KIJKEN isKOOPENBUCLOECK AMSTERDAMSCHE BEURS De eisch. Kantongerecht te Alkmaar. Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht EERSTE BLAD Getuige: Ja, dat is wel zoo de gewone gang van zaken. Pres. tot verd.: Ia het uit uw duim ge zogen, dat het beest een beroerte zou ge had hebben? Verd.: Neen*, het was zoo. Pres.: Gebeurt dat weieens meer btj een veulen van 6 maanden? Verd.: Dat weet ik niet! Pres.: tot getuige: Wat zegt u ervan? Getuige: Het komt, naar ik meen, nooit voor. Pres. tot verd.: Hebt u wel eens meer van landbouwer Verburg dergelijke veu lens gehad en waar leden die beestjes dan aan? Verd.: Eén had b.v. lendenbloed! Pres.: Heeft Ver burg u nooit een beestje geleverd dat diarrhee had? Verd.: By myn weten niet. Pres.: Verburg heeft U nooit gezegd, dat dit veulen wél diarrhee had? Verd.: Neen, dat geloof ik niet, Getuige Odé verklaart hierna, dat de hevige diarrhee zooals bij dit beest, toch duidelijk op darmontsteking wees. Het behoeft echter nog niet te wijzen op pa- ratyphus, al moet de keurmeester er wel rekening mee houden. Pres. tot verd.: U hebt toch wél gezien dat het beest nat was van achteren? Verd.: Jawel, maar ik wist niet waar van het kwam en het was ook niet zoo erg. Pres. tot getuige: Als de keurmeester dit wist, moest hij toch het vleesch op sturen voor onderzoek? Getuige: Ja, dat is één van zijn eerste plichten. Pres. tot getuige: Heeft verdachte niet den plicht een veearts te wijzen op de nat tigheid van het dier? Getuige: Ongetwijfeld. Pres.: Het plaats hebben van een be roerte bij een jong dier komt hoogst zelden voor, wat had de veearts hieruit kunnen afleiden? Verd.: Dat hier inderdaad iets niet in den haak was. Verdediger tot getuige: Is het niet ver klaarbaar, dat de slager dacht, dat alles in orde was, toen de veearts niets bijzonders ontdekte? Getuige: Ja, ik kan me voorstellen, dat zoo'n slager dan óók denkt, dat het goed is. Dan komt getuige Visser, veldwachter te Burgerbrug, voor. Pres.: U heeft het kistje met ondeugde lijk vleesch opgezonden naar Utrecht, u heeft dus dit vleesch in beslag genomen? Getuige: Dat heb ik gedaan. Getuige Kempers, rijksveldwachter, heeft een biefstuk in beslag genomen bij een der klanten en ook dit opgezonden voor onderzoek. Pot, bacterioloog te van Dinsdag 23 November 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. 60 de de Vorige koen STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 101 y„ 3 Ned.-Indië 1937 97Vt 5H Duitschl. '30 m. verkl. 31% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank .150 Handel Mij Cert. r. 250 .1521/, Koloniale Bank121 Ned. ind. Handelsbank 135'/, INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 44'/, Calvé Delft Ce-L 79 Nederl. Ford250 Philips Gloeil. Gem. Bezit 299»/, Unilever 143% INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting33% Anaconda§19% Bethleh. Steel 34% Citles Service1% Genera 1 Motors26'/i« Kennecott Copper 24i/u R public Steel12% Standard Branda 57/» Steel comm.38'/i« U. S. Leather 4-Vis CULTUUR MAATSCH. RVA399»/, Java Cultuur 142 V, Ned. Ind. Suiker Unie 119 Vereen. Vorstenlanden 731/, MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. Reajang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust laatste k 2.30-45 1011/, 9'7/:6 31 Vi- 7, 149 150 117 1337, 447,-»/. 77»/, 249 294J-5V, 142-1/, 32 '8%-9 34% !'/>-% '3% 23J-1V, 127,-7, 57, 37'/,-% 4"ie 399-1/, 140'/, 120 Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers X, heden X pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: 85 168% 3267« 80 29>/4 10% 313»/, 324'/4-5 79 27'/, lll-'/ii io%-7. 1926/g 1217, 14.'/, 2% 191J-2J 120-i/g 125»/, 92 2%-% 116% 1127. U5-V, 111% 197 263 196 271 26J 28 r 137, 9'/, 63 5»/l6 26 137:. 87i« 5% New-York Londen Berlijn Parij6 Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië 1.80'/. 9.01"/i, 72.83 6.12'/. 30.66 X 41.72 40.27 X 46.'50 45.32)4 9.52 X 1.79 9.01 72.80 6.12X 30.63 41.69 40.25 46.45 45.27)4 ïu Dan wordt dr. Utrecht, gehoord. Pres.: U heeft uit Harenkarspel ontvan gen een kistje, bevattend ondeugdelijk vleesch, wilt u dit bevestigen? Getuige: Inderdaad, dat is zoo en bij on derzoek zag ik direct, dat sommige stuk ken vleesch er zéér onfrisch uitzagen. Pres.: Bevonden zich op dit vleesch veel bacillen en zijn ze schadelijk voor de ge zondheid? Getuige: Er waren er zeer veel en het is zeer schadelijk voor de gezondheid. Verdediger tot getuige: Heeft darmont steking altijd tot gevolg, dat er paraty- phus-bacillen komen? Getuige: Vrijwel altijd, al hoeft het geen regel te zijn. Vervolgens komt getuige Verburg, landbouwer uit Noordscharwoude, voor. Getuige is 23 jaar en heeft aan v. Duin het zieke veulen verkocht. Pres.: Zeegers kwam u Zaterdag 31 Juli vertellen, dat er in de wei een ziek veulen was. Kwam dit wel meer voor? Was bij dit dier de meststof dik en dun? Getuige: Nogal dun, dat vond de vee arts Rempt uit Nieuwe Niedorp ook. Pres.: Heeft de veearts Rempt darm ontsteking vastgesteld? Getuige: Niet direct, later wel. Ik zei wel, dat het „het oude liedje weer was. Pres.: Wat bedoelde u daarmee? Getuige: Ach, dat beteekende, dat ik het niet meer kon gebruiken. Pres.: U heeft ook verdachte gezegd, dat het wel darmontsteking zou zijn? Getuige: Jawel. Pres. tot verdachteo Is het waar, dat u al gehoord had, dat het darmontsteking was? Verdachte: Ja, dat begreep ik wel, toen hjj zei: „het is weer het oude liedje." Pres.: Is er werkelijk altijd gesproken van „het oude liedje" en niet eens ter loops over darmontsteking? Verdachte: Nee, heelemaal niet, toen we het hierover hadden, stonden we stil en liepen heelemaal niet. (Groote hilari teit.) Pres.: Dat bedoel ik niet, ik vroeg of u het woord darmontsteking weieens bij dit geval gehoord heeft? Verd.: Dat weet ik niet meer precies. Pres. tot getuige: Dr. Rempt had u reeds gezegd, dat het darmontsteking was en toen was u toch wel nieuwsgierig, wat dr. Wester na de keuring van het dier zou zeggen, hè? Getuige: Ja, ik was erg nieuwsgierig. Dan komt getuige dr. Groenhart uit Dirkshorn voor. Pres.: U heeft by verschillende inwoners in uw gemeente de vleeschvergiftingsver schijnselen geconstateerd, niet waar? Getuige: Ja, ik had alleen al ruim menschen onder m'n behandeling en een was er al beroerder aan toe dan ander. Pres.: Is het met alle patiënten goed af geloopen? Getuige: Ja, edelachtbare, gelukkig is alles nog goed terecht gekomen. Pres.: Heeft u deze gevallen wel eens meer behandeld? Getuige: Ja zeker, een paar jaar geleden is het ook nog eens gebeurd in St. Maarten, maar dat was lang zoo ernstig niet, al kwam het toen ook wel door vleeschver- giftiging. Pres.: U vermoedde zeker direct, dat de ziekteverschijnselen veroorzaakt werden door 't gebruik van ondeugdelijk vleesch? Getuige: Ja, dat lag al spoedig voor de hand en ik heb dan ook de geneesmidde len, die men hiervoor pleegt te gebruiken, toegepast. Hierna stelt de president voor de zitting te schorsen tot twee uur. De middagzitting, Ook voor de zitting na de pauze bestond een enorme belangstelling. De publieke tribune was geheel vol en velen moesten afgewezen worden. Men begint dan verder met het getui genverhoor. Het eerst wordt dan getuige J. Zeegers, bedrijfsleider te Schermerhorn, gehoord. President: U heeft op Zaterdag 31 Juli in de wei van Verburg een 3 4 maanden oud veulen aangetroffen en was dit beest vies besmeurd? Getuige: Het dier was sterk bevuild, het was alles even nat en vies. President: Was van Duin bij het vervoer aanwezig? Getuige: Inderdaad. President: En toen was het beestje nog altijd overvuil? Getuige: Ja zeker. President tot verdachte: U hoort wat ge tuige zegt, wat zegt u hierop? Verdachte: Het kon best zijn, maar het was 's avonds 10 uur en donker en ik heb het heusch niet gezien. President tot getuige: Is er in v. Duin's tegenwoordigheid gesproken over darmont steking? Getuige: Dat weet ik niet meer, maar hat lag er dik op, want de staart was een touwtje gelyk door de nattigheid. President tot verdachte: Hebt u dan heusch niet gemerkt, dat u een kletsnatten staart in uw hand had? Verdachte: Nou, dat was werkelijk niet zoo erg. Verdediger tot getuige: Was het donker dien avond? Getuige: Welnee, het was nog voldoende licht. Dan komt getuige Bouma, bedrijfslei ders te Ursem, voor, die by het opladen ge weest is van het veulen op een wagen. President: Weet u ook, waar het beest aan leed? Getuige: Het dier had heel sterke diar rhee. President: Heeft u het beest helpen opla den en was het toen nog licht? Getuige: Wel ja, klaarlichte dag. Vervolgens verschijnt dr. Rempt, veearts te Nieuwe Niedorp, als getuige. Pres.: Waaraan dacht u, dat het beest leed en dacht u ook al, dat het wel darm ontsteking zou zijn? Getuige: Dat vermoedde ik toen wel. Pres.: Was het achterlijf erg besmeurd? an- waar- een Getuige: Ja, uiteraard was het hevig aan de diarrhee. Verd. aan getuige: Als zoo'n beest darm ontsteking heeft, wordt het dan altijd afge keurd? Getuige: Vrijwel altyd en in ieder geval wordt dan het vleesch opgezonden voor bacteriologisch onderzoek. Getuige a decharge Glas, tuinbouwer te Kal verdijk, komt dan voor. Pres.: Weet u ook wat het beest man keerde? Getuige: Ik weet het niet, maar het dier was heelemaal niet vuiL Pres.: U moet een beetje voorzichtig zyn met uw verklaringen, want ze zyn in lijnrechte tegenspraak met de dere. getuigenverklaringen. Ik schuw u voor meineed. Getuige: Ik houd vol, dat het mirakel beestveulen was. Pres. aan verdachte: Nu, wat zegt u wel van zoo'n prachtverklaring? Dan verschijnt getuige k décharge Baars, landbouwer te Kal verdijk. Pres.: Keek het beest helder uit de oogen? Getuige: Ja hef2 hield den kop flink op. Pres.: Er zijn veel getuigen, die beweren, dat het dier erg bevuild was, wat zegt u hiervan? Getuige: Ze kunnen wel zooveel zeggen, het dier was alleen maar nat en meer niet. Ook de chauffeur Stoop verklaart hier op, dat het dier heelemaal niet vuil was. De slagersknecht Smit komt voor. De volgende getuige a décharge is de knecht van v. Duin, den slager Smit. Pres.: Hingen de stukken vleesch zooveel mogelijk van elkaar gescheiden? Getuige: Ja, zooals altijd. Pres.: Verkocht U het vleesch en als hoe danig prees U het aan. Getuige: Als veulenvleeschü Pres.: Was het een best veulen, niet een beetje wittig? Getuige: Het zag er best uit. Pres.: Waarom begon U de klanten het veulenvleesch aan te prijzen en als dat niet lukte, waarom bood U dan rundvleesch aan. Getuige: Dat weet ik niet dat ging eigen lijk zoo vanzelf. Er is tijdens mijn aanwe zigheid niet gesproken over een ziekte van het veulen. Pres.: Heeft u zelf ook van het vleesch gegeten? En hoe smaakte het? Getuige: Het was heerlijk en ik ben hee lemaal niet ziek geworden. Pres.: Zeker een sterke maag! Antje Dekker, die destijds vleesch van v. Duin gekocht heeft komt dan voor. Pres.: Wat voor vleesch had u besteld? Getuige: Runderbiefstuk, maar daar ben ik erg ziek van geworden en het zal wel geen rundvleesch geweest zyn. Pres.: Heeft U een paar keer vleesch besteld? Getuige: Ja, Woensdag bracht Smit het en 's Zaterdags bracht een jongetje het vleesch. President: Van welk vleesch is U ziek ge worden? Getuige: Dat weet ik niet precies, waar schijnlijk van het vleesch van Zaterdag. De getuige landbouwer D u y v i s komt hierna voor. President: U heeft ook vleesch uit de slagerij v. Duin geconsumeerd? Getuige: Ja zeker, jammer genoeg wel. President: U is nogal leelyk ziek gewor den en wist U of het veulenvleesch was? Getuige: Ik ben er erg naar aantoe ge weest. Ik had inderdaad paardenvleesch be steld. Veearts Wester komt voor. Pres.: Is er in uw aanwezigheid nog over de kwaal gesproken? Getuige: Heelemaal niet, met geen woord. Ook getuige Vet, die bij het gesprek van Duin en Verburg is geweest, verklaart, dat er niet over darmontsteking is gesproken. Nog enkele getuigen, die bij dezen koop zyn geweest, verklaren niets gehoord te hebben. De vrouw van Duin als getuige. Vervolgens komt de vrouw van verdachte voor en verklaart, dat ze de geheele week van veulenvleesch gegeten heeft zonder ook maar in het minst ziek geweest te zijn. Na een uitvoerig requisitoir eischte de officier tenslotte 8 maanden gevan genisstraf tegen verdachte. De officier achtte den veearts W. niet meer geschikt voor diens functie. W&ec&ecuftt Uitspraken van de strafzitting van Vrydag 19 November 1937. Overtredingen van de motor- en rywielwet: C. deW. te Egmond Binnen, 3 boete of 1 week tuchtschool. T. H. P. te Zype, 1 boete of 1 dag hech tenis. A. B. te Leeuwarden, J. P. G. P. te Anna-Paulowna, N. T. te Harenkarspel, H. H. te Oudorp, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. G. te Amsterdam, J. L. R. te Amsterdam, M. B. te Warmenhuizen, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. B. te Heerhugowaard, J. G. te Broek op Langendijk, J. de V. te Oudkarspel, A. W. te Bennebroek, A. H. te Alkmaar, H. v. 't H. te Heemskerk, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. D. B. te Alkmaar, J. J. W. te Rotterdam, J. K. te Amsterdam, ieder 5 boete of 3 dagen hechtenis. J. J. M. S. te Heiloo, 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. van V. te Oudorp, P. S. te Hoorn, B. D. de V. te Haarlem, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. S. G. te Heiloo, C. B. te Heiloo, C. N. te Heiloo, C. J. S. te Zype, ieder 8 boete of 6 dagen hechtenis. J. J. M. S. te Heiloo, 10 boete of 8 dagen hechtenis. L. J. te Beemster, 15 boete of 10 dagen hechtenis. P. A. V. te Rotterdam, 25 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de poli tieverordeningen: P. W. te Leeuwarden, P. W. te Leeuwarden, J. J. P. te Enkhuizen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. W. de J. te Bussum, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 453 van het wetboek van straf recht (openbare dronkenschap): J. S. te Alkmaar, J. H. V. te Deventer, ieder 6 boete of' 6 dagen hechtenis. J. B. te Alkmaar, 8 boete of 8 dagen hechtenis Overtredingen van de vis- s c h e r ij w e tA. D. de R. te Heerhugo v/aard, 2 x 2.50 of 2 x 2 dagen hechtenis. J. H. K. te Haarlem, 2 x 3 boete of 2 x 3 dagen hechtenis. A. J. te Krommenie, H. H. te Krommenie, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. O v e r t r ed i n g v a n de ijkwet: P. S. te Egmond-Binnen, 2 x 1 boete of 2x1 dag hechtenis. C. L. te Egmond- Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zui delijke wind; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen regen; temperatuur om het vriespunt des nachts; overdag weinig ver andering in temperatuur. Ochtendmist; weinig verandering in temperatuur. De hooge drukking is op het vasteland blijven toenemen en de depressie in het zuidwesten nam sinds gisteren sterk af, na in west-Frankrijk en zuid-Engeland zwaren regen te hebben gebracht. Bij IJsland blijft de barometer dalen. In west-Frankrijk, Engeland en zuid-Ierland houdt de regen aan, ook in zuid-Scandinavië en plaatselijk aan de Noorsche kust valt regen. In Duitsch- land en oost-Frankrijk is overal mist, in noord-Duitschland met vorst tot min vier graden, bij uiterst zwakken wind. Op IJs land is de temperatuur sterk gestegen. In Zwitserland zijn de toppen vrij van wolken, met acht tot vijftien graden vorst. Dan verschijnt de veearts Wester uit Schagen. President: Was, toen U by v. Duin kwam, de huid er van ontdaan? Getuige: Inderdaad. Ik zei tegen v. Duin: „ik zie het al, ik keur het af". Maar toen vloekte v. Duin me zoo uit, dat ik er werkelijk bedusd van was en toen heb ik maar half gekeurd. Pres.: Het is toch uw plicht, dat u de organen goed keurt? Getuige: Zeker, maar ik voelde me niet prettig. Pres. tot inspecteur Odé: Wat zegt u hiervan. Getuige Odé: Ja, het is inderdaad hier een schromelijke verzaking van den plicht. Op hem rust zeker de verplich ting, juistin zoo'n geval, alles goed na te zien. Pres. tot getuige Wester: U had er toch geen andere bedoeling bij. Getuige: Absoluut niet. President: Gebeurt het wel meer, dat een beest voorwaardelijk wordt goedge- keurd? Getuige: Een heel enkele keer nog weL M'n stemming bij dezen slager was niet goed en ik was heelemaal niet erg goed. President: Vreemd, ik zou in zoo'n geval gezegd hebben: van Duin, ik heb met jou niets te maken, ik neem het vleesch in be slag en stuur het op voor bacteriologisch onderzoek. Getuige Wester: Ja, dat had ik ook eigen lijk moeten doen. Pres.: Vertelde v. Duin U van een be roerte. Getuige: Er staat mij wel iets van bij. Pres.: Het is hier wel een schromelijke plichtsverzuim. Verdediger aan getuige Wester: Als van Duin U gezegd had, dat er darmontsteking was, had U het vleesch dan afgekeurd. Getuige: Ja, dan zou ik het zeker afge keurd hebben. Pres.: Heeft U alle organen goed nage keken? Getuige: Dat weet ik niet. Pres.: Zeer vreemd! Zeer vreemd! Getuige: Ik beken, de fout is bij m ij, maar ik was niet erg lekker. Ik was woedend op v. Duin en toen kon ik m'n werk niet goed meer verrichten. President: Dat is toch erg gevaarlijk! Vervolgens komt de getuige a décharge G B o e k e 1, die op de markt te Schagen is geweest bij den koop van het zieke veu len. Binnen, 1 boete of 1 dag hechtenis. Overtredingen van de win kelsluitingswet: J. G. K. te Alk maar, 4 boete of 4 dagen hechtenis. B. S. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de arb eid s- w e t G. W. te Bergen, geen straf opge legd, S. C. H. te Heiloo. H. G. A. B. te Bergen, ieder 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. jBucgetlifke Stand. ALKMAAR. GEBOREN: Christina Jozina, d. van Fredericus van Vegten en Tanneke Cornelia de Krijger. OVERLEDEN: Anna Maria Hillegonda Burger 83 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN van 1320 November 1937. Aan het Bureau van Politie zijn te bevra gen: kruisvaardersboekje; bruine kinder- portemonnaie; bruine dameshandschoen; dop van radiateur; wollen kinderhandje; zak ijzeren ringen; dameshandschoen; da meshandschoen; sleutel; halsdoek; grijze nappa handschoen. Aan de volgende adressen zijn te bevra gen: portemonnaie met inh., W. Spierdijk, le Landdwarsstraat 23; 1 paar motorhand schoenen, H. v. d. Berg, K. v. 't Veerstr. 32; bankbiljet, J. Bruin, Scheteldoekshaven 6; medaillon met portret, D. v. Noord, Wester- weg 36; blauw wollen ceintuur, J. Schatsber gen, L. Oudorp 7; motorhandschoen, J. de Waard, Ramen 6; boodschappentasch, M Kramer, Forestusstraat 26; autowieldop, J. v. Doorn, 2e Landdwarsstraat 6; r.k. kerk boekje, N. Rolff, Blockhovepark 51, Heiloo; bruine muts, N. v. d. Horst, Langestraat 21; 2 broodmessen in étui, K. Wagenaar, Twuy verweg, St. Pancras; schapenvacht, W. Kroon, Waaggebouw; portemonnaie met inh., J. H. Ooyevaar, Ritsevoort 1; bril in doos, J. Schoen, Raadhuisweg 1, Heiloo; portemonnaie met inh., L. Veel, Oosterkolk- straat 27; zilverkinderarmbandje, A. de Vries, Millstraat 2; 1 paar regenpijpen, A de Vries, J. v. Scorelkade 33; witte poes, Scheffer, Baansingel 45; portemonnaie, Joh. v. Veen, Popelmanslaan 41; zweep, B. V. v. d. Bijl, Bovenweg 206, St. Pancras; gesp v. damesceintuur, F. A. Veers, Zoutstraat 2; 2 grijs wollen handschoenen, K. Dalenberg, Heul 3; gladde ring, B. v. Oeffeit, Luttik Oudorp 28; gouden halsketting, J. Briefjes, Comanstraat 3; rubber auto-dekzeil, P. v. d. Kuyt, N.P.Laan 131; bruine portemonnaie met inh., A. F. v. d. Goes, Eikelenbergstr. 5; bruine handschoen, V. J. Vaske, Verdron- kenoord 35; molton deken, P. Eiland. N.PLaan 46; belastingmerk in étui, A. J. Phillips, Heilooërdyk 27; ceintuur van ga bardinejas, L. Boelekamp, Piusgesticht; arm bandhorloge, C. Beentjes, Paardemarkt 5; glacée en gebreide handschoen, A. Dupont, Verdronkenoord 9a; broodzakje met 1 pond vleesch en 1 pond vet, brigadier Leegwater, Broek op Langendijk; bruin leer en hand schoen, M. G. Pronk, 2e Landdwarsstraat 27j 2 zwarte regenpijpen, M. G. Pronk, 2e Land dwarsstraat 27; handwarmer, H. Slot, Fnid- sen 36; 1 „Norma" vulpotlood, J. Kaandorp, Stationsstraat 24. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De Langendjjker tuinders hebben hun eersten winter al weer te pakken. Dit wil niet zeggen, dat het voor de overige schep selen niet koud is geweest, doch voor de Langendijker tuinbouwers is een wintertje altijd van belang. Dat brengt doorgaans iets in de portemonnaie, in tegenstelling met de bewoners van de Streek, de bloem koolstreek tusschen Hoorn en Enkhuizen, waar men nog graag een tijdje zachter weer heeft. Hier blijkt wel uit, dat het niet gemakkelijk ieder naar den zin te ma ken is. De koude heeft op de prijzen van de ver schillende tuinbouwproducten echter wei nig invloed gehad. Misschien, dat er een paar partijtjes meer door verkocht zijn geworden, doch h?t prijsverloop op de vei lingen was vrijwel gelijk aan de vorige week, op eenige uitzonderingen na. De uien bijvoorbeeld zijn weer iets bijgekomen. Na de inzinking van een paar weken geleden is het weer langzaam-aan omhoog gegaan, tot op een gegeven oogenblik de laatste gulden per 100 G.g. by kwam en men het oude niveau van ongeveer veertien dagen geleden weer bereikt had. Er gingen partijen voor 8.80 en 9, zelfs tot 9.50 per 100 K g. van de hand. Dit duurde echter maar kort, want Zater dag reeds werd de kroon er af gehaald en noteerden wij weer een gulden minder, 7.708.30 per 100 K.g. voor de middel soort en 7.307.80 voor de groven. De drielingen bleven stijgen, zoodat op het laatst zelfs boven 7 werd betaald. Nep bracht 7.207 30 per 100 K.g. op. De peenprijzen zijn ook weer iets aange komen. Het meerendeel van de aangevoerde partijen is verkocht boven 2 per 100 K.G., tot maximum 2.40. De laagste prijs was 1.70. De bieten, waarvan slechts weinig werd gepresenteerd, noteerden 2f 4. De boerenkool vond goede afzetmogelijk heid, al zijn de aanvoeren hiervan niet groot. De prijs liep op van 1.503 per 100 K.G. De roode kool echter bleef vrijwel op het zelfde niveau staan, d.w.z. de goede kwali teit. Er werd slechts sporadisch eens tot 2.80 en 3 per 100 K.G. betaald. Het meerendeel ging weg voor lagere prijzen. De tweede soort en de afwijkende kwali teit noteerde iets meer dan de vorige week. Gele kool noteerde tot maximum 1.80 per 100 K.G., doch dit kwam slechts een enkele maal voor. Het meeste is weggegaan voor maximum 1.401.50. Vanaf 1 per 100 K.G. Er draaiden nog eenige partyen door, evenals van de Deensche witte kool, hoewel er de laatste dagen vrij veel belang stelling voor de tweede kwaliteit Deensche witten bestond van de zijde der zuurkool- fabrieken, wegens de zeer geringe aanvoe ren van gewone witte kool. De prijzen van de Deensche witte kool waren meestal 0.80 1.30 en 1.40, coch een enkele uitzon dering maakte iets meer. Vroege witte kool bracht 8090 cent op. Groene kool bracht 1 2.10 per 100 K.G. op. De meeste partijen verhandelde men voor 1.20—1.70. De bloemkool is deze week aanmerkelijk gestegen, bij ge brek aan aanbod. De eerste dagen noteerde men tot 5 per 100 stuks, doch later, toen de aanvoer zeer klein was, stegen ze tot 11. De druiven zijn iets goedkooper verkocht. De Alicante (Frankenthalers worden niet meer aangeboden) noteerden van 12— 21, naar gelang de kwaliteit was. Witte druiven 25. De restjes Tomaten gaan nog weg voor iets hoogere prijzen dan gewoonlijk. A bracht 15.80 op, C 8.90 en CC 4.20. Andijvie, welke wel iets van de vorst te lijden zal hebben gehad, werd iets grager verkocht op het laatst. Niettemin draalde veel door.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 3