De Tweede Kamer beëindigde de algemeene beschouwingen. 'T OOG PARLEMENT Geen nieuws over de kabinetsformatie. GEEN MOTIES GESTELD. ^Binnenland Trein grijpt boerenkar. JteuilleUHt VAN AlMM De gouddiefstal te Utrecht. TWEEDE BLAD 2 (Van onzen parlementairen medewerker.) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de algemeene beschouwingen over de ryksbegrooting beëindigd en hoofdstuk I zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna nog zonder stemming volgden de hoofdstukken II (Hooge Colleges van Staat), het nieuwe hoofdstuk II A (de partement van Algemeene Zaken) en het wetsontwerp, dat op de instelling daarvan betrekking heeft; hoofdstuk VII A (Natio nale Schuld), hoofdstuk XIII (Onvoorzie ne uitgaven) en de Wet op de Middelen. Om zes uur kon het Kabinet in zijn ge heel voor eenigen tijd van de Kamer af scheid nemen; nu volgt de behandeling van de afzonderlijke begrootingshoofd- stukken. Bijna alle sprekers, die in eersten ter mijn aan het woord waren geweest, namen aan de replieken deel. Er viel namelijk onder elkaar nog al wat te verhapstuk ken! Socialisten tegen nationaal-socialis- ten en communisten, en retour; vrijzinnig democraten contra socialisten, en retour; de linkerzijde (d.w.z. de s.d.a.p., de libe ralen en de vrijz.-democraten) contra de antirevolutionnairen en de rechterzijde en bloc, enz. enz. Hier en daar een schalksche veeg over en weer, aan vermaningen aan het adres van de n.s.b. geen gebrek, aan verwijten in die richting nog minder, maar al met al toch geen vinnige debatten, behalve dan tusschen de heeren de Visser en Albarda over de ware democratie en de waarde, welke daaraan in Sovjet-Rusland wordt gehecht. Des voorzitters hamer hield den communist gemakkelijk binnen de perken; mr. van Schaik behoefde hem slechts een paar maal te gebruiken en dan nog voor „vergrijpen", die nu niet bepaald ver schrikkelijk te noemen waren. Tegen den heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) behoefde de voorzitter ook maar een paar keer met een hamertik te waar schuwen, om dezen geachten afgevaardig de vlug in het goede parlementaire spoor te brengen. Het is met die waarschuwingen als met een scheidsrechter op het voetbalveld, die een stevig partijtje verwacht en daarom direct voor zelfs kleine vergrijpen fluit. En met de n.s.b. is het als met den nieuwen jongen in de klas die eens pror beeren wil hoe ver hij gaan kan. Maar meester van Schaik laat niet met zich spotten! De heer Albarda begon zijn repliek met een apologie. De lezers herinneren zich, dat deze in eersten termijn zich heeft laten ontvallen, dat, wanneer de arbeiders alles lazen wat in de liberale bladen stond, het bloed langs de straat zou kunnen vloeien. Aan deze uitlating is door enkele leden aanstoot genomen, o.a. door den heer Bie- rema, die ze weinig in overeenstemming vond met de sociaal-democratische hulde betuigingen aan de de ïocratie, de vrij heid van het woord, enz De leider der soc.-dem. fractie erkende dat deze uitlating niet gelukkig was ge weest. Door onvolledigheid kan zij mis verstand wekken, heeft dit inderdaad ge daan en niemand viel daarvan een verwijt te maken. Maar bij den heer Albarda had geenerlei onzet bestaan tot uitlokking van of aansporing tot gewelddadigheid. Zijn bedoeling was alleen geweest te waar schuwen tegen artikelen, welke aan weers kanten verbittering wekken. U moogt dan ook weieens kijken naar uw eigen pers, merkte mr. Oud in zijn repliek op. Tijdens mijn ministerschap heb ik herhaaldelijk daarin gelezen van een „volksvijandige" regeering, en dat komt ook niet te pas! Er is eenige animositeit tusschen de partijen van deze heeren in de Kamer over onjuiste interpretatie van verkiezings- cyfers. De heer Albarda had voor de ver kiezingen voorspeld, dat de v. d. b. zijn trekken wel zou thuis krijgen, daar twee van zijn voormannen deel hadden aan de regeeringsmaatregelen en aan de aanpas singspolitiek in het algemeen. Die voor spelling is niet uitgekomen en met eenig leedvermaak wees de heer Oud daarop. Enfin, en zoo zijn er eenige dingen meer, bijv. ook dat mr. Oud in het groote aan tal stemmen, dat op dr. Colijn en hem is uitgebracht, een goedkeuring ziet van het beleid van het vorige Kabinet. De heer Albarda verweet de n.s.b. en de communisten, dat zij geheime geld bronnen hebben, terwijl daarentegen de herkomst van de geldmiddelen der s.d.a.p. openbaar is. En de stem van Barmat dan? vroeg de heer d'Ansembourg. (De heer Albarda wees die bewering af). En het geld van de zusterpartijen in het buitenland dan, die in vroeger jaren de socialistische beweging hebben ge steund, o.a. bij de oprichting van „Het Volk"? interpelleerde de heer de Visser. Niet dat hij dat kwalijk neemt, dat zuster partijen elkaar helpen, maar daarom was er nog geen aanleiding voor de sociaal democraten om zoo op de geheime midde len van de communisten af te geven. De Nederlandsche communisten hebben, mag men hem gelooven, niets te verbergen, ze krijgen geen geld van Moskou en ze voeren alleen maar de besluiten van de communistische internationale uit, gelijk de s.d.a.p. dat doet van de Tweede Inter nationale. Dat Stalin zijn oude mede-revo- lutionnairen uit 1917 vrijwel allemaal aan den kant had gezet, verbannen of laten dooden of verdwijnen, dat waren allemaal kwaadwillige leugens van Parijsche emi grantenblaadjes, welke de socialistische pers grif overneemt, terwijl ze niet de minste aandacht schenkt aan de pertinen te tegenspraken van het communistische orgaan. Tegenover de n.s.b. staan de andere po litieke partijen in onze volksvertegen woordiging uitermate gereserveerd, zooals men wel begrijpen zal. Men vraagt zich dan ook af wat zoo'n partij, die tegen het parlementaire stelsel is, zelf in het parle ment doet. In eersten termijn is reeds ge zegd, dat het parlement den nationaal- socialisten niet slecht genoeg kan zyn. Des te grooter wordt de afkeer ertegen. De heer d'Ansembourg zeide in zijn repliek, dat er bij de behandeling van de begrooting veel tijd en papier was „ver prutst", maar dat de regeering gerust kon zijn, want de uitslag stond van te voren al vast! Geen wonder aldus deze afge vaardigde dat de afkeer tegen het par lement groeit. Het leidersprincipe is het wat we hebben moeten. Als dr. Colijn nu eens opgetrokken was als de leider van een nationaal kabinet! Bij zijn rupliek kwam de minister-pre sident hierop terug. De nat.-socialist had hem de tak van Mozes willen toebedeelen, die zijn volk door de Roode Zee voerde. Doch Mozes aldus dr. Colijn leidde de Israëlieten naar het beloofde land en is deze vergelijking dan wel juist in verband met de n.s.b.? En als ik dan als „leider" had moeten optreden, waar zou de heer Mussert dan zijn gebleven? De Kamer had heel veel schik om dit snedige antwoord! De heer de Geer (c.h.) had te voren op gemerkt, dat de nationaal-socialisten ge zien hun houding tegenover het parlement, er niet naar moeten streven de oude marxisten te overtreffen (die tegen de sociale wetten stemden om den toestand zoo slecht mogelijk te doen zijn) maar dat zij beter zouden doen, deel uitmakende van het parlement, dat zoo goed mogelijk te laten functioneeren, in het belang van land en volk. Zooals men ziet, politieke muziek zat er genoeg in het debat. De theologische beschouwingen hebben evenmin ontbroken. Natuurlijk is de kwes tie van den grondslag van het kabinet en de formule, welke de formateur daarvoor gekozen had weer op de proppen gekomen. De heer Oud bleef zich afvragen, waarom er wijziging in die formule („positief" christendom) r.oodig was. De heer Colijn had immers zelf in de Eerste Kamer gezegd, dat het Kabinet, waarin vrijz.-democraten en liberalen zaten, zeker niet minder christelijk had ge regeerd dan zijn voorgangers van recht- sche signatuur. Veel wijzer zijn de leden niet geworden van de nadere discussie over deze en ande re punten van de kabinetsformatie. Dr. Bierema herinnerde nog aan de rol van bemiddelaar, welke de heer van Lidth de Jeude heeft getracht te spelen. Te ver geefs echter; toen er nog meer moeilijk heden waren gerezen kon dr. Colijn de formule niet meer wijzigen. De liberalen meenden te moeten blijven vast houden aan drie zetels voor. vrijzinnige ministers. Omdat dit ip de practyk drie liberalen zouden moeten zijn, nadat een andere vrijz.-democraat na mr. Oud ook gewei gerd had, kon dr. Colyn niet in dezen eisch treden, lichtte hij in zijn dupliek toe. De liberalen zullen het kabinet royaal tegemoet treden, verklaarde dr. Bierema, maar zij waarschuwen tegen het toespit sen van tegenstellingen, bijvoorbeeld door een integrale toepassing van de geheel verouderde Zondagswet. Dr. Deckers gaf uiteraard ook den steun van zijn fractie; hij had één reserve en wat hij daaromtrent zeide klonk wat dreigend: De r.-k.-fractie spreekt de hoop uit dat zij ook na de behandeling van de belangrijke wetsontwerpen (waarin de groote belan gen van onze volksgemeenschap op de proppen komen) kan doorgaan met het verleenen van dien steun. Dr. Colijn liet zich over de vele wen- schen van socialen aard niet meer uit. Hij verwees naar de discussie bij de afzonder lijke begrootingshoofdstukken en de wets ontwerpen. Laat de regeering nog een achterdeurtje open? De Kamer is duidelijk genoeg geweest, dat de regeering er niet komt met alleen de militaire uitgaven op den voorgrond te plaatsen. Dr. Colijn verwierp ten slotte met kracht de bewering, dat ons volk van achter de regeerir.gstafel in tweeën wordt gedeeld, waarvan de groepen van rechts dan het betere deel zouden zijn. Zonder een enkele motie is het groote debat geëindigd. Dat komt niet veel voor na de algemeene beschouwingen! Maar het zwaartepunt van de behandeling van de belangrijkste kwesties (o.a. de militai re voorstellen!) ligt in het debat over de concrete voorstellen. En dat is dicht ge noeg bij! Vijftienjarige jongen gedood, negen jarige ernstig gewond. Gisteren in den laten middag is op den onbewaakten overweg te Mill (N.Br.) 'n on geluk gebeurd, waarbij 'n 15-j. jongen werd gedood en een 9-jarige knaap ernstige ver wondingen opliep. Omstreeks half vijf passeerde een land bouwerswagen den overweg, terwijl juist op dat oogenblik uit de richting Boxtel een trein kwam aanrijden. De machinist kon niet tijdig meer remmen met het noodlottig ge volg, dat de wagen werd gegrepen en een eindweegs meegesleurd. Na dertig meter te zijn doorgereden, kwam de trein tot stil stand. Den 15-jarigen voerman van den wa gen, H. van Lanen, die dicht bij de plaats, waar 't ongeluk gebeurde, woont, vond men dood langs de spoorbaan. Zijn stoffelijk overschot werd naar het ouderlijk huis ver voerd. Naast van Lanen had nog op den bok ge zeten diens negen-jarige buurjongen, Henst, die het ongeluk zag aankomen en nog juist van den wagen kon springen. Hij kwam evenwel met een harden smak op den grond terecht en liep daarbij ernstige inwendige kneuzingen op. Hij werd bij zijn ouders bin nengebracht. Op het moment dat de trein den landbou werswagen greep, stond het paard reeds voorbij de rails, zoodat het dier ongedeerd bleef. De wagen is totaal vernield. De trein had ruim een kwartier vertraging. Door ALAN DAKE 8) „Gisternacht, geloof ik. Wacht u een oogenblik, daar ginds staat de chauffeur. Hé Bill.n Bill, wiens gezicht met olie besmeurd was, kwam langzamerhand naderbij. Ken- nedy nam hem apart. „Luister eens, om zekere redenen wil ik weten, of een vriend van mij vannacht de ze auto gehuurd heeft. Hij ziet er uit als een vrij oude man en draagt een jacquet en een zijden hoed". „Dat is zoo. Ik reed hem naar Davis Street, bij Victoria Station. Hij kwam terug met zijn dochter tenminste, ik dacht, dat het zijn dochter was". „Juist. Waar heb je hem heen gereden?" Bill keek wat wantrouwend, maar het gezicht van een bankbiljet van een pond in Kennedy's hand bracht zijn trouw aan het beroepsgeheim aan het wankelen. „Dicht bij Wapping Stairs", deelde hij mès. JDaar is een smal straatje, dat op de rvier uitkomt en Watling Street heet. Hij zei, dat ik op den hoek moest stoppen, maar voordat ik weer wegreed, zag ik hem en de jonge dame bij Quang binnengaan". „Quang?" „Een soort eethuis, waar de matrozen komen voor een goedkoop maal. Niet veel bijzonders! Ik was blij, toen ik er vandaan was". Het bankbiljet verwisselde van eigenaar en Kennedy ging heen. Eindelijk had hij iets vernomen, dat hem van dienst zou kunnen zijn, maar er waren helaas reeds meer dan twaalf uur verloopen, sinds Maxine was ontvoerd. Wat kon er in twaalf uren niet gebeurd zijn! Hij vond den weg naar Wapping en ver volgens naar Quang's eethuis. Het was een diepe, vuile winkel met groene luiken, en zag er van buiten onsmakelijk uit. Terwijl hij daar stond, slopen verscheidene Lasca- ren het smalle steegje binnen, keken naar hem, terwijl zij hem voorbij liepen, en gingen het huis binnen. Hij kwam tot het besef, dat er geen sprake van kon zijn, in het costuum, dat hij nu droeg, naar binnen te gaan. Hoe kostbaar de tijd ook was, het was volstrekt noodzakelijk, zich te ver mommen. Een tweedehands-kleerenwinkel in de buurt voorzag hem van hetgeen hij moest hebben vuile kleeren, die hoogst onaan genaam roken, stevige laarzen en een puntmuts. Hij ging naar huis en stak zich met eenigen weerzin in deze kleeren. Ge lukkig was mrs. Morrison gaan winkelen, en werd zij dus bewaard voor een schok. Weer ging hij op weg, voorbereid op aller lei moeilijkheden. Toen hij Quangs eethuis bereikte, trof hem een teleurstelling. Het huis was ge sloten, maar er was een kaart voor het raam, waarop de mededeeling stond, dat het om acht uur 's avonds weer geopend zou worden. Boven den winkel waren drie magazijnen en rechts ervan een nauwe gang. Hij liep die in en kwam in een waren doolhof. Er waren verscheidene deuren, waarop vreemde namen geschilderd waren, meest buitenlandsche. De gang liep dood in een venster, waarop „Han Su, tatoueerder" geschreven stond en waarop een vrouw was afgebeeld, die zoo afschuwelijk geta- toueerd was, dat het moeite kostte, ook maar een enkel stukje gewone huid op haar bijna naakt lichaam te vinden. Om den tijd te dooden, liep hij naar de rivier. In zijn heele leven had hij nog nooit zooiets morsigs gezien. Overal lag afval en de lucht in de smalle steegjes was ver schrikkelijk. De bewoners van deze buurt waren van allerlei nationaliteit, vanaf Grieken tot Chineezen, en eigenaardige ta len bereikten zijn ooren. Op de rivier lag een menigte schepen voor anker, terwijl er aan de kade verscheidene gelost werden. Maar het dagwerk was afgeloopen en een menigte stuwadoors verlieten de pak huizen. Hij was blij, dat hij de tweedehands-klee- ren had aangetrokken, want dat vergunde hem, rond te loopen, zonder kwade ver moedens op te wekken. Hij zag er in elk opzicht net zoo weerzinwekkend uit als de Vrijdag 19 November. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 7.309.8.Gr.pl. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Orgelspel. 12.Gr.pl. 12.30 Avro- dansorkest en soliste. 1.De Pal- ladians. 2.Boekbespr. 2.30 Gr.pl. 3.30 Avro-dansorkest. 4.Gr.pl. 5.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.Optreden van amateurs. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gr.pl. 7.De jeugd in crisistijd, causerie. 7.20 Gr.pl. 7.25 ANP-ber. 7.30 Ber. 7.35 Lezen in den Bijbel, causerie. 8.Viola d'amore en cembalo. 8.30 Literaire causerie. 9.Amsterd. Vondel-herdenking. 9.30 VARA- Maandrevue mmv. solisten en The Lueky Birds. 10.Fantasia. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-a vond wij ding. 11.Hollandsch Strijktrio, sopraan en pianobegeleiding. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.Gr. pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing, medita tie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. Gr.pl. 11.15 Sopraan en piano. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.25 Christ. Lectuur. 3.Gr.pl. 4. Viool en piano. 5.Deel. en gr.pl. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.Ber. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Rep. 8. ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Arnh. Orkestver. en solist. 9.Bijbelsche causerie. 9.30 Verv. concert. (10. ANP-ber.) 10.25 Gr.pl. 10.45 Cause rie over schermen. 11.12.fGr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pianovoordr. 12.10 Bas-bariton en orgel. 12.50 H. Hall en zijn Band. I.352.20 Het Beech-Strijkkwar- tet. 4.20 Causerie over Jazzmuziek (met gr.pl.) 4.50 Radiotooneel. 5.20 Cellovoordr. 5.40 Het Reynolds Octet. 6.20 Ber. 6.45 Das wirkliche Tirol, causerie. 7.05 Populaire lichte muziek. 7.30 Muz. causerie. 7.50 Zang. 8.15 What is best worth ha- ving in life, causerie. 8.35 Gev. progr. 9.20 Ber. 9.40 The Mineral and the Mine, causerie. 10.10 Het Shadwick Strijkkwartet en solisten. II.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 8.55, 10.40 en 11.20 Gr.pl. 12.20 Evrard- orkest en zang. 4.35 Cembalovoor dracht. 5.20 Amati-kwartet en so listen. 8.35 Gr.pl. 8.50 Radiotooneel* 10.50 Gr.pl. 11.20—1.05 Orkestcon cert mmv. het Vrouwenkoor Félix Raugel. KEULEN, 456 M. 5.50 Schupo- orkest. 7.50 Omroepschrammel- ensemble en solisten. 11.20 Om- roepkleinorkest en instr. kwartet. I.35 Gr.pl. 3.20 Omroep- Amuse^ mentsorkest. 6.30 Viool en piano 7.— H. Hagestedt's orkest eri solist. 8.20 Vroolijk progr. 9.50 II.20 O. Joost's orkest, pianoduo en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 6.20 Pianoduetten. 7.40 Gr.pl, 8.20 Radiotooneel met muziek. 10.30— 11.20 Ensemble voor oude muziek en van de Velde's cappella koor. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroep- salonorkest. 1.302.20 Gr.pl. 5.20 Accordeonmuziek. 6.05 en 6.35 Gr. pl. 6.50 Pianovoordr. 7.10 Salon orkest. 7.35 Zang. 8.20 Omroepsym- phonie-orkest en soliste. 10.30 11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest en solisten. 8.20 Ber. 8.35 Deel. en gr.pl. 9.20 Ber. 9.50—11.20 Oskar Joost en zijn orkest mmv. solisten. (10.05—10.20 Weerbericht). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Parijs R. 9.20—11.20, Keulen 11.20—12.20, Parijs R. 12.2013.20 Brussel VL 13.2014.20, Normandië 14.20— 15.20, Keulen 15.2016.20, Luxem burg 16.2017.20, Brussel Fr. 17.20 —18.20, Lond. Reg. 18.20—18.50, Brussel Fr. 18.5019.20, Brussel VL 19.20—19.50, Lond. Reg. 19.50 20.20, Brussel Fr. 20.20—21.20, Droitwich 21.2021.40, Weenen 21.40—22.50, Berlijn 22.50—23.20, Weenen 23.2024. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Nor mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10—13.35, Lond. Reg. 13.3517.20, Droitwich 17.2018.20, Normandië 18.20 18.45, Droitwich 18.4520.15, Wee nen 20.15—22.45, Lond. Reg. 22.45 23.20, Droitwich 23.2024. Lijn 5: Diversen. Vroegtijdige publicatie bemoei lijkt het onderzoek. De Utrechtsche justitie stuit bij het onderzoek in de strafzaak inzake den gouddiefstal aan het tandheelkundig insti tuut te Utrecht op onvoorziene moeilijk heden. Deels is daarvan de oorzaak de vroeg tijdige publicatie van de arrestatie van den eersten verdachte. Deze arrestatie werd te Amsterdam verricht. De Utrecht sche recherche had deze arrestatie voor- loopig niet bekend willen maken in het belang van het onderzoek, daar reeds aanstonds werd vermoed, dat meer dan één persoon bij dezen diefstal was betrokken. De publicatie, welke in Amsterdam haar oorsprong vond, heeft de taak van de Utrechtsche recherche aanmerkelijk ver zwaard. Toen de raadsman van den eersten ar restant in deze strafzaak, de Haagsche advocaat mr. M. H. Huygens uit de dag bladen kenmis nam van de aanhouding van zijn cliënt, heeft hij zich onmiddellijk met hem in verbinding gesteld. Op deze wijze kwam de verdediger van den eersten ver dachte ook in contact met de andere daders van dezen diefstal. Vermoedelijk heeft vooral de Haagsche verdachte van het een en ander profijt weten te trekken. Geruimen tijd heeft het geduurd, voordat de politie dezen man kon arresteeren. Dit geschiedde ook al op een niet bijzonder gebruikelijke wijze, doordat deze verdachte zich vrijwillig bij d« Utrechtsche rechtbank vervoegde om daar zijn onschuld te komen bewijzen. De rechtbank was evenwel van een andere meening en liet dezen man aanstond» ar resteeren. Deze verdachte heeft zich even wel zoodanig in deze strafzaak kunnen in werken, dat het onderzoek hierdoor aan merkelijk wordt belemmerd. Inmiddels werkt de Utrechtsche recher che onvermoeid verder. De in beslaf ge nomen klomp goud is naar schatting «et de totale hoeveelheid. Gespeurd wordt daarom naar de rest van het verdwet®. goud. Uit een en ander meent Utrechtsche recherche, dat het niet onmo gelijk is, dat nog meer arrestaties zullen volgen. H. J. DE BOER t Te Bloemendaal is, 64 jaar oud, na kor te ongesteldheid overleden de heer H. de Boer, directeur van de N.V. Graanfac- tor en Veembedrijf te Koog 'aan de Zaan. De heer de Boer, die vroeger te Koog aan de Zaan zijn woonplaats had, doch reeds 1012 jaar ingezetene van Bloe mendaal was, was een bekend en alge meen geacht Zaanlander, die door flF sympathieke persoonlijkheid en P1"6™*! omgangsvormen veel vrienden had. U' zijn Zaanschen tijd bewaart men nog de herinnering aan de bemoeiingen voor de Luthersche gemeente, waarvan h'j dia*®" was, en aan zijn bestuursfunctie bij Nutsspaarbank. Overigens trad de heer Boer in het openbaar niet op den voor grond. rondsluipende wezens rondom hem. Hij keerde bij Quangs eethuis, maar alles bleef daar stil. De tijd ging hem veel te lang zaam voorbij. Na een schijnbaar oneindigen tijd bemerkte hij, dat hy nog een uur moest wachten. En intusschen was Maxine een gevangene in handen van het meest dui velachtige wezen, dat het lot hem ooit had doen ontmoeten. Eindelijk sloeg een klok in de verte acht. Hij keerde terug en ging naar het eethuis. Toen hij het bereikte, was de dubbele deur open en liepen verscheidene mannen naar binnen. Het werd nu donker en de gaslantaarns werden aangestoken. Hij gluurde naar binnen en zag een lange kamer vol ruwe banken en tafels, met een glazen scherm aan het eind, waarachter waarschijnlijk de culinaire schikkingen werden getroffen. Als in elk ander deel van die buurt hing er een vreeselijke lucht een mengsel van luchtjes, die samen een afschuwelijken stank vormden, waarin knoflook een groote rol speelde. Zijn moed samenvattend, sloop hij naar binnen en ging aan een tafel zitten, tegen over de vier mannen, die vóór hem waren binnengekomen. Een vrouw van twijfelach tige afkomst zat aan een lessenaar en telde het wisselgeld in de lade, en een Chinees, met een schort om zijn middel, was bezig, het menu van den dag op te schrijven. Een vervaarlijk gebonk van het hongerige vier tal bracht hem ertoe, de kamer door te glijden, terwijl zijn verweerd gezicht tot 'n grijns getrokken was, die van het eene oor tot het andere reikte. „Hebben Loe noodig?" vroeg hij. „Wat is er te krijgen? Gooi ons d» eens toe!" ^BLj Na eenig twisten bestelden zij ie1®' kellner kwam nu naar Kennedy toe. nam de lijst en trachtte iets te vin^e^jjen hij zou kunnen probeeren te eten. "uss ,ond een opsomming van vreemde dingen v hij „biefstuk" en besloot, dat hij ®a veiligst kon riskeeren. „Duren vijf minuten", lispelde Loe- „Goed". „Niet drinken?" „Bier". m\. Loe knikte en snelde heen. Een Paa nuten later kwam hij terug met een 8 ten dienbak, dien hij kunstig op de van twee gele vingers in evenwicht Daarop stond het eten voor het vier een glas bier voor Kennedy. Toen alles had afgeleverd, drukte Loe zic Jj-j het tusschenschot en leek zoo wel e van de wandversiering. jer en Kennedy nam een teugje van he vroeg zich af, wat hü nu verde bjn- doen. Zijn hoofddoel was, het ge een nen te dringen Hü keek rond en tre(jen deur aan het eind, waarheen drie zjj<je leidden, en aan de tegenovergest*»1 nog een deur. Hü riep Loe. vrijgen' „Kan ik hier een kermisbed vroeg hü barsch. -erp Ken' Loe trok zün lippen samen en w nedy snel een onderzoekenden „Baas loepen", lispelde hü- I (Wordt vervttëd

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6