j AJLS Jbitw&niand Jteuitletw 'T OOG Het Rijk en de steun aan werkloozen. VAN TWEEDE BLAD „Een bescheiden vermindering". .ui de Memorie van Antwoord over de begrooting van het Werkloosheidssubsidie- fonds voor 1938 deelt de regeering aan de Tweede Kamer mede, dat zij, ook na de kennisneming van het resultaat van de en quête, gehouden door de Vereeniging van Ned. Gemeenten, blijft bij haar oordeel, dat er in de ontwikkeling van den economi- schen toestand van Nederland aanleiding ge vonden kan worden om rekening te houden met een voorloopig bescheiden verminde ring van de financieele nooden der gemeen ten. By de beoordeeling van de enquête mag niet uit het oog verloren worden, dat zij is gehouden op een tijdstip, dat de gemeenten nog niet bekend konden zijn met de jongste raming van de inkomsten van het gemeen tefonds, voor het uitkeeringsjaar 1938'1939. De meeste gemeentebesturen zullen waar schijnlijk de formule-uitkeering uit het ge meentefonds, alsmede de opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasting, thans op een hoogcr bedrag kunnen uittrek ken. De regeering betreurt het, dat het niet mogelijk is te voldoen aan het verlangen van verscheidene leden om de extra-bijdra ge aan de gemeenten voor het volle bedrag a fonds perdu uit te keereri. Wel is de regeering bereid, om de ruimte, welke bij het voortschrijden van de ver mindering der werkloosheid aan de uitgaaf zijde van de fondsbegrooting ontstaat, aller eerst te benutten om op bedoelden maat regel terug te komen en daaraan zelfs den voorrang te geven boven dekking van het r.adeelig saldo van den dienst 1935. De opmerking van eenige leden over de wijze, waarop de regeering de groote haven steden in de gelegenheid heeft gesteld over te gaan tot een tijdelijke verlaging van de haventarieven, kadegelden en terreinhuren, geeft de regeering aanleiding het standpunt, dat zij ter zake heeft ingenomen en nog in neemt, nog eens te belichten. Van de zijde der regeering is steeds voor opgesteld, dat deze aangelegenheid een zaak van gemeentelijke bemoeiing is, zoodat de gevolgen, welke een verlaging der haven tarieven voor de gemeentefinanciën met zich zou kunnen brengen, niet voor rekening van het Rijk kunnen worden genomen. Daardoor toch zou inderdaad in de finan cieele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten een element worden gebracht, dat daar- *aan vreemd is en er, naar het oordeel der regeering, vreemd aan moet blijven. Een andere vraag was, of bij het toeken nen van een extra-bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds rekening kon wor den gehouden met het budgetaire nadeel, dat uit deze en soortgelijke maatregelen voor de betrokken gemeenten voortspruit. De regeering heeft geoordeeld niet princi pieel afwijzend tegenover deze vraag te moeten staan, een vraag, die in eenigszins anderen vorm, maar met dezelfde gedachte tot grondslag, reeds eerder was gerezen in gevallen, dat gemeenten, die voor een extra- bijdrage in aanmerking kwamen, bijv. wenschten over te gaan tot verlaging van gemeentelijke gas- en electriciteitstarieven, verlaging van huren van gemeentewonin gen enz. Het is in de practijk niet mogelijk gebleken het effect dier maatregelen, die alle beoogen grooter verlies te voorkomen, geheel buiten beschouwing te laten bij de toekenning van de bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds, omdat dit effect het budgetaire tekort van de gemeen ten beïnvloedt, van welk tekort toch deze bijzondere bedragen afhankelijk zijn. Inmiddels zijn de gegevens, benoodigd voor het berekenen van de hier bedoelde verhooging der bijdragen voor de gemeen ten, die bij de onderhavige regeling belang hebben, ontvangen en is haar bereids mede gedeeld, op welk bedrag zij ter zake voor 1936 kunnen rekenen. Hetgeen wordt opgemerkt omtrent de hulp aan kleine zelfstandigen, die wel met subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds door middel van werkverschaffing en niet ingevolge de steunverleening kunnen wor den geholpen, heeft de volle aandacht van de regeering. Wel is waar is ook aan de be sturen van de z.g. stadsgemeenten toege staan kleine zelfstandigen bij de werkver schaffing te plaatsen en maken dezen bij voorkomende gelegenheid van deze toestem ming gebruik, maar in alle opzichten be vredigend werkt dit niet. Intusschen is de kwestie van hulp aan z.g. zelfstandigen een punt van nadere overweging. Ook de regeering volgt met zorg de voort durende toeneming der uitgaven voor ar menzorg. Het karakter van deze uitgaven laat niet toe hierin bijdragen uit het Werk loosheidssubsidiefonds te verleenen. Boven dien laat de begrooting van het fonds geen ruimte voor nieuwe uitgaven. AANGETEEKENDE BRIEVEN GESTOLEN. Kantoorknecht van hoofdpostkantoor gearresteerd. De politie heeft Zondagavond, naar het „Hbld." meldt, een 40-jarigen kantoorknecht, werkzaam op het hoofdpqstkantoor aan de Prinsestraat te den Haag, gearresteerd, verdacht van diefstal van buitenlandsche aangeteekende brieven. De man werd reeds eerder van diefstal verdacht, in verband waarmede de controle op het hoofdpostkantoor was verscherpt Zondagavond scheen hij weer eenige aange teekende stukken in zijn jas te hebben ge stoken, reden waarom de politie werd ge waarschuwd. Een paar rechercheurs wacht ten den man aan den uitgang van het post kantoor aan het Kerkplein op. Toen zij hem echter wilden arresteeren, ging hij er van door. Hij rende langs het Stadhuis, over de Groenmarkt, door de Gravestraat naar 't Bui tenhof. De rechercheurs gingen den vluch teling achterna en op het Buitenhof kregen zij hem weer te pakken. Na een korte worsteling waren de rechercheurs hun ar restant meester. Hij werd eerst overgebracht naar het politie-bureau aan de Prinsestraat en vandaar naar het hoofdbureau. Bij fouil leering werden verscheidene gestolen aan geteekende brieen op hem gevonden. Ont kennen hielp dan ook niet. De waarde van den inhoud der gevonden brieven is nog niet vastgesteld kunnen wor den, aangezien ze nog ongeopend waren. EEN GELUKKIGE GEMEENTE. Belastingverlaging en salaris- verhooging. In verband met het feit, dat de bijdrage, die de gemeente Montfort (L.) ontvangt uit het werkloosheidssubsidiefonds hooger is dan bij het opmaken der begrooting voor 1938 werd verwacht, heeft de raad dier ge meente besloten, om de opcenten op de be lastingen te halveeren en te brengen op 40 voor bebouwde, 10 voor onbebouwde eigen dommen, 25 personeele- en 25 gemeente- fondsbelastirig. De verlaging, die de ge meentelijke salarissen het vorig jaar onder gingen, werd ongedaan gemaakt, eveneens werden de verlaagde subsidies weer op het oude peil gebracht. OPLICHTSTER AANGEHOUDEN. Sedert 1935 zocht de recherche te Gronin gen naar een jonge vrouw, die op brutale wijze verschillende winkeliers te Groningen heeft opgelicht. Zij kocht af en toe in groo te zaken goederen, op naam van zeer goed bekend staande families uit stad en provin cie. Zoo kocht zij o.a. onlangs een duren wintermantel voor rekenig van een familie uit Noordbroek, welke familie inderdaad een goede klant was van de zaak, waarvan het kleedingstuk werd betrokken. De naspo ringen naar de vrouw in de provincie had den geen resultaat, Het feit evenwel, dat de oplichtster in Groningen is komen wo nen, is haar noodlottig geworden. De politie hield haar in de gaten en toen zij Zaterdag j.L, nadat zij in een winkel iets had gekocht, daar later terugkeerde om een parapluie, welke zij vergeten had, te halen, werd zij door de recherche gearresteerd. Zij heeft een bekentenis afgelegd. Bij een huiszoeking is een deel der goederen terug gevonden en in beslag genomen. De vrouw, de 23-jarige T. .de B., is ter be schikking van den officier van justitie ge steld. TRAGISCHE DOOD VAN VISSCHER. De visscher J. Jokse. die zich op een vaar tuig de Br. 57 bevond, is aan den mond van de Schelde te Breskens overboord geslagen en verdronken. Toen hij over boord sloeg wierp zijn zoon hem een reddingsboei toe. De drenkeling slaagde er in deze te grijpen, doch toen hij naderbij kwam stak de zoon hem een bootshaak toe met het noodlottige gevolg, dat deze onder de oliejas van den visscher vasthaakte. De jas scheurde hier door en de drenkeling verdween in de diepte. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. („Het Volk"). OPRUIMINGSDATA. Verandering gevraagd. De Nederl. R.K. Bond van handelaren in manufacturen en aanverwante vakken „St. Willibrordus" heeft zich tot den minister van economische zaken gewend met een request, waarin gewezen wordt op het na deel dat de in de wet op opruimingen en uitverkoopen genoemde data (2 Januari en 15 Juli) opleveren in het belang van een goeden verkoop en het goede verloop der opruimingen. In het request wordt er op gewezen, dat het van groot belang zou zijn, indien op ruimingen steeds op een Zaterdag zouden kunnen aanvangen, reden waarom den mi nister wordt verzocht, het daarheen te wil len leiden, dat de mogelijkheid wordt ge schapen, om de vastgestelde opruimingen te doen aanvangen op den tweeden Zater dag in Januari en den tweeden Zaterdag in Juli. WED. S. LAKEMAN EN ZOON S BANK. Volgens de uitdeelingslijst zal aan de cre diteuren van de Wed. S. Lakenman en Zoon's Bank te Enkhuizen, een tweede uit- keering worden gedaan ten bedrage van 10 pCt. Bij de eerste uitkeering aan crediteuren werd 20 pCt. uitbetaald. VAN HOOIZOLDER GEVALLEN. Bejaarde landbouwer aan de gevolgen overleden. De 83-iarige landbouwer J. L. te Ooster hout (Betuwe) die gistermiddag hooi van den zolder ging halen, stapte mis en viel van een zes meter hoogte op den vloer. De man werd hoogst ernstig gewond. Hij is en kele uren na het ongeluk overleden. De nieuwe overvette Rinso is het enige wasmiddel, dat speciaal voor de was machine wordt gefabriceerd. Duizenden vrouwen hebben het reeds kunnen con stateren met Rinso komt de wasmachine het best tot zijn recht. In een oogwenk een overvloedig sop, dat in anderhalf uur al het was goed van 5 personen prachtig wit maakt voor slechts 12è ct. Dit is het resultaat, dat U alleen met Rinso kunt bereiken. Woensdag 24 November. HILVERSUM, 301 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Onze keu ken, causerie. 10.VPRO-morgen- wyding. 10.20 Jeugd in crisistijd (gr.pl.) causerie, zang, orgel en gr.pl. 11.30 Voor de werkloozen. 12.Gr.pl. 12.30 VARA-orkest en solist. 1.151.45 De Ramblers. 2. Knipcursus. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6.De Lucky Birds en solist. (6.30 RVU: Waar het om gaat. Het inter nationale politieke tafereel, cause rie). 7.Koorzang. (7.30 VPRO: God, Historie, Cultuur, causerie). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.30 C. Steyn's accordeon-orkest en solist. 10.ANP-ber. 10.05 Derde acte van de opera „Prince Igor" (gr.pl.) 11.Kan men de sexuali- teit humaniseeren? causerie. 11.20 Verv. opera. 11.5012.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewjjde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9 30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 12,30 Verv. con cert. 1.30 Gr.pl. 2.Alt en piano. 3.Christ. lectuur. 3.30 Gr.pl. 3.45 Christ. Liederenuurtje. 4.45 Voor de jeugd. 5.45 Gr.pl. 6.Land- en tuinbouwpraatje. (6.30 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart: Taal lessen en causerie over het Binnen- aanvaringsregl. 7,Ber. 7.15 De worsteling der zending in de hui dige Oostersche wereld, causerie. 7.45 Gr.pl. 8.— ANP- en herh. SOS-ber. 8.10 Nat. fonds voor bij zondere Nooden, causerie. 8.20 Van der Waals en zijn werk herdacht, causerie. 8.45 Christ Radiokoor en gr.pL 9.35 Orgelconcert (10.10.05 ANP-ber.) 10.45 Gymnastiekles). 11.—12.— Gr.pl., Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.05 Het BBC-Midland-orkest. 1.05 Sted. orkest van Camborr.e. 1.35 Zang voordracht. 1.502.20 Het John MacArthur kwintet. 4.05 Children from the point of view of a Kin- dergarten mistress, causerie. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl. 5.20 Big Bill Campbell en zijn Hill-Billy Band en solisten. 5.50 Gr.pl. 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpr. 7.Radiotoo neel. 8.L. Levy's orkest en solisten. 8.35 BBC-Symph.-orkest en solist. 9.50 Ber. 10.10 Vervolg concert. 11.- Revue-progr. Hui, Darewskïs Band. n.5o__{J5®- Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 7 50 0, 10.40enll.20Gr.pl. 12 20 Orl van de Garde Républicaine en zaf' 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordrarht' 4.20 Zang. 4.35 Pianovoordr 5 2n o Bailly-orkest. 6.50 Gr.pl ssn en piano. 9.20 Gev pro? Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 5.50 H Ha stedt's orkest. 7.50 SA-orkest 11 E Orkestconcert. 12.35 Omroepklein orkest, boerenkapel en solisten 1 m Omroepschrammelensemble 4 Düsseldorfer Concertorkest Gr.pl. 8.50 Viool en piano* 10 11.20 Omroepkleinorkest en solül BRUSSEL, 322 en 484 M 322 m 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest' I.50-2.20 Gr.pl. 6.20 Omroeporkelt* 7.20 Joods Vocaal kwartet. 820 Conservatorium-orkest Leuven en soliste. 10.5011.20 Gr.pl. 484 w 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest 1 -2.20, 5.20, 6— en 7.35 GroL 8.20 Omroepdansorkest en soliste 9.35 Salonorkest en solisten 10 30-J II.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 157j 7.20 O. Joost's orkest. 8.20 Stunde' der jungen Nation, ryksuitz. 8.5o Viool en piano. 9.20 Ber. 9.35 Oir. roep-Amusementsorkest en solisten 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 O Joost en zijn orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R, 9.209.50, D.sender 9.50—10.20, Normandië 10.2010.35, Parijs R, 10.35—12.05, Lond. Reg. 12.05 12.40, Parijs R. 12.40—13.20, Brus sel VI. 13.20—13.30, Keulen 13.30 14.20, Radio PTT Nord 14.2015.05, Parijs R. 15.0515.35, Lond. Reg. 15.35—17.20, Parys R. J7.20—18.20, Keulen 18.2020.20, Brussel Fr. 20.20—21.40, Lond. Reg. 21.40 22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.3023.20, Kalund- burg 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—13.35, Lond. Reg. 13.35—15.20 Droitwich 15.2019.Frankfurt 19.20.Droitwich 20.24. Lijn 5: Diversen. JONG ECHTPAAR AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Geval van kolendampvergiftiging te Den Haag. De Geneeskundige Dienst ie Den Haag moest gister uitrukken naar een woning aan de Ammunitiehaven, voor een geval van kolendampvergiftiging. De echtgenoot was Zondagavond thuisgekomen en had, alvo rens naar bed te gaan, de kachel nog wat opgestookt. Des morgens waren man, vrouw en kind bedwelmd. Toen de man opstond, viel hij op den grond. Gelukkig hebben de buren dit gehoord en zijn daarop op onder zoek uitgegaan. Zij waarschuwden dadelijk den G. G. D. en gelukkig bleek het nog mogelijk het drietal by te brengen. JUWEELENDIEFSTAL IN DE RESIDENTIE. Eind October heeft een goed gekleede dame by den juwelier Steltman aan het Noordeinde in Den Haag een langdurig bezoek gebracht. Zy hield de vrouwelijke bediende anderhalf uur aan den praat en toen zij de zaak verliet, merkte de bedien de, dat een kostbare ring met briljanten, ter waarde van 1200, verdwenen was. Zaterdagavond was een van de leden der firma Steltman in een café op de Heeren gracht, toen een jonge vrouw binnenstapte, die een opmerkelijke gelijkenis vertoonde met de juweelendievegge. Hij aarzelde niet lang en ging naar de telefoon, teneinde de politie op de hoogte te stellen. Zijn vrees dat de vrouw vóór de komst van de po litie zou vertrekken, bleek ongegrond wint toen hij uit de telefooncel terugkeerde, had zij rustig plaats genomen. De ontdekker meende toen al op te merken, dat de vrouw den gestolen ring aan de hand had. Kort daarop verschenen twee recher cheurs, met wie de bediende zich in ver binding stelde. Hy wees de dame aan en de politiemannen verzochten haar, even mee te gaan naar he hoofdbureau. De vrouw voldeed hieraan dadelijk, zoodat zij, zonder veel opzien te baren, het café verliet. Ring ingeslikt. Onderweg naar het bureau echter maak te zij een onverwachte beweging, stak iets in den mond en slikte... Den recherche* ontging dit natuurlijk niet en de commis saris, dia deze zaak verder behandelde, heer Paré, werd ingelicht. De aangehoudene ontkende aanvankelijk ten stelligste, iets met den diefstal uitstaan de te hebben gehad. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat voor deze vrouw geenerlei reden was tot diefstal. Zij is nilt onbemiddeld, integendeel. Zy heeft nooit eerder iets dergelijks gedaan en zy komt uit een milieu, waar niemand er haar van zou verdenken, dat zij tot zoo iets in stM zou zijn. Desondanks is de vrouw grWj* verhoord en na verloop van eenigen tijdbal kende zij, den diefstal te hebben gepleegd en den ring te hebben ingeslikt. De vrouw is daarop in arrest gesteld. Door ALAN DARE 12) Hy rukte een stuk hout van een der pak kisten en klom de ladder op naar het luik. Een tijdlang klopte hij hard, maar kreeg geen antwoord. Toen probeerde hy het luik met zijn schouders op te tillen, maar slaag de er niet in. Weer klopte hy tot zijn arm hem pijn deed. Een bel luidde en de machine begon weer te werken. Hij voelde het schip in bewe ging komen, al sneller en sneller. Zijn voorhoofd werd nat van zweet door zijn toenemende verslagenheid. Een wanhopig plan kwam by hem op. Hij trok zijn wollen trui uit, legde ze op een sport van de lad der dicht by het luik en stak ze in brand. De rook kronkelde omhoog en vormde een verstikkende wolk. Hij hoopte, dat ze door het luik zou dringen. Kuchend daalde hij de ladder af. Een oogenblik later hoorde hij tot zijn groote vreugde rauwe stemmen boven zijn hoofd. Hy beklom de ladder weer en doof de het vuur, juist bijtijds, om een werke- lijken brand te voorkomen. Toen drong door het luik dat geopend werd, een zon nestraal naar binnen. Onmiddellijk kroop hij op het dek. De twee mannen die het luik hadden geopend, weken verschrikt terug voor de spookachtige verschijning, en de kapitein, die gewaarschuwd was, kwam het dek afrennen. Ook hy bleef staan, toen hij de witte gedaante van Kennedy in het oog kreeg. „Wat duivel", riep hy verschrikt. „In orde. Er is geen brand. Ik wilde er alleen maar uit, dat is alles". „Een verstekeling!" riep de kapitein. „Pak hem, Stimson!" Maar Kennedy had opgemerkt, dat het schip zich van het land verwijderde. Het witte huis lag nu op een afstand van ruim twee mijl, en de tijd was kostbaar. Hy ont week den arm van Stimson en een storm loop van den anderen man, liep naar de verschansing en sprong in zee. Toen hij weer boven kwam, zwom hy met krachtige slagen naar het land. Hij keek over zijn schouder en zag, dat de Flamingo haar weg vervolgde. Blijkbaar vond men het niet de moeite waard, zich moeite voor hem te geyen waarvoor hij zeer dankbaar was. Het kostte hem een vol uur, om aan land te komen, waarna hy geheel uitgeput was. De Flamingo was nu nog slechts een stipje in de verte, met een lang zwart rookspoor achter zich. Hy rustte eenigen tijd uit, voordat hij het steile pad begon te beklim men. Toen hij den top van de klip had be reikt, bevond hy zich in een naar hij meende, privé park. Het groote huis lag nog ongeveer een kwart myl verder. Rechts van hem zag hij door de denneboomen den top van een mast en toen hy die richting uitliep, kwam een grillig gevormde lagune in het gezicht, waarin een mooi motor jacht lag. Dat hij het van de zee af niet had gezien, kwam, omdat 'n bochtig, nauw kanaal tusschen hooge rotswanden er toe gang toe gaf. Bevreesd gezien te zullen worden ging hij op zijn schreden terug. Het was nu ongeveer een uur voor zons ondergang en na eenig nadenken besloot hij de duisternis af te wachten, alvorens nader by het huis te komen. In dien tus- schentijd moest hy trachten uit te vinden, waar hy was. Met deze gedachte liep hij het park door en beklom een hoogen muur. die langs den top van de rots was ge bouwd. Gedurende de afgeloopen acht en veertig uren had Maxine zwaar geleden. Zonder complimenten was zij van Quangs eethuis naar de Flamingo overgebracht en in een hut opgesloten, tot het schip de rivier af was gevaren. Toen Phenuit haar ten laat ste verloste, trachtte zy de hulp van den kapitein in te roepen, maar bemerkte tot haar ontzetting, dat hy geloofde, dat zij krankzinnig was. Phenuit had hem verteld, dat hij haar uit een gesticht had gehaald, waar zij zich niet gelukkig had gevoeld, dat zij aan vreemde hallucinaties leed en soms zelfs gevaarlijk was. Haar poging, deze afschuwelijke leugen te weerleggen, was vruchteloos. Of de kapi tein het werkelijk geloofde of voor het ge mak zich maar zoo hield, wist zij niet. Het was haar echter pijnlijk duidelijk, in welk een hopeloozen toestand zij zich bevond Niemand aan boord kon of wilde haar zeggen, wat de plaats van bestemming was. Zij ging naar het huis van haar „oom". Dat was alles, wat zij te hooren kreeg. Oom! Geen leugen was hem te min! Toen dacht zij aan Kennedy, die, naar zij ge loofde, gevangen was in Quangs huis, ter wijl een vreeselijkb ziekte zijn krachtig lichaam ondermijnde. Haar vurige veront waardiging ging over in wanhoop en zelf verwijt Als het niet om haar was geweest, zou dit Kennedy niet overkomen zijn. Zij had gezworen, hem niet in het drama van haar leven te betrekken, en toch had zij het gedaan. Waarom had zy hem dien avond gevraagd bij haar te komen waarom? Zij wist, dat zij in strijd met haar eigen verlangen had gehandeld; maar vervolgd en gekweld door den valschen Phenuit had zij zich, als alle menschelijke wezens in zoo'n toestand, tot een vriend gewend haar eenigen vriend. Doch daar was niets goeds uit voortge komen, en zij voelde, dat niets of niemand hadr kon helpen in haar strijd met het monster, in welks macht zij was. Toen zij aan land waren gestapt, bracht Phenuit haar over de rots en door het park. Eigenaardig genoeg dacht zij er niet over, weg te loooen. Hij oefende een buitenge wonen invloed op haaf uit iets, wat op hypnose leek en hoe langer zij bij hem was, hoe sterker die invloed werd. Toen zy by de voordeur van het huis kwamen, wachtte daar een bediende. Hoe hij geweten had. dat zijn meester in aan tocht was, was een raadsel, want alleen het dak en de schoorsteenen van het huis waren vanuit zee zichtbaar. Als alles, wat met Phenuit in verband stond, was hij ab normaal. Zijn rug was krom en zijn armen waren zoo lang als die van een aap. Phe nuit gaf snel eenige bevelen, en de mis maakte boog, maar gaf een geluid- „Welkom in St. Bruno", zei Phenui'- "i zult dit huis belangwekkend vinden, kocht het, omdat niemand anders er te bewegen was, het te bewonen. alleen, omdat twee menschen zich slaapkamer op den Noordelijken hoes ben opgehangen. Ha ha!" Zij sidderde by zijn duivelschen laP „Spoken! Zy wandelen 's nachts ro_i maken lawaai, maar doen niemand kw De vrouw loopt nog door die kamer t een verdraaiden nek, die slap neerhang* „Zwijg, zwijg!" berit, „Pff! Je bent een meisje, dat moed zooals je koppige weigering, met mu onderhandelen, bewijst. Jij gee^ n'e een toevalligen nachtelyken bezoeke je ervan overtuigd bent, dat hij nie leeft. Ik weet zeker, dat je de ham aardig zult vinden!" „Bedoelt u, dat ik ik tot „De mooiste kamer, beste kind, je beschikking". tweed® Hij klapte in de handen en e*11 bediende verscheen, .in elk opzicht stootend als de eerste. „Breng de jonge dame naar bov naar de blauwe kamer". leeHjh80 Maxine deinsde terug voor den onge' dwerg, maar Phenuit maakte e<'nanB al5 duldig gebaar en toen werd haai ^ortge. in een stalen greep omvat. Ha breed® sleurd, half meegevoerd werd zy, agn trap op naar een geriefelijke ston- het eind van de gang. De vens yzer®0 den wijd open, maar zij waren ^erg- tralies voorzien. Zy verzocht p bei haar alleen te laten en zonk °Pvervolgd)- neer. (Worat

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6