GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 Er zal in den Bergerhout een nieuw gymnasium gebouwd worden. EEN VERKLARING. DERDE BLAD (Ver-olg) Gemeenterekening. Voorgesteld werd te besluiten tot voor loop i ge vaststelling der gemeenterekening «1 van de rekeningen der bedrijven over 1936. De heeer Govcrs bracht hulde voor de uitgebrachte rapporten van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De heer Venneker sloot zich bij dit woord van lof aan. Uit het rapport bleek, dat de gemeente geen bezuiniging achter wege heeft gelaten en dit moet toch ook een aanwijzing voor de landsregeering zijn. Spr. drong aan op inning van nog onge- inde posten, vooral bij de radio en bij ver bruikers van gas in de buitengemeenten. Spr. verzocht het resultaat van het onder zoek der boekhouding van de plantsoenen ter kennisse van den raad te brengen en oordeelde, dat de huurachterstand van 1937 maar oninbaar moest worden verklaard. Mr. d e G r o o t, die steeds over het Bu reau van Verificatie had geklaagd, zeide, dat hem thans duidelijk was gebleken, dat het bureau veel werk verrichtte. Zijn in zicht was geheel gewijzigd. De heer S i e t s m a sloot zich hierbij aan. De doelmatigheid van de controle van het bureau, dat hulde verdient, was hem thans duidelijk geworden. De heer Grondsma was het hiermede eens, doch wenschte alleen vroegere ter visie legging. De heer Appel meende, dat door de debatten in den raad het bureau een betere opvatting van zijn taak had getoond. Spr. ging thans met handhaving van het bureau accoord. Mr. d e G r o o t voerde hiertegen aan, dat gebleken is, dat het bureau reeds meer dere dergelijke rapporten had ingediend. De voorzitter bevestigde dit en bracht dank voor de gebrachte lof. Wethouder B o n s e m a beantwoordde de bemerkingen van den heer Venneker. Soepelheid met afsnijding van radio, gas en eloctra achtte hij noodig. Over de buiten gemeenten hebben wij geen bevoegdheid. Weth. Klaver ontraadde afvoering van oude posten. De rekening werd conform vastgesteld. Instructie doodgraver. Voorgesteld werd te besluiten tot wijzi ging van de instructie van den doodgraver. Het voorstel werd door ons reeds eerder gepubliceerd. De heer Appel merkte op, dat de ge wijzigde bijlage niet overeenstemt met het advies van de commissie, die tegen een on- gelimiteerden werktijd is. De commissie wilde, dat de doodgraver geen langeren arbeidstijd heeft dan 48 uur per week. Mr. deGroot oordeelde, dat de heer Appel de bijlage niet goed had gelezen. De heer v. d. V a 1 1 oordeelde, dat de raad geen andere eischen dan het G.O. be hoeft te stellen. Conform het voorstel werd hierop be sloten. Bepaling bedrag per leerling. Voorgesteld werd te besluiten het bedrag per leerling, bedoeld in artikel 55bis der Lager-onderwijswet 1920, over 1938, te be palen voor wat betreft het: a. openbaar gewoon lager onderwijs op 13,96; b. openbaar uitgebreid lager onderwijs op 16,59, welke bedragen te zijner tijd voor het bij zonder lager onderwijs zullen worden ver hoogd met 0.50 voor administratiekosten. Conform besloten. Verhuur gemeente-eigendommen. Voorgesteld werd de gemeente-eigendom men opnieuw voor één jaar te verhuren. Als voren. Verkoop grond. Voorgesteld werd aan den heer P. van der Borden 5509 M2. grond gelegen tusschen den Boezemsingel en den Tienenwal voor 6 per M2. te verkoopen en een op dien grond staande woning voor afbraak voor 50. Als voren. Hypothecair bouw voorschot. Voorgesteld werd te besluiten de bij raads besluit van 2 Februari 1922 nr. 7 en 17 No vember 1927 nr. 27 aan den heer P. J. van Kessel en J. Hazes, alhier, verleende hy pothecaire bouwvoorschotten onder de thans geldende voorwaarden met drie jaren te verlengen. Als voren. De woning van Pannekeet. Voorgesteld werd om voor de zooveelste maal te besluiten den ontruimingstermijn van de woning van den heer Pannekeet aan de Lindelaan opnieuw met één jaar te ver lengen. De heer Woldendorp vroeg of men den man maar geen abonnement moest geven. De heer Appel oordeelde, dat men zoo nooit van afgekeurde woningen afkomt. Devoorzi iter hoopte, dat de heer Pannekeet nog jaren gezond zal leven en dat de raad zal handelen zooals tot nog toe. Met aanteekening, dat de heer Appel tegen was, werd conform besloten. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1937. B. en W. schrijven in bijlage nr. 146: Ged Staten hebben ons bij brief van 22 September j.L, 3e afd. A. nr. 192, bericht, dat zij omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1937 nogmaals overleg hebben ge pleegd met de door de regeering ingestelde commissie. Nadat aan verschillende opmer king© gevolg is gegeven, zal de extra-bij drage uit het werkloosheids-subsidiefonds, die bij uw besluit van 8 Juli jl reeds van 107.800 tot 82.255 is teruggebracht, kun nen worden vastgesteld op 65.600. Aan eenige van de gemaakte opmerkin gen zouden wij wenschen gevolg te geven, omtrent andere zouden wij nader overleg willen plegen. Het ontwerp van ons ant woord zullen wij u met den brief van Ged. Staten doen toekomen. Gelijk uit ons ant woord blijkt, zouden wij willen trachten instemming der betrokken instanties te ver krijgen met beschikbaarstelling van een extra-bijdrage van 75.600. Besluiten tot wijziging van de gemeente begrooting voor 1937 en tot nadere vast stelling van het presentiegeld voor de leden der stembureaux bieden B. en W., onder overlegging van het advies der commissie van bijstand voor de financiën, ter vaststel ling aan. De heer Venneker besprak de cijfers en oordeelde het hoog tijd, dat aandrang wordt uitgeoefend, dat de armenzorg rijks zaak wofdt, nu die last zoo omvangrijk wordt. Hij verwees naar het standpunt van Amsterdam en naar de begrooting van Binnenlandsche Zaken. Spr. oordeelde het college te slap en was van meening, dat dit te gemakkelijk aan Den Haag tegemoet komt. Ook oordeelde spr., dat te veel onderhouds werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. Het geluid, dat B. en W. over de Perso- neele Belasting laten komen, vond spr. wel flink. De concentratie van de bedrijven heeft op het oogenblik geen zin, omdat die voorloopig geen bezuiniging brengt. Dat de raad zelfs in vergaderingen geen kopje thee meer mag gebruiken, laakte spr. en spr. wilde die enkele tientallen guldens daarom handhaven. Ook voor de stem bureaux wilde spr. de presentiegelden hand haven. De heer v. d. V a 11 verheugde zich over dit geluid. De gemeenten zullen niet in staat blijven armenzorg te financieren. Daarop kern men niet, zooals wordt voorge steld, bezuinigen. Ook spr. wilde het kopje thee handhaven. Het gaat niet aan om op bevel van de potloodcommissie, met een thermosflesch naar de raadsvergadering te gaan. Het precentiegeld van 40 cent per uur voor de stembureaux mag niet ver laagd worden. Ook spr. oordeelde, dat B. en W. te soepel zijn. Van de menschen in het woonwagen park moet nu voortaan inplaats van 5 cent 15 cent staangeld geheven worden. Het wordt belachelijk. Spr. heeft bezwaar om hieraan zijn stem te geven. De heer Appel verheugde zich over den naar voren gekomen tegenstand en hij oor deelde, dat de commissie beleedigend optrad. Ook spr. oordeelde, dat de gemeenten de armenzorg niet meer kunnen financieren, wanneer de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten niet wordt ge wijzigd en daarop wilde spr. aandringen en niet op armenzorg door het rijk. De heer S i e t s m a vroeg nog een in lichting, die tot zijn bevrediging door den voorzitter werd gegeven. Weth. v. Slingerland zeide, dat ook het college de schrapping van het kopje thee en de verlaging van het presentiegeld voor de stembureaux klein vinden. Het college is daarvoor in Den Haag geweest en het moet en wat schiet men er mee op te wachten tot het wordt opgelegd. De heer v. d. V a 11Dan moet het maar worden opgelegd. Weth. v. Slingerland: Dat geeft geen resultaat en men bereikt alleen, dat men Den Haag heeft boos gemaakt. Stemmen: „Nou ambtenaren". De voorzitter: Het zijn eischen, die gesteld worden voor de toekenning van de extra-bijdrage van 65000. De heer S i e t s m a De wethouder sprak alleen met den secretaris. Spr. wil den post handhaven. De heer v. d. V a 11 stelde voor den post „verteering" in een „kopje thee" te ver anderen. De voorzitter zegde dit toe. In stem ming bracht spr. de verlaging van het presentiegeld, die door den raad werd af gestemd. Slechts de wethouders stemden vóór. De wijzigingen werden hierop aange nomen. Rochdale. Voorgesteld werd afwijzend te beschikken op het verzoek van de Arbeiderswoning- bouwvereeniging „Rochdale", om bouw grond te reserveeren, gelegen tusschen de Jan van Scorelkade, de Nicolaas Beetskade en de Emanuel de Wittestraat. De heer B u 1 e n s oordeelde, dat B. en W. ditmaal groote haast met de beant woording hadden betracht. Beter ware het geweest, het adres te behandelen, na het bekend worden van het rapport over de woningtelling. Spr. oordeelde het econo misch het terrein voor „Rochdale" te reser veeren. Het geldt hier een principieele uitspraak, waarvoor spr. het rapport wilde afwachten! waarom hij voorstelde de bijlage aan te houden. De heer Appel steunde dit voorstel. Mej. Ni er op kwam ter vergadering. De heer Appel betoogde, dat er in Alkmaar nog steeds een taak is weggelegd voor de woningbouwvereenigingen. Weth. Klaver betoogde, dat B. en W. de bijlage los hebben gemaakt van de principieele kwestie. B. en W. willen geen voorkeur aan de vereeniging geven voor een bepaald terrein. Daarmede wil het college vrij blijven. De heer Venneker: Is er geen plan ingeleverd? UA4-0?3<.6 De voorzitter: Neen. En het belang vordert, dat wij vrij blijven met den grond. De heer Bulens oordeelde, dat in de bijlage wel degelijk het principe een factor was. Voor arbeiderswoningbouw is er weinig geschikt terrein en dit ligt voor „Rochdale" zeer geschikt. Laat men het rapport af wachten. Weth. Klaver: Als vandaag een parti culier er om komt, moeten wij het kunnen geven. De voorzitter stelde voor de bijlage aan te nemen. De heer v. d. V a 11Is er al een ge gadigde? De voorzitter: Neen. De heer v. d. V a 11Waarvoor dan nu deze vreemde haast? De voorzitter: Een gegadigde kan komen. De heer Sietsma: Als U de bijlage aanhoudt, dan is U ook vrij. De voorzitter: „Neen". Weth. Klaver: „Rochdale" vraagt voor keur voor den grond en dan zijn wij niet vrij. De heer Bulens bleef op aanhouding aandringen. Het voorstel tot aanhouding kwam hierop in stemming en werd aangenomen met 12 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Govers, de wethouders en de heeren Leesberg en Grondsma. Waarneming directoraat der Handelsschool. Voorgesteld werd aan den heer A. Prins voor de waarneming van het directoraat der Handelsschool gedurende het tijdvak van 17 Februari 1936 tot en met 31 Augus tus 1937 een extra-bedrag uit te keeren van 500. De heer P. Appel verzette zich tegen de bijlage en oordeelde, dat de heer Prins de waarneming in het belang van het onderwijs neming in het belang van het 'onderwijs had moeten brengen en dit te meer, waar hij de bevoegdheid mist. Spr. ziet hier nu een afkoop van het feit, dat hij geen di recteur kon worden. Hij behoort het tot een eer te rekenen met de waarneming te zijn belast. Spr. is voor nivelleering van de salarissen boven 3000. De heer v. d. V a 11 noemde dit dwaas heid. Wij allen vinden het jammer, dat hij geen directeur kon worden. Door hem is de school er eene geworden met grootere aantrekkingskracht. De voorzitter zag in het voorstel een blijk van waardeering. Conform het voorstel werd besloten. (Instemming). Verpachting Stedelijk Muziekpark. Voorgesteld wordt het Stedelijk Muziek park met ingang van 1 Februari a.s. opnieuw voor 5 jaar publiek te verpachten. Mr. de Groot oordeelde, dat het voor den geestelijken vader mr. Leesberg wel droevig moet zijn, dat steeds blijkt, dat het het wel rendabel te maken is? Spr. oor- het park vanaf den Straatweg onzichtbaar is. Nu gaat het verkeer er voorbij. Bestaat niet de mogelijkheid te onderzoeken, hoe het wel rendabel te maken is. Spr. oordeelt deelde dit mogelijk, zonder boomen te rooien. Er moet uitzicht komen. Spr. stelde een des kundig onderzoek voor om het schoone muziekpark rendabel te maken en ver wonderde zich over den moed van het col lege, voor te stellen, dat de pachter met twee borgen moet komen, waar men te voren weet, dat de borgen er inloopen. Zoo is het niet te exploiteeren. Men mag anderen geen dupe maken. De voorzitter: Het is een publieke inschrijving. Mr. de Groot: Maar zoo is het niet te exploiteeren. De heer Grondsma steunde deze zienswijze en meende, dat het meer gasten kan opvangen, als men een ingang aan den Straatweg maakt. Daarom wilde spr. voor 2 jaar verhuren. De heer Woldendorp was van dezelfde meening en deed het voorstel, een ingang aan den Straatweg te maken. De heer Sietsma vroeg inlichtingen over het contract. Spr. oordeelde het niet juist de waterschapslasten op den huurder te leggen. De heer v. d. V a 11 vroeg of de voorzitter van oordeel was, of bij deze bijlage beslist kan worden over het maken van een ingang aan den Straatweg. De heer v. d. V a 11 zou er dan niets over praten, doch dit moet nader bekeken worden. De heer v. d. V a 11 zal er dan niets over zeggen. Weth. Klaver betoogde, dat voor het zichtbaar maken van den tuin een stuk van den Hout geofferd moet worden. Anders rijdt men er toch voorbij. Het geval kon worden opgelost als men den tuin naar den Straatweg kon verplaatsen, doch dit zal te veel kosten. Bovendien zullen er groote boomen moeten vallen. De heer v. d. V a 11Dan krijgen wij een gemeentelijk café. De heer Grondsma: Wat hindert dat» Weth. Klaver veronderstelde, dat men op zal zien tegen het financieel offer daarmede gepaard en het offer van een stuk van den Hout. Spr. oordeelde het lo gisch om twee borgen te vorderen. Spr. betoogde, dat het gelijk blijft om in de voorwaarden de waterschapslasten voor rekening van dezen pachter te laten. De voorzitter zei, dat in het college geen eenstemmigheid is over het opknappen van wat heesters aan den Straatweg. Spr. gelooft niet, dat het zooveel moet kosten. De heer v. d. V a 11 oordeelde, dat in de stad geen behoefte aan café's is. De kwestie boomen rooien of niet moet er buiten blijven. De heer Grondsma De Muziektuin is ziek. Is het niet mogelijk, althans een beter plan te maken? De voorzitter zei, dat a.s. Dinsdag in het college zal gesproken worden en spr. veranderde in afwachting van nadere plan nen het voorstel in 3 jaar. Conform besloten. Verkoop grond. Voorgesteld werd aan den heer A. Vos een perceel bouwterrein aan de Maclaine Pontstraat, hoek Burgemeester Palingstraat, groot 715 M' voor 6350 te verkoopen voor den bouw van vier woningen. Conform besloten. Af- en overschr^vingen. Voorgesteld werd B. en W. machtiging tè verleenen tot het verrichten van af- en overschrijvingen van en op posten van be- drijfsbegrootingen en tot het vaststellen van suppletoire bedrijfsbegrootingen over 1936. Als voren. Verandering Poortgebouw Algemeene Begraafplaats. In bijlage nr: 156 zeggen B. en W.: Al geruimen tijd is bij ons college in overweging een plan tot vergrooting der wachtkamer van de Algemeene Begraaf plaats. Het plan omvat, zooals het thans is ontworpen, een belangrijke vergrooting van het wachtlokaal en tevens, aan de Zuidzijde van het poortgebouw, een toiletgelegenheid en een open wachtruimte voor het publiek. De kosten va.i uitvoering van dit project bedragen 6500, exclusief de versterking van den kap van het poortgebouw, waarvoor 500 op de gemeentebegrooting voor 1937 is uitgetrokken. Het nieuwe plan heeft de instemming van de meerderheid van de commissie van bij stand voor openbare werken. Een minder heid wenscht een andere oplossing, waarbij de overdekte ruimte wordt gemaakt aan de zijde van den hoofdingang. Wij meenen met de meerderheid der commissie, dat de open wachtruimte voor het publiek niet bij den hoofdingang moet worden gemaakt, niet alleen om te vermijden, dat het publiek zich ophoopt bij het punt van aankomst waar de nabestaanden bij voorkeur geen publiek zul len wenschen te zien, maar ook omdat een dergelijke verandering technisch niet uit voerbaar zou zijn. Aanvankelijk was het onze bedoeling, dat dit werk zou worden uitgevoerd door jeug dige werkloozen. Met het oog op den aard van het werk heeft de commissie voor ont wikkeling er. ontspanning van werkloozen daartegen evenwel overwegend bezwaar. Het plan is daarom thans berekend op uit voering op de gewone wijze. De commissie van bijstand voor de financiën heeft tegen deze uitgave geen bezwaar, doch vestigt de aandacht op de wenschelijkheid, nadere gegevens te ver schaffen omtrent de kosten, verbonden aan een oplossing als bedoeld dooi de minder heid der commissie van bijstand voor open bare werken. Naar ons nader is gebleken, is deze verandering niet mogelijk, aangezien de inrichting van het gebouwtje zich daar toe niet leent, afgescheiden nog van de in grijpende verandering, die het uiterlijk zou ondergaan. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging te besluiten tot verandering van het poortgebouw van de Algemeene Begraafplaats, als op de ter inzage gelegde teekening is aangegeven, en het college voor dit doel een creóiet toe te staan van 650Ü te regelen bij suppletoire begrfcoting. Mr. Leesberg vormde de minderheid in het college. Men stoort de stemming, als men het poortgebouw met 2 huizen en een overkapping gaat rekken. Spr. stemt toe, dat de kamer voor de familie donker is, doch ze is niet te klein. Het oppervlak is 24 M». Gemakkelijk kunnen daar 20 personen 5 minuten verblijven. Voor het publiek wil spr. een overkapping. Spr. gaf dit nader aan. Door demping van water bestaat gelegen heid om die overkapping te maken, waar door een besparing kan worden verkregen. Spr. vroeg aanhouding van de bijlage. De heer Grondsma miste een aula, die voor slecht weer goede diensten kan be wijzen en vroeg, of het niet mogelijk was, die te bouwen. De heer Si e t s m a had in de financieele commissie verzocht het plan-Leesberg uit te werken en steunde dit voorstel. Spr. be greep de bezwaren niet en vroeg, waarom het niet mogelijk is. Weth. Klaver zei, dat het college tege moet wil komen aan de aandrang, om meer dere wachtpunten voor het publiek. Spr. verdedigde het plan, daar het wachtlokaal voldoende groot wordt. Voor de semetrie is het noodig, ook de Zuidzijde uit te breiden en die ruimte te benutten voor het wachtende publiek bij slecht weer. Als de wachtruimte voor het publiek niet te klein is, dan kan het voorstel wel wor den ingetrokken. Het maken van een aula ligt niet in de bedoeling, wel om in het andere lokaal gelegenheid te geven, de con- dolaties in ontvangst te nemen na het be graven. De heer Grondsma wilde aan het wachtlokaal een aula verbinden, omdat daar bij slecht weer gesproken kan worden, inplaats van bij het graf. De voorzitter betoogde tegen mr. Leesberg, dat het lokaal thans te klein is. Ook de ingang deugt niet Mr. Leesberg bleef die voldoende achten en hij bleef het plan betreuren. Spr. stelde aanhouding voor. De voorzitter: Wij kennen daar den toestand toch wel? Weth. Klaver: Al het andere is lap werk. De heer Grondsma ondersteunde het voorstel-mr. Leesberg, waarop tot aanhou ding werd besloten. Goedkeuring suppletoire begrooting. Voorgesteld werd te besluiten tot goed keuring van een suppletoire begrooting voor 1937 van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en een toeken ning van een aanvullend subsidie groot 12.500. Conform besloten. Verhuur van aan het Zeglis gelegen grond. In bijlage nr. 158 schrijven B. en W.J De heer R. Rempt, alhier, heeft ons vei- zocht, met ingang van 1 Januari 1938, van de gemeente voor den duur van vijf jaren te mogen huren een perceel grond gelegen aan het Zeglis, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 3324 ged. ter grootte van 0.16.40 H.A., tegen een huurprijs van 20 voor het eerste jaar en van 25 per jaar voor de vier volgende jaren. Bedoeld perceel grond was vroeger als opslagterrein verhuurd. De heer Rempt is voornemens het terrein als tuingrond te gebruiken. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. De heer Govers vond een verhuring voor 5 jaar gevaarlijk met het oog op even- tueele aanvragen voor industrieterrein. Waarom is de commissie van het grondbe drijf er niet in gehoord? De voorzitter: De gemeente heeft al tijd het recht den grond uit de huur te ne men, wanneer ze die zelf noodig heeft. Conform het voorstel werd besloten. Verkoop grond aan den Bergerweg hoek Nicolaas Beetskade. In bijlage nr. 159 schrijven B. en W.: Het Bouwbedrijf Gebr. D. en L. Schoone- wil en C. Jonker, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te moger. koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan den" Bergerweg hoek Nicolaas Beetskade, groot ongeveer 1109 M2., voor den prijs van 12.500 in totaal, ten einde daarop 6 woningen te bouwen. Tegen ver klop van eerder genoemd perceel bestaat noch by ons noch bij de commissie van bij stand \oor het grondbedrijf voor de bouw terreinen bezwaar. Als voren. Salarisregeling administrateur Avond scholen voor Lager Nijverheidsonderwijs. B. en W. stellen in bijlage nr. 160 voor de verordening tot wijziging der algemeene salarisverordenir.g voor de ambtenares als volgt te wijzigen: Artikel I. De algemeene salarisverordening voor de ambtenaren (gemeentebladen nrs. 1425, 1477, 1500, 1521, 1527, 1528, 1531 en 1583) wordt gewijzigd als volgt: in artikel 4 wordt onder groep O in plaats van „Administrateur gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs 257" gelezen: „Administrateur gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs 229 Administrateur school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs 36". Artikel II. Deze verordening wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1937. Als voren. Wijziging ambtenarenreglement en werkliedenreglement. In bijlage nr. 163 schrijven B. en W.: Aangezien de inkomsten wegens over werk thans geacht worden vast aan hun be trekking te zijn verbonden, worden de pen sioensgrondslagen der ambtenaren en werk lieden dezer gemeente, voor zoover zij regel matig overwerk verrichten, met die inkom sten verhoogd. De betrokkenen zijn echter als regel met deze verhooging van hun grondslagenweinig gebaat. Immers, ge woonlijk wordt overwerk bij voorkeur aan het jongere personeel opgedragen. Tegen den tijd, dat een ambtenaar of een werk man den dienst met pensioen zal verlaten, zal dus slechts een gering bedrag, of in het geheel niets, wegens overwerkinkomsten in zijn pensioengrondslag zijn opgenomen. In den regel heeft daarom de opneming van overwerkinkomsten in de pensioensgrond slagen voor de betrokkenen bij de bepaling

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9