£aatste AeeicfUett Aqwda TkowHcuud TUeiuas JCunst en Wetenschap Weee&edcht VRAGEN OP BELASTINGGEBIED. Jnqeionden Stukken De moord te Utrecht. kuiperij te vlaardingen uitgebrand. LIMMEN NOORDSCHARWOUDE Verwachting: Buitenlandsch weeroverzicht. U hebt géén voorrang Alkmaar, Donderdag. JUBILEUM. Men verzoekt ons opname van het vol gende: 16 Dec. 1937 zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer W. FL Nap, gevestigd te Almè- lo, als musicus en koordirigent zijn loop baan aanving. De jubilaris, Alkmaarder van geboorte, was 7)4 jaar werkzaam te den Helder, als stafmuzikant der Kon. Marine en tevens solo-violist en kapelmeester in verschillende theaters. Het moge genoemden datum niet ontbre ken aan vele gelukwenschen uit vele oor den van het land. DE SCHADE WA8 GERING. Gistermorgen vond op den hoek Laat— Ridderstraat een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een driewielig motor rijtuig. De auto reed vanaf de Koorstiaat in de richting Limmerhoek over de Laat en verleende geen voorrang aan het driewielig motorrijtuig, waarvan de bestuurder uit de Ridderstraat de Laat wilde oprijden. Aan de auto werd eenige materieele schade toege bracht. Het andere motorrijtuig kreeg geen schade. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt. ERNSTIG ONGELUK BIJ V. D. Gistermiddag vond in de zaak van Vroom Dreesmann een ernstig ongeluk plaats. De 18-jarige winkelbediende G. bleek bij het afdalen van een trap in de kelderver dieping te zijn uitgegleden en was daarbij van een hoogte van 2 M. op den cementen vloer terecht gekomen. Met zijn linkerhand viel hij daarbij in een openstaande kast, waarin eetserviezen stonden. Hij liep twee diepe snijwonden in linkerpols en -hand op, alsmede een kleine wond bij het linkeroog. Door de politie is de eerste hulp ver leend. De directeur van den Geneeskundi gen Dienst, die spoedig ter plaatse was, acht te onderzoek in het St. Elizabethsziekenhuis gewenscht, waarheen hij daarna per zieken auto is overgebracht. WIE MIST EEN HANDKAR? Aan het bureau van politie is gedurende een tiental dagen een handwagen onderge bracht, waarvan de eigenaar totnogtoe on bekend is gebleven. Hem wordt verzocht zich aan voormeld bureau te vervoegen. LUCHTBESCHERMING EN POLITIE. Dinsdagavond werd door den adjunct inspecteur van politie P. Langedjjk in de theoriezaal van het bureau van politie al hier, een lezing gehouden over het onder werp „Luchtbescherming en de taak der Politie", voor leden van het gemeentelijk politiekorps, terwijl deze lezing tevens werd bijgewoond door den commandant van de Burgerwacht en die leden welke als hulp politie bij den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst zijn ingedeeld, alsmede de bri gadecommandanten der rij ksveldwacht te Alkmaar en Heiloo en vele gemeenteveld wachters uit de omliggende gemeenten. Na een algemeene beschouwing over de luchtbescherming behandelde spreker zeer uitvoerig de taak van de politie bij lucht aanvallen en haar verschillende bevoegdhe den. Na afloop der lezing bestond gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. WINKELSLUITINGSWET. Vanaf Maandag 20 tot en met Vrijdag 24 December 1937, is het geoorloofd de winkels tot des avonds 10 uur voor het publiek geopend te houden. Te Alkmaar mogen alle winkels op Zondag 26 Dec. 1937 (2en Kerstdag) den geheelen dag (tot middernacht) geopend zijn. Op len Kerstdag gelden de gewone bepalingen voor den Zaterdag. PRIJZEN BEHAALD. De heer A. Maasen, slager alhier, be haalde op de slagersvaktentoonstelline, welke op 15 en 16 December j.L te Utrecht werd gehouden en waar ongeveer 300 in zendingen waren, een viertal prijzen. Daaronder bevindt zich een eerste prijs. Antisemietische relletjes. - Te Czensto- chowa in Polen hebben zich antisemietische incidenten voorgedaan. Nationalisten post ten voor alle joodsche winkels en talrijke joodsche voorbijgangers werden lastig ge vallen. De israëlietische afgevaardigden hebben bij de autoriteiten geprotesteerd. Krijgsraad veroordeelt een vrouw. - De eerste vrouw, die door den krijgsraad te Jeruzalem is gevonnist, is tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het dra gen van munitie en het in het bezit hebben van een revolver. Hoog water in den Tiber. - Het peil van den Tiber is gestegen tot 14 meter. Een recordhoogte. Voor de poorten van het Va- ticaan is de weg ingestort. De bewoners der huizen nabij den vaticaanschen zender zijn begonnen te verhuizen, aangezien gevaar voor grondverschuivingen is ontstaan. De vlakte rond Rome is overstroomd op ver scheidene plaatsen, het verkeer op alle wegen is verbroken. Ook de brug Milvius, de eerste brug van Rome stroomopwaarts, kan niet gepasseerd worden. Overigens is het in geheel Italië slecht weer. Sneeuw is gevallen in Piemont en Ligurie. de spoorlijn en de weg van den Brenner waren verscheidene uren lang on begaanbaar. HUISVERZORGING. Gedurende de maand November werd in 44 gezinnen, waar de huisvrouw ziek was, hulp in de huishouding gegeven. Deze hulp bestond uit: 57 waschdagen, 303 werkdagen en 115 halve werkdagen, terwijl 9 maal een toeslag werd gegeven. Aan loon werd hiervoor uitbetaald 332,70. GESCHILDERDE PORTRETTEN. Bij den heer Klinkert, fotograaf in de Langestraat, is een geschilderd portret te bezichtigen waarvan de schilder J. C. van Os, "t Oude Slot" te Schoorl de maker is. Dergelijke geschilderde portretten kunnen ook naar foto gemaakt worden. HARTIGH'S AARDAPPELEN-CENTRALE. In de Spoorstraat 59 opent de heer Har- tigh heden een aardappelcentrale waar alle gangbare soorten verkrijgbaar zijn. TWEE TON VOOR HET MISDEELDE KIND. Morgen is de eerste helft van den verkoop- tijd der postzegels en prentbriefkaarten verstreken. Of dan ook de helft van de 2 ton bijeen is? Als morgen ieder die dit leest een dubbeltje eraan besteedt, ja! N. R. V.-FILMAVOND. Een paar weken geleden had de af- deeling Alkmaar der N. R. V. een propa- ganda-avond georganiseerd voor de wintersport en behalve een der Neder- landsche propagandisten had men toen uitgenoodigd een der beste Zwitsersche ski-leeraren. Beide sprekers hebben toen op boeiende wijze verteld, wat de winter sport eigenlijk beteekende en hoe buiten gewoon gezellig en gezond deze sport is. Natuurlijk was de hoofdschotel het ski-ëm en de Zwitsersche leeraar heeft toen tal van oefeningen gedemonsteerd. Gisteravond kregen de N. R. V.-ers het vervolg van deze ski-propaganda en een buitengewoon goed bezette zaal van het Gulden Vlies heeft genoten van een serie films uit de Zwitsersche Alpen. Men heeft op deze wijze zeer intens kennis kunnen maken met de wintersport in al haar ge ledingen, al bleef het ski-ën ook nu weer het hoofdnummer van het programma. Het publiek heeft kunnen zien, hoe er in Zwitserland geski-ëd wordt en het heeft tevens kennis kunnen nemen van de sfeer, de zeer aparte eri genoeglijke sfeer, die bij de wintersport heerscht. Na de pauze werd nog een speelfilm vertoond, waarin echter al weer het ski-ën de hoofdzaak was, maar waarin men te vens staaltjes van moed en behendigheid heeft kunnen bewonderen. Het was een prachtige avond, die groote propaganda gaf voor de wintersport! (Ongecorrigeerd.) ZITTING TWEEDE KAMER. Rijks begrooting 1938. Hedenmiddag vergaderde de Tweede Kamer. Voortgezet wordt de behandeling van Hoofdstuk VI (onderwijs, kunsten en weten schappen) der rijksbegrooting voor 1938. Bij afd, IV (nijverheidsonderwijs, voort zetting van het debat in de middagvergade ring van gisteren) betreurt de heer Amelink (a.r.) de omzetting van 3-jarige nijverheids scholen in 2-jarige. Spr. wijst op onge- wenschte gevolgen daarvan. Voorts wijst spr. op het voordeel van een goed geregeld leerlingenstelsel; de minister voere dien aangaande besprekingen met de organi saties. Spr. vestigt 's ministers aandacht in zonderheid op het advies van den Hoogen Raad van Arbeid aangaande de vakoplei ding. Tweede Kamer. De heer Posthuma (chr. dem.) wijst op de groote beteekenis van goed nijverheidson derwijs voor breede lagen der bevolking; de daarop verkregen bezuinigingen gaan ten koste van de minder gegoeden. De omzet ting der 3-jarige nijverheidsscholen in 2- jarige heeft ook spr.'s instemming niet. Het is een eerste eisch van christelijke-sociale politiek, de breede massa zooveel mogelijk voor te bereiden voor den strijd des levens. Spr. zegt, dat de instelling van dienst boden-cursussen door het dep. van sociale zaken bewijst, hoeveel achterstand nog is in het huishoud-onderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer Slotemaker de Bruine, zegt, dat er geen onrecht is gedaan aan oude leeraren bij het ambachtsonder- wijs. Spr. zal niet verlangen dat een school met overwegend roomsche leerlingen, op Allerheiligen onderwijs zal geven, maar in het algemeen moet er in zulke gevallen een bepaalde reden zijn. Spr. vestigt de aan dacht op de voortdurende toeneming van het aantal meisjes-leerlingen van nijverheids scholen en van het aantal leerlingen der landbouwhuishoudscholen. De verkorting van den cursus op de ambachtsscholen gaat buiten den toelatingsleeftijd om. Er blijkt steeds meer behoefte te bestaan aan arbei ders die kwaliteitswerk leveren; daarmede wordt bij het nijverheidsonderwijs rekening gehouden. Spr. vindt het verkeerd, het avond-nijverheidsonderwijs tegen te wer ken; allen die het goed meenen met onze jongens, behooren daaraan hun steun te geven. Gelukkig worden er ook in die rich ting maatregelen genomen. Het avondpractijkonderwijs trouwens heeft zeer groot nut. Geeft men den jongens ge legenheid, in het bedrijf te werken en 's avonds de practijk met theorie aan te In de kunstzaal van den heer Boender- maker te Bergen, tot 19 Dec. dagelijks ten toonstelling van schilderijen. Oudegracht 24, vogeltentoonstelling, tot en met 21 December. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De goede aarde (rom.-real.), hoofdrollen Paul Muni en Luise Rainer. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het meisje van buiten (rom.); hoofdrollen Janet Gaynor en Robert Taylor. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 16 December. In café Central vergadering besturen buurtvereenigingen over versiering en ver lichting bij de a.s. blijde gebeurtenis. Vrijdag 17 December. 4 urn-, café Central, vergadering Volks huisvesting „Alkmaar". 9 uur, gebouw Huishoudschool, ledenver gadering Alkm. Huishoud- en Industrie school. Zaterdag 18 December. 8 uur, Harmonie, feestavond „De Halter". vullen, dan bewijst men hun een weldaad, ook in psychologisch opzicht. Spr. zegt, dat de industrie trouwens ook aan 2-jarige nij verheidsscholen met leerlingstelsel en avondonderwijs de voorkeur geeft. Het leer lingstelsel zou achteruitgaan, zoo wordt ge zegd. Doch dit komt alleen voor bij de typo grafen. Zoo zijn leerlingstelsels weer inge voerd te Eindhoven, Delft, Gorinchem, Utrecht en in de metaalnijverheid. Spr. meent, dat het over het algemeen bevredi gend werkt. In verschillende plaatsen zijn er voortreffelijke regelingen; in samenwer king met ambachtsscholen. Hier ligt ook een taak voor de bedrijfsraden. Zonderlinge geruchten. In de Boomstraat te Utrecht, waar zich gisteravond op een van de boven huizen een drama afspeelde, wordt de tragische gebeurtenis door de onwo- nenden druk besproken. Zonderlinge geruchten doen de ronde, zoowel over den dader als over de slachtoffers. In den afgeloopen nacht is de dader, de 32-jarige G. A., kassier van de Landbouw- Crisisorganisatie te Utrecht, door de politie aan een scherp verhoor onderworpen. Hierbij verklaarde hij o.m. een liefdesver houding te hebben gehad met de beide vrouwen. De revolver, waarmede hij het doodelijk schot loste, heeft hij ongeveer tien dagen geleden gekocht, volgens zijn verklaring niet met de vooropgezette be doeling, hiermede een dezer dagen een aan slag te plegen op zijn hospita en haar doch ter. De dader is een boerenzoon uit Neerlang broek nabij Doorn. Hij studeerde voor on derwijzer en kreeg na het behalen van zijn acte een aanstelling als onderwijzer op een lagere school te 's-Gravenhage. In dien tijd had hij verkeering met een meisje, even eens uit Neerlangbroek. Tijdens een ruzie, welke hij met haar had, trok hij de revol ver en schoot haar aan. Gelukkig evenwel zonder ernstige gevolgen. De verloving raakte daarop uit. Het een en ander had tevens oorzaak, dat hij zijn ontslag kreeg als onderwijzer te 's Gravenhage. Geruimen tijd werkte hij vervolgens op de boerderij van zijn vader. Na de oprichting van het Landbouw-Crisisbureau te Utrecht kreeg hij door middel van bevriende relaties daar een betrekking als kassier. Hoewel hij een ijverig werker was stond hij bekend als een zonderling persoon. HET GEVAL-HANSEN. Ook in België sterk de aandacht getrokken. De zaak van den Haagschen journalist Hansen, die in gijzeling gezet is, wordt ook in België met aandacht gevolgd. De „Independance Beige" bevat een uit voerig artikel over deze aangelegenheid, van de hand van Paul Henen, den voorzit ter van den Belgischen persbond. De schrij ver wijst op het belang der kwestie, daar hier sprake is van een principiëele aangele genheid. Zy brengt, zoo schrijft hij, de vrijheid van meeningsuiting en de persvrijheid, de hoeksteenen van de democratie, van de be schaving en van den vooruitgang, in het geding. Onze noorderburen hebben dit niet over 't hoofd gezien en de kracht, waarmede zij in onderhavige geval reageeren is 'n duide lijk bewijs, dat zij zich volkomen reken schap geven van hetgeen er op het spel staat. De journalist kan zich, evenals de ge neesheer en de priester, beroepen op het be roepsgeheim. Het is een waarborg voor persvrijheid en een onmisbare voorwaarde voor het tot uitdrukking brengen van de waarheid. De schrijver wijst dan tenslotte op de noodzakelijkheid, dat het beroepsgeheim van den journalist, waarover de wet in België, evenals in Nederland zwijgt, wettelijk vastgelegd wordt. KONINGIN BEZOEKT KUNSTZAAL BENNEWITZ. Hedenochtend bracht H. M. de koningin een bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen door mevrouw Payne Best van Rees, welke gehouden wordt in kunst zaal Bennewitz te Den Haag. SCHUUR UITGEBRAND. Honderd kippen omgekomen. Gisteravond is een schuur afgebrand bij de boerderij van den landbouwer Berkus, te Kilder by 's Heerenberg. Negen runde ren konden worden gered, terwijl honderd kippen in de vlammen omkwamen. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Vanmorgen werd brand ontdekt in de machinale electrische kuiperij van de firma J. C. van Dorp en zonen te Vlaardingen. Voordat de brandweer aanwezig was, stond het pand reeds in lichter laaie. De brandweer tastte het vuur met vier stralen aan en had den brand na geruimen tyd zoodanig onder de knie, dat gevaar voo uitreiding uitgesloten kon worden geacht. De kuiperij zelf is echter volkomen uitge brand De oorzaak van dezen brand is on bekend. GENEESMIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER ONTDEKT? Een veehandelaar te Luik, die reeds meer dan 30 jaar bijzondere belangstelling heeft gehad voor mond- en klauwzeer, kwade droes en andere ziekten van denzelfden aard, heeft kort geleden een mengsel van kruiden ontdekt, waardoor het vee binnen acht dagen weder op de been zou worden gebracht. Eenige dagen geleden is hij er, volgens de „Vingtieme Siecle", waaraan wij dit bericht ontleenen, in geslaagd, een brouwsel samen te stellen, dat de zieke dieren binnen 24 uur zou genezen zijn. Hij heeft het genees middel op zijn eigen vee toegepast en goede resultaten bereikt. Daar de uitvinder van het geneesmiddel geen veearts is, en in verband hiermede in België met het preparaat niet mag werken, heeft hij zich naar Frankrijk begeven, waar hij, te oordeelen naar de verklaringen van veeartsen, burgemeesters en veehandelaren aldaar, eveneens uitstekende resultaten heeft behaald. Hij heeft thans het ministerie van landbouw in kennis gesteld van zijn uitvin ding, die door bevoegde beambten zal wor den onderzocht. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden ongewijzigd vastgesteld op 84 cent per K.G. Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier. Woensdagavond vergaderde de afd. Limmen van den Ijsbond Hollandsch Noor derkwartier in het lokaal van den heer Jn. Groot. De voorzitter, de heer T. Valkering, opende de vergadering met woorden van welkom. Bij het verslag van den penning meester bleek in kas te zijn 151,36. De heer C. Bos werd met groote meerderheid tot secretaris herkozen. De heer C. J. de Leeuw werd als nieuw bestuurslid gekozen. Als lid van de baancommissie is gekozen de heer Mous. De heer J. van Duin werd gekozen als lid van de feestcommissie. Het bestuur hield na afloop van de ver gadering een verloting van aardige artike len, zulks om het bezoek aan de vergade ring te bevorderen. De nieuwe grondwet van Sovjet- Rusland. In hotel „De Burg" werd Dinsdagavond een vergadering gehouden door „De Hanze", waar de heer Hans Hermans, redacteur van „De Tijd" een rede uitsprak over „De nieuwe grondwet van Sovjet-Rusland. De zaal was geheel bezet. De heer Hermans schetste de gebeurte nissen in Rusland in het jaar 1917, de revo lutie, die de dynastie van den Czaar deed verdwijnen, waarna hij de geschiedenis van Sovjet-Rusland de revue liet passeeren, zoo als het optreden van Lenin en van Stalin, welke laatste, nadat de moord Kirov hem een waarschuwing was, dat het in zijn partij niet zuiver was, een zuivering dier party doorvoerde, welke duizenden slachtoffers maakte. Hy zocht daarbij zijn steunpunten buiten de partij. Na op de instelling der Startanov-arbeiders te hebben gewezen, d. z. arbeiders, die in een of andere industrie ver hooging van productie bereikten, zeide spr., dat uit de nieuwe Grondwet blijkt, dat de regeering, wanneer het met de partij mis mocht loopen, op de steunpunten buiten de partij overstapt. Deze nieuwe grondwet stelt allen gelijk in plaats van vroeger, toen de boeren de minderen waren. Theoretisch kan iedere organisatie haar candidaten stellen, doch practisch alleen die, welke Stalin onder controle heeft. De grondwet geeft volledige vrijheid en stelt het productieapparaat in handen van de gemeenschap. In wezen is het echter in Rusland, net als in andere West-Europeesche landen. De kiezer wordt daar ook niet gevraagd een oordeel uit te spreken over een of andere wet. Dat beslis sen de afgevaardigden Spr. stelde de vraag, of het Russische volk deze vrijheid kan verdragen. Vroeger moest het ook reeds met de knoet by elkaar worden gehouden. De Rus heeft geen behoefte aan vrijheid. De communisten die in andere landen om vrij heid en rechten roepen, meenen dit in Rus land te vinden. Dit is een ontzettende teleur stelling. Nadat een tweetal heeren van de gele genheid tot vragen stellen gebruik gemaakt hadden en door den spreker waren beant- woord, werd de vergadering gesloten. KERKCONCERT. De aandacht wordt gevestigd op het con cert, dat a.s. Maandagavond, 8 uur, in de verwarmde Kapelkerk gegeven wordt door mej. Veenenbos, alt-zangeres, haar dames koor en de heeren W. F. Dorgelo, violon- cellet, G. Grondsma, declamatie en de or ganist der kerk, K. Pieket Weeserik. Gezien de namen der medewerkenden en het doel waarvoor dit concert gegeven wordt de totale opbrengst is ten bate van het orgelfonds der Groote Kerk zy deze uit voering ten zeerste aanbevolen. Zwakke tot matige wind uit noords»., richtingen; zwaar bewolkt tot betrok!/ waarschijnlijk buien van sneeuw 0f sneeuw; temperatuur om het vriespunt"*^ Het weer blijft slecht. De hooge drukking nam vooral in h westen toe maar ook in noord-Scandinavü vormt zich een hooge drukking terwijl d depressie die gisteren over de Noord»! lag haar centrum nu naar Polen heeft ve plaatst. In Scandinavië is de vorst over het algemeen iets afgenomen maar in het noo den komt plaatselijk zeer strenge vorürt voor. In Duitschland vormde zich by burg en Bremen een mistgebied met niatto! vorst, om de depressie valt hier en da sneeuw. In Frankrijk ligt nog een tweede kem, waar omheen ook sneeuw valt. a 6 de westkust waaien krachtige no^ westelijke winden. Ook op de Britgch* eilanden waait het matig tot krachtig mt noordelijke richtingen bij gebroken lucht zonder veel neerslag. Op IJsland komt plaatselijk zware orst voor. In Zwitserland is de temperatuur om het vriespunt H hooge toppen hebben af en toe sneeuw met temperatuur van vijftien tot twintir graden zinder -iu) zAg In onze omgeving is matige noord- oostelijke tot noordwestelijke wachten, met temperatuur om het vriespunt en buien van sneeuw ot natte sneeuw. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 16.18 uur tot 7.34 uur licht op. als a bij wegkrulslnge# dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert m namelijk een voor- rangsweg ais u bij smalle bruggei dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. YV. C. S. te A. Ik moet U mededeelen dat ik het met de opvatting van de be lasting-administratie eens ben; verder reclameeren of tegen de uitspraak van den inspecteur beroep aanteekenen, moet ik afraden. U moet niet uit het oog verliezen dat de leeftijd in het geheel geen rol speelt. Allen hier te lande wonende natuurlijke perso nen zy'n belasting-plichtig, dat wil echter geenzins zeggen, dat zy allen ook in de termen vallen om aangeslagen te worden. Over leeftijd wordt echter in het geheel niet gesproken. Ten aanzien van Uw tweede vraag merk ik U op dat er in de wet evenmin wordt gesproken van aftrek voor vrijgezellen uit hoofde van noodzakelijk levensonderhoud. De belastbaarheid begint pas bij een be paald bedrag. Dit is voor gehuwden en ongehuwden verschillend en hangt ook af van diverse factoren. Voor ongehuwden kan de belastbaarheid reeds beginnen by een inkomen van 350. Th. T. te A. Zoover U uit de beantwoor ding van bovenstaande vraag zult zien» maakt het niet uit, hoe oud uw dochter is. Alleen is van belang hoeveel haar inkomen bedraagt. Stellen wij het bedrag voor kort en inwoning, hetgeen zy geniet boven haaf loon, op 300 dan valt zij in de termen voor een aanslag. In geen geval wordt aangeslagen voor hetgeen zij verdient. Daarvoor ontvangt zij zelf een aanslag. Beslaglegging brengt voor u geen kosten mede. U staat daar trouwens geheel bui ten. Van een en ande~ dient schriftelij* exploit te worden uitgebracht. WAAROM NIET VOOR ALLE BEHOEFTIGEN? Mijnheer de Redacteur! Sparen kan in vele gevallen goed e® noodig zijn, doch bij alle sparen moet voor op staan, dat men iets heeft om te sPa^e^ Heeft men dit niet en men spaart toch, dan gaat dit ten koste van onthouding op allef* lei gebied. Nog moeilijker is sparen als m door te geringe inkomsten zich niet van hoognoodige levensbehoeften kan voorzl® Dan wordt sparen zeer bedenkelijk, ze misdadig. Dit laatste soort spaarders kwêC minister Romme met zijn gratis kwartje systeem. De menschen, verlokt door gratis kwartje, gaan nu sparen, wat v hun beteekent zich en hun gezin nog onthouding opleggen, minder of nog slec voeding dan voorheen, want het kwart moet bezuinigd worden voor het gr® kwartje. Zco'n zedelijk gedwongen SP is misdadig, en het zou te wenschen voor aJie leveranciers, dat by dezulken bordje aan de deur zat met het opsc

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2