I Ouö-fioKanbsclte Pijptabak Obinttentand T To-cn Q>v0X)Jb/&de>i student was JludlopCQQtXUftiUQ Vondel en de schooljeugd DE ZUIDERZEEWERKEN. Monopolievrees bij den aanleg van den N.O.-polder? TWEEDE BLAD De groote zaal van Krasnapolsky te Am sterdam was gisteravond tot in de uiterste hoeken gevuld, toen de in het kader van de subcommissie van het Amsterdamsche Von del-comité georganiseerde Vondelherden king voor het onderwijs, de laatste fase van de voordrachtswedstrijden werd afgewerkt, Dit geschiedde met merkbaar feestvertoon en het was een sfeer van jeugd en enthou siasme en opgewektheid, waarin de wijding van Vondel's verzen in zang en declamatie werd tentoon gespreid. Dat de belangstelling voor deze uiting van Vondelwaardeering door de studeeren- de jeugd niet alleen tot de zaal beperkt bleef, bleek uit het groote aantal persfoto grafen en zelfs filmoperateurs, die onver stoorbaar hun werk deden. Het gedeelte voor de pauze werd besloten met het zingen van de Rey van Klaerissen uit de Gijsbreght, op een oud-Nederland- sche wyze door een meisjeskoor van open bare en bijzondere scholen onder leiding van Willem Gehrels. De voordracht van de tweede groep der „in den eindstrijd geplaatsten" vond haar in leiding in den honderd twee en twintigsten harpzang op muziek van Demantius en de slotverzen van „Noah" op muziek van Marius Monnikendam, wederom gezongen door het jongenskoor van het St. Ignatius- college. Het meisjeskoor besloot de herden king met de door Bernard Zweers getoon zette rey van Amsterdamsche maagden uit de „Gijsbreght", .waarna de uitreiking der prijzen geschiedde. BRANDSTICHTER OPGESPOORD. Door de gemeente-politie van St. Oeden- rode is, naar het Hgz. meldt, naar 's-Herto- genbosch overgebracht de 24-jarige dienst knecht C. K., die in den nacht van 3 op 4 Juni j.1. om ongeveer half een het woonhuis met inbegrip van stal en bakhuis van de landbouwster de wed. Oppers op de Sloef te St. Oedenrode in brand stak, waarbij ver schillende stuks vee verbrandden en zes menschenlevens in ernstig gevaar werden gebracht. Het was den dader gelukt met één lucifer het woonhuis met boerderij en bij bouw in vlammen te doen opgaan. De dader had reeds lang met het plan rondgeloopen om op deze manier zich te wreken over een vechtpartij bijna een jaar geleden met één der zoons van de wed. Oppers. Bij een on derzoek van meerdere diefstallen tegen den aangehoudene, gedurende den laatsten tijd gepleegd ten huize van de wed. van Nos- trum op den Hout, alwaar de dader in dienstbetrekking was, kreeg de gemeente politie argwaan en wist den man tot een vol ledige bekentenis te brengen, den brand uit wraak te hebben gesticht en een dief stal van geld te hebben gepleegd. De dader werd opgesloten in de strafgevangenis te 's-Hertogenbosch. MAN OVERBOORD EN VERDRONKEN. Volgens rapport van den schippér van den Scheveningschen motorlogger Geertruida Jacoba is niet ver uit kust ter hoogte van IJmuiden één der matrozen door een stort zee over boord geslagen en verdronken. DE P.T.T.-RESERVEFONDSEN. Nadere toelichting van de regeering. Een nota van wijziging is bij de Tweede Kamer ingediend op het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van artikel 6 van de wet van den 29sten December 1928, tot aan wijzing van de takken van rijksdienst om vattende de posterijen, de telegrafie en tele fonie, voor een beheer, als bedoeld in arti kel 88 der Comptabiliteitswet. Ter toelichting hiervan wordt o.m. opge merkt: Na de indiening van het ontwerp van wet tot aanvulling en wijziging van artikel 6 der wet van den 29sten December 1928 heeft zich de behoefte doen gevoelen deze wet nog op een ander punt aan te vullen en te wijzigen. Artikel 10 van de Bedrijvenwet 1928 schept de mogelijkheid in de aanwijzings- wet van een staatsbedrijf te voorzien in het vormen van een algemeene en van bijzon dere reserverekeningen. Tot dusverre u ten behoeve van het staatsbedrijf der P.T.T. hiervan gebruik gemaakt voor de vorming van een reserve tot dekking van mogelijke verliezen, voortspruitende uit de nadeelige kcerèverschillen op de effecten der beleg gingen van den postchèque- en girodienst, terwijl bij koninklijke boodschap van 4 Mei j.L aanhangig is gemaakt de vorming van een reserve tot dekking van de verplichtin gen aan het personeel, ingevolge de arti kelen 14 en 63 van het arbeidsovereenkom- stenbesluit. Dat thans een uitbreiding dezer reservefondsen wordt voorgesteld, heeft zijn grond in de omstandigheid, dat, gelijk de ervaring heeft geleerd, in het bedrijf meer malen ingrijpende maatregelen (tariefswij zigingen, dienstverbeteringen e.a.) moeten worden getroffen, welke hun financieele gevolgen over een reeks van jaren doen gelden. De toestand van 's rijks schatkist, welke aan het staatsbedrijf der Posteryen, Telegrafie en Telefonie eischen stelt voor een bij elke begrooting te bepalen winst- uitkeering, maakt het noodzakelijk, dat er zooveel mogelijk zekerheid bestaat, dat deze uitkeering onverminderd zal plaats hebben. Door het vormen van een algemeene reserve, die de gevolgen van zulke maat regelen, maar ook van onvoorziene schokken in de bedryfsfinanciën kan opvangen, kan worden bereikt, dat de bedoelde uitkeering door de gedachte maatregelen en de on voorziene fluctuaties in de bedrijfsuitkom- sten niet wordt in gevaar gebracht. De vor ming van zulk een reserve heeft ook haar voordeel, indien de uitkomsten van het be drijf er toe leiden, dat dit na de uitkeering aan de schatkist overeenkomstig de bedrijfs- begrooting nog een belangrijk bedrag over houdt, gelijk in de laatste jaren is voorge komen. Bij de afsluiting van het dienstjaar moet dan een beslissing worden genomen omtrent de aanwending van deze overwinst, welke op dat oogenblik voor verschillende doeleinden moet worden besteed, zonder dat de mogelijkheid bestaat, een gedeelte van de winst boven de verplichte uitkeering aan de schatkist beschikbaar te houden voor aanwendingen, weike later noodig blijken Is hiermede het doelmatige eener alge meene reserverekening aangegeven, daar naast kan in de toekomst de wenschelijkheid blijken tot het vormen van andere reserve rekeningen voor bijzondere doeleinden. Ten einde te voorkomen, dat voor elke nieuwe reserverekening wijziging van de wet van den 29sten December 1928 zou moeten ge schieden, is bepaald, dat zulke reservereke ningen kunnen worden gevormd, mits deze in de begrooting van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie worden genoemd. De Zuiderzee-steun. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1938. Het stemde allerwegen tot voldoening, dat de droogmaking van den noordoostelijken polder met voortvarendheid wordt voort gezet, getuige het feit, dat hiervoor thans ruim 3 millioen meer wordt aangevraagd dan voor 1937. Intusschen drongen eenige leden er op aan, dat met dit werk nog meer spoed zal worden gemaakt, aangezien er, naar hun meening, aan grond gebrek is. Sommige leden vroegen, of de minister heeft kennis genomen van de bezwaren, die in binnenscheepvaartkringen zijn gerezen tegen het voornemen in zake den vaarweg ZwartewaterIJselmeer, waarvan allerlei moeilijkheden worden gevreesd, welke kunnen worden vermaden door van het Zwolsche Diep uit de verbinding met het IJselmeer rechtstreeks door te trekken. Gaarne zou men 's ministers oordeel om trent een oplossing in laatstgenoemden zin vernemen. Gevraagd werd, of het „centrale bagger bedrijf" nog op eenigerlei wijze bij de uit voering van de Zuiderzeewerken betrokken is en of de minister de noodige waarbor gen heeft, dat materieel, dat in vroegere berekeningen geheel of voor het grootste deel is afgeschreven, niet opnieuw in reke ning wordt gebracht, waardoor de uitvoe ring der werken financieel zou worden ver zwaard. Andere leden vroegen, of het waar is, dat een twintigtal aannemers tracht, mede door middel van het „Centrale Baggerbedrijf", zich het monopolie te verzekeren van de in- polderingswerken en of het waar is, dat de minister, ten einde aan de nadeelige gevol gen daarvan te ontkomen, overweegt of overwogen heeft, de uitvoering dezer wer ken aan buitenlanders op te dragen of in eigen beheer te nemen. Het een zoowel als het ander zouden deze leden ten zeerste betreuren. Eenige leden hadden tot hun be vreemding kennis genomen van dagbladbe- richten, als zouden de Overijselsche randge meenten zich voorbereiden op toevoeging van den geheelen Noord-Oostelijken polder aan de provincie Overijsel. Gevraagd werd, of de bovenbedoelde be richten juist zijn. Wieringermeer. Met betrekking tot de Wieringermeer en den proefpolder nabij Andijk werd van ver schillende zijden de vraag gesteld op welke wyze de minister zich voorstelt uitvoering te geven aan het plan om 1000 h.a. in staats exploitatie te houden. I Vele leden betuigden hun instemming met het voorstel om 500.000 beschikbaar te stellen voor de electrificatie en de water voorziening buiten de dorpen. De bewoon baarheid van dezen nieuwen polder zal daardoor toenemen. Verscheidene leden drongen er op aan, dat het openbaar lichaam „de Wieringer meer" spoedig zal worden ingesteld. Zuiderzee-steunwet. Verscheidene leden waren getroffen door de mededeeling, dat, als gevolg van den voortgang van de liquidatie van den Zuider- zeesteun, sommige uitgaven weliswaar eeni ge vermindering zouden hebben kunnen on dergaan, doch dat dit om andere redenen niet het geval kon zijn. Deze leden stelden er prijs op, als hun meening te kennen te geven, dat van liquidatie van den Zuider- zeesteun geen sprake zal kunnen of mogen zijn, zoolang de schade, die belanghebben den ten gevolge van de afsluiting van de Zuiderzee hebben geleden, niet volledig is vergoed. Gevraagd werd, hoe de minister staat tegenover de wenschen van het centraal comité van Zuiderzeevisschers en de R. K. Zeevisschersvereeniging „Sint Petrus". Wederom merkten verscheidene leden op, dat zy de werking van de Zuiderzeesteun- wet te beperkt achtten. Deze leden zouden den minister willen verzoeken, een speciale commissie te benoemen, die tot taak zou hebban haar oordeel uit te spreken over de wenschelijkheid van wijziging van de Zui- derzeesteunwet en de daarmede samenhan gende koninklijke besluiten. Hoeveel waar deering zij ook koesterden voor het werk van de generale commissie, toch meenden deze leden, dat deze commissie voor dit onderzoek niet op de juiste wijze is samen gesteld. In de door deze leden bedoelde commissie zotiden immers ook zitting moe ten hebben personen, die van den rijks dienst, de generale commissie en 's mi nisters departement volkomen onafhanke lijk zijn. NEDERLANDSCHE SCHOLIEREN TE BRUSSEL. Het groote gezelschap Nederlandsche scho lieren, dat een bezoek heeft gebracht aan Brussel, heeft gistermorgen nog enkele ten toonstellingen bezichtigd, waarna tot be sluit van het uitstapje in het Paleis voor Schoone Kunsten de opvoering door het gezelschap van den Kon. Vlaamschen Schouwburg van Vondel's „Lucifer" werd bijgewoond. Tegen vyf uur werd de terugreis naar Nederland aanvaard. hing dit oude pijpenrek op zijn kamer. Daar hingen altijd drie gouwenaars in: één van hemzelf, de andere van zijn 2 beste vrienden. Die stopten ze 's avonds met heerlijke, milde Oud-Hollandsche tabak, en ze hielden zware gesprek, ken, terwijl ze dampten als schoorsteenen. Die tijd komt nooit weer, maar die Oud-Hollandsche kunt U nu weer rooken. ANNO 1753 SCHOUT 15ct. COOPVAERT lOct.p.'/xmi VRIJHEID VAN ARBEID VOOR DE VROUW. Mej. N. Carels verzocht ons opname van het volgende: Zaterdagmiddag werd te 's Gravenhage een openbare vergadering gehouden door de Vereeniging, aangesloten bij het comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw. In dezen tyd, nu alom de vrijheid van ar beid der vrouw wordt betwist en bedreigd en zelfs de Troonrede dit geluid deed hooren, was het de vereeniging, aangesloten by bovengenoemd comité, een behoefte, openlijk te getuigen van hare zienswijze, dat mannen en vrouwen gelijkelijk een mo reel recht op arbeid bezitten. De voorzitster, mevr. Joh. Westerman, opende de bijeenkomst met er op te wijzen, dat het niet de eerste maal was, dat de vrouwen een woord van protest lieten hoo ren. Zij spoorde de vrouwen en ook de mannen aan, waakzaam te zijn en niet te versagen in den strijd tegen achteruitzet ting van de vrouw. De eerste spreekster mevr. mr. B. Bak kerNort, lid der Tweede Kamer, wees op de noodzakelijkheid van „het bewerken van de publieke opinie" o.a. door middel van de stembus en door aansluiting bij de vakorganisaties. Door den stemplicht zullen wel alle vrouwen gaan stemmen, maar de vraag is hoe stemmen ze". Het kleine aantal vrouwen, zetelend in de Tweede kamer, n.L 4 van de 100 zetels, kan niet voldoenden invloed uitoefenen. Door cijfers toonde zij aan, dat in de vak organisaties de vrouw meestal in de minder heid is. Zij wees er op, dat er lange, lange jaren voor noodig zijn geweest om de vrij heid van arbeid voor de vrouw te veroveren, dat het „bergopwaarts" gaan uiterst lang zaam geschiedt, maar het „bergafwaarts" gewoonlijk in hollende vaart plaats heeft. De volgende spreker mr. N. J. C. M. Kappeijne v. d. Copello bracht in herinne ring, hoe de eerste vrouwelijke kamerleden in 1921 het beginsel van staatsrechtelijke en economische gelijkstelling van man en vrouw verdedigden. Het heilig vuur, dat destijds de vrouw bezielde om voor haar rechten op te komen, is thans wel wat ge- gedoofd. Hy uitte den wensch, dat over het gan- sche terrein van den arbeid in de Grond wet het recht voor ieder zou worden erkend en vastgelegd en daarin dus de gelijkstel ling voor man en vrouw. Hij spoorde de vrouwen aan weer in het offensief te ko men en in die richting den strijd te strijden. De 3e spr., mevr. de VriesBruins, lid der Tweede Kamer, besprak den maatregel, aangekondigd in de Troonrede, om te ko men tot verbod van arbeid van de gehuwde vrouw. Deze maatregel is reeds toegepast op bepaalde groepen van vrouwen. De groep, die nu aan de beurt zal komen, zal waarschijnlijk zijn die van vrouwen, arbei dende in de industrie. Zij herinnerde er aan, hoe in 1911 by de wijziging van de arbeidswet een amende- ment-Aalberse werd verworpen met behulp van niet alleen de linkerzijde, maar ook eenige R.K. en C.H.-leden der Tweede Kamer, o.a. mr. Snoeck Henkemans, thans in deze vergadering aanwezig als afgevaar digde van het Gemeentebestuur van den Haag. Ook de heer de Savornin Lohman betoogde toen reeds, dat verbod van arbeid van de gehuwde vrouw zou beteekenen een intreden in het gezin, waartoe de Overheid geen bevoegdheid heeft, omdat men niet weet, wat dan geraakt wordt. De heer Th. J. Thijssen, lid v. h. hoofd bestuur v. d. Bond v. Ned. Onderwijzers en lid der Tweede Kamer, besprak speciaal het terrein van het onderwijs. Hij wees er op, dat het onderwijs niet kan zonder de vrouw. De poging om de vrouw als minder-betaalde kracht (onderwijzeres A) by het onderwijs werkzaam te doen zijn, is mislukt. Verdere I Woensdag 17 November. HILVERSUM, 298 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgen wij ding. 10.20 Gr.pL en Vondelherdenking. 11.30 Het sociaal economisch vraagstuk en de werkloozen, causerie. 12.Gr.pl. 12.15 VARA-orkest. 12.45 De Ram- blers. 1.151.45 Verv. concert. 2. Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3. Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6. The Lucky Birds. 6.30 RVU.: De mensch en het heelal, causerie). 7.— Zang. (7.30 VPRO: God en de Kosmos). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 So praan, tenor en orgel. 8.30 Stand werkers op Uilenburg, rep. 8.45 Noviteitenorkest. 9.15 Vonderprogr. (radiotooneel en koorzang). 10. ANP-ber. 10.05 VARA-orkest. 11 Causerie. 11.2012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Quintetmuziek. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Orgelspel. 1.30 Vervolg Quintetconcert. 2.25 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3. Gr.pl. 4.Zang en piano. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. 6.Land en Tuinbouwhalfuur. (6.30 Onder wijsfonds voor de binnenvaart: Taalles en binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Briefwisseling van mr. Groen van Prinsterer aan dr. A. Kuyper. 7.45 Rep. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Enkrateia-uur. 9.15 NCRV-harmonieconcert. 10. ANP-ber. 10.05 Dansmuziek. 10.20 Verv. concert. 10.45 Gymnastiek. 11.— Gr.pl. 11.30 Gr.pL en Schrift lezing. DROITWICH, 1550 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 BBC- Wels-orkest en solisten. 1.05 Fal- kirc-Public-orkest. 1.502.20 H. Englemans Quintet en solisten. 4.05 Children from the point of view of a teacher of dramatic art, causerie. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl. 5.20 Heral- do's Gaucho Band. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpr. 7.Orgelspel. 7.20 Jonesoperette. 8.35 BBC-muziek en solisten. 9.30 Gr.pl. 9.50 Vervolg concert. 10.55 H. Leader and his Band. 11.5012.20 Jazzmuziek Gramof oonplaten RADIO PARIS 1648 M 8— «Sn 10.40 en 11.20 Gr.pl. 12.20 Loyon orkest en zang. 3.05 Gr.pl. 3.20 4.20 Zang. 4.35 Vioolrecital. 500 Catrelle-orkest. 7.20 Gr.pl. 8.50 Het Bouillon-orkest en solisten. 1050 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 5.20 Rheinischeg orkest. 7.35 Solisten. 8.50 Gr.pl. 9 50 Omroepkoor en solisten. 1.20 Om roeporkest. 3.20 Dresdener Philh orkest. 5.20 Tooneel. 6.50 H. Sehrö- derskamerorkest en solisten. 810 Koorconcert mmv. leden van het Sted. orkest. 8.30 Piano-recitaL 9 50 Omroepsalonorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.* 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Kleinorkest 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Vondelherdenking. 9.50 Omroep orkest. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M» 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans-' orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502 20 en 5.20 Gr.pl. 6.— Gr.pl. 8.20 Let- landsch progr. 7 35 en 8.20 Gr.pL 8.50 Radiotooneel. 10.0510.30 Gr. pl. 10.5011.20 Omroeporkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Causerie. 7.50 O. Dobri's or kest. 9.20 Ber. 9.50 Triomuziek. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Orkest- Joost. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs Radio 10.3510.50, Keulen 10.50— 13.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Nor- mandië 14.2015.05, Parijs R. 15.05 —15.20, Keulen 15.20—17.20, Parijs Radio 17.2018.20, Lond. Reg. 18.20 19.20, Luxemburg 19.2020.20, Brussel Fr. 20.2020.40, Boedapest 20.4021.20, Lond. Reg. 21.20 22.20, Brussel VI. 22.2022.30, Ber lijn 22.3023.20, Weenen 23.20— 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Droitwich 10.35 —11.35, Lond. Reg. 11.35—13.20, Droitwich 13.2014.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.20—18.20, Luxemburg 18.2019.Droitwich 19.—22.55, Lond. Reg. 22.55—23.15, Droitwich 23.1524. Lijn 5: Diversen. pogingen, n.1 ontslag bij huwelijk en daar na de in functie zijnde gehuwde onder wijzeressen te ontslaan, hebben bewezen, welke toestanden hierdoor kunnen ontstaan. Spr. noemde dit een neerhalen van den mensch". Hiertegen moet fel gestreden worden. De strijd voor het terugveroveren van de rechten der vrouw is een strijd voor de rechten van den mensch. De laatste spreekster, mevr. N. Onger- boer, maatsch. werkster aan het Medisch Opvoedk. Bureau te 's Gravenhage, sprak namens de jongeren-generatie. Deze, opge groeid in een tijd, dat ze in volle vrijheid kon studeeren, ambten en beroepen kon vervullen, wordt thans getroffen door de maatregelen, die de vrouwen uit haar werk kring stooten. Langzamerhand gaan nu de jongeren de oogen open. De meisjes van nu zijn de moeders van later en dus moeten zij voor de toekomst de met zooveel moeite veroverde plaatsen trachten te behouden. De vrouwen moeten zelf in het geweer ko men en strijden voor haar vrijheid van ar beid. Met een dankwoord aan alle sprekers en spreeksters sloot de presidente deze zeer goed bezochte vergadering. SLUISBRUG AANGEVAREN TE TERNEUZEN. Tijdens het schutten aan de Westsluis te Terneuzen is gisteren het uit zee komende Noorsche stoomschip „Bomma", thuisbehoo- rende te Oslo,, tegen de rolbrug, welke nog niet geheel opengedraaid was, aangevaren. De botsing was zoo hevig, dat de brug aan een zijde geheel verbogen was, terwijl het schip averij aan den boeg bekwam. De „Bomma", welke geladen is met stee- nen, heeft de reis naar Gent voortgezet. Met de herstellingswerkzaamheden aan de brug heeft men inmiddels een aanvang ge maakt. Naar verluidt zal het echter eenige maanden duren vooraleer deze weer voor het verkeer kan worden opengesteld. De „Bomma" had veel gang, toen zij de haven binnenliep, terwijl het schutsein van de sluis nog niet geheschen was. Op de „Bomma" heeft men nog getracht met volle kracht achteruit te stoomen, doch zulks mocht niet baten. De „Bomma" is eigendom van de Fred Olsenlijn en meet 461 registerton. De scheep vaart ondervindt geen stagnatie door het geval. NIEUW TWEEDE-KAMERLID. Als opvolger van prof. mr. P. J. M. Aal- berse is tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard de heer E. G. M. Roolvink te Almelo. EEN WINDHOOS OVER AALSMEER. Groote schade aangericht in kweekerijen. Een windhoos, die te Aalsmeer tijdens een hevige regenbui over de gemeente trok, heeft groote schade aangericht in verschil lende kweekerijen. Aan den Stompmeer- weg, op de bloemisterij van Gebr. M. werd een 30-tal groote bakramen de luch inge trokken en totaal vernield, terwijl de kap van een kas op „Hameland" het ontgelden moest; hierin ontstond een gat van eenige vierkante meters. SINT NICOLAASFEEST EN WINKEL SLUITINGSWET. Zondag 5 December géén ont heffing. Naar wy van hevoegde zijde vernemen hebben den minister van economische ze ken verzoeken bereikt om bij algemeene beschikking, bedoeld in art. 9a der winkel sluitingswet burgemeester en wethouders van alle gemeenten te machtigen op Zon dag 5 December ontheffing van verschillen de verbodsbepalingen, in die wet opgeno men, te verleenen. De minister van economische zaken keeft op deze verzoeken afwijzend beschikt, in gezien zich ten deze niet de „bijzondere omstandigheden" voordoen, bedoeld in arti kel 9a der winkelsluitingswet, die een ver dere inperking van de Zondagsrust op dien dag motiveeren. Het behoeft geen groote bezwaren mede te brengen 't Sint Nicolaas- feest in plaats vari op Zondagavond op Za terdagavond of Maandagavond te vieren. STATISTIEK VAN HET VREEMDELINGENVERKEER- Zal door het Centrale bureau voor de statistiek worden samengesteld. Naar wordt gemeld, is aan het Centrale bureau voor de statistiek opdracht verleend tot samenstelling van een statistiek van het vreemdelingenverkeer, waarin *^e centra van ons land zullen worden opgeno men, waar het verblijf van vreemdeling® van eenig belang is. De gegevens betreffende het vreemde lingenverkeer te Amsterdam, RotiwjJ® Den Haag en Utrecht zullen door komst van de statistische bureaux van d« gemeenten worden ingewonnen; op dezelf- pviiiwvmcu (lUiUClI lllgc,Y»unuv»«) 1 i j. de formulieren zullen deze bureau* hunnen behoeve ook gegevens beu het verblijf van Nederlandsche reizi4trt de genoemde steden verzamelen. In het overige deel van het land de gegevens betreffende het verblijf vreemdelingen rechtstreeks door het traal bureau voor de statistiek bij ®e tel- en pensioenhouders worden verzamw Het ligt in de bedoeling met ingang 1 Januari 1938 met het verzamelen van gegevens een aanvang te maken. PRINS BERNHARD NAAR Naar wy vernemen, DUITSCHLAND. zal Z. K. H P^Jr Bernhard zich voor eenige dagen Duitschland begeven om daar o.m- eehtteD. officieel bezoek te brengen aan de jac toonstelling te Berlijn. M H. K. H. prinses Juliana zal dien tijd op het Loo logeeren. van Het prinselijk paar, dat Woensdag aS Soestdijk vertrekt, zal daar Maan terugkeeren. UITBREIDING ARTILLERIE- INRICHTINGEN. Een millioen extra Blijkens een ingediend wetsontwerp verhooging van de begrooting htingen staatsbedrijf der artillerie-inrtc v0or wordt 990.000 meer aangevraagd 0. gn vergrooting van de affuitenwer P ver- van de werktuiglijke inrichtingen aaJ1. band met de te verwachten maakorders voor geschut en munt

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6