DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 293 Dit nuihmer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 14 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. DE HOUDING DER VEREENIGDE STATEN EN ENGELAND. Minister Eden doet een sobere mededeeling in het Lagerhuis. ROOSEVELT'S BOODSCHAP. De beschieting van de Britsche kanonneerbooten. Nanking gister gevallen. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 14 December. De incidenten in het Verre Oosten heb ben in de geheele wereld de pennen in be weging gebracht en natuurlijk ook diploma tieke besprekingen tot gevolg gehad. Wat deze laatste betreft, op het oogenblik is daarover nog niets bekend en dat er de noo- dtge voorzichtigheid betracht is, komt heel duidelijk tot uiting in de houding van Eden, die de Lagerhuis-leden verzocht, geen vragen te stellen, waarop hy zou moeten antwoorden. Na welk verzoek het Engelsche Lagerhuis voldeed. De Britsche pers is vanzelfsprekend zeer verontwaardigd over de incidenten en alge meen wordt de wer sch geuit, dat er Britsch- Amerikaansche samenwerking tot stand zal komen tegenover de bedreiging, welke zich tot de beide Angelsaksische landen richt. Ook de bladen, welke tot nu toe de Japan- sche excessen wel niet goedkeurden, maar er toch op wezen, dat Tokio deze wandaden niet goedkeurde, zijn er op het oogenblik minder zeker van, dat de Japansehe mili taire extremisten niet hebben gezegevierd over de gewetensbezwaren van de Japan sehe burgerlijke leiders. Allen zijn het evenwel eens, dat een be slissende factor voor het bepalen van de houding de Amerikaansche reactie zal zijn, welke de Japansehe batterijen hebben ge lost op de Britsche schepen, kunnen wor den toegeschreven aan het even slechte richten als van de partijgangers bij de Zuidamerikaansche pronunciamentos van de vorige eeuw, dan is toch de aanval op de Panay een onuitwrichtbare schande. Het blad vraagt zich verder af, of men in Amerika tevreden zal zijn met de veront schuldigingen, waarmede Japan zoo kwistig is geweest. Het blad merkt op, dat de Ver- eenigde Staten dikwijls het belang, dat zij in het Verre Oosten hebben, hebben ver geten. De Vereenigde Staten zijn een mo gendheid aan den Stillen Oceaan en liggen tégenover het Verre Oosten. De afstand tus- schen beiden wordt met iedere nieuwe uit vinding kleiner. Op het oogenblik zijn de belangen van Engeland en de Vereenigde Staten gelijk en daarom zullen de Vereenigde Staten kun nen rekenen op steun van Engeland bij een eventueele actie. De Amerikaansche pers neemt in haar commentaar op het tot zinken brengen van de Panay kennis van het onmiddellijk aan geboden excuus van Japan. Maar de New York Times is van meening, dat Japan niet kan beloven, dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. Zoolang het Japansehe leger in China blijft, zyn deze garanties het papier, waarop zij geschreven worden, niet waard. De guerilla duurt voort en de eeni- ge garantie, welke Tokio zou kunnen geven, is het terugtrekken van zyn leger en het eindigen van het imperalistische avontuur. De „Herald Tribune" verlangt, dat de verantwoordelijke officieren teruggeroepen zullen worden en streng zullen worden ge straft. Wanneer dit niet het geval zal zijn, moeten met een d°r<*eliike regeering geen diplomatieke betrekkingen meer worden onderhouden. n De Duitsche pers vindt het uittreden van Italië uit den Volkenbond veel belangrijker dan de incidenten in China. Over het laat ste wordt niets gezegd, over het eerste heel veel! De Berliner Boersenzeitung verklaart, dat de laatste hoop van Genève door de be slissing van Hitier de bodem is ingeslagen. Duitschland zal nooit meer toetreden tot een orgaan, dat er uiteindelijk naar streefde, langs den weg van „democratie" of „ge meenschap" hen, die rechtsgelijkheid ver langen, in te sluiten en te overheerschen. Het lot van den Volkenbond was eigenlijk reeds beslist, toen Barthou den weg voor Busland vrijmaakte. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat groote Fransche en Engelsche bladen zich nog bezig houden met de mogelijkheid van een volkenbondshervorming. Maar ook daarvoor is het te laat. Behalve, dat verschillende mogendheden formeel uit getreden zijn, hebben zich vele andere in nerlijk of practisch van den bond afgekeerd. Wat in Genève is overgebleven, is voor Duitschland in het geheel geen Volkenbond mee, maar een rompvergadering. Het blad besluit dan ook het gebruik van het woord volkenbond te beperken en liever van „Entente van Genève" te zullen spreken. De Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz schrijft, dat de Volkenbond zich niet steeds van het ideaal van gerechtig heid, betrouwbaarheid en oprechtheid had moeten laten verwijderen, indien hij werke lijk instrument van den vrede had willen worden. Meer en meer is gebleken, dat de oprichters van den bond bedoelden het be staande met geweld te behouden en dat een zuivere belangenpolitiek met den mantel van vredesbescherming en ethiek omhuld President Roosevelt heeft gisteren een boodschap aan den Japanschen keizer gezonden, waarin hij zijn diepe bewogenheid tot uiting heeft gebracht over het bombardeeren van de Panay. Tegelijkertijd heeft de Amerikaan sche regeering aan de Japansehe regee ring den eisch gesteld, dat volledige schadevergoeding zal worden betaald, verontschuldigingen zullen worden aan geboden en waarborgen gegeven, dat soortgelijke aanvallen niet herhaald zullen worden. Naar gisterochtend op het Witte Huis te Washington werd verklaard, zou de politiek der regeering met betrekking tot het zinken van de Panay worden vastgesteld op natio- nalen patriottischen grondslag, met volkomen achterwege laten van politieke overwegin gen. Roosevelt verwachtte dat het Ameri kaansche volk en de pers hem hun welwil- lenden steun zouden schenken. Cordell Huil had een krachtig protest aan de Japansehe regeering voorbereid. Alvorens dit protest op te stellen, had Huil zich oe- rsden met zyn adviseurs voor het Verre Oosten. De boodschap van Roosevelt, tezamen met de eischen der Amerikaansche regeering, werd door staatssecretaris Huil aan Saito den Japanschen ambassadeur, overhandigd. Huil deelde Saito hiorby mede. dat de president ten zeerste geschokt is door de berichten over het bombardeeren zonder onderscheid van Amerikaansche en andere niet-Chinee- sche schepen op de Jangtse. Hij eischte, dat de Japansehe keizer hier van in kennis zou worden gesteld. Voorts zeide Huil tot Saito, dat alle feiten betref fende de Panay bijeengebracht worden en binnenkort aan (Je Japansehe regeering zouden worden overhandigd. Saito stelde Huil ervan in kennis, dat hy opdracht had gekregen van Hiroto Japans volstrekte leedwezen en verontschuldigin gen tot uitdrukking te brengen en mede te deelen, dat de Japansehe regeering zich in spande hulp te verleenen aan de over- levenden van de Panay. Tenslotte deelde Saito mede, dat hij vernomen had, dat zich onder de overlevenden van de Panay 59 leden van de bemaning en 13 vluchtelingen bevinden. De reactie in Amerika. Eenige bekende senatoren hebben elk op zijn wyze uitdrukking gegeven aan hun op vattingen betreffende het tot zinken bren gen van de Panay. Senator Borah zeide: „Ik zie niets in de situa'ie, da' een drastische actie zou noodig maken". Senator Mac Caran uit Nevada verklaarde: „Wy hadden al lang uit de Chineesche wateren weg moeten zijn". Shipstead, de boeren- en arbeidersver tegenwoordiger uit Minnesota, eischt terug trekking van alle Amerikaansche strijd krachten uit China. Senator Pittman, de voorzitter van de commissie voor buiter.landsche betrekkin gen, zeide „De hooggeplaatste Japansehe officieren, die verantwoordelijk zijn voor Jeze euveldaden moeten gestraft worden. Alleen een dergelijke bestraffing zal blijk geven van de goed? trouw van Japan. De Japansehe regeering roept jegens zichzelf een redelijke argwaan op, dat dergelijke in cidenten opzettelijk uitgelokt worden om de neutrale onderdanen in China af te schrikken. Het bombardement van de Panay. Uit Hankou verneem, men nog te Sjanghai, dat de Japansehe vliegtuigen de Panay aanvielen, toen het schip voor Hohsi- ten, gelegen op 40 K.M. stroomopwaarts van Nanking, lag. Volgens telefonische inlichtingen, die de werd. Een instituut, dat er zich toe geleend heeft de overweldiging van vrije volks groepen te bekrachtigen met schending van het door alle volken erkende zelfbeschik kingsrecht, stond het slecht de resultaten van den Abessinischen oorlog niet te erken nen. Het verantwoordelijkheidsgevoel voor het behoud en de bevestiging van den Europee- schen vrede, waarvan Duitschland en Italië doordrongen zijn, is tenslotte het motief, waarom beide landen duidelijk met het in stituut van Genève afgerekend. Amerikaansche consul-generaal te Hankou uit Nanking had gekregen, bevonden zich aan boord van de Panay 75 opvarenden, waarvan er 50 gered konden worden. An dere berichten zeggen echter, dat er zich met de vluchtelingen mee. wel 150 men- schen op de Panay bevonden. De Panay was een rivierkanonneerboot van 450 ton waterverplaatsing, in 1927 ge bouwd, gewapend met twee stukken van 7.6 c.M. en 10 machinegeweren en met een normale bemanning van 65 man. Er zyn zes zulke Amerikaansche kanonneerbooten op de Jangtse gestationneerd. De Engelsche Bee en Lady Bird zijn iets grooter (625 ton) en veel zwaarder gewa pend, n.L met twee stukken van 15.2 c.M., 1 van 7.6 c.M., 1 van 4 c.M. luchtafweerge schut en 8 a 10 machinegeweren. Zij hebben 60 man aan boord. De woordvoerder van het Japansehe leger te Sjanghai heeft meegedeeld, dat drie Ja pansehe vliegtuigen betrokken zijn bij de vernieling van de Panay en de Amerikaan sche tankschepen. Japan is bereid de vlie gers te straffen, maar eerst zal een diep gaand onderzoek moeten plaats vinden. De woordvoerder vertelde voorts nog, dat zij gemeend hadden met Chineesche oorlogs schepen te doen te hebben. Toen hun was uitgelegd, dat het Amerikaansche schepen waren, toonden zy zich diep geschokt. Er zijn bevelen gegeven om voortaan grooter opmerkzaamheid Tè betrachten. Mededeeling van Eden in het Lagerhuis. Er heerschte gistermiddag in het Lager huis een eenigszins geladen stemming en toen het vragenuur aanbrak, werd van verscheidene zijden gevraagd of de regee ring geen nadere mededeelingen kon doen over de Japansehe aanvallen op de Britsche kanonneerbooten in de Jang-tse. Eden antwoordde, dat de berichten juist waren en dat Britsche' schepen tot vier maal toe waren aangevallen. Op den ernst van deze incidenten be hoefde hij wel nauwelijks te wijzen, maar hy verzocht met het oog op de nog niet te overziene gevolgen om vandaag niets meer te behoeven te zeggen. Er kwamen geregeld nieuwe rapporten binnen en de regeering was in nauwe verbinding met die der Ver. Staten. Desniettemin vroeg Mander hoe het ma ken van verontschuldigingen door den Ja panschen opperbevelhebber te rijmen viel met het door Reuter geseinde bevel van den vice-admiraal om alles neer te schieten wat in den weg stond? Eden antwoordde, dat juist dit een der vragen was die Me regeering bezig was nader te onderzoeken. Naar Reuter verder meldt had Eden vanochtend reeds met Chamberlain overleg geoleegd over het gebeurde. Zij waren iuist hierover aan het praten, toen de Amerikaansche zaakgelastigde zich bij Eden l;et aandienen om met hem van ge dachten te wisselen over de aanvallen op de Britsche en Amerikaansche schepen. Het Britsch-Amerikaansche overleg. Naar aanleiding van het bovenstaande merkt Reuter op, dat de Britsche en Ame rikaansche regeeringen steeds met elkan der in verbinding gebleven zijn ten aanzien van het Verre Oosten, niet alleen te Lon den en Washington, maar ook te Tokio en Sjanghai. Het is waarschijnlijk, dat deze samenwerking nog nauwer zal worden, nu schepen van beide landen aangevallen zijn. Het Verre Oosten vormt thans het ernstig ste probleem, dat de aandacht der Britsche ministers opeischt. Met belangstelling wacht men in Britsche kringen te Londen de reactie van het Amerikaansche publiek af op het tot zin ken brengen van vier Amerikaansche sche pen. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat eenzijdig optreden niet veel meer tot stand kan brengen dan ver ontschuldigingen en beloften voor schade vergoeding, benevens herhaalde verzeke ringen, dat de incidenten niet weer zullen voorkomen. Wanneer derhalve in den huidigen toe stand een bepaalde actie noodig geacht wordt, is men van oordeel, dat deze slechts kan worden ondernomen, wanneer er over eenstemming heerscht tusschen alle bui- tenlandsche mogendheden, die vitale be langen in China hebben. Het magere succes van de Brusselsche conferentie heeft intusschen aan het licht gebracht, hoe moeilijk het is een dergelijke overeenstemming tot stand te brengem. Hirota biedt ten deele verontschul digingen aan. Hirota, de Japansehe minister van bui- tenlandsche zaken, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Sir Robert Craigie, den Britschen ambassadeur en namens de Japansehe regeering zijn diepen spijt be tuigd over het incident met de Lady Bird, dat zich gisteren in Woehoe heeft afge speeld. De Fransche pers over de incidenten. Ten aanzien van de internationale inci denten in het Verre Oosten schrijft de Kerillia in de Epoque, dat men op het oogenblik ziet de vernietiging van de posi tie, welke de blanke beschaving ten koste van geweldige offers in het Verre Oosten heeft opgebouwd. Het is een ongehoorde paradox dat Duitschland, dat eens de eerste was om bij monde van Wilhelm II de nood zakelijkheid van een Europeesche samen werking tegen het gele gevaar te bepleiten, dat Duitschland, welks geheele politiek is gegrondvest op de rassenleer, Japan op het oogenblik steunt, hierin bijgestaan door Italië, de bakermat van de Europeesche beschaving. Gerard schrijft in de Republique nieuws gierig te zyn naar de maatregelen, welke het Foreign Office zal nemen. Minister Eden was gisteren in zyn verklaring zeer terughoudend. Het is waarschijnlijk dat de Britsche regeering zal aandringen op een gemeenschappelijk optreden van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. Waarschijnlijk zal hij te Parijs goed ont vangen worden, doch te Washington? De afwezigheid van een reactie in de Ver. Staten is in deze niet het minst verontrus tend. La Rochassière schrijft in de Petit Jour nal, dat de gevolgen van het incident in de eerste plaats afhankelijk zijn van de reactie van de openbare meening. Er is geen staatshoofd, dat meer gevoelig is voor een volksbeweging dan Roosevelt en er is niets, wat de Amerikaansche gevoeligheid meer kan kwetsen dan een Japanschen aanval. Dit heeft men te Tokio zoo goed gevoeld, dat men niet heeft gewacht met het aanbie den van een overstelpend aantal veront schuldigingen. In de Humanité verklaart Peri, dat door den aanval van gisteren zich een nieuw vraagstuk heeft voorgedaan. Dit vraagstuk treft niet alleen de Ver. Staten of Engeland, doch alle groote vlootmogendheden, die belang hebben by den vrede. Tot nu toe hielden zij zich afzijdig, voortgaan hiermede zou een soort zelfmoord zyn. De Civet uit in de Ordre de meening, dat indien de groote mogendheden zich niet willen beperken tot de politiek van het van dag tot dag leven en indien zij zich in de toekomst willen handhaven, dan moeten zij nu krachtig optreden. Optreden van de mogendheden. Westersche De diplomatieke redacteur van de „Daily Express" bericht, dat de Britsche regeering bereid zou zijn tot krachtig optreden in het Verre Oosten, ingeval zy zeker was van de medewerking /an Frankrijk en de Ver. Staten. Volgens den medewerker van het blad zou o.a. een gemeenschappelijke vloot- demonstratie in de Chineesche Zee op het programma staan. De minister-president zou dit in de vergadering van het kabinet hebben aangeraden, voor het geval de me dewerking van de Ver. Staten verkregen zou worden. Gisteren tegen het vallen van den avond werd bekend gemaakt, dat Nanking toen geheel bezet was met Japansehe troepen. Aan deze bezetting ging een bom bardement vooraf, waarin de Japan sehe marine een groote rol speelde. Het was dan ool" voornamelijk aan de marine te danken, dat Nanking zich moest overgeven, want de Chineezen verdedigden de stad met een groote verbitterdheid. In een Japansch communiqué wordt medegedeeld, dat ongeveer 2500 krijgsge vangenen gemaakt zy-H buiten de muren van Nanking, terwijl het Chineesche gar nizoen te Tsjinkiang, gioot 20.006 man, dat zich terugtrok op Nanking, geleidelijk verminderd was tot 3000 man, die vernie tigd werden toen zy verschenen naby de achterhoede van de Japansehe troepen, die Nanking belegerden. Vorming eener „voorloopige regeering." Spoedig na den val van Nanking zou men hedenmorgen om 10 uur te Peiping overgaan tot de vorming van een „voorloopige regeerintg der repu bliek China". Aan deze vorming eener regeering wordt deelgenomen door twee voormalige presidenten der Chineesche republiek, drie oud premiers, vijf oud-ministers van financiën en vier oud-ministers van staat, die allen verantwoordelijke functies zullen bekleeden. Deze voorloopige regeering zal onder verdeeld worden in drie commissies, een wetgevende, een uitvoerende en een rech terlijke. De wetgevende commissie zal onder leiding staan van dr. Tang Erho, voormalig minister van binnenlandsche zaken en financiën. Hij zal tot taak hebben het leidende beginsel der regeering te formuleeren. Voorts zullen in deze commissie zitting nemen Wang Ko Min, Tsji Tsje Joean, Tsjoe Sjen, Wan Gi Tang, Toeng, Kang, Tsjang Tsjau Tsoeng en Kau Ling Wei. De uitvoerende commissie zal onder leiding staan van Wang Ko Min, voormalig diplo maat en minister van financiën en gouver neur van de Bank van China, die toezicht zal uitoefenen op de uitvoering van het regeeringsprogram, dat door den uitvoe renden Joean zal worden geformuleeerd. De rechterlijke commissie zal voorgeze ten worden door Toeng Kang, den vroe- geren president van het Hof van cassatie en minister van Justitie. De Asahi Sjimboen noemt verder de na men van de twee vroegere presidenten Tsau Koen en Soe Sji Tsjang, die even eens belangrijke functies in de voorloo pige regeering zouden bekleeden, tesamen met Woe Pai Foe. De voorloopige regeering zal een mani- fesit uitgeven waarin de Nanking-regee- ring gehekeld zal worden wegens slecht bestuur. Het totalitaire staatssysteem zal ernstig afgekeurd worden en tevens zal te kennen worden gegeven, dat de voorloo pige regeering alle verdragen eerbiedigen zal, die gesloten zijn tusschen die buiten- landsche mogendheden, welke vriend schappelijke betrekkingen met China handhaven. Tevens zal het manifest de noodzakelijkheid in het licht stellen om 't Chineesche volk te rehabiliteeren. De voorloopige regeering zal de communis ten uitroeien, doch de diensten van die leden van de Kwo-min-tang aanvaarden, die begrijpen, dat het leidende beginsel van de voorloopige regeering hecht geves tigd is. Tenslotte omvat het platform van de voorloopige regeering samenwerking met Japan en Mantsjoekwo, onderdruk king van het communisme, economische en industrieele ontwikkeling, herstel van de boerendorpen en versnelling van de autonomie. DE AVONTUREN VAN EEN BAKKER IN DUITSCHLAND. Beschuldigd van hoogverraad. Voor het gerechtshof te Salzburg heeft, onder beschuldiging van hoog verraad, een bakker terechtgestaan, die bij deze gelegenheid verslag heeft uit gebracht van zijn avonturen. Deze bak ker, Maximilian Reiter geheeten, is in 1933 uit Oostenrijk naar Duitschland gevlucht en in Augustus LL weer uit het derde rijk uitgeweken, waarna hij in Oostenrijk werd aangehouden. In 1933 is hy, als nationaal-socialist, uit den vrywilligen arbeidsdienst in Oostenrijk weggeloopen en heeft zich gemeld bij het Oostenrijksche legioen in Duitschland. Na in Juni 1934 deelgenomen te hebben aan de „zuivering" waarbij Röhm en zijn aanhan gers vermoord werden, werd hij met verlof gezonden, maar moest reeds spoedig weer aantreden ter onderdrukking van wanorde lijkheden in de gelederen der nationaal-so- cialisten. In dien tijd werden voor het Oos- tenryksch legioen dikwijls lezingen gehou den over Oostenrijk, volgens Reiter ter voorbereiding van den Juli-putsch. Na het mislukken van dezen putsch werd Reiter overgeplaatst naar de „zwarte garde", waarbij hy dienst moest doen in concentra tie-kampen, wat hij echter weigerde, aan gezien hij niet lijdelijk kon toezien bij de wreedheden, die daar dagelijks bedreven werden. Tengevolge van zijn weigering werd hij daarop naar een strafkamp gezon den, waaruit hij echter dank zij invloedrijke vrienden spoedig weg kon komen. Tenslotte verkreeg hij de Duitsche burgerrechten, en zou juist in aanmerking komen voor den dienstplicht, toen hij besloot naar huis te rug te gaan. Hij wist uit te wijken naar Tsje- choslowakije, vanwaar hij doorreisde naar Oostenrijk. Tegenover den rechter verklaarde hij grooten spyt te hebben ooit zich te heb ben laten leiden door een opruier. Reiter werd veroordeeld tot een jaar kerkerstraf. A

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1