I VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP Spanjaarden vluchten uit ons land. Binnenland Vreemdelingenpolitie te Zeist en Eindhoven speuren ijverig. ZONDERLINGE GEVALLEN. Glimlachje Kolendampvergiftiging in Lunteren. Utrecht,December 1937. Beste Jeanne-, Even een woordje om je te vertellen, dat de doctor by kleine Anton En- gelsche ziekte heeft ge constateerd, waarvoor wy altyd al vreesden. Maar hy heeft ons verzekerd, dat door het gebruik van Draisma van Valkenburg*s levertraan de ziekte wel spoedig zou wyken. Dus zyn wy vol goeden moed. Hartelyk gegroet door "3 Jiadivpccgcamma l l 0 TWEEDE BLAD In hotel Figi te Zeist verbleven sedert Juli negen Spaansche vluchtelingen. Deze waren bij het uitbreken van den burger oorlog uit Vrees voor de linksche overheer- sching uit het lan dgevlucht en hadden in ons land zooals wij reeds in het kort meldden een onderdak gevonden. Zij hebben daarbij hun eerewoord gegeven, dat zij het land niet zullen verlaten. Daar zes der mannen reeds verscheidene dagen niet in Zeist zijn teruggekeerd, vreest de vreemdelingenpolitie, dat zij hun woord gebroken hebben en op weg zijn ge gaan naar hun vaderland. Per radio werd inmiddels hun opsporing en voorgeleiding verzocht. De directie van het hotel deelde ons mede dat het nog niet vaststaat, dat deze man nen het land verlaten hebben. Zij hadden een groote bewegingsvrijheid en het kwam wel meer voor, dat zij eenige dagen Zeist verlieten om elders in het land bij kennis sen op bezoek te gaan. Thans wacht men af, of zij zich morgen volgens afspraak bij de Zeister politie zullen melden. Hedenavond waren zij evenwel nog niet in het hotel teruggekeerd. Volgens afspraak vervoegden de negen Spanjaarden zich iederen Maar. dam op het bureau van politie te Zeist. Dit was dan ook vrijwel de eenige controle, die men op deze menschen had. Men vertrouw de op hun eerewoord, vooral daar het hier vooraanstaande industriëelen en diplomaten betrof, van wien men niet kon verwachten dat zij hun woord tegenover de Nederland- srhe regeering zouden breken. De ontvluchting van zes te Zeist geïnter neerde Spanjaarden, blijkt geen op zichzelf staand feit te zijn geweest, zoo weet de „Tel." in aansluiting hierop te melden. Ook Eindhoven heeft vier Spaansche gasten hei melijk zien vertrekken. Het zijn: Salvator Fara de Rey, Michael Banoy de Dardux, José Garcia Ames en Juan Lopez. Ook zij behoorden tot de groep Spanjaarden, die bi. den aanvang van den Spaanschen burger- strijd in de onschendbare Nederlandsche ambassade te Madrid een schuilplaats had gezocht voor den haat hunner roode mede burgers. Ook zij hadden de wijk genomen naar het rustige Holland en ook zij hadden op eerewoord beloofd ons land niet te zul len verlaten en daarop was hun verlof ver leend zich te Eindhoven te vestigen. De rijksvreemdelingendienst is van hun verdwijnen op de hoogte gesteld en aan alle politiebureaux en grensplaatsen is hun aan houding en in bewaarstelling verzocht. Den grenscommandanten der grensbrigades van de Koninklijke Marechaussee is opgedragen dan binnen hun bewakingsgebied gelegen doorlaatposten mededeeling te doen. Het verdwijnen dezer Spanjaarden maakt het nog eens te meer duidelijk, dat hier van een zorgvuldige georganiseerde en gezamen lijke voorbereide ontvluchting sprake is. Immers ook deze Zuiderlingen, wien de na tuur boven de leer en he£ verlangen boven het eerewoord ging, zijn verdwenen Donderdagmorgen, hetzelfde tijdstip waar op Zeist zijn eerste Spaansche gasten ging missen. En nog duidelijker wordt de samen hang wanneer men bedenkt, dat de rijks vreemdelingendienst reeds het vermoeden heeft opgevat, dat een hem bekende Neder landsche familie den Spanjaarden behulp zaam moet zijn geweest. Dat moet ook wel; de Spanjaarden be schikten slechts over een Nederlandsch iden titeitsbewijs en bezaten geen paspoorten. Slechts José Miguel Gomez Acebo Pombo. geboren te Bilbao, had een pas, dien de regeering van Valencia hem op 25 Maart 1937 had afgegeven en die geldig was voor Frankrijk, Engeland, Nederland en België. Doel van de reis heette in dezen pas studie, maar hij was in werkelijkheid afgegeven om dezen Spanjaard de gelegenheid te geven zijn zieke moeder in Zwitserland te bezoeken. Deze pas loopt eind 1938 af. Hij kan den vluchteling echter niet van dienst zijn, want hij heeft hem moeten afgeven aan den rijksvreemdelingendienst en deze heeft den pas thans nog in zijn bezit. De pas is op 26 Maart afgeteekend door de haven autoriteiten te Valencia, op 28 Maart bij het embarqueeren te Marseille en op 30 Maart bij het debarqueeren in dezelfde haven plaats. Geen resultaat Het onderzoek der politie te Zeist, dat in handen is gesteld van den inspecteur, die met den vreemdelingendienst is belast, heeft Anna is de waschbak niet veel kunnen opleveren. Omtrent het vertrek is komen vast te staan, dat Donder dagmorgen twee Spanjaarden met de tram naar Utrecht zijn vertrokken. Zij hadden een klein koffertje bij zich en zeiden tegen den portier: „Overmorgen zijn wij weer terug, 's Middags vertrokken twee vluchtelingen, eveneens met de tram. 's Avonds ging een per bus weg. Vrijdag morgen verdween José Manuel Garcio Briz y Piernaz, die met den trein in de richting van de Duitsche grens is vertrokken. Dat is alles. De aanmeldingsplicht was op last van den rijksvreemdelingendienst in Den Haag ver richt. Eerst dienden zij zich iederen dag te melden en zij hadden voor ieder overschrij ding van de gemeentegrens een briefje noo- dig. Enkele maanden geleden is hierin veran dering gebracht en werd het voldoende ge acht, dat zij zich iederen Maandag tus schen elf en twaalf uur op het bureau aan meldden. Thans dienen zij zich weer iederen dag te vertoonen en bovendien heeft de hoteldirectie opdracht gekregen de politie te waarschuwen, indien zich een opvallend feit voordoet. Daarenboven houden de surveilleerende agenten een oog in het zeil. De bewegingsvrijheid dier overgebleven gesten is echter verder niet beknot en zoo is Zondagavond aan Cesare de Aragon ver lof gegeven om een bevriende relatie in Amersfoort ,een bekende figuur in paarden sportkringen, te bezoeken. Hun post, die in de box van hotel „Figi" word besteld, wordt zorgvuldig in het oog gehouden. Het zonderlinge is, dat wij in dit verband vernamen, dat de negen Spanjaarden niet lang geleden een brief hadden ontvangen van generaal Franco, althans uit diens om geving, waarin hun op het hart wordt ge bonden om hun eerewoord vooral niet te breken en zich niet* bij zijn troepen aan te sluiten, daar een dusdanige ontvluchting den generaal in moeilijkheden zou kunnen brengen. Op de bagage der gevluchte Spanjaarden, die hoofdzakelijk uit kleeren bestaat, is be slag gelegd. Een nauwgezet onderzoek lever de niets op. Men heeft de koffers in de hotelkamers gelaten en slechts de hotel- directie gelast de valiezen onder geen beding af te geven en de autoriteiten terstond te waarschuwen, wanneer iemand er naar mocht vragen. Op het nippertje van den dood gered. Twee oude menschen, de 85-jarige S. B. en zijn 60-jarige dochter, zijn te Lunteren door kolendampvergiftiging byna 24 uur bewusteloos geweest. Ge lukkig hebben omwonenden bemerkt, dat er iets niet in orde was en dank zij dit ingrijpen, zijn de beide oude men schen thans weer bijna geheel hersteld. Leveranciers kregen Zaterdag geen ant woord op hun herhaald bellen. Zij schonken hieraan echter geen aandacht, in de ver onderstelling, dat de bewoners uit zouden zijn. Toen men des avonds evenwel nog geen leven in de woning bespeurde, hebben omwonenden zich toegang verschaft en vonden den ouden heeer en zijn dochter in bewusteloozen toestand. Na door een geneesheer te zijn behandeld, bleken de slachtoffers er niet zoo ernstig aan toe te zijn, daar nog juist bijtijds fris- sche lucht was binnengekomen. Beiden ver klaarden niets bijzonders bespeurd te heb ben. r BEKEND BANKIER OVERLEDEN. Ir. C. J. van Dusseldorp bij JEUGDIGE DIEF IN ARREST. Reeks diefstallen opgehelderd. Als een Sint-Nicolaasverrassing heeft de politie te Lunteren thans den dader weten op te sporen van de reeks diefstallen, die sedert een half jaar aldaar vrij regelmatig werden gepleegd. Dezen zomer werd by een electriciën zelfs viermaal achtereen ingebroken, waarbij in totaal een bedrag yan ongeveer tweehon derd gulden werd vermist. Ondanks ijverige nasporingen vsn de politie, werd geen spoor van den dader ontdekt. De laatste veertien dagen werden wederom eenige diefstallen gepleegd. Toen de heer M. Zaterdagochtend bemerkte eveneens met een bezoek zijn te zijn vereerd en een bedrag van honderd gulden miste, greep de politie, die nu sterke vermoedens had gekregen, krachtig in en arresteerde den vermoedelijken dader, den 17-jarigen G. H. uit Amersfoort, die meer malen in Lunteren logeerde, toevallig juist in den tijd dat de diefstallen werden ge pleegd. De jeugdige verdachte heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Reeds eerder waren van H. vingeraf drukken genomen, doch deze kwamen niet overeen met die, welke door de politie wa ren gevonden. Vermoed wordt nu, dat H. een medeplich tige heeft gehad. Hierover heeft hij zich echter nog niet willen uitlaten. een auto-ongeluk in Indië om het leven gekomen. Ir. C. J. van Dusseldorp, firmant van Heldring en Pierson in Den Haag, die met de „Dempo" een reis naar Ned.- Indië maakte, is Zondag tengevolge van een atuo-ongeluk te Sabang om het leven gekomen. Zijn levensloop. Ir. van Dusseldorp werd in 1886 in Vlaar- dingen geboren en studeerde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1910 het diploma van werktuigkundig inge nieur verwierf. Eenige jaren daarna werd hij benoemd in de directie van de N.V. Steenmeelfabrieken „De Maas" te Rotterdam, als hoedanig hij tot 1920 werkzaam was. Daarna was hij eenige jaren directeur van de Reconstruc- tiebank voor Oostenrijk en van 1924 tot 1926 directeur van de N.V. Wm. H. Muller en Co. In 1927 werd hij lid van de firma Heldring en Pierson, bankiers te 's-Graven hage. De heer van Dusseldorp vervulde bij tal van maatschappijen en ondernemingen een belangrijke plaats in het bestuur. Zoo was hij o.m. commissaris van Broekmans Ef fectenkantoor, van de Nederlandsche Cre diet- en Finanvieringsmaatschappij, van de Zuid-Hollandsche Hypotheekbank, van di verse cultuurmaatschappijen enz. Door zijn scherp inricht en" groote kehnis en tevens door den eenvoud van zijn per soonlijkheids genoot hij de sympathie van allen, die met hem in aanraking kwamen er. met hem samenwerkten. s In aansluiting aan het telegram uit Sa- bang, meldende den dood van ir. van Dus seldorp tengevolge van een auto-ongeval, wordt door „Aneta" nog het volgende gemeld: 5 Zondagochtend hadden vier passagiers van de „Dempo", t.w.v baronesse van der Feltz, ir. van Dusseldorp, mevrouw van Dusseldorp en hun nicht, mejuffrouw Ger ritsen, in gezelschap vafl baron van der Feltz, hoofdadministrateur van de Sabang maatschappij een rondrit over het eiland gemaakt. Bij het Bergmeer in een scherpe bocht is de auto in een ravijn gestort. De heer van Dusseldorp werd vrijwel óp slag gedood. Mevrouw van Dusseldorp liep een niet ernstige ribfractuur op, terwijl de overige inzittenden ongedeerd bleven. 100-JARIGE TE ENSCHEDE. Op Vrijdag 10 December zal Enschedé weer een honderdjarige binnen zijn grenzen hebben. Dien dag zal de oudste inwoonster, de weduwe Joh. StroinkNyland, haar eeuwfeest vieren. Enschede's honderdjarige is nog gezond en opgewekt en stelt in de dingen van het dagelijksche leven het vol ste belang. Na een werkzaam leven profi teert zij nu van een rustigen ouden dag ten huize van haar zoon. Aan belangstelling za) het haar zeker niet ontbreken! STAMKAARTEN VOOR STEUNTREKKENDEN. Meer uniformiteit betracht. Tot nog toe werd vanwege het departe ment van sociale zaken geen model-stam kaart voor steuntrekkenden voorgeschre ven. Sedert langen tijd begint de behoefte aan een uniforme stamkaart zich echter meer en meer te doen gevoelen, aldus zegt de minister van sociale zaken in een circu laire, welke hij aan de gemeentebesturen heeft gezor.den. Dit is ook hierin tot uiting gekomen, dat van verschillende zijden het verzoek tot den minister is gekomen een uniforme stamkaart voor alle gemeenten voor te schrijven. Gelet op de vele hieraan verbonden voor- deelen heeft de minister besloten een stam kaart te doen ontwerpen, welke zoo be knopt mogelijk de noodige gegevens be vat. Deze stamkaart moet met ingang van 3 Jan. 1938 in alle gemeenten worden gebruikt Aangezien aan het invoeren van deze stam kaart voor de gemeenten extra kosten zjjn verbonden, verklaart de minister zich be reid 0,10 per stamkaart voor rekening van het departement te nemen. Dinsdag 7 December. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Het Kovacs Lajos-orkest en soliste. 11.Huish. wenken. 11.30 Orgel-, viool- en saxofoonsoli. 12.15 Gr.pl. 12.45 Omroeporkest en solisten. 1.45 Gr.pl. 2.Omroeporkest en soliste. 2.45 Kniples. 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.35 Gr.pl. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Gr.pl. 8.30 Bonte Dinsdag- avondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Rep. schaakmatch. 11.ANP- ber., hierna Avro-dansorkest. 11.40 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Voor de vrouw. 3.05 Modecursus. 4.(f5 Gr.pl. 5.De KRO-melodisten en solist. (5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Espe- rantocursus. 7.Ber. 7.15 De godsdienstig-zedelijke ontwikke lingsgang in Sowjet-Rusland, cau serie. 7.35 Sporthalfuur. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Sted. Orkest Maastricht mmv. soliste. 9.15 KRO-orkest. 9.50 Radiotooneel. 10.30 ANP-ber,, 10.40 Bela Kiss' orkest. 11.0512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.45 Gr.pl. 12.05 Cello en piano. 12.35 Discussie. 1.05 Orgelconcert. 1.35 2.20 Gr.pl. 4.20 200 missing an error in the accounts, causerie. 4.35 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.20 Omroepkleinorkest van Radio- Paris. 5.50 De Karl Caylus-Players en solist. 6.20 Ber. 6.45 Establis- hing new business in the special areas, causerie. 6.55 BBC-Northern- orkest en solist. 7.50 An imaginary conversation, causerie. 8.20 Radio tooneel met muziek. 9.05 Piano duetten. 9.20 Ber. 9.40 My friends the Greek, causerie. 10.Orgel en alt. 10.30 Viool en piano. 11.20 L. Freeman's Band. 11.5012.20 Dans muziek (Gr.pL) RADIO PARIS, 1648 M. 7.25 en 8.55 Gr.pl. 12.40 Bailly-orkest en zang. 3.05 Piano-voordr. 3.20 Zang. 4.20 Pianovoordr. 4.35 Zang. 5.20 Der- veaux-orkest. 8.35 Loewei kwartet en Radiotooneel. KEULEN, 456 M solisten. 9.50_u n6üth- 50 5-50 NS-, mentsorkest. 5.40 5.20 Pianovoordr. 6.30 orkest, instr. kwartet 7.50 H. Hagestedt's orkest Gouworkest. 3.20 Omroen-A,,, 0 san Zang en pi^" Omroep, en Gou«, orkest. 9.50-11.20 Omroep^ -mannenkwartet, pianoduo en u Heinemann's orkest. j BRUSSEL, 322 en 484 M 322 vr 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 OmroerT salonorkest. 1.502.20 Gr.pl 5j[I Omroepsalonorkest. 5.35 Qr 5.55 Verv. orkestconcert. 6.50 7.20 Gr.pl. 8.20 Operette „Der zf geunerbaron. 10.30—11.20 GrpL 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pL 5 2n Orgelconcert. 6.35 Grpl. 8.20 (W, roep-symph.-orkest en soliste in an 11.20 Gr.pl. "s° DEUTSCHLANDSENDER, 1571 7.20 Militair orkest. 8.20 Ber. Pq, litiek dagbladoverzicht. 8.35 Om-r roepkleinorkest en solist. 9.20 Ber 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerber 10.20-11.10 De Boedapester Phil" harmonie (gr.opn.) GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—10.20, Parijs R. 10.2012.05, Radio PTT Nord 12.0512.20, Parijs Radio 12.20— 13.20, Brussel VI. 13.2014.20 Radio PTT Nord 14.20—15,05, pa'. rijs Radio 15.0515.20, Keulen 15.2016.20, Lond. Reg. 16.20—17,20 Brussel VI. 17.2019.Weenen 19.—20.—Keulen 20.—20.20, Mün- che'n 20.2021.20, Droitwich 21.20— 21.35, Brussel Fr. 21.3522,11} Brussel VI. 22.2022.30, Brusselfr, 22.3023.20, Luxemburg 23.20L 24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3512.50, Droitwich 12.5014.25, Lond. Reg. 14.2516.20, Parijs R, 16.2016.35, Droitwich 16.3518.45, Lond. Reg. 18.4519.20, Droitwich 19.20—19.50, Lond. Reg. 19.50—22.— en Droitwich 22.24. Lijn 5: Diversen. DE KONINGIN 40 JAAR LANDSVROUWE. Plannen voor een nationale film. In verband met de viering veertig jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin in 1938 is hét pl&iï gerijpt om een nationale film samen te stellen, welke een overziéhtig beeld zal geven van den belangrijken vooruit gang van ons land en zijn overzeesche gewesten in die veertig jaren en van de beteekenis van Nederland in het inter nationale verkeer. Aanvankelijk had men zich een groote tentoonstelling voor dit doel voor oogen gesteld, doch om verschillende redenen moest hiervan worden afgezien, terwijl voor het plan voor een nationale film reeds dadelijk enthousiasme bleek te bestaan bij de besturen van een aantal nationale ver- eeniging en bij eenige op filmgebied ervaren personen, die hierover werden gepolst. Een voorloopig comité. Zoo werd een voorloopig comité gevormd onder voorzitterschap van oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, met den heer Ph. C. A. J. Quanjer (Alg. Ned. Verbond) als secretaris, welke comité in samenwerking met hoofdbestur en groep Nederland van het Algemeen Verbond, de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot", de Vereeniging Nederlandsch fabrikaat, de vereeniging „Nederland in den vreemde" en de vereeniging „Oost en West" het plan zal uitwerken Het ligt in de bedoeling voor de finan ciering een syndicaat te vormen. Het beheer hiervan zal worden opgedragen aan een financieele commissie, bestaande uit de heeren mr. K. P. van der Mandele, mr. D. Crena de Jong en mr. E. E. Menten. De samen te stellen film zal zooveel mo gelijk documentair moeten zyn, terwijl met de leiding daarvan zich zal belasten de heer D. van Staveren, voorzitter van de Cen trale commissie voor de filmkeuring te 's-Gravenhage. Verder zullen hieraan verschillende let terkundigen en deskundigen op fLm vervalt- digingsgebied hun medewerking verleen en: Van rie film zal een honderdtal copiës worden Vervaardigd, opdat de vertooning tegelijkertijd in verscheidene plaatsen van ons land zoowel als in Nederlandsch- Ooit en West-Indië zal kunnen geschieden. De vertooningsduur zal dan ongeveer «n- derhalf uur bedragen. TRAGISCH ONGELUK AAN BOORD VAX EEN SCHIP. Schipper gedood door afknappode staaldraad. Zaterdagavond is in het Volkerair !er hoogte van Ooltgensplaats, een ernstig on geluk gebeurd. Het met tarwe geladen schip „Jaco" van de stad aan 't Haringvliet «P aldaar aan den grond. By de pogingen om los te komen verleende een motorschip ui Stad en 't Haringsvliet, schipper struik, as sistentie en hierbij werd gebruik pott*' van een staaldraad. h ViB Plotseling knapte deze draad en trof schipper van de „Jaco", de ongeve® jarige L. Keyzer, die daardoor over boo sloeg. Zijn beide zoons haalden hem spoedigu_ het water en toen bleek, dat de draad n een der beenen van de lies tot de heup opengescheurd. In een roeiboot werd dfi gelukkige ijlings naar Ooltgensplaat v voerd, waar dr. Kramer de eerste hulp v leende. In verband met het bloedvÉfljw dat de schipper leed, achtte de genees zijn overbrenging naar het ziekenhuis Dirksland hoogst noodzakelijk. ut De ongelukkige is nog 's avonds iP ziekenhuis te Dirksland, waarheen hij vervoerd, aan de gevolgen van zijn veïW dingen overleden. 33. Flip was erg verontwaardigd en hij ging tegen zijn vriendje te keer. „Als je weer eens zo'n lage gemene streek uit haalt om de arme vogeltjes van hun eitjes te beroven, wil ik niets meer met je te maken hebben". 34. Wip was erg geschrokken toen zijn vriend zoo tegen hem opspeelde. Hij voel de toch echter oon. berouw van zijn daad en zei tegen Flip dat het hem erg speet. Toen hij berouw toor.de, was Flip ook weer tevreden, maar hij wilde Wfp toch ook straffen voor zijn dieverijen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6