IOVOOJO9 TRI Kunstzaal Boendermaker NATIONALE WEDSTRIJDEN Stad m Omgeving. Agwda JCeck Sxhool JkooutcUiaC Tlieuws Tentoonstelling C Bergen - Loudelsweg. CASTRICUM BERGEN Denkt U morrenavond 8 uur aan de GROOTE in „DE OVERDEKTE"? ZIJPE EGMOND A. D. HOEF H. W. HOLSMULLER belastingzaken EGMOND AAN ZEE AKERSLOOT OOSTHUIZEN BROEK OP LANGENDUjJ EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. ERNSTIG VERWOND. Vrijdag geraakte een vierjarig kind van den slager Commandeur aan het Noordeind te Heerhugowaard, met de hand tusschen een vleeschsnijmachine met het droevig ga- volg dat van de kleine een viertal vingertjes gedeeltelijk werd afgesneden. DE HEER BAKKER NEEMT HET RAADSLIDMAATSCHAP AAN. De heer A. Bakker die in de plaats van den heer Bulens tot lid van den Raad be noemd verklaard is, heeft besloten den raadszetel te bezetten. Zooals bekend heeft de heer Bakker toen hij nog raadslid was onlangs zijn zetel aan den heer Dekker afgestaan omdat de S. D. A. P. hem als lid geroyeerd had en hij voor de partij dus geen zetel meer wilde inne men. Blijkbaar is de heer Bakker sindsdien dus van inzicht veranderd. EEN WELVERDIENDE ONDERSCHEIDING. Het in ons vorig nummer opgenomen be richt over den heer Meuldijk behoeft eenige aanvulling en verbetering. De heer G. Meuldijk uit Heiloo, werk zaam bij de machines der „Overdekte" alhier, redde dezen zomer met eigen le vensgevaar een bezoeker te Egmond aan aan Zee, die zich te ver in het water had begeven en zonder zijn tusschenkomst verdronken zou zijn. Hij bracht den man aan land en paste daarna op den bewustelooze kunstmatige ademhaling toe zoodat, nadat ook de dokter ter plaatse was verschenen de man ter verdere behandeling naar huis kon worden vervoerd. Voor deze redding heeft de heer Meuldijk nu van de Mij. tot redden van drenke lingen de zilveren medaille en een draag- medaille met getuigschrift gekregen. Uit Egmond aan den Hoef wordt ons nog het volgende gemeld: Gisterenavond vond ten woonhuize van dr. R. Fischer, arts te Egmond aan den Hoef, tevens ijverig vertegenwoordiger van de Maatschappij tot Redding van Drenke lingen, gevestigd te Amsterdam, op eenvou dige wijze een huldiging plaats van een drie tal kranige menschenredders, te weten n.L G. D. Meuldijk te Heiloo; F. ten Pas te Alk maar en J. v. d. Braak, eveneens te Alk maar. Genoemde personen wisten op 27 Augus tus 1937 te Egmond aan Zee met veel moeite en opoffering den drenkeling, een zekere H. de K., behouden op 't strand te brengen. Na overleg met den burgemeester van Eg mond aan Zee droeg dr. R. Fischer genoem de redders aan de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen ter huldiging voor, waar mede laatstgenoemde zich geheel accoord verklaarde. Nadat dr. R. Fischer de redders met eeni ge eenvoudige woorden had gehuldigd, waarmede hij o.m. hun daad ter aanmoedi ging voor anderen prees, als zijnde de mooi ste daad, die een mensch zijn medemensch bewijzen kan, reikte hij de navolgende medailles uit: Aan den heer G. D. Meuldijk een zilveren medaille met diploma, plus zilveren draag medaille. Aan den heer F. ten Pas een bronzen medaille met diploma plus bronzen draag medaille, terwijl aan den heer J. v. d. Braadt een gratificatie in geld werd toegekend. VIRGINIA CIGARETTEc O VERDIE EN ACHTERMEER. Commissarssen van „Nooit Gedacht" heb' ben de bebouwingsvoorschriften van de gemeente voor het plan Overdie en Ach termeer goedgekeurd, mits de nu gesteld geworden zwaardere eischen de begrooting van het werk niet in gevaar brengen. De aanbesteding zal ongeveer half Ja nuari plaats hebben en daarna zal beslist worden of de concessie al dan niet wordt aanvaard. De bedoeling is het werk aan te besteden met 80 verplichte Alkmaarscha werkkrachten. Het ligt in de bedoeling thans ongeveer het vijfde deel van het plan uit te voeren. Er wordt aanbesteed onder architectuur van den heer P. J. van der List, alhier, UITDEELÏNGSLIJST GEDEPONEERD. Ter griffie van de rechtbank is heden gedeponeerd de eenige uitdeelingslijst in het faillissement van J. P. Brouwer, ma- nufacturier te Nieuwe Niedorp, firmant van de handelsgenootschap firma E. Brou wer en Zn. te Nieuwe Niedorp. De uitkee- ring is nihil. ZONDAGSDIENST APOTHEKFN. Op Zondag 19 December is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. OUDERAVOND „ROCHDALESCHOOL". De ouderavond, welke j.1. Donderdag avond in het gymnastieklokaal van de school werd gehouden, mocht zich in een buitengewone groote belangstelling ver heugen. De voorzitter, de heer J. G. Haze- loop, sprak tijdens de opening zijn vreugde uit over de groote opkomst. Na een kort openingswoord verleende de voorzitter het woord aan den heer H. de Winter, Hoofd der school voor B. L. O. voor het houden van een lezing over het werken der leer lingen van zijn school. Na de lezing werd het gesprokene nog verduidelijkt, door het vertoonen van een film, waarin vrijwel het geheele werkplan van de school voor B. L. O. is opgenomen. De heer De Winter mocht dan ook een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Het werd alleen betreurd, dat de lezing met 't oog op de tijd moest worden bekort, doch ondanks dit, werd toch een mooi overzicht gegeven van de zeer moeilijke doch mooie arbeid, welke door het onderwijzend per soneel op genoemde school wordt gege ven. De voorzitter sprak dan ook namens allen een woord van warme dank aan den heer De Winter voor zijn gehouden lezing en de vertoonde film. Na het gebruik van een kooje thee, stelde de voorzitter het punt Bijbelkennis aan de orde. Allereerst gaf de voorzitter een korte uiteenzetting wat de oorzaak was, dat de Bijbelkennis op een ouderavond moet worden besproken. Na deze korte uiteenzetting volgde de discussies van voor en tegenstanders. Alhoewel er geen stem ming is gehouden, kon toch wel worden geconstateerd, dat het verzet om Bijbel kennis op de school te brengen niet zoo groot was, indien het maar als algemeene ontwikkeling werd beschouwd Echter zou de tegenstand grooter zijn, indien deze Bijbelkennis overging in Godsd:enston- derwijs, doch waar dit niet het geval is, had een verdere discussie geen zin meer. Bij de periodieke verkiezing van leden voor de oudercommissie, werden de aftre denden bij acclamatie herkozen. Alsvoren over te gaan tot de rondvraag, deed de voorzitter aan de hand van een circulare, een beroer) oo de aanwezige da mes, om uit hun midden een 10-tal te mo gen aanwiizen als huln bii de tractatie op de school tijdens de a.s. blijde gebpurtems. Waar de rondvraag niets ooleverde, wer den de aanwezigen -voor hun belangstelling een woord van dank gebracht en de ver gadering door den voorzitter gesloten. TENTOONSTELLING „VOGELBESCHERMING". In het Nat. Historisch Museum Oude gracht 24 alhier wordt tot en met Woensdag a.s. een tentoonstelling gehou den, die het sympathieke doel nastreeft de vogelbescherming te bevorderen. Deze tentoonstelling geeft een prachtig overzicht van de hier levende vogels, die behoorlijk gegroepeerd zijn, waardoor deze tentoonstelling zeer leerzaam is. Een zeer mooi diorama van roerdompen trekt voorts de aandacht. Bijzondere aandacht vraagt een imitatie strandje waarop verschillende vogels, slachtoffers van de zoo gevaarlijke stook olie. Op dit strand ziet men ook een stuk veen met boonmossels er in. Een aardig waterdal met twee roerdom pen, een meerkoetnest en een waterral vormt een aardig stukje natuur. Voorts vindt men geëxposeerd grafische voorstellingen van de trekwcgen van de i In de kunstzaal van den heer Boender maker te Bergen, tot 3 Januari dagelijks van 104 uur tentoonstelling van schilde rijen. Oudegracht 24, vogeltentoonstelling, tot en met 21 December. Blfcscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Truxa ,(rom.-sens.); hoofdrollen La Jana, Hannes Stalzer en Rud Klein Rogge. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, haif 3, matinee. Bioscoop Harmonie, 7.30 uur, tot en met Woensdag behalve Zaterdag hoofd nummer Het groene licht (detect.); hoofd rollen Eroll Flynn en Anita Louise. Toe gang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Tarzan's verdere avonturen; hoofdrol Johnny Weismuller. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De goede aarde (rom.-real.), hoofdrollen Paul Muni en Luise Rainer. Toegang boven 14 jaar. (Geprolongeerd). Zondagmiddag om 2, 4.30 en 8 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 18 December. 8 uur, Harmonie, feestavond „De Halter". Zondag 19 December. 8 uur, in de Overdekte, Nationale zwem wedstrijden van Neerland's beste zwem mers en zwemsters; schoonspringen en polo AlkmaarLeiden 7.30 uur, bal in de zaal van Kok te Rus tenburg. Maandag 20 December. Concert in de Kapelkerk; cello, orgel, declamatie, dameskoor. Dinsdag 21 December. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, Kerstmiddag Ned. Vereen, van Huisvrouwen. eenigingen e. d. moeten worden toegelaten voor het houden van vergaderingen en feesten e. d., waarvan het aantal personen kleiner is dan die, welke in een hier ter stede aanwezige zaal kunnen worden on dergebracht; dat de pachter zich strikt dient te hou den aan gangbare, voor een dergelijkè in richting geldende, consumptieprijzen; dat te lage consumptieprijzen onverbid delijk moet leiden tot restitutie of kwijt schelding van de geheele of gedeeltelijke pachtsom, iets, waarop met de inschrijving reeds vaak wordt gerekend; redenen, waarom requestrante zich wendt tot Uwen raad met het eerbiedig verzoek, bij het vaststellen der voorwaar den der verpachting rekening te willen houden met het bovenstaande, en geen verpachting toe te laten, waarbij het café in dem muziektuin zou worden gemaakt tot een gewoon voor het publiek toegankelijk café. (De verpachtingsvoorwaarden werden reeds door den Raad goedgekeurd en de aanbesteding werd reeds gehouden. Wan neer de pachter behandeld zou worden als adressanten wenschen zou de man die bij de inschrijving nog geld toevroeg, nog in het gelijk gesteld kunnen worden. Red. Alkm. Crt.) Zwart, Broek—de Graaff, Spit—Nieu, huizen en SnoeksVeldman wen. Dagelijks geopend 104 uur tot 3 Januari. Werken van 25 schilders. ENTREE VRIJ. vogels en waarnemingen te Amsterdam van den voorjaars- en najaarstrek. Aandacht verdient ook de voorlichting over nuttige en schadelijke vogels en over de schoonheid der vogels. Aanwezig is ook een stand van de Neder- landsche jeugdbond voor natuurstudie. In een tweede lokaal wordt een overzicht gegeven van de in Nederland voorkomende vogels met hun eieren, waaronder veel voorkomende soorten. Kostbaar foto-materiaal van den bekenden natuurkundige Strijbos en een schat van lectuur is mede aanwezig. Voor jongeren is deze tentoonstelling wel zeer leerzaam, maar ook voor ouderen is deze tentoonstelling een middel om de wandelingen in de natuur tot een grooter genot te maken. De entrée is slechts 10 cent. DE MUZIEKTUIN. Aan den raad van de gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: Geeft eerbiedig te kennen: De afdeeling Alkmaar van den Neder- landschen Bor.d van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en -slijters, gevestigd te Amsterdam, ten deze behoorlijk ver tegenwoordigd door haar voorzitter en secretaris; dat blijkens de Alkm. Courant van Vrij dag 18 Nov. '37 in de laatst gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Alk maar is besloten de Sted. Muziektuin, al hier, met ingang van 1 Febr. '38 voor 3 jaren te verpachten; dat naar aanleiding van de discussie's tijdens gemelde raadsvergadering een commissie is benoemd, die zal moeten ad- viseeren of een park zal moeten worden aangelegd, dat van den Straatweg af zicht baar zal moeten zijn, terwijl zelfs een nieuwe toegang naar het café van die zijde zal worden gemaakt; dat daardoor het karakter van de in den muziektuin thans aanwezige caféinrich ting geheel verandert, daar de muziektuin dcor de gemeente is gesticht speciaal om den muziekliefhebbers het volle genot te doen smaken van de daarin te geven in strumentale en vocale concerten en waar om de oude muziektent dan ook werd op geruimd; dat thans het park een gelegenheid is, waar r.e rustige wandelaar zich kan ver- poozen; dat het park dan zal worden een café bedrijf, door de gemeente bijzonder be gunstigd en een zware concurrentie zal aandoen aan het toch al reeds veel te zwaar belaste particuliere bedrijf; dat in het café en tuin geen clubs, ver- OPVOERING KERSTSPEL TE ALKMAAR. Op 22 Dec. a.s., des avonds kwart over acht, zal de afdeeling Alkmaar van den Vrijzinnig-Christelijken Jongeren Bond, ge lijk reeds meerdere malen, in de Remon- strantsche kerk het Kerstspel spelen. Het Kerstspel, in de middeleeuwen op ver scheidene plaatsen uit volksbeurtzangen ont staan, heeft zijn grootsten bloei gevonden in de 15e eeuw, om daarna langzamerhand te verdwijnen. Eerst in dezen tijd is weder een verlan gen naar deze oude religieuse spelen ont staan, voornamelijk onder jeugdgroepen. Het te spelen spel, door ds. G. J. Sirks uit het Duitsch vertaald, is een der bekendste, en beeldt in zeer eenvoudige taal en hande ling, muziek en zang, het geboorteverhaal uit. In vorm vrijwel ongewijzigd gebleven, geeft het in innige vroomheid, die van alle tijden is, de gebeurtenissen weer. Bij een leekenspel als dit bedenke men steeds, dat alles aanduiding is. Het leeken spel is niet bedoeld als technisch min of meer volmaakt tooneelspel, doch wil toe schouwers en spelers opnemen in één ge heel, waarin de handelingen worden mee beleefd, en hen doordringen van den ernst van het religieuse gebeuren. Het spel zal, evenals dit de vorige maal geschiedde, in een kerkdienst worden op genomen, mede om daardoor het kerkelijk- godsdienstig karakter van het spel tot zijn recht te laten komen. Gaarne hopen wij, dat velen dezen dienst zullen bijwonen. De toegang is vrij voor allen; kinderen beneden twaalf jaar zonder geleide zullen echter niet worden toegelaten. Wil men voorts de collecte aan den uit gang van de kerk gedenken, opdat de soe- lers niet alleen voor de hooge kosten blij ven zitten? Het comité hoopt in staat te worde steld aan de eerste 5 kraamvrouwen n ëe" geboorte van het koningskind een hu; aandenken aan te bieden. vPH Het ligt voorts in de bedoeling 'n f te vormen met blijvende bestemmim? ?ds doel hebbende de ondersteuning van' lïn hoeftige kraamvrouwen in de toek Dit fonds zal dan. zijn naam ontleenen dien van het koningskind. aai1 Verlenging steunreeelm De minister van social; zaken heeft steunregeling voor deze gemeente riil 1 Januari 1938 goedgekeurd was vrvJfi 011 pig verlengd tot 2 Juli 1938. °°rl0O" Men verzoekt ons opname van gende: Een oud weduwvrouwtje van 81 j»»- een karig inkomentje, kwam eigent een groot pakket levensmiddelen bren bij de voorzitster, mevr. B. Ie ClercooÜp'01 Dit zal niet nalaten invloed uit te oef op onze bevolking, die altijd nog spits heeft gestaan als het op liefdadf b aankwam. Ook nu a.s. Maandag één der missieleden met zijn helpers de bevoIfc°-m* zal bezoeken rekent de commissie o massa-ontvangst van ponden levenJLj60 len. Hier is geen sprake van bedelarii t hier spreekt het hart. aocn De burgemeester heeft voo^dSJ'JJ 2 ure den raad bijeengeroepen ter behande- ling van de begrooting 1938. Voor zoover wij konden nagaan biedt de begrooting ongeveer een zelfde beeld als d-» voor 1937. e Prijzen der plaatsen: f 1.25, f0.75 en f0.50. Plaatsbespreken dringend aanbevolen Pater C. Does uit Heerhugowaard, priester van de Congregatie van Het God delijk Woord, is door Mgr. Leven benoemd tot Missionaris op Floris, Ned. O.-Indië. Onze vroegere stadgenoot de heer C. de Wit, voorheen onderwijzer aan de r. k. school alhier, thans hoofd der M. U. L.- school te Wijk bij Duinstede, is geslaagd voor Fransch M. O. b. Van de in totaal 332 door mond. klauwzeer aangetaste veestapels zijn thans ongeveer 200 als weer genezen aanee- geven. 5 Gedurende de laatste dagen nieuwe gevallen aangegeven. en rijn geen Slot op den Hoef. Toen de fundamenten van het Slot op den Hoef gerestaureerd waren, vatte de Provincie Noordholland, aan wie genoemde fundamenten in eigendom toebehoorenj, het plan op om ook de omgeving van het Slot met de historie zooveel mogelijk in overeen stemming te brengen. Uit de kronieken was n.L gebleken, dat rondom het Slot een park gelegen was, waarin de gravinnen van Egmont hare da gelijksche wandelingen plachten te maken. Nu was het de bedoeling van de Provincie (op initiatief en onder leiding van den directeur der Provinciale Waterstaat, den heer van Oldenborgh) om de rondom het slot gelegen gronden aan te koopen, teneinde daarop een park aan te leggen. Thans heeft die aankoop van gronden definitief haar be slag gekregen. De Provincie heeft daartor aangekocht. 1. van dén heer D. Gorter te Egmond* binnen 1.05.21 H.A. (woning met daarbij behoorend erf) 2. van den heer H. v. Pel te Egmond aan Zee 1.83.— H.A.; 3. van den heer Hes te Bakkum pl. m. 1 H.A.; 4. van de wed. Steevenhagen te Eg- mond-binnen het perceel weiland, dat achter de N. H. kerk is gelegen. PREDIKBEURTEN. UITGEEST, herv. kerk, 10 uur, ds. Han- neman. Gebouw Sedeur, 10 uur, de heer A. Don ker, van Koog aan de Zaan; 11.40 uur, Zondagsschool. LID NED. INSTITUUT ACCOUNTANTS BLEEKERSKADE 4 ALKMAAR I cgaat ontvangen. Het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies heeft van wijlen mr. H. A. Modderman te An}->terdam e€n legaat ontvangen van vijfduizend gulden, vrij van rechten en kosten Voor het eerst in de geschiedenis van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies zijn -n de maand November alle elf koloniehui zen geopend geweest. Hieruit blijkt dat het nut der winterverpleging steeds meer wordt ingezien. Comité gevormd. Onder voorzitterschap van mevrouw Eyma Boeke, heeft zich in Egmond aan Zee een comité gevormd met het doel gel den bijeen te brengen om ter gelegenheid der gebooite van het koningskind voor de kraamvrouwen in de gemeente iets te doen. In het comité hebben zitting genomen de dames van Kleef—Spit, Halff—Modder, Prins—Groen, Visser—Groen, Dekker— In het bericht polderverkiezing moet gelezen worden als Dijkgraaf van den Klaas Hoorn en Dijkgraafpolder niet J- Verduin Jnzn. maar W. Veldt. Intrede pastoor. Vrijdag is de nieuwe pastoor de heer J. M. van der Horst van Rotterdam door het kerkbestuur van het station te Alk* maar afgehaald per auto en arriveerde 's middags om half drie in zijn nieuwe paro chie, de St. Michaelskerk aan de Zuider vaart onder deze gemeente. Staande op het plein voor de kerk zongen de kinderen van de bijzondere school on der leiding van het hoofd der school de heer Overtoom zijn eerwaarde welkomst* liederen toe, waarna de heer Klaver he® welkom heette in $le nieuwe parochie. De plechtigheid werd in de kerk voort* gezet. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer is vermoede lijk nu tot staan gekomen. De vorige week zijn er nog twee gevallen bijgekomen, zoo dat 130 aangiften hebben plaats 8e"a Thans komen geregeld berichten binnen dat de ziekte geweken is. Naar wij vernemen is de heer C. J- thans te Veen (N.-B.) benoemd tot Selier» rijks veldwachter met standplaats Oosthuiz®0, Steunregeling ver Blijkens binnengekomen sc|ir^veDteun- den minister van sociale zaken, is de s regeling voor bonafide valide arbeiders lengd tot 2 Juli 1938. Opbrengst De collecte gehouden ten bate van Helden ter Zee-fonds „Dorus Rijkers in deze gemeente opgebracht f 29.51.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2