DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Complot tegen de republiek Frankrijk. No. 277 o» nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK, Woensdag 24 November 1937 De algemeene toestand. Groote hoeveelheden militair materiaal gevonden. Officieel commu iqué gepubliceerd. De Japanners in Sjanghai. Internationale verwarring moet voorkomen worden. Schout-bij-nacht Ferwerda wordt vice-admiraal. Werkloozen ontvangen Kerstgave, Nieuwe Belgische regeering. Janson geslaagd. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060- felef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang Alkmaar, 24 November. Diplomatieke besprekingen und Keine Ende! Er wordt in de laatste weken ontzettend veel aan diplomatieke besprekingen gedaan. Daarover mag men eenerzijds verheugd zijn, want diplomatieke onderhandelingen zijn minder kostbaar en minder wreed dan oorlogen. Maar anderzijds geven dergelijke bespre kingen te denken. Als men immers vraagt, waarom al die besprekingen noodig zijn, dan moet het antwoord helaas luiden: Om dat er te veel meeningsverschillen zijn, die men lang diplomatieken weg tracht op te lossen. Met andere woorden: Te veel diplomatieke onderhandelingen met bovendien geheim zinnige geheimhouding beteekent verdeeld heid, ernstige verdeeldheid. Nu is lord Halifax op bezoek geweest bij Hitier. En vandaag zal het Engelsche kabi net bijeen komen, om kennis te nemen van het rapport van Halifax. Dat rapport schijnt niet erg belangwek kend te zijn. Vooral ten aanzien van de Europeesche kwesties, die Londen bezorgd heid blijven inboezemen met name de kwestie der minderheden schijnt Halifax niet veel opheldering te hebben ontvangen. Veeleer zou men van Duitsche zijde van opvatting zijn, dat deze kwesties niet in de eerste plaats Engeland aangaan. Ongetwijfeld heeft men den minister eenige geruststellingen kunnen geven ten aanzien van de Duitsche bedoelingen in midden-Europa, maar deze geruststellingen zouden gevolgd zijn door aanwijzingen, welke er tamelijk duidelijk op wijzen, dat het rijk voornemens is met iederen staat te onderhandelen over de aangelegenheden, welke zich voor Duitschland tegenover dat land voordoen. Het is om deze reden waarschijnlijk, dat het in het oog vallende vraagstuk tusschen Engeland en Duitschland het koloniale vraagstuk is, de Duitsche leiders dit in het bijzonder naar voren hebben gebracht. Onder deze omstandigheden schijnen de indrukken, welke Halifax uit Berlijn heeft kunnen meenemen, indien men bedoelde parlementaire kringen mag gelooven, niet de hoop op directe onderhandelingen aan te moedigen. [1 De „Manchester Guardian" geeft intus- schen een nauwkeurige uiteenzetting van de verlangens van Duitschland, zooals deze aan lord Halifax uiteen zijn gezet. Ten eerste: Duitschland is bereid in den Volkenbond terug te keeren op voorwaarde dat de clausules inzake de sancties zullen worden gewijzigd, dat de clausules over de schuld van den oorlog zullen worden ge schrapt en dat de verdragen der minder heden zullen worden gewijzigd. jgji tweede: Engeland moet toestemmen in een reorganisatie van den Tsjechischen Staatsvorm naar het model van de Zwitser- schen Bondsstaat. Ten derde: Engeland moet zich verbinden de Oostenrijksche regeering geen diploma tieke, politieke of militaire steun te verlee- nen. Ten vierde: Duitschland verbindt zich in zes jaar het koloniale vraagstuk niet ter sprake te zullen brengen, indien Engeland belooft na dien tijd Duitschland te helpen bij het verkrijgen van koloniën. De „Manchester Guardian" verklaart ver der, dat de Britsche regeering zich nog tot niets verbonden heeft. Het doel van Duitschland is de handen vrij te hebben in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Indien Duitschland volgens de bovenge noemde verlangens naar Genève terug zou keeren, zoo gaat de „Manchester Guardian verder, dan zou het de vergaderzaal als overwinnaar betreden, omringd door vazal staten en zou het naar de hegemonie in den Bond kunnen grijpen, vooral wanneer ook Japan naar Genève terug zou keeren. Genève zou dan een steunpunt voor de as RomeBerlijn worden. Het eerste gevolg van het aannemen van deze voorwaarden door Engeland zou een breuk tusschen Engeland en Frankrijk zijn en de betrekkingen tusschen Engeland en de Ver. Staten zouden ernstig geschaad worden. Het zou ingeland isoleeren en het noodzaken tot een nog grooter bewapenings programma dan het huidige, terwijl het Engeland niet de vriendschap van Duitsch land kan verzekeren, welke alleen een sterk Engeland, beschermd door een alge meen Europeesche regeling, zou kunnen verwerven. Diplomatieke besprekingen! Binnenkort zullen besprekingen worden gevoerd tusschen de ministers van Frank rijk en Engeland. Althans, zoo verluidt het. Men verzekert zelfs, dat de" ambassadeur van Frankrijk gisteravond reeds door Eden zou zijn gepolst, terwijl de ambassadeur van Groot-Brittannië te Parijs zich even eens gisteravond bij Chautemps van dezelf de missie heeft gekweten. De Britsche minister-president zou, naar Gisteravond om tien uur heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken het volgende communiqué gepu bliceerd: Het complot, dat ontdekt is, blijkt een ware samenzwering te zijn tegen de Republikeinsche instellingen. De onder zoekingen der diensten van de sureté en van den politieprefectuur, die weken lang een groote activiteit aan den dag hebben gelegd, hebben tot nu toe geleid tot de inbeslagneming van een omvang rijk militair materiaal, voor een groot deel van buitenlandsche afkomst: mi trailleurgeweren, legergeweren, kleine mitrailleurs, revolvers, granaten, patro nen, ontplofbare stoffen enz. Het onder zoek ingesteld in de lokaliteiten van de Caisse hypothecaire maritime fluviale, waarvan de gedelegeerd administrateur de 1'Oncle is, heeft uitgewezen, dat men zich gesteld ziet voor een geheime para militaire organisatie, welke geheel vol gens voorbeeld van de legerorganisatie is ingericht. Zij omvat een generale staf met bureaux en een gezondheidsdienst. De verdeeling der effectieven in divi sies, brigades, regimenten, bataljons enz. vertoont het onmiskenbare karakter van de voorbereiding van een burger oorlog. De in beslag genomen documenten wijzen uit, dat de samenzweerders zich ten doel hadden gesteld den republikeinschen staats vorm, welke het land zich vrijwillig heeft gegeven, te vervangen door een bewind van dictatuur, dat vooraf zou moeten gaan aan het herstel der monarchie. De plannen wa ren zorgvuldig voorbereid. Bij de huiszoe kingen heeft men met name materiaal ont dekt, dat bestemd was tot het vervaardigen van valsche identiteitsstukken, voorts een instructie voor het transport van wapens, inlichtingen over de openbare macht, aan wezig in het departement van Seine en Oise, Seine en Marne met de namen der com- mandeerende officieren. Mededeelingen over het materiaal der regimenten, blanco dienststukken, weggenomen uit de militaire bureaux, nauwkeurige platte gronden van de riolen van Parijs met de wegen, welke uitkomen in de kamer van afgevaardigden, plattegronden van de plaatsen waar de link- sche kranten gevestigd zijn en waar socialis tische afgeaardigden wonen, lijsten van mi nisters en parlementsleden, die op het eerste sein moesten worden gearresteerd, een dossier, bevattende de middelen om zich meester te maken van de transportdiensten. Het is mogelijk geweest deze toebereidse len tot mislukking te brengen, dank zij de oplettendheid der regeering, die het vertrou wen van het land heeft. De Republikeinsche instellingen hebben niets te vreezen van deze misdadige plannen. De onderzoekingen welke reeds belangrijke resultaten hebben opgeleverd, worden zonder onderbreking voortgezet De schuldigen zullen worden ge straft. Er bestaat geen noodzakelijkheid uit zonderingsmaatregelen te nemen, daar de Republikeinsche wetten voldoende zijn om de veiligheid van 't land te waarborgen. De regeering is zeker van zich zelf, zij is in staat iedere misdadige actie gericht tegen het publiek tegen te gaan in goed vertrou wen op de Fransche democratie. men zegt, er verlangend naar zijn persoon lijk contact te hebben met zijn Franschen collega. Chautemps en Delbos zouden er aldus toe kunnen komen zich einde der week naar Londen te begeven. Indien deze ontmoeting tot stand zou komen, zouden de staatslieden tal van kwesties moeten onderzoeken: 1. De Duitsche eischen, die Hitier aan lord Halifax heeft uiteengezet ter gelegen heid van diens bezoek aan Duitschland. 2. Het Spaansche conflict. 3. De houding var. Italië. 4. De ChineeschJapansche vijandelijk heden. Het is onmogelijk reeds nu een bevesti ging te verkrijgen van het initiatief dat het Britsche kabinet ten aanzien van deze FranschBritsche bespreking wordt toege schreven. Nieuwe huiszoekingen. Het blad Ce Soir bericht, dat te Louve- ciennes een huiszoeking is verricht in een kasteel dat heeft toebehoord aan Francois Coty, die eigenaar-directeur was van het blad Ami du Peuple. Deze huiszoeking maakt deel uit van het algemeene onder zoek inzake de Cagoulards. Het blad ver klaart, dat op zestien meter onder den grond gepantserde ruimten zijn ontdekt, alsmede onderaardsche gangen ter lengte van hon derden meters. De Paris Soir schrijft: In het begin van den middag werden pertinente mededeelin gen gedaan omtrent vijf arrestaties, die de politie in het grootste geheim in de zaak der Cagoulards heeft verricht. De namen der in hechtenis genomen personen zijn niet be kend gemaakt, doch men vraagt zich af, of onder hen niet de architecten en aannemers voorkomen, die de verdachte ondergrond- sche werken ónder een groot pand in de Vendome-wijk zouden hebben uitgevoerd. De rechter van instructie heeft bevel tot voorgeleiding van vier personen uitgevaar digd. Bij deze vier is ook een vrouw.. Het onderzoek bij de 1'Oncle. Naar aanleiding van een huiszoeking, die verricht is bij den ingenieur de 1'Oncle in de Avenue Rodin heeft de Sureté nationale gis termorgen verklaard, dat hieromtrent niets kan worden medegedeeld, alvorens de in beslag genomen papieren zijn bestudeerd. De inspecteur-generaal van den dienst der crimineele politie heeft verklaard: „De zaak is ernstig. Wij trachten een beschuldiging op solieden grondslag op te bouwen, alvo rens verscheidene namen bij het ongedul dige publiek bekend te maken". Geen officieel commentaar. Het gisteravond door den directeur van het kabinet van den minister van binnen landsche zaken, Dormoy, aan de pers ter hand gestelde communiqué over de activiteit der bedrijvers van „een complot tegen de republikeinsche instellingen" werd door geen enkel commentaar gevolgd. De nationale veiligheidspolitie moest de namen geven, doch deed dat niet. Op de vragen van vele journalisten ver school de directeur van het kabinet zich achter de directeuren der nationale veilig heidspolitie en der justitioneele politie. Hü zeide slechts: De minister heeft zich er toe bepaald een kijk te geven op het geheel en op de politieke zijde van deze zaak. De na tionale veiligheidspolitie en de justitioneele politie nemen een groote geheimhouding in acht. De komende dag zal ongetwijfeld interes sante en nauwkeuriger onthullingen bren gen. Fransch troonpretendent wordt actief. Misschien is het een stoute gedachte, om bovenstaande in verband te bren gen met een manifest van den hertog van Guise, den Franschen troonpreten dent, die in Geneve verblijf houdt, maar toch komt men er onwillekeurig toe, de binnenlandsche actie van de Cagoulards en die van den hertog van Guise samen te voegen. De Fransche troonpretendent dan heeft door middel van zijn zoon, den graaf van Parijs, aan de pers een manifest gezonden, waarin hij een uitvoerig program geeft voor het herstel van de Fransche monarchie. „Ik heb besloten", aldus zegt de hertog in dit document, „den troon van mijn vade ren te heroveren". Het uitvoerige schrijven geeft een uiteen zetting van een moderne „corporatieve mo narchie" en wijst vooral op de gevaren, die het Fransche volk bedreigen van de zijde van diegenen, die een dictatuur wenschen in te voeren. Voorts bevat het een scherpe critiek op de derde republiek en op het wei nige, dat in Frankrijk na den oorlog tot stand is gebracht. „Alleen onder het regime van een corpo ratieve monarchie", aldus dit document, „zal Frankrijk zijn zending in de wereld op nieuw kunnen vervullen en vrede en wel vaart hervinden. De economische hervor mingen, die de Fransche republiek heeft in gevoerd, hebben niemand bevredigd". De hertog de Guise roept daarom het Fransche volk op „de eenige normale en na tuurlijke oplossing van de huidige moeilijk heden te zoeken in het herstel van een mo narchie, die het midden vormt tusschen rechtsch en linksch en naar een oplossing van de moeilijkheden streeft zonder de vrij heid aan te tasten. De hertog de Guise waarschuwt het Fran sche volk voor de gpvaren, die een totalitair regime met zich zou medebrengen. Onder een dergelijk regime, aldus het schrijven, gaat elke vrijheid verloren. „Een dictator moet steunen op een politiek van persoon lijk prestige, maar de monarchie draagt reeds in zichzelve het krachtigste element van stabiliteit". In het twaalf pagina's lange stuk geeft de hertog vervolgens een uitvoerige uiteenzet ting van het program dezer monarchie die de arbeiders en werkgevers weer tot elkan der wil brengen, de volksvertegenwoordi ging geheel wil reorganiseeren op een cor poratief plan, de sociale orde wil verbeteren en, zonder een clericale regeering te vor men, toch de rechten van de kerk wil her stellen. De „Aetion Francaise", aldus besluit dit document, is wel een royalistische partij, doch zij handelt geheel op eigen verant woordelijkheid. „Alleen het koninklijk huis aan Frankrijk", zegt de hertog, „waarvan ik het hoofd ben, is de drager van de leer van het Fransche koningschap en alleen dit huis kan bepalen, welke de monarchie van de toekomst zal zijn". De correspondent van de Nisji Nisji Sjim- boen meldt, dat thans onderhandelingen gevoerd worden tusschen de Japansche autoriteiten te Sjanghai en de autoriteiten der internationale nederzetting voor de overdracht der bestuursmachinerie in de internationale nederzetting, met inbegrip van het douane- en postbeheer aan Japan. De correspondent merkt op, dat de meening by den gemeenteraad veld wint, dat inter nationale verwarring moet worden voorko men, nu Sjanghai bezet is door de Japan sche troepen. Voorts schrijft de correspondent van Nisji Nisji Sjimboen, dat de autoriteiten van de internationale nederzetting en de Fransche concessie bereidheid aan den dag leggen den Japanschen eisch betreffende 't toezicht op de Chineesche anti-Japansche organisaties te aanvaarden, hetgeen blijkt uit de stopzetting van de publicatie der „Tsjioewangjipau", het Chineesche commu nistische dagblad, op 23 November. Tenslotte meldt de genoemde correspon dent, dat de civiele en militaire leiders der Nankingregeering, die nog een toevlucht hebben in de internationale nederzetting en de Fransche concessie, thans stappen doen bij de Britsche, Amerikaansche en Fran sche autoriteiten ten behoeve van hun eigen veiligheid. Zij verzoeken hun een toevlucht elders te verschaffen. De neutralisatie van Nanking. Een internationale commissie voor de neutralisatie van Nanking, bestaande uit 15 Britsche, Amerikaansche, Duitsche en Deensche leden, is kortgeleden georgani seerd. Gisteravond heeft zij haar voorstel len ter hand gesteld aan den Japanschen consul-generaal te Sjanghai. Zij wenscht een neutrale zone in Nanking te zien inge steld, en wel in het noordwestelijke deel van de ommuurde stad, waar het den Chi- neezen verboden zou zijn militaire werken op te richten of verbindingsmiddelen te installeeren, terwijl het den Chineesche troepen tevens verboden zou zijn door de zone heen te trekken of zich daar op te stellen. Het voorstel dat door den Ameri- kaanschen consul-generaal aan den Japan schen consul-generaal werd overhandigd, verzoekt Japan zich te onthouden van aan vallen op de genoemde zone. Chineezen in opmarsch. Omtrent den krjjgstoestand aan het Tai- meer zijn gisteren van den kant der offi- cieele militaire overheid geen berichten ontvangen. Volgens Japansche mededee lingen bevindt zich een nieuw Chineesch leger uit het gebed ten westen van het Tai-meer in opmarsch naar den zuidelijken Japanschen vleugel. Tot dusverre nog niet bevestigde berichten maken me'lding van een ontscheping van Japansche afdeelingen aan den westelijken oever van het Taimeer, tusschen Tsjangsing en Jising. Volgens Chineesche berichten zetten de Japannee- zen het bombardement van het Kiang- jinfort voort. Bombardement op Kanton. Kanton is gisteren twee keer gebombar deerd, eerst door vijf vliegtuigen, later door acht. Het Roode Kruis is op het oogenblik druk bezig de dooden en gewon den te bergen. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Ook lieten de Japansche vliegtuigen een aantal bommen vallen op het eindpunt van den Kanton-Kauloen-spoorweg en op Eoengsjan. Een hiervan kwam bij het Ita- liaansche consulaat terecht. Naar wij vernemen, zal de comman dant der zeemacht in Ned.-Indië, schout bij-nacht H. Ferwerda, met ingang van 1 Januari as. bevorderd worden tot vice-admiraal. Ook dit jaar weer 25 pCt. van de uitkeering. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook dit jaar weer aan de steuntrekken de werkloozen een Kerstgave kan wor den verstrekt. Deze gave kan bedragen 25 pCt. van het bedrag, dat de betrok kene ontvangt aan uitkeering over de week van 12 tot 18 December. De Kerstgave kan ook worden toege kend aan de werkloozen, die uitkeering ontvangen uit hun werkloozenkas, wan neer de kasuitkeering eventueel kas- uitkeering plus kastoeslag minder be draagt dan de steun plus de Kerstgave zou bedragen hebben, indien ze niet kastrekkend waren. Janson is er in geslaagd een nieuwe Belgische regeering samen te stellen. De nieuwe ministers zijn hedenochtend half elf beëedigd. De nieuwe Belgische regeering is als volgt samengesteld: Minister-president en minister zonder portefeuille, Janson (lib.) Minister van Buitenl. Zaken, Spaak (soc.) Minister van P. T. T., Bouchery (soc.) Minister van Openbare Werken, Merlot (soc.) Minister van Arbeid en Sociale Zaken, Delattre (soc.) Minister van Openb. Gezondheid, Wauters (soc.) Minister van Financiën, De Man (soc.) Minister van Justitie, Du Bus de Warnaffe (kath.) Minister van Economische Zaken, Van Isacker (kath.) Minister van Landbouw, Pierlot (kath.) Minister van Transport, Marck (chr.-dem.) Minister van Koloniën, Rubbens (chr.- dem.) Minister van Onderwijs, Hoste (lib.) Minister van Binnenl. Zaken, Dierckx (lib.) Minister van Landsverdediging, luitenant- generaal Denis. Noodweer op Jamaica. - Uit Kingston Jamaica wordt gemeldt, dat de laatste da gen het eiland geteisterd is door een gewel dige regenval, welke groote overstroomin gen heeft veroorzaakt. Hierdoor zijn in het westen van het eiland negentien uersonen om het leven gekomen. Britsch schip in nood. - Het radio-sta tion van de Engelsche marine het S.O.S.- seinen opgevangen van het Britsche stoom schip „Mollington", waarin wordt medege deeld, dat he schip in de Machori-straat bij de Bahama-eilarden op een klip is geloo- pen en hulp noodig heeft. Het Britsche schip „Chagres" en een vaartuig van de kustwacht zijn op weg naar de „Mollington Court".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1