HET BETOVERDE BOS binnenland buitenland T~- LEEUWARDEN- Glimlachje Verkeersongelukken. Hoe Julius Streicher de dingen ziet. Het geestelijk leven. Nieuws in rt kort. DERDE BLAD DRAISMA-VAN-WLKENBURQ'S' e A .-iLEVERTR; VERDUISTERING TE HAARLEM. Een „voordeelige" oliebollenweek Eenige maanden geleden heeft de Haarlemsche Speeltuinfederatie een zgn. oliebollenweek gehouden met het doel, de kasmiddelen te versterken. Thans is echter gebleken, dat een dezer bestuursleden, de 46-jarige R het grootste deel van de opbrengst, een bedrag van ruim honderd gulden, heeft verduisterd. De man heeft een bekentenis afge legd en is ter beschikking van de justi tie gesteld. SPERRING IN BAKKERIJ-BEDRIJF. Een telegram aan den minister. Het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bak kerspatroonsbond heeft zich telegrafisch gewend tot den minister van economische zaken met het verzoek de sperring van het bakkerij-bedrijf op grond der vestigingswet kleinbedrijf ten spoedigste te willen door voeren. Ter motiveering van dit verzoek werd ge wezen op het feit, dat tot zelfs in de klein ste plaatsen toe, overal nieuwe bakkerijen worden gevestigd, terwijl het aantal bak kerijen reeds veel te groot is. Daarnaast worden vele bakkerijen ver kocht, of verhuurd of ingebracht in een vennootschap, hetgeen ten duidelijkste wordt gedemonstreerd door de gegevens, door de Kamer van Koophandel hierover verstrekt. Verder worden vele filialen en depots gevestigd. Dit alles geschiedt om te ont komen aan de gevolgen van de vestigings wet kleinbedrijf. Het hoofdbestuur van bovengenoemde organisatie heeft den minister erop gewezen dat, indien de sperring voor het bakkerij- bedrijf niet direct wordt ingevoerd, de werking der vestigingswet kleinbedrijf voor vele jaren voor het bakkerij-bedrijf nihil zal zijn en niets ^al kunnen bijdragen tot verbetering van het in noodtoestand verkee- rende bedrijf. DIEFSTAL TE ARNHEM EN NIJMEGEN OPGEHELDERD. De politie te Nijmegen heeft gearresteerd zekeren S. uit Nijmegen, verdacht van geld' diefstal uit een koffiehuis te Nijmegen. Bij ander onderzoek werd in het pakhuis van S. een groote hoeveelheid rijwielonder- deelen, lampen, banden, enz. gevonden. Het is gebleken, dat al deze goederen ge stolen waren bij een rijwielhandelaar in Arnhem, waar een vriend van S., de 20-ja- rige K. in betrekking was. K. werd eveneens gearresteerd. ZWOLLE'S BURGEMEESTER NEEMT AFSCHEID. Een moeilijk oogenblik. Zaterdagmiddag heeft dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk als burgemeester van Zwolle afscheid genomen van ambtenaren, gemeenteraad en ingezetenen, in verband met zijn vertrek naar Haarlem. Namens den geheelen raad sprak wet houder H. G. C. Treep den heer de Vos van Steenwijk toe. Hij stelde in het licht, dat de scheidende burgemeester, na in een on- gunstigen tijd zijn functie als hoofd der gemeente Zwolle te hebben aangevangen, deze opgeefte voor het burgemeesterschap van Haarlem, in een periode, die een nog ongunstiger beeld vertoont. Allerminst is die achteruitgang echter schuld van den burgemeester geweest, die aldus de heer Treep in de vijf jaren van zijn burge meesterschap meer gedaan heeft dan zijn plicht, terwijl geen arbeid hem te veel was, om de gunstigste mogelijkheden voor de gemeente te verkrijgen. Voor dat alles dankte spr. den heer de Vos van Steenwijk. De burgemeester wierp in zijn antwoord een terugblik op de afgeloopen vijf jaren en wijdde een beschouwing aan den toe stand der gemeente Zwolle. Als ik deze stad weer betreed en ik hoop dit nog dikwijls te doen zoo zeide hij, dan zal het zijn als oud-burgemeester. Maar mijn gevoelens voor Zwolle, waar ik geboren werd en schoolging, waar ik den huwelijks band sloot en dat ik nu enkele jaren mocht besturen, zullen onveranderd blijven, het wel en wee in Zwolle zal ik blijven voelen Als je het goed beschouwt, is het toch eigenlijk een zegen voor de wereld, dat wij, alpinisten, be staan!... waar zou men anders de Alpen voor moeten gebruiken! als iets, dat mij persoonlijk raakt. Moge Zwolle door donkeren tijd een zegenrijke toekomst tegemoet gaan. Na deze raadszitting werd een zeer druk bezochte afscheidsreceptie gehouden, waar van tallooze ingezetenen gebruik maakten VROUW IN EEN REGENBAK GEVALLEN. Jammerlijk verdronken. Zondagmorgen is de 28-jarige mejuf frouw Groen te Bedum (Gr.) in een re genbak bij haar woning gevallen. Toen haar vader uit de kerk kwam, vond hij het meisje, doch de geneeskundige hulp, welke onmiddellijk werd ingeroepen, mocht niet meer baten. BOUWVAKARBEIDERS PROTESTEEREN. Wegens uitwijzing van Italiaansche bouwarbeiders. De secretaris van de te Amsterdam ge vestigde Internationale vereeniging van arbeiders in het bouw- en houtbedrijf, de heer J. W. van Achterbergh, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen bouwar- beidersbond, heeft een protesttelegram ge zonden aan den president der Argentijnsche republiek, wegens de uitwijzing van vijf functionnarissen van den Argentijnschen Bouwarbeidersbond, die van Italiaansche nationaliteit zijn, doch reeds verscheidene jaren in Argentinië werkzaam. Het protest richt zich niet in de eerste plaats tegen de uitwijzing, maar wel tegen het feit, dat de vijf Italianen, die bekend staan als anti fascisten en tot wier uitwijzing is besloten, omdat zij leiding hebben gegeven aan de in October uitgebroken staking van bouwvak arbeiders te Buenos Aires, aan boord zijn gebracht van het Italiaansche stoomschip „Principessa Giovanna", waar zij zijn op gesloten om gevankelijk naar Italië te wor den gevoerd. Het schip is op 30 October uit Buenos Aires vertrokken en in het uit Am sterdam verzonden telegram wordt er op aangedrongen, alsnog alles in het werk te stellen, om de vijf Italianen in de gelegen heid te stellen, te Gibraltar de laatste haven, die voor Genua wordt aangedaan of in een andere niet-Italiaansche haven aan wal te gaan. KOLONEL J. J. VAN SANTEN OVERLEDEN. In het harnas gestorven, Geheel onverwacht is te half vier Zater dagnamiddag op 54-jarigen leeftijd te Den Haag door een hartverlamming overleden de kolonel bij den generalen staf J. J. van Santen, chef van den staf van het veldleger. Kolonel van Santen had deelgenomen aan den jachtrit der Kon. Ned. Jachtver- eeniging en stortte even voor de finish op het vliegveld Ypenburg van zijn paard. On middellijk snelden eenige personen toe, o.w een reserve-officier van gezondheid, om den kolonel hulp te bieden. De levensgees ten bleken echter reeds te zijn geweken. ONEERLIJK BOEKHOUDER TE GOES. Bij de N.V. Zaadhandel en Boomkwee- kerij wed. P. de Jongh te Goes is een geval van ernstige fraude aan het licht gekomen, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt. De schuldige, de boekhouder van D. is ont slagen. De justitie te Middelburg stelt een onderzoek in naar de toedracht van de zaak. In totaal zou een bedrag van ongeveer 5000 gulden verduisterd zijn. OUD-MINISTER BOSBOOM Uit het ministerie-Cort van der Linden In 82-jarigen ouderdom is Zondag te Den Haag overleden de gep. luitenant-generaal N. Bosboom, oudminister van oorlog. De heer Bosboom maakte van 29 Augus tus 1913 tot 15 Mei 1917 deel uit van het mi- nisterie-Cort van der Linden. Geboren te 's-Gravenhage, 30 September 1855, trad hij in 1871 bij de instructie-com pagnie te Schoonhoven in dienst en na het volgen van den voorbereidenden cursus der artillerie te Utrecht en van den hoofdcur sus te Delft werd hy in 1877 tot tweede luitenant der artillerie benoemd, waarna hij de subalterne en hoofdofficiersrangen door liep tot zijn pensionneering als kolonel in 1912. Als luitenant gaf de heer Bosboom een brochure uit over de artilleristische verde diging van de nieuwe Hollandsche water linie, doch meerb ekend werd hij door de beantwoording van een prijsvraag, uitge schreven door het bestuur der Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap, lui dende: „Welke militaire maatregelen moe ten worden genomen, indien Nederland bij een oorlog tusschen andere mogendheden, zich tot een gewapende neutraliteit wenscht te bepalen?" IN VOLLE VAART EEN ACHTER BAND GESPRONGEN. Eén doode, één zwaar gewonde. Zondagavond omstreeks zes uur reed een motorfiets, waarop twee personen uit Eind hoven gezeten waren, op den Tilburgschen weg onder Huiten, gemeente Gilze-Rijen, in razende vaart, toen plotseling de achter band sprong. De berijders werden op den grond geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Achter de motorfiets, die in de rich ting Tilburg reed, kwam een bestelauto van de firma J. de Jong uit Breda. De chauffeur trachtte nog de slachtoffers te ontwijken, maar dit gelukte slechts bij een hunner. De ander, de bestuurder van de motorfiets, zekere Trier, werd door den bumper van de auto geschept en dertig meter medege- sleurd. Hy werd door opgenomen. De duoryder is, nadat dokter Gladaek uit Ryen de eerste hulp had verleend, in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Ook het stoffelijk over schot van den motorrijder is daarheen ge bracht. De koninklyke marechaussee heeft het I onderzoek in handen. DOODELIJK ONGELUK TE ROTTERDAM. De 21-jarige D. van Bazel, uit de Van Weelstraat te Rotterdam kwam, toen hy komende uit de Röntgenstraat met zijn car rier de Oranjeboomstraat te Rotterdam wilde oversteken, in botsing met een uit de richting Nassaukade komende autobus, be stuurd door den 41-jarigen M. K. uit Rijsoord. De jongen werd van zijn carrier geslin gerd en kwam een eind verder op den weg terecht. De carrier werd gedeeltelijk ver nield. Met zware verwondingen is van B. per auto van den geneeskundigen dienst in deerniswekkenden toestand naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Iri 'n de Rheinlandhalle te Keulen heeft Julius Streicher voor 10.000 personen een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaar de, dat de processen tegen geestelijken wegens overtreding van de zedewetten alleen maar waren opgeschort en dat zij binnenkort weder in behandeling zouden komen. Streicher, wiens rede tal van aanvallen op de katholieke kerk en geleerden be vatte, betoogde dat de 30-40.000 geestelij ken, die in celibaat leven, een duidelijk gevaar voor verkeerde praktijken zijn. Streicher zeide verder, dat gouddekking van valuta's een joodsche drogreden was. Volgens hem was het gouden geloof van het Duitsche volk in zichzelf een veiliger schild in moeilijke tijden dan al het goud in de wereld. De geest diende volgens spr. genezen te worden vóór het lichaam, Streicher zag in de kerk verscheidene gebreken, die gene zen moesten worden. Andere landen, met uitzondering van Italië, werden bestuurd door regeeringen, die het volk haar wil oplegden, doch in Duitschland was dat anders, aangezien het volk zichzelf regeerde en zelf over zijn lot besliste en niet de Duitsche regeering. Duitschland werd bevolkt door vrije menschen, door sterke krachten beschermd tegen buitenlandsche inmenging en dit was het werk van Hitier. De onwelwillende houding van Groot- Britannië en de Vereenigde Staten was volgens Streicher een gevolg van den in vloed van het jodendom, doch hij meende, dat Engeland zijn houding jegens Franco had gewijzigd, en dat deze invloed aan het tanen was. Met den verkeerden getrouwd. - Een vermakelijk geval is gistermorgen in een dorpje in het Noord-Iersche graafschap Tyrone voorgekomen. Een jong paar zou in het huwelijk verbonden worden, waarbij naar Engelsche gewoonte de bruid door een vriend van haar aanstaanden echtgenoot zou „weggeven" worden. De dominee had een beetje haast omdat er nog meer paren wachtten en hij begon den niets vermoe denden „best-man" de voor den bruigom gebruikelijke vragen te stellen. De aanwe zige famileleden, die nu niet bepaald tot de snuggersten uit het kerspel behoorden, durfden den dominee niet in de rede val len tot de vriend bij de woorden „ja ik wil" toch eenige aarzeling toonde. De jonge dominee, die van opschieten hield, zei eenigszins ongeduldig „U moet niet omkij ken, maar voor Uzelf antwoorden", waarop de ongelukkige best-man zich ip het blijk baar onvermijdelijke schikte en met ruwe stem zeide „Ja, ik wil". De dominee begaf zich onmiddellijk naar het volgende paar, maar bij het teekenen der huwelijksacte in de consistoriekamer kwam het misverstand uit, omdat de bruigom tegenover den kos ter ten minste den moed had te vertellen dat hij en niet zijn vriend de aspirant-echt genoot geweest was De dominee, die zich van de wettelijke bepalingen en straffen wegens bigamie geen zier heeft aangetrok ken, liet de betrokkenen weer in de kerk ko men en heeft de bruid ditmaal met den werkelijken man hare keuze getrouwd en de vraag of de best-man nu als jonggezel of als getrouwd man het kerkgebouw heeft verlaten, aan de hoogere wereldlijke of kerkelijke autoriteiten ter beslissing overgelaten. Een revolverschot in Altona. - Tij dens een nat.-socialistische betooging te Altona is Zaterdag een revolver afgegaan. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau werd het schot in het wilde weg gelost door een zwakzinnige. Geschiedkundige vondst. - Sedert het begin van onze jaartelling is het ge bied, dat tegenwoordig als Hongarije be kend staat, bezocht geweest door uit het Oosten opdringende stammen. Een van deze stammen, de Jazygen, die zich onge veer 100 jaar voor Christus in Hongarije opgehouden hebben, stond bekend om de bijzondere versiering van de korte zwaar den, die later door de geheele wereld ver spreid zijn geworden. Men kende deze zwaarden alleen door afbeeldingen op de Trajanuszuil te Rome. Tot dusver was echter nog nooit eenig zwaard met derge lijke versieringen teruggevonden, alhoe wel in de Hongaarsche vlakten tot op het oogenblik 274 graven van deze Jazygen waren teruggevonden. Bij de jongste opgravingen te Kiztoeke, in het departement Csongrad, is men ech ter op het graf gestooten van een krijger der Jazygen. De rechterhand van dezen krijger rustte op den greep van een goed bewaard gebleven Jazygisch zwaard, dat slechts 55 c.M. lang is. Deze greep is negen centimeter lang, het aan twee zijden ge slepen zwaard is veertig centimeter lang en vijf centimeter breed. In hetzelfde graf werden nog eenige sierkettingen gevonden, die met parels be zet waren en die naar het schijnt zeer veel door de Jazygen gedragen werden, niet alleen om hals en armen, maar om de de enkels en om het middel. Geheim wapenmagazijn ontdekt. - Bij de nasporingen naar den belager van den Arabischen politiebeambte, die Zater dagmorgen te Jeruzalem nabij de kerk der H. geboorte gewond werd, heeft de politie, met behulp van honden, een wapenmaga zijn en munitiefabriek ontdekt in een villa te Bethlehem. Men vond er revolvers, lon ten, slaghoedjes, patronen, gereedschap pen voor de vervaardiging van bommen enz., de wapenen waren verborgen in kastladen met valschen bodem, of m den boomgaard begraven. De eigenaar, een Christen-Arabier, en zijn broeder, zijn als verdachten in hechtenis genomen. De negus in behoeftige omstandig heden. - Een redacteur van de „Sunday Referee", die een bezoek aan Haile Selas- sie heeft gebracht, vertelt, dat de Koning der Koningen in armoede leeft en zelfs geen vuur kan laten branden in de kamers van zijn bescheiden huis te Bath, behalve in de kamer van zijn kinderen. De negus wil nu zijn laatste auto en het huis, dat hij bewoont, verkoopen. Er leven ruim twin tig familieleden onder zijn dak: de garage is verbouwd om eenige van hen te kunnen herbergen". Wij hebben geen enkel inko men, zeide de negus tot zijn bezoeker, wij leven van het kleine kapitaal, dat wij be zitten. Toen ik Abessinië verliet, hoopte ik er, met de hulp van den Volkenbond, weldra te kunnen terugkeeren, ik heb dan ook alleen datgene medegenomen, dat in mijn onmiddellijke behoeften kon voor zien". De redacteur deelt nog mede, dat parti culieren bij het ministerie van buitenland sche zaken pogingen in het werk stellen een jaargeld voor den negus te verkrijgen. Ongeregeldheden bij Roemeensche grens. - Volgens het dagblad Reggel zou het in den afgeloopen nacht in het Hon gaarsche dorp Nyirbator, gelegen in noord-oostelijk Hongarije, dicht bij de Roemeensche grens, tot een kloppartij zijn gekomen tusschen dronken jongelui. Gen darmen en politiebeambten, die de orde wilden herstellen, gevoelden zich bedreigd en maakten van hun vuurwapens gebruik. Er zijn drie dooden en tal van gewon den, van wie acht ernstig. Er wordt een onderzoek ingesteld. Ongeregeldheden. - Terwijl de natio nale feestdag in Egypte Zaterdag rustig verloopen is, hebben zich gisteren talrijke betoogingen voorgedaan. Zoo ontstonden relletjes in de universi teit. De deken der faculteit der exacte we tenschappen en de commandant der „blauwhemden", die aanwezig waren bij het neerleggen van een krans bij het mo nument voor de slachtoffers der troebelen van November 1935, werden mishandeld. Eenige studenten werden ernstig gewond. De ongeregeldheden duurden tot den avond voort. De politie arresteerde 17 studenten. Ernstige toestand in Palestina. - Een reeks gebeurtenissen van buitengewoon ernstigen aard hebben zich gister in Palestina voorgedaan. Zij doen herinneren aan de ernstige uren in de Joodsch-Arabi- sche crisis. Er zijn zeven dooden te be treuren, o. w. twee vrouwen, en een tien tal ernstig gewonden. Tot de slachtoffers behooren zoowel joden als Arabieren. Bij een hevig gevecht tusschen Arabi sche- en joodsche arbeiders zijn drie slachtoffers gevallen. De politie heeft machinegeweren in stel ling gebracht bij de toegangspoorten van Jeruzalem, om aldus op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn. Overstroomingen in Hongarije laatste dagen hebben in noord-oo Hongarije hevige regens overstroom- aangericht. De rivier Bajo is od Sen plaatsen, waar de dijken zijn bezw buiten de oevers getreden. Veertig h en» zijn verwoest. De schade is aanzienli k'1 autoriteiten hebben een hulpactie in Grieksch s.s. gezonken. - Het A kaansche vaartuig „Swiftsure" hopfk* personen opgepikt van de uit 29 k bestaande bemanning van het Griekk stoomschip „Tzennychandris", met*!? 5815 ton en op weg naar Rotterdam Hm den Atlantischen Oceaan gezonken 'is u schip bevond zich op 30 tot 40 miil t noordoosten van de Diamond-Shoals t het de laatste noodseinen uitzond n „Swiftsure" en vaartuigen van de ku wacht doen nasporingen in de nabiihfu van het gezonken schip, of wellicht leden der bemanning gered kunn°* worden. 611 Cr'a>»-pabhe«»ilT| REGELINGEN BETREFFENDE Hri, UITPOTEN VAN FABRIEKSAARn APPELEN OOGST 1938. De Nederlandsche Aardappelmeelce*. trale maakt bekend, dat zij, die in. 193fj^* aanmerking wenschen te komen voor uftpootvergunming voor fabrieksaard»611 pelen, vooraf een vragenlijst moeten w antwoorden en voor 1 December 19» inzenden aan de Nederlandsche Aaidan! pelmeelcentrale te Veendam. Aan degenen, die in het bezit zijn van een uitpootvergunning voor fabrieksaard appelen voor 1937, zal deze vragenlijst zoo mogelijk uiterlijk 1 December 1937 namens de provinciale landbouw-crisis.' organisatie, rechtstreeks door de Neder" landsche Aardappelmeelcentrale worden toegezonden. Degenen die uiterlijk dien datum geen vragenlijst zullen hebben ont. vangen en meenen, voor een uitpootver. gunning van fabrieksaardappelen voor 1938 in aanmerking te komen, nieten tusschen 1 en 5 December 1937 toezendfe» van de vragenlijst verzoeken aan erlandsche Aardappelmeelcenfral» Kerkstraat 22, Veendam. Zij, die nalaten, vóór 8 December 1937 de beantwoorde vragenlijst aan genoemd adres in te zenden, zullen geen uitpoot vergunning van fabrieksaardappelen oogst 1938 kunnen bekomen. Voor de bedrijven, welke voor zulk een uitpootvergunning in aanmerking komen, wordt vastgesteld het z.g. normaal opper vlak. In het algemeen wordt daaronder verstaan het oppervlak, hetwelk gemid deld geregeld op een bedrijf met fabrieks aardappelen werd bebouwd. Bij het vaststellen van deze normale oppervlakte zal er rekening mede worden gehouden, dat nieuw ontgonnen veen koloniale gronden, welke in 1938 eerste vrucht zullen dragen en uiterlijk 1 Maart 1938 voor de cultuur gereed zijn, onder normale omstandigheden geheel met aard appelen zouden worden- bepoot. Onder dergelijke gronden zullen worden verstaan dalgronden, dat zijn ontginningen welke werden verveend er. zijn gelegen op ten hoogste 3-00 M. afstand van een wijk of kanaal en liggende in een omgeving, waar algemeen fabrieksaardappelen wor den verbouwd. Nieuw ontgonnen gronden welke ia 1938 eerste vrucht zullen dragen en welke uiterlijk 1 Maart 1938 voor cultuur gereed zijn, zullen geacht worden normaal tea hoogste voor 80 van de oppervlakte met aardappelen te worden bebouwd, in dien deze gronden, wat den aard der samenstelling betreft, met dalgronden on geveer gelijk zijn te stellen en voor zoo ver ze zijn gelegen in een omgeving waar algemeen geregeld fabrieksaardappelen worden verbouwd. Overige nieuw ontgonnen gronden, welke in- 1938 eerste vrucht zullen dragen, worden bij het vaststellen der normale oppervlakte niet in aanmerking genomen. Gronden, welke in 1937 eerste vrucht droegen en waarvoor uitpoot van fabrieks aardappelen werd toegestaan, zullen m 1938 in het algemeen voor eenzelfde per centage normaal gerekend worden als u overige gronden van het bedrijf, waartoe zij behooren. ..Tl In geen geval zal echter met ine»** neming van het bovenstaande het norm 1 oppervlak van een bedrijf hooger van gesteld mogen worden dan 65 var oppervlak bouwland van het bednu- het normaal oppervlak fabrieksaardfP len, hetwelk aldus voor elk der wordt vastgesteld, zal het nader te v len beperkingscijfer worden toegeP^ Dit beperkingspercentage w laye, ook toegepast op de normale °PPerv' voor de bedoelde nieuw ontgonnen giuur den vast te stellen. 's-Gravenhage, 13 November 297. En de schildwacht boog zich naar den kleinen jon gen, om te zien of zijn ogen hem niet bedrogen. Maar nee, het was waar! Dat ventje was werkelijk de kleine kroonprins. En van vreugde maakte de schildwacht een rondedansje met de kinderen. dB 298. Toen nam hij Petertje op de ééne en Anneke andere arm en zoo droeg hij de 2 kinderen he* binnen. Huisje huppelde dartel vooruit.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12