DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de verovering van Sjanghai. Donderdag 25 November 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De huiszoekit gei in Frankrijk. Bij generaal Seigneur niets gevonden. China voor de Chineezen I De Brusselsche conferentie. Het anti-communistische pact bestaat een jaar. Madrid gebombardeerd. Meer dan 2000 granaten op de stad neergekomen. De staking der Weensche studenten. Ook staking te Graz en InnsbrUck. Aardig voorval met koning Leopold. Herinnering uit den oorlog. PIRITUS voor aanmaken van haarden. (Houtskool Orkaan boven Oost-Java. Postverzending van St. Nicolaas-pakketten. De vrijmetselarij in Zwitserland, Plebisciet over opheffing. Nieuws iri 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRJJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boen en Handelsdruk kerij r h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 felef 3320, redactie 3330. No. 278 nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 25 November. Nogmaals moeten wij hier het bezoek van lord Halifax aan Duitschland be spreken, omdat er langzamerhand toch enkele bizonderheden bekend zijn gewor den over deze reis. Uit vrij nauwkeurige inlichtingen, die in politieke kringen in Londen verkregen konden worden, blijkt dat bij de besprekingen, die lord Halifax in Duitschland gevoerd heeft, de volgende hoofdpunten naar voren zijn getreden: 1. Duitschland houdt zich bij het stelsel van tweezijdige verdragen door onderhan deling tüsschen de Staten afzonderlijk. 2. Het koestert geen stelselmatigen af keer jegens Genève en zou eventueel met tertijd niet weigeren, terugkeer te overwe gen naar den Volkenbond, indien deze zou worden hervormd. 3. Duitschland heeft in midden-Europa geen territoriale bedoelingen. 4. Met Tsjecho-Slowakije wenscht het betrekkingen van goede nabuurschap, die verkregen zouden kunnen worden door rechtstreeksche onderhandeling, leidende tot een overeenkomst, gelijk aan het Duitsch Oostrijksche Verdrag van 11 Juli 1936. 5. Duitschland verlangt koloniën, die het noodig heeft in verband met zijn gebrek aan grondstoffen, zijn dichte bevolking en zijn prestige als wereldmacht. Uit bovenstaande moet blijken, dat deze vijf punten besproken zijn en men mag dus niet van Duitsche e i s c h e n spre ken. Volgens Britsche kringen was de ont moeting bedoeld als een gelegenheid om contact te zoeken. Er was een informeele bespreking, waarbij de politieke toestand in oogenschouw werd genomen, doch er was geen sprake van onderhandelingen of ge marchandeer aan een van beide zijden. Chamberlain heeft in het Lagerhuis nog maals meegedeeld, dat de besprekingen van Halifax een vertrouwelijk karakter droegen, en dat hij er van overtuigd was, dat het Lagerhuis niet van hem zou ver wachten, dat hij hierover in dit stadium een nadere verklaring zou afleggen. Het is echter mijn meening, zoo vervolg de Chamberlain, dat het bezoek van waarde is geweest voor het bevorderen van het ge koesterde verlangen naar de totstandkoming van een beter wederzij dsch begrip. Op een andere vraag antwoordde de pre mier, dat hij er wel op wilde wijzen, dat de In de pers verschenen beweringen niet slechts onverantwoordelijk, doch tevens in hooge mate onjuist zijn. Op een vraag van Attlee antwoordde Chamberlain, dat er geen formeele afspraak met de Duitsche regeering bestond, dat om trent den aard der besprekingen geen bij zonderheden konden worden medegedeeld, doch wel was men het er over eens, dat de besprekingen vertrouwelijk dienden te blij ven. De labour-afgevaardigde, Arthur Hender- son vroeg vervolgens of toezeggingen wa ren gedaan, en of de Fransche regeering volledig op de hoogte werd gehouden van wat er gebeurt. Hierop verklaarde Cham berlain, dat geen toezeggingen waren ge daan en dat de Fransche regeering natuur lijk nog niet van het resultaat der bespre kingen op de hoogte was gesteld. Op een nadere vraag van Attlee ver klaarde de premier, dat natuurlijk geen verplichtingen van welken aard ook zouden worden aangegaan, zonder dat het Huis in de gelegenheid zou worden gesteld, hierover zy'n meening kenbaar te maken. Chamberlain deed vervolgens de mede- deeling, dat de Fransche minister-president en de Fransche minister van buitenlandsche zaken een uitnoodiging van de Britsche re geering hebben aanvaard om op 29 en 30 November een bezoek aan Londen te brengen voor het wisselen van gedachten over den internationalen toestand met hem zelf en met Eden. De huiszoeking, welke gister is verricht bij generaal du Seigneur, den vroegeren chef van het militaire kabine van Laurent Eynac, toen deze minister van Luchtvaart was, schijnt geen belangrijke ontdekkingen te hebben opgeleverd. Er zijn enkele dossiers in beslag genomen, doch men weet nog niet of deze van betee- kenis zijn De generaal heeft de uitnoodi ging ontvangen zich naar het Bureau van de Nationale Veiligheidspolitie te begeven, waar hij gistermiddag is ondervraagd. Nieuwe hu boekingen. De rechter van instructie van Ceret heeft, bijgestaan door veertien commissarissen of inspecteurs, huiszoeking verricht in een aanzienlijk landgoed in het gehucht Cos- prons. tusschen Banyuls en Port Vendres. Deze huiszoeking, welke in verband staat met de kwestie der Cagoulards, leverde geen enkel resultaat op. De Negenmogendheden-Conferentie heeft gistermiddag twee bijeenkomsten gehouden. In de eerste zwichtte de Chineesche delegatie voor den drang van verscheidene andere delegaties: zij stemde in met den tekst van de slot verklaring. In deze verklaring wordt onder meer gezegd, dat de beginselen van het verdrag van Washington opnieuw bevestigd worden. In de bestaande omstandigheden kan de conferentie niet met kans op succes bij dragen tot de verwezenlijking van het pro gramma. Er is tijd noodig voor de bestudee ring van nieuwe procedures: een verdaging voor onbepaalden tijd is noodig. De confe rentie zal bovendien opnieuw kunnen wor den bijeengeroepen door den voorzitter of twee statenleden. Een speciale Chineesche verklaring. In de tweede bijeenkomst verzocht de Chineesche gedelegeerde, terwijl hij de slotverklaring in een geest van solidariteit wenschte te aanvaarden, kennis te nemen van zijn eigen verklaring en deze aan de eindverklaring toe te voegen. De Chineesche verklaring betreurt het, dat de Chineesche voorstellen tot het aan vaarden van zekere stellige maatregelen niet in overweging zijn genomen. De delegatie is van meening, dat deze gemeenschappe lijke actie onontbeerlijk is bij iedere poging, een einde te maken aan de Japansche agressie, en het herstel van den vrede in het Verre Oosten te verhaasten. De afgevaardigde van Nieuw-Zeeland en de voorzitter, Spaak, brachten vervolgens hulde aan de verzoeningsgezindheid der Chineesche delegatie. Ook Norman Davis, lord Cranborne en de Tessan namen het woord. Onderdrukking van Chineesche actie. In officieele Japansche kringen verklaart men, dat nu de Japanneezen het gebied van Sjanghai bezet hebben, de geheele Chineesche invloed en organisatie in de internationale nederzetting en de Fransche concessie, welke de Chineezen tot dusverre gebruikten ter bevordering van hun mili taire doeleinden, door de Japansche troepen in bedwang moet worden gehouden. Genoemde kringen duiden niet aan, welke Chineesche organen zg in het bijzonder bedoelen, maar het Japansche blad „Nisji- nisji" verneemt, dat de Japansche autori teiten in Sjanghai de autoriteiten van de Internationale nederzetting en van de Fransche concessie zullen verzoeken, elke Chineesche actie of organisatie te onder drukken en wel met name: 1. De communistische organisatie. 2. De anti-Japansche organisaties, met name die van de Kwo-Min Tang en van het Volksfront. 3. Het optreden der burgerlijke en mili taire leiders der regeering van Nanking. 4. Het geheele bestuursinrichting van de regeering van Nanking. 5. De banken en andere financieele in stellingen, welke met de regeering van Nan king verbonden zijn, alsmede dagbladen en persbureaux. 6. Het beheer over de post, telegrafie en telefonie. 7. Het beheer over de douane-ontvangsten. De „Nisji" wijst er voorts op, dat de Ja pansche militaire verrichtingen in het ge bied van Sjanghai ernstig belemmerd wor den door de partijdigheid voor de Chineezen welke de autoriteiten van de internationale nederzetting en van de Fransche concessie aan den dag leggen. Het blad zegt, dat de nederzetting geen uitbreiding vormt van Britsch of Fransch gebied, en dat de Ja pansche autoriteiten te Sjanghai daarom wellicht zullen optreden, indien hun boven vermelde verzoek door de autoriteiten der buitenlandsche nederzettingen wordt ver worpen. Japansche houding t. a. v. China onveranderd. Generaal Oegaki, lid van den adviseeren- den raad der Japansche regeering, heeft tegenover vertegenwoordigers van de bui tenlandsche pers verklaard, dat de houding van Japan in het ChineeschJapansche conflict niet is veranderd. Hij verklaarde o.a., dat de Japansche regeering volgens het beginsel „China voor de Chineezen" het Chineesche volk1 zelf zal laten beslissen omtrent zijn toekomstigen regeeringsvorm. Daar het militaire optreden van Japan niet tegen het geheele Chineesche volk is gericht, doch tegen de anti-Japansche com munistische elementen in China, is een oor logsverklaring niet noodig geweest. Een oorlogsverklaring had bovendien bepaalde internationale moeilijkheden mede kunnen brengen. Anti-Britsche gezindheid heerscht in Ja pan slechts in bepaalde kringen en niet onder het geheele Japansche volk. De vijandige houding jegens Engeland is, naar Oegaki zeide, een gevolg van de overtuiging, dat eenige groote mogendheden China mo reel en miliair terzijde staan, waardoor de beëindiging van den oorlog wordt ver' traagd. Met betrekking tot de binnenlandsche politiek wees Oegaki erop, dat een wijzi ging van het tegenwoordige regeeringsstel- sel in den geest van een totalitairen staat voorloopig waarschijnlijk niet te verwach ten is. Voedselgebrek in Fransche concessie? In de Fransche concessie te Sjanghai heeft gisteren een groot aantal Chineesche vluch telingen getracht, de rijstwinkels te bestor men. De politie moest met den gummistok tegen de menigte optreden. Naar verluidt zou men bij de levensmiddelenvoorziening in de Fransche concessie met aanzienlijke moeilijkheden te kampen hebben. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van de önderteekening van het Duitsch-Japansche anti-communistische ver drag heeft de Japansche keizer veertig vooraanstaande Duitschers een onderschei ding verleend. Tegelijkertijd heeft de Duitsche regeering aan 49 Japaneezen een ridderorde verleend. De Italiaansche regeering, die kort geleden tot dit verdrag is toegetreden, heeft Masaaki Hotta, den Japanschen ambassadeur te Rome, als erkenning voor zijn verdiensten bij de totstandkoming van dit drievoudig verdrag bewezen, de orde van St. Maritius en Lazarus verleend, terwijl de Japansche keizer den Italiaanschen ambassadeur te Tokio, Giacinto Auriti met het grootkruis van de Orde van de Rijzende Zon heeft begiftigd. Hirota over het verdrag. Ter gelegenheid van de herdenking van den verjaardag van het verdrag heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, de pers een verklaring doen toekomen, waarin hij er op wees, dat het een jaar ge leden tusschen Tokio en Berlijn gesloten verdrag onlangs door het toetreden van Italië versterkt was. In deze verklaring zeide Hirota verder, dat de communistische ideeën en de Japan sche nat. structuur elkander even weinig verdragen als water en vuur en dat daarom de communisten met alle beschikbare mid delen moeten worden uitgeroeid. Het drie voudig anti-communistische verdrag is geen gewoon verbond, gebaseerd op materieele belangen, doch één gebaseerd op een vorm van loyaliteit en geestelijke eenheid. Vervolgens wees Hirota er op, dat terwijl de uitwerking van het verdrag tusschen de drie mogendheden zich in China reeds open baart, het verdrag zelf niet weinig com mentaar in het buitenland heeft uitgelokt. Hij ontkende, dat het tegen eenig bepaald land zou zijn gericht en deelde verder mede, dat het niet exclusief is. Elk misver stand zal verdwenen zijn, wanneer wij er op wijzen, dat het verdrag open staat voor toetreding van elk land, dat sympathiseert met den geest daarvan. Echter, aldus ging Rirota verder, moet elk land, dat tol het verdrag wenscht toe te treden, bereui en in staat zijn communistische elementen vol ledig te onderdrukken Tenslotte wees Hirota er op, dat het Ja pansche volk moet trachten met nog groote- re vastberadenheid de tegenwoordige moei lijkheden te boven te komen, en de doel einden van Japans buitenlandsche politiek te bereiken Feestdiner in Berlijn. De Japansche ambassadeur te Berlijn, graaf Moesjakoji, heeft ter gelegenheid van den verjaardag der önderteekening van het Duitsch-Japansche anti-communistische ver drag een groot diner aangeboden, waaraan ook Hitier heeft aangezeten. De Italiaansche ambassadeur was het eenige lid van het diplomatieke coips, dat aan den maaltijd heeft deelgenomen. Madrid is gisteren gedurende meer dan één uur gebombardeerd. Meer dan tweeduizend granaten zijn op de stad terecht gekomen. Men weet nog niet hoeveel slacht offers er te betreuren zijn. Strijd bij de Universiteitswijk In de laatste avonduren is een vrij hevig gevecht geleverd in den sector van de uni versiteitswijk. De vijand probeerde deze wijk te verlaten en slaagde er in de linies der regeerings- troepen te naderen. Een hevig vuur, dat de regeeringstroepen onmiddellijk ontketenden dwong den op standelingen zich snel terug te trekken en veroorzaakte vele dooden en gewonden. Om half elf gingen de opstandelingen over tot een bombardement van de hoofdstad waarbij zij gebruik maakten van granaten, voor het meerendeel van het kaliber 77 m.m. en 155 m.m. Te middernacht zijn nog eenige granaten op de stad neergekomen. De staking der studenten duurt te Weenen voort. Zij heeft zich thans ook uitgebreid tot de universiteiten van Graz en Innsbrück. Zij gaat gepaard met incidenten, welke steeds meer het politieke karakter dezer beweging doen blijken. De Weensche politie heeft de katholieke studenten, die zich openlijk solidair hadden verklaard met de autoriteiten, moeten be schermen tegen de bedreigingen hunner stakende kameraden. Te Graz hebben de studenten de univer siteit ontruimd en een betooging georgani seerd. De politie heeft de demonstranten moeten verspreiden. Te Innsbrück is de universiteit het too- neel geweest van wanordelijkheden, waarbij ook elementen, die niets uitstaande hebben met de universitaire jeugd, betrokken zijn geweest. De politie heeft een gebouw moeten ont ruimen. In de stad hebben zich eenige klop partijen voorgedaan. Gisteravond zouden wedstrijden om het zwemkampioenschap worden gehouden. De politie heeft deze wedstrijden evenwel ver boden, daar zij vernomen had, dat zij be oogden een politieke betooging op touw te zetten. Ter gelegenheid van het bezoek van den koning der Belgen aan de Britsche hoofd stad, wordt in de „Daily Telegraph and Morning Post" aan een aardig voorval met den koning tijdens den wereldoorlog herin nerd. De toenmalige kroonprins bracht met zijn ouders een bezoek aan het kleine stukje Belgisch grondgebied, dat nog niet door de Duitschers was bezet. Daar aangekomen leende hij de uniform van een infanterist en sloot zich aan bij één der compagnies. Op een zomermorgen was men aan het front bezig met den aanleg van een loopgraaf bij het dorp Lampernisse aan het front van Dix- muiden, toen de „kleine prins", zooals hij door de manschappen genoemd werd, zich bij hen aansloot. Met voldoening zagen de soldaten, hoe hij zij overjas uittrok, zijn hemdsmouwen oprolde en met de anderen hard aan het werk ging. Het aanleggen van loopgraven is zwaar werk, maakt warm en dorstig. Toen een rustperiode intrad, waren de soldaten blij zich op een schaduwplekje te kunnen uit- trsekken en zich te kunnen verfrisschen met de koude koffie uit hun veldkruiken. Groote ontsteltenis onder de officieren, toen bleek, dat prins Leopold geen veldkruik bjj zich had. De „kleine prins" had het zoo warm en verlangde meer dan ooit naar een ver- frisschenden teug. De moeilijkheid werd echter opgelost, doordat een soldaat Loriot genaamd, op zijn ruwe mijnwerkersmanier, zijn kruik naar voren schoof met de woorden: „Hier, mon seigneur, neem eens een flinken slok", en zonder eenigen omslag greep de prins den kruik en gaf gevolg aan de uitnoodiging. Loriot was een uitstekend soldaat, maar stond in Charleroi bekend om zijn uiterst roode politieke overtuiging. Ditmaal dronk de zoon van den koning der Belgen echter vol dankbaarheid met den socialistischen mijnwerker. Zoowel de prins als de mijn werker beschouwden dit voorval als een al- ledaagsch voorkomend geval tusschen twee menschelijke wezens. Eén maand voor den wapenstilstand vond korporaal Loriot den dood in het Duitsche prikkeldraad na den geheelen oorlog te hebben meegevochten. f «drenkt In spiritus) deaal middel. Aneta meldt uit Malang: Gisteravond heeft boven Singosari, nabij Malang op Oost-Java, een orkaan gewoed. In de Dessas Batoeretmo en Denko werden elf huizen totaal vernield, ter wijl er zes en twintig beschadigd wer den. Een persoon werd gedood. In verband met het St. Nicolaasfeest zullen op Zaterdag 4 December a.s. alle postkantoren, bij- en hulppostkantoren en postagentschappen tot 18 uur ge opend zijn voor de aanneming ter ver zending van postpakketten. Het verdient aanbeveling dit jaar de pakketten zoo vroeg mogelijk ter post te bezorgen, teneinde een over stelpende drukte op Zaterdag 4 Decem ber te voorkomen en bestelling van de aanwezige pakketten op dien dag te bevorderen. Op Zondag 5 December heeft n.L geen pakketpostbestelling plaats. Het publiek zal goed doen bij deze gelegenheid vooral te zorgen voor zorgvuldige verpakking en adresseering der postpakketten. Zondag a.s., 28 November, zal f^et Zwitsersche volk er over beslissen of de vrijmetselarij, en soortgelijke genoot schappen in Zwitserland in de toekomst verboden zullen zijn. Aan deze volks stemming wordt veel waarde gehecht, daar een stemming ten gunste van het verbod en een daaruit voortvloeiende beslissing in den Bondsraad een inbreuk zou beteekenen op het recht van veree- niging. In 1934 hebben een aantal z.g. fronten en vernieuwingsbewegingen, waarvan sinds dien verscheidene zijn ontbonden, den wensch tot uiting gebracht, dat aan art. 56 van de Zwitsersche grondwet, betreffende het recht van vereeniging, de voorwaarde zou worden toegevoegd, dat vrijmetselaars- vereenigingen en loges, de Odd Fellows, de philantropische vereeniging Union, benevens soortgelijke en aangesloten vereenigingen, in Zwitserland verboden worden. Zjj slaag den er in 56.238 handteekeningen bijeen te brengen op een desbetreffende petitie, ter wijl het minimum aantal benoodigde hand teekeningen 50.000 bedraagt De voorzitter van den Bondsraad sprak zich uit voor verwerping van het plan eener volksstemming. Hij maakte duidelijk dat hem geen feiten bekend waren, welke recht zouden geven te veronderstellen, dat de vrij metselarij en de andere direct of indirect genoemde vereenigingen staatsgevaarlijk, onwettig of onzedelijk zouden zijn. Het parlement heeft zich volkomen eens gezind tegen een volksstemming uitgespro ken: de nationale raad verwierp het voor stel met 106 stemmen tegen 2, de stenden- raad met 22 stemmen voor en geen enkele tegen. Van katholieke zijde en ook door an dere sprekers werd verklaard, dat hun partijen in beginsel tegen de vrijmetselarij zijn, maar dat zij in de bedoelde volksstem ming een beperking zien van het recht van vereeniging, waarbij zij zich niet kunnen neerleggen. Volgens hen is deze actie door het buitenland geïnspireerd, en is het ge beurde een zuivere nabootsing van de maat regelen in eenige aan Zwitserland grenzen de staten. Van de drie grootste partijen in Zwitser land hebben de vrijzinnigen (radicaal-de mocraten) en de sociaal-democraten zich voor de verwerping van de volksstemming verklaard, terwijl de katholieke conserva tieven zich onthouden hebben. Twee oliebronnen ontdekt. - Volgens een door het Hongaarsche ministerie van handel ontvangen bericht, is men in de na bijheid der gemeente Lispe bij Szentandor- jan onverwacht op twee rijke oliebronnen gestooten. De productie van deze bronnen, welke op 1100 meter diepte liggen, bedroeg in enkele dagen 6 tot 7 wagons zuivere mi nerale olie.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1