Luchtaanvallen Beschermt U tegen de gevolgen van Beechorming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. Euwe wint de 30ste partij. Eindelijk met zwart gewonnen! m k k WL m fm Landau over den wedstrijd Euwe is zelf niet tevreden over zijn spel. nr RDE BLAD HULPVERLEENING AAN DE BURGERBEVOLKING VAN CHINA. Door een Initiatiefcomité van hier te lande studeerende Chineezen, bestaande uit de heeren Khoe Tjee Hie, Sie Soe Giang en Sie Tjiauw Sing en inmiddels uitgebreid met de heeren W. F. Geyl en mr. R. M Ariono Koesoemo Oetoyo, is een Comité gevormd voor hulpverleening aan de burger- bevolking van China. Een reeks van vooraanstaande Neder landers en Nederlandsche onderdanen heeft zitting genomen in het eere-comité, terwijl voor het toezicht op het beheer der gelden een financieele commissie is ingesteld, waar in zitting hebben de heeren prof. dr. G. C. Heringa, prof. dr. N. J- Polak, prof. dr. J, Wisselink en het Accountantskantoor Moret de Jong te 's-Gravenhage. Het Comité stelt zich ten doel in de eerste plaats den nood van de burgerbevolking vkn China te lenigen door het ter beschikking stellen van verband- en geneesmiddelen en medische instrumenten en verdere hulp verleening op uitsluitend humanitair gebied. Giften voor genoemd doel, zelfs de kleinste, zullen dankbaar aanvaard worden en kunnen gestort worden op rekening van de N.V. De Rentekaa, Zoutmanstraat 42, 's-Gravenhage, gironummer 3866, onder vermelding van „Comité Hulpverleening China". Steun in anderen vorm gelieve men te richten aan het secretariaat: „Comité hulp verleening China", van Aerssenstraat 50, 's-Gravenhage. MOTOR-ONGELUK BIJ GOUDERAK. Slachtoffer tijdens vervoer overleden. De 22-jarige verzekeringsagent C. Koole uit Berkel, reeds gistermiddag per motor op den IJsseldijk tusschen Gouderak en Gou da, toen hij in een scherpe bocht een uit de richting Gouda komende vrachtauto moest passeeren. In de bocht kwam hij op de verkeerde weghelft, waardoor hij tegen de vrachtauto opbotste. De jongeman werd bij deze botsing zoo zwaar gewond, dat hij tijdens zijn transport naar het ziekenhuis te Gouda, bezweek. EEN INCIDENT TE HEERENVEEN. Tijdens luchtbeschermingsoefening. Bij de luchtbeschermingsoefening te Hee renveen heeft zich een incident voorgedaan, toen de voormalige oliefabriek in brand atond. De brand woedde reeds fel, toen de brandweer niet op het vastgestelde tijdstip aankwam. Daardoor grepen de vlammen in grooten omtrek om zich heen. Ds. S. Win kel van Heerenveen-ter Band, die vlak bij de oude oliefabriek woont, vreesde, dat zijn woning door den gloed zou vlam vatten en begaf zich derhalve op straat om de mare chaussee van zijn gevoelens in kennis te stellen. De marechaussee constateerde, dat de predikant, door zich op straat te bevin den, in overtreding was, en gelastte hwn zich binnenshuis te begeven. Hierop ont stond tusschen beide personen een woor denwisseling. De marechaussee nam den predikant mee in diens woning en maakte daar proces-verbaal op. AMSTERDAM ALS GARNIZOENSSTAD Ontvangst der troepen. Nu bekend( is geworden, dat Amsterdam weder een garnizoensstad zal worden is daarmede een van de hartewenschen van het „Initiatief comité Amsterdam" (I.C.A.) in vervulling gegaan. In breede kringen verheugt men zich over het feit, dat het monster-request, op initia tief van het I.C.A., eenigen tijd geleden na mens een 250-tal Amsterdamsche organisa ties en instellingen, aan den minister van Defensie verzonden zoo spoedig succes heeft gehad. Het I.C.A. heeft besloten om bij den in tocht van de in de hoofdstad te legeren troepenafdeeling, op 15 Juni 1938 deze een luisterrijke ontvangst te bereiden. DE GESTOLEN BRANDKAST. Gedeelte van den buit gevonden. Naar wij vernemen heeft de politie, die met kracht een onderzoek heeft ingesteld, een gedeelte van den buit ontdekt, afkom- atig van de gestolen brandkast ten nadeele van de Coöperatie „Vooruitgang" te Am- aterdam, gevestigd aan den Nieuwe Bin nenweg. DUITSCHLAND MOET EIEREN HEBBEN. Aansporing tot de exporteurs om te leveren. Naar wij vernemen, heeft het Ned. Eiercontrole-bureau een rondschrijven tot de exporteurs gericht met de mededeeling, dat zij vóór 20 December op voldoende wijze van hun contingent voor Duitschland moeten hebben gebruik gemaakt, daar het te weinig gebruikte gedeelte na dien datum onder die exporteurs zal worden verdeeld, die wèl aan de gestelde voorwaarde heb ben voldaan. Deze maatregel is genomen om een zoo goed mogelijke eierenvoorziening van Duitschland met de Kerstdagen te bevorde ren. e RIJKSMIDDELEN IN NOVEMBER. Boven de raming uit! De Rijksmiddelen brachten in November 38.310 millioen op, tegen 34.414 millioen in November 1936 en 31.143 millioen als 1/12 der raming. In de eerste elf maanden van het jaar be droegen de totale ontvangsten 399.230 millioen (v.j. 337.240 mill.) bij 342.581 millioen als 11/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft was eind November in totaal 107.676 millioen op kohier gebracht tegen 99.496 mill. op 30 November 1936. Schaken. Nu het einde van de match tusschen dr. M. Euwe en dr. A. Aljechin in zicht is ge komen, is de belangstelling weer toege nomen. Ruim tweehonderd toeschouwers waren gisteravond in de Doelezaal te Rotterdam aanwezig, waar om zes uur de dertigste en tevens laatste partij een aan vang nam. Zij had het volgende verloop: Wit: dr. A. Aljechin. Zwart: dr. M. Euwe. Tarrasch-verdediging. 1. Pgl—f3 d7d5 2. c2—c4 e7e6 3. d2—d4 Pg8—f6 4. Pb^c3 c7c5 5. c4Xd5 Pf6Xd5 6. g2g3 Tot zoover de 24ste partij, waarin, zooals men weet, dr. Euwe het zich door een te vroege afwikkeling (6cd4:) niet gemakkelijk maakte. De verbetering van het toen gekozen systeem ligt voor de hand. 6Pb8c6 7. Rflg2 Pc6Xd4 8. Pf3Xd4 Pd5Xc3 9. b2Xc3 c5Xd4 10. DdlXd4 Dd8Xd4 11. c3Xd4 Rf8d8! Nog een zeer belangrijke verbetering, waarmede zwart een tweede collectie pro blemen uitschakelt, met het gevolg, dat hij er ditmaal volkomen in slaagt, ieder ope ningsnadeel te vermijden. Het groote ver schil met 11Rb4t, 12. Rd2, Rd2:t, 13. Kd2:, Tb8, 14. Incl bestaat in de con trole van veld c7, die na den tekstzet van zwart blijft gereserveerd. 12. a2a4 Het is ons reeds dikwyls opgevallen, dat dr. Aljechin in de behandeling zijner partijen een soort „Leitmotiv" tracht te brengen, dat zich gedurende de geheele zitting manifesteert. Was het in partij ro, 28 (zooals de wereldkampioen ons per soonlijk mededeelde) de raadsheer cl, die klaarblijkelijk met opzet op den achter grond werd gehouden als om zijn leven te sparen tot het vervullen van zijn „bestem ming" (het uiteindelijk beslissend der partij) ditmaal schijnt de witspeler zijn a-pion met een soortgelijk hooge opdracht te willen belasten en tot dit doel stuurt hij hem als dapperen vrijwilliger de over macht tegemoet. Inderdaad, wanneer men in deze remi sestelling wil verder spelen, blijft er niets anders over dan bij bovennatuurlijke hulpmiddelen zijn toevlucht te zoeken. 12Ta 8b8 13. Rel—a3 Ke8e7 14. Ra3Xd6t Ke7Xd6 15. Kei—d2 Rc8d7 16. Thl—cl Th 8c8! Het wordt nu duidelijk, dat de taak van den armen gezant op a4 werkelijk bovenmenschelijk is. Met felle zoeklichten uit d7 wordt hij op pijnlijke wijze aan zijn weinig benijdenswaardige positie herin nerd en aan het probleem, hoe dat bestaat voort te sleepen. Ten behoeve van hem doen zijn kameraden reeds afstand van den belangrijksten toegangsweg tot het vijandelijke kamp, de c-ljjn. 17. TclXc8 In aanmerking kwam ook 17. a5. 17Tb8Xc8 Zwart daarentegen is het hoofdzakelijk om ruimte te doen. Ar.ders zou hier ook 17Rc8: (met de bedoeling te eeniger tijd de damevleugelmeerderheid tot gel ding te brengen) overweging hebben ver diend. 18. Rg2Xb7 Tc8c4 19. a4u5 Tc4Xd4t 20. Kd2c3 Waarschijnlijk in de hoop, zwart met dezen zet in moeilijkheden te brengen, versmaadt wit's koning de degelijke resi dentie e3, die in partij no. 24 zulke voor treffelijke diensten heeft bewezen. Doch de kuil is niet diep en in de uitgestrektheid van den damevleugel kan men licht zelf verdwalen 20Kd6c5! I Voortgejaagd wordt de trouwe ridder op a5, waar zijn leven opnieuw, ditmaal door Td4a4, Ta4:, Ra4:, gevolgd door Kb5, a6, Kb6 en Rb5 in gevaar verkeert. Of: Ta4, Tdl, Rb5, a6, Ta2, enz. Reeds moet hij tegen wil en dank het „Voorwaarts", hem door zijn superieuren als devies medegegeven, in acht nemen. 21. a5a6 Rd7—b5 22. Tal—a2 Td4—c4t Met 22Ta4 kon aan het lijden van den a-pion een einde worden gemaakt, doch wit verschaft zich dan tegenkansen, door 23. Td2. Ten einde zich deze res source voor te behouden mag de witte koning thans niet naar d of b2 uitwijken. 23. Kc3—b3 Tc4—b4f 24. Kb3c3 Rb5a4! Veel sterker dan 24Rc4, 25. Td2, waarna zwart eigenlijk niets bereikt. On- noodig te zeggen, dat thans Td2 faalt op Tb3f. Wit kan slechts afwachten. 25. e2e3 Tb4—b3f 26. Kc3—d2 Ra 4b5 Het korte intermezzo, waarin de witte troepen verder werden teruggedreven, voert dus weer terug naar den a-pion, het Leitmotiv a la Wagner-Aljechin, dat zoo langzamerhand tot een idee-fixe a la Ber- lioz dreigt te zullen voeren. Het vooruitzicht, den held na Kb4, Ta3 i'Tc2, Rc4) te zien vallen op het veld van eer, doet den wereldkampioen besluiten, tot wanhopige tegenmaatregelen zijn toe vlucht te nemen. 27. Rb7e4 Ten einde nu althans (indien zwart zich om zijn h-pion mocht bekommeren) de booze plannen van het kasteel door Rc2 eens en voorgoed te verijdelen. Doch dr. Euwe verliest geen tijd. 27, g Rb5c4! Nu volgt op 28. Rc2 eenvoudig 28 Tb6, 29. Tal, h6! en het is met den pion der pionnen gedaan. Met verbluffende vastheid heeft dr. Euwe dus opnieuw alle practische proble men opgelost en een gewonnen stelling bereikt: de a-pion kan zijn taak niet vol brengen, de witte generale staf heeft dus zijn spel verloren. Volgt het laatste, wanhopige verzet. 28. Re4Xh7 g7—g6 29. Kd2c2 Er is geen parade tegen Tb3b8h8. 29Tb3b8 30. Ta2b2 Tb8—h8 31. Tb 2b7 Th8Xh7 32. Tb7—c7t 32. Ta7:, dan Kb6. 32Kc5b5 33. Kc2—c3 Th7Xh2! 34. Tc7Xf7 Rc4d5 35. Tf7Xa7 Th2Xf2 36. Ta7g7 Tf2—f3 37. Tg7Xg6 Tf3Xe3t 38. Kc3—d4 Te3—e4f 39. Kd4d3 Kb5Xa6 Een heldendood. 40. g3g4 Ka6b5 Hier werd cie partij na eenig beraad, door dr. Aljechin opgegeven in den vol genden stand: Zwart: Dr. Euwe. 8 7 n 6 SS 1 5 11 4 ÉR SS I "5 3 ïi? W' ss 2 ém m 1 a b ede i g h Wit: Dr. Aljechin. Nabeschouwing. Met kennelijk gemengde gevoelens be keek dr. Euwe omstreeks den 25sten zet zijn prachtige stelling en 't was, alsof hij wilde zeggen: „hoe is 't mogelijk, de der tigste partij, de dertigste". En het werd steeds beter. Ten slotte kon het aam geen twijfel meer onderhevig zijn: dr. Euwe zou zijn eerste overwinning met de zwarte stukken in de laatste partij behalen. Wel scheen het nog even, dat dr. Alje chin de partij zou laten afbreken, doch hij zelf zag daarvan spoedig het nuttelooze in en verontschuldigde zich later hiervoor op buitengewoon innemende wijze. Het moet voor onzen landgenoot een bijzonder groote voldoening zijn, dat deze laatste vijf partijen (waarvan Aljechin in zijn korte toespraak overigens geheel te recht .opmerkte, dat zij weinig doel had den), zijn gespeeld. Zij zullen niet hebben nagelaten, zijn zelfbewustzijn te versterken en hem de toekomst met vertrouwen tege moet te laten zien. Het zou misschien wat eigenaardig zijn geweest, als deze match zonder een enkele formaliteit zou zijn» besloten doch indien men overweegt, dat Vrijdagavond in het Carlton-hotel te Amsterdam een slotban- ket zal worden georganiseerd, moet de herhaling der huldiging "an dr. Aljechin na beëindiging dezer zitting wel wat over bodig worden geacht. Opnieuw brachten vele sprekers de bijzondere eigenschappen der beide scha kers naar vorem en opnieuw werden aan beide tegenstanders en hunne echtgenoo- ten kransen en bloemen uitgereikt. De beide spelers spraken tot slot een woord van dank. De heer S. Landau schrijft ons: De overwinning van dr. Aljechin onver wacht groot is voor enkele grootmeesters een onaangename verrassing geweest. Im mers, algemeen hield men er rekening mee, dat dr. Euwe zijn titel zou behouden. Dr. Euwe had reeds te kennen gegeven, bereid te zijn den titel in 1939 tegen Capablanca te verdedigen, wel niet officieel, maar dan toch officieus, en eventueel in 1940 reeds, tegen den candidaat der F.I.D.E., Flohr te spelen. Ook Aljechin zal in de toekomst uitdagers tegemoet treden, maar aangezien hij zijn titel, in tegenstelling met onzen landgenoot, als een privé-bezit beschouwt, staat omtrent data en voorwaarden nog niets vast. Overi gens is het voldoende bekend, hoe moeilijk het dikwijls is dergelijke matches te orga- niseeren. Indien ik hier boven sprak van een onaan gename verrassing, dan dient dat nader ver klaard te worden. Het is voor niemand pret tig, maar zeker niet voor deskundigen, na de match te moeten bekennen, dat men zich vergist heeft. Schromelijk vergist. De grootmeesters waren wel heel ver van de waarheid af toen zij dachten, dat Aljechin had afgedaan. Het is heel goed mogelijk, dat dr. Euwe de match met andere gevoelens tegemoet zou zijn ge treden, indien de collega's grootmeesters niet algemeen hem de overwinning hadden voorspeld. Gelukkig weten de schaakmeesters zich aan de werkelijkheid aan te passen. Hun oordeel is volkomen gewijzigd. Algemeen wordt erkend, dat de zegepraal van dr. Al jechin verdiend is. Zelfs heb ik hier en daar het oordeel kunnen vernemen, dat de Fran co-Rus de sterkste speler aller tijden zou zijn, een uitspraak, waarin veel waarheid schuilt. Welke grootmeester kan er zich op beroepen, zoovele schitterende partijen, fonkelend van ideeën en fantasie, geleverd te hebben, als Aljechin? Natuurlijk is het moeilijk, zoo niet onmogelijk vergelijkingen te maken met grootmeesters uit vroegere tijdperken. Er is wel eens geopperd, dat tot wor- en Steinitz, de wereldkampioen van 1866 1894 als de grootste beschouwd moet den, omdat hij de schepper van de theorie is. Doch in den loop der tijden heef' het menschelijk denken zich dusdanig gee lueerd, dat elke vergelijking onzuiver zou zyn. - Belangwekkend is het te onderzoeken, o bij vroegere ontmoetingen om het we£®. kampioenschap de stemming van het pu ie was: aan welke zijde de sympathie van schaakwereld stond. Bij de eerste match tusschen Steini.z Lasker was de internationale schaakwereld vóór Steinitz, wien men het behoud van den titel gunde, omdat hij dien 28 jaar lang me eere had gedragen. Bij de tweede match tusschen dezelfde te genstanders was de stemming sterk voor Lasker, omdat men van hem, den jongeren meester, de zege verwachtte. Later, toen het tusschen Capablanca Lasker ging, was de publieke opinie ver deeld. Men gaf de voorkeur aan den persoon Lasker en aan zijn stijl, doch men had eer bied voor Capablanca, die door zijn onafge broken overwinningenreeks niet te slaan zou zijn. Toen Capablanca om den titel tegen Alje chin speelde, waren slechts enkele ingewij den op de hand van dr. Aljechin, doch de massa noemde zijn uitdaging een uiting van overmoed. In 1935 herhaalde zich de geschiedenis Ondanks zijn behaalde successen achtte men dr. Euwe niet in staat den reus Aljechin klein te krijgen. Toen enkele maanden geleden dc revan chematch aanving, waren de rollen juist om gekeerd. De pers, zoowel in binnen- als in buitenland, achtte een overwinning van Al jechin weliswaar niet geheel uitgesloten, doch men schatte de kansen van den uit dager gering. Hoe anders is het gegaan. In het begin, toen dr. Euwe achter kwam te staan, heb ben de teleurgestelde profeten er op gewe zen, dat Aljechin in enkele partijen slecht heeft gestaan en zelfs hoorde ik van „geluk en van „pech" spreken. Inderdaad stond Euwe in enkele partijen beter, maar hij miste de winnende of in andere partijen de reddende voortzetting. En moet men deze tekortkomingen juist niet als een gemis in zijn spel beschouwen? Dr. Euwe schreef zelf bij een der laatste partijen, dat gebrek aan remisetechniek hem de 24ste partij heeft doen verliezen. Meer nog dan de echnischa moeilijkheden werd dr. Euwe getroffen door de psychologische inzinking gedurende twee periodes, welke voldoende bekend zijn. Ook Aljechin had een moment van inzin king, n.L in de 16de partij, waardoor hij vol gens zijn meening verzuimde zijn voor sprong op vier punten te brengen. Zijn ijze ren wilskracht en de soepelheid van zijn geest, typische eigenschappen van Aljechin, hebben hem over deze periode heen gehol pen en hem tenslotte wereldkampioen ge maakt. Over het falen van dr. Euwe is al veel ge schreven en het heeft m.i. geen zin naar meer verklaringen te zoeken. Over het al gemeen heeft Euwe goed gespeeld, maar hij maakte teveel fouten, waarvan Aljechin prachtig geprofiteerd heeft. Ongetwijfeld kan dr. Euwe sterker spelen dan hij in deze revanchematch gedaan heeft. En dat is van beteekenis voor de toekomst van het we reldkampioenschap. Kansen om Aljechin den titel te ontnemen hebben alleen een Euwe van eergisteren en een Keres van overmorgen. Men moet dit zoo opvatten: indien Euwe zich zoo voorbe reidt als twee jaar geleden en tracht te pro- fiteeren van de lessen van deze match, in elk opzicht, dan heeft hij een volgende keer goede kans van slagen. En ook Keres, met zijn agressieven stijl, zal in de toekomst, na meer gefijpt te zijn, voor Aljechin gevaarlijk kunnen worden. Merkwaardig is de volgende verklaring welke Aljechin mij deed: De agressieve stijl, door Euwe in deze match toegepast, was gevaarlijk voor mij en daarom zie ik ook in Keres een gevaarlijken tegenstander. Maar Euwe heeft de psychologische fout be gaan regelmatig deze tactiek toe te pas sen, waardoor mijn taak vergemakke lijkt werd, daar ik steeds kon verwach ten, dat Euwe naar den meest agressie ven zet zou zoeken. Ik won daardoor tijd, want ik kon de andere voortzet tingen uitschakelen. De andere pretendenten hebben minder kans. Flohr, Reshevsky en Fine apelen so- liede en passief. Natuurlijk kan men dan vele remisepartijen verwachten, doch op den duur zal Aljechin met zijn scherpe speelwijze hen kunnen verslaan. Van dit trio is meester Reshevsky nog de meest schep pende, omdat hij natuurspeler is. De Rus sische grootmeester Botwinnik, van wien men hooge verwachtingen koesterde, heeft in zijn onlangs gespeelden tweekamp met Loewenfisch niet bewezen, dat hij boven de grootmeesterklasse staat. Capablanca, die naar het zich laat aan zien, in de toekomst waarschijnlijk tegen Aljechin zal uitkomen, geef ik nog meer kans dan de jongeren, mits de Cubaan zich voldoende voorbereidt. Het is niet toeval lig, dat Capa in tornooien nog nimmer een partij van Aljechin verloren heeft. Ook zijn nederlaag in de match met Aljechin in 1927 was niet overtuigend. Tenslotte nog enkele opmerkingen over de match, die thans achter den rug is. In teressant is de uitlating van dr. Euwe, die niet over zijn spel tevreden was. Hij beves tigde zelf, dat hij zich door tegenslagen liet deprimeeren. Toen hij na de zevende partij gelijk stond, vond hij, dat deze stand niet bevredigend voor hem was. Hij had een be tere score verdiend, gezien het vertoonde spel. Het gevolg was, dat hij het spel ging forceeren. Groot was de teleurstelling voor hem, toen hij partijen, welke voor hem zeer voordeelig stonden, niet in een overwinning heeft kunnen omzetten. Daarbij gaf de 21e partü den doorslag. De buitenlandsche bladen, welke uitvoe rige beschouwen geven, is over het alge meen van oordeel, dat de geleerde het tegen den artist heeft moeten afleggen. Tenslotte, JARENLANG AAN INDIGESTIE GELEDEN. Voelt zich weer uitstekend. jnlang heb ik erg aan indl_ geleden. Allerlei middeltjes bleven jf* resultaat. Toen begon ik met Krus*>k?r Salts en dit scheen me wel goed te d Ik ging er mee door en nu voel ik mii uitstekend. Ook heb ik geen last meer 661 opgeblazenheid wanneer ik iets gr.„2^ heb". Mevr. E Indigestie wordt veroorzaakt wannJ»! Uw voedsel in Uw lichaam wordt hoopt, waardoor dit gaat gisten en alWu schadelijke stoffen ontstaan. De zes -rij, 1 in Kruschen Salts zetten Uw spijsvaiï? ringsorganen aan tot regelmatig werl» waardoor er voorgoed een einde komt iT Uw indigestie. U krijgt weer een gew»vu eetlust en kunt alles eten zonder de^uT ste vrees voor pijn of opgeblazenhJu Wi.Qa1t« is VArlrriierT-vQov» u:: r1®* etiket op de flesch zoowel als op de buiter verpakking de naam Rowntree Handel' Mij., A'dam voorkomt. zoo las ik verscheidene malen, hebben vin dingrijkheid, fantasie en durf den doorsUe gegeven. Ik kan dit oordeel niet deelen. j wetenschappeiyke kennis der techniek om" brak aan dr. Euwe's speL Hebben de des kundigen in Nederland niet juist gewezen op een groote tekortkoming van Euwe- de practische ervaring? Inderdaad, in routine en ervaring heeft Euwe tekort geschoten Aljechin daarentegen is een grootmeester in het scheppen van voordeelen en de technische afwikkeling daarvan. Zijn lanee roemryke schaakloopbaan heeft hem tot den grootsten practicus gemaakt. Maar daar naast heeft Aljechin een overwinning op zich zelf behaald. Hy heeft zich zelf over wonnen door zyn groote wilskracht en zijn onuitputtelyke energie. En daarom is Alje chin niet alleen een geniaal ipeler, maar ook een sterke persoonlijkheid. Dammen HET EERSTE LUSTRUM DAMCLUB „VOORWAARTS". Dinsdag j.1. was het de dag dat de dam club Voorwaarts haar 5-jarig bestaan vierde in het keurig versierde clublokaal café Po pulair. De voorzitter der damclub Voorwaarts, de heer Montfoort, opende den avond met alle aanwezigen hartelijk welkom te heeten en besprak in eenige welgekozen woorden het ontstaan en den bloei van Voorwaarts. In het byzonder heette hy welkom den heer Dammer, voorzitter der zustervereeni- ging W.D.O., alsmede de oprichter» en oud leden der vereeniging. Hierna sprak de heer Dammer de jubilee- rende vereeniging toe en schetste de moei- lyke omstandigheden waarin Voorwaarts werd opgericht. Hier zien we nu het resul taat in den vorm van een krachtige vereeni ging, aldus spr. Een mooier compliment un het bestuur en leden was onmogeiyk. Vervolgens sprak de voorzitter der feest commissie, de heer Hofman, waarna deze de leiding over gaf aan den conferencier, den heer Smolenaars, die zich van zyn taak uit stekend heeft gekweten. Het club-lied van Voorwaarts bracht er de ware stemming in, waarna de spontane huldiging plaats vond van den Alkmaar- schen damkampioen, tevens clubkampioen van Voorwaarts, den heer Smolenaars. De lauwerkrans werd hem omhangen eo na een vlotte speech den wisselbeker over handigd. De heeren Woonyk en Burgert verkregen de hulde, die deze yverige steunpilaren van de vereeniging volkomen verdienden. Hun werden bloemen aangeboden. Na deze huldiging werd 't programma af gewerkt, waarbij de stemming steeds hooger werd opgevoerd en tegen 3 uur kon men we spreken van de bruiloft der damclub Voor waarts. De vereeniging kan op een zeer geslaag den avond terugzien en dit eerste lustrum za in prettige herinnering biyven. de AAN ALLE ALKMAARSCHE SPORTVEREENIGINGEN! Onder bovenstaand opschrift heeft turnkring Alkmaar en omtsreken heden een rondschryven gezonden van den volgend inhoud: Op Zondag 12 dezer is op voor;5 -.In den voorzitter van bovengenoemde tu kring en met medewerking van de A maarsche gymnastiekvereenigingen Halter", „Kracht en Vlugheid" en „Turn lust" besloten om de voetbalvereenigw» „Alcmaria Victrix", welke vereeniging op Jan. 1938 haar 40-jarig bestaan zal herden ken, op spontane wyze te huldigen roet V jubileum. Langs dezen weg noodigen wij een 01 afgevaardigden van Uw vereeniging uit Woensdag 22 December 's avond om in café „Ceres" aan de Helderscheweg wezig te willen zyn om met elkaar te e spreken hoe wy „Alcmaria" op groo wijze kunnen huldigen, bv door het no van 'n grooten fakkeloptocht met va en vlaggen van de verschillende veree»* gingen, voorafgegaan door muziek- Yreeseffj* aentowW 'nV-vormlgverke»"* bord beteekent. dot u 'n Voorrangsweg nadert, waarop het verkeer voorrang heeft, onverschillig of het voor u van Hnkj of van rechts komt. Let op de V-borderv: "t Is voor «iw eigen veiligheid!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10