Agenda GRATIS Weec&ecicht KIJKEN isKOOPENbuCLOECK Obucqtcliike. 15 DECEMBER ALKMAARSCHE COURANT 2.- p. kwartaal. Fr. p. p. f 2.50. Het militaire vliegveld. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Aspirin Zij, die zich tegen 1 Januari per 3 maanden op de abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. Een vijftiental polderbesturen in en rond om Egmondbinnen gelegen, hadden in verband met de aanleg van het militaire vliegveld te Bergen en de daarmede ver bandhoudende verlaging van het waterpeil zoowel aan de Tweede Kamer der Staten' Generaal, als aan den minister van defensie telegrammen verzonden, houdende het ver zoek om met de belangen der polderbestu ren rekening te houden. Vele polderbesturen ontvingen heden van den minister van defensie onderstaand be richt: „Hierbij heb ik de eer u de ontvangst te bevestigen van uw telegram naar aan leiding van den aanleg van een militair luchtvaartterrein nabij Bergen (N.H.). Ik laat dit buiten verdere behandeling, aangezien het uitgesloten is, dat die aanleg de belangen van het waterschap zal kunnen schaden". Zooals wij reeds eerder mededeelden had het comité van actie tegen den aanleg van het vliegveld, op grond van het rapport van de Ned. Heidemaatschappij, er bij de polder besturen op aangedrongen, met het oog op de bemaling, bezwaar tegen het maken van het vliegveld in te dienen. Hoewel de voor zitter van een te Rinnegom gehouden ver gadering van polderbesturen als zijn mee ning te kennen had gegeven, dat ook hij geen gevaar vreesde, besloot men toch maar om zich telegrafisch tot den minister te wenden, omdat men later geen bezwaar meer kan indienen. Wij hebben aan de hand van artikelen van prof. Visser en den heer Broersma aange toond, dat het rapport van de Ned. Heide maatschappij niets meer was dan een tech nische blunder. Bij de behandeling van de begrooting van Defensie hebben de Kamerleden Schilthuis, mr. Wendelaar, Thijsen, Groen en Wijnkoop de in Bergen aangevoerde bezwaren in de Kamer naar voren gebracht en ook op het rapport van de Heidemaatschappij gewezen. In zijn beantwoording, waarin de minister toezegde dat er zoo weinig mogelijk boven het dorp zal worden gevlogen en overigens het mogelijke zal worden gedaan om de rust te bevorderen, terwijl hij ook op de voor- deelen, aan een vliegveld verbonden voor den middenstand, wees en belichtte, dat de werkloosheid er door wordt verminderd, noemde de minister de door prof. Visser op het rapport van de Heidemaatschappij ge oefende critiek niet minder dan vernieti gend. De minister was dermate afdoende in zijn beantwoording, dat geen der leden die te gen het vliegveld hadden geopponeerd in tweede instantie meer met een woord kikte van hun zienswijze. Ook zij stemden, inte gendeel, voor de Defensie-begrooting. De aanleg van het vliegveld is dus thans nu ook door den begrootingswetgever goed gekeurd en de denkbeeldige bezwaren van de polderbesturen zijn door den minister ter zijde geschoven. De aanleg van het vliegveld staat dus thans onafwendbaar vast. Bergen zal o.i. dus goed doen om thans met Defensie in verbinding te treden, om de aan den aanleg verbonden voordeelen voor Bergen te be houden, door te trachten gedaan te krijgen, dat in het bestek een bepaling wordt opge nomen over het percentage werklieden uit Bergen, dat bij den aanleg te werk moet worden gesteld. Voor den middenstand is het voorts van het hoogste belang, dat de hoofdtoegangsweg aan den kant van Bergen en niet aan den Hoeverweg komt. Het be lang van Bergen vordert ook het dagbezoek aan het vliegveld naar Bergen te trekken en dit is te bereiken door vervroegde uit voering van den op het uitbreidingsplan ge plaatsten weg. Wij willen hierover voorloo- pig niets meer zeggen, doch dringen er in het belang van Bergen by den raad op aan om over beide zaken met Defensie in over leg te treden, voor het te laat is. POGING TOT ONTSNAPPING. Op tijd weer gegrepen. Vanmorgen te ruim half tien poogde de arrestant V. uit Alkmaar, die van het ge rechtshof aan de Prinsengracht te Am sterdam door twee rijksveldwachters zou worden overgebracht naar het kantonge recht, te vluchten. Hij liep met zijn be wakers op den hoek van het Leidsche plein en de Leidsche straat, toen hij het oogenblik tot ontsnappen gunstig achtte. De man, een oude bekende van de politie rukte zich los en vluchtte achter den stadsschouwburg langs naar de Marnix- straat, achtervolgd door zijn bewakers. Ook het publiek nam aan de achtervol ging deel. Een der rijksveldwachters los te een schot. De man poogde een pakhuis binnen te gaan, waar hij echter gegrepen werd. Geboeid werd hij vervolgens naar het huis van bewaring overgebracht. Nader wordt nog gemeld: De man is ongeveer dertig jaar. Hij was gedetineerd in de strafgevangenis te Alkmaar, waar hij een straf van eenige maanden wegens een zedenmisdrijf uit zit. Vanmorgen was hij met den trein uit Alkmaar gekomen, begeleid door twoe rijksveldwachters, om voor het kantonge recht te Amsterdam terecht te staan voor een overtreding. Aan het station was hij afgehaald door een celwagen en overge bracht naar het paleis van justitie aan de Prinsengracht. Vanuit de garage van het paleis van justitie werd hij te voet over gebracht naar het kantongerecht. Links en rechts liepen de Alkmaarsche rijksveld wachters, enkele meters achter hem volg den twee te Amsterdam gestationneerde rijksveldwachters. Op het Leidscheplein gekomen, staken de Alkmaarsche veld wachters niet schuin over naar het kleine Gartmansplamtsoen, doch liepen recht door. De verdachte vond toen blijkbaar den tijd gekomen om er vandoor te gaan. Al schreeuwende rukte hij zich los en rende langs den zijkant van den schouw burg. De Amsterdamsche veldwachters, die zagen wat er aan de hand was, poogden hem via de Korte Leidschestraat in te sluiten, doch de man, die in dit gedeelte van Amsterdam blijkbaar uitstekend den weg kent, was echter den schouwburg langs gerend, zoodat hij in de Marni::- straat terecht kwam. Van alle kanten schoten voorbijgangers en agenten toe. De vluchteling liet zich echter niet ontmoedi gen en spurtte de Marnixstraat in, waar hij zijn toevlucht zocht in een pakhuis, waar hy al eens eerder geweest was, zoo dat hij, gebruik makende van de plaatse lijke situatie, hoopte, zich daar te kunnen verschuilen. De Alkmaarsche rijksveld wachters echter wisten hem te grijpen en onmiddellijk te boeien. Honderden menschen hadden zich in tusschen voor het pakhuis verzameld, zoo dat de politie ruim baan moest maken voor het vervoer van den arrestant naar het kantongerecht, waar hij eenigen tijd later terecht stond. TWEE SCHEPEN AAN DEN GROND. Vannacht tusschen half vijf en vijf uur zijn twee schepen op het z.g.n. Middeldijkje voor de Hoornsche haven geloopen. Het eene schip, de „Koophandel I", kapt tein K. Hartkamp, van de scheepvaartmaat schappij van de Boon te Amsterdam, had water op de vuren gekregen en probeerde de haven binnen te loopen. Door de hooge zeeën en den feilen zuiderstorm liep het schip uit het roer op den steenen dam, waar het lek sloeg. Gevaar was niet aanwezig, daar de boot zich in den grond vastwerkte. Even later voer een zwart gevaarte rake lings aan de „Koophandel I" voorbij, om ook op den strekdam te geraken. Dit bleek een leege zandbak van de Amsterdamsche Bal- lastmaatschappij te zijn. Twee mannen be vonden zich aan boord. De zandbak kwam met groote vaart op de pier, zoodat er en kele flinke gat^n in sloegen en de bak water maakte, waardoor hij eveneens aan den grond zat. De Hoornsche visschers, de gebroeders Last, begaven zich op de hulpsignalen on middellijk met hun motorschuit naar de plaats des onheils. Daar beide vaartuigen vastzaten en de storm inmiddels luwde, was geen direct levensgevaar aanwezig. Van de zandbak werd het beddegoed en één man mee naar de haven genomen. Later zijn de kapitein en de schipper van de „Koophan del I" van boord gehaald, om zich met hun reedery in verbinding te stellen. Op het oogenblik bevinden zich nog twee menschen op het schip. LIJK AANGESPOELD. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is aan het strand te Egmond aan Zee 2 K.M. ten noor den van Egmond een lijk aangespoeld. Het betreft hier vermoedelijk het lijk van Pieter Pronk, opvarende van den motorlogger Geertruida Jacoba Sch. 37, die in den mor gen van 14 November j.L 2 mijlen buiten IJmuiden over boord geslagen en verdron ken is. Deze was lang 1.70 M. Dit klopt. Ook de kleeding kwam overeen: leeren broek, blauwe kousen, zwarte trui en gele klom pen, welke nog aan zijn voeten waren be vestigd. Zijn gezicht was geheel verminkt. In den loop van den dag zal de familie over komen om het slachtoffer te herkennen. DE LAATSTE UREN. Fier en frank staat hij nog, zijn kruin verheffende boven de huizen, zijn roem ver kondigende van volhardende taaiheid en en- schendbaarheid. Nog speelt de wind door zijn vele armen, die gratieus op en neer wiegen en een zacht ruischen klinkt op uit de slanke gestalte. Maar het is, of' het ruischen niet oprecht meer is, of de zang een zwanezang gewor den is. Het is alsof een zacht, maar droef snikken het naderende einde wil aankondi gen Straks immers zal hij voorgoed verdwenen zijn en een leege plaats zal er overblijven. Tallooze jaren heeft hij bloot gestaan aan ontelbare aanvallen van de natuurelemen ten en van den mensch. Hij was een vriend van velen en tegelijk een vijand van ande ren. Al kon hij dat niet helpen, al was dat niet zijn schuld. En nu nadert het einde. De strijd, die zoo ongelijk was, heeft hij verloren, maar met eere. Hij is gereed om te sterven en hy zal sterven. En als hij in zijn stervensuur zal kunnen spreken, dat zal hij een zacht, maar duidelijk verstaanbaar „multatuli": ik heb veel geledenlaten hooren. Het is een somber verhaal, dat wij hier doen. Hoe kan het anders, waar wij hier de laatste uren van den meest besproken boom moeten beschrijven? De lindeboom op de Lindengracht! Vanmiddag is de doodsstrijd begonnen. Onbewogen hebben mannen touwen om zijn takken geslingerd en zonder weemoed, zon der eenige zwakte den boom van zijn schoonheid ontdaan. Tak na tak viel naar beneden, steeds meer werd de linde van zijn schoonheid beroofd. En een uur na den aanvang van den laat- sten aanval heeft hij het onderspit gedolven: beroofd van al zijn gratieuse schoonheid bleef er slechts een ruwe stam over, ont sierd door wreed afgeknapte takken. Toen gaf hij zich over. En de zwanen in de gracht hoordm nog juist zijn zwanezang en pinkten een traan weg uit de oogen. Nóg staat de stam overeind, maar morgen, als de nieuwe dag gekomen is, zal ook deze vallen. Dan zal de dood gekomen zyn. Morgen... In de kunstzaal van den heer Boender maker te Bergen, tot 19 Dec. dagelijks ten toonstelling van schilderyen. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De goede aarde (rom.-reaL), hoofdrollen Paul Muni en Luise Rainer. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ben Hur (rom.-hist.); hoofdrol Ramon Novarro. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, ma'.mee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag hoofdnummer Betoovering om La Bohème (rom.); hoofdrollen Jan Kie- pura, Paul Kemp, Martha Eggerth en Theo Lingen. Toegang Loven 14 jaar. '■'dag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het meisje van buiten (rom.); hoofdrollen Janet Gaynor en Robert Taylor. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 15 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, wintersportfilm voor de N.R.V. is een •9ayti<-prodact. Oranjebanden •Sayct «.kruis waarborgen de werkzaam- held en onschadelijkheid Maar vandaag konden honderden voorbij gangers en tientallen bewoners van de Lindengracht nog een laatsten groet brengen aan den lindeboom. Zij hebben dat gedaan, elk op zijn eigene manier. En spoedig zal de oude boom slechts in een vage herinnering voortleven bij enkele Alkmaarders, die misschien nog een enkelen keer zullen mompelen: Helaas! Gelukkig! KANO GEVONDEN. Bij de politie alhier zijn inlichtingen te bekomen over een rood-bruine kano, welke drijvende is gevonden in het Noordhol- landsch Kanaal. FEESTPLANNEN. De Oudegracht-bewoners van Ritsevoort tot Hofstraat hielden gisterenavond op ver zoek van het Oudegracht-comité en de werk-commissie daarvan een geanimeerde vergadering in café St. Willibrordus aldaar. Met het oog op de beterschap van Z. K. H. prins Bernhard werd tot een plan besloten op den geboortedag van de(n) Oranjetelg, dat voor Alkmaar een „unicum" zal zijn. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gisteravond werd in het gebouw der Leeszaal onder leiding van mr. de Groot de algemeene ledenvergadering van de Open bare Leeszaal en Boekerij gehouden. Na behandeling van de ingekomen stuk ken had de verkiezing van drie bestuursle den plaats. Aan de beurt van periodieke af treding waren mevr. R. Prins-Vlessing, mej. H. W. M. de Waal en de heer Tj. N. Adema, die allen met op één na algemeene stem men herkozen werden. De gewijzigde begrooting 1938 werd vast gesteld tot een bedrag van 12.791.40 in ontvangsten en uitgaven met een subsidie bedrag van 3230 van de gemeente. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren G. Louwaars en W. van der Pol. Besloten werd op ruimer schaal propa ganda voor het lidmaatschap te maken. In de vooraf gehouden bestuursvergade ring heeft de voorzitter met waardeering herdacht wat de heer N. J. M. Dresch, die voor de gemeente in het bestuur zitting had, in den loop der jaren als bestuurslid voor de vereeniging gedaan heeft. Zijn deskun dige adviezen zijn altijd ten zeerste op prijs gesteld. VERPACHTING MUZIEKPARK. Door B. en W. werd hedenmiddag ten stadhuize in het openbaar verpachting gehouden van het stedelijk muziekpark voor den tijd van 3 jaren, ingaande 1 Febr. a.s. De tegenwoordige pachter, de heer L. van der Harst, had ingeschreven voor 800 per jaar. Een inschrijving tot eenzelfde bedrag kwam binnen van den heer J. Stornebrink alhier. Heel anders luidde het biljet van den heer J. Roos te Oostknollendam (gem. Wormer). Deze wenscht van de gemeente per jaar te on t v a n g en 700 en stelt verder als voorwaarde, dat het bij het muziekpark behoorende gebouw wordt verbouwd in overleg met hem! Geen wonder, dat na voorlezing van dit biljet eventjes gelachen werd. De gunning zal nader worden bekend gemaakt. AANBESTEDING TE LIMMEN. Hedenmorgen werd door B. en W. van Limmen aanbesteed het bouwen van een twee-klassige Openbare lagere school onder architectuur van den heer D. Saai te Alk maar. Ingekomen waren 53 biljetten. De hoogste inschrijver voor den bouw was C. v. Leer te Lippenhuizen voor 16920, de laag ste gebr. Schram te Beverwijk voor 10.458. Voor het schilderwerk hoogste Tervoort en Holt te Beverwijk voor 1080, de laagste J. Vreeker te Alkmaar voor 414. De gunning is in beraad gehouden. VOLKSZANG-AVOND. Gisteravond werd ir de heerlijk ver warmde zaal van den schouwburg „Har monie" de derde zangavond van dit seizien gehouden. De opkomst was ditmaal nu niet direct bevredigend, hetgeen wij wel op rekening zullen moeten schrijven van het gure weer. De jor.'g van harten en trouwe volkszan gers waren echter aanwezig en er is door hen met veel enthousiasme gezongen. De leider Sixma heeft zijn schare op de hem eigen prettige wijze de liederen ge leerd en de samenzang geleid. Vooral het nieuwe volkszang-lied „Zin gen is gezond" van Stenz werd reeds spoedig uit volle borst gezongen. Mevr. Ohlen was daarbij als steeds de onmisbare accompagnatrice. Het dameskoor „Half Vijf", getooid met insignes voorstellende een klokje met als tijd aangevende half-vijf, besteeg een paar maal het podium. Dit koortje is, zoo als wij het eens zouden willen uitdrukken, van alle markten thuis. Het is ons bekend, dat het, onder de bekwame 'leiding van den heer Corn. Jonker, kunstvolle zang en dans-nummers kan uitvoeren. Gister avond is het ons gebleken, dat het koortje zich in iedere omgeving kan aanpassen, getuige de door hen gezongen eenvoudige volksliederen, die bijzonder groote waarde kregen door de wijze waarop ze werden uitgevoerd met pianobegeleiding van den dirigent. De standvastige tinnen soldaat b.v. leefde door de keurige vertolking. Wij willen hierbij niet onvermeld laten de aardige attentie van deze dames door alle aanwezigen de gedrukte tekst van deze cantate van H. van Tusschenbroeck gratis aan te bieden. Het was dan ook met groote instemming van de aanwezigen, dat de voorzitter, de heer van Burken, „Half Vijf" met zijn dirigent hartelijk dank zegde voor het ge- bodene. Met een woord van opwekking tot de aanwez:gen om vooral groote propaganda voor den Volkszang te maken, sloot de voorzitter te ruim kwart over tien dezen gezelligen avond. daarmee had hy direct de zaal te pakke^ Die goede stemming bleef; de goed gevuld' zaal was dankbaar en beloonde de artist»6 telkens weer met een daverend apnlai.f Er zat een flink tempo in, de verschillend nummers volgden zonder pauze achter-®]6 kaar en altijd was de inhoud prettig meest aan den vroolijken kant. Opge^nw werden verschillende refreintjes mee», zongen, vooral van „de liefde en het kippigë haantje", waarbij Tommy Bouwman öch ontpopte als dirigent. Een aardige attentie voor de organisato ren was, dat door Daan Pool een gedichtje werd gedeclameerd, waarin hy de actie der Laatwinkeliers roemde. Het muzikale gedeelte van den avond werd op uitstekende wijze verzorgd door een strijkje onder leiding van den heer van Twuijver. Inderdaad, deze eerste avond voor vol wassenen is een succes geweest en stellig zullen zij nog weieens weer voor een der- gelijken avond bijeen willen komen. In de Kerstvacantie zal een middag ge geven worden voor de kinderen. Wij zullen nog niet verklappen op welke wijze zij zul- len worden bezig gehouden, maar wel mo gen wij nu reeds zeggen, dat er volop zal worden genoten. DAAN POOL VOOR DE A. V. L. A. V. L. Deze drie hoofdletters hebben zoo langzamerhand een groote bekendheid gekregen in onze stad. Op tal van raambil jetten hebben wij ze zien prijken en thans weet welhaast ieder, dat zij de afkorting zijn van den naam eener vereeniging: Attrac tie Vereeniging Laatwinkeliers. Of het noo- dig was, dat zij opgericht werd, kunnen wij niet beoordeelen, omdat wij niet kunnen nagaan of naast de andere winkeliers(mid- denstands) vereenigingen nog behoefte was aan een organisatie, welke uitsluitend be oogt het nastreven van de belangen van winkeliers in een bepaalde straat. Maar in elk geval: zij bestaat en naar de voor zitter, de heer J. v. d. Poll, gisteravond op een gezelligen avond vanwege de A. V. L. meedeelde, heeft zij flinke successen kunnen boeken in haar pogen, om het koopen bij de winkeliers aan de Laat aan te moedigen Hij vond het alleen maar jammer, dat er van de zijde van enkele zakenlieden te genwerking wordt ondervonden. De aangesloten winkeliers gaven voor elk in hun zaak besteed kwartje den kooper een bon, welke daar werd nadrukkelijk op gewezen uitsluitend door den winke lier wordt betaald. Een bepaald aantal van deze bons geeft recht op toegang tot een door de A. V. L. georganiseerde gezel lige bijeenkomst. Tot dusver waren het steeds de kinderen, die er van profiteerden gisteravond werd den volwassenen een feestavond aangebo den. Of die geslaagd is? Ja, zonder eenig voorbehoud kunnen wij dit zeggen. Het waren de bekende humoristen Daan Pool en Tommy Bouwman, die de verzorging van den avond op zich hadden genomen en zij zijn daarin niet te kort geschoten. Na een korte inleiding van het programma (geen politiek noch godsdienst of het eenigszins bespottelijk maken van be paalde figuren) gaf eerstgenoemde een geestig liedje „Was het maar waar", en Krachtige tot matige zuidelijke tot weste lijke of noordwestelijke wind; zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen; kans op regen- of natte sneeuwbuien; temperatuur om het vriespunt des nachts; overdag wei nig verandering in temperatuur. Regen of natte sneeuw. In de luchtdrukverdeeling kwam betrek kelijk weinig verandering. De hooge druk in het noordoosten trok zich nog iets terug, die in het noordwesten nam in beteekenis toe. De depressie over de Britsche eilanden werd dieper en verplaatste zich iets oost waarts, de laagste barometerstand meldde hedenmorgen Holyhead met 733,3 m.m., de hoogste werd gevonden te IJsland met 761,8 m.m. te Isafjord. Vrijwel het geheele waar nemingsgebied verkeert onder invloed van de depressie. In de oostelijke helft waaien zuidelijke, in de westelijke helft noordelijke winden. De lucht is zwaar bewolkt tot be trokken met in Frankrijk en op de Britsche eilanden regenbuien. De hooge Alpentoppen zijn door wolken omgeven met sneeuw en matige winden, de temperatuur is er 10 14 graden onder nul. De vorst trok tut Frankrijk geheel terug. Overigens kwam de temperatuurverdeeling niet heel veel verandering. Voor onze omgeving wordt aanvanke lijk afnemende en tot westelijke of noordwestelijke ruimende wind ver wacht met kans op natte sneeuwbuien- Des nachts bestaat de kans, dat de tem peratuur plaatselijk onder het vriespunt daalt, overdag wordt weinig verande ring in temperatuur verwacht. LICHT OP! V Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuig gen en andere voertuigen van 16.17 uur to 7.32 uur licht op. I ALKMAAR. GEBOREN: Johann Heinrich Maria, z. van Heinrich Maria Kollmer en Everarda tha Antonia van Latum. OVERLEDEN: Cornelis Breed, gehuwd met J0*1 le Febre, 70 jaar. Jacobus Dekker, dagen. Johannes Cornelis ®ta vja- gehuwd met Elisabeth Johanna Man* verweyden, 65 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2