DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japansche maatregelen faalden steeds No. 295 Dit nummer bestast uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 16 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Ondanks beloftei en verzekeringen waren bui.enlancLrs niet ve.iig. VERKLARING VAN EDEN. Strijd tusschen twee dorpen Oorlog in het klein. De Indianen organiseeren zich. Verbetering van den welstand. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VER TE NT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 16 December. Regelmatig wordt in verschillende Euro t peesche landen het koloniale vraagstuk be sproken en meestal worden dsar de Duil- sche eischen by gehaald. Zoo is de Fran sche Kamer gistermorgen begonnen met de behandeling van de begrooting van het mi nisterie van koloniën. Het was naar aanlei ding daarvan, dat namens de socialistische partij Pierre Bloch de regeering verzocht, Frankrijk's houding ten aanzien van de Duitsche koloniale eischen uiteen te zetten. Volgens spreker zou ieder concessie gelijk staan met verraad aan den Volkenbond. Bo vendien heeft Frankrijk slechts twee van de twaalf mandaten gekregen. Verder hebben de Vereenigde Staten te kennen gegeven, dat het koloniale probleem niet zonder hen kan worden opgelost. Vervolgens beschuldigde Bloch Duitsch- land de negerbevolking als apen te behan delen en hij bracht hulde aan den moed, welke de zwarte onderdanen van Frankrijk tijdens den wereldoorlog hebben getoond. Hij hoopte, dat de regeering de overzee- sche gebieden zal beschermen tegen der gelijke theorieën, welke de bevolking in slavernij zouden brengen. Paul Reynaud betuigde de instemming van de financieele commissie met de woor den van Bloch. Het Kamerlid Quinson betoogde, dat de bevolkingen van Togo en van Kameroen duidelijk hebben doen blijken, dat zij niet aan Hitier wenschen te worden overge leverd. Taittinger (Jeunesses Patrottes) drong aan op versterking van de 'troepen macht in de koloniën en de afgevaardigde voor Réunion sprak vriendelijke woorden over Frankrijks kcloniale beleid. Louis Marin, voorzitter van de fractie van de republikein sche federatie (de sterk ste fractie van de oppositie) wenschte, dat de minister van koloniën meer kracht zou toonen. Dat Frankrijk zijn koloniën wil be houden moet boven iederen twijfel ver heven zijn. Sprekei vroeg den minister de kwestie van de Fransche troepen in Sjanghai opnieuw in overweging te willen nemen. Minister Moutet zeide, dat te Sjanghai alle noodzakelijke maatregelen waren ge nomen. Gelukkig was de Frar.sche conces sie geëerbiedigd. De koloniën zijn van het grootste belang voor Frankrijk, aldus de minister. Voor de verdediging der koloniën is een drie-jaren plan opgesteld. Verder zeide de minister dat het Volks front hem niet op deze plaats heeft geroe pen om de souvereiniteit van Frankrijk in zijn koloniën te laten aantasten. Het vraag stuk der koloniale eischen van Duitschland is een vraagstuk van algemeene politiek, dat de minister niet wil behandelen in afwezig heid vai den minister van buitenlandsche zaken. Alleen wilde hij zeggen, dat Frank rijk deze zaak ter sprake zal brengen, wan neer zij het zelf nuttig oordeelt. De begrooting van koloniën is vervolgens aangenomen. Elders kan men weer uitvoerige bizonder- heden lezen over de gevolgen van de inci denten in de Jangtse. Men kan lezen, hoe de Engelsche nota aan Japan luidt en het meest belangwekkende daarin is wel, dat Enge land als het ware twijfelt aan de goede trouw van Japan. De Engelsche regeering herinnert er n.L aan, dat ondanks Japan- sche verzekeringen, dat de Britten veilig zouden zijn, toch de noodige slachtoffers zijn gevallen. Deze zinssnede zal de Japansche regee ring ongetwijfeld niet smaken. Trouwens, de Times meent, dat het docu ment in zijn geheel lang geen aangename lectuur zal zijn voor Tokio en zij, tot wie de nota gericht is, zullen niet ver van de waarheid zijn, wanneer zij denken aan mo gelijke ernstige gevolgen en hierbij vooral denken aan de nauwe samenwerking tus- schen Engeland en de Vereenigde Staten. Het blad spreekt verder van het Japan sche vandalisme en trekt hier de conclusie, dat ofwel de bedoeling is van de militaire autoriteiten om de scheepvaart op de Jangtse te vernietigen, ofwel dat hier sprake is van daden, welke zonder op dracht werden gedaan. In dit geval is be wezen, dat de Japanneezen, met uitzonde ring van enkele beschaafden, onwetend en te onverantwoordelijk zijn om met vuur wapenen om te gaan, zelfs in dienst van den keizer. In Hongarije heerscht eenige ongerustheid over de Duitsdie propaganda aldaar. In het Hongaarsche parlement heeft namelijk graaf Apponyi zijn levendige ongerustheid, die gedeeld wordt door de katholieke kringen, uitgesproken ten aanzien van de Pan-Ger- maansche en nationaal-socialistische propa ganda in Hongarije. Hij verklaarde, dat de noodlottige activiteit der Duitsche agenten vergemakkelijkt wordt door het Duitsch- Hongaarsche cultureele verdrag, dat het terrein voor de ideologie, welker propa- In antwoord op een vraag van Attlee heeft Eden gistermiddag in het Lager huis een overzicht gegeven van de maatregelen, die de regeering genomen had inzake de beschieting der Britsche oorlogsbodems door Japanners. De minister zeide, dat de Japansche regeering alsmede de plaatselijke auto riteiten dadelijk hun verontschuldiging hadden aangeboden met schadeloosstel ling, zooals in zulke gevallen gebruike lijk was. De regeering had deze verontschuldigin gen aanvaard, maar in de antwoord-nota, a ie thans te Tokio overhandigd was, had zij er de Japansche regeering ernstig op gewe zen, dat een mogelijke herhaling van soort gelijke voorvallen de goede betrekkingen tusschen beide staten moest benadeelen. De regeering had dan ook een beslisten waar borg geëischt, dat deze dingen, die klaar blijkelijk de vrucht waren van de onver schilligheid van plaatselijke Japansche be velhebbers of van het feit, dat de orders van Tokio niet werden uitgevoerd of niet op tijd doorgekomen waren, niet meer zou den voorkomen. Met al deze mogelijkheden had intusschen de Japansche en niet de En gelsche regeering te maken. Spr. verzocht thans geen vragen te stellen, die hij, yóór het antwoord der Japansche regeering, toch niet zou kunnen beantwoorden. Attlee was het met deze opmerking eens, maar vroeg wel voor het Kerstreces een dag beschikbaar te stellen voör een alge meen debat over buitenlandsche zaken. Chamberlain zeide dat hij het verzoek in overweging zou nemen, maar er was weinig tjjd. Op een vraag of de Britsche strijd krachten in de Chineesche wateren niet versterkt moesten worden, antwoordde de premier, dat zulks voorloopig niet noodig scheen. Op een desbetreffende vraag heeft Eden in het Lagerhuis medegedeeld, dat geen nauwkeurige datum was vastgesteld voor de betaling der schadeloosstellingen door de Japansche regeering in verband met de verliezen aan menschenlevens en eigen dommen. toegebracht aan Britsche onder danen in Sjanghai, Nanking en geheel China. Er worden echter onderhandelingen hierover gevoerd. De tekst van de nota. In de Britsche nota aan de Japansche re geering wordt o.m. gezegd, dat de aanvallen door Japansche luchtstrijdkrachten en troe pen op Britsche oorlogs- en koopvaardij schepen te Woehoe en nabij Nanking op 12 December j.L gepleegd, duidelijk ernstige problemen opwerpen. Na de bijzonderhe den van deze aanvallen te hebben opge somd gaat de nota als volgt verder: De Britsche regeering heeft met voldoe ning de Japansche nota ontvangen van 14 December, waarin diep leedwezen der Ja pansche regeering werd betuigd in verband met de aanvallen op de Britsche oorlogs schepen en waarin verklaard werd, dat ter stond maatregelen genomen zijn om een herhaling van dergelijke incidenten te voor komen, terwijl hieraan werd toegevoegd, dat op passende wijze opgetreden zal wor den jegens de verantwoordelijke personen en dat de noodige schadevergoedingen be taald zullen worden. De Britsche regeering merkt echter op, dat in deze nota geen mel ding gemaakt wordt van aanvallen op de Britsche koopvaardijschepen en vraagt der halve van de verzekering dat al hetgeen in de nota gezegd is gelijkelijk van toepassing geacht zal worden op deze aanvallen. In het bijzonder neemt de Britsche regee ring nota van de verklaring, dat op passen- ganda ongewenscht is in Hongarije, vrij maakt. De minister van onderwijs, Homan, ver dedigde zijn cultureele politiek en verklaar de, dat de regeering te Berlijn niet door po'itieke overwegingen was geleid bij de opstelling van het verdrag. De minister is van meening, dat het inopportum zou zijn den tekst van het verdrag te wijzigen. Intusschen geeft een deel van de pers, in het bijzonder het legitimistische orgaan „Magyarsag" krachtig steun aan het stand punt van Apponyi. Het blad eischt, dat de politiek uit de cultureele Duitsch-Hongaar- sche betrekkingen weggehouden wordt en dat de Duitsche cultureele invloeden in evenwicht worden gehouden door Fransche en Engelsche. de wijze zal worden opgetreden tegen hen, die verantwoordelijk zijn voer de speciale aanvallen, waar het thans over gaat Een voldoende bestraffing van hen, die verant woordelijk zijn voor de thans behandelde aanvallen, lijkt inderdaad de Britsche re geering de eenige methode toe, waardoor verdere gewelddaden kunnen worden voor komen. De Britsche regeering kan niet na laten vroegere incidenten in herinnering te roepen, waarbij de Japansche regeering leedwezen betuigde voor aanvallen, die ge pleegd waren op Britsche onderdanen en eigendommen en verzekeringen gaf, dat passende stappen gedaan waren ter voorko ming van iedere herhaling.' Zij herinnert aan den aanval op den Britschen ambassa deur in China, den daarop gevolgden aan val op auto's, waarmede Britsche ambtena ren reisden, de aanvallen op Britsche burgers en militairen, die verdedigings- dienst deden aan de grens van Sjanghai, zoowel aan andere incidenten en aan de herhaalde verzekeringen der Japansche re geering betreffende haar voornemen om volledig de belangen van derde mogendhe den in het huidige conflict in China te eer biedigen. Het is duidelijk, dat de tot dusverre door de Japansche regeering genomen stappen ter voorkoming van dergelijke aanvallen hierin gefaald hebben. De Britsche regeering moet thans vragen ervan in, kermis gesteld te worden, dat werkelijk stappen gedaan zijn van zoo- danigen aard, dat daardoor een defini tief einde- gemaakt wordt aan de inci denten, waarover zij zich beklaagt. Reuter meldt, dat de tekst van de Brit sche nota aan Japan naar Washington ge seind is, opdat de regeering der Ver. Staten volledig op de hoogte zij. De houding van de Ver. Staten. In een persconferentie heeft minister Huil verklaard, dat de regeering van de Ver. Staten nooit een gemeenschappelijke demonstratie of eenige andere vlootactie in verband met de incidenten op de Jangtse beeft overwogen en ook thans niet over weegt. Van gezaghebbende zijde werd later nog verklaard, dat de algemeene politiek, door middel waarvan de Ver. Staten van den aanvang af hebben gestreefd naar een op lossing van het conflict in het Verre Oosten, nooit geweld heeft ingehouden. Nieuwe spanning tusschen Japan en Amerika. De verklaringen van Huil ten aanzien van een maritieme actie in 't Verre Oosten schijnen het tweeledige doel te hebben: een einde te maken aan de geruchten volgens welke onderhandelingen gaande zouden zijn tusschen Engeland en de Vereenigde Staten met het oog op een gemeenschappe lijke of evenwijdige vlootdemonstratie in den Stillen Oceaan en Japan te waarschu wen, dat een dergelijke actie niet onmoge lijk is, indien de omstandigheden dat noo dig zouden maken. Amerikaansche marinekringen betoonen een zeker ongeduld ten aanzien van de traagheid der diplomatieke actie na de torpedeering van de Panay, die zij toe schrijven aan een weloverwogen actie der Japanneezen. Zij verwachten evenwel een volledig rap port over de toedracht van deze torpedee ring, welk rapport de verklaringen van ooggetuigen beter tot hun recht zal kunnen doen komen. Deze laatsten beschuldigen de Japannee zen er van door kanonneerbooten te hebben laten schieten, terwijl vliegtuigen bommen lieten vallen. Tusschen de Vereenigde Staten en Japan is volgens Havas opnieuw een spanning ontstaan. Verantwoordelijke marniekringen slui ten de mogelijkheid niet uit, dat de Amerikaansche vlootmanoeuvres ver vroegd zullen worden en in het zuide lijk deel van den Stillen Oceaan zullen worden gehouden en niet in de buurt van de Samoa-eilanden zooals in de bedoeling had gelegen. De ontwikkeling der incidenten. Een Havastelegram uit Tokio behelst, dat de openbare meening in Japan hoewel er onderscheid gemaakt wordt tusschen het Japansch-Amerikaansche en het Japansch- Britsche incident - toch zeer ernstig geneigd is te komen tot het verzoenen van de openbare meening in het buitenland, voor al in de Ver. Staten. Sinds den aanvang van het conflict heeft Japan er bijzonder prijs op gesteld de welwillende neutraliteit van de Ver. Staten te behouden, welke een grondsteen geacht wordt voor het buiten- landsch beleid van Japan, wil het daar blijvend succes hebben. De Japansche auto riteiten zullen alles doen wat in hun ver mogen is om aan de Amerikaansche eischen tegemoet te komen. Zij vreezen echter, dat de Ver. Staten weieens dingen zouden kunnen eischen, die in strijd zouden zijn met het prestige van de Japansche natie, het leger en de marine, zooals b.v. persoonlijke excuses door den keizer van Japan of bestraffing van de schuldigen. Dergelijke eischen zouden vrij zeker worden afgewezen. Wat nu betreft de waarborgen voor de toekomst, verklaren de Japansche bladen, dat het heel moeilijk is, daardoor een volledige formuleering te vinden, terwijl het nog moeilijker zal val len lieden aan te wijzen, die deze formu leering zullen moeten toepassen. Bovendien zal het niet mogelijk zijn maatregelen toe te zeggen, die schadelijk zouden zijn voor de voltooiing van het werk in China, waar mee Japan op het oogenblik bezig is. De Bee opnieuw beschoten. De woordvoerder van het Japansche leger te Sjanghai heeft medegedeeld, dat gister avond opnieuw schoten zijn gelost op de Britsche kanonneerboot Bee, welke met de overlevenden van de Panay de rivier af voer. Het vuur kwam van den linkeroever. Een groep Japansche, Britsche en Ameri kaansche marine-officieren kwam tot de conclusie, dat het vuur afkomstig was van Chineesche baterijen. De Japansche posities aan de Jangtse. De Japansche strijdkrachten hebben thans de geheele Jangtse van Woehoe tot de zee, d i. een lengte van 400 K.M in hun macht Zij hebben niet enkel Poekou bezet, maar ook Kiangpoe, eveneens aan den Noorde lijken oever van de Jangtse tegenover Nan king. Voorts hebben de Japanners aan de Jangtse ook Jangtsjou aan de Noorderoever van de rivier bezet, dat tegenover Tsjin- kiang aan de invaart van het Groote Ka- PIRITUS THEELICHTJE Verbruik: slechts één vijfde cent per uur naai is gelegen. Mede hebben de Japanners het fort van Woeloengsjang, ten Noordoos ten van den Purperen Berg bij Nanking genomen. Zij maakten daar 18 kanonnen en vier stuks anti-luchtvaartgeschut buit. De Japanners hebben verder een belangrijk Chineesch versterkt punt op een berg ten Noorden van Nanking genomen. DE VOORLOOPIGE REGEERING TE PEIPING. Het D. N. B. meldt uit Peiping: De gistermorgen geinstalleerde voorloo- pige regeering der republiek China bestaat uit een comité van acht leden, onder voor zitterschap van den burgemeester van PeiDing, Tsjang Tsjao Tsoen Vijf der leden zullen permanent in het comité zitting hebben. Bovendien zijn drie raden (Joeans) gevormd, namelijk een rechterlijke, onder voorzitterschap van Toengkang, den minister van justitie der vroegere regeering te Peiping, voorts een uitvoerende, welks voorzitter Wang Ke Ming, minister van financiën bij de vroe gere Peiping-regeering was, en ten derde een wetgevende, met Tanger Ho aan het hoofd, die aan de keizerlijke universiteit te Tokio gepromoveerd is en als minister van opvoeding zitting heeft gehad in de oude regeering te Peiping. De uitvoerende raad zal een afdeeling voor ODenbare veiligheid omvatten, welker leider de vroegere militaire gouverneur der provincie Kiangsoe, generaal Tsji Sie Joean, is. De afdeeling voor opbouw, die eveneens onder den uitvoerenden raad res sorteert, wordt door Wan Gi Tang geleid. De wetgevende afdeeling wordt door Tsjoesjen, den oud-minister van justitie in de PeiDing-regeering, geleid en de afdeeling opvoeding en cultuur door Tanger Ho. Op het oogenbilk is er nog geen functionaris voor buitenlandsche en militaire aangele genheden. Het uitvoerende comité, dat door Japan de facto is erkend, voert het bewind over het geheele gebied, waaruit de troepen der Kwomintang zijn verdreven. Tusschen de twee Turksche dorpen Safra en Florya, op ongeveer tien kilometer af stand van Istanboel aan de zee van Marmo- ra, is een verwoede strijd ontstaan, waarbij een veelvuldig gebruik gemaakt is van spa den, vorken, messen, pikhaken, steenen, stokken en hakmessen. Meer dan tweehon derd mannen, vrouwen en kinderen namen aan dit gevecht deel. Sinds lang betwistten de inwoners van Safra en Florya elkaar het bezit van een strook bouwland tusschen de twee dorpen. Op zekeren dag trok een twaalftal wagens, komende uit Safra, door dit „niemandsland heen. Eenige inwoners van Florya, die in hun velden aan het werk waren, zagen, dat zestig personen uit de wagens te voorschijn kwamen, en sloegen direct alarm. De inwoners van de twee dorpen snelden hierop naar het „niemandsland", gewapend met de meest uiteenloopende voorwerpen, die zjj inderhaast hadden kunnen meenemen Binnen enkele oogenblikken was een vree- selijke strijd losgebroken, die slechts beëin digd werd bij den tusschenkomst van sterke afdeelingen politietroepen. Het resultaat van het gevecht was, dat acht personen levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Twintig anderen voor het meerendeel vrou wen en kinderen, hadden ernstige verwon dingen opgeloopen, terwijl voorts geen dor peling den strijd zonder kneuzingen, schram' men of schaafwonden ontkomen was. De in woners van beide dorpen, zullen nu gerech telijk vervolgd worden en een „bezettings leger" van gewapende politie is in Safra en Florya in garnizoen gelegd. Bijna zeventig procent der Ameri kaansche roodhuiden, die van Alaska in begrepen, heeft thans de „Indian Reor- ganisation Act" van 1934, welke hun bevoegdheden nauwkeurig omschrijft, aanvaard. De Mescalero Indianen uit Nieuw-Mexico hebben van de regeering 150.000 dollar ge leend voor den bouw van honderd nieuwe huizen voor de leden van hun stam. Dezen krijgen de huizen en den omliggenden grond in pacht en betalen de rente terug uit de opbrengst van hun bedrijf. Ieder lid heeft een tuin en het overschot van zijn teelt wordt ingemaakt. De stam is nauw veree- nigd en de zaken worden behandeld door een „handelscommissie" uit den stam. De Indiaansche bevolking van Amerika groeit geleidelijk en de haar toebehoorende oppervlakte grasland is uitgestrekter dan Engeland en Wales tezamen. De „roodhuiden" lijden echter, -olgens het jaarverslag van den Amerikaanschen zaakgelastigde voor Indiaansche aangelegen heden, Collier, nog steeds aan overbevol king en aan andere bij minderheden veel voorkomende moeilijkheden. Tot 1933, aldus luidt het verslag, was het meerendeel der Indiaansche bevolking of landloos of wel in het bezit van geheel on bruikbaar land. Sindsdien is het voor India nen beschikbare land echter met vier pro cent gestegen en omvat het Indiaansche grasland thans in totaal veertig millioen acres. In de laatste jaren hebben de Indianen het controlesysteem van de „New Deal" overgenomen en passen een vrijwillige be perking toe van de grootte hunner kud den, in enkele gevallen tot zestig procent toe. Afgevaardigde in vergadering gedood. - Tijdens een discussie over een verkiezings kwestie in de provinciale vergadering van La Plata heeft de afgevaardigde Bezzone zijn collega Chiapara door revolverschoten gedood. Smokkelaars door een lawine over vallen. - In het kanton Wallis zijn vier Ita- liaansche smokkelaars door een lawine over vallen. Drie van hen zijn om het leven ge komen, de vierde wist te ontkomen. Geheimzinnige reis van gravin Re- ventlow. - Gravin Haugwitz-Reventlow, de vroegere Barbara Hutton, heeft een geheim zinnig bezoek van 24 uur aan de Vereenigde Staten gebracht. Zij is Dinsdag uit Europa te New York aangekomen en verklaarde voornemens te zijn de Kerstdagen bij haar vader door te brengen. Gisteravond is zij evenwel in alle stilte weer naar Europa teruggekeerd. Spoorwegongeluk in Polen. - Tenge volge van den mist is gisteren tusschen Warschau en Loebliana de sneltrein War- schau-Lember op een stilstaanden goederen trein gereden. Een spoorwegbeambte werd hierbij gedood, negen werden zwaar ge wond; vier der gewonde beambten verkee- ren is levensgevaar. Auto door trein gegrepen. - Gisteren is te Morton (Am.) een auto door een trein gegrepen, waarbij de vijf inzittenden om het leven zijn gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1