DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. rf" Hankou zeer belangrijk versterkt. No. 297 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 18 December 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. De rivier de Jangtse door de Chineezen geblokkeerd. NOGMAALS DE INCIDENTEN. Het Japansch-Amerikaanech incident. Erkenning van het Italiaansche Imperium door Ierland. Incident aan de Poolsch- Russische grens. Een sovjet-Russische stap te Warschau. De zaak Weidmann. 2 Dooden bij auto-ongeluk. Ernstig ongeluk te Apeldoorn. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2/50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 18 December Delbos, die een zeer gewichtige reis door Midden-Europa maakt en vooral in Tsjecho Slowakije een belangrijke missie heeft te vervullen, heeft in Praag een langdurig on derhoud gehad met den president der Tsje chische republiek, Benesj. De lange gedachtenwisseling heeft de mo gelijkheid verschaft alle problemen te be handelen, welke voor de beide regeeringen die door de verdragen, die zij hebben geslo ten en door de vriendschap, die hun ver bindt, van belang zijn. v Op verzoek der regeering heeft Delbos twee vertegenwoordigers der Sudeten Duitschers, leden der partij van Henlein ontmoet. Het waren senator Profner en af gevaardigde Kundt. De beide afgezanten van den nationaal-socialistischen leider heb ben Delbos verzekerd, dat hun zorg was hun gevoelens van goede Duitschers en hun pa triottisme als Tsjechoslowaaksche burgers met elkander te verzoenen. Zij voegden hier aan toe, dat naar hun meening de toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, door een algemeene ont spanning, welke zich in Europa zou mani festeeren en met name tusschen .Tsjechoslo wakije en het rijk, veel zou bijdragen tot een regeling der situatie. Delbos bracht te hooger plaatse, waar men zeer verlangend is de buitenlandsche campagne, die deze kwestie heeft teweeg gebracht, te doen ophouden, verslag uit. De maatregelen, die onder oogen zou moeten worden gezien om het doel te bereiken, zou den rekening moeten houden met twee na drukkelijke voorwaarden: 1. Dat de eenheid van den Tsjechoslo- waakschen staat niet door de te nemen maatregelen mag worden getroffen, hetgeen de door zekere buitenlandsche kringen ge opperde hypothese van de constitutie van Tsjechoslowakij e tot federalen staat uit sluit; 2. Dat deze beslissingen door de regeering van Praag in volkomen souvereiniteit moe ten worden genomen, hetgeen de Sudeten- Duitsche kwestie streng vastlegt binnen het kader der Tsjechoslowaaksche binnenland- sche aangelegenheden. Daarom zal geen enkel document, memo randum of verbale nota worden uitgegeven over de kwestie der Duitsche minderheden. Deze tegelijkertijd vastbesloten en verzoe nende houding karakteriseert, aldus Havas, het geheel der door de Tsjechische staats lieden en Delbos te Praag ingenomen stand punten. Het plan inzake de organisatie van het Donaubekken van Hodza maakt natuurlijk deel uit van een stelsel van een politiek var. trouw aan den Volkenbond en aan bijzon dere overeenkomsten, met name ten aanzien van het pact der kleine Entente. De regeering te Praag zou hopen steun te verkrijgen van de groote mogendheden voor de verwezenlijking van dit plan, dat, terwijl het betere economische en financieele voor waarden zou vaststellen voor dit deel van Europa, de politieke rust zou versterken. Van de zes belanghebbende staten is geen enkele tegen dit plan gekant. Italië schijnt er niet vijandig tegenover te staan. Blijft over, dat men de bedoelin gen van het rijk leert kennen. Wat Frankrijk betreft, dit land is een plan, waarvan onmogelijk gezegd kan worden, dat het tegen eenige mogendheid is gericht, goed ^Delbos heeft met Benesj de mogelijkheid van een hervatting der onderhandelingen inzake de sluiting van een nieuw Rijn-pact onder oogen gezien. Een dergelijk verdrag zou niet noodzakelijk denzelfden vorm be hoeven te hebben als dat van 1925. Toch zal het gelijkwaardige waarborgen moeten heb ben zonder eenigen slag toe te brengen aan de door Frankrijk in Midden- en Oost- Europa aangegane verplichtingen. VIJF JAAR DWANGARBEID GEEISCHT! En vier millioen mark boete. Het Openbaar Ministerie van de recht bank te Hamburg heeft tegen den beken den joodschen eigenaar van de Duitsche Roode Sterlijn en van de Arnold Bem- steinlijn, Arnold Bernstein, een straf van vijf jaar dwangarbeid en vier millioen mark boete geëischt wegens verraad je gens het volk en overtreding van de finan cieele wetten. Bernstein werd in Februari van dit jaar gearresteerd, beschuldigd van het in eigendom hebben van niet aangegeven kapitaal in het buitenland. Het proces te gen hem is 15 November begonnen. Een der directeuren van de Roode Ster- lijn, Gumbell, is naar het buitenland ge vlucht. Tegen hem werd vier jaar dwang arbeid en drie en een half millioen boete geëischt, terwijl tegen drie andere be klaagden in deze zaak gevangenisstraffen van acht tot dertig maanden werden ge- eischt met hooge boeten. Het vonnis wordt 23 dezer verwacht. Nu Nanking is gevallen, verwacht men dat de Japansche troepen zullen opmarcheere.i naar Hankou, maar voor dat zij deze stad bereikt zullen hebben, zal er heel wat gevochten moeten wor den. Immers, naar Reuter uit Hankou weet te melden, is een leger Chineesche arbeiders, 400.000 man sterk, vier maanden lang dag en nacht bezig geweest met het aanleggen van een krachtige versperring in de Jangtse ter hoogte van Kioekiang. Stroomopwaarts van deze versperring, welke thans gereed is gekomen, zijn er nog meer aangelegd. Het doel is den Japanschen oorlogsbodems te beletten de rivier op te varen en Han kou te bombardeeren. Te Hankou is voorloopig een belangrijk deel van de Chineesche regeering onderge bracht. Dit verklaart, dat men zich in het bijzonder afvraagt of, en hoelang, men daar nog veilig zal zijn. Nu de Japanners al ver klaard hebben, dat zij na den val van Nan king hun krijgsbedrijf zullen voortzetten, net zoolang tot Tsjiang Kai-sjek en de Kwomintang den strijd opgeven, ligt het vermoeden voor de hand, dat zij Hankou, als daar een deel der regeeringsbureaux of het hoofdkwartier op het oogenblik ver toeft Tsjiang Kai-sjek er gevestigd blijft, niet ongemoeid zullen laten. Trouwens als zij Tsjoengking, de nieuwe officieele zetel der regeering, welke hoogerop aan de Jangtse gelegen is, bereiken willen, zullen zij in ieder geval ook eerst Hankou moeten nemen. Hankou is langs twee kanten betrekkelijk gemakkelijk te bereiken, langs de Jangtse en langs den spoorweg PeipingHankou. Hoewel deze spoorweg voor de Japanners bjj hun aanval op Noord-China een gemak kelijke invalspoort is gebleken, schijnt men te Peiping niet te gelooven, dat de Japan ners dezen weg zullen kiezen. Naar Reuter meldt gelooven lieden, die te Peiping de gebeurtenissen van nabij gade slaan, dat Hankou slechts weinig vrees behoeft te gevoelen voor een pnmiddellij- ken aanval langs den spoorweg. Het verste punt, dat de Japanners nog hebben bereikt in hun opmarsch van het Noorden uit is Tsjangteh in Noord Honan, waar zij sinds verscheidene weken zijn blijven staan. In Sjangsi hebben de Japanners, ofschoon zij de hoofdstad Taijoean bezet hebben, naar zij zelf toegeven, moeten terugtrekken uit andere punten, die zij tevoren reeds be zet hebben. Veelvuldig worden aanvallen gedaan op den spoorweg tot binnen twintig mijl af- stands van Peiping door ongeregelde Chineesche troepen. De Japansche woordvoerder te Peiping geeft toe, dat er nog niet voldoende Japan sche troepen geweest zijn om de zuidelijke helft van Sjansi van Chineezen te zuiveren. Op dertig mijl ten zuiden van Taijoean zijn de Japanners in het defensief. Te Peiping gelooft men dan ook, dat het onmogelijk zal zijn voor de Japanners om langs den spoorweg PeipingHankou op te rukken, zelfs al waren het slechts tot de Gele Ri vier, zonder op gevaarlijke wijze hun rech terflank bloot te stellen aam een aanval van den kapt van 21.000 man Chineesche troe pen aan de grens van Hopei en SjansL Ongeveer 20 mijl spoorweg zijn vernield door de Chineezen ten zuiden van Tsjang teh en het lijdt geen twijfel of zij zouden de brug over de Gele Rivier verwoesten, wanneer zij gedwongen mochten worden zich daarover terug te trekken. Ten slotte le'dt men uit de omstandig heid, dat 75.000 man Japansche troepen in de afgeloopen acht weken uit Noord-China teruggetrokken zijn, af, dat geen groote op marsch in Zuidelijke richting voor het oogenblik onder de oogen wordt gezien. Saito bezoekt Huil. Saito, de Japansche ambassadeur te Was hington, heeft een bezoek gebracht aan staats-secretaris Huil. Voor het onderhoud verklaarde de ambassadeur, dat hij niet het antwoord van Tokio op de eischen van Roosevelt kwam brengen, maar een zuiver informatief gesprek met Huil wenschte te voeren. Huil verklaarde later, dat de ge dachtewisseling betrekking had gehad op een detailpunt. De staatssecretaris is niet op de hoogte gesteld van den datum, waarop Japan het Amerikaansche protest zal be antwoorden. Geen referendum voor een oorlogs verklaring in Amerika. Naar Reuter meldt uit Washington heeft president Roosevelt te kennen gegeven, dat een referendum voor een oorlogsverklaring niet in overeenstemming is met den tegen woordigen regeeringsvorm. De president weigerde voorts commentaar te leveren op het incident met de Panay, voor welke kwstie hij de journalisten, die hem vragen stelden verwees naar het de partement van staat. Het departement van Staat en de pers zijn gekant tegen het voorstel van Ludlow in zake het houden van een referendum voor dat een oorlog wordt verklaard, daar dit een verzwakking zou vormen van de bevoegd heden van den president in kwesties van buitenlandsche zaken en tot een aanzienlijke vertraging zou leiden bij het begin van een oorlog. Voor het voorstel zijn de democra' tische leiders, evenals vele pacifistische en religieuze genootschappen. De reactie in Amerika wijzigt zich. De berichten, waaruit duidelijk blijkt, dat de gebeurtenis met de Panay niet aan een ongelukkig toeval te wijten is, heeft, naar Havas uit Washington meldt, een eind ge maakt aan de critiek op Roosevelt van de zijde van pacifisten en isolationi§ten. Hoe wel het Amerikaansche volk nog altijd even gekant blijft tegen elk avontuurlijk op treden, dat tot oorlog met Japan zou leiden, blijkt toch meer en meer uit de perscom mentaren en de uitlatingen van de open bare meening een gevoel van nationale een dracht, dat aanzienlijk verschilt met de af wijkende betoogingen, waartoe het incident tot dusver aanleiding had gegeven. Lezing van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft hedenochtend in een persconferentie ver klaard, dat de Panay zich alleen op de rivier bevond. Op eenigen afstand van het schip lagen evenwel twaalf of dertien Chineesche jonken. De woordvoerder verklaarde niets te weten van de ligging van de Amerikaansche petroleum-tankschepen. Verder ontkende de woordvoerder bot weg, dat de Panay door Japansche schepen met mitrailleurs zou zijn beschoten: er be vonden zich geen Japansche schepen in de nabijheid. De slachtoffers. De commandant van de Amerikaansche kanonneerboot Cahu heeft geseind, dat hij de laatste overlevenden van het Panay- incident heeft ontvangen. Zij waren vol komen uitgeput en verkleumd, met vuile en gescheurde kleeding, velen droegen nog hun zwemvest Ook werden vier doodkisten aan boord gebracht. Het schip vertrok vervolgens be geleid door het Japansche oorlogsschip Kasa- gasi en de Britsche schepen Ladybird en Kotore. Alle schepen hadden de vlag half stok geheschen. Naar admiraal Yarnell in een rapport aan het Amerikaansche departement van marine gemeld heeft, is de toestand van twee gewonde matrozen van de Panay kritiek, van drie ernstig en van zes gunstig. De Japansche doktoren, die de over levenden van de Panay hebben behandeld, hebben aan de buitenlandsche journalisten te Sjanghai meegedeeld dat de acht buiten landers en 14 Chineezen, die zij hadden be handeld allen gewond waren door granaat scherven, en niet een door geweer- of machinegeweerkogels. Het departement van staat is nog in af wachting van het rapport van de commissie van onderzoek te Sjanghai, welke onder leiding van marine-officieren alle verklarin gen van ooggetuigen van het bombardement van de Panay bijeengebracht heeft. Wel de facto, niet de jure. Het plan der Iersche regeering om een diplomatieken vertegenwoordiger te accre- diteeren bij „den koning van Italië en keizer van Ethiopië", hetwelk niet anders kan worden uitgelegd dan als een erken ning van de verovering van Abessinië, moet in de kringen der regeering te Londen een onaangenamen indruk gemaakt hebben. Het is een staatsrechtelijke gewoonte, dat de leden van het Britsche gemeenebest, elkander raadplegen omtrent gewichtige beslissingen inzake de buitenlandsche poli tiek en dat schijnt in dit geval niet gebeurd te zijn. Toen deze kwestie in de Dail ter sprake kwam, heeft de Valera het Iersche voornemen slechts een erkenning de facto genoemd, niet meer dan een daad van „internationale hoffelijkheid". De wonderlijke constellatie van het in terne Britsche staatsrecht maakt nu. dat koning George VI in strijd met de politiek van zijn regeering te Londen de geloofs brieven onderteekenen moet van een zijner vertegenwoordigers te Rome. Het desbetreffende besluit van de Iersche regeering was door den landdag met 72 te gen 11 stemmen aangenomen. De labour- afgevaardigden behoorden tot de minder heid, maar de eigenlijke oppositie, de partij-Cosgrave, stemde met de regeering mee. Te voren had de Valera in zijn rede nog verklaard: „Moeten wij onbepaalden tijd wachten, tot wij de werkelijkheid van den toestand onder het oog zien? Wij heb ben geen directen of indirecten strijd met Italië. Onze betrekkingen zijn steeds zeer vriendschappelijk geweest. Wij hebben Italië's veldtocht in Abessinië niet goedge keurd. Dat heeft echter met het onderha vige voorstel niets te maken". Intusschen meldt Reuter uit Dublin, dat men daar verklaart, dat de benoeming van den gezant, die zijn functie op 1 Februari zal aanvaarden, niet wil zeggen, dat Ier land met de Volkenbondspolitiek wil bre ken. De regeering blijft krachtig voorstand ster van deze politiek en van de gemeen schappelijke veiligheid. De erkenning de facto van den Italiaanschen koning als kei zer van Abessinië houdt geen erkenning de jure in. Het Telegraaf Agentschap der Sovjet- Unie meldt: „In den avond van den veer tienden December werd aan de Sovjet Rus- sisch-Poolsche grens een nieuw Poolsche provocatie op touw gezet, toen een Sovjet Russische trein zich van Tsjepetofka naar Delboenovo begaf. De Poolsche provoca teurs hebben getracht een wagon in brand te steken, doch dit lukte hun niet dank zij de door den Sovjet Russichen conducteur genomen maatregelen. Welingelichte kringen deden mede, dat het gezantschap der Sovjet-Unie te War schau belast werd met de indiening van een hevig pmtest tegen de onophoudelijke pro vocaties der Poolsche autoriteiten, hetgeen voor de toekomst een bedreiging oplevert voor het spoorwegverkeer op het traject Dolboboenovo—Ts j epetof ska". Het verhoor van Million begonnen. De veronderstellingen in de zaak Weid mann duren onverzwakt voort, zegt de Pa- rijsche N.R.Crt.-correspondent. De couran ten wijden kolommen aan het verslaan van alles wat er verband mee houdt, vooral van de mededeeling van lieden, die hem gekend hebben, evenals aan vernuftige gissingen omtrent andere menschen die hij kan heb ben gedood. Zij zijn geneigd in de afgeloo pen maanden op verschillende plaatsen van het land vermiste of vermoord gevonden mannen of vrouwen met de bende in ver band te brengen. Er is in de eerste plaats sprake van dege nen die in den nek geschoten werden. Weid mann is links, hetgeen men aan de baan van het projectiel herkent. Dit is een punt van ernstige verdenking tegen Million, die vandaag urenlang door den rechter van on derzoek verhoord is aangaande den geweld- dadigen dood van Leblond. Men herinnert zich dat Million gezegd heeft toen wel in de villa van Weidmann geweest te zijn, maar aan den moord part noch deel te hebben ge had. Weidmann beschuldigde hem daarop dat schot gelost te hebben. Behalve het feit, dat het met een rechterhand moet zijn afge vuurd, was het projectiel afkomstig uit een revolver kaliber 6.35, zooals Million er niet lang geleden een kocht, en wilde aangeven. In de afgeloopen maanden was Million met zijn vriendin Colette en zijn vriend Le- blanc zwervende. Million deelde mede dat Leblanc alles betaalde. Dat zou hij ter wille van Colette gedaan hebben, en Million ver klaart die ongedurigheid uit vrees voor de nabijheid van Weidmann. Leblanc schijnt bij dit alles een onderge schikte rol te spelen, al is het nog niet mo gelijk den graad waarin de vier schuld heb ben, nauwkeurig na te gaan. In elk geval waren de anderen van op zijn minst twee moorden op de hoogte. Het niet aangeven en daarmede enkele anderen te hebben la ten dooden, moet hun ernstig aangerekend worden. Aangezien de bewoners van St. Cloud sinds deze onthullingen in een gestadige verstijving van vrees leven, hebben meer In den afgeloopen nacht, omstreeks 12 uur, zijn op den Amersfoortschen straat weg te Apeldoorn twee personen bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Op genoemden weg, aan den voet van den Langenberg, is een vrachtauto van de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij, welke met twee ijzerconstructies van vier duizend kilo van Amsterdam op weg was naar Stork, in Hengelo, aangereden door een trailer van de expeditie-onderneming Rietveld te Amsterdam. De schok, waar mede laatstgenoemde wagen, die in volle vaart den Langenberg afreed, tegen de vrachtauto opbotste, was zoo hevig, dat de ijzerconstructies, met een gewicht van duizenden kilo's, van den wagen gewor pen werden, terwijl het linker achterwiel van de auto werd afgerukt. Vervolgens schoot de volgeladen trailer enkele tien tallen meters door en kwam toen in bot sing met de langs den weg staande hoo rnen. Hierna schoot hij over het rechts van den weg achter de boomenrij gelegen rij wielpad, waarna hij omsloeg. Verschei dene zware boomen werden hierbij ont worteld. Van de cabine bleef slechts een ruïne over. De beide inzittenden, de 24-jarige M. Engel, gehuwd en vader van een kind, en de 20-jarige gehuwde van Elburg, beiden uit Amsterdam, konden, ondanks het feit dat op den ontzettenden slag direct hulp aanwezig was ,niet direct bevrijd worden. Zwaar gewond lagen de beide slachtoffers onder een boom, welke in de cabine ge drongen was. Daarop is een stuk uit het dak en den voorwand van den oplegger gezaagd, waarna men de achterzijde van de cabine kon bereiken. Eerst toen konden de zwaar gewonden uit hun hachelijke Positie bevrijd worden. Per ziekenauto zijn zij naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar zij enkele uren na aankomst, zonder bij kennis te zijn gekomen, zijn overleden. Als door een wonder bleef de bestuur der van de vrachtauto van de Amster damsche Droogdok-Maatschappij, W. A. Folter, ongedeerd. dan drie honderd politiemannen over een oppervlakte van 700 H.A. bij alle villa's aan gebeld, en werden alle op de openbare we gen aangetroffen personen ondervraagd ten einde een volledig beeld van hun identiteit te krijgen. De huurders zijn des te vrijer in hun doen en laten, daar deze huizen door hooge hagen of muren omgeven worden en de bewoners wenschen dat niemand zich iets van een ander aantrekt, zoolang er geen burengerucht gemaakt wordt, noch cp an dere manier de aandacht op zich gevestigd. De overheid is voornemens de naspeurin gen voort te zetten. Hooge belangstelling voor de over stroomde gebieden. - De Italiaansche koning, de koningin en de gouverneur van Rome hebben de overstroomde wijken bezocht. De Tiber heeft een hoogte bereikt van bijna 17 M„ d.i. een peil, dat iets lager is dan in 1900. Het verkeer met Sabine is geheel onder broken. De treinen komen met groote ver traging binnen. De hulpwerkzaamheden zijn in vollen gang. Studentenrelletjes te Leuven. - Te Leuven hebben zich opnieuw botsingen voorgedaan tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten. De politie moest de orde herstel len. Twee agenten werden hierbij gewond. Nieuwe gevallen van typhus te Croy- don. - In de afgeloopen 24 uur is te Croydon een nieuw geval van typhus geconstateerd, terwijl het aantal sterfgevallen met één ver meerderd is. Het totaal aantal typhus- patiënten bedraagt thans 280 en het aantal gevallen met doodelijken afloop 24. Vier Mammoeths gevonden. - De Zweedsche bladen melden, dat op het eiland Wrangel in de Noordelijke IJszee vier vol komen gave Mammoethlichamen gevonden zijn. De romp van een der dieren meet zes meter. Bekend koopman vermoord. - In een buitenwijk van Havanna heeft men het door kogels doorzeefde lichaam van Arturo Del Barrio, een rijk Cubaansch koopman, die te Parijs en te New-York zeer bekend was, gevonden. De familie verklaarde, dat het slachtoffer geen vijanden had en tot geen enkele politieke partij behoorde. Studentenstaking. - Hedenochtend zijn vijfduizend studenten van de univer siteit van Sofia in staking gegaan. De stu denten verlangen herstel van de grond wettelijke vrijheden en rechten, welke sedert de staatsgreep van Mei 1934 zijn opgeschort.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1