VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. iRechtszaken Jkouwciaal Tlieaws Hospita door ambtenaar doodgeschoten. Drama in Utrecht Drie stroopers verdronken. Minister Romme en de spaarders. Glimlachje HEILOO TWEEDE BLAI Gisteravond te omstreeks tien uur heeft in de Boomstraat te Utrecht een ongeveer dertigjarige ambtenaar bij een crisis-instelling te Utrecht vermoe delijk in een vlaag van woede, revolver schoten gelost op zijn hospita en haar dochter. Het meisje bracht den huurder, die reeds eerder blijk had gegeven er een zeer onaan genaam humeur op na te houden, een bordje met boterhammen op zijn kamer. Plotseling hoorde de moeder dat er boven lawaai was en haar dochter haar hulp inriep. Zij snelde naar boven waar de ambtenaar uit een re volver eenige schoten op haar loste. Door een der kogels werd zij levensgevaarlijk in den buik gewond. De 16-jarige dochter kreeg een schampschot aan de hals. Inmiddels waren omwonenden op het hulpgeroep toegesneld. Zij vonden het doch tertje in overspannen toestand voor de deur van het huis. Boven lag de moeder. Zij bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. In allerijl werd de vrouw naar de rijksklinieken ge tracht waar zij vrijwel direct na aankomst overleed. De dader, die zich uit de voeten had ge maakt, heeft zich ongeveer een kwartier na het gebeurde bij de politiepost aan de Witte Vrouwenbrug gemeld. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Hun lijken in de rivier de Mark gevonden. Sedert Dinsdagochtend werden te Fijnaart bij Roosendaal de 45-jarige werklooze G. van Ham en zijn beide zoons van 21 en 17 jaar vermist. Gister avond laat zijn hun lijken in de rivier de Mark gevonden. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat van Ham en zijn beide zoons Maandagavond waren uitgegaan om in de aan de andere zijde van de mark ge legen Be^rmondpolder te gaan stroopen. Om in den polder te komen mosten zij van het Slobbegors de rivier oversteken, die ter plaatse ongeveer veertig meter breed en zes meter diep is. In een platte bak trachtten zij over de rivier te komen. Zeer waar schijnlijk is het ranke vaartuigje omge slagen, waarvan de oorzaak echter nog niet bekend is. Gisteren heeft de marechaussee den ge- heelen dag in de omgeving van de plek, waar, na de vermissing van de stroopers, de bak omgekeerd drijvende in de rivier werd gevonden, gedregd. Gistermiddag werd een lichtbak opgehaald, terwijl gisteravond om streeks half tien op ongeveer dezelfde piaats de drie lijken werden gevonden. De mannen hadden nog een geweer over den schouder. De lijken zijn tegen middernacht van de plaats, waar zij gevonden zijn, met een vrachtauto naar Fijnaart overgebracht, waar zij voorloopig in het lijkenhuisje van de r.k. begraafplaats zijn neergelegd. rechtstreeks zijn gestort op de postrekening van het kleeding-, schoeisel- en dekkings fonds, voor zoover deze giften althans niet, zooals de giften van het Koninklijk Huis, als zuiver nationaal bedoelde moeten worden beschouwd; c. het resteerende gedeelte wordt aan de gemeenten, welke hebben gecollecteerd en spaarders hebben, toegekend naar rato van het aantal spaarders op 20 November j.L; d. zoo mogelijk nog in Januari 1938 heeft een tweede verdeeling plaats van de nog resteerende gelden bij welke verdeeling zal worden uitgegaan van het aantal spaarders op 8 Januari 1938. Uit het bovenstaande volgt, dat ik gaarne zoodra mogelijk een opgave van u zal ont vangen van het aantal spaarders op 8 Ja nuari 1938, teneinde aan de hand van de alsdan ingekomen gegevens de tweede ver deeling te kunnen gereed maken. De gemeente ontvangt dus vóór Kerstmis a.s. de eerste uitkeering, welke u per giro wordt overgemaakt. Op de daartoe bestem de strook van het girobiljet zal, teneinde misverstand te voorkomen, worden ver wezen naar datum en nummer van deze circulaire. Voorts deel ik u nog mede, dat ik uw col lege geheel vrijlaat in de keuze van de wijze, waarop u meent de opbrengst der collecte aan de spaarders ten goede te moeten doen komen. Ik vestig echter uw aandacht erop, dat nimmer een uitkeering in geld mag plaats hebben, doch alleen in bonnen of goederen. Tenslotte meen ik, wellicht ten over vloede, nog goed te doen onder uw aan dacht te brengen, dat het niet de bedoeling is, dat van de collecte alleen die spaarders kunnen profiteeren, die op 20 November en/of 8 Januari daadwerkelijk spaarden. Overeenkomstig mijn circulaire van 29 Oc- tober j.L moet de opbrengst der collecte ten goede komen aan spaarders, die op het tijd stip der uitkeering in uw gemeente als spaarder bekend staan." Vóór Kerstmis wordt twee ton verdeeld. In verband met de verdeeling van de op brengst der gelden van het kleeding-, schoei sel- en dekkingsfonds, heeft minister Romme het volgende ter kennis van de gemeente besturen gebracht. „Aangezien, zooals uw college ongetwij feld bekend is, de opbrengst der bedoelde collecte in de verschillende gemeenten zeer uiteenloopt, heb ik in afwijking van het in mijn circulaire van 29 October j.1. bepaalde, in overleg met de gemeentelijke vertegen woordigers in de contact-commissie van rijk en gemeenten voor steunverleening en werkverschaffing, op billijkheidsgronden het volgende besloten: De verdeeling van het totaal ingezamelde bedrag zal in twee étappes geschieden en wel als volgt: a. vóór Kerstmis zal over de daarvoor in aanmerking komende gemeenten worden verdeeld een bedrag van ongeveer 200.000; b. elke gemeente, welke heeft gecollec teerd en spaarders in den zin van de u be kende spaarregeling heeft, ontvangt vijftig procent van de opbrengst der plaatselijke collecte, alsmede vijftig procent van de gif ten, welke door inwoners der gemeente Goochelaar tot douane-ambte naar: Overtuigt U zelf, hier is, hocus- pocus, niets aan te geven!" EEN GEDULDIGE TUINDER. Geduld is zulk een schoone zaak aldus zal ongetwijfeld de Naaldwijksche tuinder gedacht hebben, die na een vol jaar zijn recht kwam opeischen en het nog kreeg ook! In December 1936 kreeg deze tuinder bezoek van een handigen reiziger, die na eenig praten met den mooien order van 1000 raamhouders vertrok. De raamhouders ver schenen prompt, de tuinder betaalde, maar nauwelijks enkele dagen later kwam de reiziger terug met de onaangename mede- deeling, dat de raamhouders een construc tiefout hadden en beslist gerepareerd moes ten worden. De tuinder was een gemoedelijk man, die zonder bedenken de raamhouders weer meegaf. Het wachten duurde lang: de eene maand na de andere verstreek, zonder dat de raamhouders of de reiziger zich te Naaldwijk vertoonden. Het duurde een vol jaar voor des tuinders geduld ten einde was, en zoo deed hij dezer dagen aangifte bij de politie, die wonder boven wonder, den handigen reiziger nog wist op te sporen. Het was zekere V. uit Den Haag, die zich zeer verwonderd toonde, dat de politie hem aan de raamhouders kwam her inneren. De politie dacht er het hare van en hono reerde deze vergeetachtigheid met een proces-verbaal wegens oplichting, subs. verduistering. NIEUWE SMOKKELTRUC MISLUKT. In het gezicht van de haven gestrand De altijd weer scherper gespitste oplet tendheid der opsporingsambtenaren en van ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen doet de leden van de smokkelaarsgilden tel kens weer nieuwe trucs uitdenken om hun verboden waar ongemerkt over de grens en in veilige haven, ver achter deze fatale lijn te brengen. En zoo maakten de ambtenaren der In- voerechten en Accijnzen te Roosendaal Dins dagavond weer kennis met zulk een nieuwe smokkelaarstruc, toen zij op het spoorweg emplacement aldaar getuigen waren van het binnenloopen van een der goederen treinen uit België. Zij ontdekten n.L, dat de goederentrein twee reizigers, die als „blinde passagiers" en dus onbevoegd en zonder behoorjjjk reisbiljet de treinreis hadden meegemaakt, had mede aangevoerd. De bedoeling van deze „reizigers" was natuurlijk geweest om, geholpen door de duisternis, even geheimzinnig van het ter rein te verdwijnen, als zij gekomen waren. Het spiedend oog der ambtenaren kreeg echter het tweetal in de gaten en er volgden dus aanhouding en visitatie, bij welke laat ste ambtelijke bemoeienissen niet minder dan 5000 boekjes sigarettenpapier voor den dag kwamen, zoodat dus een stevig proces verbaal volgde voo' het tweetal. Maar er kwam nog iets aan het licht en wel dit, dat een dezer beide „blinde reizi gers", wien sedert geruimen tijd het ver blijf in de verboden grenszone was ontzegd, juist sedert l.L Zaterdag weer de verboden strook mocht passeeren of bezoeken. Als ge volg van deze nieuwe aanhouding wegens smokkelarij via de grensstrook, kan als vast staande worden aangenomen, dat hem deze herstelde vrijheid wel weer heel spoedig zal worden afgenomen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Vrouw door kolendamp bewusteloos geraakt. Toen de 49-jarige heer B. G. B., wonende aan den Maredijk 63 te Leiden, zich met zijn echtgenoote in de woonkamer bevond, voel de hij zich plotseling onwel worden. Nadat hij daarop de kamer had verlaten, bemerkte hij dat in het huis zich kolendamp had ver spreid. Terstond spoedde hij zich daarop terug naar de huiskamer, waar hij zijn vrouw reeds bewusteloos vond tengevolge van vergiftiging van de kolendamp, welke zich daar uit de haard had ontwikkeld. Na haar in een ander vertrek te hebben gebracht, riep hij de hulp in van eenige buren, die op hun beurt den gemeentelijken hulpdienst waarschuwden. Deze was spoe dig ter plaatse. Met behulp van een zuur stofapparaat slaagde men erin de levens geesten bij de vrouw weer op te wekken. CENTRALE RIJKSPERSONEEL. V ergaderïng in den Haag Dezer dagen kwam in Pulchri Studio te den Haag bijeen het algemeen bestuur van de centrale vereenigng van personeel in 's rijks dienst. In zijn openingswoord betrok de voorzit ter o.a. de toegezegde wijziging der pen sioenwet, het ambtenarenverbod en de wer king van het georganiseerd overleg. Ten aanzien van laatstgenoemd onderwerp zeide spr., dat dit geen „hoorspel" mag worden. Met het door den minister van binnenland- I sche zaken in de Tweede Kamer ingenomen standpunt kon spr. zich niet vereenigen. Het overleg is geen geheimdoenerij. Het peil /.al verhoogd worden als de georganiseerde amb tenaren weten, dat over hun belangen wordt onderhandeld en hun vertrouwensmannen van advies en raad kunnen dienen, ook al is dit ongevraagd. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de huishoudelijke zaken. De begrooting van ontvangsten en uitgaven, sluitend met een bedrag van ruim 36.000, werd vastge steld. Aangenomen werd het rapport van een commissie waarbij haar machtiging werd verleend, een verzekeringskas op te richten voor suppletie op het loon van arbeidscon tractanten in 's rijksdienst, die in geval van ziekte 80 pCt. loon ontvangen. Geijverd zal worden voor evenredige vrijen tijd aan rijkspersoneel, hetwelk op christelijke of nationale feestdagen steeds weer dienst moet doen. Mede sprak de vergadering zich uit voor de wenschelijkheid, dat het personeel op arbeidscontract, hetwelk wegens reorganisa tie of opheffing van de door betrokkenen vervulde betrekking in de gelegenheid wordt gesteld, een andere betrekking in 's rijksdienst te aanvaarden zooveel mogelijk gelijke aanspraken zal worden verleend als de aktehouders en de capitulanten en hun voorrang zal worden gegeven boven reser ve-officieren, die thans door bemiddeling van het rijk aan een overheidsbetrekking worden geholpen. Na afdoening van de huishoudelijke za ken werd de salarispositie van het rijksper soneel zeer omstandig besproken. De teleur stelling, welke bij. het rijkspersoneel is ge wekt als gevolg van het verloop der bespre king van de regeering met de centralen :n de wijze, waarop de wensch tot opheffing van de 5 pCt. salarisverlaging van 1936 in ae Tweede Kamer is behandeld, kwam dik wijls in scherpe bewoordingen tot uitdruk king. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN VOOR DEN „PIET HEIN"-KALENDER. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd. een gift beschikbaar te stellen als Haar bijdrage in de opbrengst van den „Piet Hein"-Kalender ten bate van de Red ding Maatschappijen. Hoezeer de sympathieke gedachte van Prins Bernhard in veler harten warmen weerklank heeft gevonden, blijkt duidelijk uit het bijzonder groote aantal reeds be stelde Piet Hein-Kalenders, niet slechts in Nederland, maar uit alle deelen der wereld waar Nederlanders ver van hun vaderland verwijderd, rechtstreeks of door tusschen- komst van de Consulaten deze kalenders hebben aangevraagd. Zooals bekend, bevat de „Piet Hein"-Ka- lender een aantal artistieke reproducties van het uit- en inwendige van het Prinselijk Jacht, benevens een schutblad in kleuren. Hij is verpakt in een luxe-doos en bijzonder geschikt voor Kerst- of Nieuwjaarsgeschenk. De prijs is slechts 1,25, verkrijgbaar bij het Secretariaat, Postbox 2, Amsterdam, Girorek. 310900, en bij vele goede boekhan delaren. HUISZOEKING BIJ MAKELAAR IN EFFECTEN. Twee personen aangehouden. Vergezeld van den officier van justitie mr, J. S. Loke en den rechter-commissaris mr. G. R. W. Kymmell hebben de commissaris van politie in de afdeeling centrum, de heer P. J. Roszbach, en een inspecteur van den justitieelen dienst van dat bureau een huis zoeking gedaan in het kantoor van de firma V. en S. aan de Wijnhaven te Rotterdam, makelaars in effecten, die sedert eenigen tijd in staat van faillissement verkeeren. Het archief en de geheele administratie zijn in beslag genomen, terwijl de directeur J. J. V. en zijn zoon D. J. V., die op het kantoor de functie van procuratiehouder bekleedde, zijn aangehouden en opgesloten. Nadat eenige maanden geleden de zaak failliet was verklaard, heeft de curator mr. Naayen, in samenwerking met een accoun tantskantoor een uitgebreid onderzoek in gesteld, waarbij een tekort van ruim twee ton is vastgesteld, zonder dat op voldoende wijze kon worden aangetoond waar het grootste gedeelte van dit passief was geble ven. De administratie was op zeer gebrek kige wijze bijgehouden en noch de direc teur noch zijn zoon kon eenige opheldering geven. Dit heeft geleid tot het indienen van een klacht, welke op haar beurt weer aan leiding is geworden tot een invaL Reeds se dert 1930 bleek de administratie in de groot ste wanorde te zijn. Vast staat dat er in dat jaar reeds een tekort van ruim 60.000 be stond. LOUIS VAN TULDER OFFICIER IN ORDE VAN ORAN.IE- NASSAU. Bij de huldiging, gisteravond te 's-Gra- venhage, ter gelegenheid van het 25-jarig zangers-jubileum van Louis van Tulder, heeft de heer P. Visser, referendaris aan het departement van onderwijs, kunsten en we tenschappen, sprekende namens,) den minis ter, medegedeeld, dat op voorstel van de regeering de heer Louis van Tulder bij K.B. bevorderd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. VAN WERKVERSCHAFFING EN STEUN UITGESLOTEN. Het gemeentebestuur van Gramsbergen heeft zes arbeiders uit die gemeente, welke werken in de veenderijen in Duitschland, nie! hebben aanvaard, uitgesloten van werkver schaffing, steun en uitkeering uit de werk- loozenkas, gedurende den termijn, geduren de welke zij in Duitschland zouden kunnen werken, tenminste gedurende 13 weken. Deze uitsluiting is geschied naar aanlei ding van een correspondentie met het de partement van sociale zaken over deze aan gelegenheid, welk departement opdracht *ot uitsluiting heeft gegeven. De organisaties van landarbeiders hebben tegen deze uitsluiting geprotesteerd, op grond dat het werk niet geweigerd is, maar dat de arbeiders slechts bezwaren hebben gemaakt. Zij hebben hun hoofdbesturen ver zocht ter zake stappen bij den minister te doen. Het gemeentebestuur heeft zich te vens met een brief tot den minister gewend, waarin de toedracht der zaak uiteengezet is. RECHTBANK ADVISEERT VOOR BARMAT'S UITLEVERING. Naar „De Telegraaf' verneemt, overweegt de regeering Julius Barmat, die zich nog steeds in het Huis van bewaring ir\ de hoofdstad bevindt, naar België uit te leve ren. Op het departement van Justitie is thans het lijvige dossier betreffende de be kende Brusselsche strafzaak in studie ge nomen. Op het verzoek tot uitlevering, dat des tijds door den Procureur des Konings te Brussel werd gedaan, daar Julius Barmat wordt verdacht zich in België te hebben schuldig gemaakt o.m. aan verduistering en oplichting, heeft de Amsterdamsche recht bank besloten de regeering te adviseeren tot uitlevering over te gaan. Dit advies is by het algemeene dossier gevoegd. GEMEENTE-AMBTEN AAR ALS INBREKER. Straf voorwaardelijk. Op 12 September j.L betrapte men een ambtenaar der gemeente Amsterdam bij een inbraak in een villa in de Nieuwe Meerlaan te Nieuwer-Amstel. Op klaarlichten dag was hy de villa bin nengedrongen. De buren, die wisten, dat de bewoners niet thuis waren, stelden een on derzoek in en troffen den man op de boven verdieping aan. Hij verklaarde geld te heb ben willen leenen van den bewoner. De rechtbank veroordeelde hem thans tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Voorts bracht de recht bank de drie maanden voorarrest in minde ring. De officier van justitie had een jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. MOORD MET ROOF BIJTIJDS VERHINDERD. Verdachte tot twee jaar veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam heeft een 41- jar/en uitvoerder wegens uitlokking van diefstal gevolgd door doodslag tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Het O.M. had een jaar gevorderd. Begin October j.L is een onderbaas, werk zaam b« de uitvoering van het boschplan, ternauwernood aan een groot gevaar ont snapt. Een 41-jarige uitvoerder, die vroeger onder hem had gewerkt, doch die ontslagen was, had het plan gemaakt den onderbr as, die op Vrijdag 1 October veel loongelden vervoerde, op een stillen weg op te wach ten, hem aan te rijden, neer te slaan en te berooven. De man, die door hem was overgehaald, mee te helpen, verried het plan echter aan de politie, zoodat de uitvoerder tijdig on schadelijk kon worden gemaakt. SAMENWERKING VERKEERS- ORGANISATIES. De A. N. W. B„ de K. N. A. C., de Kon. Ned. motorwielrijders vereeniging en de B. B. N. hebben besloten een geregeld contact tot stand te brengen, ten einde meer eenheid te bevorderen op het gebied van wegen vraagstukken en in de beantwoording van verzoeken om advies van belangrijken aard betreffende dergelijke vraagstukken, en ten einde voorts te bevorderen, dat de belang rijkste officieele stappen op dit terrein zoo veel mogelijk eensgezind worden gedaan. Zij hebben daarom besloten dit contact te doen bestaan uit maandelijksche bijeenkom sten, waarvan het voorzitterschap en het secretariaat afwisselend gedurende een half jaar bij een der vereenigingen zullen be rusten. Dit besluit zrl 1 Januari 1938 in werking treden. Voorzitterschap en secretariaat zul len het eerste half jaar door den A. N. W. B. worden waargenomen. DE GOUDDIEFSTAL TE UTRECHT. Een der verdachten op vrije voeten gesteld. Bij het verdere onderzoek naar de daders van den gouddiefstal aan het tandheelkun dig instituut te Utrecht is gebleken, dat de eer-gisteren aangehouden Utrechtenaar met dezen diefstal niets te maken had. Hij is daarom wederom terstond in vrijheid ge steld. De eergisteren gearresteerde Amster dammer is in het bezit geweest van een ge deelte van het gestolen goud, hij had dit aan een der andere gearresteerden overgegeven. In verband met het verdere onderzoek is het voorarrest der overige arrestanten we derom met dertig dagen verlengd. De Utrechtsche recherche is van meening, dat vermoedelijk nog meer arrestaties zullen volgen. MOORD OP ZUIGELING. De officier van justitie bij de rechtbank te Almelo heeft tegen een landbouwer uit Oud-Lutten (gemeente Ambt-Hardenberg) vier jaar gevarigenisstraf geëischt wegens moord met voorbedachten rade. Verdachte had op 18 September het pas geboren kind van zijn 16-jarige dochter Hendrika een touw om het halsje gebonden, dit aangetrok ken en zoodoende het kindje gewurgd. De kookdemonstraties van het G.E.B. Dinsdag 14 Dec. organiseerde het Gem. Electriciteitsbedrijf wederom een tweetal kook- en bakdemonstraties, welke speciaal aan de voorbereidingen (de culinaire dan) voor het a.s. Kerstfeest waren gewijd. De kleine zaal van de Rustende Jager was smaakvol versierd met kerstboomen en hulst, terwijl een uitstalling van heerlijk kerstgebak, bereid in den electrischen oven, als kerstkrans, tulband, enz. den bezoek sters en bezoekers het water om de tanden deed loopen. Op het podium en daaromheen waren een aantal fornuizen en kookplaten met de bij- behoorende pannen gerangschikt, zoomede enkele huish. electrische apparaten, als snel kokers, klok, koffiemolen, enz. De beide demonstraties stonden onder lei ding van den heer Wolzak, de directeur van het G.E.B., bijgestaan door de kook- demonstratrice mej. van den Berg. Alvorens met de eigenlijke demonstatie werd aangevangen, gaf de heer W. een uit een zetting van de techniek van het elec- trisch koken en van de voorwaarden, waar op de fornuizen worden verstrekt en de stroom voor dit doeleinde kan worden ver kregen. Het tarief bedraagt thans 4 cent per K.W. en vanaf 1 Jan. a.s. 3 y2 ct. (ook voor licht), waardoor het electrisch koken, ook wat het financieele gedeelte betreft, de vergelijking met iedere andere kookwijzê glansrijk kan doorstaan. Na deze inleiding werd overgegaan tot de eigenlijke demonstratie. Mej. v. d. Berg be reidde een compleet menu, bestaande uit aardappelen, vleesch en groenten, terwijl in de oven een blik janhagel werd gebak ken. De aanwezigen volgden met groote aan dacht de verrichtingen en werden onder- tusschen vergast op een kopje thee met electrisch gebakken cake en koekjes. Tot slot mochten de dames raden, wat de kosten van het bereiden van het heele menu waren geweest en het viel daarbij op, dat op de ingeleverde briefjes niet meer de hooge bedragen voorkwamen, welke by de eerste demonstratie werden aangetroffen. 51. ..Dat dacht je maar", antwoordde deze. „Hij kan anders brutaal genoeg zijn. Als hij kan steelt en rooft hij, net als zijn vriend de ekster. Zelfs eieren rooft hij uit de nesten der andere vogels". 52. „Dat is niet aardig van je", zei Wip, „om me daaraan te herinneren". „Ach jij domme gans", zei Flip, „zo bedoelde ik het niet. Ik weet wel dat jij nu de eieren voortaan met rust zal laten." De vrede was weer spoedig hersteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7