DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spannende uren na de parade. Geweldige fabrieksbrand te Winterswijk. Zaterdag 4 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Fransch-Japansch incident bijgelegd Canada en de wereldoorlog. De kraamverpleegster voor de Prinses. De bontweverijen „De Batavier' de vlammen vernield. door 350 arbeiders werkloos. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TE NT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v k. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Iele! 3320, redactie 3330. No. 285 D»t nummer bestaat uit bladen. Directeur: C KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaai, 4 December. Wjj hebben er hier al eens meer op ge wezen, dat de jongste tijden zich kenmer ken door diplomatieke reizen door geheel Europa. In de rij der reizen moeten we thans het eerste uitstapje van den Fran- schen minister Delbos plaatsen. Deze is gisteren vertrokken met bestemming Warschau. Het spreekt vanzelf, dat de Poolsche dagbladen lange begroetingsartikelen hebben geplaatst, welke zonder uitzonde ring hartelijk zijn. Zoo schrijft de Gazeta Polska, dat het Poolsch-Fransche bondgenootschap in de zestien jaar van zijn bestaan, duidelijk zijn degelijkheid heeft bewezen. Delbos zal er zich tijdens zijn verblijf van kunnen over tuigen, hoe algemeen de openbare meening in Polen van de noodzakelijkheid van dit bondgenootschap overtuigd is. De Express Poranny is van meening, dat Delbos tijdens zijn ambtsperiode in Frankrijk veel be grip voor de politieke rol van Midden- en Oost-Europa heeft gewekt. Niemand ge looft thans nog, dat goede betrekkingen van nabuurschap tusschen Polen en Duitschland het Poolsch-Fransche bondge nootschap kunnen hinderen. Andere bladen verheugen zich over het bezoek van Delbos, vlak na de besprekin gen te Londen, na het bezoek van Halifax aan Berlijn en de besprekingen over de Duitsche koloniale eischen. Dit probleem interesseert Polen, in verband met zijn be hoefte aan expansie en aan grondstoffen, in de hoogste mate. In dit verband valt te herinneren aan de verklaring, welke de Poolsche minister van buitenlandsche za ken, Beek, op 29 Januari '36 heeft afge legd: wanneer het koloniale probleem in internationaal overleg wordt opgelost, moet ons land dezelfde rechten en dezelfde mogelijkheden genieten bij de verwerkelij king van de plannen als andere landen, die bij deze kwestie geintéresseerd zijn. Het regeeringsblad Kurjer Ozerowny schrijft onder het hoofd „Engeland en Frankrijk zijn vast besloten niets voor niets te geven": de geschiedenis van Europa werd op 30 November van dit jaar verrijkt met een nieuw feit. Engeland en Frankrijk deden gezamenlijk een krachtige poging samen te werken met Duitschland om den wereldvrede te verzekeren. Hoewel geqri van de beide landen den oorlog vreezeri, willen zij voor het behoud van den vrede offers brengen. Terwijl zij van Duitschland eenige concessies eischen, zullen de twee groote Westelijke mogendheden druk uit oefenen op de regeering van Tsjechoslo- wakije en Delbos zal te Praag er zeker op aandringen, dat de kwestie der Duitsche minderheden opgelost zal worden op een voor Duitschland bevredigende wijze. De Wieszor schrijft: Wij moeten een koloniaal mandaat vragen. Polen met zijn 34 millioen inwoners heeft geen koloniën, terwijl België en Nederland, die achter eenvolgens maar 8 en 8K millioer zielen tellen, ontzaglijke koloniale rijken bezitten. Ook de Fransche bladen wijden uit voerige beschouwingen aan de reis van Delbos. Pertinax schrijft in de Echo de Paris: Sedert een jaar beginnen de zaken zich langzamerhand en in weerwil van tegengestelde krachten, ten gunste van Engeland en Frankrijk te keeren. Het gaat er op het oogenblik niet om, Duitschland te omcirkelen en dit land de levensmoge lijkheden voor een goed deel te ontnemen, maaf het gaat er om, zich te verzetten tegen den geest van oorlog en tegen even- tueele ondernemingen. De Westelijke mo gendheden zijn bereid om met Duitschland over een algemeene regeling te spreken. Maar de nationaal-socialistische regeering zal eerst tot regelmatige vredesregeling willen komen, als voor haar de mogelijk heden van geweld geen hoop meer bieden. Dit zal Delbos op zijn reis naar voren brengen. Zal hij er in slagen een gemeen schappelijk front op te bouwen? Delbos begeeft zich naar or.-ze vrienden in het Oosten alleen als een vertegenwoordiger van Frankrijk, maar eveneens als een af gezant van Groot-Britannie. Delbus is te Berlijn, waar de trein eeni- gen tijd stopt, zeer officieel begroet door minister von Neurath en in verband daar- me schrijft de Petit Parisien, dat dit ge baar wordt beschouwd als een hoffelijk heid na eenige jaren van verkilling en niet begrijpen. Op het oogenblik heeft dit gebaar slechts psychologische waarde en er is verdere uitleg noodig, willen de be trekkingen beter worden. De bijzondere correspondent van de Jour, Jean Rey, schrijft, dat de Duitsche minister aan Delbos heeft verzekerd, dat de Duitsche regeering de reis geenszins op ongunstige wijze uitlegde. Zij hoopt in- tegendeeil dat het eer bijdrage zal zijn tot het behoud van den vrede in Europa. Japansche lezing van de parade. De parade der overwinning, welke door de Japansche troepen in Sjanghai is gehouden, is oorzaak geweest van heel veel opwinding. Men heeft gisteren in onze krant reeds kunnen lezen, wat er gebeurd is, zoodat we thans niet opnieuw het relaas behoeven te doen. Intusschen heeft de woordvoerder der Japansche ambassade aan de pers verklaard, dat het onderzoek heeft uit gewezen, dat de terrorist, die een hand granaat heeft geworpen naar de para- deerende troepen, geen Koreaan, maar een Chinees was. Deze woordvoerder deelde verder mede, dat de Japansche autoriteiten in samenwer king met de politie der internationale con cessie ter plaatse voortzetten en ieder ver keer in het centrale gedeelte van de neder zetting hebben'verboden. De buitenlanders, die zich in de verboden zone bevonden, konden deze evenwel verlaten zonder ge fouilleerd te worden. Hij wees er verder op, dat de autoriteiten niet voornemens wa ren, het incident te gebruiken als voor wendsel om speciale voordeelen te eischen, en sprak de hoop uit, dat het gemeentebe stuur niet zal trachten, de verantwoorde lijkheid van zich af te schuiven en zeiae, dat alleen het onderzoek zal kunnen uitwij zen of het gemeentebestuur verantwoorde lijk is. Tenslotte bevestigde hij, dat er nooit spra ke van is geweest, dat Japansche troepen door de Fransche concessie zullen trekken en dat de door een Japansch persagentschap aangekondigde marsch niet door zal gaan. Spannende uren. De bewoners der internationale nederzet ting hebben met een zucht van verlichting de radiomededeeling aangehoord, dat het Japansche cordon in het centrum der ne derzetting was teruggetrokken. Niet minder dan 2500 politiemannen heb ben dienst gedaan langs den weg, dien de Japansche parade volgde. De held van den dag is de Schotsche onderinspecteur van po litie McPhee, die, toen hij den bom zag voortrollen in de richting van een Japansch toeschouwer, den man ter zijde duwde en zich voor hem oostelde. Zelf kreeg hij lichte verwondingen door bomsplinters. De houding der Fransche autoriteiten. In een semi-officieele verklaring maken de Fransche autoriteiten bekend, dat zij niet voornemens zijn den Japanschen troepen toe te staan, de Fransche concessie te betre den, tenzij met goedkeuring van de Fran sche regeering. De concessie is Fransch ge bied en leeft onder een van de internatio nale nederzetting verschillende status. Wan neer de Japanneezen de Fransche bond wil gebruiken, zoo verklaren de Fransche auto riteiten, voor het vervoer van voorraden uit Hongkioe naar Nantau, dan zijn de Franschen bereid hun toestemming te ge ven, mits de daarbij betrokken Japanneezen niet gewapend zijn. De Japansche autoriteiten verklaren, dat zij nooit het p'-n opgevat hebben de Fran sche concessie binnen te treden. Kolonel Price, de commandant van de vierde groep Amerikaansche mariniers, heeft, toen hij vernam, dat de Japanneezen prikkeldraadversperringen oprichtten nabij de renbaan der nederzetting, de Japannee zen ervan in kennis gesteld, dat zij inbreuk pleegden op den Amerikaanschen verdedi gingssector. De dienstdoende Japansche of ficier bood zijn verontschuldigingen aan en gaf terstond bevel de versperringen weg te halen en terug te trekken. Incident geregeld. Omstreeks tien uur gisterochtend kwamen vier Japansche legerauto's aan de grens van de Fransche nederzetting om door deze naar James Donnadieu schrijft in de Epoque dat indien het gebaar van Von Neurath een aanduiding is, dat Duitschland toena dering wenscht, dit in Fransche verant woordelijke kringen het noodige begrip zal vinden. Hetzelfde kan evenwel niet gezegd worden van de houding van Italië. De pers van dit land blijft Frankrijk aan vallen en beschuldigt het den oorlog te willen. Men zou niet gelooven, dat de as Rome- Berlijn van zulk hard staal is, als wordt beweerd, wanneer men het verschil in houding van beide landen op het oogen blik ziet. Nantao te gaan. Gedurende twee dagen staan de Fransche autoriteiten toe, dat de Japansche vrachtauto's door de nederzet ting rijden om Nantao te voorzien van le vensmiddelen e.d., doch dan moet de be wapening van deze auto's tot het uiterste beperkt zijn en moeten zij vergezeld wor den door de politie van de nederzetting. De vier wagens nu, welke door de nederzetting wilden rijden, voldeden niet aan Aeze voor waarden en werden derhalve tegengehou den. Het incident is tenslotte geregeld tus schen den Japanschen commandeerenden officier en een Fransche politie-officier. De kalmte werd geen oogenblik verstoord. De Brttsche pers over de parade. Met een merkbare opluchting maakt de Britsche pers melding van de betrekKelijk weinig ernstige incidenten, weiKe zich giste ren voordeden bij de parade van het Japan sche leger in Sjanghai. Alle bladen zijn van oordeel, dat deze parade zeer geschikt was om de spanning nog te vergrooten. De „Times" formuleert in een hoofdarti kel de Japansche houding aldus: „Een er gerlijk besluit om de superioriteit van Japan te bevestigen". Het blad wijst er verder op, dat de open bare meening in Japan de Europeeschen grooten mogendheden niet gunstig gezind is, in het bijzonder Engeland niet. Het is dus niet te verwonderen, wanneer deze pa rade door de openbare meening zou worden toegejuicht. De „Daily Telegraph and Morning Post" herinnert eraan, dat de betrekkingen tus schen beschaafde staten zoowel van hoffe lijkheid als van de oprechtheid der bedoe lingen afhangen. Zelfs de beste vrienden van Japan in het Verre Oosten zullen moe ten erkennen, dat de parade van gisteren bewijst, dat Japan deze essentieele deugden niet bezit. Het geluk en de gereserveerde houding van de bewoners van de concessie hebben voorkomen, dat de incidenten uit liepen op een massaslachting. Het blad vraagt zich intusschen af, of het niet de be doeling van de Japansche autoriteiten is ge weest, incidenten uit te lokken, toen zij te gen alle protesten in toch hun wil doorzet ten en de parade hielden, welke door niets werd gerechtvaardigd. De „Daily Herald" wijst op den emstigen toestand te Sjanghai en Hongkong en op het gevaar, dat de Britsche belangen loopen. De veiligheid tn de hande'sbelar.gen, zoo wel als de vrede, hangen af van het hand haven van de internationale wetten en orde. De Labourpartij heeft steeds haar aanhan kelijkheid aan deze beide betuigd. De poli tiek van de Britsche regeering heeft even wel een internationale anarchie ontketend, waarvan de gebeurtenissen te Sjanghai het gevolg zijn. De „Daily Express" vraagt zich af, in ver band met het incident aan de grens van de Fransche nederzetting hedenochtend, met welk recht Japan zich veroorlooft, bevelen te geven aan de vreemdelingen in China. Zal Japan de Chineesche regeering niet meer erkennen? In officieele Japansche kringen wint dc meening veld, dat de erkenning van de „Kwomintangregeering" opgeheven zal wor den bij den val van Nanking, aldus het blad Jomioeri Sjimboen, dat verder schrijft, dat dKwomintangregeering een zuiver plaat selijk bestuur wordt, wanneer Nanking door de Japanneezen wordt ingenomen. Het blad betwijfelt of de buitenlandsche mogendhe den, met inbegrip van Groot-Brittannië en Frankrijk, zullen voortgaan de Kwomin tangregeering te beschouwen als het cen trale bestuur van China, wanneer Nanking zal zijn gevallen. Het blad is van meening, dat Groot-Brit tannië en Frankrijk zich zullen weerhouden den positieven bijstand aan China uit te breiden en in plaats daarvan een politiek -an afwachten zullen voeren. De Nitsji Nitsji Sjimboen schrijft, dat Ja pan bereid was de Chineesche souvereiniteit over Noord-China te erkennen, toen de vijandelijkheden aanvingen, in de veronder stelling, dat China mogelijk zijn houding zou herzien. De latere ontwikkeling echter heeft getoond, dat er geen mogelijkheid be staat van een herziening door China van zijn houding, maar integendeel, dat de Nan- kingregeering haar politiek van afhanke lijkheid van Europeesche en Amerikaansche invloeden nog verder versterkt heeft. Der halve, aldus dit blad, is er geen hoop op een oplossing, van de Noord-Chineesc ie kwestie door onderhandelingen met de Nanking-re- geering de eenige oplossing bestaat in de vestiging van een onafhankelijk bestuur in Noord-China. De officieele geschiedenis. Aan den ingang tot de parlementsgebou wen in het senaatsgebouw te Ottawa is een bord gehangen met de volgende mededee- ling: „Een belooning van honderd roebel in tsaristisch bankpapier zal direct worden uitbetaald aan diegenen, die een redelijken uitleg kunnen geven van wat gebeurd is met de „officieele geschiedenis van Canada in den wereldoorlog". Tevens wordt op het bord de aandacht erop gevestigd, dat negen tien jaar na het beëindigen der vijandelijk heden en zestien jaar nadat het plan was opgevat om deze geschiedenis op te stellen en uit te geven, geen enkel geschrift te dien aanzien is verschenen. Vermoedelijk zullen bij de opening van de zitting in Januari e.k. leden van het parle ment, die in den wereldoorlog hebben mee gevochten, scherpe eritiek oefenen op alle regeeringen vanaf 1921 in verband met het niet-verschijnen van het geschiedschrift. Tusschen de jaren 1918 ei» 1921 is een groot aantal verslagen van bataillons en leger corpsen opgezameld, en in 1921 werd een commissie ingesteld om het verzamelen van geschriften te voltooien en de uitgave van „de officieele geschiedenis van Canada in den wereldoorlog" in acht boekdeelen voor te bereiden. <XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX>&ÖQQG Mej. R. Vermeer, kraamver pleegster te 's-Gravenhage, is aangewezen als verpleegster van H.K.H. Prinses Jatiana, in de komende blijde dagen. („Rott. NwsbL") "XXKX><XX><X>O<>oc><X>O<X><X><X><><>OOOOO Men wijst er op, dat het elfde boekdeel van de officieele oorlogsgeschiedenis van Australië negen jaar geleden verscheen en dat de geschiedenis van Engeland en van de Vereenigde Staten reeds jaren uit is. Auto roet artisten verongelukt. - Op den weg van Luik naar Brussel is een auto met zaners verongelukt, tengevolge waar van vijf vrouwelijke artisten en de impres- sario werden gewond. De artisten Boucot, LucienVle Boyer, Pills en Tabet, die in een andere auto volgden, verleenden hun kame raden onmiddellijk hulp en lieten hen naar het ziekenhuis te Luik overbrengen. Schade van 250.000 gulden. In den afgeloopen nacht heeft te Winterswijk een groote fabrieksbrand gewoed. Hoewel het vuur de fabriek, waarin de brand is uitgebroken, totaal heeft verwoest, mag geconstateerd worden, dat de brandweer erin ge slaagd is, een ramp, welke op zeker oogenblik dreigde over te slaan, te voorkomen. Zij is erin geslaagd den hevigen vuurgloed, die dreigde over te slaan naar een aantal aan de overzijde van de straat gelegen gebouwen, waar eenige perceelen reeds vlam hadden gevat, tijdig te stuiten. Het was omstreeks half twee vannacht, toen eenige commiezen die op nachtpa trouille waren, in het achtergebouw van de bontweverij „De Batavier" v.h. firma J. Willink en Paschen een hevigen vuurgloed ontdekten. Onmiddellijk werden de brandweer en de plaatselijke autoriteiten gewaarschuwd, terwijl ook in de nabijheid wonende ma chinist werd geroepen. In het gebouw sloegen de loeiende en brullende vlammen, die gretig voedsel vonden in het laag opgetrokken oude deel van de fabriek, hen tegemoet. Daar Winterswijk over slechts één mo torspuit beschikt, achtte de burgemeester, de heer J. A. R. Bosma, het wenschelijk de hulp in te roepen van de motorspuiten van Aal ten, Groenlo en Lichtenvoorde. Van deze heeft echter alleen de motorspuit uit Aalten medewerking behoeven te vérlee- nen, daar. toen de andere motorspuiten op de plaats van den brand kwamen, men het vuur zoover meester was, dat voor verdere uitbreiding niet behoefde te worden ge vreesd. De oorzaak. De brand is ontstaan in de eigenlijke bontweverij. Door den feilen wind sloeg het vuur over naar de spoelerij en plette- rij en de ververij, welke afdeelingen in het drie verdieoingen hooge voorgebouw waren gelegen. Als een brandende fakkel, die tot ver in den omtrek zichtbaar was. stond de fabriek in den donkeren winternacht, de directe omgeving hel verlichtend. Op zeker oogenblik sloeg het vuur over naar de gebouwen, welke aan de andere zijde van de Willinkstraat zijn gelegen en vatten de gereformeerde kerk, de sociëteit „De Eendracht" en een zestal particuliere woningen vlam. Het was toen, dat vaststond, dat er van de fabriek zelf niets meer te redden viel en dat de brandweer, werkende met zestien stralen, zich er in hoofdzaak toe beperkte, de reeds aangetaste ge bouwen te behouden en verdere uit breiding te voorkomen. Fel woedde het vuur den geheelen nacht in de fabriek. Nu en dan stortte een ge deelte van de gebouwen in, of vielen machines van de hoogste verdieping door de vernielde vloeren naar beneden, daarbij steeds het vuur opnieuw doen oplaaiend. Met man en macht werd gewerkt om het vuur te stuiten aan den eenen kant, om te redden wat er te redden viel aan den an deren kant Uit het directiekantoor, dat door een brandmuur van de eigenlijke fabriek is geschieden, werden de boeken en belang rijke bescheiden gehaald en voorloopig ondergebracht in de in de nabijheid gelegen Rijks Hoogere Burgerschool. Ook uit de ge bouwen, aan de overzijde van de straat, welke door de bewoners moesten worden ontruimd, werd zooveel mogelijk gered. Den brand onder de knie. Hedenmorgen tegen zes uur stond wel vast, dat verdere uitbreiding van den brand niet te vreezen is. Van toen af kon aan de nablussching, welke met acht stralen heden morgen om negen uur nog voortduurde, worden begonnen. Van de fabriek is niet veel meer over dan eenige stukken muur. Het gedeelte van de Willinkstraat nabij de fabriek toont een beeld, als na een bombardement. Het geheel is een groote ruïne en het verkeer door de straat is onmogelijk geworden. Dit moest worden omgelegd. Tengevolge van dezen brand kan ook de tweede fabriek „De Pol" van de zelfde onderneming niet werken, daar de transformatorinrichting in de afge brande fabriek was gevestigd en de tweede fabriek derhalve nu zonder stroom zit. In totaal zijn daardoor voor loopig ongeveer driehonderd vijftig werkloos. Bovendien zullen de weverijen van Pop pers en de stoomweverij van Meyerink vandaag moeten stilstaan, daar het provin ciaal electriciteitsbedrijf in verband met mogelijk groot gevaar, ook de stroom naar deze fabrieken is afgesneden. Hoe groot de schade zal zijn, kon heden nacht nog niet worden vastgesteld. Deze zal zeker ongeveer een kwart millioen gulden bedragen. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Er is gisteren op de gewone wijze in de fabriek gewerkt en toen het personeel de fabriekslokalen verliet, was er niets bijzonders aan de hand. Voor zoover bekend, zijn de gewone controle maatregelen genomen. Gedurende den nacht was er niet veel publiek op de been, doch in den loop van den ochtend had de politie druk werk met het afzetten van de omgeviflg van de fabriek. De nablussching zal nog geruimen tijd duren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1