv. 16P® Tc6:, Tc8, 18. Tbcl, Tc6:, 19. Tc«:, enz. Thans zal zwart op den duur maten aalverlies niet kunnen vermijden. 17. Pf3—e5 Pd5—M 17Dc7, 18. e4 zou zwart's prote ïnen niet oplossen, daar dan nog stee® Pb8 aan zijn plaats gebonden is. Trouwe I zwart kon hier nauwelijks meer terug, tekstzet is de noodzakelijke consekweöt van den vorigen. 18. Ra3Xb4 a5XM 19. Pe5Xc6! o. Dezen zet, welke tot op zekere verrassend is, daar een actief QP^rr tegen een onontwikkeld stuk wordt af»®" ruild, heeft Aljechin vermoedelijk het hoofd gezien. Misschien had hij sl*®*" rekening gehouden met 19. Tb4:, waa zwart inderdaad door 19flhgji»? het ergste gevaar kan bezweren. 1 komt hij in ernstige moeilijkheden. 19 Pb8Xc6 20. TclXc6 e6~~€Lde- Geheel zijn gewoonte getrouw zo0 digt de oud-wereldkampioen zicl1 -^7 actief mogelijk. Op 20Ta4: 0 zou zeer sterk 21. Db5 zijn gevolge, 5 na wit op den koningsvleugel ten si pionnen tegen 4 overhoudt. en. Door den tekstzet wordt het P10 materiaal op dien vleugel vereer.vo daar zwart op 21. d5 wel .Ta*: Ta5) zou spelen. Een nadeel is ech wit's torens nu een formidabele kunnen ontplooien. -s/^4 21. TblXb4 e8><Ye 22. Tb4Xd4 V**" Treurige noodzaak, daar 22. -a8it Natuurlijk wegens Td8:, Talti

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10