i s De regeeringsfilm endeTweede Kamer. MAGGI BOUILLON 0 8 8 *T OOG PARLEMENT Nieuwe ministers aan het woord. Verschillende wenschen. lelukkig, het is MAGGI3 Bouillon! 'Avondvergadering. JladiopcaQCOMMG om l Q JeuiUeton VAN TWEEDE BLAD (Van onzen parlementairen medewerker.) Aan de behandeling van de begrooting van financiën voor 1938 ging gistermiddag in de Tweede Kamer nog een korte discussie over eenige andere onderwerpen vooraf. Nadat zonder debat en z.h.st. eenige wets ontwerpen tot goedkeuring van een aantal ordonnanties van den gouverneur-generaal en Ned.-Indië waren aangenomen, hield de heer Drees (s.d.) in afkeurenden zin een betoog over de film „Nederland aan den arbeid", welke een eenzijdig beeld zou ge ven van hetgeen onder het bewind der vo rige regeering op het gebied der werkver schaffing en werkverruiming was tot stand gekomen. „Eenzijdig" beeld, stond in deze gelijk met: te gunstig beeld. Immers deze film bevatte ook tal van opnamen van wer ken, welke onder leiding van gemeentebe sturen, of op initiatief van particulieren, en wel in 't eerste geval vóór de periode 19331937 waren uitgevoerd. De minister van sociale zaken, prof. Rom- me, trad voor 't eerst in de Kamer in 't krijt om het regeeringsbeleid, en ditmaal nog van zijn voorganger, te verdedigen. Aan slagvaardigheid ontbreekt 't hem niet en evenmin schuwt hij een debat met agressieve tendenzen. Hij wees er den heer Drees op, dat de film een veel wijdere strek king heeft: dat valt niet alleen uit den titel, maar ook uit de tusschenschriften af te lei den. Als deze afgevaardigde er op wees dat bijv. ook werk, verricht onder het bestuur van wijlen wethouder Wibaut te Amsterdam, in de film voorkomt, dan zou hij toch moe ten toegeven, dat zulk werk in een film als deze niet mocht ontbreken! Een wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen van de Invaliditeitswet, noodig in verband met een internationaal verdrag tot behoud van aanspraken en verkregen rech ten, voortvloeiende uit de ouderdoms- en invaliditeits- en de weduwen- en weezen- verzekering, in welke wetswijziging nog een andere aangelegenheid was geregeld, bracht minister Romme opnieuw in wrij ving met een deel der Kamer. De regeering heeft namelijk van de gele genheid gebruik gemaakt, om een leemte aan te vullen. Er bestaat tucschen den Pensioenraad en de werkgevers dikwijls verschil van mee ning over de vraag of personeel al dan niet valt onder de bepalingen der Pensioenwet. Jarenlang kan het duren alvorens een con clusie wordt genomen en valt die ten gun st,» van de arbeiders uit, dan moet de pre mie over vele jaren worden gerestitueerd. Voortaan zal in zoo'n geval slechts een deel worden bijgepast, terwijl in een koninklijk besluit de premie wordt berekend naar de werkelijke loonen. Mej. de Jong (s.d.) en de heer Amelink (a.r.) brachten hiertegen diverse bezwaren in, o.a. dat de huisarbeiders in de kleeding- industrie met haar groote variatie in loonen en tarieven kunnen worden benadeeld, te meer daar de regeling in een Kon. besluit wordt vervat. De practijk eischt de mogelijkheid van onmiddellijke aanpassing, betoogde minister Romme, en daarom is een Kon. besluit noo dig. Hij ontkende beslist, dat de bedoelde arbeiders er ongunstiger voor zouden ko men te staan. Mej. de Jong hield echter voet bij stuk, de minister eveneens; zij lokte een stemming uit, elke in een verhouding 5027 ten gun ste van het desbetreffende artikel verliep. Begrooting van Financiën. Een twaalftal sprekers is bij de alge- meene beschouwingen over de begrooting van financiën in de weer geweest. Ieder kreeg een kwartier om te zeggen wat hij op 't hart had. En dat was voor al die twaalf bij elkaar heel veel, alhoewel verscheidene sprekers dezelfde onderwerpen aan de orde stelden. Een algemeene klacht was, dat de verhouding tusschen de directe en indirec te belastingen te zeer in het nadeel van laatstgenoemde was verschoven. Hetgeen dan er op neerkomt, dat de minstdraagkrachtigen onder te zwaren druk gebukt gaan. Minister de Wilde kreeg nog de gelegen heid de sprekers te beantwoorden. We zullen, ter wille van de plaatsruimte, ons tot zijn antwoord beperken. Toegegeven kan worden, dat er een on gunstige verschuiving in de richting van' de indirecte belastingen is. Maar zoodra men zich in de practijk verdiept, krijgt de zaak een ander aanzien, want dan blijkt, dat ook de druk der directe belastingen zeer zwaar is. Bijv. menschen, die hun vermogen groo- tendeels in land hebben belegd, betalen soms meer dan 100 pCt. belasting! Aan den heer van IJsselmuiden (r.k.) en anderen hield de minister voor, dat in de inkomstenbelasting reeds in aanmerkelijke mate rekening wordt gehouden met de be langen der groote gezinnen; na het vierde kind wordt de kinderaftrek verdubbeld. Eerste levensbehoeften zijn van omzetbelas ting vrijgesteld; dus daarmede wordt ook een gezinsbelang gediend. De regeering handhaaft haar verzet te gen de door verschillende leden bepleitte vervanging van de dividend- en tantième- belasting door een winstbelasting. Economi sche motieven geven den doorslag. In dezen crisistijd is gebleken, dat vele bedrijven zich dank zij de groote reserves hebben kunnen handhaven. De regeering zal het misbruik, dat ten nadeele van de schatkist van den ven nootschapsvorm wordt gemaakt, doen ein digen. Gelijk reeds was aangekondigd, zal binnenkort een wetsontwerp met dat doel verschijnen. Een winstbelasting over de ge- heele linie verdient zeker geen aanbeveling. Zooals eveneens in de memorie van ant woord is medegedeeld, zal de omzetbelas ting op het vleesch in den accijns worden verwerkt. De heer J. ter Laan (s.d.) had gepleit voor een verlaging van de personeele be lasting voor restaurants, café's en biosco pen, doch de minister meende, dat het niet aangaat het Rijk voor hetgeen door de ge meenten op die wijze wordt gederfd, te la ten opdraaien. Toen kwam er een interruptie van den heer ter Laan: „Maar dat heb ik heelemaal niet aanbevolen!" En daarop 't antwoord van den minister, onder daverend gelach van de Kamer: „Ik ben zóó gewend aan dergelijke pleidooien Koppen met bouillon-ervaring zullen dot zéker denken, wan neer U MAGGI5 Bouillon klaar maakt. MAGGI' Bouillon is zo'n verrukkelijk vleesnat, met zo'n zuivere, krachtige smaak! Kostelijk om te drinken wan neer U 's morgens om 11 uur bijvoorbeeld geen lust hebt om koffie te zetten, of 's avonds nadat de thee is afgeschonken U proeft die bijzonder fijne kwaliteit... MAGGI-kwaliteit! van den heer ter Laan, dat ik gedacht had dat hij er nu ook zoo een had gehouden! Het speet den minister zeer, maar hij moest ook de heeren van der Weijden (r.k.) en Rost van Tonningen (n.s.b.), die voor af schaffing van de grondbelasting hadden gepleit, teleurstellen: De fiscus kon haar niet missen. Wel is de minister bereid welwil lendheid te betrachten tegen de boeren en tuinders, die in den knoei zitten. Evenmin kon de rijwielbelasting, die een bestemmingsbelasting is, worden gemist De belasting op pleiziervaartuigen bracht zoo weinig op, er waren zoo weinig plei ziervaartuigen meer, dat de regeering er toe besloot haar af te schaffen, te meer om dat de werven klaagden, dat zij niets meer te bouwen kregen. Opheffing van het bankgeheim zou, afge zien van de economische nadeelen, niet veel uithalen. „Groote zakenlui, fabrikanten enz. knoeien toch niet met hun belasting-aangiften. Daar hebben zij hun accountants voorzeide de minister, die pas door het plotselinge ge lach in de Kamer begreep, dat die uitlating door haar onvolledigheid misverstand kon wekken. „Ik bedoel, dat zij hun aangiften door de accountants in orde laten maken", vulde hij toen aan. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat hij over de verlaging van den accijns op gedistilleerd en op bier ernstig zijn gedach ten zal laten gaan. Dat waren de accijnsverlagingen welke hij in de millioenennota als wellicht moge lijk opnoemde. De algemeene beschouwingen waren daar mede ten einde. Binnenlandsche Zaken. In de avondvergadering heeft de Kamer de behandeling van de begrooting van Bin nenlandsche Zaken, welke Dinsdagavond was aangevangen, voortgezet. Er waren nog een zestal sprekers inge schreven. De heer Drop (s.d.) wenschte geen optre den der regeering tegen een bereids toege laten film, waarmede mr. Diepenhorst (a.r.) het niet eens was. Laatstgenoemde meende, dat het beleid der regeering tegenover de lagere bestuursorganen recht op waardje- ring heeft, stelde zich dus tegenover de vele leden, die geklaagd hadden over aantasting van de gemeentelijke autonomie. Hij wees vooral op de groote financieele offers welke het Rijk voor de gemeenten heeft overge had, ondanks den slechten toestand van de schatkist. De minister moest zich, wat de reorganisatie der politie betreft, bewust blyven van de taak der gemeentepolitie. Mevr. Bakker-Nort (v.d.) drong nogmaals aan op invoering van een „zusterpensioen", d.w.z. de mogelijkheid te scheppen, dat on gehuwde ambtenaren haar pensioen over dragen aan een ongehuwde zuster, die zijn huishouding heeft gedaan. Van r.k. zijde wees de heer IJsselmui den er op, dat de gemeentebesturen bij de toepassing van de Zondagswet de bevoegd heid moeten hebben hun verordeningen aan de plaatselijke omstandigheden aan te pas sen. De film-kwestie zal z.i. hoe langer hoe meer de aandacht van de regeering vragen, waarbij zij den machtigen Bioscoopbond op haar weg zal vinden. De plaatselijke om standigheden moeten bij de toelating van films den doorslag geven. De heer Zandt (st.geref.) leverde een krachtig en geharnast betoog ten gunste van een integrale handhaving van de Zondags wet, doch h(j had in dit Kabinet op dit stuk weinig vertrouwen. „Bioscopen en danshuizen" moeten wor den gesloten en de zomertijd dient te wor den afgeschaft". Daarmede herhaalde hij eenige hartewenschen van zijn fractie. Nadat de heer Weitkamp (c.h.) een goed woord voor verbetering van de steunrege ling voor de kleine boeren had gedaan, die zooveel mogelijk op hun eigen bedrijfje te werk moeten worden gesteld, kwam de heer de Geer, de leider der c.h. fractie, aan het woord. Deze betuigde zijn instemming met de voorloopig nog afwachtende houding der regeering ten aanzien van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeen ten. Die zal ook ter sprake moeten komen bij de wettelijke regeling van de werkloo- zenzorg. Wat de Zondagswet betreft betreurde jhr. de Geer, dat de regeering de zaak van Je zijde van een verouderde wet wil aanpak ken. Wetswijziging of een nieuwe wet is O' I Zaterdag 20 November. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwy- ding. 10.20 NW-uitz. (opnamen), gr.pl., Fantasia en VARA-Maand- revue (opnamen). 12.1.45 Gr.pl. 2.Filmpr. 2.15 Gr.pl. 2.45 Optre den van amateurs. 3.15 Damles. 3.30 VARA-orkest en solist. 4.30 Uitz. voor het Onthouders-Radio- Comité, causerie en gr.pl. 4.50 Ver volg concert. 5.40 Literaire cause rie. 6.Orgelspel. 6.30 Groning- sche uitz. 7.Filmland. (7.30 VPRO: Bijbelvertellingen). 8. Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 C. Steyn's accor deon-orkest, rep., VARA-tooneel en kamerkoor Pro Musica. 9.15 De Ramblers, The Vocal Kings en so listen. 10.30 ANP-ber. 10.35 Gr.pl. 11.15 Ber. 11.20 Weensch progr. 11.50—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gr.pl. 3.Kin deruur. 4.Gr.pl. 4.15 KRO-orkest. 4.45 Gr.pl. 5.KRO-melodisten. 5 30 Esperantonieuws. 5.45 Gr.pl. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Zorg voor moeder en kind, causerie. 7.35 Act. aetherflitsen. 8.ANP-ber., Mede- deelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gev. progr. 10.30 ANP-ber. 10.40 Film praatje. 10.5512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.20 Gr.pl. 12.05 BBC-Wels-orkest en solist. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.) I.20 't Commodore Grand Orkest. 2.25 Gr.pl. 2.50 Sportrep. 4.25 BBC-Schotsch-orkest en soliste. 5. Deel. 5.20 Brian Lawrance en zijn Band. 6.20 Ber. 6.50 BBC-Northern- orkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 Ameri- kaansch nieuws. 9.55 Pianovoordr. 10.20 BBC-Theateroikest en soliste. II.20 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Ber. 12.12.20 Verv. dansmu ziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.50 en 8.50 Gr.pl. 9.50 Conservatorium-orkest. 11.50 Gr.pl. 12.20 Pianovoordr. 12.35 Bailly-orkest. 1.50 en 3.20 Zang. *>OO<iOO<Ml90i 4.05 Cellovoordr. 6.05 Zang. 835 Gr.pl. 8.50 Operette-uitz. i0,n Gr.pl. 11.20 1.20 J. Boumo™ dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 F. Rauff mann's orkest. 7.50 Omroepklein- orkest. 8.50 Pianovoordr. 11.20 Om" roepkleinorkest. 1.35 Herbert Fröh" lich's orkest. 2,20 Cembalovoordr" 3.20 Omroeporkest, orkest van dé Staatsmuziekacademie en OmroeD- koor. 9.5011.20 Walter Noack's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 A. Felleman's orkest. 2.20 Sal lonorkest. 3.20 Muzikale causerié (met gr.pl.) 4.20 Omroeporkest. 5 20 Cellovoordr. 6.20 Gr.pl. 6.35 Viool en piano. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 8 50 Omroepdansorkest. 10.30 Cabaret- progr. 11.30—12.20 Gr.pl. 484 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Voor de vrouw. 3.20 Ac- cordeonmuziek. 3 35 Salonorkest 4.20 Kleinorkest. 5.35 Cabaretprogr 6.35 Kamermuziek. 7.35 Pianovoor dracht. 8.20 Waalsch muziekfeest. 10.30 Gr.pl, 11.3512.20 Omroep dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Strauss-concort uit Weenen (Gr.pl.) 9.20 Ber. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Walter Noack's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Parijs R. 9,2012.05, Lond. Reg. 12.0512.35, Keulen 12.3513.20, Brussel VI 13.2015.20, Keulen 15.2019.20, Brussel VI. 19.2019.55, Weenen 19.5521.20, Lond. Reg. 21.20— 22.—, Berlijn 22.23.20, Parijs R 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.05, Droitwich 12.0514.20, Lond. Reg. 14.2015.20, Brussel Fr. 15.2016.10, Lond. Reg. 16.10 17.20, Droitwich 17.2018.20, Lu xemburg 18.2018.50, Droitwich 18.5022.20, Brussel VI. 22 20 22.30, Boedapest 22.3023.20, Droit wich 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. Door ALAN DARE 9) Hij schuifelde de kamer door en ver dween achter het glazen tusschenschot. Een oogenblik later kwam hij terug met een anderen Oosterling en wees op Kennedy. De tweede man was zoo groot als Loe klein was. Hij was op Europeesche wijze gekleed, maar kon zijn nationaliteit niet verbergen. De twee amandelvormige oogen liepen merkwaardig schuin op en de neer hangende snor eindigde in fijne punten. Klaarblijkelijk was het Quang. „U willen kamel?" vroeg hij met een vrij beschaafde stem. „Als er een vrij is". „Lang blijven?" „Dat hangt ervan af. Ik wacht op een schip". „Hebben heele goede kamel, tweede vel- dieping. U meegaan zien hem?" Kennedy knikte, stond op en volgde Quang de lange kamer door. Deze opende de deur links en Kennedy zag een trap voor zich. „U volgen Quang. Heel goede kamel". HÜ volgde den Chinees dicht op de hie len de trap op en gaf oogen en ooren goed den kost. Als Maxine in dit huis was, wil de hij haar vinden, en hij verheugde er zich over, dat hij er aan gedacht had, het automatische pistool mee te nemen, want er zat gevaar in de lucht. Bovendien had de ervaring, die hij met dokter Phenuit had opgedaan, hem overtuigd, dat het hier geen kinderspel betrof. Op het eerste portaal kwamen twee deu ren uit, en op het tweede drie. Quang hield voor de laatste deur stil en haalde een bos sleutels uit zijn zak. „Heel zindelijk, heel koel", mompelde hij. HOOFDSTUK V. De Flamingo. In een kamer op de bovenste verdieping van Quangs eethuis zat Maxine in 'n stoel met het hoofd in de handen. Naast de deur zat een man met een vierkant hoofd en een kaak als een prijsvechter een siga- rette te rooken en het avondblad te lezen. Langen tijd hoorde men niets dan het rit selen van de krant, als die werd omgesla gen. „Dave!" De man keek over de krant naar het figuurtje in den stoel. Zij had nu 't gelaat naar hem toe gewend en in haar oogen lag een smeekende uitdrukking.. „Wat is hij van plan te doen?" „Weet niet". „Waarom waarom laat je mij niet gaan? Je bent altijd beter geweest dan de anderen". Hy trok zijn breede schouders op. „Dat kan niet, meisje. Dat zou me mijn baantje kosten". „Je baantje!" antwoordde zij verachtelijk. „Behoort het tot je baantje, vrouwen te dooden en de slaaf te zijn van dien duivel?" „Hou je kalm! Ik heb je niet gedood. Wel, ik heb je toch gewaarschuwd! Waar om ben je niet uitgesneden, toen je er nog kans voor had! Ik zei je toch, dat hij wist, waar je was? Nu maak je mij verwijten!" „Laat mij nu gaan, dan zweer ik je, dat hij mij nooit weer zal vinden". „Dat doet hij toch. Hij zou je overal vin den, waar je ook zou zijn. Hij is geen ge woon mensch. Ik zou liever ruzie krijgen met den duivel dan met hem! Het gaat niet, ik moet me aan mijn orders houden andersHy trok zenuwachtig met zijn schouders, wat een welsprekend getui genis was van zijn groote vrees en eerbied voor zijn meester. „Je bent bang!" „Ja, dat ben ik", gromde hij. „En er be staat geen enkele man, die zich niet aan hem zou onderwerpen. Maar waarom ver tel je hem niet, wat hy wil weten? Hij komt er tenslotte toch achter!" Haar oogen fonkelden en zij kneep de handen ineen. „Hy zal nooit een woord uit mij- krijgen! Hij heeft gemaakt, dat ik in de gevangenis kwam, om mijn wil te breken, maar het is hem niet gelukt. Ik sterf liever, dan hem zijn doel te laten bereiken!" „Je hebt durf, maar dat helpt je niets tegenover hem. Is het iets zóó belangrijks?" „Ja, Dave, je vertelde my eens, dat je niet altijd op den slechten weg bent ge weest, en dat hy het was, die Je naar be neden haalde. Is dit niet een mooie kans, om het hem betaald te zetten? Laat mij noodig, wil de regeering, gezien den groeien- den wensch naar meer Zondagsrust ook in vry zinnige en soc.-dem. kringen, een werke lijk nationale wet tot stand'kunnen bren gen. Minister van Boeyen aan 't woord. Minister van Boeyen, die eenvlotte spre ker bleek, alhoewel soms moeilijk te ver staan, behandelde eerst de volkshuisves ting. Deze is om redenen van administratie- ven aard, gezien het uitgebreide terrein, -n verband ook met streek- en uitbreidings plannen, bij Binnenlandsche Zaken onder gebracht. Het in de gemeentewet opgenomen insti tuut voor dé samenwerking van gemeen ten heeft de samenvoeging teruggedrongen. Er zijn gunstige resultaten mee bereikt en in die richting zal de minister gaarne ver der werkzaam zyn. De minister heeft onlangs tot burgemees ter van Hoogezand een sociaal-democraat benoemd; daarvoor aanvaardt hij de volle verantwoordelijkheid. Maar het zou nog lang duren voordat hij een nationaal-socia- list tot burgemeester zou benoemen! De gang van zaken met de benoeming en het bedanken van ds. v. Duyl als lid der Eerste Kamer kon wellicht aanleiding zyn tot een wyziging van de Kieswet, wanneer deze weer eens aan de orde komt. Misschien is dan nadere preciseering noodig van het moment, waarop iemand geacht kan worden lid van een bepaald college te zijn. Met betrekking tot het verbieden van sommige tooneelvoorstellingen door burge meesters herinnerde de minister er aan, dat de burgemseters ten aanzien van de hand having van de orde aan niemand verant woording schuldig zyn. Gezien de groote nauwgezetheid waarme- of de vooral ook in het geval van de film „Grazige weiden" de Centrale Keurings commissie haar taak vervult, acht minister van Boeyen het verbieden van een toege laten film vooralsnog niet gewenscht. Eerst als die commissie haar taak niet naar be- hooren zou vervullen, zou er aanleiding voor ingrijpen zijn. De verlaging van de scheepvaartrechte is een kwestie, die in de eerste plaats den minister van waterstaat aangaat. I De gemeentelijke autonomie. De minister heeft, evenals zijn vooigw- ger, zyn liefde voor de gemeentelijke auto nomie beleden. Autonomie en zelfstandigheid beteren echter by elkaar. Ontbreekt dt finuoW» zelfstandigheid, dan moet de autonomie worden ingeperkt. Met inachtneming van het financieel mo gelijke is de regeering bereid de autonomie tot haar oude glorie terug te brengen. De minister hoopte met de critiek, welke hy ten aanzien van sommige punten niet ongegrond kon achten, zyn voordeel te kun nen doen. Hij oordeelde den tyd niet geschikt om een nieuwe regeling voor de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeen ten voor te bereiden. Tenslotte behandelde de minister nog het georganiseerd overleg en merkte daarbij op, dat het niet aan dit overleg is om te bepa len wanneer het oogenblik is gekomen om een salarisherziening ter hand te nemen. Toen brak de minister zijn rede, waarin hy zeer uitvoerig was geweest, af. 't Was vyf voor twaalf geworden. Twe* uur achtereen was de minister aan na woord geweest. gaan en breek jy ook met hem. Vroeg laat grijpt de politie je toch en dan „Ik kan niet. Ik heb nog liever, dat de politie mij grypt, dan hy. Je begrijpt het niet. Er is geen uitweg voor my en voor jou ook niet. Eens probeerde ik hem te dooden. God weet, hoe hij my daarvoor heeft laten boeten. Hij Een geluid buiten de deur deed hém met ingehouden adem afbreken. Hij wierp het sigarettestompje in den haard en stopte de krant in zyn zak. „HU is het!" fluisterde hy. De deur ging open en Phenuit trad bin nen. Hy was net eender gekleed als den vorigen avond en had nog zijn dikken zwarten stok in de hand. Zonder naar den anderen man te kyken, wees hij op de deur en Dave scheen maar al te bly dat hy heen kon gaan. Phenuit legde zyn stok op tafel en zette zyn hoed af, waardoor een bos lang, zwart haar zichtbaar werd, dat van achter tot het midden van zyn voorhoofd gescheiden was. Nu hy zyn hoed niet op had, was zyn voorhoofd buitengewoon hoog. Maxine keek naar hem, zooals de muis naar de kat kykt, Hy trok een stoel by en ging met gekruiste armen aan de tafel zitten, terwyl hy haar aankeek. „De wilde vogel is dus uit haar kooi ont snapt", meesmuilde hy. „Ik wist niet, dat gevangenisdirecteuren zoo toegevend wa ren voor dieven". „Dat is een leugen!" antwoordde zy. „U hebt dat kraagje gestolen en in myn tasch gestopt!" „Je hebt een ryke verbeelding. Ik denk, dat ze je een deel van je straf hebben kwijtgescholden wegens goed gedrag. Die mogelijkheid had ik niet overwogen, maaf het is in overeenstemming met mijn P'4" nen". Hy stak zyn groot hoofd vooruit zyn spottende glimlach kreeg een W**"" aardige uitdrukking. „Wie was die dw*4* die tusschenbeide durfde komen?" „Een vriend, die my helpt". Een afschuwelyk gekakel ontsnapte «1 lippen. „Je helpt! Er is geen hulp voor jou, halve als je doet, wat je gezegd dacht, dat een kort verbUjf onder stw^ toezicht je wat minder onhandelbaar maken. Biykbaar heb ik my vergist „Ja", riep zy heesch. „Al doodt u ik zal het nooit vertellen!" nJ „Ik dood niet", zei hy schouderopna „Alleen dwazen dooden. Nu zuil®" jt eens met dien romantischen vriend va bezig houden. Je had wyzer moeten n hem hier niet in moeten betrekke kan geen inmenging velen". onj. Hy liep naar een kast in den hoe sloot ze en haalde er verscheidene 1 uit en een injectiespuitje. Hy be e n een fleschjes eenigen tyd en koos er tjr- uit. Maxine keek vol vrees naar n wyl hy het spuitje vulde. „Wwwat..." stotterde zy. a>n. Hy schonk haar niet de r"'ns ond«f dacht, maar drukte op een belknop „g de tafel. Eenige minuten later st het hoofd om de deur. „Ik heb je noodig, Quang". even- De Chinees trad vooruit. Hij too vestjgd« veel vrees als Dave gedaan had e da' zyn blik zenuwachtig op het sp 'hield- Phenuit in zyn afschuweiyken (Wordt vervel'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6