fj\ uitentand JCetk Sdiool 3ingezonden Stukken Qemeeatecadeit De strijd tegen de Joden in Duitschland. Nieuws in 't kort. UITGEEST DERDE BLAD Naar aanleiding van de tentoon stelling te München. Prof. dr. D. Cohen schrijft aan het Hbl.: „De Duitscher behoeft zich thans voor Duitschland niet meer te schamen", heeft onlangs de Führer und Reichskanzler ge zegd. Men verbaast zich over deze uit spraak, als men den catalogus ziet van de tentoonstelling „Der ewige Jude", thans te München georganiseerd. Waar is de zin voor objectief-wetenschappelijk onderzoek, eens Duitschland's rechtmatige roem, ge bleven? Nadat men het afzichtelijk affiche der tentoonstelling, dat op den omslag is afge beeld, heeft doorstaan, volgen afbeeldingen van enkele Joden, die als misdadigers wor den beschouwd (hoe gering moet hun aan tal wel wezen, als zelfs antisemieten nimmer nieuwe kunnen vinden) en de prenten van het soort, dat nimmer ontbreekt in de door Julius Streicher uigegeven publicaties. Vervolgens wordt „Juda's wereldmacht" in het licht gesteld in de portretten of carica- turen van de edelste geesten op het gebied van kunst en wetenschap: Felix Men- delssohn, Liebermann, Mahler, Bruno Wal- ter, Jehudi Menuhin, Einstein, Elisabeth Bergner, Stephan Zweig, Rathenau, Freud; van bankiers en leiders van groote maat schappijen, die hun land ten zegen zijn geweest En vele van deze portretten zijn voorzien van bijschriften, die niet alleen den Duitschers, maar eiken lezer met schaamte moeten vervullen, als hij be denkt, dat zóó wordt geschreven over menschen, die duizenden en tienduizenden genot, troost en geluk hebben geschonken. Indien men eens een tentoonstelling „Das ewige Deutsch" zou organiseeren, het zou niet moeilijk vallen, aan te toonen, hoe juist de Duitscher zich in alle werelddee- len genesteld heeft, en er op nat.-socialis- tisch bevel het „Deutschtum" propageert. Ook Nederland en de koloniën zouden daartoe materiaal kunnen bijeen brengen. Het zou gemakkelijk zijn, Duitsche misda digers als Haarmann, kindermoordenaars als Seefeld af te beelden, gevallen van corruptie onder de nat.-socialisten te noe men, de gruwelijkheid van veemmoorden en de verheerlijking daarvan door het nat.-soc. Duitschland ten toon te stellen. Maar wie, die den zin voor wetenschap en beschaving niet gansch verloren heeft, zou daarvoor den Duitschen geest verantwoor delijk stellen, gelijk met het ginds den Joodschen doet? Wie zou, denkend aan Kant of Goethe of Beethoven zou haten, deze groote geesten te bezoedelen? Hoe wonderlijk moet het gemoed van hen. die zulk een tentoonstelling op touw zetten en het is droevig te bedenken, dat dit de tegenwoordige machthebbers in Duitschland zijn wel zijn geconstrueerd? Is het hun niet genoeg, dat zij tienduizen den Joodsche gezinnen tot rampspoed, ve len tot zelfmoord hebben gebracht? Een dergelijk festijn van Jodenhaat, waarbij ook de Joden in het buitenland worden beschimpt, is immers thans volko men overbodig geworden om in het Derde Rijk anti-Joodsche actie te ontketenen. Be halve in de groote steden beweegt zij immers bijna niemand meer, nog bij Joden te koopen of met hen om te gaan; kinderen worden op school gestraft, als ouders deze misdaad begaan; Joodsche advocaten zijn thans vrijwel uitgeschakeld; de universi teiten zijn, al is er een pijnlijk tekort aan docenten, „Judenrein". Officieele personen willen den Jood niet meer voor een monde ling onderhoud ontvangen; alleen schrifte lijk verkeer is nog toegestaan. Verblijf in vacantie-oorden is zelfs den Joodschen kinderen ontzegd, om van de anderen maar niet te spreken. Ja, levens middelen en medicijnen kunnen hun wor den geweigerd. Twist met een „Arischen" buurman kan tot intrekking van de pas en zelfs tot uitwijzing leiden. En is een Jood, omdat hij geen klanten meer heeft, of een concurrent het wenscht, gedwongen, zijn zaak te verkoopen, dan wordt de prijs door een nat.-socialistische instantie bepaald. Joodsche kinderen, die in Duitschland geen opleiding kunnen krijgen, en deze in het buitenland vinden, mogen hun ouders niet meer bezoeken, noch dan met groote moeite hun ouders hen. Tienduizenden hebben Jiet land al verlaten, tuinduizenden anderen staan, ondanks hun liefde voor den grond waar zij geboren zijn, tot den uittocht gereed. Wat drijft dan de machthebbers tot deze steeds feller uitbarstingen? Waarom moet de geteisterde Jood het voorwerp blij ven, waartegen de geest van het Derde Rijk woedt, door geen wetenschap of medelijder, meer getemperd, terwijl de Duitsche geest, eens in het verleden, mi'lioenen, ja gansch de wereld wilde omvatten met die hooge gedachte, die Beethoven tot zijn schoonste schepping bezielde? Twee journalisten gearresteerd. Het Poolsche Telegraaf Agentschap ver neemt uit Moskou, dat de hoofdredacteur van het „Journal de Moscou", Viktor Kin, en een tweede redacteur van dit blad, gearresteerd zijn. Kin was vroeger correspondent voor het agentschap Tass in Rome en Parijs. Eerste minister van de Oekraine ge arresteerd. - De Rigasche correspondent van de „Times" meldt aan zijn blad, dat volgens een betrouwbaar bericht uit lef, de eerste minister van de Oekraine, Bondarenko, ge arresteerd is en thans te Moskou verhoord wordt Hij wordt er van beschuldigd in ver raderlijk contact te hebben gestaan met Oekrainsche separatisten en met een anti- Sowjet centrum in Berlijn. Hij zou op 7 November zijn gearresteerd. Bondarenko is eerst in Septemper jl aangesteld als eerste minister van de Oekraine, nadat zijn voor ganger in deze functie de hand aan zichzelf had geslagen. Spaansche burgeroorlog maakt Zuid- Afrikaander tot autodief. - Ten einde zijn vrouw naar Spanje te kunnen zenden om haar moeder af te halen, heeft Koenraad Jacob Leendertz zich in Johannesburg aan diefstal van een auto schuldig gemaakt. Aldus luidde de ongewone verdediging van Leendertz, toen hij schuldig was bevonden aan den dielstal van een auto, waarvoor hij veroordeeld werd tot vier maanden gevan genisstraf met dwangarbeid. Hij had een auto, die hij op afbetaling had gekocht, den zelfden dag voor dertienhonderd gulden verkocht. De moeder van zijn vrouw, een Spaansche, had den geheelen oorlog in het Zuiden van Spanje gewoond. Haar brieven hadden zijn vrouw zoodanig overstuur ge bracht, dat hiervan een zenuwinzinking het gevolg was. Leendertz verklaarde nu, dat hij geld beschikbaar wüde hebben, om zijn vrouw naar Spanje te sturen om haar moeder af te halen. Klok met een houten uurwerk. - In Zuid-Afrika in het museum te Port Elisa beth heeft men onder den rommel een 300 jaar oude klok gevonden met een houten uurwerk, die, na gerepareerd te zijn, weer uitstekend loopt. De vinder won den raad in van een klok kenmaker, die photo's en bijzonderheden opzond naar een bekende Zwitsersche klokkenfabriek. De klok, die als datum draagt 1640, is nu gerepareerd en loopt weer uitstekend. De „Osservatore Romano" ongerust. - De „Osservatore Romano" maakt zich onge rust over den religieusen toestand in Duitschland. Steeds meer moeilijkheden worden het godsdienstig leven in den weg gelegd. Het blad schrijft, dat het bericht dat de passiespelen te Oberammergau ver vangen zullen worden door „arische spe len" hoewel het is tegengesproken, in groote trekken juist is. Verder wijst het blad op het in beslag nemen van godsdienstige boeken te München en het ontbinden van katholieke jeugdboeken door de Gestapo te München en Trier, hoewel deze bonden overeenkomstig het concordaat mochten be staan, alsmede op het opheffen van de con- fessioneele scholen te Trier, zoowel de katholieke als de protestante. Het blad voegt hier aan toe, dat te Nympteriburg de kapel van het pensionaat van de „Engelsche dames" is omgevormd in een sportmuseum, waarbij er op wordt gewezen dat de ker ken in Rusland een zelfde lot hebben onder gaan. Nationaal-Socialisten gearresteerd. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ween- sche politie twaalf nationaal-socialisten heeft gearresteerd wegens het exploiteeren van een drukkerij, waar de Oesterreichische Beobachter werd samengesteld. Communisten veroordeeld. - De bij zondere Romeinsche rechtbank tot bescher ming van den Staat heeft gisteravond een nieuwe groep van 25 communisten veroor deeld. De leider, die in directe verbinding met de communistische centrale te Brussel heeft gestaan, werd veroordeeld tot tien jaren tuchthuisstraf, twee anderen tot zes jaren tuchthuisstraf. Twintig beklaagden werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen, varieerende van een tot vier jaren, terwijl de twee overige be schuldigden werden vrijgesproken. Internationale dievenbende gesnapt. - In. een bontmagazijn te Parijs heeft de politie gisteren een internationale dieven bende op heeterdaad betrapt. In totaal werden zes personen gearresteerd, die allen in Polen geboren zijn. Zes mijnwerkers ingesloten. - In een schacht van. de Koningin Luise-mijn te Hindenburg (Duitschl.), zijn zes mijnwer kers door een instorting van de buiten wereld afgesloten. Het is tot dusver niet gelukt, met hen in verbinding te komen. Een meteoorsteen in Britsch Guyana. - In het district Rupunuoi in Britsch Guyana is een meteoorsteen terecht gekomen. Vol gens mededeeling van een lid van het Amerikaansehc museum voor natuurge schiedenis heeft de meteoor zich een weg van 56 kilometer lengte door een woud gebaand.. Onder de inboorlingen brak een paniek uit. Oude granaat ontploft. - Bij Queiro in de Italiaansche provincie Belluno, heb ben een aantal werklieden in het land een oude granaat gevonden. Toen zij poogden het projectiel te de- monteeren ontplofte het, waardoor vijf ar beiders op slag werden gedood, terwijl twee anderen aan de opgeloopen kwetsuren later overleden. Voor advocaten! - Wij kennen de hu welijkswetgeving van den staat Noord- Carolina niet, en kunnen dus geen juri dische beschouwingen wijden aan de meri tes van het volgende gevaL Basil Pat Ryan is 28 jaar oud, en daar hij een kleinzoon is van wijlen den millionnair Thomas For tune Ryan, zal hij wel vermogend zijn of het later worden. De jongeman bevindt zich in moeilijkheden en hij heeft andere menschen in even groote moeilijkheden gebracht. Heel in de vroegte van den och tend op 5 November had Ryan zich wat te buitengegaan aan de overmatige koppige locale whiskey. De gevolgen bleven niet uit. De jonge Ryan ontmoette een meisje, zag er vermoedelijk twee en vond ze beiden schattig, bekoorlijk en geschikt om met hem verder het leven door te gaan. Met de helft van deze optische tweeling ver loofde Ryan zich en na nog een beperkt aantal minuten was het huwelijk met maximale snelheid en een minimum van formaliteit voltrokken, waarop de jonge ling het bewustzijn verloor en pas ont waakte toen hij al een paar dagen in het hospitaal had gelegen. Hij is nu uit het ziekenhuis ontslagen en zijn eerste hande ling was aan het jonge mevrouwtje te tele- foneeren, „dat hij geenszins in liefde voor haar gloeide". Bovendien vertelde hij aan de nieuwbakken mevrouw Ryan, dat hij zich van de heele zaak niets meer her innerde en dat hij dat nu maar eerlijk zou bekennen, terwijl hij tevens verklaarde het diep te betreuren, dat hij haar en haar familie in deze scheeve positie had ge bracht. Mevrouw Ryan echter, voor haar huwelijk een juffrouw Martha Barkley, heeft zich voorzien van de hulp van twee advocaten en is niet van plan het zoomaar te laten afloopen. De maatschappelijke posi tie van den jongen Ryan is niet overwel digend voornaam. Hij is assistent van den oefenmeester van e#n voetbalploeg aan een middelbare school. De betrekkelijkheid der dingen. - Voor spellen is altijd gevaarlijk. De dingen van de wereld hebben de neiging om altijd anders uit te vallen dan vermoed, verwacht of gewenscht wordt. Zelfs de vermaarde Amerikaansche artikelschrijver en prima journalist H. L. Mencken heeft zich thans in de vingers gesneden met een voorspel ling over de politieke toekomst van presi dent Roosevelt Twee jaar geleden had hij georakeld, dat president Roosevelt in 1940 ongetwijfeld door de Republikeinen zou worden verslagen, al kwamen dezen zelf „met een Chinees als hun candidaat". Thans echter heeft Mencken voorspeld, dat Roo sevelt wel degelijk als overwinnaar uit de bus zal komen in 1940 en wel omdat het zijn tegenstanders nu eenmaal onmogelijk zal zijn met een nog grooter kwakzalver of een nog grooter hansworst voor de menigte te komen. De waarheid is natuurlijk in dezen, dat men over een al of niet ver kiezen van Roosevelt in 1940 vermoedelijk niets kan voorspellen, omdat hij wel trouw zal blijven aan de traditie van anderhalve eeuw, reeds vastgelegd door George Washing ton zelf, dat de Ver. Staten geen president gedurende drie termijnen aan het hoofd van 's lands bestuur moeten laten. Er zijn inderdaad zeer populaire figuren geweest, die een poging hebben gegaan met deze traditie te breken, maar zij hebben het dan ook afgelegd. ER DREIGT GEVAAR! Ons werd toegezonden een brochure over den noodtoestand bij het lager onder wijs, uitgegeven door de gezamenlijke onderwijzers-organisaties. Duidelijk komt in deze brochure uit het groote gevaar dat door de diverse bezuini gingen op openbaar en bijzonder lager on derwijs is ontstaan. Immers, het onderwijs kan door overvolle klassen in het geheel niet tot zijn recht komen Het drilsysteem is weer een harde noodzaak geworden, wil er orde een eerste vereischte zijn, en van een wer kelijke opvoeding kan niets meer komen. Op het oogenblik is het aantal werklooze onderwijzers te schatten op ongeveer 15.000 en het is alleen aan het instituut „kweeke- ling met acte" te danken, dat de toestand nog niet veel slecher is. Tot slot roept de brochure alle ouders en opvoeders op in hun eigen belang en dat van hun kinderen de actie van de 5 on derwijzersbonden te steunen. Ieder, dien het onderwijs ter harte gaat, raden wij aan deze brochure te koopen en te lezen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 NOVEMBER 1937. ALKMAAR. Groote kerk, 10 uur, ds. van Dop. Groote Kerk, Consistoriekamer, Vrijdag avond, half 9, bijbelcursus, door ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Wassink. Kapelkerk, 5 uur, ds. Warners. Rem. Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Et'. Luth. Kerk, Oudegracht, 10.30 uur, ds. Munter van Zutphen; 7 uur, ds. Gron- loh van Amsterdam. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Tref fers (extra coll.) Geref. Kerk, 10 en 5 uur, ds. von Meyen- feldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woens dagavond, 8.15 uur, bijbellezing, ds. van Dop. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, 10.15 uur, (onderwerp: „Onverhoorde gebeden") en 7 uur (voorbereiding), ds. Ruys. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zaterdagavond, 7 uur, bidstond; 8 uur, openluchtbijeenkomst op de Steenenbrug, leider kolonel Buiterman; Zondag, 7.30 uur, bidstond; 10 uur, heili- gingsdienst; 3.30 uur, verblijdingssamen- komst; 8 uur, verlossingsbijeenkomst; Maandagmiddag half 3, openbare samen komst, 's avonds 8 uur, bijzondere meeting; leider der samenkomsten kolonel Bulter- man van Amsterdam. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, geen dienst. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 uur. leesdienst; 5.30 uur, ds. van Andel van St. Pancras. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer G. C. Molenaar, cand. te Arnhem. BARSINGERHORN, geen dienst. BURGERBRUG, 10.30 uur, ds. v. Beek. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. DIRKSHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Boerendonk. EENIGENBURG, 10 uur, ds. van Wichen. EGMOND AAN ZEE, 10.30 uur, ds. Roobol. Oud kath. kerk, geen opgaaf ontvangen. EGMONDBINNEN, 9.30 uur, ds. RooboL GROET, geen opgaaf ontvangen. GROOTSCHERMER, av. 7 uur, ds. Kastein. HEILOO. av. 7 uur, ds. Bloemhoff (H. Avondmaal). Nederl Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. Waardenburg, van Haarlem. HARINGHUIZEN, 10 uur, ds. Eikema (verkiezing Kerkeraadsleden). HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. v. d Kam. KOEDIJK. 11 uur, ds. van Mullem. KOLHORN, voorm. 10 uur, ds. Witkop. LIMMEN, 9.30 uur, ds. van Mullem. NIEUWE N IE DORP, Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. OUESLUIS, nam. 2 uur, ds. Witkop. OUDESLUIS, Doopsgezinde Gemeente, 10 uur, ds R. van der Veen. OUDE NIEDORP, 10 uur, ds. de Leeuw. PETTEN, geen dienst. OOSTGRAFTDIJK, av. 7 uur, ds. Loysen. OUDORP, 10 uur, ds. Loysen. OTERLEEK, 10 uur, ds. Heep. OUDKARSPEL, geen dienst. SCHERMERHORN, geen dienst wegens vacaturebeurt. SCHOORL. geen opgaaf ontvangen. SINT PANCRAS, 10 en 2.30 uur, ds. Kok van Oosterend (Texel). STOMPETOREN, geen dienst wegens vacaturebeurt. Evangelisatie, 10 uur, de heer Berkhof, van Amsterdam. SCHAGEN, nam. 7 uur, ds. Eikema. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. SCHAGERBRUG, geen dienst. UITGEEST, av. 7 uur, ds. Hanneman (H. Avondmaal). Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer Frankema van Amsterdam; 11.40 uur Zondagsscnool. URSEM, av. 7 uur, ds. de Pree. VALKKOOG, av. 7 uur, ds. Tinholt. WINKEL, geen dienst. WARME NHUIZEN, geen opgaaf ont vangen. WESTGRAFTDIJK, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, 10 uur, ds. v. d. Heide. ZUIDSCHERMER, geen dienst. OUDERAVOND NIC. BEETSSCHOOL, Onder voorzitterschap van het waar nemend hoofd, den heer K. de Vries, werd Woensdag een ouderavond dezer school ge daan. Na de opening werden de ouders vergast op een zangnummer, gewijd aan het af scheid van den heer Ooykaas, die onlangs het onderwijs met pensioen heeft verlaten. Dit lied is gemaakt door den heer de Vries op een melodie van den heer Ooykaas, welke deze indertijd eens had gemaakt. Mevr. de Vries heeft een passende piano-begeleiding gemaakt en gespeeld. Hierna nam de voor zitter het woord en nam deze gelegenheid te baat om den heer Ooykaas namens col lega's en ouders dank te zeggen voor alles wat hij voor het onderwijs in het algemeen en voor de Nic. Beetsschool in het bijzon der heeft gedaan. Vervolgens kwam het punt „bijbelonder- wijs op de lagere school" aan de orde. De voorzitter leidde dit onderwerp zeer serieus in. Terwijl de ouders in de gelegenheid wer den gesteld hun gedachten nog eens over deze kwestie te laten gaan, werd begonnen met de verkiezing van een nieuw lid der oudercommissie in plaats van den heer v. d. Stok, niet herkiesbaar. De heer Kleimeer werd in deze gekozen en nam deze benoe ming aan. Nadat gepauzeerd was onder het gebruik van een kopje thee, werd den ouders ge vraagd naar hun meening in zake bijbel- onderwijs op de lagere schooL Een vijftal sprekers meldde zich aan en al spoedig bleek, dat een groote meerderheid er tegen is, dit onderwijs als deel van het leerplan op de lagere school in te voeren. Een ge houden stemming wees dit duidelijk uit. Alvorens de rondvraag aan de orde ge steld werd, besprak de voorzitter nog de brochure, die is uitgegeven door de onder- wijzersvereenigingen van alle gezindten. Daar het inmiddels al zeer laat was gewor den, vertelde hij in groote lijnen iets van deze actie, waar voor deze keer mede moest worden volstaan. Bij de rondvraag werd nog ter sprake ge bracht de mogelijkheid de scholen 's mid dags een half uur eerder te doen eindigen. De voorzitter wijdde nog eenige woorden aan de heeren Lammes en v. d. Stok, bei den door ziekte afwezig. De laatste werd hartelijk dank gebracht voor de steun, die hjj in de ouder-commissie steeds is geweest. Alvorens de heer de Vries als waar nemend hoofd de bijeenkomst sloot, dankte een der commisise-leden hem voor de cor recte en prettige leiding. Hierna volgde sluiting. HET ACHTERLICHTJE. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling is door mij het stuk in uw blad gelezen in verband met de daarin voorgestelde monteering van het achter licht, om controle op het branden van het achterlicht te hebben. Het daarin voorgestelde komt met de practijk in botsing, om de eenvoudige reden, dat bij die toepassing het achterlampje even veel stroom gebruikt als de voorlamp, het geen parallel niet het geval is, en ook niet gewenscht is. Het is de behoefte voor een wielrijder, dat de voorlamp een sterk licht uitstraalt voor verlichting van het wegvlak, deze be hoefte bestaat niet voor het achterlampje, dat moet alleen voldoende de refector ver lichten, dus heeft veel minder Amperre, b.v. 0.04 Amp., terwijl de voorlomp gebruikt b.v. 0,25 k 0,30 Amp. soms nog hooger, dit dient geregeld te worden naar het stroom- type der dynamo. Het toepassen van serieschakeling kan met KON H.AAR BEEN NAUWELIJKS GEBRUIKEN DOOR RHEUMATISCHE PIJN IN DE KNIE. „Ik heb altijd erg veel last gehad van rheumatische pijnen. Eén knie was zóo pijnlijk, dat ik mijn been nauwelijks ge bruiken kon. Op aanraden van een vrien din probeerde ik de kleine dagelijkscha dosis Kruschen Salts en vond hierbij be slist baat. Ik voelde mij over het geheel veel beter en heb nooit meer een aanval van rheumatische pijn gehad." Mevr. A. G. te L. Rheumatische pijnen worden meestal veroorzaakt doo~ een overmaat van urine zuur in het organisme. De zes zouten in Kruschen Salts zorgen er voor, dat dit gevaarlijke urinezuur, alsmede alle andere schadelijke afvalstoffen langs natuurlijken weg zacht en volkomen worden verwij derd, zoodat de oorzaak van Uw pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. de bovengenoemde ongelijksoortige lampjes niet plaats vinden, omdat het Amperre zwakke achterlampje den stroom voor de voorlamp niet doorlaat. Voor controle op het achterlicht is m i. een andere oplossing noodig, en m.i. ook mogelijk zonder dat het gaat ten kosten van het lichtvolume der voorlamp. Dit is echter iets dat met de fabrikanten der achterlichtjes in overleg geregeld kan worden door kleine wijziging in de uitvoe ring, het is wel jammer, dat het bezwaar der controle niet bij voorbaat is gezien, maar het feit is er en dient zoo spoedig mogelijk opgelost te worden, in het belang van de gebruikers en de algemeene veiligheid. Inmiddels dank voor U opname. J. B. A. DE ONAANTASTBARE BOOMEN. Mijnheer de Redacteur. Nu de gemeenteraad o.a. voor de vraag gesteld wordt: „het bouwen van een gym nasium in den Bergerhout", zal zij hiermede voor een zeer moeüijke keus ge steld worden, aangezien dit tevens betee- kent: „Boomen rooien!" De groote angst daarvoor is wel gebleken uit de boomen kwestie „Westerlicht en Lindegracht", zoo dat, dit in aanmerking nemende, het gym nasium géén kans in den Bergerhout heeft. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend voor de plaatsruimte. v. S. De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag ten raadhuize onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. van de Ven. Het voorstel van B. en W. om den ambte naar voor de steunverleening over 1938 een toelage te verleenen van 250 werd zonder h. s. aangenomen, evenals de ver vroeging van de laatste periodieke ver hooging van den ambtenaar J. C. Molenaar, waardoor zijn jaarwedde kwam te staan op 600. De heer Kingma (s. d. a. p.) merkte hierbij op, dat op de secretarie twee volontairs zijn geplaatst. Toen hij plaats vroeg voor zijn zoon was er geen gelegen heid voor en een maand later was er een volontair op de secretarie. Toen hij weder om om plaatsing vroeg kon dit niet en ziet, eenigen tijd geleden kwam er een tweede volontair. Hij verzocht den burgemeester te willen bevorderen, dat in den vervolge plaatsgenooten den voorrang krijgen, wan neer op de secretarie plaatsen te vervullen zijn. Het voteeren op de begrooting 1938 van een bedrag groot 2400 voor cultureele cursussen aan werkloozen werd aangeno men, nadat op voorstel van den heer King ma (s.d.a.p.) de omschrijving van den be- grootingspost eenigszins was gewijzigd. Hierna kwam aan de orde het aanschaf fen van een nieuwe motorspuit voor de brandweer te Uitgeest, welke 2600 zal moeten kosten en van een nieuwe vuilnis auto van 2950. De voorzitter lichtte een en ander toe en zeide dat de tegenwoordi ge auto te duur wordt in het gebruik. - Hij achtte het niet onmogelijk dat binnen afzienbaren tijd 'n reorganisatie zal plaats hebben. De oude spuit zal zoo mogelijk worden ingeruild. Na deze toelichtingen werd dit punt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Verder werden aangenomen: Het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot 8000 a 3 3/4 voor het dekken der onkos ten van de werkverschaffing en den aankoop der auto en brandspuit; eenige renteverla gingen van bestaande leeningen en het we derom inhuren van eenige landerijen der gemeenten door de tegenwoordige pachters. Aan de woningbouwvereeniging „Goed Wonen" werd een extra bijdrage toegekend van 4523,36, ter dekking van het ongedekt verlies over het exploitatiejaar 1935/1936. De voorzitter zeide, dat dit geen directe financieele gevolgen voor de gemeente met zich brengt. De heer Kingma zeide, dat wanneer de woning van den burgemeester in huur wordt verlaagd, de woningen van de hoof den der scholen eveneens moeten worden verlaagd. Spr. zei, dat hij van meening is, dat de oude school af is en dat deze niet meer aan de eischen voldoet en vroeg, wanneer een nieuw schoolgebouw komt De voorzitter zei, dat van den inspecteur van het Lager Onderwijs nog geen enkele klacht is ingekomen, doch dit onderwerp heeft de volle aandacht van B. en W. Wat de schooi- voeding betreft zei de heer Kingma, dat het toegestane bedrag niet voldoet aan de toe zeggingen die zijn gedaan door den vorigen burgemeester. De voorzitter zeide, dat het een en ander breedvoerig is besproken, doch wanneer de schoolvoeding zal worden

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11