1 I l 8 f r! Rechtszaken Jiüufenlcmd JtadiopcoQCCUfUiw I Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Opheffing consumptiemelkregeling Glimlachfe Nederlanderschap. De ontvluchte Spanjaarden TWEEDE BLAD Uitspraken van op 30 Nov. behandelde zaken. Dirk v. d. Z., jachtopziener te St. Maar- I 'tensvlotbrug Doodschieten van een hond. Eisch vrijspraak. Vonnis conform. J. B., z.b., te St. Maartensvlotbrug. belee- satie aan en gisteren werden daartoe eenige diging van een ambtenaar in functie. Eisen f,a«atl'"r"ddpion w don Honden Raad den steenfabrieksarbeidersbond op te rake len in termen, welke voor mr. Van Schaik fceleedigend werden geacht. Nadat M. bij den Hoogen Raad in cassatie was gegaan, vernietigde dit college het arrest van het Bossche hof en verwees de zaak naar het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat M. evenwel opnieuw tot een maand ge vangenisstraf veroordeelde, doch thans wegens smaadschrift. De veroordeelde teekende wederom cas- 10 of 5 dagen. Vonnis 5 of 1 dag. Jb. W., fruithandelaar te den Helder. Ver- oorzaken*van zwaar lichamelijk letsel door schuld (aanrijding met auto). Eisch 200 of 60 dagen en 1 jaar ontzegging van rijbe voegdheid. Vonnis 50 of 20 dagen en 1 jaar voorwaardelijke ontzegging van rijbevoegd heid met een proeftijd van 3 jaar. Dirk v. Z., Jjierbottelaar en limonadefa brikant te den Helder, overtreding van' de Warenwet (oneerlijke concurrentie). Hooger beroep. Eisch 150 of 30 dagen. Vonnis f 75 of 25 dagen. Jan W., loodgieter te Alkmaar. Veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel door schuld (met auto tegen een boom gereden). Eisch 14 dagen hechtenis en 1 jaar ontzeg ging van rijbevoegdheid. Vonnis: 1 week principale hechtenis en 1 jaar ontzegging rijbevoegdheid. NOG cassatiemiddelen voor den Hoogen Raad toegelicht, o.a. dat het Haagsche gerechts hof het tenlaste gelegde bewezen zou heb ben verklaard en den requirant veroor deeld, zonder het door de wet gevorderde opzet te onderzoeken, terwijl overigens uit de in het arrest opgenomen bewijsmiddelen alleen blijkt van requirant's opzet, gericht op het opnemen en publiceeren van zijn artikel in een nummer van Zwart Front", en het doel, om daaraan ruchtbaarheid te geven. Voorts dat het hof aan een met de wet strijdend criterium zou hebben getoetst de vraag, of requirant al dan niet klaarblijke lijk in het algemeen belang gehandeld heeft. Het algemeen belang zou moeten worden opgeVat alleen zooals de dader hst ziet en niet de rechter, daar deze anders in poli tieke beoordeeling zou moeten treden. Het hof zou de doelstelling van den requirant niet in acht hebben genomen. De procureur-generaal zal 20 December conclusie nemen. KAT IN BRANDENDEN OVEN GEWORPEN. Bakker tot een week veroordeeld. Voor den Haarlemschen politierechter, mr. Top, heeft zich gisteren een 23-jarige bakker te verantwoorden gehad wegens dierenmishandeling. Ds man, die er in zijn omgeving voor bekend staat, dat bij zoo BEGRAFENISFORMULIEREN VAN LEVENDE MENSCHEN. In verband met de verzekeringszwende- larijen, te Zwijndrecht en omgeving ge pleegd, ten nadeele van de N.V. „Victoria" te Amsterdam, moest gisteren een 23-jarige ambtenaar ter secretarie van een der ge meenten in de omgeving van Hendrik Ido Ambacht voor het Haagsche gerechtshof terechtstaan. Naar men zich zal herinneren, hebben verschillende inspecteurs van deze maat schappij polissen opgekocht van verzeker den, die geen premie meer konden betalen, eenigen tijd uit eigen middelen voor hen de premie doorbetaald en tenslotte het over lijden van deze personen gemeld, waardoor de inspecteurs in het bezit van de uitge keerde som kwamen. De rol, welke de gemeente-ambtenaar in deze zaak heeft gespeeld, was zeer beschei den. Hij had twee begrafenis-formulieren aan één der inspecteurs ter hand gesteld, waarmee deze de verzekeringsmaatschappij heeft kunnen oplichten. Voor die formulie ren ontving verdachte f 20 belooning. Daar het hier fraude gold, gepleegd door een ambtenaar, heeft de Dordtsche rechtbank de zaak zeer ernstig opgevat en een gevan genisstraf van zes. maanden opgelegd. „Wist u, toen u die formulieren afgaf, waarvoor ze moesten dienen?" vroeg de I drang naar het De minister antwoordt op hem gestelde vragen. Op de vragen van den heer dr. Vos, be treffende opheffing van de crisisregelmg voor consumptiemelk in het z.g. buitenwet telijk gebied heeft de minister van economi sche zaken geantwoord: Het is juist dat de crisisregeling voor con sumptiemelk in het z.g. buitenwettelijk ge bied met ingang van 1 December is opge heven. Reeds in December 1936 werd door 's mi nisters ambtsvoorganger aan belanghebben den ter kennis gebracht dat het in de bedoe ling lag met ingang van 1 April 1937 die regeling op te heffen. Aangezien dit tijd stip in de periode van stijgende melkproduc tie viel en opheffing in een zoodanige pe riode moeilijkheden zou kunnen veroorza ken, werd door dien ambtsvoorganger be sloten, de opheffing tot 1 Augustus 1937 op te schorten. De minister gaf er echter de voorkeur aan, de opheffing der regeling tot 1 December 1937 uit te stellen, aangezien hij de mogelijkheid wilde openstellen, dat belanghebbenden in de streken, waar zij zulks noodzakelijk achtten, zelf een rege ling zouden opbouwen. Op 25 Juli is zulks in een persbericht ter algemeene kennis gebracht. Gezien dit ver loop, wil het hem voorkomen dat belang hebbenden voldoenden tijd en gelegenheid ebben gehad om nieuwe particuliere rege lingen te ontwerpen. Deze regelingen zijn nog niet goedgekeurd. Een spoedige afdoe ning werd zooveel mogelijk bevorderd. De minister vreest niet, dat voor belang hebbenden in de streken, waarvoor een re geling is ontworpen, na 1 December een toe stand zal ontstaan welke als een niet vol doend geregelden toestand moet worden be schouwd. Dat de bonafide handel en veehouders on goed konijnen kan slachten, kreeg onlangs bezoek van een kenris. die h-m verzocht, j die omstandigheden nadeehge gevolgen zijn kat te willen afmaken. De bakker gaf I zu,len ondervinden, vreest de minister even- de kat eerst een harden slag op den kop, mm. stopte het versufte dier in een zak en wierp dezen in het vuur van zijn oven. Het arme dier had in zijn doodsangst nog een poging gedaan om door een rookkanaal te ont snappen, maar was daarin niet geslaagd. De officier van justitie eischte 15 boete, doch de politierechter, die in scherpe be woordingen de handelwijze van den bakker laakte achtte een geldboete lier niet de juiste straf. Hij veroordeelde den bakker tot een week gevangenisstraf. president van het gerechtshof aan ver dachte. Verdachte antwoordde ontkennend. President: „Maar toch niet voor een ge oorloofd doel". Verdachte: „Op dat moment wist ik dat nog niet". Later is verdachte angstig geworden en heeft strookjes van de formulieren, waarop de naam van den drukker stond, afgeknipt. Hij heeft toen, ondanks het verzoek van den inspecteur, geen formulieren meer ver strekt. De advocaat-generaal, mr. A. Rombach, wilde, hoe ernstig deze zaak ook was, het nog wel eens met een voorwaardelijke ge vangenisstraf probeeren, daar over verdach te een zeer gunstig reclasseeringsrapport is uitgebracht. Spr. vorderde de opgelegde zes maanden voorwaardelijk. De verdediger, mr. B. van Marwijk Kooy, wees er in zijn pleidooi nog op, dat ver dachte wel heeft begrepen, dat hij iets on behoorlijks deed, niet, dat zijn vergrijp zoo ernstig was. Voorts sloot pleiter zich bij het requisitoir aan. Uitspraak 20 December. BELEEDIGING OUD-MINISTER VAN SCHAIK. In het orgaan van „Zwart Front". De leider van „Zwart Front", te Oister- wijk, is zoowel door de rechtbank te Breda als in hooger beroep door het Bossche ge rechtshof wegens beleediging veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. In het onder zijn verantwoordelijkheid geredigeerde orgaan van „Zwart Front" was een artikel verschenen, dat verschil lende voor mr. J. R. H. van Schaik beleedi- gende passages bevatte. Lang voor zijn mi nisterschap was mr. van Schaik rechtskun dig adviseur van den R.K. steenfabrieks arbeidersbond „St. Stephanus" en toen later mr. van Schaik als minister van justitie de naturalisatie van Mannheimer had voorge steld en verdedigd, vond „Zwart Front" hierin aanleiding, een kwestie met genoem- Och juffrouw, zou ik die films vanmiddag nog ontwikkeld kunnen krijgen? Het zijn de eerste kiekjes van onze Baby begrijpt U? Nog duizenden aanvragen in behandeling. De minister van justitie schrijft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer inzake naturalisatie-ontwerpen betref fende een groot aantal personen: Versterking van de departementale bezet ting heeft gereede afdoening van een be langrijk aantal naturalisatie-aanvragen in de hand gewerkt. Er zijn thans betrekkelijk weinig onafgedane zaken uit oudere oerio- den aanhangig. Ruw geschat zullen er nog wel een paar duizend verzoekschriften uit de laatste ja ren in behandeling zijn. De mogelijkheid schijnt niet geheel uitge sloten, dat het Staatsblad van het jaar 1937 de namen van om en nabij de achttienhon derd genaturaliseerden zal vermelden. Bij de beoordeeling van de vraag, of een bepaalde naturalisatie met het oog op den toestand der arbeidsmarkt wel gewenscht is, wordt geval voor geval bezien, terwijl de duur van het verblijf in Nederland daarbij mede in aanmerking wordt genomen. Onderscheid naar ras of godsdienst kent de Nederlandsche wetgeving niet. Reeds daarom is er geen aanleiding bij het verlee- nen van het Nederlanderschap de Joodsche bevolkingsgroep afzonderlijk te classificee- ren. Dat het overigens betrekkelijk gerin ge aantal voorgedragenen van Joodsche af komst, wier aanvragen aan volkomen dezelf de normen worden getoetst als alle andere, verdeeldheid zou bevorderen, is een opvat ting, die alleen past in eèn eenheidsconstruc tie, waarin de verdeeldheid kennelijk van te voren is ingeschakeld. Wat betreft de door verscheidene leden in het verslag gememoreerde werkloosheid van onderwijzend personeel hier te lande, wil het voorkomen, dat deze door naturali satie van de voorgedragen personen, die al len of nagenoeg allen reeds bij het onder wijs werkzaam zijn, weinig of niet zal wor den beïnvloed. Intusschen ontmoet het geen bezwaar, ofschoon zulks tot dusver niet ge bruikelijk is geweest, voortaan nopens ter naturalisatie voor te dragen onderwijzend personeel ook het gevoelen van den minis ter van sociale zaken te vragen, indien om standigheden hiertoe aanleiding mochten geven. Vreemde functionnanssen bij burgerwachten. De opmerking van verscheidene leden be treffende het door een aantal verzoekers bekleeden van functies bij Nederlandsche burgerwachten is ter kennis van den mi nister van binnenlandsche zaken gebracht. Naar in antwoord hierop werd medege deeld, maakt de aangelegenheid voor ge noemden bewindsman een punt van over weging uit by de voorbereiding van de voorschriften ter uitvoering van de wet op de weerkorpsen. De minister wil naar aanleiding van in dit verband gemaakte opmerkingen wel mededeelen, dat deelneming van vreemde lingen aan politieke activiteit ontoelaatbaar moet worden geacht. Strenge handhaving van dit standpunt acht hij zoozeer geboden, dat in 't vervolg, wellicht nog scherper dan in het verleden, ook uit beschikkingen op aanvragen tot naturalisatie zal blijken, dat zoodanige vóórtijdige belangstelling niet wordt aangemerkt als een goede voorberei ding voor het Nederlandsche staatsburger schap. Wat de veehouders betreft, moge hij er op wijzen, dat de melkschaarschte ten gevolge van het winterseizoen eventueele nadeelige gevolgen tot een minimum zal doen beperken. Het ontstaan van een ongewenschten con currentiestrijd bij den handel in de plaat sen, waar een regeling in voorbereiding is, is voorkomen door de mededeelingen, ver vat in het in de avondbladen van 30 Novem ber gepubliceerde persbericht, waarbij de aandacht er op is gevestigd, dat de statuten der op te richten organisaties zullen bepa len, dat daarin slechts zullen worden opge nomen zij, die vóór 1 December 1937 in het bezit waren van een tot dusver vereischte en door de Nederlandsche Zuivelcentrale uitgereikte vergunning en op dien datum daadwerkelijk het melkslijtersbedrijf uit oefenen, terwijl nieuwe bedrijven slechts indien zij aan nader te stellen vereischten voldoen, te zijner tijd zullen kunnen wor den toegelaten. Zooals uit het voorgaande blijkt, is de mi nister niet van meening, dat nog bijzondere overgangsmaatregelen of andere maatrege len ter bescherming van de bonafide belang hebbenden noodig zijn. Woensdag 8 December. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) (6.30—7.— Uitzending R. V. U.) 8.— Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Jeugd in crisistijd, causerie (gr.pl.) en Gr.pL 11.30 De groei van de orde ningsgedachte, causerie. 12.Gr.pl. 12.30 VARA-orkest. 1.30—1.45 Gr. pl. 2.Knipcursus. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.The Lucky Birds en solist. 6.30 Intern, politiek over zicht. 7.— Zang. 7.30 Jezus Christus in deze dagen, causerie. 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Vliegende Hollanders, luchtvaartprogr. 9.30 Gr.pl. 10. ANP-ber. 10.05 De Ramblers. 10.30 VARA-orkest en deel. 11.12. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12. Ber., gr.pl. 12.30 Verv. concert. 1.30 Gr.pl. 2.— Orgelspel. 3.— Christ. lectuur. 3.20 Gr.pl. 4.45 Felicitaties. 5.Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. 6.Land- en tuinbouwhalfuur. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie over 't Binnenaanvaringsregl.) 7. Ber. 7.15 Sportdialoog. 7.30 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.ANP- en Herh. SOS- ber. 8.15 Evangelisatie-avond. 9.45 Haarlemsche Orkest ver. en solisten. (10.— ANP-ber.) 10.45 Gymnas tiekles. 11.Verv. concert. 11.30 12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35—11.50 Gr.pl. 12.10 BBC- Wels Oikest en soliste. 1.05 West Calder-Blaasorkest. 1.50—2.20 John MacArthur's kwintet. 4.05 Children from the point of view of an aunt, causerie. 4.20 Vesper. 5.10 Gr.pl. 5.20 Bill Campbell en zijn Hill- Billy-Band. 5.50 De Salzburger Trapp-Zangers. 6.20 Ber. 6.40 Land- bouwpr. 7.Radiotooneel. 7.20 Zang en piano. 7.35 BBC-koor en -Theaterorkest, mmv. solisten. 8.35 BBC-Symph.-orkest en solist. (9.40 _10.Ber.) 10.45 Radiotooneel met muziek. 11.20 B. Thorburn's Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.25 en 9 in Gr.pl. 12.20 Orkest van de Gard Républicaine en zang. 3.05 Piatl0 voordracht. 3.20 en 4.35 Zang. 520 Cantrelle-orkest. 6.50 Gr.pl. 8 5n Vicolvoordracht. 9.20 Gev proo 10.50—11.05 Gr.pl. gr' KEULEN, 456 M. 5.50 H. Hage. stedt's orkest. 7.50 Dresdensch Orkest. 11.20 Fabrieksorkest. 1235 Stuttgarter Volksmusik en solisten. 1.35 Vroolijk progr. 4.— Omroen. orkest. 6.3*0 Gr.pl. 3.55 Oratorium, concert. 9.5011.20 Omroepdans- orkest. BRUSSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 en 1.30 Omroep! orkest. 1.502.20 Gr.pl. 6.20 Viool en piano. 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroep- orkest. 10.5011.20 Gr.pl. 484 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.30 Omroepsalonorkest 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Fud Candrix* orkest. 6.35 Omroepsalonorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 Le Bourgeois Gen- tilhomme, opera. 10.3011.20 Om- roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Omroeporkest en solisten. 8.20 Ber. 8.35 Ferdy Kauffmann'g orkest en solisten. 9.20 Ber. 9 50 Pianovoordr. 10.05 Weerber. io!20 11.20 Barnabas von Geczy'g orkest. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: -Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.2010.35, Luxemburg 10.35 12.20, Parijs Radio 12.20—13.20, Brussel VI. 13.2014.20, Radio PTT Nord 14.20—15.05, Parijs R. 15.05— 15.35, Lond. Reg. 15.3517.20, Pa- rijs Radio 17.2018.20, Keulen 18.2021.20, Boedapest 21.20—22J^ 6 Brussel VL 22.2022.30, Boedapest 22.3023.20, Danmarks Radio 23.10 - —24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.35—11.35, Lonci. Reg. 11.35 13.05, Droitwich 13.0513.50, Lond. Reg. 13.5015.20, Droitwich 15.20— 18.45, Lond. Reg. 18.45—19.20, Droitwich 19.2022.45, Lond. Reg. 22.45—23.20, Droitwich 23.20—24.—. Lijn 5: Diversen. O ©döócioo oom| DE KWESTIE-KIES. Binnenkort de eerste getuigen- verhooren. De door den Partijraad der S.D.A.P. in gestelde commissie tot onderzoek van de kwestie-Kiès schrijft d.d. 6 December: Naar reeds eerder werd bericht, besloot do Partijraad op 18 September j.L tot het instellen van een .ommissie, die de geheele kwestie-Kiès zou hebben te onderzoeken met opdracht om het resultaat van haar onderzoek neer te leggen in een oordeel, dal voor publicatie geschikt is. De door den Partijraad aangezochte pg. prof. mr. dr. G. van den Bergh, mr. M. J. A. Moltzer en B. J. J. Wijkamp verklaarden zich bereid om als leden der commissie op te treden onder voorzitterschap van den eerstgenoemde. In overleg met het P. B. be sloot zij, om ma. B. van der Waerden te Amsterdam, Keizersgracht 219, als secre taris aan de commissie toe te voegen Nadat de commissie kennis had genomen van het zeer omvangrijke dossier, nood zaakte de loop der gebeurtenissen eindi gende met hH royement van Paul Kiès en eenige andere pg., op grond van na 18 Sep tember opgekomen redenen haar ertoe om hear houding nader te oepalen. Mede gezien het feit, dat de geroyeerden waarschijnlijk niet in beroep zullen komen bij den Partijraad, besloot de commissie na rijp beraad eenstemmig, om de opdracht niet terug te geven, doch haar onderzoek voort te zetten. Zij meent dat met deze han delwijze het belang van de partij en van het algemeen het meest gebaat is. Nadat thans op korten termijn aan Paul Kiès gelegenheid zal worden gegeven om kennis te nemen van het ter beschikking van de commissie zijnde dossier en zijner zijds alles over te leggen wat hij van belang acht. voor het onderzoek, kunnen de eerste getuigenverhooren binnenkort worden te gemoet gezien. 50 RIJWIELPLAATJES GESTOLEN. De dader gevat? Het onderzoek naar de daders van den op Zondag 26 Augustus, tijdens de gods dienstoefeningen bij de kerk te Oler-Gra- them gepleegden diefstal van een 50-tal rijwielbelastingplaatjes, heeft tot gevolg gehad, dat de marechaussee zoodanige aan wijzingen heeft weten te verkrijgen, dat tot aanhouding van een der vermoedelijke dieven kon worden overgegaan. Het is de 34-jarige arbeider H. uit Wessem, die ter beschikking van de Justitie te Roermond werd gesteld. JOYR'DING IN UTRECHT. Ergerlijke kw?iongensstreken. Het komt den laatsten tijd te Utrecht herhaaldelijk voro, dat onbevoegden zich meester maken van auto's of motorfietsen en daarmee dan een ritje gaan maken om het voertuig later' ergens onbeheerd te laten staan. Vermoedelijk heeft men hier te doen met kwajongensstreken, die niettemin voor de betrokken auto- en motorrijders zeer on aangename gevolgen hebben. Erger wordt het evenwel nog, wanneer de auto of het motorrijwiel niet onbeschadigd meer terug komt. Dat is dezer dagen ge beurd met een motorfiets, die in de Laan van Minsweert, de meest Oostelijke plek van de stad, ontvreemd werd, en die later uit het water van den Catharijnesingel, in het Westen van de stad, werd opgehaald. Blijkbaar heeft men er geen weg mee ge weten of heeft ook de baldadigheid hiertoe aanleiding gegeven. Alle aanwijzingen om trent de daders ontbreken, maar voor auto mobilisten en motorrijders houdt dit voor val een ernstige waarschuwing in. Verzoek aan Franco hen terug te sturen. De regeeringspersdienst meldt in verband met de ontvluchting van een aantal hier te lande geïnterneerde Spanjaarden, dat, met het oog op de onzekerheid, die mede daar door aan den dag is getreden ten aanzien van de overgebleven Spanjaarden, de re geering besloten heeft, deze in verzekerde bewaring te houden tot van het bewind van generaal Franco bevestiging zal zijn ont vangen, dat de gevluchte Spanjaarden, die hun aan de Nederlandsche regeering gege ven woord hebben gebroken, bij aankomst in het onder dat bewind staande deel van Spanje naar Nederland zullen worden te ruggezonden. De betrokken Spanjaarden zijn in de plaats, waar zij vertoefden, in politiebewa- ring gesteld in afwachting van over brenging naar een gezamenlijke verblijf plaats. Strenger bewaking gevraagd. De heer Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de berichten, dat sinds 2 December j.1. tien te Zeist en Eindhoven met beperkte bewegingsvrijheid geïnterneerde Spanjaar den voortvluchtig zijn? 2. Zijn de ministers wanneer deze be richten juist zijn niet van oordeel, dat, waar reeds eer geïnterneerde Spaansche combattanten in strijd met hun eerewoord ontvluchtingspogingen hebben gedaan, de thans nog aanwezige Spaansche geïnter neerden aan een strengere bewaking moe ten onderworpen, zoowel in verband met de tegenover de Spaansche regeering aan gegane verolichting, als ingevolge de wet van 8 Aoril 1937 en het Koninklijk Besluit van 11 Juni 1937 betreffende de non-inter ventie-overeenkomst? 3. Zijn de ministers bereid, mede te dee- len, welke maatregelen zij te d:en einde zullen nemen, of wellicht reeds hebben genomen? De Spanjaarden vermoedelijk naar fert Honswijk. Vanochtend te negen uur verschenen aan het Kolpinghuis te 's-Gravenhage, waar 25 Spanjaarden, aanhangers van Franco, ver blijf hebben gehouden, acht rechercheurs van den vreemdelingendienst der Haagsche politie. De twintig Spanjaarden, die overge bleven waren, nadat de politie de verdwij ning van vijf hunner lotgenooten had moe ten constateeren, zijn de dupe geworden van de woordbreuk der ontsnapten. Zy zijn door de politie-beambten in verzekerde bewaring gesteld en met gesloten politie auto s naar h?t huis van bewaring in den Haag overgebracht. Op het ooge.iblik zijn er, na de ontsnap ping van vier personen uit Eindhoven, zes uit Zeist en vijf uit den Haag, nog 53 Span jaarden in ons land aanwezig, die allen gis teravond of hedenochtend door de hoofden van politie in de verschillende verblijf plaatsen zijn „angehouden en in verzeker de bewaring zyn gesteld. De Eindhovensche groep is reeds naar 's-Hertogenbosch gedi rigeerd. Omtrent de definitieve verblijf*; plaats der Spanjaarden is niets beslist, doch zeer vermoedelijk zal fort Honswijk de plaats zijn, waar de vreemdelingen met heel wat minder bewegingsvrijheid doch tevens met heel wat meer waarborgen tegen hun ontsnapping de komende maanden zullm slijten. DE SCHRIJFWIJZE VAN ONZE TAAL. Adres aan de Tweede Kamer, De samenwerkende vereenigingen van leeraren by het V. H. en M. O. hebben een adres gezonden aan de Tweede Kamer, dat zij reeds aan den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen hebben gezonden, waarin zy haar verontrusting uitspreken omtrent de voornemens van den minister met betrekking tot d« schrijfwijze der Nederlandsche taal De organisaties zijn er diep van over tuigd, dat spellingwijziging op dit oogen- blik onverantwoordelijk moet worden ge- acht: ie. niemand wenscht de spelling-D® Vries en Te Winkel terug. Zelfs de ver- eeniging voor „Orde en Eenheid" spreekt voortdurend van een tijdelyken terugkeer tot die spelling. Daarna zou een veelzijdig samengestelde commissie opnieuw met een onderzoek naar vereenvoudiging moeten beginnen 2e. terugkeer tot een conservatiever systeem zou groote sommen gemeen schapsgeld kosten bij schadeloosstelling der uitgevers, terwijl overigens voor cuj" tureele doeleinden thans geen geld schikbaar kan worden gesteld; 3e. enkele lichtingen leerlingen zttwe nimmer in de gelegenheid zijn de ingevn»' kelde buigingsvoorschriften van' De Vw* en Te Winkel te leeren. Immers sinds (oekase minister Terpstra) worden op goed als geen scholen meer buigingsul gangen by zaaknamen onderwezen, nu, na zeven jaar, in eere zouden worü hersteld. Deze toestand zou de regetf^* tot de moreele verplichting leiden nieu gelden te voteeren voor aanvullingsonde wijs, opdat deze achtergestelde genera alsnog in de gelegenheid worden ges het tekort aan kennis van flexie voorscn ten aan te vullen. Om deze redenen dringen de org#® ties van leeraien er by den minister mei de grootst mogelijke klem aan op: le. De spelling 1934, die bij hef °lLtjgê wijs volle instemming vond en die gun resultaten leverde (getuige o.m. i slag van de subcommissie voor N landsch bij het extraneus-examen 1937) volledig en algemeen te her» 2e. Door invoering dezer spelling 1 geeringsstukken de snelle doorwerk re„ van te bevorderen. Immers, g®a* e\\\n6 geering over tot invoering der de 1934, dan zal ook de pers spoedig nieuwe schrijfwijze overgaan, die n algemeen in de kinderrubrieken toegepast.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6