DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Amerika ernstiger gegriefd dan verwacht werd. No. 296 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Nadere verklaring van staatssecretaris Huil. DE AANVAL OP DE „PANAY". Nieuws in 't kort. De verwachte blijde gebeurtenis. Hoe land- en zeemacht hierop zullen reageeren. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeieL 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 17 December. Nu bericht wordt, dat de Japansche re geering het hoofd van de Japansche lucht macht in China heeft teruggeroepen om hem in overeenstemming met haar belofte de verantwoordelijken voor het incident op de Yangtsi te straffen van zijn ambt te ontheffen schijnt deze jongste en gevaarlijkste storm in het internationale glas water al weer vrij wel bezworen te zijn, zegt de Londensche N.R.Crt.-correspondent en hij vervolgt: Niet, dat men hier in officieele kringen verklaart dat het incident reeds als gesloten kan wor den beschouwt. Men beperkt zich er toe te zeggen dat bovenbedoeld besluit van Tokio een stap in de goede richting is en dat men nu verder het officieele Japansche antwoord op de Engelsche nota zal moeten afwr.ch- ten. Tegelijkertijd wordt echter toegegeven, dat er reden is te verwachten, dat dit ant woord gunstig zal uitvallen. Immers de Ja pansche regeering heeft reeds voordat de Britsche nota was overhandigd, haar bereid heid kenbaar gemaakt drie van de daarin vervatte eischen in te willigen. Zij heeft ge zegd verontschuldigingen te willen aanbie den (en dit in feite reeds op overvloedige wijze gedaan), compensatie te willen beta len en maatregelen te zullen nemen om te voorkomen, dat het incident zich zal herha len. Door nu het hoofd van de luchtmacht terug te roepen en te straffen heeft zij haar bereidheid getoond, ook den laatsten Brit- schen eisch in te willigen, n.1. dat de ver antwoordelijke personen voor het incident ter vergelding worden geroepen. Hoewel natuurlijk nog niet met zooveel woorden wordt gezegd of de Britsche regee ring de terugtrekking en ontslag van dit eene hooge personage als voldoende zal be schouwen, krijg ik uit den officieelen com mentaar toch wel den indruk, dat men be reid zal zijn dit als een inwilliging van den eisch voor bestraffing van de schuldigen te aanvaarden. Men wijst er althans op, dat de Engelsche regeering moeilijk kan aanwijzen wie de verantwoordelijkheid voor het incident draagt, en bestraft moet worden. Tevens lijkt het waarschijnlijk, dat de afzetting van het hoofd der Japansche luchtmacht in Chi na zal worden beschouwd als voldoende be wijs voor Japan's bereidwilligheid doeltref fende maatregelen te nemen om te zorgen dat verdere aantasting van neutrale belan gen wordt voorkomen. Daarom zou dus ook de Engelsche eisch voor garantie tegen een herhaling van het incident zijn ingewilligd. Als men cynisch wilde zijn, zou men hier aan kunnen toevoegen, dat nu het wachten is op het volgende incident. In een commentaar op het terugroepen van vice-admiraal Teizo Mitsoenami, den Japanschen bevelhebber der vloot in de Chineesche wateren, schrijft de „Daily Ex press", dat Japan zich terug begint te trek ken. De oorlogsheeren moeten evenwel be grijpen, dat een dergelijke straf niet meer is dan een uiting van verontschuldiging voor het verlies van leven en eigendommen van vreemdelingen. Bovendien moet nog de formeele verzekering worden gegeven, dat dergelijke gebeurtenissen zich niet zullen herhalen. De „Daily Herald" schrijft, dat een admi raal terug is geroepen en Japansche matro zen eer moeten bewijzen aan de gedoode buitenlanders. Het is duidelijk, dat Japan geen moeilijkheden wenscht met de weste lijke mogendheden door een politiek van bluf en overmoed. Door geruststellende ver zekeringen heeft Japan tot nu toe de mo gendheden weten te weerhouden een vastbe raden en gemeenschappelijke politiek tot verdediging van de internationale wetten te volgen. In 22 jaar niet geslapen. - Sinds hjj als soldaat in Juni 1915 in Galicië een hoofdwonde opliep heeft de 53-jarige Paul Kern te Boedapest geen oog toege daan. Overdag werkt hij in de sociale rjjksver- zekeringsmaatschappij, gaat na zijn werk naar zijn gezin en zit den geheelen nacht aan de radio. Hij neemt heel weinig rust, aar sluit af en toe zijn oogen om te voor komen, dat deze oververmoeid raken. „Ik voel mij nooit slaperig," verklaar de hij, „maar ik eet zeer veel. Viermaal overdag nuttig ik een warme maaltijd, en 's nachts gebruik ik vier koude maal tijden." Bij zonsopgang gaat Kern naar het Sta tionsrestaurant, dat reeds vroeg open is. Daar drinkt hij een kop koffie en slaat het verkeer gade. Hij is ook een zwaar rooker. die ruim tweemaal zooveel rookt als anderen. Ieder jaar opnieuw ontvangt hij bezoek van buitenlandsche physici, en kort gele den heeft hij een aanbod gekregen van een Amerikaansch medisch instituut van 25.000 dollar voor zijn schedel na zijp dood. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Cordell Huil, de secretaris van staat, meegedeeld, dat de officieele be richten bevestigd hebben, dat de Japan sche schepen de Amerikaansche ka nonneerboot Panay met machinege weren hebben beschoten, nadat het schip door de Japansche vliegtuigen was gebombardeerd. Deze inlichting is aan den Amerikaanschen ambassadeur te Tokio gezonden om haar aan de Ja pansche regeering mee te deelen als aanvulling op de feiten, reeds in de of ficieele nota nopens het bombardement bekend gemaakt. De hoofdambtenaren van het departement verklaren, dat men een bevestiging heeft gekregen van het bericht, dat de overleven den van de Panay, nadat zü in de booten waren gegaan, door de Japansche vliegers van geringe hoogte met mitrailleurvuur zijn bestookt, waardoor twee menschen werden gewond. Voorts verzekert men, dat de officieele inlichtingen, welke het departement ont vangen heeft, ook bevestigen, dat twee motorbooten van het Japansche leger het schip naderden voor het zoiik en het met machinegeweren bestookten. Eenige Japan ners kwamen aan boord en verbleven er on geveer 5 minuten, hoewel de Amerikaan sche vlag goed zichtbaar was. Huil zeide, dat deze inlichting het inci dent van de Panay ernstiger maakt dan het eerst scheen. Huil wacht intusschen nog steeds op het antwoord der Japansche regee ring op zijn formeel protest van Maandag. Japansche ontkenning. Tot zoover HulL Volgens een bericht van Reuter uit Sjanghai ontkennen de maritieme en militaire Japansche autoriteiten als in strijd met de feiten de bewering van de be schieting van de Panay door twee motor- booten, of van het aan boord komen van Japanners. Toen de Panay gebombardeerd werd, waren er geen Japansche militaire of maritieme vaartuigen in de nabijheid. Excusses van Japan. Okamoera, de secretaris der Japanschen ambassade in China, is Dinsdag naar Woehoe gevlogen, waar hij een bezoek gebracht heeft aan de Amerikaansche kanonneerboot Pahu, ten einde verontschuldigingen aan te bieden aan den bevelvoerenden officier voor het incident met de Panay, zulks na mens ambassadeur Kawagoe. Hij gaf de verzekering, dat de Japansche regeering al het mogelijke in het werk zal stellen om medische hulp en verlichting te geven aan de slachtoffers van het incident. Vervolgens bracht Okamoera een bezoek aan de Britsche kanonneerboot Bee, waar hij den commandant verontschuldigingen aanbood voor het incident met de Ladybird. Eerbewijzen voor de slachtoffers van de Panay. Naar men in gezaghebbende vlootkringen te Tokio zegt, zal een afdeeling Japansche matrozen naar de plaats van het incident met de Panay gezonden worden, om door dit gebaar den slachtoffers hun laatste eer te bewijzen. Bovendien hebben de bemannin gen der oorlogsschepen in de Chineesche wateren zich bereid verklaard geld in te zamelen voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers in de Vereenigde Staten. De woordvoerder van het departement van marine te Tokio heeft verklaard, dat de admiraliteit besloten heeft een afdeeling mariniers te zenden naar de begrafenis, om den slachtoffers van het bombardement op de Panay de laatste eer te bewijzen. De boycott van Japansche waren. Green, de voorzitter van het Amerikaan sche Verbond van den Arbeid heeft een be roep gedaan op alle Amerikaansche werk lieden om den boycott van Japansche koop waren doeltreffend te maken. Een boodschap van Tsjang Kai Sjek voor de radio. Tsjang Kai Sjek heeft uit Hankau per radio een manifest gericht tot het Chinee sche volk. Hjj zeide: „Onverschillig hoe de tegenwoordige toestand moge veranderen, wij moeten ons niet overgeven, maar voor waarts blijven gaan. Sinds het begin van de vij andelijkheden zijn de verliezen van het Chineesche leger gestegen tot boven 300.000 man. Zoolang ik echter leef, wil ik tot het uiterste mijn be kwaamheid in het werk stellen om weer stand te bieden tot het bittere einde en de overwinning voor de natie te verzekeren". Capituleeren, zei Tsjang verder nog, zou een rampspoed beteekenen. Onverschillig hoe de tegenwoordige internationale toe stand zich ontwikkelt, wij moeten ons uiter ste best doen en ons niet te vlug teleurge steld toonen. Wij moeten geen enkele neiging toonen afhankelijk te zijn van anderen. Met het mandaat van de Kwomintang en van de regeering heb ik mijzelf verbonden onwrik baar dezen koers te volgen. Het verlies aan levens van burgers en aan eigendommen is niet te ramen. Een zoo geweldige offer bij den tegenstand tegen een buitenlandschen aanvalt kent zijn weerga niet in de geheele geschiedenis van China. Mijn positie en ver antwoordelijkheid staan geen ontwijking van mijn plicht toe. Slechts door een overwin ning zou ik de partij, de regeering en het volk een vergoeding kunnen geven. Sprekende over de mogelijke resultaten van de vijandelijkheden, verklaarde Tsjang Kai Sjek vervolgens: wij zijn er van over tuigd, dat detegenwoordige situatie gunstig is voor China. Voor de verzekering van China's latere succes kan geen langdurige tegenstand geboden worden in Nanking of de groote steden, maar wel in de dorpen in geheel China en in de krachtige vastbe radenheid des volks. De tijd moet komen, dat de militaire kracht van Japan volkomen zal zijn uitgeput, zoodat wij daardoor de overwinning behalen. Ofschoon interna tionale sancties niet volledig in werking treden, is de kwestie van recht en onrecht ten aanzien van de internationale gerech tigheid ondubbelzinnig vastgelegd in de openbare meening der wereld. De Japansche politiek in China. De hoogste Japansche autoriteiten te Tokio hebben, naar Domei meldt, besloten, den keizer te polsen over de wenschelijkheid van het bijeenroepen van een conferentie der leden van het groote hoofdkwartier en het kabinet, teneinde te spreken over de vaststelling van de politiek, die Japan na den val van Nanking in China denkt te voe ren. Het kabinet zou gisteren worden uit- genoodigd, dit besluit goed te keuren, waar na het vandaag bij den keizer zou worden ingediend. De voorioopige regeering van de Chineesche republiek. Wij treffen nog enkele bijzonderheden aan over de Chineesche politici, die zich hebben geleend tot het plaatsnemen in de nieuwe voorioopige regearing van de Chineesche republiek te Peking. Het is een groep min of meer aftandsche en tot voor enkele dagen bijna vergeten heeren, die zich gaarne heb ben laten vinden voor een baantje, waarin zij aart het halfduister van den derden rang onttogen zijn om plotseling in het brandpunt der internationale belangstelling te worden geduwd. Wang Ke-min, de minister van financiën, is zoo goed als blind en zijn gezondheid is zeer slecht. In 1924 was hij het laatst werk zaam in een ambt van beteekenis. Tsji Sjei-joean, de minister van openbare veiligheid, had in 1930 deelgenomen aan den opstand tegen de regeering te Nanking. Daarna had men niet van hem gehoord. Tsjoe-sjen, de minister van justitie, had dat ambt bekleed van 1917 tot 1920. Sinds dien had hij teruggetrokken geleefd. Hij ge noot zijn opleiding in Japan. Tang Er-ho, minister voor cultureele za ken, was opgevoed in Japan. Hij was de laatste jaren lid van den raad voor Hopei en Tsjahar, die in 1935 in de plaats was geko men voor den politieken raad van Peking. Hopei enj Tsjahar zijn, naar men weet, de twee provincies, waar de Japansche mili tairen erin geslaagd waren een regeering van ledepoppen in te stellen. Verdere leden van de voorioopige regee ring van China zijn Tsjang Tsjao Tsoeng, die wordt beschreven als een welmeenende oude zeurpiet en die 75 jaar is; Toeng-kang, een advocaat, en Tsao-ling, iemand die ge studeerd heeft aan de universiteit te Tokio en die voor 1919 regeeringsambten had be kleed, maar die toen op zij was gezet, omdat hij ten behoeve van Japan intrigeerde. Na den val vati Nanking. Den dag na den val van Nanking is de aandacht gevestigd op de Zuidelijke provincies, waar men thans van oogen- blik tot oogenblik een Japanschen aan val op Kanton verwacht. Sinds verscheiden maanden hebben de Japanneezen reeds voorbereidingen getrof fen. Zij hebben verscheidene eilandjes bezet aan de monding van de Parelrivier, waar aan Kanton is gelegen, en rond Hongkong, met name te Tsjikai en Sanetsjian. De Japanneezen leggen thans in haast in den Patras-archipel op 200 K.M. ten Zuid westen van Kanton, een belangrijk centrum voor watervliegtuigen aan. Te Sjanghai is men van meening, dat het nieuwe front Japan zal verplichten een aan zienlijke krachtsinspanning te ontplooien, maar men is van oordeel, dat deze actie noo- dig is voor de algemeene actie in China, daar de provincies Kwangtoeng en Kwang- sie, waarvan Kanton een groot centrum is, behooren tot de rijkste van China. Deze beide provincies hebben tot de laat ste jaren een apart gebied gevormd, dat politiek van de rest van China is afgeschei den. Zij hadden het gezag der centrale regeering slechts aanvaard op de basis van landsverdediging tegen ondernemingen van Japan. De milities dezer provincies worden thans krachtig geoefend. Zij zullen, naar men zegt, binnen twee maanden twee divisies uitge lezen troepen verschaffen aan de centrale regeering. Men veronderstelt evenwel, dat de Japan neezen hun actie niet grondig zullen ont wikkelen en zich er toe zullen bepalen Kanton en omstreken te bezetten om de Kwangsi-legers gedeeltelijk te verlammen door hen vast te zetten en om den spoorweg van Kanton naar Hangkau, den laatsten be langrijken verbindingsweg tusschen China en het buitenland onbruikbaar te maken. De bezeting van Kanton zou ook een ern- stigen slag toebrengen aan de buitenland sche belangen in het Verre Oosten en na den handel van Sjanghai dien van Hongkong ruïneeren. Aanslag op een Italiaanschen uitge wekene te Tunis. - Naar Havis uit Tunis meldt, is Tarano, de politieke balling, die in Juni van Lampedusa ontsnapt is, eer gisteravond te Tunis op straat door drie onbekenden aangevallen en door revol verschoten gewond in de dij. Terano meent onder zijn aanvallers een bekenden fascist herkend te hebben, met wien hij al eens eerder moeilijkheden had gehad. Wederom wapenen gevonden. - De politie te Parijs heeft gisteren in den kel der van een huis aaru de Boulevard Cour celles een belangrijke hoeveelheid meieniet en handgranaten gevonden. De conciërge van het huis, die lid van de Csar schijnt te zijn, is gearresteerd en aan een streng verhoor onderworpen. Een auto-ongeluk van den bisschop van Luik. - De auto, waarin zich mgr. Kerkhofs, de bisschop van Luik, naar Montzen begaf, is gisteren op den be- sneeuwden weg geslipt en tegen een vrachtauto gereden. De bisschop is licht aan het hoofd gewond. Na wat rust geno men te hebben kon hij zijn reis vervolgen. Een weldoenster te Chicago over leden. - Te Chicago is overleden mej. Ka te Buckingham. Zij was een bekend weldoen ster. Na het groote fortuin te hebben ge- erfd van haar vader, gaf zij daarvan veel weg aan de stad harer inwoning voor ver fraaiing en openbaar nut. Zoo was zij de schenkster van de Buckinghamfontein, die een millioen dollar heeft gekost. Voorts van een groot standbeeld van Alexander Hamilton aan den oever van het Michi- ganmeer. Ook daaraan besteedde zij een millioen dollar. Dat waren haar bekendste giften, maar er waren nog tal van andere voor kleinere bedragen. Zeven prsonen levend verbrand. - Bij een brand in een lucifersfabriek te Chicago zijn zes arbeidsters en een arbeider in de vlammen omgekomen. Verscheidene ar beiders werden gewond, deels zwaar. De fabriek brandde in enkele minuten tot op den grond af. De twee beren. - Een Britsch-Indi- sche postbode uit Karanprayag in de Ver eenigde provinciën is in het bezit van een lievelingsbeer, die hij thuis aan de ketting houdt, als hij de post gaat bezorgen. Voordat hij vertrok, keek hjj of de beer goed vast lag, en ging daarna op weg. Tijdens zijn wandeling door het bosch hoorde hjj achter zich een tak kraken, en toen hjj omkeek, zag hjj een beer op zich toekomen langs het tusschen de boomen slingernde pad. Het dier haalde hem in, maar bleef hijgend en snuivend achter den postbode aanloopen. Deze draaide zich om en riep op stren gen toon: „Naar huis." en maakte een dreigend gebaar met zijn stok. Een oogen blik weifelde de beer, keek op vreemde wijze naar den man, maar keerde zich toen gehoorzaam om en schommelde weg. Toen de postbode echter 's avonds thuis kwam, zag hjj, dat zjjn beer op de gewone plaats aan de ketting lag, terwijl zjjn zoon hem ervan verzekerde, dat het dier den geheelen dag thuis geweest was. De regeeringspersdienst maakte heden middag bekend: Met betrekking tot de viering van de te verwachten geboorte van een Prins of van een Prinses heeft de re geering o.m. het volgende bepaald: a. De Koninklijke Marine. 1. Door Hr. Ms. schepen zal 'n saluut worden afgegeven ten getale van 101 schoten voor een Prins en 51 schoten voor een Prinses. Dit saluut wordt zoo spoedig mo gelijk na het bekend worden der ge boorte afgevuurd, met dien' verstande dat, indien de geboorte na zonsonder gang, gedurende den avond of den nacht plaats heeft, het saluut direct na zonsopkomst zal worden gegeven. 2. Terstond na het bekend worden van de geboorte c. q. vanaf zonsop komst wordt a.b. van de oorlogssche pen van top gevlagd tot het tijdstip van vlag neerhalen. 3. De dag, volgende op dien van de geboorte, wordt gevierd als een ver jaardag van een der leden van het Koninklijk Huis zonder dat daarbij opnieuw saluutschoten worden afge geven. b. De Koninklijke Landmacht. 1. Ter plaatse waar de geboorte plaats vindt, zoomede in de stand plaatsen van de bevelhebbers in de militaire afdeelingen, worden eere- schoten afgegeven, ten getale van 101 voor een Prins en 51 voor een Prinses. Deze eereschoten worden zco spoedig mogelijk na het bekend wor den der geboorte afgevuurd. Indien de geboorte gedurende den nacht plaats vindt, waarvoor te stellen tusschen 22.00 en 7.00,tot 7.00 uur. 2. De dag, volgende op dien van de gteboorte, wordt gevierd als een ver jaardag van een der leden van het Koninklijk Huis, d.w.z. dat na 13.00 uur dienst als op Zondag wordt ver richt. 3. Terstond na het bekend worden van de geboorte wordt van de kazer negebouwen de nationale vlag uit gehangen. Deze vlag blijft hangen ge durende den daarop volgenden dag. Wat hierboven is bepaald met betrek king tot de viering van den dag, volgen de op dien van de geboorte, voor de weer macht, geldt mede voor de departement- ten van algemeen bestuur en de daaron der ressorteerende diensten en instellin gen. Wat gezegd werd omtrent het uitste ken van de nationale vlag van de kazerne geldt voor alle openbare gebouwen. Indien de dag, volgende op dien van de geboorte, een Zondag mocht zijn', wordt de feestviering verlegd naar den onmid dellijk volgenden Maandag. Dit laatste geldt zoowel voor de weer macht als voor de departementen van al gemeen bestuur. Valsche passencentrale ontdekt. - In verband met de zaak van het in Rusland vermiste Amerikaansche echtpaar Robin- son is de geheime staatspolitie te New- York een centrale voor het vervalschen van paspoorten op het spoor gekomen, welke valsche passen voor Sovjet-Rusland en het linksche Spanje vervaardigde. Geconstateerd is dat het echtpaar Robin>- son met dit bureau in verbinding stond. Posters voor automatiek. - Voor een automatiek op Times Square te New-York is het tot een bloedig handgemeen ge komen tusschen politie en ongeveer 100 postende stakers, die den klanten tracht ten te beletten naar binnen te gaan. Eerst na drie kwartier slaagde de politie erin de posters te verdrijven. Twee agenten wer den gewond en 50 posters gearresteerd. Het verkeer op Times Square was langer dan een uur gestremd. Gevangenen van Alcatraz-Island ont snapt. - Uit de Amerikaansche staatsgevan genis op Alcatraz-Island, waar o.a. Al Capone voor zjjn misdaden boet, zijn gister avond twee gedetineerden, die tot lang durige opsluiting waren veroordeeld, ver dwenen. Tot dusver achtte men de moge lijkheid, uit deze gevangenis te ontsnappen, uitgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1