JEC0V1I01 ^Buitenland Qemeentecaden JUchtszakm JCeek 6. School JkauUiciaai Tlieuws and: en 3uiH&ouw ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937 Een half jaar op 'n ijsschots. - Het huis der Poolvaarders. NIEUWE NIEDORP Nieuws in rt kort. BERGEN HEILOO ZUIDSCHARWOUDE ST. PANCRAS EGMOND A. D. HOEF Glimlachje NOORDSCHARWOUDE EGMOND AAN ZEE DERDE BLAD De marconist van het Russische pools ta- tjon „Noordpool" heeft in een radiogram het volgende bericht: Op 21 November bevonden wij ons een half jaar op onze drijvende Ijsschots, waar op wij thans het noorden van Groenland reeds gepasseerd zijn. Onze woning heeft veel weg van een met glazuur overtrokken ronde koek, waaruit een kleine top omhoogsteekt: de zwarte iso lator van onze antenne. Het voorvertrek wordt met een drievoudige deur tegen de scherpe koude beschermd, en wordt geheel ingenomen door vier paar pantoffels, die groot genoeg zouden zijn om een baby in te baden. Om onze hut heen loopt een breede gang, waarin het tijdens sneeuwstormen niet al te aangenaam is, aangezien de fijne sneeuw zelfs door de dikste kleeding heendringt. I Onze verblijfplaats wordt dikwijls ten on rechte een tent genoemd. Het is echter een stevig huis, waarvan alleen het dak uit hui den is vervaardigd. Verder is het geheel uit vast materiaal opgetrokken. 's Zomers worden niet veel voorwerpen binnenshuis bewaard, maar in den winter moet alles binnen worden opgestapeld, waardoor niet veel plaats voor de leden der expeditie overblijft. Toch zijn wij zoo aan deze beperkte ruimte gewend geraakt, dat wij het verblijf bijna ruim zouden noemen, al bestaat het woonoppervlak slechts uit drie vierkante meter, nadat wij al onze be- noodigdheden hebben ondergebracht. Als men binnenkomt staat rechts van den in gang de radiotafel, beladen met de benoo- digde instrumenten. Links hangt aan de wand ons „buffet" en daaronder zijn de kisten met wetenschappelijke proefnemingen ge plaatst, terwijl op deze kisten het „keuken materiaal" is gedeponeerd. Verder zijn langs de muren in twee rijen boven elkaar de slaapplaatsen aangebracht. Ook hangt aan den muur, bevestigd aan een stevig touw, een oude actetasch, die door allen angstval lig beschermd wordt Wij zouden liever het leven laten dan deze verliezen. Want hier in worden de gegevens bewaard omtrent de geheimen der noordpool, de in vervulling gebrachte droomen der menschheid. Voor ons beteekent deze tasch een half jaar van moeizaam leven en lange uren van hard werken. Tusschen de slaapplaatsen staat een tafel, die ingeruimd is voor het laboratorium. Hierboven is een metalen plaat aangebracht, die de dakbedekking tegen de warmte van het lamplicht beschermt Een groot voordeel hiervan is, dat hardbevroren worstjes op deze plaat ontdooid kunnen worden. Overdag staan de lampen midden in het huis en hurken de mannen er om heen. Het is echter streng verboden den lampcylinder aan te raken, waartoe alleen de „opper priester" Papanin gerechtigd is. Het is ook overbodig te vragen hoeveel cylinders nog aanwezig zijn, daar de spaarzame huishou der „tien" zou zeggen, ook al waren er nog vijftien. Glashelder glinsteren de met rijp bedekte hutmuren, de lampen branden zwak, maar onze gesloten gemeenschap is vol werklust, goede verstandhouding en levensvreugde. Ook'» rékten, la Apotheken mn Dro- jfré rijen LO.75 par flcxk. Door vergiftigde paddestoelen gestor ven. In 't Portugeesche dorpje Cazarelos bij Bragar.za zijn een boer, zijn vrouw en 4 jonge kinderen overleden tengevolge van het eten van vergiftigde paddestoelen, die de boer en zijn vader in de nabijheid van de boerderij hadden geplukt De oude man die ook aan het maal aanzat, heeft hier van geen nadeelige gevolgen ondervonden hoewel hij meer paddestoelen schijnt te hebben gegeten dan eenig ander lid van het gezin. Dienzelfden avond is in een naburig dorp nog een famile het slachtoffer ge worden van vergiftigde paddestoelen, waarbij het echtpaar zoowel als de kin deren zijn bezweken. De plaatselijke autoriteiten hebben krachtige maatregelen genomen om te voorkomen, dat zonder voldoende kennis van zaken nog meer wilde paddestoelen gegeten worden. De Samaritanen trouwen weer. - De correspondent van de „Times" te Jeruza lem meldt, dat de „trouwstaking", die in 1922 was uitgebroken in de Samaritaan- sche gemeenschap te Nabloes, tot een einde schijnt te zijn gekomen. Familietwisten waren vijftien jaar geleden de oorzaak van de vreemde staking die de kleine ge meenschap, welke hoogstens 200 leden telde, dreigde te doen ondergaan. Er waren wel enkelen, die den regel niet in acht namen en buiten de gemeenschap een huwelijk sloten, doch de meeste leden bleven het celibaat huldigen. In den laat- sten tijd echter gingen de jonge mannen, dertig in getal, zich verzetten en de oppo sitie tegen de staking werd tenslotte zóó sterk, dat de hoogepriester van de gemeen schap tusschen beide kwam. Het resul taat van zijn optreden is, dat binnenkort zeven huwelijken tusschen leden zullen worden gesloten. Een doode keert terug. - Na een af wezigheid van 23 jaar is Alfons Bientz, een inwoner van den Elzas, bij zijn familie, die hem reeds dood gewaand had, terugge keerd. Bientz, die ingelijfd was bij het Duit- sche leger, werd bij het uitbreken van den wereldoorlog uit zijn woonplaats Riedes- heim naar het Russische front gezonden, waar hij heeft meegevochten, totdat hij met een hoofdwonde als dood op het slagveld werd achtergelaten. Zijn papie ren werden ingeleverd bij den bevelvoe renden officier, en, toen Elzas-Lotharin- gen na den oorlog weer in het bezit kwam van Frankrijk, werd Bientz officieel op de doodenlyst geplaatst, en ontving zijn moe der een staatspensioen. Met uitzondering van een getrouwde zuster zijn alle familieleden in den loop der jaren overleden. Door bemiddeling van den Franschen consul-generaal te Leipzig vernam zijn zuster tot haar verba zing, dat haar broeder nog in leven was. Nadat aan verschillende formaliteiten vol- daakn was, is Bientz nu weer „levend verklaard" en naar zijn woonplaats terug gekeerd. Bientz heeft zijn leven te danken aan doodgravers, die bemerkten, dat hij nog in leven was en hem naar een hospitaal lieten vervoeren, waar hij een operatie onder ging aan den schedel. Na hersteld te zijn trachtte hij tweemaal tevergeefs te ont vluchten en werd veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid. Na een hongerstaking in de gevangenis te Leipzig lichtte een hem behandelend geneesheer eindelijk den Franschen consul-generaal omtrent het geval in, en werd Bientz vrijgelaten. De eerste sneeuwstormen. - In nieuw Engeland (Amerika) heeft de eerste zware sneeuwstorm van dezen winter acht men- schen het leven gekost. Op de met ijs be dekte wegen liep het verkeer in de war, terwijl ook overigens aanzienlijke schade is aangericht. Ook in den staat New-York js veel sneeuw gevallen. Volgens een bericht uit Ottawa zijn de wegen in Ontario door den zwaren sneeuw val onbegaanbaar geworden. Over een groote uitgestrektheid zijn de verbindin gen verbroken. Op sommige plaatsen daalde de temperatuur tot 14 graden onder nul. Geen gratie voor ter dood veroor deelden. - Aan den vooravond van het eerste proces in Jeruzalem is een beschik king uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat het recht van den hoogen commissaris tot verzachting van vonnissen niet van toepassing is op doodvonnissen, uitgesproken door de nieuwe militaire ge rechten. Dinsdagmiddag vergaderde de raad voltallig onder leiding van burgemeester Pluister. Van Ged. Staten o.a. ingekomen het goed gekeurde besluit tot verkoop van de ge meenschappelijke gasfabriek aan de ge meente Alkmaar. Gewijzigd werd de wachtgeldregeling voor het personeel der gasfabriek wat betreft de j stokers en ander personeel, uitgezonderd den directeur en klerk, waarvoor reeds in de vorige vergadering een besluit was ge nomen. Besloten werd aan den directeur der gas fabriek, den heer Y. Meyer wegens ophef fing van het bedrijf met ingang van Januari 1938 op de meest eervolle wijze ont slag te verleenen. De voorzitter verklaarde te gelegener tijd omtrent dit ontslag nog wel meer te zullen zeggen. Ingetrokken werd het besluit van 18 Augustus 1936, gewijzigd bij dat van 24 Jan. 1937 tot het aangaan van een geldleening, groot 4050 ten behoeve van het gasbedrijf voor den bouw van een oven. De oven is wel gebouwd doch betaald uit de gewone middelen. Nu het gasbedrijf overgaat aan Alkmaar, is deze leening overbodig geworden. Ook voer den tweeden oven was beslcten tot het aangaan van een geldleening. Aangezien de bouw van den tweeden oven niet is uitgevoerd, vervalt automatisch het besluit voor deze leening. Besloten werd tot verpachting der ge meenschappelijk schutsluis te Verlaat voor het jaar 1938 aan P. Heinis, aldaar voor de som van 260. Tevens werd besloten tot het aangaan van een kasgeldieening voor 1938, groot ten hoogste 15600 tegen een maximum rente percentage van 2 Ingekomen was een verzoek van den heer H. Bras te Terdiek tot overname van 2 perceelen bouwland, aldaar, genaamd de Oostelijke en de Westelijke Smal, te samen groot 2.61.10 HA. voor 1700 per H.A. Op voorstel van B. en W. werd besloten hierop in te gaan. B. en W. stelden voor aan te koopen een perceel land, gelegen achter de bestaande begraafplaats en benoodigd voor uitbreiding der begraafplaats. Het perceel is groot 1.40 H.A en is te koop voor 3200 per H.A. Bedoeld perceel is eigendom van het Burgerlijk Armbestuur van Abbekerk. De heer Kooij verklaarde, dat de prijs hem te hoog voorkwam, maar aangezien er geen betere mogelijkheid bestond, kon spr. met het voorstel accoord gaan. Allen vonden inderdaad de prijs rijkelijk hoog, doch besloten werd deze gelegenheid te accepteeren. Medegedeeld werd, dat de gemeen te- landerijen wederom onderhands aan de vorige huurder waren verhuurd tegen 10 per H.A meer dan vorig jaar voor den tijd van één jaar. Bij den rondvraag informeerde wethouder Wit naar de tijdelijke benoeming van onzen gasdirecteur als zoodanig aan de gasfabriek te Warmenhuizen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Meijer met de gedeeltelijke waarneming van het beheer der gasfarjek te Warmen- huizen is belast, waarom hij twee dagen per week aldaar moet vertoeven. Evenwel heeft de directeur zich verbon den om de loopende zaken van de gasfabriek alhier na 1 Jan. a.s. zonder kosten af te doen. Dit is alzoo een tegenprestatie voor de vrijheid, welke hij thans krijgt ten aanzien van de waarneming in Warmenhuizen. Hierna sluiting. DE ROTTERDAMSCHE BELEEDIGINGS- ZAAK. De Rotterdamsche rechtbank deed gister middag uitspraak in de zaak tegen den 67- jarigen gepensionneerden hulpkeurmeester W. de H., wonende te Weststellingwerf en den 52-jarigen J. L. B., directeur eener N.V. te Rotterdam, die in 1935 en 1936 een twee tal requesten naar den minister van justitie en afschriften daarvan naar verschillende slagers en veehandelaren hadden gestuurd. In deze requesten hadden zij zich zeer be- leedigend uitgelaten, ten opzichte van den directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam, dr. H. J. J. Houthuis. De recht bank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde beiden tot 6 maanden ge vangenisstraf. De eisch was acht maanden. TALLOOZE NOTARISSEN OPGELICHT. De 44-jarige landbouwer C. J. v. d. P. te Zevenaar, die gedurende geruimen tijd tal- looze notarissen in het geheele land heeft opgelicht, heeft gistermiddag voor de Arn- hemsche rechtbank terecht gestaan. v. d. P. vertelde overal hetzelfde verhaal: een halfbroer van hem, een r.k. priester, zou in Amerika en in de Betuwe diverse gronden hebben bezeten, die v. d. P. nu deze broer was overleden, moest verkoopen als gemachtigde. Daarbij deed hij het dan voor komen, of de notaris, bij wien hij het ver haal opdischte, met den verkoop zou wor den belast, dat hij eerst in onderhandeling was geweest met een anderen notaris, die nog duizend gulden van hem kreeg, weshal ve hij niet met hem kon breken en dat nog slechts een paar honderd gulden aan het bedrag, dat hem zou vrij maken, mankeer den. De notaris leende hem dan het geld. om later te ervaren, dat hij was opgelicht. Op het laatst had hij zooveel notarissen al dus „bewerkt", dat zij elkander tegen v. d. P. gingen waarschuwen, doch door valsche namen te gebruiken wist verdachte ook ra- dien nog notarissen op te lichten. De offi cier van justitie eischte twee en een half jaar gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 7 December. BIGGENMERKEN. Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 8 November tot 13 November 1937 bedroeg: 42051, tegenover 45.163 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 13 Nov. in totaal aangebracht 1.595.386 merken, tegenover 1.869.621 merken in de overeenkomstige periode van 1936. In een in de herv. kerk te Hoogwoud gehouden gecombineerde vergadering van kerkvoogden, notabelen en kerkeraden van de herv. gemeenten te Hoogwoud en Aarts woud is na uitvoerige besprekingen, waar bij uit den aard der zaak breedvoerig de aanslagen van den raad van beheer ter sprake kwamen, besloten tot samenvoe ging van beide gemeenten. Aan den raad van beheer zal nu worden verzocht om een bespreking te houden met de beide kerk besturen. KERKVERKÏEZING TE OTERLEEK. Bij de gehouden stemming voor de Ned. herv. gem. werd herbenoemd tot ouderling de heer C. Kok en tot diaken de heer J. Zijp. Gemeenteraad. De burgemeester heeft tegen heden avond 8 uur een spoedvergadering van den raad utgeschreven. Een vergadering is noodig om het voor de winkeliers mogelijk te maken hun zaken 6 December voor publiek geopend te heb ben. KENNEMERLAND. De week van 15 tot 20 November was een week van ruimen aanvoer, vluggen handel en hooger prijzen. In geen weken hebben we zoo'n vluggen handel gezien. Het was te verwachten. Buitenland heeft zich aangediend als kooper op de groote veilin gen en hoewel we hier buitenstaan, beïn vloedt het de markt in gunstigen zin. Ook in de groote steden en niet het minst in Am sterdam, was er een vlugge handeL Profi teerden alle producten van den vluggen handel en prysverhooging? Neen, zoo erg was het niet, doch 't is een verheugend ver schijnsel dat er meer leven is. De vorst, waarvan een opruiming onder de zachte groenten, zal ook niet vreemd aan de prijs- verhooging zijn. Bloemkool werd in bedui dende kwantums aangevoerd en maakte een prijs van 5 tot 13, voor 2e soort werd 3 tot 4.50 per 100 stuks betaald. De overige koolsoorten (sluitkool) werden verhandeld voor 1.50 tot 3.10 per 100 K.G. Het doordraaien van andijvie behoorde tot het verleden. De prijzen van 0.20 tot 0.30 waren niet hoog. Sla gold ongeveer hetzelfde. Nauwelijks is er vorst of er komt boerekool, de laatste dagen zelfs in bedui dende kwantums. Niettemin was men graag om te koopen en de prijs van 2.tot 3.10 per 100 K.G. was heel goed. Prei was eveneens in trek en maakte een prijs van 3 tot 4.50 per 100 K.G. Sprui ten werden in groote kwantums aangevoerd, doch niettemin gewild en duurder dan de vorige week; de noteering was voor le soort 11 tot 14 en gemiddeld 8.50 tot 14 per 100 K.G. Er was behoorlijke vraag naar bes- groenten en de prijzen waren vrij hoog. We noteerden (als gemiddelde over de geheele week) knolselderei 2 tot 4, bospeen 4 tot 8.50, peterselie 2 tot 4.50 en sel derie 3 tot 5.50 per 100 stuks of bos. Winterpeen maakte een prijs van 2.10 tot 2.90, uien golden 7.10 tot f 8.30 per 100 K.G. Ook aan de fruitmarkt was meer leven en belangstelling, vooral voor goed gesorteerde en rijpe vruchten, daarentegen geringe belangstelling voor keukenvruchten en moesappelen. Keukenvruchten maakten een prijsje van 4 tot 7.20 en taf etappe- len en idem peren van 10 tot 22 per 100 K.G. Naar druiven was geen royale vraag. Wel was de prijs iets hooger, doch 't ging „trek kend". De prijzen waren dan ook niet hoog, n.L 14 tot 22 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. De werkloosheid. Van den correspondent der Arbeidsbe middeling vernamen we, dat Maandag de 160ste werklooze is ingeschreven. Voor de werkverschaffing is men, naast het spitten aan weerszijden van den Zeeweg, ook begonnen met het spitten op het grond bedrijf (boerenplaats Muijs). Naar we van de Werkcommissie vernamen (en ook heb ben gezien) is er geen sprake van een groo- ten aanleg, althans momenteel niet. Er wordt gewerkt om den grond geschikt te maken voor tuincultuur (een steek omspitten). De commissie voor werkverruiming doet een poging, om den grond productief te maken. Het lag in de bedoeling om een groot stuk ongeveer 5 H.A. in cultuur te bren gen. Volkstuintjes voor de werkloozen? Hierover wenschte men zich niet uit te la ten. S. D. A P. Maandagavond vergaderde de afd. Zuidscharwoude van de S. D. A. P. De be schrijvingsbrief van de gewestelijke \erga- dering werd behandeld. De heer D. Bakker werd tot afgevaardigde benoemd. De heer C. Kist werd benoemd in de vacature C. Zwart, tot lid van de kascom- missie. Oranje Comité. Op uitnoodiging van den burgemeester had op 22 dezer ten raadhuize een bijeen komst plaats van een 15-tal ingezetenen om te overleggen, welke feestelijkheden voor kinderen en ouderen plaats zullen hebben bij de te verwachten heuglijke gebeurtenis bij het koninklijk huis. Besloten werd tot het vormen van een permanente commissie, waarvan alle aan wezigen lid zullen uitmaken, en voorts om in de week van 1318 December a.s. door commissieleden een beroep om financieelen bijstand op de ingezetenen te doen. Het dagelijksch bestuur zal bestaan uit de heeren K. Timmer, H. Stennenberg, K. Kloosterboer en de beide hoofden der scholen. Voor de kinderen zal een feestje worden georganiseerd in het gemeentelijk vergader lokaal, terwijl voor de ouderen een of meer feestavonden zullen worden georganiseerd in het lokaal van den heer Bouwstra, waar bij de chr. zangvereeniging een revue zal opvoeren, en aan de vereeniging Zanglust medewerking zal worden gevraagd om ge durende den avond een uur te vullen. In een te houden vergadering der com missie op 21 December a.s. zal een en ander definitief worden vastgesteld. Feest-avond. Zondag was het een jaar geleden, dat de heer Modderman zch in De Drie Egmon- den vestigde. Sedert heeft hij deze van ouds bekende zaak een verjongingskuur doen ondergaan. Bij gelegenheid van dit jaarfeest bood de eigenaar aan genoodigden een gezelligen avond aan. Daarvan was een goed gebruik gemaakt: de zaal was geheel bezet. De avond werd verzorgd door den be kenden Alkmaarschen goochelaar Moretti en den humorist Ko-Ho-Vo. Het beschaafde optreden en de verrassende trucs van den goochelaar brachten allen in verrukking. De humorist toonde zich meer zanger dan grappenmakker. Het was een prettige avond. U is verkeerd, mevrouw!,... Dit is de lift niet! De fietser reed door. Maandagavond is een aanrijding geschied, ter hoogte van Hotel De Burg. Een dame stapte met haar kleinkind uit een auto, toen een fietser, met een kist voor op de fiets aan kwam rijden en bij het passeeren het kind zoodanig aanreed, dat boverv het oog een bloedende wond werd veroorzaakt. De fietser reed door. De heer L. uit Zuidschar woude is met de kleine naar dr. Wilmink te Zuidscharwoude gegaan, die de eerste hulp verleende. S.D.A.P.-vergadering. De afdeeling van de S.D.A.P. vergader de Maandagavond. Behandeld werd de be schrijvingsbrief van de alg. verg. van het Gewest N.-Holland Noord der S.D.A.P. Na bespreking werden tot afgevaardigden be noemd de heeren C. de Vet en Kwadijk. Het financieel rapport der commissie van onderzoek luidde, dat kas en boeken in goede orde waren bevonden. De heer C. de Vet heeft een inleiding ge houden over het onderwerp „Waarom Werkloosheid", waarin de oorzaken van de werkloosheid werden geschetst. Een en an der werd met aandacht gevolgd. Mevr. Frie- link dankte den inleider voor deze lezing. Auto bijna te water. Dinsdagvond, pl.m. half acht, is te Noordscharwoude een auto van den heer P. Blom te Oudkarspel, GZ 25007 voor het huis van den heer D. Bruin aan het Zuid einde der gemeente te water gereden, waar de chauffeur, van den heer Blom de wagen trachtte te keeren. Volgens om standers reed de auto, toen hij dicht bij de slootkant stond, inplaats van vooruit, plot seling achteruit, vermoedelijk wegens de gladheid van den schuin-afloopenden berm, zoodat hij in de Voorbruggracht terecht kwam. De sloot is daar ter plaatse flink diep doch gelukkig bleven de voorwielen op den kant hangen, zoodat de chauffeur zich wist te redden. Met een kraanwagen werd de wagen nog laat in den avond op het droge gebracht. Welke kleur(en), welke vormen U ook wenscht, Wij drukken het! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320 Opvoering van Suikerfreule in de Prins Hendrik-stichting. Maandagavond hadden wij het genoe gen in de gemoedelijke, gezellige sfeer, die onder de oude zeelieden in de Prins Hen drik-stichting heerscht, de eerste uitvoering van dezen winter na de opening der stich ting bij te wonen. Opgevoerd werd het be kende tooneelstuk „Suikerfreule" van Hen- ri van Wermeskerken. Dit stuk werd voor de oudjes ten tooneele gebracht door de too- neelvereeniging „Ons Vermaak" uit Bak- kum. De aankleeding van het tooneel was uitstekend verzorgd. Het stuk speelde in de voorgalerij van een planterswoning en deze entourage, gevoegd bij de Indische kleeder dracht der Europeanen en een djongos in sarong en kabaai, schiep reeds direct de echt Indische sfeer, waarin het stuk speelt en die de Indië-vaarders onder de oude zeelieden zich nog levendig herinneren. De wijze, waarop het publiek met het stuk meeleefde, moet voor de spelers wel het spelen tot een genot gemaakt hebben. Hartelijk is er gelachen om de vermakelijke verwikkelingen, die den ondergrond van dit stuk vormen. Er werd vlot en goed gespeeld en vooral de hoofdrollen van het echtpaar van der Kooij en den huisvriend Schuijt, waren uitstekend bezet. Ook de uitbeelding van Trude als het Indische meisje was wer kelijk uitstekend. Met een driewerf hoera sloten de oudjes zich na afloop aan bij de welverdiende hulde, die de directeur, de heer J. H. van den Berg, het gezelschap bracht. Tusschen de bedrijven werden enkele nummers voor viool en piano ten gehoore gebracht. Met zulk een fijn muzikaal gevoel vertolkten pianist en violist deze nummers, dat de zaal eenvoudig tot luisteren gedwon gen werd en muisstil toehoorde. Een dave rend applaus bewees telkens, hoe zeer ook dit gedeelte van het programma geappre cieerd werd! De gemeente begrootrng voor 1938. In de gemeentebegrooting voor 1938 zijn verschillende belangrijke voorstellen ver werkt. Teneinde te komen tot invoering van een rioleeringstelsel is een bedrag van 400 uit getrokken voor het maken van een riolee- ringsplan door het Technisch Adviesbureau der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten te Amersfoort. Voorgesteld wordt, in samenwerking met de afd. Noordholland van het Centraal Schoolmelkcomité te Alkmaar, over te gaan tot verstrekking van goedkoope melk aan het schoolgaande kind in het algemeen (niet alleen voor behoeftige kinderen), zooals momenteel in een twintigtal gemeenten in ons land plaats vindt. Wat het onderwijs betreft is gerekend op den bouw eener nieuwe openbare lagere school van vijf klassen, volgens ontwerp van den Alkmaarschen architect D. Saai, op een terrein ten Noorden van de Wilhelmi- nastraat, vlak tegen de duinen aan. Voorts op een belangrijke verbouwing der r.k. la gere school. De belasting op biljarts zal op verzoek van de afdeeling Egmond van den Neder- landschen Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, worden ver laagd van 20 tot 10 per jaar in hoofd som, hetgeen bij 200 opcenten een verlaging beteekent van 60 tot 30 per jaar. Op kosten an het rijk en de gemeente te- samen zal de rij ksveldwacht telefoon-aan sluiting krijgen. Voorgesteld wordt tenslotte afwijzend te beschikken op subsidie-aanvragen van de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland bo ven het Noordzeekanaal, de Commissie voor Malariabestrijding en de Stichting het Noordhollandsch Landschap. Kerstgave voor werkloozen. Over de week van 12 tot en met 18 De cember zal aan alle steuntrekkende werk loozen in deze gemeente een Kerstgave worden toegekend van 25 pCt. van het be drag, dat betrokkenen aan uitkeering ont vangen in die week. Degenen, die kasuit- keering genieten, ontvangen als Kerstgave het verschil tusschen steun plus Kerstgave en kasuitkeering plus eventueelen kastoe- slag.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9