t Waar het recht zijn loop heeft ERGERLIJK GEVAL VAN AFPERSING. JhixtioflCQQCCUHIHQ ^Binnenland Heuilietm 'T OOG Alhmaarsche Politierechter Bloembollen-diefstallen worden berecht. EEN „DRAMA IN LEER". Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. VAN TWEEDE BLAD (Zitting van Maandag 13 December.) Ruzie om een seringenboom. Niet minder dan 17 strafzaken had de po litierechter mr. Lede'boer gistermiddag te berechten; het was weer de bonte Maandag- middagstroom van „misdadigers in den dop", welke voor den rechter paradeerde. Daar waren de welhaast traditioneele be- leedigingszaakjes, de al evenzeer bekende kleine diefstallen en wat verder ter tafel kwam. Wij doen hieruit een greep en begin nen met Jacob G. uit Winkel, die met zijn buurman Hoek naar ter terechtzitting bleek lang geen prettige verstandhouding had. Immers, op 20 Juli was verdachte G. den tuin van Hoek binnengewandeld met een groot snoeimes en zonder veel omhaal had hij eenige takken van den seringenboom, welke op het erf van Hoek stond en waar mee verdachte niets te maken had, afge knipt, om de eenvoudige reden, dat ze hem bar hinderden. Dit nu had Hoek aangegeven en zoo had de rechter te beslissen wat er nu verder gebeuren moest. Er was ook nog sprake van het afsnoeien van een heg, maar het kwam al spoedig vast te staan, dat daar over geen twistgesprek behoefde op touw gezet te worden, wnt dit was volkomen rechtmatig geschied. Bleef dus over te be wijzen, dat G. met 't snoeien van den serin genboom iets gedaan had, dat strafbaar was. Het viel niet mee, want verdachte gaf een omstandig verhaal, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de boom ook nog gedeeltelijk op zijn erf stond, doch na een langdurig ver hoor achtte de rechter het toch bewezen, dat G. zich niet op het erf van H. had mo gen ophouden. De eisch luidde 8 gulden of 4 dagen, het vonnis 6 gulden of 3 dagen. Wat de heg betrof, daarvoor vroeg de offi cier vrijspraak, hetgeen de rechter bekrach tigde. De leuze „Eet meer fruit" al te letterlijk opgevat. Van ernstiger aard was ongetwijfeld het volgend te behandelen delict. Hier stond B. uit Grootebroek terecht terzake, dat hij in het najaar van '36 en '37 niet alleen vele peren en druiven van Keus en Kooyman had gestolen, doch zich bovendien vergre pen had aan 175 K.G. aardappelen. Ver dachte zei wel, dat hy de verleiding niet had kunen weerstaan en zich wat al te let terlijk had gehouden aan de leuze „Eet meer fruit", maar in het reclasseeringsrap- port stond onomwonden, dat verdachte moeilijk het mijn en dijn uit elkaar kon houden en tevens bekend stond als een wrang en onsociaal mensch. Misschien had den de peren hem in den loop der jaren zoo wrang gemaakt, een feit was, dat hij aller minst gunstig bekend stond en de officier dacht er dan ook niet aan om hem met een geldboete op te knappen. Niet minder dan een maand eischte Zijne Edelachtbare en de politierechter deed er 14 dagen af, doch achtte het toch raadzaam verdachte voor 14 dagen achter slot en grendel te zetten. En aldus geschiedde!! Zijn neef bestolen. In den zomer van '37 had de reeds bejaar de E. uit Alkmaar zijn neef bestolen van een groote hoeveelheid tulpenbollen en dit was voor neeflief aanleiding geweest dit zaakje via den rechter tot oplossing te brengen. Die er dan ook altijd wel een weet te vin den! Dat verdachte het in dezen moeilijken tijd niet had kunnen bolwerken, gaf hem zeker nog niet het recht nu maar bollen te gaan stelen en dat uit het strafregister bleek, dat verdachte reeds driemaal was ver oordeeld wegens dronkenschap, maakte het er voor hem niet beter op. Trouwens, van al de kinderen, die verdachte had en dat waren er niet minder den tien, was niet één bereid vader te helpen en er zou dus wel meer aan hem zijn dan niets. De hou ding ter terechtzitting vond de officier verre van sympathiek en de eisch luidde een maand gevangenisstraf, waarvan de politie rechter 14 dagen maakte. O.i. heeft ver dachte dit te wijten aan eigen schuld, en fin, hij heeft twee weken den tijd erover na te denken. Mannen in leer. Vervolgens waren we getuige van „een drama in leer". Want zoowel verdachte als een der getuigen verschenen voor den rech ter met lederen jekkers aan, hetgeen een sportief gezicht opleverde. Minder sportief was echter het feit, dat de chauffeur M. een geleende lederen jekker van Kaal had ver donkeremaand om op zoo'n manier een schuld te vereffenen. Getuige Kaal zou n.l. nog in het krijt staan bij verdachte wegens een autohuurschuld en op bovengeschetste wijze had men toen maar een eind aan de schuldvordering gemaakt. De vader van verdachte nam het uiteraard voor zijn zoon op, maar de Techter wees hem erop, dat hij beter deed te zien naar zijn eigen huisje, dat in brand stond, m.a.w. eens in te zien, dat de handeling van zijn zoon allerminst door den beugel kon. Temeer, daar bleek, dat verdachte dit feit gepleegd had in den tijd, dat hij in afwachting was op een arrest van het gerechtshof van Amsterdam voor een ander delict, waarvoor onvoorwaarde lijke gevangenisstraf gevraagd was. De offi cier vond het in dit geval noodig, dat er een fiksche geldboete geëischt werd en alhoewel verdachte in slechte financieele omstandig heden verkeerde, moest hij nu maar eens heel krom gaan liggen en zien, dat hij 30 gulden bijeen kreeg. De rechter achtte deze straf in overeenstemming met het gepleeg de feit en vonniste conform. De rollen omgedraaid. Een héél enkelen keer gebeurt het wei eens voor den rechter, dat de verdachte ge nadiglijk behandeld wordt en dat een der getuigen met een flinke schrobbeering naar huis kan vertrekken en zulk een geval deed zich gistermiddag voor. Wat was er n.l. in den zomer van dit jaar te Limmen gebeurd? Toen had verdachte Kr., die melk ventte bij Schol, elf bloembolletjes weggenomen, om dat hij zoo'n zin had in wat vroolijks voor de ramen van zijn huis. Dit nu is natuurlijk een strafbaar feit; als hij Schol gevraagd had: „Mag ik een paar bolletjes"?, dan zou men deze niet geweigerd hebben. De rechter vond bovendien in het dossier een verkeerd strafblad en zoo kon het gebeuren, dat ver dachte voor heel wat leelijks werd aange keken, waaraan hij part noch deel had. Toen deze laatste kwestie opgehelderd was, kwam bovendien uit, dat de arme melkventer niet minder dan 25 gulden schadevergoeding had moeten betalen voor iets, dat hoog-op 66 cent gekost zou hebben. Dat ging verwon derlijk veel op afpersing lijken en de rech ter sprak er dan ook schande over, dat men voor elf onnoozele bolletjes maar eventjes 25 gulden had gevraagd. Dat was een leelijke zet op het levens schaakbord, vond Zijne Edelachtbare en de officier was dit volkomen met hem eens. Voor deze kleine misdaad had verdachte op zijn bloote knieën moeten liggen en mis schien wel al zijn haren uit zijn hoofd ge trokken van berouw, maar het was toch meer dan schandaling, dat hij als arme venter een zoo exorbitant hoog bedrag had moeten dokken om het misschien nog in den doofpot te krijgen. Rekening houdend met de minderwaar dige mentaliteit van den getuige Schol eischte de officier slechts 4 gulden of twee dagen en de politierechter maakte hiervan zelfs vijftig cent boete of een dag hechtenis, nogmaals zijn ergenis uitsprekend over een dergelijke wijze van afpersing. Als verdachte nu getuige Schol ging aangeven voor chantage, zou dat waarachtig geen wonder zijn. Herrie om een haan. Op 13 September van dit jaar had Albert Th. uit Medemblik getracht een haan te dooden door het arme dier aan beide pooten vast te binden en hem daarna met forschen slag tegen een kachel te slingeren. Het dier, dat kennelijk veel pijn leed, was toen nog niet dood en ten einde raad had ver dachte naar een hamer gegrepen en het dier met hamerslag tot bloedens toe doodgeran seld. Wegens dierenmishandeling stond de dierenbeul terecht. Verdachte begon direct tegen den rechter van wa! te steken en te verzoeken hem wel clement te behandelen. „Ik ben toch een zuivere dierenvriend en ik kan wel duizend handteekeningen bij mekaar brengen van menschen, die dat kun nen bevestigen". De rechter wilde echter eens uitgemaakt zien, hoe nu precies die kachelpoot-behan- deling was gebeurd en daartoe werden twee getuigen gehoord. Een daarvan, mej. Wete ring, durfde in het bijzijn van verdachte haar verklaring voor de politie niet meer herhalen en ging een potje huilen. Met man en macht probeerde de rechter haar tot haar vroegere verklaring over te halen, maar zoolang Th. in haar nabijheid bleef, weiger de ze hardnekkig. Ten einde raad werd verdachte even weg geleid en toen vertelde de getuige rustig, hoe de dierenmishandeling had plaats gehad. De officier vond, dat verdachte weinig schuldbesef getoond had en achtte een ge vangenisstraf van drie weken op haar plaats. Verd.: Ach, Edelachtbare, een beetje ge nade als u blieft! Pol.rechter: Ben jij ook genadig geweest voor dien armen haan? Verd.: Ja, zeker, meneer, ik heb 'm toch zoo gauw mogelijk dood gemaakt PoLrechter: Je verdient eigenlijk een flinke straf, dan is het misschien voorgoed gedaan met die vreeselyke dierenmishande ling. De politierechter, van. wien wij weten, dat hij een waar dierenvriend is, streek tenslotte nog zijn hand over zijn hart en sprak als vonnis uit een boete van 25 gulden boete of 15 dagen en een voorwaardelijke gevange nisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar. Verd: Dank u wel, meneer, het valt me nog best mee. En zoo was het ook. Uitspraken van op 7 December behandelde zaken. Jan B. te Beets, verduistering van gelden ten nadeele van de Ned. hervormde ge meente te Beets, gepleegd in zijn functie van diaken. Eisch één jaar gevangenisstraf. Vonnis 6 maanden gevangenisstraf. Anne N., landarbeider te Hensbroek. Ver schillende diefstallen. Eisch 10 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Vonnis conform met j oplegging van bijzondere voorwaarden. Arie van L., landarbeider te Hensbroek. Diefstal. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Vonnis 3 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf. Woensdag 15 December. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Onze keuken, cau serie. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 The Lucky Birds, mmv. so list, gr.pl. en causerie (gr.pl.) 11.30 Causerie voor de werkloozen. 12. Orgelspel. 12.30 VARA-orkest. 1.15 —1.45 Gr.pl. 2.— Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.— Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.The Lucky Birds. (6.30 RVU.: Waar het om gaat. Het intern, politieke tafereel") 7.— Koorzang. (7.30 VPRO: Jezus Christus in onze dagen, causerie). 8.— Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Gr.pl. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Weensche mu ziek. 9.55 „Bouw mee, kameraad", causerie. 10.ANP-ber. 10.05 VARA-orkest. 11.Gr.pl. 11.15 De Ramblers. 11.4512.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Pianovoordr. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Kwintetconcert. 2. Gr.pl. 2.25 Voor jeugdige postzegel verzamelaars. 3.Zang en piano. 3.45 Orgelspel. 4.45 Felicitaties. 5.Voor de kinderen. 5.45 Gr.pl. 6.Land- en tuinbouwhalfuur. (6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart: Taalles en causerie over het binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 De Christen in de Weermacht, causerie. 7.45 Rep. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Avond van het Ned. Jongelings-Verbond. 9.45 Gr.pl. 10.ANP-ber. 10.05 Hol- landsch Kamermuziek-ensemble. 10.45 Gymnastiekles. 11.12. Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 L. Voselli's orkest. 12.35 Gr.pl. 1.05 BBC-Midland-orkest en solist. 2.05 H. Engleman's kwintet. 2.35 Het Glastonbury Town Silver orkest en soliste. 3.20 Gr.pl. 4.05 Paedagogische causerie. 4.20 Ves per. 5.10 Gr.pl. 5.20 Mantovani's orkest. 6.20 Ber. 6.40 Landbouw- causerie. 7.Het Turner Strijk kwartet. 7.50 Peter Yorke en zijn Band en solisten. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Ber. 9.40 BBC- Variété-orkest, BBC-Mannenkoor en solisten. 10.25 BBC-orkest en solist. 11.25 T. Kinsman en zyn Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gra- mofoonplaten). en Piano. Gra- RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 9.ir, en 10.50 Gr.pl. 12.20 Goldy-orkest en zangvoordracht. 3.05 Zang. 3 20 Pianovoordracht. 4.20 Populair concert. 5.20 Bailly-orkest. 6 50 7.20 Gr.pl. 8.50 Cello en 9.20 Gev. progr. 10.50—11.05" mofoonplaten. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Hage. stedt's orkest. 7.50 SA-orkest. 11 20 Orkest v. d. Luchtbeschermings dienst. 1.35 Om roepschramm el - ensemble. 4.— Omroeporkest. 6 30 H Hagestedt's dansorkest en solis ten. 8.20 Deutsche Jugend musü ziert, 'rijksuitz. 9.5011.20 Omroep- dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest' I.502.20 Gr.pl. 6.20 Omroeporkest 7.20 Zangvoordracht. 8.20 Omroept symphonie-orkest en solist. 9.50 Gr.pl. 10.30 Folkloristisch progr 10.50—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.26 Gr.pl. 12.30 Omroepsalonorkest en gr.pl. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. g Pianovoordr. 6.50 Brusselsch Instr. kwintet. 7.35 Gr.pl. 8.20 La grande duchesse de Gérolstein, operette. 10.30—10.35 en 10.50—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Gev. progr. 8.20 Deutsche Ju. gend musiziert, rijksuitz. 8.50 Gr.pl. en voordr. 9.20 Ber. 9.40 Quintette Instr. de Paris. 10.05 Weerbericht 10.2011.20 Barnabas von Geczy'j orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R, 9.209.40, Normandië 9.4010.35 Parijs R. 10.3511.05, Lond. Ree' II.05—11.50, Parijs R. 11.50—1205 Radio PTT Nord 12.05—12.20, Pai rijs Radio 12.2013.20, Brussel VL 13.20—13.35, Keulen 13.35—1120, Lond. Reg. 14.2017.20, Parijs R, 17.20—18.20, Lond. Reg. 18.20—19.20 Keulen 19.2020.20, Brussel Fr. 20.20—22.20, Parijs R. 22.20—23.05, Boedapest 23.0523.25, Luxem burg 23.25—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Droitwich 10.3518.40, Luxemburg 18.40 19.Droitwich 19.20.20, Lond. 20.20—21.20, Droitwich 21.2024. Lijn 5: Diversen. PAUL KIES STICHT EIGEN ORGANISATIE. Geen beroep op den partijraad. In de rosolutie, die in de huishoudelijke Zondagochtendzitting van het comité- Anema te Leeuwarden met zoo goed als algemeene stemmen is aangenomen, spra ken de aanwezigen als hun meening uit, dat de methoden en de politiek van de algemeene en van de gewestelijke party- leiding zoodanig zijn, dat het moeilijk wordt, te blijven gelooven in de mogelijk heid, dat de S.D.A.P., aldus geleid, haar grootsche taak zal kunnen vervullen. De resolutie ziet in de partijleiding een machtsconcentratie, die reorganisatie noo dig maakt; doch binnen de partij zou dit niet zijn te bereiken. Voorts spreekt deze resolutie uit, dat ware sociaal-democraten zich zullen moeten aaneensluiten naast de partij, in een vereeniging, die Troelstra's denken tot grondslag heeft. Het tweede deel der resolutie machtigt het comité-Anema, de vereeniging „Het Vrije Woord" te constituteeren met een gelijknamig orgaan en maatregelen te nemen om de uitgave van dat orgaan, een weekblad, mogelijk te maken. In de middagvergadering, die openbaar was, en waar nog een zeventig belangstel lenden, meest buitenstaanders, aanwezig waren, heeft de heer Kiès meegedeeld, dat de zeven geroyeerden niet in beroep zullen gaan bij den partijraad van de S.D.A.P. Het Volksblad levert hierop het vol gende commentaar: „Dit bericht maakt den toestand vol komen duidelijk: het is met de persoon lijke actie van den hee- Kiès nu dus zoover gekomen, dat een organisatie is opgericht naast en tegenover de S.D.A.P. De Partijraad van de S.D.A.P. had een com missie in het leven geroepen van onafhan kelijke mannen, die over het gebeurde een uitspraak zullen geven; de heer Kiès kon niet wachten, en zette zyn actie op zoo danige wijze voort, dat royement riet kon uitblijven. De partijwetten der S.D.A.P. boden hem en de anderen, die met hem geroyeerd moesten worden, de gelegen heid, in beroep te gaan bij den Partijraad. Ware het er hun om te doen geweest, werkelijk iets te bereiken binnen de soci aal-democratische arbeiderspartij zoo als in de jongste resolutie wordt beweerd dan zou men althans van dit recht ge bruik hebben gemaakt en een beslissing van den Partijraad op het beroep hebben afgewacht. Voor sociaal-democraten is in een orga nisatie „naast" de S.D.A.P. geen plaats. De Nederlandsche sociaal-democratie zal van dit oogenblik af den heer Kiès en wie hem volgen hebben te beschouwen en te behan delen als tegenstanders. Men gaat nota bene met een beroep op Troelstra de partij van Troelstra te lijf onder de ver heugde belangstelling van meersmuilende tegenstanders. De sociaal-democratie weet thans, wat haar te doen staat; zij heeft reeds vaak genoeg den strijd opgenomen, en gewonnen, tegen lieden, die haar geslo tenheid en strijdkracht bedreigden." MALVERSATIES TE KRIMPEN A. D. LEK. Nadat verleden weeek in verband met aan het licht gekomen malversaties ten gemeen tehuize van Krimpen a. d. Lek een crisis ambtenaar was gearresteerd, is gisteren de gemeente-secretaris aangehouden en naar Rotterdam overgebracht, zoo meldt het A.N.P. DE SITUATIE VAN DE „ALDABI" WORDT SLECHTER. Volgens een gisteravond bij de ree- dery van Nievelt Goudriaan te Rotter dam ontvangen draadloos bericht van den kapitein van het bij kaap Santa Martha op de rotsen geloopen s.s. Al- dabi heerscht er sinds Zondagavond een harde zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Er komen zware brekers over het schip- De boot stoot zwaar op de rotsen. De situatie van het schip wordt langzaam slechter. Door ALAN DARE 30) „Het zou geen zin hebben, zooiets te doen. Neen, ik wil blijven leven! Het leven is vol interessante dingen. Sterven bah, alleen dwazen sterven!" „Iedereen sterft tenslotte", antwoordde zij heftig. „En als uw beurt komt, beklaag ik u". „Medelijden is de eerste stap tot sym pathie. Wy komen blijkbaar op beter voet met elkaar", spotte hij. „Men kan soms zelfs met den grootsten misdadiger medelijden hebben!" „Dat kan. Je bent heel logisch, maar verbazend onwetend, mijn lieve kind, zoodra je je buiten de kleine sfeer waagt, waarin je leeft. Je hebt je dit alles alleen maar op den hals gehaald door een vertoon van sentimenteele nonsens, die ik zoo dood dacht als Julius Caesar". „Nonsens!" antwoordde zij. „U noemt het nonsens, dierbare herinneringen te bewa ren aan Neen, ik kan daar met een man als u niet over spreken. U weet niets van principes, van liefde „Liefde! Daarvan heb ik de uitwerking gezien. Ik veronderstel, dat je je verbeeldt, dien gek van een Kennedy te hebben lief gehad Zij draaide zich om en wandelde weg. Maar hij lachte en wreef zich in de handen. In deze stemming leek hy nog weerzin wekkender dan als hij door duivelsche woede bezeten was. Maxine kon er de re den niet van begrijpen, want, daar de tijd verstreek en zy bij haar besluit bleef, had zy verwacht, dat hy zijn toevlucht tot ge weld zou nemen. Een paar maal was hy in haar hut ge komen en had haar verschrikt, door haar met zijn glinsterende oogen aan te staren, waardoor hij haar gedachten verlamd had. Hoe het einde zou zijn, kon zij zich niet voorstellen, maar zyn groote zelfverzekerd heid verontrustte haar. Zij staalde haar zenuwen, om de onvermijdelijke straf on der de oogen te zien. Toen zy verdwenen was, sloop Phenuit met gebogen schouders het dek rond. Hij zag een der manschappen luieren en schold hem zoo uit, dat de arme man kermde. Zijn tegenwoordigheid op het dek had een bui tengewone uitwerking op de bemanning, iedereen trachtte hem zoo ver mogelijk uit den weg te komen. Hij ontmoette Dave, die hem voorbij trachtte te loopen. „Blijf staan!" Dave bleef staan en bewoog zenuwach tig zyn groote handen. „Weet je, wat er gebeurt met mannen, die te veel praten?" kraste Phenuit. „Ik ik weet niet „Leugenaar! Je kletst met dat meisje, als je denkt, dat ik het niet kan hooren! Als je niet zoo doodsbang was, zou je haar helpen, mij te dwarsboomen. is het niet?" „Wie heeft gezegd, dat ik „Is het niet zoo, praatjesmaker?" Een oogenblik fonkelden Dave's oogen. Hij balde de vuisten en deed een stap voorwaarts. Phenuit verzette geen voet, maar op zijn gezicht verscheen een dui velsche uitdrukking. Dat bracht Dave aan het weifelen en toen was hij verloren. Hij bedekte zijn gezicht met zyn hand en wag gelde weg. „Ik waarschuw je voor de laatste maal!" snauwde Phenuit. In tegenstelling met zyn gewone manier van doen bleef hij het grootste deel van den dag op het dek en vermaakte er zich mee, de mannen te kwellen. Tegen den avond ging hij naar zijn hut en nam zijn viool, die aan den muur hing. Hij begon droomerige melodieën te spelen, die hy meesterlijk ten gehoore bracht. De zachte muziek vervulde het schip en drong tot Maxine door. Als betooverd luisterde zij er naar. Het was bovenaardsche muziek zoo zoet en trillend, dat het onmogelijk was, te bedenken, dat ze uit de ziel van Phenuit voortkwam. Dave had gezegd, dat hij duivelsche dingen speelde, maar deze muziek was zeker in'den hemel gemaakt. Toen veranderde de melodie en begon zij te begrijpen, wat Dave bedoeld had. De muziek werd wild en hartstochtelijk, en veranderde langzamerhand in een bedrei ging. Alle zoetheid was er uit verdwenen. De techniek van den speler was schitterend, de prestissimo-gedeelten stroomden als vuur van de snaren. Het klonk als krank zinnig lachen, vermengd met helsch ge kreun. Nooit in haar leven had muziek haar zoo getroffen en nooit had zy geweten, dat die zooveel kwaad kon uitdrukken. Zij sloot de deur, om niets meer te hooren. Maar Phenuit ging voort met spelen. Hij had de oogen gesloten en zijn somber spookachtig gelaat was dicht tegen het in strument aan gedrukt. De vingers bewogen zich met bliksemsnelheid en de strijkstok ontlokte aan de trillende snaren de melo die der verdoemden. Hij bemerkte, dat Ka- tinka hevig ontsteld, met de vingers tegen de ooren, voor de deur stond. „Doe dat niet!" kreunde zij. Plotseling hield hij op en gluurde naar haar. „Je maakt mij gek!" „Dat zou ik inderdaad kunnen!" mom pelde hy. „Wist je, dat muziek geesten uit de onderwereld kan halen? Kom, ik zal het je laten zien". Hy hief den strijkstok op, maar zij sprong op hem toe en hield zijn arm tegen. Haar opgewonden gezicht was heel dicht bij het zijne. Hij keek haar in de oogen en legde de viool neer. „We zullen de geesten laten rusten, tot dat je zenuwen sterker zyn geworden", zei hij. „Je ziet er vanavopd uit als een echte sirene, Katinka! Waaraan moet ik dat ver bazende vertoon van schoonheid toe schrijven?" „Het is mijn verjaardag, Phineas!" „Verjaardag? Durf je een verjaardag te hebben? Een mooie vrouw moet na haar dertigste jaar niet meer jarig zyn. Maar dan zweer je, dat je nog aan den goeden kant van die grens staat! Zullen we zeg gen: zeventien?" Zij scheen niet ingenomen met zijn scherts en begreep ook niet, waarom hij zoo vroolijk was. Hoev.-I hy geheel en al een mysterie voor haar was, beminde deze vrouw hem met een wilden hartstocht, die voortkwam uit bewondering voor zijn groo te sluwheid en zyn verwonderlijke artis tieke gaven. Terwille van hem had zij ge* zondigd, niet eens, maar wel een dozij# keeren, en zij zou het weer doen, als hij haar vroeg. De liefde maakte haar tot zi)D slavin. „Bel even", zei hij. „We zullen je zeven tienden verjaardag vieren he he!" Zij deed wat haar verzocht was, en daar op trad een der afzichtelijke dwergen bin* nen. Hij boog zijn groot, vreemd hoofd bijna tot op den grond en spreidde de armen uit. „I „Avondeten!" stiet Phenuit uit. „En w| de oude sherry. Doe die vuile lomp® uit en kleed je er op, om aan tafel te B®* dienen. Vlug!" I Het schepsel strompelde naar buiten Katinka keek hem na. „Hij is afschuwelijk!" zei ze. „Hij «pr®® nooit. Waarom spreekt hij niet?" Phenuit antwoordde niet, maar toen dwerg weer binnenkwam, in een fluweel nak met een kniebroek uitgedost, V*™ Phenuit hem bij het oor en trok hem v Katinka. „De dame wil weten, waarom je n spreekt", zei hij. „De luimen van n'eU.^ gierige vrouwen moeten altijd bevreaw worden. Toon het haar!" vatinka De dwerg oDende den mond. wierp er een blik in en trad toen Y? ujt schuw terug de tong ontbrak! kakelde en de dwerg ging voort me dekken. (Wordt ver» olgd*

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6