DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. China aanvaardt zijn crisis. Vliegramp in België. No. 271 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 17 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. ,Een vereenigde natie van een grimmige vastbeslotenheid." Onvoorwaarde'iike steun aan de regeering. Elf dooderi te betreuren. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 felei 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 17 November. De uitzetting van den Franschen journa list Ravoux uit Duitschland houdt de Fran- sche pers nog steeds bezig. Zoo schrijft de Berlynsche correspondent van de „Temps", dat het aangevoerde motief voor de uitzet ting van Ravoux, den correspondent van Havas, slechts een voorwendsel is voor het verwijderen van een journalist, die slecht stond aangeschreven bij het ministerie van propaganda en in de Wilhelmstrasse. Het bericht van de uitzetting heeft veel opzien gebaard in buitenlandsche perskringen, waar Ravoux zeer gewaardeerd werd. Na de uitzetting van den correspondent van de „Times" kunnen de buitenlandsche journa listen slechts constateeren, dat de nieuwe maatregel wijst op een stelselmatige poli tiek, die ten doel heeft de verwijdering van een geheele groep correspondenten, in het bijzonder die van de groote bladen en de agentschappen. De Berlijnsche correspondent van de „Intransigeant" herinnert eraan, dat eenige Saarlandsche pastoors, die processies hadden georganiseerd, waarbij om het einde van de mond- en klauwzeerepidemie werd gebeden, In de gevangenis zijn geworpen, omdat zij de voorschriften hadden overtreden, vol gens welke onnoodige bijeenkomsten en vergaderingen, waar gevaar voor besmet ting bestaat, verboden zijn. De correspondent van „Le Soir" schrijft, dat Ravoux, die vroeger secretaris van een comité voor Fransch-Duitsche toenadering is geweest, zich de vijandschap van het mi nisterie van propaganda op den hals heeft gehaald door zijn grondige kennis van Duitschland en door zijn goede bronnen. Op het oogenblik, dat een Fransch journa list om een nietige reden uit Duitschland verdreven wordt, is het goed zich te herin neren, dat de Duitsche journalisten te Parijs vrijelijk gebruik maken van de Fransche politieke instellingen om op orde van Ber lijn een stelselmatige anti-Fransche actie te voeren. Nog dit jaar heeft de Fransche am bassadeur te Berlijn bij de Duitsche regee ring krachtig moeten protesteeren tegen de bewuste vervalsching van een Fransch com muniqué over de controle aan de Pyreneeën- grens door correspondenten van het Duit sche nieuwsbureau. II Er is zoowaar iets nieuws van de non- interventie! In een vergadering van gister middag heeft Maiski, de vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie, namelijk verklaard, dat zijn regeering de resolutie van 4 Nov. J.L onvoorwaardelijk aanneemt, teneinde het practische werk van de commissie in zake het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje te vergemakkelijken. De Sowjet-Unie laat, evenals andere re geeringen, den uitleg van den term „terug trekken van het overgroote deel" in het midden totdat deze kwestie in de commis sie zal worden behandeld. Bij de opening van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat tot nu toe nog geen antwoord van een van beide partijen in Spanje was ontvangen. Later werd medege deeld, dat het overbrengen van de regeering van Valencia naar Barcelona eenige vertra ging heeft veroorzaakt. De voorzitter ver klaarde verder, dat de subcommissie gaarne opheldering wil verschaffen, in de hoop, dat beide partijen de voorstellen zullen aan nemen, zoodat dan tijdverlies kan worden bespaard. Vervolgens legde Maiski zijn verklaring af. De sub-commissie was het erover eens dat het feit, dat de Sowjet-Unie haar voor behoud inzake de rechten van oorlogvoe renden had teruggetrokken, aan beide par tijen in Spanje moest worden medegedeeld. In het communiqué wordt o.a. gezegd, dat de subcommissie volledig rapport heeft ont vangen inzake den vooruitgang welke is ge maakt sedert de laatste bijeenkomst in de technisch vraagstukken van de drie voor naamste punten van het plan, dat aan beide partijen in Spanje is voorgelegd, waarin sprake is van het terugtrekken van de vrij willigers, het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden en het herstel en de ver scherping van de controle. De technische besprekingen worden voortgezet en aan de subcommissie werd medegedeeld, dat haar een technisch rap port over deze drie vraagstukken de vol gende week zal worden voorgelegd. De correspondent van de Manchester Guardian te Sjanghai geeft het volgende belangwekkende beeld van China's verzet: Een van de belangrijkste evenementen van de tegenwoordige crisis in China is de ma nier waarop de gemiddelde Chinees de ge dachte heeft aanvaard dat de toekomst van zyn land op het spel staat en dat iedereen daarvoor zijn offers heeft te brengen. Zoo wel buitenlandsche als Chineesche waarne mers zijn getroffen door de vanzelfspreken de wijze, waarop lieden wier huizen en wier zaken vernietigd zijn, zich aanpassen aan de wanhopig moeilijke toestanden. Meer dan een buitenlandsche zakenman heeft verwij ten laten hooren aan het adres van de re geering te Nanking, omdat deze een oorlog had moeten voorkomen, doch dergelijke ver wijten hoort men van de Chineezen te Sjanghai in het geheel niet. Niettemin hebben alle Chineezen en niet alleen die te Sjanghai op de gruwelijkste manier de lasten van dezen oorlog te dra gen. Een groot gedeelte van de in fabrieken arbeidende bevolking is buiten werk, vele boeren hebben hun werk niet kunnen doen, zoodat er op tal van plaatsen niet gezaaid is en ook op vele plaatsen niet geoogst is kunnen worden; duizenden handelslieden zijn totaal geruïneerd, ambtenaren, onder wijzers en tal van lieden in vrije beroepen hebben in het geheel geen inkomsten meer. Duizenden families uit Nanking, Sjanghai, Soetsjou en andere steden, arm en rijk, hoog en laag, hebben zich in het binnenland te ruggetrokken met het nieuws dat Japan een open oorlog voert in China. Millioenen verdrevenen. In de geschiedenis van China zal nog niet vaak een verplaatsing van volksmassa's op zoo groote schaal als thans plaats vindt zijn voorgekomen. Millioenen menschen zijn van hun huizen vertrokken. Het is moeilijk te zeggen waartoe deze volksverhuizingen in de toekomst zullen leiden, doch dat de ge volgen aanzienlijk zullen zijn is wel te voor spellen. In de eerste plaats zijn ontelbare ge wone mannen en vrouwen zich plotseling be wust geworden van een nationaal gevoel en een eenheid. Zij die het land ingetrokken zijn, en zij die met deze uitgewekenen in aanraking gekomen zijn, vertoonen een hou ding tegenover Japan, die geen enkelen twijfel overlaat. Het nationaal gevoel en het gevoel voor eenheid worden in de grootste mate in de hand gewerkt en uitgebreid door het gemeenschappelijk lijden. Daar komt nog bij dat de intellectueele leiders het bin nenland ingetrokken zijn, aangezien de uni versiteiten verplaatst zijn naar veiliger stre ken, en dit beteekent zoowel voor hen zelf als voor het volk waartusschen zij zich thans bevinden, zeer veel. Het moderniseeringsproces moet op deze wijze wel versneld worden, zoowel in Mid den als in West-China. Daar staat tegenover dat tal van vluchtelingen en ook talrijke Chineezen die gebleven zyn waar ze waren dakloos geworden zyn of zonder werk zijn geraakt en de veronderstelling ligt voor de hand, dat zy eerste klas materiaal voor ban dieten zullen vormen, tenzij de regeering er in zal slagen een plan uit te werken om hen ergens te werk te stellen. Er worden pogin gen in het werk gesteld om Chineesche in dustrieën meer naar het binnenland over te planten, maar dat kan niet zoo vlug gebeu ren, of in dien tusschentijd vinden de Japan ners gelegenheid om tal van die fabrieken t° vernietigen. De economische toestand zal nog ernstiger worden als de markten gedes organiseerd geraken en wanneer de boeren minder gaan verbouwen in een tijd dat een eisch is dat er meer verbouwd wordt in ver band met het feit dat de import van buiten landsche levensmiddelen zoo bijzonder moeilyk is. Buitenlandsche waarnemers ge- looven dat eT gegronde reden is om het voe- dingsvraagstuk zeer ernstig te noemen en dat zeker overgegaan zal moeten worden tot een nauwkeurige organisatie en distributie van de voedingsmiddelen. Grimmige vastberadenheid. De Chineesche natie in haar geheel staat tegenover dezen toestand op een manier die inderdaad zeer indrukwekkend is. Een reeds jarenlang in China werkend Engelsch mis sionaris heeft verklaard nog nimmer een „zoo grimmige vastbeslotenheid" bij de Chi neezen te hebben waargenomen'. Het is dui delijk dat zy met hun ruggen tegen den muur staan. De menschen zijn kalm, zy la ten zich niet meesleepen door hun emoties en over het algemeen zijn zij zwijgzaam. Van luidruchtige betoogingen is zoo goed als geen sprake. De jongelieden zingen vader- landsche liederen en die klinken ook uit de radio. Onder vluchtelingen is de berusting, de geest van geduld en de kracht om ontbe ringen te doorstaan verbazingwekkend. Was dat niet zoo, dan zou bijvoorbeeld de internationale nederzetting te Sjanghai by voortduring in een staat van revolutie zijn. De Britsche en Amerikaansche autoriteiten schijnen, toen zij evacuatie van hun onder danen uit Sjanghai aanbevalen, van meening geweest te zijn, dat onlusten te vreezen zou den zijn van de zijde van Chineesche vluch telingen, doch de zelfbeheersching van de Chineesche soldaten en burgers heeft deze vrees geheel doen verdwijnen. Opmerkelijke onderlinge hulp vaardigheid. Opmerkelijk is ook de geest van onder linge hulpvaardigheid. Al is het waar, dat rijke Chineesche burgers niet altijd royaal geantwoord hebben op aanvragen van hulp- comité's, de openbare organisaties in China geven nu toch in groote afmetingen geld en steun, waar dat maar noodig is. In vele ge vallen verrichten Chineesche artsen en ver pleegsters hun werk zonder belooning. On derwijzers gaan voort hun lessen te geven voor half salaris of heelemaal zonder sala ris. Toen veelvuldig bommen vielen in de straten van de internationale concessies, brachten ricksjawkoelie's op eigen houtje gewonden naar de ziekenhuizen zonder eeni ge belooning. Padvinders helpen in de zie kenhuizen en bij het werk onder de vluchte lingen en op het oogenblik zijn er ook pad vinders bezig gewonden uit de vuurlinie te halen, een gruwelijk maar uiterst noodzake lijk werk. Zij doen dit nu al een paar maan den, deze jongens, en er is nog niets van te bekennen dat hun geestdrift zou verminde ren. De Chineesche meisjes blijven daar niet bij achter. Eenigen tyd geleden bezocht ik een Chineesch noodhospitaal in een dans- etablissement, waar een tweehonderd ge wonden waren neergelegd, o.a. een Chi neesch jongetje van vier jaar, in beenen en buik gewond, dat met zijn gewonden vader in één bed lag. Onder de verpleegsters allen vrijwilligsters waren ook een doziin jonge Chineesche meisjes, zoogenaamde taxi-dansmeisjes uit het etablissement, die zich twaalf uur op een dag uitsloofden voor de gewonden en die hun werk alleen met voedsel vergoed kregen. Tal van meisjes, die in de thans vernielde katoenfabrieken werkten, verrichten ook goede diensten in de ziekenhuizen. Sommige van deze jonge vrouwen hebben zich zelfs vrijwillig aange meld voor Roode Kruis-werk aan het front en haar hulp is aanvaard. Zulke voorbeel den zyn er ontelbare te noemen. Of deze vastbeslotenheid en deze eensgezindheid behouden kunnen blijven tot in het volgen de jaar moet nog blijken, doch het is zeker, dat het Chineesche volk zyn regeering op het oogenblik tot in het uiterste zal steunen. Het jammerlijke is, dat dit feit, zoo over tuigend duidelijk voor iederen neutralen waarnemer, den Japanschen leiders schijnt te ontgaan, die onwaarschijnlijk blind voor de ontwikkeling in China van de laatste ja ren, zich niet anders kunnen voorstellen dan dat de Chineesche regeering volkomen los staat van het Chineesche volk. De regeering te Nanking symbool van een toekomst. Tien jaar geleden mocht dat nog waar zijn, thans is het niet meer het gevaL De politieke ontwikkeling van de laatste jaren mag nog niet alle persoonlijke ambities van provinciale autoriteiten en legerbevelheb bers hebben gedoofd, doch het is zeker, dat de centrale regeering voor het grootste ge deelte van het Chineesche volk de hoop van de toekomst symboliseert. Het volk gelooft niet dat deze regeering in alle opzichten on feilbaar is, en het is klaar om critiek te oefenen als de regeering tekortkomingen toont, maar het is de regeering van het Chineesche volk en dit volk staat achter die regeering in dezen tyd van crisis. Indien nog een stimulans noodig was ge weest voor deze eenheid, dan hebben de Ja- pansche vliegtuigen in hun actie tegen een totaal weerlooze burgerbevolking in ver schillende deelen van het land en de wilde vernietiging van China's opvoedkundige en cultureele instituten die zeker geleverd. Het is te vreezen, dat afgezien van buiten landsche interventie geen einde aan de zen toestand zal komen voor dat de Japan ners tot het inzicht komen dat zy geen oor log voeren tegen een zooals zy vertellen „kliek van militairen te Nanking", maar tegen een geheel volk welks verdraagzaam heid tot het uiterste is getergd en dat vast- Naby Oostende is gister een vlieg tuig van de lyn MuencyenBrussel Oostende neergestort. Hierbij zijn alle elf inzittenden, acht passagiers en de drie leden der bemanning, om het leven gekomen. De omgekomenen zyn: de weduwe van den onlangs overleden groothertog Ernst Ludwig von Hessen, Eleonore, groothertog Georg Donatus, zijn echt- genoote Cecilie, geboren prinses van Griekenland en hun beide zoons Ludwig Ernst en Alexander Georg, verder Frei- herr von Riedessel zu Eisenbach, ingenieur Martens en het kamermeisje van de groothertogin Lina Hahn, en de geheele bemanning, bestaande uit den bestuurder, den radio-telegrafist en den werktuigkundige. De oorzaak van de ramp moet in den mist gezocht worden. Het vliegtuig was te 13.53 uur van Frankfort vertrokken: in verband met de weersomstandigheden was het niet te Brussel geland. De bstuurder wilde te Steene, een buitenwijk van Oostende, dalen, doch de machine kwam daarbij in botsing met een fabrieksschoorsteen. Een vleugel werd van het toestel losgescheurd, het vlieg tuig stortte neer en vloog in brand. De lijken der slachtoffers waren verkoold. Het vliegtuig was een toestel van de Sabena. Een zwaar beproefde familie. De bij het vliegtuigongeluk om het leven gekomen leden der hertogenlijke familie van Hesse zijn prinses Eleonore, de weduwe van den onlangs overleden groothertog Ernst Ludwig. Eleonore was op 17 September 1871 te Solms geboren. Haar zoon, prins George, werd 9 November 1906 geboren. Zyn ge malin was prinses Cecilie van Griekenland en Denemarken, die op 22 Juni 1911 op het slot te Tatoi (Griekenland) was geboren. Hun beide zoontjes, de prinsen Ludwig en Alexander, waren zes en vier jaar oud. Het gezelschap was op weg naar Londen, waar het de huwelijksplechtigheid zou bij wonen van den broer van prins George, die attaché is by de Duitsche ambassade aldaar, die Zatterdag a.s. in het huwelijk zou treden met mej. Margaret Geddes, de dochter van Sir Auckland Geddes. De om het leven gekomen groothertog, prins George, was een achterkleinzoon van koningin Victoria. De overige slachtoffers. De bestuurder van het vliegtuig, de heer Lam botte, was gehuwd en vader van drie kinderen, de marconist Courtois was even eens gehuwd en vader van één kind, ter wijl de werktuigkundige Lansmans vrijgezel was. Het toestel sloeg na de botsing tegen den schoorsteen over den kop en kwam met de wielen omhoog op den grond terecht. Het toestel was in Mei in gebruik ge nomen. Het kon 17 passagiers vervoeren. Een twintigtal arbeiders, dat aan het werk was in een bij de plaats van het ongeluk gevestigde steenbakkerij, heeft het ongeluk zien gebeuren. Een fiets en eenige klee- dingstukken, die aan deze arbeiders toe behoorden, zijn door het vuur vernield. Het vliegtuig was in verbinding gebleven met het vliegveld, zoodat de op het vlieg veld dienstdoende marconist in zijn toestel duidelijk den val van het vliegtuig hoorde. Mist de oorzaak. Over de vliegramp by Oostende wordt nader gemeld, dat het vliegtuig, dat wegens den mist niet te Brussel was geland, te Oostende wilde dalen om twee Belgische passagiers aan boord te nemen. Te 14 uur was de lucht nog open, doch plotseling kwam een zware mist opzetten. Het vliegtuig kruiste een tijdlang in de lucht en kwam, toen het lager ging vliegen, in botsing met een 70 meter hoogen schoorsteen. Het bovenstuk van dezen schoorsteen, ter lengte van 15 meter brak af. Een vleugel en één der motoren werden van het toestel ge scheurd en kwamen terecht op het dak van een naast den schoorsteen liggend gebouw. Het vliegtuig viel en kwam ondersteboven op den grond. Het ongeluk met het toestel van de Sabena by Oostende kan niet geweten worden aan den piloot aldus het oordeel van den vlieger Georges Hanet, die getuige geweest is van de ramp en die een onderhoud heeft toegestaan aan een vertegenwoordiger van de „Derniere Heure". De oorzaak moet ge zocht worden in de gebrekkigheid van de vuurpijlen, die men had moeten afschieten, om den piloot Lambotte het vliegveld aan te wyzen. De eerste vuurpijl functionneerde goed. De tweede mislukte en de derde werd te laat de lucht ingezonden. Lambotte die hier had willen landen, begon met de landings manoeuvre na vuurpylen voor de plaats bepaling te hebben aangevraagd. Daar de vuurpijlen echter te laat kwam, vloog hij over het vliegveld heen en botste tegen het obstakel, dat aan den anderen kant stond. besloten is de zaak uit te vechten, wat ook de kosten zullep zyn. Ministers verlaten Nanking. Van het front is weinig nieuws te vertel len, alleen blijkt uit de jongste berichten, dat China er niet best voor staat. Zoo heeft de Chineesche regeering besloten de mi nisteries uit Nanking te doen vertrekken. De ministeries van financiën, buitenlandsche zaken en de volksgezondheid zullen te Jian- kau gevestigd worden, de overige zullen naar Tsjoengking in de provincie Tsetsjoean of naar Tsjangsja gaan. De militaire bureaux zullen te Nanking blijven, het oppercommando zal de stad tot het uiterste verdedigen. In het gebied van Sjanghai zyn nieuwe versterkingen aangekomen, men raamt het aantal Japansche soldaten hier thans op een kwart millioen. In het merengebied ten Oosten van Soet- sjau wordt hevig gevochten. Van Japansche zyde wordt medegedeeld, dat de opmarsch wordt gehinderd door de vele lijken van Chineezen op de wegen. Toen de Chineezen uit Kwinsan terugtrokken lieten zy de ly- ken van vijfduizend gesneuvelden, waaron der een generaal-majoor, achter. Kolonel Watteville, de vertegenwoordiger van het internationale roode kruis, schat de Chineesche verliezen sedert het begin van den strijd aan alle fronten op achthonderd duizend dooden en gewonden. Treedt Tsjang Kai Sjek af als premier? Van betrouwbare en gezaghebbende zijde wordt gemeld, dat Tsjang Kai Sjek het voornemen heeft af te treden als president van den uitvoerenden Joean en zich geheel te wijden aan zijn taak als opperbevelhebber van het Chineesche leger. De minister van financiën, Koeng, zou zich belasten met het premierschap en tegelijkertijd de portefeuille van finan ciën blijven beheeren. Graaf Wielopolska vraagt gratie voor zijn vrouw. - De Poolsche graaf Josef Wielopolska, wiens vrouw vier maanden geleden door de Duitsche autoriteiten te Berlijn werd gearresteerd als verdacht van spionnage, heeft het volgende telegram tot Hitier gericht „Doe een beroep op Uwe Excellentie, zoowel als mensch als vader. Sedert elf maanden bevindt myn vrouw zich te Berlijn in de gevangenis. Haar lot ligt in uwe han den. Geef ons dochtertje van zeven jaar haar moeder terug". Gravin Wielopolska bevindt zich thans in de gevangenis te Moabit in afwachting van het einde der instructie. Haar advocaat is niet op de hoogte gesteld van de ten laste gelegde feiten en hem werd ook niet toege staan zijn cliënte te bezoekene. Algemeen veronderstelt men, dat de gra vin zal worden uitgewisseld tegen een Duit- schers, die om dezelfde reden spionnage in Polen wordt gevangen gehouden. Slachtoffers van vergiftige paddestoe len. - In twee plaatsen in het Noorden van Portugal zijn zes personen na het eten van vergiftige paddestoelen gestorven. Verschei dene personen verkeeren nog in levensge vaar.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1