VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. £uchtoaact Het ongeval van PRINS BERNHARD. Het buitenland informeert belangstellend. Vijf arrestaties te Rotterdam. Olimlachje „Nederlandsche Volkspartij". GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD Hoe sterk ook in het buitenland het on geluk van Prins Bernhard de aandacht heeft getrokken blijkt wel uit de uitvoerige be richtgeving, die talrijke buitenlandsche bladen aan deze gebeurtenis hebben gewijd. Zij bepalen zich niet tot vermelding van het feit alleen, doch geven ook vele bijzon derheden over het ongeluk en de commu- niqué's van de behandelende geneesheeren. Het feit, dat de meeste bladen dit alles op de frontpagina's plaatsten, is karakteristiek voor de belangstelling, die er allerwege in Europa voor Nederland's Kroonprinselijk Paar bestaat. Het uitvoerigst van alle zijn wel de Belgi sche bladen, en dan in het bijzonder de Vlaamsche. Zij vertolken ook de vreugde van het Nederlandsche volk over den goe den afloop van de botsing. De Engelsche bladen vermeldden het on geluk eveneens tot in de kleinste details. De „Daily Telegraph" drukte zelfs het ge sprek af tusschen Prinses Juliana en den Prins, toen Zij voor de eerste maal aan het ziekbed van haar Gemaal verscheen! De correspondent van dit blad heeft blijkbaar wel erg scherpe ooren gehad Ook eenige Duitsche bladen hebben be richten van hun eigen correspondenten. Zoo deelt de „Frankfurter Zeitung" terloops mede, dat de Prins zich in korten tijd door zijn liefde voor de sport en zijn tactvol en ongedwongen optreden groote sympathie heeft verworven en dat hij door de Neder landers eigenlijk beschouwd wordt als iemand, „die heelemaal bij ons hoort". In derdaad, zoo is het. Ditzelfde blad vertolkt ook de deernis, die er uitging naar de Prin ses, toen zij de eerste mededeeling omtrent het gebeurde moet hebben ontvangen. De bladen uit Centraal-Europa, die wij ontvingen, beperken zich tot eenige koite telegrammen met zakelyken inhoud, doen die uit Scandinavië zijn zeer breedvoerig in hun berichtgeving. Zoo is het bericht van het ongeluk hoe spoedig het overigens achterhaald werd door gunstige mededeelingen uit het ziekenhuis naar alle zijden over geheel Europa ver spreid. In vele Europeesche hoofdsteden zijn dezer dagen bulletins verspreid; op vele p'catsen is reikhalzend naar het laatste nieuws ten deze uigezien. Prinses Juliana en haar Gemaal staan dezer dagen weer ge heel in het middelpunt der internationale belangstelling. Gebed in de synagoge. In de synagoge der Nederlandsch-Portu- geesch-Israëlietische gemeente te 's-Graven- hage is het gebed voor het Koninklijk Huls en voor genezing van Z.K.H. Prins Bernhard tijdens den dienst aldaar voor de geopende Heilige arke uitgesproken. De Rotterdamsche politie heeft een bijzonder goeden slag geslagen met de arrestatie van vier zware jongens uit de Maasstad, die, met een door een heler ter beschikking gestelde truck, niet minder dan twee ton koper en lood wilden vervoeren. De gestolen metalen, welke een waarde vertegenwoordigen van ongeveer achthon derd gulden, werden ontvreemd van het opslagterrein van den groothandel in lom pen en metalen van de firma de L. in het Oosten van Rotterdam. Inzake deze arrestaties vernemen wij nog het volgende: De politie in de Meermansstraat had er de lucht van gekregen dat ingebroken zou worden bij de firma de L., welke firma haar opslagterreinen en pakhuizen heeft op een terrein, dat grenst aan Admirali teitskade en Oostzeedijk te Rotterdam. De rechercheurs waren dus op hun hoede en eiken avond werd gepost, zonder dat er ook maar iets verdachts te bekennen was. Vrijdagavond jl. evenwel kwam recher cheur C., die zijn ronde maakte over den Oostzeedijk, een goeder bekende tegen, den 56-jarigen los werkman-steuntrekker J. F. J. S., een bekende zware jongen uit Ja, dat is 'n Sinterklaascadeautje voor mijn man, maar hij mag niet weten, wat hij krijgt! de Rotterdamsche misdadigerswereld. S. groette heel vriendelijk: „Saluut C.", waarop de rechercheur beminnelijk ant woordde: „Bonjour S." De rechercheur wandelde kalm door naar de tramhalte, maar voor dat hij deze had bereikt ontmoette hij nog een tweeden beruchten Rotterdamschen inbreker, n.1. den 42jarigen J.M., die echter net deed of hij den rechercheur niet zag. Juist kwam een tram aanrijden en de rechercheur stapte op en was binnen enkele minuten uit het gezicht verdwenen. Twee haltes verder is de rechercheur van de tram ge stapt. Hij waarschuwde een collega, met wien hij de twee inbrekers ging schadu wen. Zij zagen, dat het tweetal de donkere poort, welke aan de zijde van den Oost zeedijk toegang geeft tot het opslagterrein, binnen ging en op het moment, dat de rechercheurs zich ook in de donkerte be gaven, konden zij nog net vaststellen, dat de beide mannen het hangslot van het hek dat toegang geeft tot het terrein, door knipten. Daarna gingen de mannen weer weg, de een in de richting Oostplein, de andere in de richting Boschland, om het aldus te doen voorkomen alsof er nog niets aan het handje was. Zij hadden evenwel nog geen notie van het feit, dat zij bespied werden. De rechercheurs zijn teruggegaan naar de poort, waar zij inmiddels vaststelden dat, van uit een leege vrachttruck, welke steeds in de omgeving reed, het terrein verkend werd. Omstreeks half nege- stopte de truck voor den ingang en reed achteruit de poort in. De rechercheurs waren daardoor ge dwongen het veege lijf te redden en zij kropen tenslotte maar in een geitenhok, waar het wel benauwt' was, doch van waaruit zij alle gesprekken, gevoerd door de vier marnen, die inmiddels waren bin nengekomen konden afluisteren. Zij hoor den dat vele zakken met metalen op de vrachtauto werden geladen. Meer dan 2 ton koper en lood werd op de truck, die slechts op anderhalven ton berekend was, geladen. Nada. dit geschied was hoorden de po litiemannen dat aen twee persjnen werd co'*ed^^«c•, b»:*en t» ki ken of alles veilig ws' Op dit regerb'-'k grepen zij in. De eene rechercheur heeft de beide mannen, die waren gaar. uitkijken, in bedwang ge houden, terwijl de ander» rechercheur op de treeplark van de autr is gaan staan. Het viertal is h'.cna overgebracht naar het bu.pau aan de Hoflaan, waar zij zijn opgesloten. B:j verhoor b'e?k. dat de ockooper A. de V'. de truck bad geleverd en dat deze vol ledig van het complot oo de hoogte was Ook hij is hierna aa-gehouden. DE MAN, DIE SPOORLOOS VERDWEEN. Maakt onbewust zijn adres bekend. Op 25 November kwam een bewoner van de tweede etage van een pand aan de Gerrit Jan Mulderstraat in den avond toe vallig naar beneden en trof op de eerste etage een hem onbekenden man aan. Op de vraag: „Wat doe jij hier?" antwoordde de vreemdeling, dat hij juist de echtgenoote van den bewoner van de eerste etage was tegengekomen en dat zij hem had gevraagd even een briefje af te willen geven. Nu de bewoner echter niet thuis bleek, zou hij het briefje maar achter laten. En zoo gezegd, zoo gedaan. De vreemdeling gaf een briefje af en verdween daarop. Spoedig bleek ech ter, dat men met een inbreker te doen had gehad, die met behulp van valsche sleutels was binnengekomen. In zijn verbouwereerd heid had de inbreker, toen hij zich ontdekt zag een boetebriefje afgegeven, waarop zijn adres stond. Het was dus voor de politie niet moeilijk meer om den man te arrestee ren. Hij is de 33-jarige handwerker C. R. van de Z. Uit een nader onderzoek, dat volgde, kwam vast te staan, dat dezelfde inbreker op 17 Februari j.L ook een poging tot in braak had gedaan en wel in een pand aan de Sophiakade. Door het verbreken van een kelderraam had hij zich toegang tot dat pand weten te verschaffen. Maar de bewo ner. J. de G., die toevallig aan de overzijde van de straat stond, had gezien, dat de man op een minder gewone wijze in zijn huis was verdwenen. Terstond begaf hij zich r.aar zijn woning en ging door de voordeur naar binnen, waar hij den inbreker in de achterkamer aantrof. Deze zich ontdekt ziende nam de vlucht, doch buiten werd hij door den bewoner gegrepen en er ontstond een worsteling. De indringer werd bij zijn regenjas gegrepen, doch hü zag kans zich van zijn jas te ontdoen en verdween in de duisternis. Men heeft den inbreker nooit te pakken kunnen krijgen, totdat hij dan nu eindelijk is geknipt. Wat had hij gedaan? Op zijn vlucht was hij een huis in de Jaffadwars- straat binnengeloopen, waar hij zich achter de deur heeft verkleed. Zoo deed hij o.m. zijn beenkappen af, zoodat hij een lange broek droeg, terwijl hij zijn pull-over, die eerst onder zijn vest zat, nu over zijn vest heentrok Hü was op die manier een heel ander mensch geworden en niemand had hem opgemerkt. OUDE INBRAAK OPGEHELDERD. Zes aangehoudenen leggen beken tenis af. Op Oudejaarsdag 1935 is door een zestal jongens van 16 tot 20 jaar ingebroken in een comestibleswinkel te IJmuiden, van waar zij diverse flesschen wijn en likeur, als mede een party snoepgoed medenamen. De .zoetigheid werd zorgvuldig in een denneboschje verborgen, na enkele dagen te voorschyn gehaald en opgegeten. By een dezer dagen door den brigadier der ge meentepolitie te Velsen afgenomen verhoor aan een van de bü deze inbraak betrokke nen, die voor een geheel ander feit werd gehoord, kwam de wyndiefstal te IJmuiden ter sprake. Het spoor van de daders van deze oude inbraak leidde naar Oostzaan, waar de hoofdpersoon van de inbraak woonachtig is. Deze heeft bekend met vijf andere jongens te hebben ingebroken. Hy is voor de politie geen onbekende en heeft voor destyds ge pleegde baldadigheid een voorwaardelijke straf ondergaan. Ook de vijf anderen heb ben een volledige bekentenis afgelegd. Opgericht door oud-N.S.B.ers. Een aantal oud-leden of aanhangers van de N.S.B. heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een „Nederlandsche Volksparty", waarvoor de» leden voor het grootste gedeelte worden gezocht onder de vroegere leden van de N.S.B.' De stichters van de nieuwe party zyn ds. van Duyl, de heer Groenema en de heer Ilgen, oud-re sident van Madoera. In verschillende pleatsen van ons land wordt reeds gewerkt aan de voorbereiding van de stichting van afdeedlingen. onder meer in Amersfoort, Amsterdam, Den Haag en Gouda. Ook de namen van de heeren Valkcenier Kips en Jhr. van der Goes van Naters worden in verband met deze party ge noemd. De laatstgenoemde deelde ech ter mede. dat hy zich in elk opzicht uit het politieke leven heeft terug getrokken om zich aan zyn theologische studiën te wjj- den. Het Handelsblad weet te melden, dat te Rotterdam is beraadslaagd over de vor ming van een kring met het gemeente raadslid den heer G. van Burink. Deze. die zich in het algemeen met de doelstelling der party kon vereenigen, kon echter haar standpunt inzake het Jodenvraagstuk niet onderschryven. De partij heeft n.1 besloten geen Joden als lid toe te laten. Deze be slissing is absoluut en houdt geen verband met de opvatting of de herkomst van de Joden, de zich voor het lidmaatschap moch ten aanmelden. Zij worden, ook als zij van ouds Nederlanders zijn, niet toegelaten. Om deze reden is de heer Van Burink niet toegetreden. DE BRAND TE HEERLEN. Mevrouw Huvten aan haar ver wondingen overleden. De echtgenoote van den heer Huyten, die de vorige week by den brand aan het Wilhelminaplein te Heerlen uit de tweede verdieping sprong en daarby zeer ernstige verwondingen opliep, is vanochtend in het St. Joseph-ziekenhuis te Heerlen overleden. HET BEGON MET EEN TANDEM... Na maandenlange achtervolging in ver schillende deelen van ons land heeft de politie te Rotterdam aangehouden den 27- jarigen W. W. uit Rotterdam, die omstreeks half Augustus uit Veenhuizen werd ont slagen. Van zyn uitgangskas huurde hy in Rotterdam een tandem, waarmede hy, ver gezeld van de 23-jarige dienstbode A. P. naar Alpen aan den Ryn trok. Hier dsed W. de tandem van de hand en huurde een zware motor, waarmede het tweetal naar Gouda trok In Gouda werd de zware motor om geruild tegen een lichtere, waarbij W. nog geld toekreeg. Naar Rotterdam terugge keerd maakte men daar het geld op, om vervolgens naar Amsterdam te gaan, waar een kennis van W., zekere C. P. H., van meening was, dat de zaken grooter moesten worden opgezet. Het drietal huurde een vier-persoons auto en deed deze, op weg naar Rotterdam van de hand, om een an dere auto te huren by den autohandelaar D. te Rotterdam. De autohandelaar D. had zyn legitimatiebewüs in de auto laten liggen, hetgeen voor W. aanleiding werd, voortaan op te treden als de autohandelaar D. Het drietal iiuurde en verkocht achter eenvolgens nog auto's in Utrecht, Gronin gen, Arnhem, Maassluis, Schiedam en Vlaardmgen. In totaal hebben zy zich schuldig ge maakt aan het huren en verkoopen van tien auto's, twee motoren en een tandem. W. W., de dienstbode A. P. en de koop man C. P. H. zijn in bewaring gesteld. HET JAM- EN LIMONADEBESLUIT. Request aan den minister. Op 1 Januari a.s., eventueel op 1 Juni 1938, zullen de bepalingen in werking tre den, die ingevolge het jam- en limonadebe- sluit (K.B. van 13 Augustus 1937, staatsblad no. 854) gemaakt zyn ten aanzien van de bereiding van jams, lintonades en dergelijke artikelen. Thans blykt echter reeds, dat het zoowel voor de fabrikanten als voor de detailhande laren onmogelyk zal zyn dat besluit na te leven. De fabrikanten bereiden de conserven namelyk van begin Juni tot half November. By de verwerking van den oogst 1937 heeft men dus slechts gedeeltelyk rekening kunnen houden met het 13 Augustus 1937 gepubliceerde besluit. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Neder-Betuwe te Tiel heeft zich daarom met een request tot den minister van sociale zaken gericht, waarin de ge noemde bezwaren uitvoerig toegelicht wor den en, mede op grond van de gevolgen der bepalingen omtrent de etiketteering, verzocht wordt het besluit 1 Januari 1939 voor de fabrikanten in werking te doen tre den. Ten slotte wijst de Kamer er in haar re quest nog op dat enkele bepalingen van het besluit zullen leiden tot een onnoodige be lemmering van den handel en indruischen tegen betgeen in fabrikantenkringen leeft. In dit verband wijst zij op de bepaling be treffende de vermelding der inhoudsmaten en verzoekt het besluit op sommige punten alsnog meer aan de practijk te doen aan passen door overleg tusschen de keurings diensten en de by de regeering betrokkenen. LEZING OVER „BOVEN-DIGOEL". Dr. L. J. A. Schoonheyt spreekt er over. Voor de leden van de Nieuw-Guinea Stu diekring hield dr. Schoonheyt gisteravond in het gebouw van de Nederlandsche Han- delsmaatschappy te den Haag een lezing over het intemeeringskamp aan den boven loop van de Digoelrivier in Z.W. Nieuw- Guinea. Spreker werkte Mjna twee jaar ais gouvernementsarts in het kamp en kwam daardoor in nauw contact met de geïnter neerden en ook met de papoea's uit de om streken. Verduidelykt door lichtbeelden, beschreef spr. eerst de interessante reis naar Boven- Digoel en besprak vervolgens de ligging en den bouw van de twee kampen. Men heeft de meest onverzoenlyken in een verder stroomop gelegen, afzonderlyk kamp „Tanah Tinggi", ondergebracht om hun slechten in vloed op de anderen te weren. Dank zy de krachtige malariabestrijding voldoen de kampen thans zeer goed. Ligging en bouw laten niets te wensehen over, het klimaat is vrü goed, de gezondheidstoestand zeer bevredigend, ontvluchten vrywel uitge sloten en de schaarsche papoeabevolking is niet vatbaar voor nationalistische en com munistische propaganda. De behandeling van de geïnterneerden is goed, men beschikt over een fraai zieken huis, een voetbalveld, zelfs een betonnen tennisbaan en tot voor kort kan men een goede bioscoop bezoeken. Enkele ontvluchtingspogingen, welke meestal met den dood van de betrokkenen eindigden, werden besproken. OUDE INBRAAK TE OOSTZAAN OPGEHELDERD. De zes daders bekennen. Op Oudejaarsdag 1935 is door een zestal jongens van 16 tot 20 jaar mgebroken in een comestibleswinkel te IJmuiden, van waar zy diverse flesschen wyn en likeur, alsmede een partij snoepgoed medenamen. Het zoete spul werd zorgvuldig in een denneboschje verborgen en na enkele dagen te voorschün gehaald en ten dienste ge bracht van de inwendige versterking van de jongelieden. By een dezer dagen door den brigadier der gemeentepolitie te Velsen afgenomen verhoor aan een van de by deze inbraak betrokkenen, die voor een geheel ander feit werd gehoord, kwam de wündiefstal te IJmuiden ter sprake. Het spoor van de daders van deze oude inbraak leidde naar Oostzaan, waar de hoofdpersoon van de inbraak woonachtig is. Deze heeft bekend met vüf andere jongens te hebben ingebroken. Hy is voor de politie geen onbekende en heeft voor destyds gepleegde baldadigheid een voor- waardelyke straf ondergaan. Ook de vyf anderen, die thans stellig geen lucullisch maal te verorberen zullen krygen, hebben een volledige bekentenis afgelegd. DE TOESTAND IN HET BAKKERS BEDRIJF. Werkgevers verklaren zich bereid de loonen, zooals deze contractueel in 1936 waren bepaald, uit te betalen. De gecombineerde besturen der gezellen- organisaties in het bakkersbedrijf, hebben mededeeling ontvangen, dat de werkgevers organisatie de vereeniging de Voorzorg, de R.K. Patroonsver. St. Clemens en de Ver. van Israëlitische Patroons, zich schriftelyk bereid hebben verklaard de loonen, zooals deze contractueel in 1936 waren bepaald, zul len betalen. De besturen der samenwerkende gezellen- organisaties houden voortdurend beraadsla gingen om toe te zien, dat de loonen onver kort betaald zullen worden, het ligt in de bedoeling met de patroons, die zich niet aan de gemaakte afspraak houden, dan wel zich niet schriftelyk verbonden hebben, onder handelingen te voeren en by weigering te gen hun op te treden. DE ZUID-AFRIKAANS HE GEZANT. Tijdelijk naar zijn land terug. De gezant van de Unie van Zuid-Afrika, dr. H. D. van Broekhuizen, is gistermiddag voor een particuliere reis naar ^uid-Afrika vertrokken, op welke reis mevrouw van Broekhuizen en hun drie kinderen hem vergezellen. Bij het afscheid waren aan het Holland- sche-spoorstation vele vrienden van Zuid- Afrika en in het by zonder van dr. van Broekhuizen aanwezig. In de eerste-klasse-wachtkamer hadden allen de gelegenheid, den gezant en zyn mede-reizende familieleden de hand te drukken en hun een prettig verblyf in het Zuid-Afrikaansche land toe te wensehen, waarop dr. van Broekhuizen schertsend antwoordde met een „komen jullie ons daar allemaal maar bezoeken". By het vertrek van den trein te 13.51 werd de familie van Broekhuizen nogmaals hartelyk gegroet. De gezant zal een dag te Parijs door brengen en Zaterdag a.s. van Marseille per boot de reis voortzetten. Na ongeveer vijf maanden zal de familie van Broekhuizen te Den Haag terugkeeren. INCIDENT TIJDENS REDE VAN DEN BURGEMEESTER VAN GRONINGEN. In het concerthuis te Groningen is gister avond op initiatief van „Prohavec" (Provin ciale Handels vereeniging en Verkeerscom- missie), met medewerking van de plaatse- lyke vereeniging voor veilig verkeer en en kele andere corporaties, een zeer druk be zochte propagandavergadering gehouden. Talryke autoriteiten, onder wie de com missaris der koningin in de provincie Gro ningen, mr. J. Linthorst Homan, de burge meester der stad, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, verscheidene burgemeesters uit de provincie en velen anderen gaven van hun belangstelling blyk. Vóór de pauze sprak de burgemeester van Groningen enkele woorden, naar aanleiding van de te Groningen gehouden collecte voor het „Kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds", waarvoor hy tevens nog een büdrage ver zocht van de in de zaal aanwezigen. Plotseling verhief zich iemand van zyn zitplaats en riep: „Ik protesteer". Rumoer ontstond in de zaal en verschillende parso- nen liepen op den opposant toe, die onmid- dellyk uit de zaal werd verwyderd. Hierna vervolgde de burgemeester zün aanbeveling voor deze collecte. De vergadering had ver der een rustig verloop. Mr. J. H. M. van Roosmalen overleden. - Op byna 56-jarigen leeftyd is gisteravond te 's-Hertogenbosch, na een zeer langdurige ziekte, overleden de heer mr. J. H. M. van Roosmalen, uitgever van, de Provinciale Noordbrabantsche- en 's-Hertogenbossche Courant. Aanrijding met doodelijken afloop. - Gistermiddag was de 56-jarige wed. K. na- by haar woning aan de Kleverlaan te Haar lem uit een autobus gestapt, toen zy bij het oversteken van den weg werd aangereden door een taxi, welker chauffeur, naar hij verklaarde, verblind werd door de lichten van een tegenligger. De dame brak een been, kreeg een her senschudding en liep een ernstige bloeduit storting in het hoofd op. Zij werd naar het St. Elisabeths-gasthuis overgebracht, waar zy gisteravond is overleden. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der Indiëvliegtuigen is: uitreis: Oehoe te Rangoon, Buizerd te Alexandrië; thuisreis: Reiger te Athene en Pelikaan te Rangoon. Het K.L.M.-vliegtuig Wielewaal is heden van Amsterdam naar Batavia vertrokken. De bemanning bestond uit de heeren G. Te- pas (gezagvoerder), H. J. Frenken (tweede bestuurder), J. B. Al (boordwerktuigkun dige), A. O. L. Strykers (radiotelegrafist) en B. Buwalda (steward). Het K. L. M.-vliegtuig „Nandoe" is op de uitreis te Bandoeng geland. 6cgraf*nissto«t«n hebben nu officieel voorrang, 't Getuigt van weinig eer bied bij sommig* weggebruikers voor 's menschcn liiuten gang, dat dit voorschrift in de wet moest komen I En omdat samenwerking en beleefd heid langs den weg voor veilig ver keer onmisbaar zijn, rekent de A. N. W. B. op tiw medewerking en op üw goede voorbeeld! 27. Ook met de vogels in het bos wer den Wip en Flip goed bevriend. In het begin wilde het tussen de vogels en de eekhoorn niet erg vlotten, daar deze vroe ger wel eens eieren uit hun nest roofde. Maar Flip had hem dit afgeleerd en sinds dien waren de vogelnestjes voor Wip veilig. 28. Eens op een morgen zocht Flip zyn vriendje tevergeefs. Hoe hy zocht, hy kon Flip nergens vinden, totdat hij naar boven kykend eensklaps een paar koolmezen ontdekte, die boos en met hun vleugels fladderend heen en weer vlogen. „Wat is er met jullie", informeerde Flip.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7