J YY VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Nederland en de internationale toestand. Minister Patijn over den Volkenbond. DE SPAANSCHE KWESTIES. iWïYi Radiorede van minister Romme. Een laatste oowekking tot steun aan de werkioozen. Vreeselijk auto-ongeluk in Limburg. Auto rijdt in de Zuid-Willemsvaart en «J personen verdrinken. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD 3 Naar in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer no pens de begrooting van buitenlandsche za ken voor 1938 wordt meegedeeld, zal ook de minister zich beijveren te streven naar vruchtbaar overleg met de commissie voor buitenlandsche zaken. Het zal geen betcog behoeven, dat ook de minister diep onder den indruk is van het beeld van ontreddering, dat de huidige statensamenleving oplevert. De regeering deelt echter de opvatting, dat het sombere aspect, dat thans de wereld vertoont, niet tot ontmoediging mag leiden en veeleer een aansporing moet zijn tot het beproeven van al datgene, wat tot verbetering kan bijdra gen. Aan den aandrang van de leden om te be vorderen, dat Nederland onmiddellijk den volkenbond zal verlaten, zal de minister geen gevolg geven. Een stelselmatige ophit sing hier te lande tegen Duitschland door organen van partijen in het vocabulaire dezer leden aangeduid als „demo-liberaal', bestaat alleen in de fantasie dezer leden. Minister Patijn Dat het optreden van den vorigen Neder- landschen gezant te Berlijn de goede ver standhouding met dat land niet heeft in de hand gewerkt, is een bewering, die door 's ministers ambtsvoorganger reeds afdoende is weerlegd. De stelling, dat de Nedtrland- sche politiek tegenover" andere staten be- invloed zou worden door afkeer tegen een bepaalden regeeringsvorm, waarmede ken nelijk de dictatoriale regeeringsvorm wordt bedoeld, berust wederom op geen enkelen grond. De houding, door de regeering ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje ingenomen, is in geenerlei opzicht „wonder lijk", maar volkomen correct en in overeen stemming met de gedragslijn, in gemeen schappelijk overleg met de overige betrok ken mogendheden vastgesteld. De minister verklaart, dat hoezeer ook de Volkenbond in beteekenis is achteruitge gaan Nederland zoowel zichzelf alsook de internationale gemeenschap een ondienst zou bewijzen, door thans den bond te ver laten. Het streven van den Volken bond tot organiseering der internatio nale gemeenschap teneinde een vreed zame samenleving der volkeren te bevor deren, acht de minister ten volle in over eenstemming met de christelijke beginselen. Dat dit streven niet meer succes heeft, is meer het gevolg van het feit, dat de inter nationale politiek van zoovele staten niet door chriselijke beginselen wordt be- heerscht, dan dat men zulks den Volken bond tot grief kan maken. Een van de grootste remmen, die thar.s aan het Volkenbondswerk zijn aangelegd, is de afwezigheid van verscheidene belang rijke staten. De Spaansche kwestie. Wat de vraag betreft of de non-interven- tiepolitiek al of niet is geslaagd, hangt het antwoord af van hetgeen men zich aU hoofddoel dier politiek heeft voorgesteld. Voor de regeering is dat hoofddoel van den aanvang af geweest wat het ook voor vele leden der Tweede Kamer is, n.1. voor koming van ontaarding van den strijd in Spanje tot een Europeesch gewapend con flict. Dat dit doel dusver is bereikt, is een resultaat waarvan de beteekenis ook voor Nederland niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. De leden die een inconsequentie zien in het feit dat Nederland wel by de regeering der Spaansche republiek is vertegenwoor digd, doch niet bij die van de sovjet-unie. toonen daardoor geen oog te hebben voor de vèrschillen tusschen ontstaan en opvattin gen dier regeeringen en tusschen hare han delingen ten aanzien van Nederlandsche be langen. Dat overigens de basis der regee ring van de Spaansche republiek niet is weggevallen, blijkt wel het best hieruit, dat zij zich nog steeds in een aann erkelijk deel van Spanje heeft weten staande te houden. Glimlachje en dan ten slotte!Wij willen niet langer als speelgoed voor de mannen fungeerenü! De vraag of de regeering binnen afzien- baren tijd erkenning de jure van het be wind van generaal Franco mogelijk acht, ligt te zeer op het terrein van politieke on zekerheden en hypothesen om hier beant woording te vinden. Aan bevordering van de handelsbetrek kingen met het deel van Spanje, dat staat onder de autoriteit van generaal Franco, is van den aanvang af alle aandacht geschon ken. De positie van den voormaligen ver tegenwoordiger te Amsterdam van de Spaan sche regeering, die zich bij de beweging van generaal Franco aansloot, berust op de fei ten waaraan zijn aanwezigheid aldaar be teekenis ontleent en op wederkeerigheid. Een diplomatieke positie impliceert zulks niet. Wel worden dezen officiezen vertegen woordiger van het nationalistische Spanje op voet van wederkeerigheid zeker facili teiten toegestaan. De Nederlandsche regeering heeft zich, om de evacuatie mogelijk te maken van hen, die ten vorige jaren asyl hadden gezocht in het Nederlandsche gezantschap te Madrid, tegenover de regeering der Spaansche republiek verbonden, aan personen van Spaansche nationaliteit verder geen asyl te zullen verleenen. Betrekkingen met Italië. Het zou te betreuren zijn, indien de voor stelling ingang vond, d:t de betrekkingen tot Italië niet normaal zijn. Het eenige wat niet normaal is, is de toestand, dat tot dus ver geen nieuwe Nederlandsche gezant te Rome kon worden ge: ccrediteerd, omdat de Italirarsche regeering verlangt, dat de aan dezen functionnaris mede te geven geloofs brieven gericht moeten z'jn aan den koning van Italië, kc'ze- v:n Ethiopië. De minister zint oo middelen om in ds^en minder ge- wens"vt-n to-s'-md verbtt-ring te brengen. Vr.Torprg van ec-noirische belangen. Ten volle erkennend de wenscheüjkheid eener ui'.breiding van het diplomatieke en consulrire corps, meent de minister de op vatting, dst bij de tegenwoordige bezetting \an de wereld met Nederlandsche diploma tieke en beroepsconsulrire posten onze representatieve en materieele belangen niet een zoodanige behrrtiging zouden vinden als voor het aanzien van ons land en voor den welstand van ons bedrijfsleven onont beerlijk is te achten, als al te somber te mogen kenschetsen. Uiteraard heeft 't economische beleid, hier te lande gevoerd, invloed op de handelsbe trekkingen tusschen Nederland en andere landen, omgekeerd heeft ook het in het buitenland gevoerde economische beleid grooten invloed op die hsndelsbetrekkin- gen. Daarom is 's ministers ambtsvoorgan ger dan ook bereids overgegaan tot uitzen ding van beroepsambtensren naar landen waar tot nog toe Nederland slechts door honoraire consulaire ambtenaren vertegen woordigd was. De minister stelt zich voor, op den ingeslagen weg, voor zoover moge lijk, verder voort te gaan. De minister stelt zich voor, wat de han dels-politieke verhoudingen met het buiten land betreft de nauwste samenwerking met zijn ambtgenoot van economische zaken te onderhouden. De minister staat, evenmin als zijn ambts voorganger, afwijzend tegenover het denk beeld om aan H. Ms. vertegenwoordiger in sommige landen den rang van ambassadeur te verleenen. Deze aangelegenheid, ver keert, niettegenstaande dezerzijds gedane stappen, nog in hetzelfde stadium a's twee jaar geleden. De minister van sociale zaken, prof. mr. Romme, heeft gisteravond over beide zen ders de volgende rede gehouden: Waarde landgenooten. Toen, korten tijd geleden, de nationale actie voor het kleeding-, schoeisel- en dek kingfonds werd ingezet, heb ik met vertrou wen werkend Nederland opgeroepen, door een vrijwillige daad te voldoen aan den ze delijken plicht, mee te helpen aan een noodzakelijke verlichting van de zorgen van de buiten hun schuld werklooze landgenoo ten. Nu deze nationale actie ten einde be- Minister Komme gint te loopen, is het met versterkt vertrou wen, dat ik u vanavond nog een enkel woord kom zeggen. Want waarvan ik tevo ren overtuigd was, weet ik nu: de wekroep, die ik tot u richtte, is niet tever geefs geweest; het doel, om met ingang van den winter, tijdig, den achterstand in te ha len in de gezinnen van die werkioozen, die daarvoor ook zelf wekelijks wat ter zijde leggen hun aantal groeit met den dag dat doel wordt (ik zeg niet „is", maar: wordt) bereikt! Dat dank ik aan u, tallooze gevers, die met uw vnje daad mijn oproep beantwoord hebt. Dat dank ik niet minder aan al die veelzijdige medewerking, die het mogelijk heeft gemaakt, dat ettelijke hon derden advertenties in de bladen, nog meer dere honderdtallen filmvertooningen, en verscheidene duizenden platen konden wor den ontworpen, gedrukt, geplaatst, gedraaid, geplakt, zonder dat één cent van uw gave daarvoor behoefde te worden besteed. Dat dank ik tenslotte aan de organisatie en de uitvoerders van de plaatselijke collecten, die thans bijna overal zijn gehouden. En nu komt het sluitstuk van deze actie, zooals wij dit hadden beraamd. Wanneer gij woont in een der weinige plaatsen, waar de collecten nog niet gehou den zijn, en waar zij slagen moeten, zooals bijkans zonder uitzondering elders het ge val is geweest, hebt gij, door de alweer ge heel belangelooze medewerking van het be drijf der posterijen, een briefkaart in uw bus gevonden. Zes vrachtwagens vol zijn er van uitgegaan over Nederland. Zorgt, dat er weer zes vrachtwagens vol van binnen komen, maar danbeplakt met één of meer postzegels, met postzegels van groote waarde of met postzegels van kleine waar de, al naar gelang ge kunt. Geeft uw medewerking ook aan den bouw van dit sluitstuk ik vrjag het u, met evenveel aandrang als vertrouwen. Daar moet, op sociale zaken, van die briefkaarten een gansch monument groeien, een monu ment, dat getuigt van de saamhoorigheid van werkend Nederland met werkloos Neder land, een monument, dat blaadje voor blaad je verrijst, doordat in elk deel van ons land, in stad en in dorp, huis aan huis de bouw stof wordt geleverd: een postzegel op de kaart, en de kaart in de brievenbus. En dan tenslotte nog dit: Ik heb straks ervan eewaagd, dat alle leveranties en dien sten, die op zoo ruime schaal verleend zijn om de gevoerde campagne te steunen, aan het fonds niets hebben gekost noch zullen kosten. Dat geeft my aanleiding, van deze gelegenheid gebruik te maken, mij in het bijzonder nog te richten tot hen, die niet door leveranties of prestatie hunner onder neming hun medewerking hebben kunnen verleenen. Ik weet natuurlijk, dat ik u, een enkele uitzondering daargelaten, op dit oogenblik niet spreek in uw kantoor of fabriek, maar dat ik u lastig val in uw huiskamer. Maar voorzoover er nu onder u zijn, die nog ach terstaan, maar uiteraard niet achter willen blijven bij het prachtige voorbeeld, dat tal rijke collega's van u gegeven hebben, ver oorloof ik mij, deze laatste maal dat ik voor deze actie persoonlijk met u in verbinding ben, u nog eens met nadruk te noemen ons fironummer: K.S.D.-fonds, no. 141400, dpn Haag. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. De drie organisaties uit den tuinbouw: De Nederlandsche Tuindersbond, Roomsch Ka tholieke Land- en Tuinbouwbond en De Christelijke Boeren- en Tuindersbond heb ben een onderhoud gehad met den regee- ringscommissaris voor den tuinbouw, den heer F. Valstar, over den noodtoestand, die op het oogenblik in den tuinbouw heerscht tengevolge van het lage prijspeil. De regeeringscommissaris bleek ten volle bereid, zooveel ais in zijn vermogen ligt te werken san die maatregelen, die den nood toestand der tuinders zouden kunnen ver lichten. Bij de bespreking werd speciale aandacht geschonken aan de mogelijkheden tot ver-, ruiming van den export, bepalingen ten gunste van den tuinbouw in nieuwe han delsverdragen, en aan de steunuitkeering voor de verschillende tuinbouwproducten in verband met de richtprijzen. „HIJ KWAM EEN MEISJE ZOEKEN". Dief gepakt te Tilburg. Dinsdagavond trof een bewoner van de Van Maerlantstraat te Tilburg op het erf achter zijn woning een onbekend mans persoon aan, die op de vraag, wat hij daar deed, antwoordde, dat hijeen meisjt kwam zoeken. De Tilburger vond deze verklaring weinig plausibel en hij stelde derhalve de politie van het geval in ken nis. Deze mocht erin slagen reeds een uur later den man in de Heuvelstraat aan te houden. Het bleek te zijn de schoenmaker A. Gr. uit Eindhoven. Hij was in het be zit van een volledig stel inbrekerswerk tuigen, terwy'1 in zijn zakken tevens vijf rijwielplaatjes werden gevonden, die hij dien zelfden avond te Tilburg had ont vreemd. De man legd-1 een volledige be kentenis af. Bij zijn verhoor bekende hij o.a. ook nog, dat hij aan een logement houder te Tilburg een rijwiel had verkocht, dat hij Maandagavond te Eindhoven had gestolen. De man zal ter beschikking van de justitie v/orden gesteld. Eén gered. Gisteravond heeft rich even voor de Hoogbrug te Nederweert (L.) een ern stig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen het leven verloren. Het zijn de rector van de landbouwhuis- houdsehool te Posterholt, de heer F. H. Wevers, pastoor P. J. d e F a u w e uit Leveroy en het lid van de Provinciale Staten van Limburg, de heer P. J. K e s s e 1 s uit Heythuizen. De mede-insittende, de heer Derks, eveneens uit Heythuiaen, kon worden Tered. Hoe het ongeluk geschiedde... Bovengenoemd gezelschap kwam' van een vergadering van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de bocht, welke de weg met de ernaast loopen de Zuid-Willems vaart achter Nederweert maakt, te hebben genomen, heeft de bestuurder, misschien in de meening, dat hij reeds zoo ver was ge vorderd, dat hjj rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden, het stuur krachtig naar rechts om gegooid, met het gevolg, dat de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de Zuid- Willemsvaart inreed. Op het geschreeuw van de inzittenden kwamen verschillende dorpsbewoners toe gesneld. Politieagent te water. Luttele minuten latei was ook een agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. De politieman begaf zich onmiddellijk te water. Inmiddels hadden de inzittenden van de auto kans gezien het portier te openen en uit den wagen te klimmen, alleen de heer Derks was de zwemkunst machtig. Hij zwom naar den kant en werd met be hulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voordat de agent van politie hen had bereikt, ver dronken. De lijken gevonden. De slachtoffers werden door den Sterken stroom, welke op dat oogenblik in het ka naal stond, meegesleurd. Personen, die in roeibootjes te hulp waren gekomen, vonden de drie slachtoffers op grooten afstand van elkaar. Zij brachten de drenkelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. Gedurende anderhalf uur hebben daar dokter Van der Wouw uit Nederweert, die de eerste hulp verleende, en een genees heer van het St. Jansziekenhuis te Weert, die, na gewaarschuwd te zijn, met een ver pleegster ter plaatse verscheen, kunst matige ademhaling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstofapparaat gebruik werd gemaakt. Dit alles heeft echter niet mogen baten. De lijken zijn per ziekenauto naar het St. Jans-ziekenhuis te Weert overgebracht. De heer Derks, die zeer overstuur was, werd bij omwonenden binnengebracht, waar men hem van droge kleeren heeft voorzien en onmiddellijk onder de wol heeft ge stopt. De auto gelicht. Gisteravond om half twaalf is de auto met een takel uit het water gelicht. De remmen van den wagen zaten vast, zoodat men vermoedt, dat de bestuurder op het laatste oogenblik nog getracht heeft het ongeluk door krachtig remmen te vermijden. GRIEZELIGE VONDST TE ZWOLLE. Gisteren werd, zoo meldt het „O. D.", op het Statior6empulacement te Zwolle een griezelige vondst gedaan, n.1. een mannenvoet gestoken in sok en schoen. Door de marechaussee werd een onderzoek ingesteld naar het lichaam, waarbij de voet had behoord, aanvankelijk zonder resultaat, doch later bleek het lichaams deel te zijn van den 45-jarigen zwerver, die bij de Esperatobaan tusschen Velp en Arnhem, is overreden. Het lichaamsdeel, waaraan nog een stuk verbrijzeld been vast zat, is tusschen 't drijfwerk van de locomotief terecht ge komen. Toen gisteren het vuur werd schoon gemaakt, ontdekten de spoorwegmannen den voet tusschen de sintels. Terstond werd hiervan aangifte gedaan bij de ma rechaussee. die het mysterie van de grie zelige vondst wist op te helderen. GEEN KIEKJES MEER VAN STAPHORST. Het fotografeeren verboden. Naar wij vernemen heeft de raad te Stap horst het besluit genomen, tot aanvulling der algemeene politieverordening met de be paling, dat het zonder toestemming voortaan verboden is op of aan den openbaren weg te fotografeeren. Dit besluit is een uitvloeisel van het ge beurde in den afgeloopen zomer, waarbij twee Nijmeegsche dames door Staphorster jongens in een sloot zijn geworpen, toen zij kerkgangers, bij het uitgaan der Zondag ochtend-godsdienstoefening, trachtten te fo tografeeren, hetgeen een zeer attractief toe ristisch gebruik schijnt te zijn. Staphorst, dat zeer aan den kerkgang hecht, is van dit gebruik echter minder gediend en heeft er op de bovenomschreven wijze thans paal en perk aan willen stellen. HET ZEVENDE LEERJAAR. Installatie van een commissie. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft heden de commissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken hoe het zevende leerjaar en de eventueel hoo- gere leerjaren van de school voor gewoon lager onderwijs kunnen worden ingericht, in het bijzonder ook in verband met de hier en daar opgekomen neiging om door toevoe ging van huishoudelijke vakken aan het on derwijs in die leerjaren een speciaal karak ter te geven, met een rede geïnstalleerd. MERKWAARDIG BANKBILJETTEN- GEKNOEI. Rotterdamsche politie houdt de zaak geheim. Onlangs kwamen er op het bijkantoor van de Nederlandsche bank te Rotterdam enkele bankbiljetten binnen, die vrij ernstig ver minkt waren. Aangezien de beschadiging echter niet zoo erg was, dat men de biljetten niet meer herkende, was het bankpapier niet ongeldig, maar men vermoedde toch wel, dat er iets niet in den haak was. Daar om waarschuwde men de valschgeldcentrale. De herkomst van de biljetten werd nage gaan en het onderzoek van de politie had tot resultaat, dat telkens meer verminkte biljetten in beslag konden worden genomen. Verschillende winkeliers, die de biljetten in betaling hadden gekregen, konden zich den man nog vaag herinneren. Aan de hand van dit vage signalement slaagde de politie er niettemin in een man aan te houden, die zich bezig hield met het uitgeven van deze echte valsche, of valsche echte biljetten. Het bleek namelijk, dat deze man weer een heel nieuw trucje had uitgedacht om zijn geld te vermeerderen. Hij verminkte n.1. een aantal goede bank biljetten zoodanig, dat hij deze nog net kon uitgeven als betaalmiddel, terwijl hij van de rest een nieuw en eigenlijk niet eens valsch biljet samenstelde. Een en ander heeft de man op zoo vernuftige wijze gedaan, dat de politie de geheele zaak angstig geheim houdt en elke inlichting in verband met het publieke belang weigert. De man is met deze praktijken reeds een maand of vijf aan den gang geweest en hij opereerde vooral aan den linker Maasoever, waar de politie hem ook heeft aangehouden. LAAG WATER OP DEN IJSEL. Rijnaak vastgeloopen voor Deventer. Het vaarwater in den Gelderschen IJsel bij Deventer is op 'n kleine geul aan den stadskant na bijna geheel versperd. Gisteren is namelijk bij het opdraaien de Rijnaak „Maria Elizabeth" uit Amsterdam, die getrokken werd door een sleepboot en op weg van Hengelo naar Rotterdam, ter hoogte van het Pothoofd tengevolge van den lagen waterstand vastgevaren. De aak ligt dwars over de rivier en maakt eenige slagzij. Men zal nu trachten het met graan geladen schip te lichten, waarna men hoopt het te kunnen vlot sleepen. Aankoopen van koningin en prinses. - Op de bazar van Tesselschade, in hotel „De witte Brug'' te Den Haag gehouden, hebben H.M. de koningin en H.K.H. prinses Julisna voor aanzienlijke bedragen inkoo- pen laten doen. Twee gewonden te Alphen a. d. Rijn. - Gisteren waren op den Oostkanaalweg on der de gemeente Alphen a. d. Rijn eenige arbeiders bezig met het wegbreken van een ongeveer acht meter hooge heistelling, ter wijl de 43-jarige heibaas J. de Pater naar boven klom om de katrol te verwijderen, maakten twee andere arbeiders, buiten diens voorkennis, de staaldraden los met het gevolg, dat het gevaarte omkantelde en de heibaas mede omlaag stortte. Hij werd met ernstige verwondingen opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Leiden overgebracht. 15. Eensklaps sprong er voor hem een grote eekhoorn op de grond. Hij vertelde dat het niet de bedoeling was geweest om Flip te plagen. Een vriendje van hem zat echter in nood en had dringend behoefte aan hulp. 16. Flip ging met de eekhoorn mede. Toen ze een eindje gelopen hadden, kwa men ze aan een open plek in het bos, waar een eekhoorn in een konijnenstrik ver ward was geraakt. Onmiddellijk toog Flip aan het werk om het beestje te bevrijden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7