VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Brand- akkers Kloosterbalsem Reorganisatie Wapen der infanterie. wonden Eerste Kamer. Binnenland 346 officieren en 15P6 onderofficieren meer nood g. ResfTve-'irt^rants in het bero-ps-kacer. Zomerdienst bij de Spoorwegen. Verduistering in Haarlem. bedek ze dadelijk met TWEEDE BLAD 3 standigen voorloopig door de gemeentebe sturen worden geholpen. Aan de behoeftige Nederlanders in Duitsehland wordt steun verleend; de regeering doet voor hen, wat zij kan. Een ontwerp van wet betreffende regeling van het domicilie voor menschen, die tot de vlottende bevolking behooren, zal spoedig kunnen worden ingediend. Bij de afdeeling volkshuisvesting be pleitten de heeren Drees (s.d.), Steinmetz (r.k.) en Bakker (c.h.) voortzetting van den volkswoningbouw, waarbij ieder zijn bij zondere wenschen had. Laatstgenoemde richtte speciaal het oog op het platteland en wenschte ook voor ge meenten beneden 10.000 inwoners uitbrei dingsplannen verplicht te zien gesteld. De heer van Lienden (s.d.), die zijn „maiden speech" hield, wees erop, dat de woningbe hoefte per streek moet worden bezien, waaruit zal blijken, dat er nog een tekort aan goedkoope arbeiderswoningen is. Zijn partijgenoot J. ter Laan vulde dit betoog aan met opmerkingen over de huren, welke voor de arbeiders nog slechts weinig zijn verlaagd, hetwelk de vraag naar goed koope woningen verklaart. Hij vroeg naar des minister standpunt ten deze. De heer Wendelaar (lib.) drong aan op verlaging van het rentepercentage voor de Rijkswoningbouwvoorschotten. Hij gaf het denkbeeeld in overweging om woningen van woningbouwvereenigingen ten platte- lande te verkoopen, ten einde den kapitaal- last wat te verminderen. De minister gaf te kennen, dat hij niet van plan is aan de particuliere bouwnij verheid iets in den weg te leggen, die het zeer moeilijk heeft, o.a. door de stijging van de materiaalprijzen. De gemeentebesturen waarschuwen ernstig tegen verdere stimu leering van den woningbouw, daar anders een zoo groot surplus dreigt, dat een cata- strophe niet kan uitblijven. De minister deelde mede, dat het vraag stuk van het rentetype voor de Rijksvoor schotten in onderzoek is. Als de huurders van arbeiderswoningen de huren, waardoor de kostprijs wordt gedekt, niet kunnen be talen, moeten andere middelen worden ge vonden om daarin te voorzien. De minister is bereid na te gaan of mis schien partieel tot instelling van woning commissies moet worden overgegaan. Hij zou heden met de inspecteurs der volkshuis vesting over deze kwestie confereeren. Na deze rede werden de artikelen snel afgehamerd en werd de begrooting z.h.s. aangenomen. Dit gebeurde ook met de be grooting van de Algemeene Landsdrukkerij, nadat de heeren Wendelaar en Zljlstra (a.r.) geklaagd hadden over de concurrentie door dat bedrijf aan de particuliere drukkerijen aangedaan. 't Was 12 uur geworden, doch voorzitter van Schaik liet nog lustig met de Postbe- grooting beginnen. Daarover een volgenden keer verder. De Eerste Kamer is gisteravond ook nog even bijeen geweest. Er stond op de agenda voor de openbare vergadering slechts één punt, n.L het wetsontwerp tot goedkeuring van het in Dec. 1936 in den Haag gesloten verdrag betreffende het goederenverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Er was geen debat, zoodat het wetsont werp zonder stemming onder den hamer doorging. Er was misschien wel op eenige discussie gerekend. Vandaag kwam de Eerste Kamer in de afdeelingen bijeen tot het onderzoek van een groot aantal wetsontwerpen, dat in de afgeloopcn paar weken door de Tweede Ka mer tusschen de bedrijven door is behan deld. Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet wordt het vol gende ontleend: De regeering heeft zich eenigermate ver baasd over de opmerking van verscheidene leden, dat de onderhavige voorstellen tech nisch onuitvoerbaar zouden zijn met het oog op het bestaande zeer groote tekort aan kader en dat vooraf had moeten worden gezorgd voor een voldoend aantal bekwame instructeurs om een intensieve opleiding der dienstplichtigen mogelijk te maken. Deze leden stellen zich blijkbaar op het standpunt, dat de voorstellen eerst hadden mogen worden ingediend, nadat zou zijn gebleken, dat een voldoend aantal officie ren en onder-officieren voor die opleiding beschikbaar zou zijn. Uiteraard zullen voor de noodzakelijke aanvulling van het officiers- en onder-offi ciers-corps tal van bijzondere maatregelen moeten worden getroffen en de minister van Defensie heeft dan ook zorg gedragen dat die maatregelen zoozeer zullen zijn voorbereid, dat zij in werking kunnen tre den, zoodra over de daarvoor noodige gel den kan worden beschikt. Voorop dient te gaan het wetsontwerp, waarbij de bevoegdheid wordt verleend een grooter contingent onder de wapenen te roepen en voor dat contingent den duur van de eerste oefening uit te breiden. Daarna dient te volgen de aanvraag van de benoodigde gelden en eerst dan kunnen de maatregelen tot stand komen om te voor zien in de behoefte aan officieren en onder officieren. Waar over het principe eerst moet wor den beslist, zou het praematuur zijn ge weest reeds aanstonds gelden aan te vragen voor aanvulling en opleiding van instruc teurs. De opmerking, dat er thans een zeer groot tekort aan kader zou zijn. is niet juist. Die tekorten ontstaan eerst na de uitbreiding van de organisatie en dus na dat de Dienstplichtwet zal zijn gewijzigd. En ook die behoeften ontstaan niet onmid dellijk. In totaal zullen dus bij het wapen der infanterie meer noodig zijn: 346 officieren en 1586 onderofficieren. Deze zeer groote uitbreiding in korten tijd geeft uiteraard haar eigenaardige moei lijkheden, welke niet gering zijn te achten. Toch is de regeering er van overtuigd, dat deze moeilijkheden zijn op te lossen, ook al zal Het ideaal, n.1. voor 100 pet, voor hun taak berekende instructeur, niet aan stonds bereikbaar zijn. In een overgangspe riode zal niet steeds het hoogste rendement kunnen worden verkregen. De eerste behoefte aan officieren ontstaat 1 October 1938. Oo de Kon. Militaire Aca demie zijn thans 29 cadetten, die ih 1936 hun opleiding altaar aanvingen en dus in Augustus 1938 benoembaar zijn. Daarnaast heeft de minster van Defensie dit jaar toe gelaten 50 cadetten voor het wapen der infanterie. Teneinde reeds op 1 October '38 ook over deze cadetten de beschikking te hebben, heeft hij bepaald, dat hun oplei ding zoo zal worden geregeld, dat zij in October 1938 voor hun taak als infanterie- officier, bestemd voor de tirailleur-oplei ding. ten volle berekend zullen zijn. Wat zij dan nog aan specialistische opleiding te kort zullen komen, zal hun na hun benoe ming tot tweede-luitenant door het volgen van sDeciale cursussen worden bii gebracht. Op l October 1938 zullen dus 79 tweede luitenants ter beschikking komen. Minister van Dijk Een nood-maatregel. Voor de encadreering van het wapen der infanterie zal in de nieuwe vredesorganisa tie een jaarlijksche aanneming van onge veer 38 cadetten noodig zijn. Het zal duide lijk zijn, dat, ook al zou die jaarlijksche aanneming tijdelijk worden opgevoerd, het nog vele jaren zou duren alvorens de aan tallen in de nieuwe organisatie zouden worden bereikt. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen, wenscht de minister een aantal jonge reserve-officieren te laten overgaan naar het korps beroeps-officieren. Deze maat regel is ingrijpend wat betreft de rechts positie van de thans aanwezige beroeps officieren. Vandaar dat hij het inschuiven in de ranglijsten van de beroepsofficieren wenscht te voorkomen, waarvoor trouwens wijziging van de Bevorderingswet voor de landmacht 1902 vereischt zou zijn. Ook daarvoor is echter een bevredigende rege ling te treffen. Voorts moet rekening worden gehouden met het feit, dat in 1935, 1936 en 1937 geen tweede-luitenants der infanterie zijn be noemd. In 1939, 1940 en 1941 zullen dus bij het wapen der infanterie geen benoemingen tot eerste luitenant plaats hebben. Het ligt in het voornemen om medio 1939, medio 1940 en medio 1941 een aantal reserve luitenants naar het korps beroepsofficieren te doen overgaan in den rang van eerste- luitenant en hen bij dien overgang te plaat sen onderaan de ranglijst der eerste-luite- nants, en wel ongeveer 40 per jaarklasse. Op deze wijze worden dan ongeveer 120 reserve-luitenants benoemd tot eerste- luitenant. Daarna volgt uiterlijk in 1942 de aanstelling tot eerste-luitenant van de thans aanwezige cadetten, die in 1938 wor den benoemd tot tweede-luitenant, terwijl na deze laatste groep nog 40 reserve-luite nants alzoo uiterlijk in 1942 voor be noeming tot beroepsofficier in aanmerking kunnen worden gebracht. De benoeming tot eerste luitenant van bedoelde reserve-officieren zal eerst plaats hebben n a het met goed gevolg doorloo- pen van een applicatiecursus van ongeveer één jaar. De minister stelt zich voor die ongeveer 160 reserve-officieren allen tegelijk onge veer 1 Maart 1938 in werkelijken dienst te doen komen. Reeds dadelijk kunnen zij dan practisch bekwaamd worden voor de hen wachtende taak. Door de hiervoren genoemde maatrege len zullen eind 1938 reeds 79 120 of 200 'officieren besehikbear zijn. Overigens zaJ in de behoefte worden voorzien door ver hooging gedurende eenige jaren van het aantal aan te nemen cadetten, terwijl zoo lang de aantallen van de vredesorganisatie niet zullen zijn bereikt, tijdelijk reserve- officieren vrijwillig in werkelijken dienst zullen kunnen worden gesteld. De overige wapenen. Wat de overige wapens betreft n.L cava lerie, artillerie en genie, denkt de minister, waar het om geringe aantallen gaat in de behoeften te kunnen voorzien door gedu rende eenige jaren meer cadetten aan te nemen en overigens reserve-officieren tijdelijk vrijwillig in werkelijken dienst te doen komen. Overgang naar het korps be roepsofficieren bij deze wapens wordt voorshands nog niet in overweging geno men, omdat zulks voor deze wapens bijzon dere moeilijkheden zou opleveren, mede met het oog op de belangen van de thans dienende beroepsofficieren. Deze groote uitbreiding van de organisatie noopt ook ten aanzien van de onder-offi cieren tot bijzondere maatregelen. Met toe passing van het stelsel, dat de aanvulling van de onder-officiersvacatures dient te geschieden door indiensttreding van dienst plichtige onderofficieren als capitulant, is reeds een aanvang gemaakt met verhooging van het aantal capitulanten en zijn er thans bh het wapen der infanterie reeds 233 dienstplichtige onder-officieren-capitulant overcompleet. Voorts zullen de dienstplichtige onder officieren van de oudere lichtingen n.1. 1934, 1935 en 1936 alsnog in de gelegenheid wor den gesteld als capitulant in werkelijken dienst te komen. Van deze lichtingen ver wacht de minister ongeveer 400 man be schikbaar te krijgen. Vervolgens zijn uit de eerstvolgende lichtingen nog te verwachten ongeveer 850 dienstplichtige onderofficier-capitulant. Einde Maart 1939 kan alzoo, indien noo dig, op een aanvulling van ongeveer 1500 onderofficieren bij het wapen der infanterie gerekend worden. Overigens ligt het in het voornemen ten einde ook de oudere kern te versterken zooveel mogelijk beroeps-onderofficieren, die op bureaux werkzaam zijn, wederom troependienst te doen verrichten en voorts de nog geschik zijnde onderofficieren- wachtgelders tot den actieven dienst terug te roeoen, voor zoover zij althans niet te oud zijn. 150 stations zullen worden opgeheven. Eén dezer dagen heeft een zeer belang rijke bespreking plaats gevonden onder lei ding van den Inspecteur-Generaal van het verkeer waarbij vertegenwoordigers van de Ned. Spoorwegen, van de Ned. vereeniging voor tramwegen en autotransportdiensten, den Ned. bond van autobusdienstonderne- mers en den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland aanwezig waren. De Ned. Spoorwegen hebben daarbij, al dus „Spoor en Tramwegen" de ingrijpen de wijzigingsplannen ontvouwd, die met den zomerdienst 1938 zullen worden ingevoerd. Ter bevordering van het snelle personen vervoer en mede ter besparing van kosten zullen ongeveer 150 stations en halteplaat sen van de Nederlandsche Spoorwegen wor den opgeheven. Tevens zal voor het geheele land een regelmatige dienstregeling worden ingevoerd in den geest als thans reeds 't geval is met de electrische lijn Amsterdam Dordrecht. De treinen zullen dus, in het algemeen gesproken, voor het geheele land op regelmatige tijdstippen van de stations vertrekken, d.w.z. de vertrektijdstippen zullen ten opzichte van 't volle uur steeds dezelfde zijn. Een dergelyke regelmatige dienstregeling is een unicum voor Europa en het komt ons voor, dat de Nederlandsche Spoorwegen met deze reorganisatie opnieuw een bewijs leveren, met hoeveel energie thans alles in het werk wordt gesteld om de spoorwegen voor het publiek zoo vol ledig mogelijk dienstbaar te maken. De nieuwe regeling maakt het echter uit een oogpunt van „service" aan het publiek noodzakelijk, dat voor de thans vervallende stations en halten een maatregel wordt ge nomen, waardoor die plaatsen schadeloos worden gesteld voor het nadeel, dat zy uit een oogpunt van reisgelegenheid ondervin den door het invoeren van het nieuwe sy steem; met andere woorden er moet voor gezorgd worden, dat deze plaatsen thans bereikt kunnen worden van de dichtsby- zijnde spoorwegstations, in aansluiting met de treindiensten. Hiervoor is de hulp van de autobus- en tramdiensten aangewezen. Het publiek moet er op kunnen rekenen, dat het met een aansluitende bus of tram een spoorwegstation kan bereiken. Het spreekt vanzelf, dat het niet voldoen de is, dat dergelijke aansluitingen er zijn: de reiziger moet ook thuis kunnen zien, hoe en op welke tijdstippen hy de dorpen en ge huchten, die niet aan de spoorlijn gelegen zyn, kan bereiken en evenzeer moeten de streekbewoners in de gelegenheid zijn te kunnen nagaan, op welke vlugste wijze zy uit hun plaats naar een andere plaats in Nederland kunnen gaan met gebruikma king van de Nederlandsche Spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen stellen zich nu voor, naast het vereenvoudigde spoor boekje een boekje met aansluiting van tram- en autobusdiensten uit te geven. Er is thans besloten, dat de vereenigingen en bonden hun volledige medewerking aan de samenstelling van het boekje zullen ver- leenen. Vast staat, dat de samenstelling van het boekje door de Nederlandsche Spoor wegen zelf geschiedt. Het is de bedoeling, dat de vereenigingen en bonden voor al hun leden de volledige nieuwe dienstregeling aan de N.C. toezenden en daarbij aangeven, welke plaatsen naar het oordeel van de on dernemingen behooren te worden opgeno men in het bus- en tramboekje van de Ned. Spoorwegen. Klerk bij den gemeentelijken in- cassodienst in bewaring gesteld. De Haarlemsche politie heeft den 29-jarigen klerk de W. van den ge meentelijken incassodienst gearresteerd, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van ongeveer 2800 ten nadeele van deze instelling. De man, die bij zyn verhoor een vol ledige bekentenis heeft afgelegd, is in het Huis van Bewaring ingesloten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de verduisteringen gedurende de laat ste twee jaren gepleegd zijn. De W., die o.m. belast was met het inboeken van de bij den dienst ontvangen gelden, vulde kleinere bedragen in, dan hy in werkelijkheid ontving. De verschillen eigende hij zich toe. Hij was onlangs getrouwd en het grootste deel van het verduisterde geld had hij voor de in richting van zijn woning besteed. DE KONINGIN NAAR DE RESIDENTIE. H.M. de Koningin is hedenochtend per auto uit Soestdijk naar 's-Gravenhage ver trokken, waar H.M. vergezeld van de hof dame jkvr. H. barones Schimmelpenninck van der Ooye, om kwart voor tien is aan gekomen. VOOR SPANJE GERONSELD? Huiszoeking bij communistisch raadslid. Te Nijmegen werd onlangs een werklooze, die in het stempellokaal te Arnhem in ken nis was gekomen met twee communisten, aangespoord naar Spanje te gaan. Aange lokt door de gunstige vooruitzichten, be sloot de man het er op te wagen. Zooals hij later bij de politie verklaarde, werd hem het adres opgegeven van een Arnhemsch com munistisch raadslid, bij wien hij zich moest vervoegen. Ten huize van dezen communist teekende hij een briefje en kreeg daarna een bedrag in geld om naar Parijs te reizen. Hij moest zich daar aan een opgegeven adres melden. Toen hij er kwam, verwees men hem naar een andere en vervolgens naar een derde. Het verlangen om naar Spanje te gaan nam af en ten slotte ging de Nijmegenaar naar het Nederlandsche consulaat-generaal. Hij werd in staat gesteld naar Nederland terug te keeren. De Nijmeegsche politie heeft nu in samen werking met de Arnhemsche en met de justitie een onderzoek ingesteld. Bij het raadslid te Arnhem is huiszoeking gedaan en hy zelf is door den rechter-commissaris gehoord. DR. HENRI POLAK 70 JAAR. Gisteravond is in het Forestershuis te Amsterdam een bijeenkomst gehouden van oud-diamantbewerkers, ter bespreking van de huldiging van dr. Henri Polak ter ge legenheid van diens zeventigsten verjaar dag. In grooten getale waren de oud-vakge- nooten uit vele deelen des lands opgekomen om van hun sympathie blijk te geven. De vele plannen, welke daar ter sprake zyn gebracht, zullen nader in overweging ge nomen worden door het huldigingscomité, dat als volgt is samengesteld' J. van Zut- phen, voorzitter, H. Hartog, penningmeester en mr. Is. Coopman, secretaris, Plantage Middenlaan 88, Amsterdam. tijn pijnlijk, xe genezen moeilijk en laten vaak litteekeni na Behandel xe daarom zorgvuldig, de pijn verdwijnt direct, de wonden ol blaren blijven zuiver en genezen mei. DE VEILIGHEIDS WEEK DER K. N. A. C. Maandag is de jaarlijksche Veiligheids- week der K.N.A.C. begonnen. Reeds vele jaren geleden heeft de K.N. A.C. begrepen, dat het nuttig was geduren de eenige dagen in het jaar de weggebrui kers, en dan in de eerste plaats natuurlijk de automobilisten, extra op hun plichten in het moderne verkeer te wijzen. En zy is er van overtuigd, dat een dergelyke speciale actie, neergelegd in haar Veiligheidsweek, de veiligheid op den weg zeer ten goede komt. Ditmaal zal het belangrijkste punt van actie in de Veiligheidsweek der K.N.A.C, zyn gelegen in een tournée van den Veilig heidswagen, welke voor het eerst een groo ten tocht door ons land zal maken om met medewerking van de politieautoriteiten in verschillende groote en kleine steden, gedu rende een ochtend, middag of avond een standplaats in te nemen door middel van de vele nuttige in beeld gebracht verkeer- wenschen en een vertooning van de Veilig Verkeersfilm der K.N.A.C. den belangstel lenden toeschouwer een ongetwijfeld nuttige verkeersopvoeding mee te geven. Prijsvraag voor de jeugd. Teneinde ook de jeugd in deze Veilig heidsweek te kunnen betrekken is, dank zij de medewerking van vele dagbladen in ons land een prijsvraag uitgeschreven, waaraan alle kinderen van 10 tot 15 jaar mogen mee doen. Verschillende propagandamiddelen. Voor het overige worden, evenals in an dere jaren door verschillende propaganda middelen de weggebruikers op de Veilig heidsweek gewezen en tot de grootst moge lijke veiligheid aangemaand. Vele groote zaken in heel het land zullen een drukwerk je verspreiden waarin voetgangers, wielrij ders, motorrijders en automobilisten een voudige wenken zullen vinden voor een veilig Verkeer. De radio-omroepmaatschap- pijen zullen in haar avondprogramma's de luisteraars door middel van eenige pakken de spreuken tot nadenken stemmen en vrij wel alle garages en reparatie-inrichtingen, in den lande, welke in het bezit zijn van toestellen om de remmen, wielsporing en an dere onderdeelen van het automechanisme te controleeren, hebben welwillend toegestemd in het verzoek der K.N.A.C. om gedurende de Veiligheidsweek die toestellen gratis ter beschikking te stellen van de automobilis ten in de hoop dat daarvan een veelvuldig en nuttig gebruik zal worden gemaakt. Hier ter stede kunnen de automobilisten gratis terecht bij Jac. Met's Automobielbe drijf N.V. Ten slotte zullen de benzinemaatschap- pijen en eenige andere ondernemingen al haar auto's van spandoeken met verkeers- spreuken voorzien. DIEVENBENDE TE DORDRECHT. Een agent van politie te Dordrecht zag op de Merwekade aldaar, dat een man, dien hij. van aanzien kendè, een koffer droeg, wel ken hy trachtte te verbergen. Daar dit hem verdacht voorkwam, hield hij den man aan en bracht hem over naar het hoofdbureau van politie. Hier bleek, dat de koffer, die rywielonderdeelen bevatte, was gestolen uit een auto aan de Binnen Walevest. De man, de 23-arige smid D. K., is daarop in bewa ring gesteld. Bij het verder onderzoek bleek, dat nog anderen bij de zaak betrokken waren en achtereenvolgens heeft daarop de politie gearresteerd: N. L. V., 28 aar, loswerkman; A. B., 25 jaar, voorslager en J. C. N. B., 33 jaar, groenteboer, allen wonende te Dord recht. Zy werden in politiebewaring gesteld, evenals twee Roterdamsche personen ge naamd: P. H. D., 35 jaar, koopman en J. v. S., 34 jaar, koopman en tenslotte N. C. N., 32 jaar, verlofhouder, wonende te Dordrecht, als verdacht van heling. Het blijkt, dat de politie een goeden slag geslagen heeft, daar men in de daders ook heeft gevonden de bedrijvers van andere diefstallen en een inbraak, gepleegd in den nacht van 16 op 17 November 1.1. te Dord recht. 13. Hoe Flip en Wip zulke dikke vrienden waren geworden, zal ik jullie vertellen. Eens had Flip een lange wandeling ge maakt. De zon stak fel, hy was moe en dorstig en daar hij nog lang niet thuis was, ging hy op een paddestoel zitten uit te rusten. om 14. Het duurde niet lang of de vermoeide Flip viel in slaap. Hoe lang hy geslapen had, wist hij niet, maar plotseling schrok hij wakker, doordat er wat op zyn neus viel. Boos keek hy in het rond. Pats daar viel een beukenootje weer midden op zijn neus. Dit werd Flip te bar. Hy sprong overeind.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7