(31b NIEUWJAARS WENSCHEN ALKMAARSCHE COURANT £uchUxaact £aatste éeckfden JkavutcUud Tlieuws Rechtszaken AMSTERDAMSCHE BEURS UIT) ALXMAARSCHE COURANT Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Melkvervalsching. Zaak in hooger beroep voor de rechtbank. Bevestiging vonnis f2.000 boete geëischt. Modellen voor* N i euwjaars- advertentiën, in gevuld met naam TWEEDE BLAD een extra-wedstrijd tusschen de tientallen der drie deelnemende vereenigingen, waar voor de heer Verschoor, eertijds hier woon achtig, een zilveren wisselbeker heeft be schikbaar gesteld. Terstond na de opening werd er door de schutters beslag gelegd op alle banen en den geheelen avond werd er met animo gescho ten. De stand na den eersten dag luidt: korpswedstrijd: B.V.L. 514 punten; personeel A: J. Volberda 112, G. Vasbin- der 111, J. Schoonhoven 111 punten; B: Hooyer 113, P. Groot 110, A. Suurland 103 punten; vrije baan A: Th. v. Gij zen 112, G. Vas- binder 103, J. Schoonhoven 95, Volberda 94 punten; dagprijs: G. Vasbinder; B: P. Groot 98, T. Overeem 94, J. Paling 83, J. Ouwehand 82 punten; geluksbaan: G. Thesing 736, S. Schaaf 732, Th. v. Gijzen 725, J. Grotebreg 636 punten; dagprijs: Th. v. Gijzen. Gedurende het concours wordt ook de z.g. Buwania-beker verschoten, waaraan uitslui tend Burgerwachters kunnen deelnemen. De eerste dag verliep van dezen wedstrijd als volgt: Burgerwacht Alkmaar 343 punten; Bur gerwacht Bussum 223 punten. Heden- en morgenavond worden de wed strijden voortgezet. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het Kiescollege der Ned. Herv. gem. te Koedijk werd tot diaken herkozen de heer Groot en tot ouderling de heer Jb. van der Sluis. KALENDERS. Een duidelijke maandkalender groen op wit werd voor 1938 weer door den boekhandel en drukkerij Frankenberg uit gegeven. Aan de achterzijde vindt men een zeer overzichtelijk exposé van het post- tarief. van Dinsdag 14 December 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers laatste k. 2.30-45 Volongatie vorige koers *4, heden *4 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.793/« 1.7913/, Londen 8.983/t 8.983/» Berlijn 72.46 72.51 Parijs 6.103/« 6.10*4 Brussel (Belga) 30.56*4 30.57 Zürich 41.58 41.59 Kopenhagen 40.12*4 40.12*4 Stockholm 46.32*4 46.32*4 Oslo 45.15 45.17y2 Italië 9.47*4 voor ltrvoO«fi ONZE POSTVLUCHTEN. Van de postvliegtuigen was gisteren de positie als volgt: Uitreis: Reiger te Alexandrië, Torenvalk te Rangoon. Thuisreis: Buizerd te Jodhpur, Oehoe te Athene. Vanochtend te 7.03 uur is de „Emoe", ge zagvoerder Abspoel, van Schiphol naar Indië vertrokken. Eén passagier maakt de reis tot Batavia mede. Voor de tusschen- trajecten hebben vier passagiers plaats be sproken. Het toestel heeft 278 K.G. vracht, 401 K.G. briefpost en 56 K.G. pakketpost meegenomen. Ongecorrigeerd 4 Nederl. 1934 101 101 3 Ned.-lndië 1937 97s/s 5*4 DuitschL '30 m. v erkl. 293/. 29'7,G BANK-INSTELLINGEN. 1531/4 153 Handel Mij Cert. v. 250 15zi/s 150 Koloniale Bank Iz8l/j 126 Ned. Ind. Handelsbank 137'/, 137 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 45 455/* Calvé Delft Ce-t. 79'/» 793/4 Nederl. Ford 280 275 Philips Gloetl. Gem. Bezit 28.1/4 2771/, Unilever 142V, 141V,-i INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting 363/4 35 Anaconda §233/16 221-7:6 40J-7:6 Cities Service l9/w l8/i» -»/8 26V, 26 Kennecott Copper 28<y„ 28-7,» 139/16 Standard Brands 6I/4 67» Steel comm 42 */a 41'/,-i/s U. S. Leatber 43/4 47* CULTUUR MAATSCH. H. V. A OO 428 Java Cultuur 156 155 Ned. Ind. Suiker Unie 127 1261/, Vereen. Vorstenlanden 70'/, MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 853/4 83 Redjang Lebong 168'/j 170 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 338'/, 336 Kon. Petr 349 340'-3/4 Perlak 821/4 821/4 28 12UA6 I27i«-i Tide Water 11"As H|-7is RUBBERS. Amsterd. Rubber 208 204-5'/, Deli Bat. Rubber 1 J9V, 136 140 150 103'/» Interc. Rubber 3'/i6 3Vi6 SCHEEPVAARTEN. Kon Ned. Stoomboot 116'/, 115V.-I Scheepvaart Unie 1157/. 1151/4 TABAKKEN. Deli Batavia 210 2081-91 Oude Deli 281 282 Senembah 269'/. 267'/,-8 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 303/4 30 Southern Pacific "VM I61/4 Southern Railw. Cert. 10i>/p lO'/s Union Pacific 651/, 64 Canadian Pac. 5'/s 513/I« ;Noteering per 50. xl ex-coupon Exclaim. 'Exdividend. DIENSTPLICHTWET EN SPELLINGS MOTIE. Eindstemming dienstplichtwet. In de hedenmiddag gehouden Tweede Kamervergadering was aan de orde de eind stemming over het wetsontwerp tot wijzi ging van de Dienstplichtwet. Art. 1 werd z.h.st. aangenomen. De heer Oud (v.d.) verklaarde dat het wetsontwerp, nu de vrijz. democratische amendementen zijn verworpen, militair niet noodzakelijk is en onze financieele draag kracht te boven gaat, waarom spreker's fractie haar stem niet aan het ontwerp kon geven. Het werd aangenomen met 63 tegen 32 stemmen (tegen de soc.-dem., vrijz.- dem., chr. dem., comm.) Motie-Moller aangenomen! Hierna was aan de orde de motie-Moller, luidende: „de Kamer, overwegende dat de instelling van een nieuwe commissie die aan de regeering wederom advies zal uitbrengen over de schrijfwijze van de Nederlandsche taal, overbodig geacht moet worden, van oordeel, dat thans de eenige aanvaard bare oplossing van het spelling-vraagstuk gelegen is in de algemeene doorvoering, ook in de regeeringsstukken, van de spelling 1934, gaat over tot de orde van den dag". De heer Moller (r.k.) bracht in deze mo tie 'n splitsing aan, daar de bezwaren tegen de twee deelen ervan bij verschillende Ka merleden verschillend zijn. De motie werd dus in twee gedeelten gesplitst. De eerste motie (het eerste lid der oude motie) werd aangenomen met 67 (tegen de antirev., de chr. hist. behalve hist., n.s.b.) De tweede motie (2e lid) werd aan genomen met 57 tegen 38 stemmen tegen de antirev., de chr. hist. behalve de heer Krijger, van de r. kath. de hee- ren Ruys de Beerenbrouck, Loerakker, Bagch, Groen, Sweens, Deckers en Bongaerts, de lib., n.s.b en staatkger.1 TRAGISCH GEVAL. Gasverstikking? In een woning aan de Weteringstraat te Amsterdam is een oud echtpaar, van resp. 79 en 80 jaar, dat daar alleen woonde en naar een onderzoek heeft uitgewezen, geen familie meer bezit en van ondersteuning leeft, gisteren in bewusteloozen toestand gevonden. De man, die reeds geruimen tijd ziek is, lag naast zijn bed op den grond. De vrouw lag voor de deur. Ofschoon er een gaskraantje open stond, had er zich toch niet voldoende gaslucht door de woning verspreid, om met zeker heid te kunnen aannemen, dat de oude men- schen door gasverstikking bewusteloos zijn geraakt. In den muntmeter bevond zich geen geld meer; op een tafeltje lagen een paar munten voor den meter gereed. Het echtpaar is naar het Binnengasthuis vervoerd, waar de vrouw inmiddels is over leden, zoodat de politie haar verklaringen in deze eenigszins duistere zaak moet mis sen. NEDERLANDER GEARRESTEERD. In verband met spionnage-zaak. De Brusselsche politie heeft thans de derde arrestatie verricht in de zaak der spionnage in het vliegkamp Bierset, nabij Luik. Het betreft den Nederlander Harmen Schmit uit Utrecht, aldaar ge boren in 1901. Schmit is gearresteerd in een cabaret in de Brusselsche voorstad Sint Joost-ten- Noode. Hij heeft verklaard, dat hij voor rekening van een anderen Nederlander werkte. ARBEIDER ONDER LORRIE GERAAKT. Slachtoffer overleden. Gistermiddag is de 19-jarige C. van H., wonende te Schiedam, op het terrein van de werf Wilton Feijenoord te Rotterdam onder een lorrie gekomen. De jonge man werd met ernstige verwondingen naar VlJaarketqetauc|eh O in de qteek; laat daan bewyst bet alboa> voor courantenknipoeb 2yndiendt. het Algemeen Ziekenhuis overgebracht. Kort na aankomst is hij overleden. De lorrie, waaronder van H. is terecht gekomen, was geladen met ijzeren platen. Zij werd door van H. ep eenige mede arbeiders over rails voortgeduwd. Blijk baar zijn de ijzeren platen gaan schuiven met het gevolg, dat de lorrie dompte. Van H., die achter de lorrie liep, is hierbij on der het vervoermiddel geraakt met boven staand noodlottig gevolg. DE GIJZELING VAN DEN JOURNALIST HANSEN. Géén cassatieberoep. Naar wij vernemen is, in overleg met mr. J. F. Hijmans, juridisch adviseur in de kwestie van den gegijzelden journalist Hansen, afgezien van het instellen van cassatieberoep bij den Hoogen Raad tegen het arrest van het Haagsche Gerechtshof, waarbij het gijzelingsbesluit van de Recht bank werd bevestigd. O» arm van «en ietser l.geentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij rieh ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden ZUIDSCHARWOUDE. #De proefpolder. Maandagmiddag is in het lokaal van den heer P. Kramer, alhier, een bijeen komst belegd door een aantal belangheb benden om eens te bespreken, hoe men aanstonds tegenover de provincie moet staan, als de voorstellen tot den verkoop van het benoodigde land worden gedaan. Dit is wel een vraag, die velen bezig houdt. Het was echter wel eenigszins teleurstellend, dat slechts ongeveer de helft van de bij de inpoldering betrokke nen aanwezig was. Men is dan ook niet veel verder gekomen. De prijzen, welke de provincie voor de verschillende perceelen wil betalen, zijn niet bekend, zoodat men moeilijk kon zeggen, of ze te hoog dan wel te laag waren. De vrees bestaat echter, dat de prijzen te laag zijn. Men heeft over de wenschelijkheid van het stellen van prij zen van gedachten gewisseld, waarbij ver schillende voorstellen werden gedaan. Tot een definitieve beslissing is men echter niet gekomen. Deze vergadering heeft misschien dit nut gehad, dat men elkanders gedachten omtrent de waarde van het land eens heeft vernomen, zoodat men aanstonds, al- de voorstellen van de Provincie wor den ontvangen niet geheel onbeslagen ten ijs komt. Met belangstelling en door sommigen ook met eenige vrees worden deze voorstellen tegemoet gezien. HEER-HUGOWAARD (November). Geboren: Johanna, d. v. J. de Reus en A. Oud. Alida Catharina, d. v. H. L. B. Kamp en E. Groot. Francisca Maria, d. v. A. de Boer en P. Th. M. Klingen. Eliza- beth Catharina, d. v. N. Groot en H. Duits. Neeltje Dieuwertje, d. v. P. Kool en J. Verweij. Gertrudis Maria, d. v. J. Kap- teijn en J. Cornelisse. Johannes Antonius, z. v. G. Burger en E. Fakkeldij. Hille- gonda Maria, d. v. G. Molenaar en T. Kieft. Hanneke Elisabeth, d. v. J. L. Reijne en A. de Vries. Maria Theodora, d. v. N. Weel en P. Strooper. Catharina, d. v. A. Blokker en G. de Graaf. Hendrik, z. v. P. den Hartigh en A. de Graaf. Ondertrouwd: Theodorus Tesselaar en A. Cornelisse. G e t r o u w d: N. de Jong en E. Okkerse. A. C. Hoogeboom en J. de Groot. Th. Tesselaar en Afra Cornelisse. Overleden: Cornelis Wilhelmus Of- feringa, 63 jaar, wedn. v. G. Hinke (over leden te Alkmaar). Liza Maria Hooiveld, 7 mnd., d. v. N. Hooiveld en M. Buter. Maria Johanna Oortmeijer, 76 jaar, wed. v. J. v. d. Berg. In hooger beroep stond hedenmorgen te recht de veehouder Straathoff uit Egmond- Binnen terzake dat hij op 19 Augustus en op 22 Augustus van dit jaar melk afgeleverd had met toevoeging van water. De rechtbank werd gepresideerd door mr. Krabbe. Nadat de dagvaarding was voorgelezen, vroeg de verdediger, mr. Judell, nietig ver klaring van het op 22 Augustus ten laste gelegde, omdat de plaats in het proces-ver- baal niet was vermeld. De officier kon zich hiermede vereenigen en nadat de rechtbank in raadkamer gegaan was, achtte ook zij nietig-verklaring gegrond. Aan verdachte werd gevraagd, waarom hij in hooger beroep was gedaan. Verdachte Straathoff: Ik vind de boete te hoog! President: Dus u geeft toe, dat u op 19 Augustus 1937 melk heeft vervalscht. Verd.: Ja. Gehoord wordt dan getuige Beets, keur meester bjj den Keuringsdienst voor Waren. Getuige had bij de boerderij van Groot de en adres, met f 0.50 in te zen» den of te bezor gen aan ons bureau Voordam 10, Alkmaar, 0f door middel van onze agenten of door den Boek handel. Mijn hartelijken gelukwensch aan Vrienden, Bekenden en Begunstigers. Ondergeteekende wenscht zijn geachten Begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Het compliment van den dag aan mijn geachte Begun stigers, Ondert'eteekende brengt zijn geachten Begunstigers het Compliment van den dag. Mijn geachte Cliëntè'e, Be gunstigers, Vrienden en Beken den een gelukkig Nieuwjaar. Gods besten zegen toege- wenscht aan Begunstigers, Fa milie, Vrienden en Bekenden. Aan al mijn Vrienden en Begunstigers heil en zegen in het Nieuwe Jaar. De complimenten van den dag. Veel heil en zegen gewenscht aan Familie, Vrienden en Be gunstigers in t Nieuwe Jaar. Het compliment van den dag aan mijn geachte Ciiëntèle, Vrienden en Bekenden. De Alkmaarsche Courant djf da gelijks in duizen den exemplaren wordt verspreid en in alle kringen der samenleving wordt gelezen, biedt voor Alk maar en Hollands Noorderkwar tier beslist af doende publici teit. bussen nagezien, welke leeg bij verdachte Straathoff afgeleverd moesten worden. Toen had getuige Beets zich verdacht opge steld tusschen de boomen en gezien hoe Groot de bussen voor het hek van het wei land van Straathoff had geplaatst. Nadat toen de melk in de bussen gestort was, had getuige een 4-tal monsters genomen. Pres.: Was u aanwezig bij het verhoor van Straathoff bij den heer Mol? Getuige: Wij hebben op den keurings dienst geluiddempende, dubbele deuren en tusschen die deuren mocht ik het gesprek afsluisteren. Ik heb alles goed gehoord. Eerst had Straathoff gezegd, dat zijn zoon de melk vervalscht had en om toch maar vooral niet zijn naam beklad te zien en bang voor publicatie, had hij tenslotte zelf maar bekend. Pres.: Hoeveel water deed u in een bus? Verd.: Ongeveer 1 *4 liter, dus 6 liter in 4 bussen. Dr. Mol, directeur van den Keurings dienst voor Waren, herhaalt hierna zijn ver klaringen voor den kantonrechter. Spr. be kent, dat Beets tusschen de deuren het ge sprek afgeluisterd heeft en vertelt verder, dat hij aan Straathoff gezegd heeft het ge val niet voor hem te verzachten om de een voudige reden, dat hij Straathoff al lang niet meer vertrouwde. Spr. wilde derhalve geenszins meewerken om de straf zoo klein mogelijk te maken, niet omdat hij Straat hoff heette, maar omdat hij Straathoff was. Spr. vertrouwde hem allerminst en was blij thans gelegenheid te hebben dit open lijk te kunnen verklaren, waartoe hij voor den kantonrechter weinig kans gezien had. Uit de behandeling ter zitting bleek vervolgens, dat verdachte reeds een maand bezig was de melk te vervalschen en als reden gaf hij op, dat de slijters steeds meer om melk waren gaan vragen. Verdachte was bevreesd geweest voor publiciteit en had voor eiken prijs dit zaakje willen afkoopen. Nadat getuige v: Voorts verklaard had, dat de melk inderdaad vervalscht was, werd getuige de Vries gehoord. Deze had Straathoff, toen hij op het parket verscheen, als ambtenaar te woord gestaan. Straathoff, die naar den plaats-vervangen- den ambtenaar gevraagd had, had aan de Vries bekend de melk vervalscht te hebben. Vervolgens kwam getuige Apeldoorn, veehouder te Egmond-Binnen en voorzitter van de onderlinge kaasfabriek, voor het hekje. En uit diens verklaringen kwam vast te staan, dat hij een briefje had geschreven waarin vermeld stond, dat hij tot nog toe tevreden was over de melklevering. Toen uitkwam, dat ze vervalscht was, had hij 300 schadevergoeding ontvangen. Tenslotte werd nog de zoon van Straat hoff gehoord, die in tegenstelling met zijn vader verklaarde, dat men maar een enkelen keer en dan hoogstens met 1 liter de melk vervalschte. Het requisitoir. De officier van justitie, mr. v. d. Feende Lille, wilde de zaak objectief bekijken en dan kwam vast te staan, dat er gemiddeld 4 water bij de melk gevoegd was en dat is veel. We kunnen hier dus van een ernstige melkvervalsching spreken. Verdachte had zich na het trekken van de monsters in het hol van den leeuw begeven en eigenlijk zoowel bij den Keuringsdienst voor Waren als op het parket zijn eigen kuil gegraven. Wat de ambtenaar de Vries ten deze na gedaan, is volkomen logisch en heeft er al leen niet weinig toe bijgedragen om de waarheid te ontdekken. De verklaringen van vader en zoon zyn tegenstrijdig, hetgeen erop wijst, dat of e vader öf de zoon niet betrouwbaar is. Verder is aan het licht gekomen, da Straathoff als directeur zijn eigen fabne* bestolen heeft, kortom de straf van den kan tonrechter is volkomen op haar plaats. Spr. requireerde tenslotte bevestiging het vonnis, zijnde een geldboete van 2000. De verdedigóf' Mr. Judell, de verdediger van Straathoff. achtte het eveneens bewezen, dat de roe vervalscht was. Niet bewezen is, dat de ro vervoerd is en dat ze is afgeleverd. De buitengerechtelijke bekentenissen r geenszins als bewijs aan te voeren. W" laakte de houding van den ambtenaar.hJi Vries. De Vries heeft nooit tegen Straa gezegd, wie hij wél was en Straathoff in de meening verkeerd, dat hij de pi* vervangende kantonrechter was. Mr. Judell herhaalde wat verdachte sitie betreft, wat hij voor den kantonr ter daarover gezegd had en vroeg ontslag van rechtsvervolging subsidiair spraak of alleen te bestraffen de ove ding van de Warenwet. Uitspraak heden over 8 dagen. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. huread De directeur van het gemeentelijk bu,ej). voor Sociale Zaken deelt aan bel8^1.®^^ belang benden mede, dat gedurende het U) van Woensdag 15 tot en met Dl December 1937 de volgende kleuren geldig zijn: Margarinebonnen: blauwe kleur. ep, Gehaktbonnen: groen met ro<ode Bak- en braadvetbonnen: witte Alkmaar, 14 December 1937.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8