DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japan betreurt de incidenten op de Jangtse No. 294 l)it nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 15 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Het slechte weer oorzaak van de bombardementen. De Amerikaansche protest-nota. De voorloopige regeering te Peiping. Duitschland erkent Tsang Kai Sjek. COURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 15 December. Eigenaardig, die politieke kronkelingen in de wereld. Daar is een anti-Komintern verdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan; daar is het driemanschap, dat van den Volkenbond niets moet weten; daar is een geheimzinnige Triple Alliantie tusschen genoemde landen, die doet den ken aan een innig verbond. Maar ziet! Daar komt Duitschland met 't bericht, dat het de regeering van Tsjang Kai Sjek blijft erkennen, hoewel Japan een nieuwe regeering gevormd heeft. En dan komt als tweede sensatie een Duitsch protest tegen de beschieting der Engelsche schepen door de Japansche luchtmacht! Is dat niet merkwaardig? En geeft dat niet te denken? Het wijst er op, dat de samenwerking tusschen Duitschland en Japan toch min der nauw en innig is, dan wel eens ge meend werd. Het wijst er op, dat Duitsch land liever zijn vrienden in Europa heeft, dan in het Verre Oosten. Ziedaar het ge val van een verre vriend en een goede buur! Hoe moeten we het immers anders zien? 't Is moeilijk vol te houden, dat Duitschland met Japan alleen een anti communistisch verdrag heeft gesloten, ten einde het communisme afdoende te bestrij den. Want dan zou het moeten beginnen de nieuwe Chineesche regeering te erken nen, die officieel althans anti communistisch is. Laten wij het zóó bekijken: de vriend schap met Japan is hoofdzakelijk en waar schijnlijk alleen van toepassing als Duitschland er direct voordeel in ziet. Het nieuws uit het Verre Oosten wordt in de rubriek Buitenland behandeld en men zal dan kunnen lezen, dat de inciden ten in de Jangtse zee groote gevolgen zul len hebben. De protesten bij de regeering te Tokio zijn beantwoord met de noodige excuses en met de mededeeling, dat Japan alle schade zal vergoeden. Iets ar.ders is een bericht uit Tokio, waaruit blijkt, dat Japan expansie noodig heeft in den Stillen Oceaan. Het vrij vage telegram ldidt als volgt: Een verantwoordelijk Japansch vloot- autoriteit heeft onlang in het openbaar uiteen gezet dat het voor Japan mogelijk en noodig was expansie te zoeken in den Stillen Oceaan. Hij verklaarde dat het mogelijk is om een gemeenschappelijke actie van Engeland en Amerika te voor komen door een goede propaganda in Amerika, dat hiervoor vatbaar is en voor al geneigd voordeel te trekken. De autori teit achtte het voldoende de pacifistische kringen welke in de Vereenigde Staten zeer machtig zijn, te steunen en Ameri- kaansche financieeie kringen te interes seeren in de ontwikkeling van China en Mandsjoekwo. Tenslotte nog iets over Italië's uittre ding uit den Volkenbond. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani bespreekt de uittre ding van Italië uit den Volkenbond. Hij noemt de Duitsche verklaring, dat het rijk nimmer tot den bond zal toetreden een geweldigen slag, die den Volkenbond is toegebracht. Van de zeven groote mogend heden blijven nog slechts drie lid van den bond. De Volkenbond heeft volgens den redac teur den laatsten schijn van- universaliteit verloren en onthult zijn ware karakter van Engelsch-Fransche coalitie, deze coalitie van belangen, die de hegemonie beoogt, had ongeluk met het vernederen van de Duitsche natie door Senegaleezen naar den Rijn te brengen en haar absurde voor waarden ten aanzien van haar veiligheid op te leggen binnen een kring van gewa pende volken. Dezelfde coalitie had onge lijk met de verdediging van de barbarij van den Negus en met vervolgens hard nekkig te volharden bij een politiek van animositeit en enge opvattingen, welke de rechten der Italiaansche beschaving in Abessinië ontkende. Deze politiek van onrechtvaardigheid gaf voedsel aan de ontwikkeling der fas cistische revolutie in Italië en de natio- naal-socialistische revolutie in Duitsch land en versterkte tusschen deze beiden een solidariteit, welke zichzelf zoo juist heeft verstevigd door hun gelijke houding jegens den Geneefschen bond. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Tokio heeft de Japansche regeering een formeele nota overhandigd, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen het tot zinken brengen van de Panay en drie Amerikaansche koopvaardijschepen, en de aandacht wordt gevestigd op ver scheidene vroegere gelegenheden, waar bij Japansche strijdkrachten „de rechten der Vereenigde Staten volkomen gene geerd hebben". De nota zegt, dat in het onderhavige geval het optreden der Japansche strijdkrachten is geschied met volkomen miskenning van de Amerikaansche rechten. Onder deze om standigheden vraagt en verwacht de Ame rikaansche regeering van de Japansche re geering een formeel tot uitdrukking ge- bracnte betuiging van leedwezen, en aan vaarding van de verplichting tot het geven van volledige en uitgebreide schadeloos stelling, en de verzekering dat besliste wel omschreven stappen zijn genomen om te verzekeren dat de belangen en eigendom men van het Amerikaansche volk in China niet het voorwerp zullen worden van een aanval door de Japansche strijdkrachten of van onwettige inmenging van eenigerlei Japansche autoriteiten of strijdkrachten, hoe dan ook. De nota begint met er den nadruk op te leggen, dat de regeering en het volk der Vereenigde Staten ten diepste geschokt zijn door het tot zinken brengen van deze sche pen, waarna een opsomming wordt gegeven van de voornaamste feiten, o.a. dat deze schepen zich krachtens een onbetwist en ook niet te betwisten recht op de Jangtse bevonden, en, teneinde het gevaar te ver mijden, verscheidene malen van positie waren veranderd. Naar aanleiding van een gerucht, dat de Amerikaansche oorlogsschepen op verzoek van de Japansche autoriteiten van de Jangtse zouden worden teruggetrokken, heeft ad miraal Varnell tegengesproken, dat een dergelijk verzoek ontvangen zou zijn of in gewilligd zou worden, wanneer het mocht worden ontvangen. Amerika wacht af. Na de overhandiging der nota heerscht er te Washington volgens Reuter een atmosfeer van kalme afwachting. Huil heeft een be zoek gebracht aan Roosevelt om hem van den loop van zaken op de hoogte te houden. Daarna ontving hij de journalisten, wien hij echter niets nieuws had mee te deelen. Offi cieus zegt men, dat de Amerikaansche en Engelsche regeering nauw voeling met el kaar blijven houden. Men merkt voorts te Washington op, dat het congres inzake de gebeurtenissen in het Verre Oosten een on gekende gedweeheid aan den dag heeft ge legd; er is amper een stem opgegaan tegen Roosevelts houding. Met zelf dadelijk de verantwoording op zich te nemen voor het protest by den Ja- panschen ambassadeur heeft Roosevelt zich, naar men aanneemt, door twee beweeg redenen laten leiden, n.1. de Japansche re- regeering duidelijk te maken, dat de regee ring der Ver. Staten de gebeurtenis uiterst ernstig acht en tegenover het congres en het Amerikaansche volk te toonen, dat -de president de ware leider is van de buiten landsche politiek der Vereenigde Staten. De politiek van Roosevelt staat voort durend aan rechtstreeksche en middellijke aanvallen bloot en het Departement van Staat ziet zich voortdurend bestookt door critische vragen van de zijde van de isola- tionisten of de pacifisten. Het gevolg daar van is een chronische staat van malaise, welke het gezag van de officieele vertegen woordigers der regeering verzwakt. Van daar dat Roosevelt met zijn krachtig protest bij den Japanschen keizer de openbare mee ning in zijn land verzocht heeft hem te steunen en aan het congres heeft gevraagd voorloopig de politieke besprekingen te staken. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het beroep van den president in goede aarde is gevallen. Uit de commentaar van politieke figuren blijkt, dat de verwarring nimmer zoo groot is geweest in parlementaire krin gen zoowel als in het volk in het algemeen. De meest uiteenloopende theorieën komen met elkaar in botsing, van die van de iso- lationisten af, die alle Amerikaansche sche pen uit de Chineesche wateren zouden wil len terugroepen, tot die van Pittman, die de Japanners beschuldigt, opzettelijk op de Panay en de Britsche schepen gemikt te hebben om de Westersche regeeringen bang te maken en hen te dwingen zich uit China terug te trekken. Havas trekt hieruit de conclusie, dat de gebeurtenis met de Panay de botsing van de denkbeelden, welke de Ver. Staten ver deeld houden, ernstig heeft verscherpt en dat het daarmee des te waarschijnlijker wordt, dat er binnenkort een politiek debat zal ontketend worden, dat er toe zal strek ken de houding van de Ver. Staten in in ternationale vraagstukken opnieuw te be palen. Officieele Japansche verklaring. De afdeeling marine van het keizerlijk hoofdkwartier heeft een officieele verkla ring gegeven van de incidenten op de Jantse. De aanvallen werden gedaan, omdat men aan Japansche zijde meende, dat het Chineesche schepen waren. De vliegtuigen hadden opdracht de stoomschepen en jonken te achtervolgen, waarmede de overblijfselen van het Chineesche garnizoen van Nanking stroomopwaarts vluchtte. „Het is niet noodig te zeggen", zoo gaat de verklaring voort, „dat deze aanvallen op Britsche en Amerikaansche schepen geheel toevallig en niet overwogen zijn". De Japansche pers beperkt zich tot het weergeven van de communiqué's van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en van de marine-autoriteiten, zonder verder commentaar. De persoonlijke boodschap van president Roosevelt aan den keizer heeft in Japan veel opzien gebaard, aangezien de persoon van den keizer heilig is en boven alle partijen staat. Men herinnert er even wel aan, dat keizer Meiji ook persoonlijk stappen heeft gedaan om zijn leedwezen te betuigen toen in 1894 de Russische Tsare- witsj tijdens zijn verblijf in Japan door een politieman werd aangevallen en gewond. De Japansche nota. De tekst van de officieele Japansche nota, die Hirota den Amerikaanschen ambassa deur heeft doen toekomen, is gepubliceerd. Hij vermeldt o.m.: wegens het slechte zicht hebben de Japansche vliegtuigen, hoewel zij tamelijk laag vlogen geen enkel ken- teeken kunnen onderscheiden, dat aangaf of het Amerikaansche schepen of oorlogs schepen waren, daarom zijn de Panay en de schepen der Standard Oil Company aange zien voor Chineesche schepen, welke vluch tende Chineesche troepen aan boord had den. Zij werden gebombardeerd en tot zinken gebracht. Aangezien het in het licht van het bovenstaande duidelijk is, dat het incident geheel moet worden toegeschreven aan een misverstand, betreurt de Japansche regeering levendig, dat schade is toegebracht aan een oorlogsschip der Vereenigde Staten en aan andere schepen en slachtoffers te betreuren zijn. Zij biedt hierbij haar op rechte verontschuldigingen aan. De Japan sche regeering zal alle aangerichte schade vergoeden en tegenover degenen, die ver antwoordelijk zijn voor het incident, pas sende maatregelen nemen. Voorts heeft zij reeds strenge bevelen doen toekomen aan de autoriteiten ter plaatse met het doel een herhaling van der gelijke incidenten te voorkomen. De Japansche regeering hoopt innig, dat de zeer vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten door deze ongelukkige aangelegenheid niet zullen worden geschaad. Japan zal de schuldigen straffen. Naar Domei gisteravond uit Tokio meldde, heeft minister Hirota Sir Roteert Craigie, den Britschen ambassadeur, gisteren een nota overhandigd, waarin hij zijn diepen spijt uitdrukt voor de gebeurtenis van 12 December. Hij zegt in de nota: „Ik heb de eer Uwe Excellentie het diepe leedwezen uit te drukken van mijn regee ring voor de gebeurtenissen, waarbij de Britsche oorlogschepen Bee, Cricket en Scarabee bij vergissing zijn gebombardeerd door de Japansche luchtmacht. „Ik hecht er aan Uwe Excellentie mee te deelen, dat de Japansche regeering onverwijld de noodige maatregelen heeft genomen om een herhaling van gebeurtenissen van dezen aard te voor komen en dat zij na ontvangst van het resultaat van het onderzoek degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze gebeurtenissen, de behandeling zal laten ondergaan, die zij verdienen. „Ik blijf bereid de noodige schade loosstellingen te betalen voor de ver liezen door Groot-Brittannië geleden". Hirota besluit met de hoop uit te spreken, dat de gebeurtenissen niet van invloed zul len zijn op de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Japan en Engeland. De Japansche ambassadeur te Londen heeft een bezoek gebracht aan Eden op het Foreign Office, om de excuses van zijn re geering aan te bieden voor de Japansche aanvallen op Britsche vaartuigen in de Jangtse. De ambassadeur zeide, dat zijn regeering nog niet in het bezit is van de volledige feiten, maar dat het onderzoek naar de toedracht van zaken naarstig wordt voortgezet. De gedachtenwisseling tus schen de Britsche en de Amerikaansche re geering duurt voort. In de huidige Lon- densche ochtendbladen werd melding ge- maakt van de mogelijkheid van een gecom bineerde maritieme demonstratie door En geland en Amerika in China. Dat bericht was echter volkomen uit de lucht gegrepen. Berlijn protesteert tegen beschieting. Het Duitsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft bij de Japansche ambas sade alhier geprotesteerd tegen het feit, dat Japansche artillerie Zaterdag j.1. aan houdend het Britsche s.s. „Wangpoe" heeft beschoten, dat het bureau der Duitsche ambassade in China aan boord had. Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Han- kau meldt, is de „Wangpoe" die behalve de Duitsche ambassade, ook den Britschen militairen attaché en vluchtelingen aan boord had, Zaterdagmiddag op haar anker plaats nabij Hsiakwan door Japansche ar tillerie beschoten en na het verlaten van de ankerplaats stroomopwaarts varend langer dan een uur stelselmatig met geschutvuur bestookt. Niemand der opvarenden werd echter gewond. Zondagmiddag werd hetzelfsche schip, dat door een Britsche kanonneerboot werd begeleid, tweemaal, o.a. door Japansche bommenwerper, aangevallen, doch niet ge troffen. De drie leden der Duitsche am bassade^ die zich aan boord bevonden, zijn daarop overgestapt op een Britsche kanon neerboot. Tegen de beschieting van het Britsche schip heeft de Britsche militaire attaché onmiddellijk bij het Japansche opperbevel geprotesteerd. Tegelijkertijd is het Japan sche opperbevel er van Duitsche zijde van in kennis gesteld, dat zich aan boord van het schip het bureau van de Duitsche am bassade bevindt. Volgens een bericht van Domei uit Peiping geschiedde de installatie der nieuwe regeering op plechtige wijze in de Tsjoejentanghal in de „verboden stad", waarboven de vijfkleurige oor spronkelijke vlag der Chineesche repu bliek woei, die door de regeering te Nanking vervangen was door de kwomintangvlag. Na de plechtigheid vingen de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke commissies di rect haar werkzaamheden aan. Tang Erho, de voorzitter van de wetgevende commis sie, verklaarde aan Chineesche en Japan sche journalisten, dat de voorloopige regee ring allereerst voor rust en orde in het land zal zorgen, en daarna uitgebreide maatregelen zal nemen voor het tot stand brengen van volkomen eensgezindheid tus schen het Chineesche en het Japansche volk. De woordvoerder van het Japansche hoofdkwartier te Tientsin wenschte de voorloopige regeering geluk en sprak de hoop uit, dat het nieuwe bewind, dat recht matig de tradities van China overneemt, een gezonde ontwikkeling zal toonen. Slechts Chineesche en Japansche verte genwoordigers waren aanwezig bij de plechtigheid. Nadien deelde de voorzitter van de uitvoerende commissK den journa listen nog mede, dat de vorming eener nieuwe regeering onvermijdelijk was in de huidige omstandigheden. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de buitenlandsche regee ringen de nieuwe regeering zouden erken nen, aangezien de bijstand van de geheele wereld noodig zal zijn voor het herstel des lands. De zoo juist gedane stap beteekent niet, dat het Verre Oosten gesloten zal worden voor de andere mogendheden, in tegendeel, de nieuwe regeering is verlan gend samen te werken met ieder, behalve met de communisten. Berlijn blijft Tsjiang Kai-sjek erkennen. Naar Reuter uit Berlijn meldt, verzekert men daar in welingelichte kringen, dat de vorming van een nieuwe republikeinsche regeering in China de betrekkingen van Duitschland met de regeering van fsjiang Kai-sjek niet wijzigt, welke Duitschland als de eenige wettige regeering van China blijft beschouwen. Van Chineeschen kant te Berlijn vestigt men er de aandacht op, dat ook na den val van Nanking de Duitsche militaire missies niet zijn teruggeroepen. Het aantal Duit sche adviseurs wordt op ongeveer honderd geschat. Weer een nieuw oorlogsdoel van de Japanners. De buitenlandsche dagbladcorresponden ten te Tokio hebben een vlugschrift ont vangen „met de complimenten van prins Konoje". In dat pamflet wordt betoogd, dat het het politieke ideaal van Japan is „de Vereenigde Staten van Azië te scheppen op den voet van de Vereenigde Staten van Europa, welke aan Br:-.nd hadden voor den geest gestaan". Er staat in dit vlugschrift niet, wie het geschreven heeft, maar in officieele kringen te Tokio neemt men aan, dat het op papier is gebracht door een vriend van den minister-president en dat het in hoofdzaak diens opvattingen weer geeft. In het vlugschrift wordt de huidige strijd geweten aan het streven van elk volk om op gelijken voet te komen met elk ander volk. In het Verre Oosten vecht China in werkelijkheid voor gelijkheid met Japan. Het geneesmiddel is, volgens het vlug schrift, een eind te maken aan den oorlog door den wedloop voor gelijkheid te stui ten. Het eenig mogelijke middel daartoe is tevredenheid op geestelijken grondslag te verschaffen, zooals de godsdienst kan schenken. De Japanners, zoo heet het dan verder in de brochure, zijn het meest godsdienstige volk ter wereld en hebben een diepe liefde voor den vrede. Na de Sowjets te hebben beschuldigd van het verwekken van twist en het scheppen van vijandschap voor den godsdienst, be sluit het pamflet met de verklaring, dat Ja pan streeft naar het ideaal van de „Ver. Staten van Azië" als den eersten en nood zakelijken stap tot verwezenlijking van het ruimere ideaal, vertolkt door de dikwijls geciteerde uitspraak: „het parlement der menscheid, de federatie van de wereld". En nog een oorlogsdoel van Japan. Japan gaat de Japansche beschaving in enten bij de Chineezen. Er zal een com missie voor cultureel werk in China worden in het leven geroepen, n.1. te Tokio, door 28 vooraanstaande organisaties. Binnenkort zal met een uitgebreide propaganda een aan vang worden gemaakt. De afdeeling voor cultureele zaken aan het departement van buitenlandsche zaken te Tokio en de Japan sche radio-omroepmaatschappij doen eraan mee. De exploitatie van de Japansche vazalstaten. Naar Reuter uit Tokio meldt, maakt men daar plannen voor Japansch toezicht op de onmisbare industrieën en de fabrieken van oorlogstuig in Noord-China. Japan, Mants- joekwo en Noord-China zullen onderling van elkaar afhankelijk worden gemaakt. De plannen-commissie uit het Japansche kabi net, een lichaam met vrijwel dictatoriale macht, zal in Noord-China een sub-commis sie vormen voor het ontwerpen van plan nen. Voor de industrialisatie van Noord- China zou men de hulp van buitenlandsch kapitaal willen inroepen volgens het begin sel van de politiek van de open deur. Intusschen zullen de verkeersmiddelen, havenwerken, electrische centrales, de ijzer-, steenkool- en zoutindustrie, evenals de wapenindustrie monopolies worden on der rechtstreeksch of middellijk Japansch toezicht. Zij worden bijeengebracht onder een algemeene controleerende maatschap pij, welke alle plannen moet goedkeuren. Japan zal maatregelen treffen voor een ruime financiering van deze industrieën en zal waarborgen geven voor de uitoefening van hun bedrijf. Ook zullen zij zekere voor rechten genieten. De terreur duurt voort. - Gisteravond is in Palestina nabij Talbioth een joodsch kolonist door schoten gewond. Naar verder vernomen wordt, is een bende van een honderdtal terroristen er in ge slaagd de noordelijke grens te overschrij den. De bende moet steun uit Europa ont vangen en gehoorzamen aan nauwkeurige opdrachten. Tien personen in een lawine omge komen. - Op de Col Fordoi in het Brenner- gebied is een groep van een twintigtal Ita liaansche skieërs door een lawine overval len. Tien jongelieden zijn hierbij om het leven gêkomen. Twaalf personen werden gered en één wordt nog vermist. Slecht weer heeft groote schade veroor zaakt. - Het aanhoudende slechte weer heeft in geheel Italië belangrijke schade aangericht. In de buurt van Rome heeft de Tiber verscheiden wegen onder water gezet. Tal van huizen worden door het water be dreigd. De dorpen Amidei Mori en Case Nueve zijn door de Arno overstroomd. Bij Monte Pescali is een dijk bezweken. Ver scheiden spoorwegverbindingen zijn er door onderbroken. Ernstig auto-ongeluk. - In Noord-Caro- lina, nabij Burlington, is een vrachtauto in botsing gekomen met een personenauto. De wagens vlogen in brand en van de inzitten den kwamen er vijf in de vlammen om. Drie liepen ernstige verwondingen op. Het onge luk was een gevolg van de gladheid van den weg.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1