PUROL A2LL Nachtelijke zitting der Tweede Kamer 'T OOG PARLEMENT Verschillende be&rootingen aangenomen. De veerdienst Enkhuizen-Stavoren. ©ft VAN TWEEDE BLAD (Van onzen parlementairen medewerker.) We moeten rog even terugkomen op de vergadering van Dinsdagavond, toen de Waterstaatsbegrooting werd behandeld en nog afgedaan. Het werd laat, over half drie in den nacht, eer 't zoo ver was, maar toen kon minister van Buuren althans een gedeelte van zijn paperassen voorloopig opbergen. Het verkeersfonds had hij toen nog voor den boeg, doch dit werd bewaard voor den Woensdagavond. Van de waterstaatsbegrooting zelf valt niet veel meer te vermelden; vele onder werpen daarvan zijn trouwens overgegaan naar de begrooting van het verkeersfonds. De laatste moot, de staatsmijnen en de daarbij aan de orde gestelde begrooting van de staatsmijnen, bracht nog eenige sprekers in het geweer, die, hoewel vol lof over het algemeene beleid van de directie der Nederlandsche mijnen, die als een model in Europa gelden, toch nog ver schillende wenschen hadden, o.a. ten aanzien van de pensioenen der mijnwer kers, de instelling van een bedrijfsraad, de behandeling, welke kolenhandelaren van de huisbrandcommissie en de kolencon- ventie ondervinden, e. d. Wat het laatste punt betreft kon de minister geen toezeggingen doen. Hij be toogde dat de regeling voor den kolen handel in 't algemeen saneerend heeft ge werkt en dat daarover dan ook geen klachten zijn; deze gelden slechts het min of meer dictatoriale optreden der kolen- conventie, doch de regeering vond geen aanleiding hierin tot ingrijpen. De instelling van een bedrijfsraad stuit at op tegenstand van de directies der par ticuliere mijnen; bij het Staatsmijnbedrijf doet de contactcommissie echter uitste kend werk. Voor de verbetering der pen sioenen wordt iets gedaan. De waterstaatsbegrooting zoowel als de begrooting van de Staatsmanen werden z. h. s. aangenomen. Nog zes leden, de voorzitter mr. van Schaik inbegrepen, hadden het tot 't laatst toe uitgehouden. Onderwijs. Gistermiddag is de behandeling van de onderwysbegrooting voortgezet met de beantwoording van de sprekers bij de af- deeling Hooger Onderwijs. Zooals te ver wachten was, ging minister Slotemaker de Bruine niet in op de vraag van mr. Oud, hoe hij dacht over de financieele gelijk stelling van het bizonder hooger onderwijs met het openbare. Z. E. wees er op, dat deze kwestie geen punt van overweging in het kabinet heeft uitgemaakt en dat hy daarom ook zijn persoonlijke meening er niet over kon mededeelen. Bjj deze afdeeling zijn verscheidene details besproken, welke wij rustig kun nen laten schieten. De overlading van onze universiteiten en hoogescholen met studenten heeft de aandacht van eenige sprekers gehad. Het is een moeilijke kwestie, die allang aan de orde is, maar waarvan nog geen oplossing is gevonden. Verzwaring van toelatings- eischen tot de gymnasia en middelbare scholen, betere selectie in 't algemeen, zijn middelen, welke in de practijk den stroom nog maar onvoldoende vermochten te stuiten. Met een psychotechnisch onder zoek zal men, volgens den minister, ook niet veel verder komen. De zaak blijft zijn aandacht behouden, evenals een betere paedagogische voorbereiding der acade misch gevormde leeraren, doch deze mag niet zóó gaan, dat de universiteiten worden verlaagd tot vakscholen. Bij de afdeeling voorbereidend hooger- en middelbaar onderwijs heeft een negen tal sprekers diverse onderwerpen be handeld. Winterhanden Wintervoeten W.nterteenen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist Over de werklooze onderwijskrachten, op wie o.a dr. Vos (lib.), mevr. Bakker Nort (v.d.), de heeren Faber (s.d.) cn Tilanus (c.h.) de aandacht vestigden, merkte de minister o. m. op, dat wijziging van de klassesplitsing wellicht eenige verlichting in hun toestand zou kunnen brengen. Dr. Vos schatte de kosten van dien maatregel op één millioen, doch indien al deze schatting niet te optimis tisch zou zijn daarmede is men er niet vanaf, omdat deze kwestie veel breeder aspecten vertoont. Voor facultatieve ge vallen wil de minister wel vervroegde pensionneerir.g overwegen waarop eveneens was aangedrongen teneinde plaats te maken voor jongeren. De bewindsman was het er mee eens, dat met de toelatingseischen voor de middelbare scholen niet de hand mag worden gelicht. Hij zal vermoedelijk met zyn antwoord de dames BakkerNort en de Vries Bruins, dat aan mannelijke sollicitanten in vele gevallen de voorkeur moet worden gegeven, weinig genoegen hebben gedaan. Dat er ook nog wel eens een vrouw wordt benoemd bij het middelbaar onderwijs en hij juist dien morgen zijn fiat op een be noeming had gegeven zal dezen leden slechts een schrale troost zijn geweest. In verband met den vernieuwden aan drang uit de Kamer de heer van Dijken (a.r.) en mevr. de VriesBruins (s.d.) maakten daar een uitzondering op om rtu eindelijk eens aan het Lorentz-Lyceum te Eindhoven een subsidie te geven, kwam ook de toepassing van de subsidie-stopwet ter sprake. Deze wet biedt de mogelijkheid, in bijzondere gevallen een uitzondering te maken, waaronder echter dit lyceum, naar de minister verklaarde, niet kon worden j gerangschikt. Wanneer de budgetaire toestand het toelaat en de uitzonderings bepaling kan worden toegepast, zal sub sidieverlening óók aan enkele andere onderwijsinstellingen overwogen moeten worden, en dan is 't zeer de vraag of het Lorentz-Lyceum dat het zelfs een paar jaar geleden tot een interpellatie in de Kamer heeft gebracht de allereerst ge rechtigde is. Over de wijziging in het wiskunde-pro- gram op de H. B. S. A en B zeide de mi nister niet veel. Het is zijn ideaal, differentiatie in het leerplan aan te brengen; door de jongste wijziging komt het onderscheid tusschen het U. L. O. en de H. B. S. eveneens beter uit. Maar te zijner tijd komt de heele kwestie toch nog ter sprake bij de wijzi ging van de Middelbaar Onderwijswet. Aan het einde van den middag werd de afdeeling „Nijverheidsonderwijs" nog aan gesneden, waarbij dr. Vos, mevr. Bakker Nort (v.d.) en de heeren van Sleen (s.d.), Steinmetz (r.k.) en Tilanus (c.h.) de om zetting van de 3-jarige ambachtsscholen in 2-jarige betreurden wegens de vermin dering van de degelijkheid van de oplei ding. Laatstgenoemde wenschte echter geen herstel van den 3-jarigen cursus, daar de gebrachte bezuiniging welke hij echter niet bijzonder hoog aansloeg niet kan worden gemist. Bij het antwoord van den minister, dat wij vandaag zouden hooren, is er nog wel gelegenheid op enkele andere punten, o a. het huishoudonderwiis en het lardbouw- huishoudonderwijs terug te komen. Verkeersfonds. In de avondvergadering was de begroo ting van het verkeersfonds aan de orde. De druk op het motorverkeer had daar bij de belangstelling van verscheidene sprekers. Zij drongen aan. op verlichting daarvan. Dat gemiddeld hier 450 per auto be lasting wordt betaald is toch wel heel be denkelijk, verzuchtte de heer Ebels, die eveneens de aandacht vestigde op het feit, dat het motorverkeer in Nederland lang zamer toeneemt dan in het buitenland. De vordering van de coördinatie van het verkeer was een ar.der onderwerp van debat, in verband waarmede de spoorweg- politiek werd besproken en de plannen om een groot aantal kleine stations op te hef fen. Alles goed en wel, meende de heer Ebels, maar als de spoorwegen dan maar ook beseffen dat zy tegenover bedoelde plaatsen moreele verplichtingen ten aan zien van 't verkeer hebben. Den heer van Braambeek (s.d.) waren de coördinatie- plar.men van dezen minister niet duidelijk en hy vroeg nadere inlichtingen; de heer van Dy ken (a.r.) wenschte eveneens nader te worden geïnformeerd. Ziet Z. E. alleen naar A. T. O. en tramwegmaatschappijen? De dubbele wegenbelasting in N.-Bra- bant, waardoor de fietsers worden gedu peerd, gaf den heer Sweens (s.d.) aanlei ding tot een warm pleidooi tot opheffing van die onbillijk geachte provinciale be lasting of tot compenseerender regeerings- maatregelen. De heer van Lienden (s.d.) sloot zich daarbij aan, doch wilde liever bestaande opcenten verhoogen. Krachtig aanpakken, in sneller tempo, van den wegenbouw, van openbare werken in 't algemeen, was de leus van ir. Vos (s.d). die en passant het Plan van den Arbeid verdedigde. De heer Woudenberg (n.s.b.) beschouw de het verkeersfonds als een „slechte vrucht van den slechten demo-liberalen boom", dus had hij velerlei critiek zoowel op het fonds zelf als op 't beleid der regee ring, die de gouden kip van het autover keer bezig is te slachten. Voorzoover minister van Buuren ver staanbaar was, meenden wij gehoord te hebben, dat hij den particulieren auto ondernemers een goed hart toedraagt, zoodat hij bij de coördinatie met hun be langen zal rekenen. Het is zijn bedoeling dat de vervoersprijzen zoowel voor de spoorwegen als voor de autodiensten zul len gelden. De binnenvaart zal voorloopig in een enkele wet worden geregeld; later komt zij met het landverkeer in. een en dezelfde algemeene wet. De lasten, welke op het motorverkeer drukken, worden door een commissie grondig onderzocht. De minister wilde zich er nog niet over uitlaten of dit ver keer te zwaar wordt belast, of zwaarder dan de kosten van den wegenaanleg be dragen. Met bespoediging van den wegenbouw bedoelt de regeering geen opzettelijke stimuleerirg van de conjunctuur. Intus- schen zijn in 1935 12.3 millioen, in 1935 14.1 millioen voor de wegen uitgegeven. Voor 1937 was geraamd 18.5 millioen en voor 1938 wordt aangeyraagd 25.5 mil lioen. Daar zit een belangrijke stijging en een be'angrijk stuk werkverruiming in. De minister betwistte ir. Vos, dat het wegenplan nog sneller zou moeten worden uitgevoerd. De autobusaansluitingen zullen er zyn, als een aantal spoorwegstations wordt opgeheven. Inzake de provinciale wegenbelasting in N.-Brabant komen er voorstellen van Prov. Staten; de minister zal daaraan aan dacht schenken. Spoorwegen. Bij de afdeeling „Spoorwegen" kwamen enkele opmerkingen bij de algemeene be schouwingen nog eens in breeder vormen terug. Het waren vooral de volksvertegen woordigers „uit de provincie", die zich eenigermate ongerust toonden over de op heffing van 150 kleine stations in verband met de voorziening in personen- en goe derenvervoer. Zij meenden dat de Spoor wegen voor een verbinding moesten zor gen. Zoo deden de heeren Ebels (v.d.). Bakker (c.h.) en Hermans (r.k.), welke laatste het gebruik van motorwagens voor korte trajecten aanbeval. Dat de spoorwegen nog in< betrekking schijnen te staan met „N.V. Spoorhout", waarover indertijd zooveel te doen is ge weest, alhoewel de zaak geliquideerd is, Radio pcog camm a Vrijdag 17 December. HILVERSUM. 301 M. (8.—12.— 4—7.30 en 9—12— VARA, de AVRO van 12.—4— en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pl. 10.VPRO-morgenwyding. 10.20 Deel. 10.40 Gr.pl. 11.10 Verv. deel. 11.30 Orgelspel. 12.De Palla- dians. 1.Gr.pl. 2.Versiering van den Kersttafel, causerie. 2.30 Orgel en cello. 3.15 Avro-dans- orkest. 4.The Lucky Birds en solist. 5.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 5.55 Amateurs-uitz. 6.30 Po litiek radiojournaal. 6.50 Gr.pl. 7. Het geld en zijn koopkracht, cau serie. 7.20 Gr.pl. 7.25 ANP-ber. 7.30 Lezen in den By'bel, causerie. 8. Collegium Musicum D. F. Scheur leer. 8.30 Literaire causerie. 9. Kris-Kras door Nederland, amuse- men tsrep. 10.Fantasia. 10.30 ANP-ber. 10.40 VPRO-avondwij- ding. 11.Zang en gr.pl. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512. Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8.Schriftlezing, medi tatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Geluk wenschen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. Gr.pl. 11.15 Bariton en piano. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 1.Ensemble v. d. Horst. 2.30 Christ. lectuur. 3. Cello en piano. 4.Gr.pl. 4.30 Am- sterdamsch Salonorkest. 6.30 Tuin- bouwpraatje. 7.Ber. 7.15 Lit. halfuur. 7.45 ANP-ber., herh. SOS- ber. 8.Nederlandsche Bachver. mmv. solisten en het Utr. Stedelijk Orkest. (9.10 Kerstfeestvoor berei ding, causerie). 10.30 ANP-ber. 10.35 Gr.pl. 10.45 Causerie over handhal. 11.12.Gr.pL Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.20 De Wessex Players. 12.05 Orgelcon cert. 12.50 H. Hali's Band. 1.35 Bir- minghamsch Philh. Strijkorkest en solist. 2.20 Causerie over Kerst liederen (met muzik. illustratie). 2.40 Jack Hardy's kleinorkest. 3.05 Gr.pl. 4.Deel. 4.20 Causerie over jazzmuziek (met gr.pl.) 4.50 Radio- tooneel met muziek. J.20 't Hallis kwintet. 5.50 Het Berringtonkwar- tet. 6.20 Ber. 6.45 Muzikale cause rie. 7.05 Orgelspel. 7.20 Finsch- Europeesch concert. 8.20 Radiotoo- neel met muziek. 9.20 Ber. 9.40 Miner at home, causerieën 10.20 BBC-orkest, Brosa-strijkkwartet en solisten. 11.30 L. Preager's Dansiftuziefc Band. 11.50—12.20 Gramofoonplaten RADIO PARIS, 1648 M. 7.50 5n en 10.40 Gr.pl. 12.20 Cassard-orkest en zang. 3.05 Ceilovoordracht. 3 20 Zang. 4.35 Duetten. 5.20 Tzipine Trio. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel 10.50 Grpl. 11.20-1.05 Nachtcon- eert. KEULEN, 456 M. 5.50 Politiemu- ziekcorps. 7.50 Omroepschramme]! ensemble en solisten. 11.20 Lan- dessymph.-orkest Saarpalts. 4.40 Pianovoordr. 5.10 Gr.pl. 6.30 Om. roeporkest. instr. kwartet, piano duo en solisten. 8.30 Solistencon cert. 9.50 Parijsch Instr. kwintet" 10.4011.20 Nedersaksisch Symph.- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepklein- orkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Fr Temmerman's dansorkest. 6.20 en 6.50 Gr.pl. 7.20 FinschEuropeeseh concert. 8.50 Gr.pl. 9.20 Radio tooneel. 10.3011.20 Ensemble voor oude muziek en Van de Velde's a cappella-koor. 484 M.: 12.20 Gr.pl 12.40 Zang. 12.50 Omroepsalon- orkest. 1.30 Gr.pl. 1.50 Zang. 2 2.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Grpl. 6.50 Trioconcert. 7.10 Gr.pl, 7.35 Zang. 8.20 Omroeporkest en solisten. 10.3011.20 Omroepdans- orkest en solisten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Der Wildschütz, opera (opn.) 9.20 Ber. 95.0 Fluit en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Finsch—. Europeeseh concert (opnamen). GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parjjg ft 9.2012.05, Radio PTT Nord 1205 12.20, Keulen 12.2013.20 Brus sel VL 13.20—13.35, Keulen 13.35 14.20, Droitwich 14.2015.05, pa. rijs Radio 15 0515.35, Radio PTT Nord 15.3517.20, Brussel Fr. 17.20 18.20, Keulen 18.2020.20, Stutt- gart 20.2020.45, Boedapest 20.45— 22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Wee- nen 22.3022.50, Berlijn 22.50— 23.20, Parijs R. 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.35, Droitwich 11.35—13.35, Lond. Reg. 13.3517.20, Droitwich 17.20—21.40, Lond. Reg. 21.40- 22.20. Droitwich 22.20—24.—. 1 Lijn 5: Diversen. J was den heer Krijger (c.h.) een doorn in 't oog. Daarmede was de heer van Braam beek (s.d.) het niet eens. Als zij ook niet meer bestellingen bij „Spoorhout" mogen doen, zullen zij op de binnenlandsche markt duurder uit zyn. De heer van Braambeek critiseerde de methode van' werken der spoorwegen ten aanzien van den veerdienst Enkhuizen Stavoren. Zy hebben, toen mr. Bosman overleden was, een inschrijving geopend en den dienst -gegund aan den laagsten inschrijver, met het gevolg dat de positie vam het personeel, dat voor een deel ont slagen is, er niet op is vooruitgegaan. Hulde verdienen de erven Bosman voor hun houding ten opzichte van het per soneel. De heer van Braambeek aarzelde niet de door de Spoorwegen toegepaste methode als „onbehoorlijk" te kwalificee- ren. Met den heer Hermans (r.k.) drong hij aan op ongedaanmakir.g van de korting op de pensioenen van het spoorwegper soneel. De heer van Houten, (c.d.u.) criti seerde uitvoerig het beleid der regeering in deze. wier handelwijze niet door d°n beugel kon. Hij diende een motie in, om de korting te laten vervallen. Om middernacht waren we met den negenden spreker bij deze afdeeling bezig; nog drie stonden er ingeschreven, waarna de minister nog zou soreken. Op diens betoog zullen we nader terug komen. i'Binnenland VANDALISME. Gisternacht hebben onbekenden aan v«t- schillende winkelhuizen en woonhuizen te Blerik schade aangericht. Zy hebben met een ruitensnijder de glazen bekrast Vooral de winkelruiten in de Pontanusstraat, de Kloosterstraat en de Stationsstraat moesten het ontgelden. Ook de buitenwijken zijn r.iet gespaard gebleven. In het gehucht Holt-Blerik zijn overeenkomstige vernielingen verricht. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. PROV. STATEN VAN NOORDHOLLAND. Korte bijeenkomst. De Provinciale Staten van Noord-Hol land kwamen Dinsdag bijeen onder voorzit terschap van den commissaris der Koningin. Nadat voorlezing was gedaan van de inge komen stukken kwam in behandeling de voordracht tot benoeming van een lid van de commissie van bestuur van de Provin ciale Ziekenhuizen. Het aftredende lid, de heer J. Valkering Tzn. te Limmen, werd herkozen. Tot leden van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven werden vervol gens herbenoemd de heeren dr. ir. T. van der Waerden en K. ter Laan. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag 28 December halfelf. ieuiltetcH Door ALAN DARE 32) „Laat my gaan!" zei ze en waggelde naar de deur. De dwerg keek naar zijn meester, maar Phenuit beduidde hem, niet tusschenbeide te komen. Er was op het oogenblik niets meer, dat hij van haar wilde weten. Hij wist, dat het Gouden Tablet in zijn bereik was. „Heeft zij je dat werkelijk verteld?" vroeg Katinka, toen de deur zich achter Maxine gesloten had. „Ik heb nu macht over haar. Zy wist niet, dat zy het mij vertelde". „Hypnotisme?" Hij knikte, sprong toen op en greep met een woesten lach zijn viool. „Dans!" zei hy. „We zullen vanavond vroolijk zijn!" HOOFDSTUK XVI. Over land. Maxine was zeer ontsteld over wat zij van Phenuit gehoord had. Nu begreep zij zijn duivelsche vrooliikheid en het niet bezigen van dwang. Door andere middelen had hij haar haar geheim ontrukt. Zij her innerde zich hoe hij dien morgen vroeg in haar hut was gekomen en een vreemde bewusteloosheid, die haar eenige seconden had bevangen. Hypnotisme was de eenige aannemelijke oplossing. Sinds zij op het jacht was gekomen, had hij invloed uitge oefend op haar wil en tenslotte had hij zyn doel bereikt. Niets kon nu het duivelsche werk meer verhinderen. Als hij Hammuxi bereikt zou hebben, zou hij spoedig het grafheuveltje boven het lichaam van haar vader ontdekt hebben, en dan zou hy de vreeselijke ont wijding beginnen. Zij rilde, als zij daaraan dacht. Al, wat zij met haar koppigheid be reikt had, was de dood van haar echtge noot zij wist zeker, dat hij dood was en haar eigen ontvoering. Als zy den strijd eenige maanden geleden had opgegeven, zou dit alles misschien niet gebeurd zijn. Phenuit zou haar zonder twijfel het vreese lijke gezicht van haar «vaders opgegraven en verminkt lijk bespaard hebben. Toch zei haar geweten haar. dat zij goed had gehandeld. Wat hij ontdekt had, was aan machten te danken, waar zij niet te genop kon. Strijden en verliezen was beter dan zich overgeven. De lange nacht was verschrikkelijk. Toen de dag aanbrak, be merkte zy, dat er land in zicht was en het jacht er op afstevende. Zij twijfelde er niet aan, dat zij hun doel bereikt hadden en spoedig aan land zouden gaan. Toen zy zich gebaad en gekleed had, bracht Dave haar, als pewoonlyk, haar ontbijt.. „We zyn er", zei hij. „Zy gaan het anker uitwerpen. Nu vrees ik dat u er bij bent" „Hij hij weet alles, Dave", antwoordde zy. „Wat! Hebt u het hem dan toch verteld?" „Hij is het door hypnotisme van mij te weten gekomen. Het is verschrikkelijk. Ik wou, dat ik dood was", Dave schudde medelijdend het hoofd. „Misschien gebeurt er nog wel wat", zei hy. „Wat zou er kunnen gebeuren? Neen, het is te laat. Hij is mij te slim af geweest veel te slim". „Ik zou er iets voor over hebben, om te weten te komen, wat hij zoekt". „Ik weet niet, wat zijn einddoel is. Op het oogenblik wil hij een klein, beschreven gouden tablet hebben, dat mijn vader vóór zijn dood inslikte". „Is het veel waard?" „Op zichzelf niet, maar er staan vreemde letterteekens op en daar stelt hy belang in". „Een schat", mompelde Dave en schudde toen het hoofd. „Hij heeft geen geld noodig. Ik geloof, dat hij een van de rijkste man nen ter wereld is. Kijk maar eens naar dit jacht. Hy is uitgerust als het jacht van een millionnair. Het moet iets zijn, dat meer waard is dan geld". „Dat geloof ik ook, maar ik zou mijn leven willen geven, om die vreeselijke ont heiliging te verhinderen". De aderen in Dave's reusachtigen nek zwollen. Maar zelden was hij met 'n vrouw van Maxine's gehalte in aanraking geweest, en hij was diep ontroerd. Jaren van mis dadig leven hadden het kleine beetje goed heid, dat hem bij zijn geboorte was mee gegeven, bijna geheel verloren doen gaan, maar het kleine restje, dat er nog was. trilde en dreef hem, er uiting aan te geven, telkens als zyn plichten hem naar die hut brachten. Hij wilde het meisje graag hel pen, maar werd onweerstaanbaar terugge houden door de macht, die Phenuit over hem uitoefende. „We gaan om twaalf uur aan land", fluisterde hij. „Acht van ons. u en die schurk meegerekend vergeef mij dat woord". „En dan?" „Naar een plaats, die Hamm of zooiets heet". „Hammuxi!" „Dat is het. Is dat de plaats, waar hy hoopt te krijgen, wat hij zoekt?" „Ja. Ik ben ten einde raad". Dave hield met een sissend geluid den adem in, terwijl hy naar het gebogen hoofd keek. „Gaat die die vrouw ook mee?" vroeg zij. „Daar kunt u op aan. En ik ben ook van de partij. Houdt u maar goed. We zijn er nog lang niet!" „Maar hij zal slagen. Ik weet zeker, dat hij slagen zal!" Toen zij eindelijk op het dek verscheen, vond zij de bemanning druk bezig met het ontladen van de meest verschillende dingen. Er waren schoppen en houweelen, vuur wapens, tenten en dekkleeden, vier vaatjes versch water en een menigte geconserveer de eetwaren en vruchten. Phenuit zat op een stoel en hield toezicht. Ofschoon hij net deed, alsof hij zich haar tegenwoordigheid niet bewust was, wist zy, dat hij haar had zien komen. Ongeveer een uur later werd de uitrus ting in een der booten geladen en roeide deze naar het land. Zy zag hoe de boot op de zandige kust juist tegenover hen werd gezet en besefte, dat zij het jacht zeer spoedig vaarwel zou zeggen. Hammuxi W diep in het land en zij voorzag weken van reizen in gezelschap van Phenuit. Mismoedig en wanhopig zat zij bü railing en staarde over de zee. Strijd®0 scheen nu nutteloos. Phenuit had haar ge heim ontrukt en zij had haar vroeger zwijgen duur betaald. j Zij ontstelde, toen zy een schaduw M® aar voeten zae pn hemerkte. dat Phenui hij- haar voeten zag en bemerkte, dat dicht by haar stond. ,.We gaan dadelijk aan land", zei „Als je iets noodig hebti „Ik heb niets noodig dan gerechtigheid „Gerechtigheid!" lachte hij vol vermaaK. De heele wereld roept om gerechtighei maar niemand krijgt ze ooit WMWJI denk je, zou ik me al deze moeite op de hals hebben gehaald?" „Begeerigheid". .^1 „Juist, uit begeerigheid, om een woord te gebruiken. Ik zal succes hebDe waar je vader faalde". „Noem mijn vaders naam niet. HU «T te voor goede dingen, terwille van de tenschap". jn „Juist, en dat doe ik ook. Ergens vloU. het woud ligt een groot geheim en het den Tablet is er de sleutel van. Je k" boosheid laten varen, ik beloof je, je vaders lichaam weer zal begraven, er mee klaar ben". ujt „Onmenschelijke bruut!" riep rU „Hebt u dan in het geheel geen z'e jjg- „Ziel! Jij met je kinderachtige ge heid bent zielloos. Een doode is ee en dat is zijn einde". (Wordt vervolgd)'

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6