Er ging een week voorbij UNOX Uitbouw van sociale verzekering. en UNOX Rookworst: Onafrckeidjtfijk f ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 27 NOVEMBER 1937 PARLEMENT Geen kans op invoering van Staatspensioen. Het vaccinatie vraagstuk. waakt den stamppot ampketh. fBiMuetdand Glimlachje DERDE BLAD Alkmaar, Vrijdagmiddag. Uit Beverwijk wordt gemeld, dat uit Heemskerk de eerste katjes uit de natuur werden aangevoerd. Wy hebben altijd gedacht, dat het kat tengeslacht het heele jaar door nieuwen aanvoer zorgde. voor steller niets anders over dan haar in te trek ken. Ze zou, gehoord het toegezegde onder zoek, niet de minste kans hebben gemaakt. We moeten nu nog iets mededeelen van het antwoord van minister Romme op op- merkingen met betrekking tot enkele an- Blijkbaar is dat spruitje niet heelemaal I dere punten. Hij hoopt een aansluiting van dood geweest en is er nog iets goeds gesproten. uit Het comité, dat tegen het vliegveld in Bergen ageert en in breeden kring tot het verzenden van verzoekschriften opwekt, heeft zich onder leiding van den heer Honig gesteld. Men is blijkbaar van meening, dat er meer vliegen te vangen zijn met Honig dan met Azijn. De schrijver van een ingezonden stuk vraagt ons of hij het „achterlichtje" nog eens naar voren mag brengen. Wij vreezen, dat dit niet de bedoeling ▼mn den wetgever zal zijn. Uw man zal verrast zijn, schrijft een radio-handelaar, als hij thuis komt en een heel nieuwe radio hoort spelen. Wij veronderstellen, dat de verrassing nog grooter zal zijn als hem de rekening gepresenteerd wordt, Op de markt is een schapenhuid gevon den, welke in het Waaggebouw is opge borgen. Den eigenaar wordt in de courant verzocht de huid af te halen, daar de vin der deze anders als zijn eigendom zal be schouwen. Deze man is blijkbaar van plan zijn huid zoo duur mogelijk te verkoopen. In de opwekking om een Alkmaarsche Athletiekvereeniging op te richten, worden alle belangstellenden uitgenoodigd om Maandagavond in café „Ben van Doorn" te komen, waar de heer Stengholt een van zijn bekende „donder-speeches" zal houden. Het lijkt ons verkeerd om nu reeds te voorspellen, dat het dien avond wel don deren zal worden. In de courant van Maandag lezen wij, dat de gevaarlijke plaatsen zwaar bewaakt werden, dat men met man en macht voor de overwinning vocht en dat de tegenpartij ternauwernood aan een doorboring ont kwam toen er een gloeiende kogel werd afgeschoten. Bij nadere beschouwing blijkt ons, dat dit niet betrekking heeft op de gevechten bij Nanking, maar op den voetbalwedstrijd, welke Zondag tusschen „O. F. C." en „Oudorp" is gehouden. „Nut en Genoegen" heeft in Groet haar tienjarig bestaan gevierd en de verslag gever meldt, dat de bijeenkomst het ka rakter van een gezellig familiefeest had. Hij vertelt, dat de vereeniging een nazaat is voor de voor tien jaar gestorven tooneel- vereeniging „Het Spruitje". De verslaggever van de jubileumfuif van de Al km. Mixed Hockey Club deelt mede, dat er na het middennachtelijk uur nog een partijtje door oud-leden gespeeld werd waarbij men den bal niet binnen de perken wist te houden zoodat verscheidene omstanders werden aangeschoten. Wij vermoeden, dat dit niet alleen de omstanders zullen geweest zijn. Bergensche burgers, die het vliegveld niet in de badplaats willen hebben, be toogen, dat het grondwater uit den omtrek zal worden weggemaaid en, tot schade van de omliggende landerijen, naar het vlieg terrein zal loopen. Hoewel zij vreezen, dat dit vacantie- oord door het vliegveld ontvolkt zal wor den, schijnt men daar m de toekomst dus toch wel een grooten toeloop te ver wachten. Een chauffeur uit Amsterdam haalde drie manden met „pootjes" van de Zwol- sche boot en wilde die aan een slager ver koopen onder voorgeven, dat het „versch Amsterdamsch vleesch" was. Enkele oogenblikken later werd de man, die een brutale houding aannam, door ambtenaren van den keuringsdienst geverbaliseerd en werd de lading van den vrachtauto in be slag genomen. Blijkbaar was de man toen al zoo ge kalmeerd, dat hij den ambtenaren pootjes heeft gegeven. De 19-jarige zwerver L. de H. heeft op de Nieuwe Haven in Den Haag een Merce des-wagen gestolen, welke denzelfden avond onbeheerd teruggevonden werd Het bleek dat de dief alleen een doos met verband had meegenomen. Den volgenden dag stal hij weer een auto en daarna is de politie hem op het spoor gekomen. De jonge man had moeten bedenken, dat de politie tusschen twee gelijksoortige misdaden altijd naar het verband zoekt, De Rotterdamsche politie heeft een knutselaar aangehouden, die de kunst verstond om van vijf bankbiljetten er zes te maken. Wij kennen heel wat menschen, voor wie het een klein kunstje is om precies het tegenovergestelde te bereiken. Een onzer groote dagbladen meldt, dat een surveilleerend politie-agent op de Hoefkade des nachts vonken boven een dak zag uitkomen. Hij kwam toen op de gedachte, dat er wel eens brand zou kun nen zijn. Wij gelooven dat een politieagent met zoo'n bewonderenswaardig combinatiever mogen wel spoedig promotie zal maken. een wor- voor (Van onzen parlementairen medewerker.) Nadat in de avondvergadering van Don derdag en gistermiddag veertien sprekers in totaal bij de afdeeling „Arbeidersver- zekering" het woord hadden gevoerd en in het bijzonder de belangen van die ouden van dagen en kleine zelfstandigen hadden bepleit, die geen uitkeeringen krachtens Ouderdomswet en Invaliditeitswet ontvan gen, verklaarde minister Romme in zijn antwoord bereid te zijn tot een onderzoek in den geest als mr. Oud had gevraagd. Deze had erop gewezen, dat we bedacht moeten zijn op een verderen uitbouw van de sociale verzekering, zoodat op den duur alle ouden van dagen daaronder zouden vallen. Maar we weten op het oogenblik veel te weinig van de kosten af; cijfers om trent verschillende categorieën van men schen, die voor dergelijke uitkeeringen in aanmerking zouden moeten komen, kennen we niet. Ook is ons onbekend of er nog niet meer mogelijkheden zijn, waardoor die ouden van dagen kunnen worden geholpen. Het gaat thans hoofdzakelijk om de 65-jari gen en ouderen, die van uitkeeringen ver stoken zijn en buiten hun schuld niet onder de wet vallen. De zaak moet echter in bree- der verband worden bezien. Daarnaar vroeg de heer Oud een onder zoek van den minister, waarbij hij als zijn zienswijze te kennen gaf, dat men er langs den weg van de Ouderdomswet niet zou komen. Invoering van een staatspensioen op het oogenblik is onmogelijk; de regeering staat er trouwens principieel afwijzend tegenover. De ouden van dagen moeten echter worden geholpen. In verband met de financieele moeilijkheden, welke de oud- minister van financiën volmondig erkende, kan de Kamer er niet bij de regeering op aandringen, dat morgen aan den dag voor zieningen worden getroffen. Een motie haalt niets uit. Derhalve kan de Kamer niets anders doen dan een onderzoek vragen in den boven aangeduiden geest. Toen minister Romme dit onderzoek had toegezegd, was het pleit door hem gewon nen. dank zij mr. Oud. „Ziezoo, we zijn er"! interrumpeerde de heer Wijnkoop (c.p.) ironisch, toen de mi nister de woorden had geuit. Hij had name lijk dit resultaat voorspeld van de wijze van optreden der vrijz. democraten en democra tische katholieken, van welke laatstgenoem den de heer Loerakker sympathie voor het denkbeeld van mr. Oud had uitgesproken. „Maar als je de Kamerleden in hun hart kon kijken en ze spraken overeenkomstig hun werkelijk gevoelen, dan was er een meerderheid voor staatspensioen te vin den", aldus de communist. Dat leek ons nogal overdreven, maar een feit is 't, dat het aantal prineipieele tegen standers van staatspensioen aan de rechter zijde is verminderd doordat er onder de chr. historischen in dat opzicht verschil van meening bestaat, hoofdzakelijk onder die in de Noordelijke provincies. En het was dan ook niet zoo heel vreemd, dat de Gronin ger chr. hist. Krol Donderdagavond (of beter: -nacht) stond te pleiten voor een overgangsuitkeering aan de 160.000 ouden van dagm die thans niets ontvangen, een uitkeering, welke met een staatspensioen zeer veel overeenstemming had. Het debat over deze afdeeling der begrooting van so ciale zaken werd geheel door dit vraagsuk beheerscht, eerst Donderdagnacht tot kwart over één toe, daarna gistermiddag. Tegenover zijn partijgenoot Krol kwam de heer Bakker aandragen met de veronder stelling, dat de geheele sociale verzekering, die immers voor een belangrijk deel op de zelfwerkzaamheid der belanghebbenden berust, met ondergang zou worden be-1 dreigd, indien er staatspensioen kwam. Een andere Noorderling echter, de chr. dem. van Houten, was een krachtig voor stander van staatspensioen. Ook hij was ten aanzien van de huidige actie daarvoor zoo optimistisch, dat hij geloofde aan succes van een door de Kamer ingediend initiatief voorstel! Méér dan van een motie. En deze was kort tevoren door den heer Kupers (s.d.) geproduceerd. Hierin werd de wenschelijk- heid uitgesproken van een uitkeering van staatswege aan de 65-jarige ai ouderen, die geenerlei uitkeering krachtens Ouder domswet of Invaliditeitswet ontvangen, en werd de regeering uitgenoodigd desbetref fende maatregelen bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Gistermiddag trok de heer Kupers die motie in. Hij had gaarne gezien, dat de voor zitter haar aanhield, doch formeel was dit niet mogelijk, omdat ze bij dit debat al aan de orde was gesteld. Toen schoot den voor de verschillende verzekeringswetten tot stand te brengen. Of jeugdige werkloozen, die in de werkverschaffing werken onder de Invaliditeitswet vallen, hangt af van de vraag of ze loon (al is het ook een klein) of een kleine tegemoetkoming voor onkosten ontvangen. In het eerste geval aldus ver klaarde de minister den heer Drop (s.d.) zijn ze verzekerd. De bewindsman was het niet eens met die leden. oa. den heer Oud, die beweerd had den, dat het verzekeringsstelsel is mislukt. Onvolkomenheden, die het aankleven, moe ten eerst worden weggewerkt, maar daar voor moeten ook de financiën wat mede werken. De verbetering van Ouderdoms- en Invaliditeitsverzekering kan echter niet los worden gemaakt van de financiering van de rechten en aanspraken dier verzekerden aldus de minister in de memorie van ant woord aan wie bij de invoering van In- validiteits- en Ouderdomswet bij wijze van overgangsmaatregel rechten en aanspraken zijn toegekend, resp. in het vooruitzicht ge steld, zonder dat een die rechten en aan spraken dekkende premie daartegen stond of staatEn dan vervolgt de memorie van antwoord: „Alleen voor zoover deze rech ten en aanspraken nog niet door toekenning van rente tot verwerkelijking zijn gekomen, bestaat gelegenheid, de vraag van finan ciering volgens een stelsel van fondsvor ming of wel omslag althans te stellen. Voor zoover echter deze rechten en aanspraken wel reeds door toekenning van rente tot verwerkelijking zijn gekomen, bestaat er slechts de vraag van financiering van een wezenlijke staatsschuld, tot welker aangaan in vroeger jaren is besloten. Te dier zake moet op den staat op dit oogenblik obligo van pl.m. 167 millioen gulden den geacht te rusten". De minister waarschuwde tegelijk een verschuiving en verzwaring van zware lasten naar de toekomst, hetwelk in den grond van de zaak niet veel anders zou be- teekenen dan het voorbereiden van een af braak der sociale verzekering voor het komende geslacht. Vol ksgezondheid Een negental sprekers bracht wenschen bij de afdeeling „Volksgezondheid" ten ge- hoore. Ten aanzien van verschillende daar van had de minister bereids een tegemoet komende houding aangenomen, zoodat het mondelinge debat niet veel nieuws meer opleverde. Ziekenfondswezen en ziekenhuis wezen zij in onderzoek genomen, teneinde wettelijke regelingen te overwegen. Aan de kwestie van de tandtechnici, van wie een aantal zich nog onbillijk behandeld gevoelt en alsnog voor vestiging in aanmerking wil komen, moet een einde worden gemaakt, naar de minister verwacht in een jaar. Hij deed de suggestie, dat het examen, waar voor bovengenoemde heeren zakten, niet in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever was opgezet. Van de urgentie van een nieuwe regeling van den verkoop van geneesmiddelen is de minister volkomen overtuigd. Hij kon mevr. de VriesBruins (s.d.) mededeelen, dat hij deze zaak een paar maanden geleden had aangevat. Gelijk bekend is, heeft de minister het vaccinatievraagstuk opgedragen aan een commissie. Dr. Vos (lib.) liet nogeens uit komen, dat hij geen voorstander van den vaccinedwang is, maar wel van de vrijwil lige vaccinatie op zeer jeugdigen leeftijd warvoor dan echter een uitgebreide pro paganda moet worden gevoerd. Deze zelfde afgevaardigde had eveneens een pleidooi gehouden voor een bevrijding van het bedrijfsleven van heffingen uit hoofde van de Warenwet, doch had daar mee geen succes. Minister Romme wees erop, dat de retributie evengoed in het be lang van de bedrijven zelf wordt geheven. Kan men haar dan onbillijk noemen? Ook een wijziging van de Drankwet ligt in het voornemen. De bewindsman zal zich bij de voorbereiding laten voor lichten door „menschen uit de sfeer daar van." Enkele ondergeschikte puntjes zijn nog behandeld, maar we mogen deze wel voorbij gaan. Werkloosheidsverzekering ei arbeidsbemiddeling. Bij de afdeeling „Werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling" kon de minister een uitvoerig antwoord op betoo- gen van de heeren Hilgenga (s.d.) en Kuiper (r.k.) coupeeren door te verwijzen naar zijn voornemen, om een wettelijke regeling van- de werkloosheidsverzekering in te dienen. Een debat over wenschelijk- heden met betrekking tot den inhoud achtte hij nu vrij onvruchtbaar, want hij was toch niet van plan zich daarover uit te laten, daar de zaak zelf binnen niet te langen tijd toch aan de orde zou komen. Slechts op een enkele opmerking moest hjj ingaan, n.1. van den heer Woudenberg (n.s.b.) die beweerd had dat de verzeker den niet objectief door de vakvereemgin- gen worden behandeld en dat er princi pieel geen vrijheid bestaat on-georgani- seerd te zijn, een bewering die er zoo naast was, dat de heer Kuiper den spreker na zijn betoog nog eens even gemoedelijk onder vier oogen nam! De minister nu, kwam er tegen op als zouden de vak ver - eenigingen dwanginstituten zijn. Regeling werkzaamheden. Bij de regeling van werkzaamheden is de begrooting van Buitenlandsche Zaken tusschen de debatten over Sociale Zaken ingeschoven. A.s. Dinsdagmiddag beginnen we eerst met de begrooting van minister Patijn, met voortzetting desnoods in den avond, waarna dan Sociale Zaken wordt afgewerkt, om dan te beginnen aan de wijziging van de Crisisinvoerwet, die weer wordt gevolgd door de Defensiebegrooting en de wijziging van de Dienstplichtwet. Laatstgenoemde ontwerpen zullen dus pas in den loop van de volgende week, waarschijnlijk niet eerder dan Donderdag avond of Vrijdag aan de orde komen, als we tenminste op de vorderingen van de debatten een goeden kijk hebben. Dat er geforceerd gewerkt zal moeten worden in de komende weken, is buiten kijf! Criwis-pmklicatim. TEELTREGELING PLUIMVEEHOUDERIJ. In aansluiting op het bericht omtrent de teeltregeling 1938 voor de pluimveehou derij, deelt de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee het volgende mede. Verzoeken om verhooging van- broed vergunning moeten vóór 25 December 1937 worden ingediend bij de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen onder storting van 2.50 op de postgirorekening no. 99651 dezer Cen trale. Binnen tien dagen nadat de beslis sing der Centrale aaru den requestrant is medegedeeld kan deze daarvan in beroep komen bij den Minister van Economische Zaken. De beslissing der Centrale moet bij het beroepschrift worden overgelegd. Slechts in zeer bijzondere gevallen zullen verzoeken om verhooging van broedvergunning kunnen worden inge willigd. Indien dit geschiedt, zal het ge storte bedrag aan den aanvrager worden terugbetaald. Personen, die in 1937 niet in het bezit waren van een broedvergunning en van meening zijn, dat zij in 1938 daarvoor toch in aanmerking komen, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoek recht streeks wenden tot den Minister van Economische Zaken, eveneens vóór 25 December 1937. 's-Gravenhage, 26 November 1937. Zoo moet het zijn: stamppot met Unox Geldersche Rook worst. Zonder deze fijnste aller worsten is een stamppot niet compleet. Maar ook voor de soep kunt U zich geen betere denken. Unox is échte Gelder sche rookworst, van uitgezocht fijn vleesch, op origineele wijze bereid en gerookt. Vraagt ons boekje met nieuwe recep ten voor winterschotels.! GELDERSCHE ROOKWORST UNOX VLEESCHWARENFABRIEKEN oss mer meer dan de helft der zonen tot ge woon dienstplichtige wordt bestemd? Naar aanleiding van de opmerking dat, wanneer de „snellere voorziening" zal heb ben plaats gehad, de onder C genoemde 4600 man „niet meer strikt noodig, doch wel zeer gewenscht" zijn, rijst de vraag, of niet in de wet moet worden opgenomen, dat na vijf jaren het contingent rond 4600 man min der zal bedragen dan 32.000. DENATURATIEVERGOEDING ERWTBN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoé- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 22 November 1937 tot en met 27 November 1937 0.95 per 100 kg. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedena tureerd en voldoende aan het standaard monster van kwaliteitsklasse C, en 0.45 per 100 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en in genoemd tijdvak door telers of handelaren zijn gedenatureerd, zal 2.40 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhage, 26 November 1937. DE DE Het is braaf van je, dat je woord gehouden hebt! ik kan aan ons hondje zien, dat je geoefend hebt, terwijl ik weg was! PENSIOENKORTING BIJ SPOORWEGEN. Gisteren werd te Utrecht een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de vakgroep gepensionneerden en wachtgelders van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. De heer A. Ketelaar, secretaris van het hoofdbestuur, wees in een uitvoerige rede op de onbillijkheid van een korting op de pensioenen en op het onrecht dat den ge pensionneerden is aangedaan alsmede op de gerechtvaardigde ontstemming onder de wachtgelders die wachtgeld hebben ge vraagd en nu de dupe zijn geworden van het talmen der regeering met het indienen van een voorstel tot wijziging van de pen sioenwet. Tal van afgevaardigden onderstreepten hetgeen door den secretaris naar voren was gebracht. Uit de vergadering werd krachtig geprotesteerd tegen de uitzonderingspositie warin het gepensionneerde spoorwegperso neel is geplaatst geworden nu de regeering heeft afgezien van een korting op de pen sioenen van het overheidspersoneel en de korting op de Indische pensioenen met in gang van 1 Januari 1938 vervalt. Tenslotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het hoofd bestuur word opgedragen niet kracht te ijveren voor intrekking van de sedert 1 April 1936 toegepaste korting op de pen sioenen en te blijven aandringen op wijzi ging van de pensioenwet met het oog op de wachtgelders, als overeengekomen tusschen de directie en den personeelsraad. In haar verslag over dit wetsontwerp vestigt de commissie van rapporteurs er de aandacht op, dat, eerst in Maart 1939 zal zijn voldaan aan den eisch, „dat steeds wordt beschikt over gedurende ten minste 5 maanden geoefende troepen, ter sterkte van een halve lichting". Gaarne zal de com missie vernemen, of de regeering dit ver- eenigbaar acht met den ernst van den in ternationalen toestand, die tot de indiening van dit wetsontwerp heeft geleid. Voorts zou de commissie gaarne ver nemen, op grond van welke gegevens de regeering het getal zonen, die in een gezin tot dienstvervulling in vredestijd kunnen worden geroepen, voorshands op 3 stelt. Welk bezwaar heeft de regeering tegen een regeling, dat van de grootste gezinnen nim- GALA-AVOND IN HET VERNIEUWE REMBRANDT-THEATER. In het hartje van de hoofdstad, op het Rembrandtplein, is een bioscooppaleis ver rezen, beter gezegd, herrezen, uit het oude oncomfortabele gebouw, dat eerst Rem- brandt-theater heette. Het heeft gisteravond zijn poorten voor uitgaand Amsterdam geopend, en een groot en gevarieerd gezelschap, in „grand-gala", bewoog zich, direct gewend, via de met een keur van bloemen versierde hal door de nieuwe couloirs in de helverlichte zaal, en besteeg de fraai bekleedde trappen. Het was alles als zoo vaak aanschouwd bij een première in een super-de-luxe film. Om in stjjl te blijven, sprak de directeur van de Nederlandsche Ufa-theaters, de heer Bollonigino, een woord van welkom van het witte doek af. Lillian Harvey sprak in hoogst eigen per soon op het tooneel vriendelijk woorden, ook namens de collega's van de Ufa in Berlijn. Voor dezen openingsavond was rond de hoofdfilm een welverzorgd programma ge groepeerd. VLIEGTUIGEN VOOR DE ZEEMACHT. Zullen alle in Nederland gebouwd worden. In een nota naar aanleiding van het ver slag zegt de minister: Voor wat de zeemacht betreft, zullen alle schepen hier te lande worden gebouwd. Hierbij dient in aanmerking te worden ge nomen, dat de ruwe materialen uit het bui tenland dienen te worden betrokken, terwijl enkele onderdeelen, welke hier te lande niet of nog niet vervaardigd worden, eveneens in het buitenland zullen moeten worden aangeschaft. De mogelijkheid bestaat, dat de torpedo- motorboot in het buitenland zal moeten worden besteld, ten einde te kunnen profi- teeren van de groote ervaring, die men in het buitenland met den bouw van dit soort vaartuigen heeft. Wat de vliegtuigen voor de zeemacht be treft, deze zullen hier te lande worden ge bouwd, met dien verstande, dat van een der typen een eerste serie in het buitenland in uitvoering is; hierbij is wederom rekening te houden met de omstandigheid, dat het ruwe materiaal uit het buitenland wordt betrokken, terwijl ook motoren, schroeven, navigatie-instrumenten, mitrailleur-bewape ning, enz. ten deele in het buitenland zullen moeten worden aangekocht. GEMENGD NIEUWS. Brand in een stroohulzenfabriek. - Gistermiddag heeft een felle brand gewoed in de stroohulzenfabriek te Asten (N. Br.), eigenaar de heer P. N. van Huegten te Eind hoven. De brand is ontstaan in de opslag plaats, waarin zich ongeveer 80.000 K.G. geperst en ongeperst stroo bevond, welke voorraad geheel in vlammen is opgegaan. Het fabrieksgedeelte is slechts licht door de vlammen aangetast, doch de waterschade is groot De fabriek is in de kom van het dorp gelegen, grenzende aan eenige scholen en een roomboterfabriek. Men weet niet wat de oorzaak van den brand is. Oude man verdronken. - Gisteren is in Werksche Vliet onder de gemeente Sleeu- wijk de 79-jarige A. Visser op onopgehelder de wijze te water geraakt en verdronken. Het lyk is opgehaald.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 13