Noordhollandsche Zangersbond. o Luchtaanvallen Stad en Omgeving Besloten tot fusie met den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noordholland. Algem. vergadering te Alkmaar JladlopcoqaxmmQ aeeooeo» Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt 3$itute*Ututd !fauttletcn 'T OOG VAN TWEEDE BLAD Op de gister in het café Central ge houden algemeene vergadering van den Noordhollandschen Zangersbond, welke bezocht was door afgevaardigden van alle afdeelingen, behalve het dameskoor te Schagen, is, nadat het hoofdbestuur had overgenomen een voorstel van de afd. Nieuwe-Niedorp om een fusie aan te gaan met den Bond van gemengde zangvereenigingen in Noordholland, zonder hoofdelijke stemming in dien geest besloten. De voorzitter, de heer P. J. Mink uit Warmenhuizen, heette de aanwezigen wel kom, speciaal den afgevaardigde van de dit jaar aangesloten afdeeling Castricum. In zijn openingswoord noemde spr. verschil lende oorzaken voor een tanende liefde voor den zang: sport, studie en de straatslijperij. Dit laatste moet worden bestreden, men dient steeds weer aan te sturen op verhoo ging van het yiltureele peil der samen leving en daartoe is de zang een der beste middelen. Daarom drong spr. erop aan toetreding tot den bond zooveel moge lijk te bevorderen en dezen zoo groot en zoo sterk mogelijk te maken, ook als er eens iets niet gaat zooals men zou hebben gewenscht. Jaarverslag 1937. De notulen en het jaarverslag over 1937, gelezen door den secretaris, den heer A. vanBergen te Zuidscharwoude, wer den onveranderd en onder dankbetuiging vastgesteld. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat er vier bestuursvergaderingen en één algemeene werden gehouden. Door fa milie-omstandigheden was de secretaris ver hinderd geweest zijn krachten aan den bond te geven, zooals hij wel had gewenscht. Hij hoopte, dat het hem in het komende jaar vergund zal zijn méér medewerking te geven. Verder betreurde spr. het, dat het aantal leden van den bond nog altijd te gering moet worden genoemd. Hij drong er ernstig op aan, om mede te werken aan toe- nemenden bloei van den bond. Sprekende over het gehouden concours, bracht spr. dank aan de afdeeling Nieuwe-Niedorp voor het organiseeren ervan. Dit concours heeft weder bewezen, dat de werkwijze van den bond wel de juiste is. De financieele resultaten van het concours. De voorzitter heette nog welkom de beide directeuren van zangvereenigingen, de heer Boeyer en Hovenier, die langzamer hand tot vaste bezoekers van de algemeene vergadering gaan behooren. Spr. kwam vervolgens nog even terug op het gehouden concours. De deelname daar aan was door verschillende omstandigheden te gering, maar de prestaties der deel nemende koren waren zeer goed. De finan cieele resultaten wareh echter minder goed, mede een gevolg van de verminderde deel name. Van het tekort hebben op twee na alle afdeelingen haar aandeel betaald. Spr. vond het jammer, dat niet alle aangesloten afdeelingen aan de verplichting hebben vol daan, want dit zal het hoofdbestuur doen schromen weder een concours te organisee ren. Met klem drong spr. er op aan om als nog de verplichte bijdrage in het tekort te voldoen. Over de financieele uitkomsten van het concours ontspon zich een uitvoerige dis cussie, waaraan verschillende heeren deel namen. De penningmeester, de heer Lek uit Bergen, gaf breedvoerige inlichtingen, waarbij hij eenige onvoorziene omstandig heden memoreerde, waardoor de kosten van het concours ten zeerste waren opgedreven. De rekening van het concours werd slotte goedgekeurd. ten Rekening penningmeester 1937. Namens de commissie voor het nazien der rekening rapporteerde mej. de W i t uit Schagen, dat deze, behoudens een vergissing (een ontvangpost was dubbel geboekt) in orde was. Het nadeelig saldo moest nu ech ter met 8.50 worden verhoogd en gebracht worden op 18.04. De ontvangsten waren 234.09, de uitgaven 254,13. De rekening werd op deze bedragen vastgesteld. Verkiezing hoofdbestuursleden. De periodiek aftredende heeren K. Bur ger en C. Minnes werden herkozen als leden van het hoofdbestuur met resp. 12 (alge meene) en 10 stemmen. Beiden namen de herkiezing aan, waar op de voorzitter den bond met dezen verkiezingsuitslag feliciteerde. Voorstel tot fusie met den Bond van gemengde zangvereenigingen. De voorzitter deed hierna mede- deeling van een ingekomen voorstel van de afdeeling N.-Niedorp om samenwerking of fusie te zoeken met den Bond van gemengde zangvereenigingen in Noordholland. Het hoofdbestuur had daarop geprae-ad- viseerd, dat het gaarne aan bevredigende regelingen zou medewerken. In de middagvergaderi n'g werden over dit punt de besprekingen ge opend. De heer Hovenier (N.-Niedorp) licht te het voorstel zijner afd. nader toe met te wijzen op het kwijnend bestaan van beide bonden en op het algemeen opkomende streven tot aaneensluiting. Als men ernstig wil en elkaar wil begrijpen, zal men tot overeenstemming kunnen komen. Den naam Noordholl. Zangersbond zou spr. willen be houden, om toetreding ook van gemengde en andére koren mogelijk te maken. De voorzitter deelde mede, dat de wensch van fusie ook reeds is besproken in den anderen bond en dat daarover inleiden de besprekingen tusschen de besturen van beide bonden hebben plaats gehad, waarbij de vraag werd gesteld of het bij eventueel" fusie niet mogelijk zou zijn de principes van elk der beide partijen te behouden. De Zan gersbond wilde zijn concours handhaven met critisch verslag en puntenstelsel. De andere bond zag gaarne gehandhaafd zijn beginsel van zingen met critisch verslag zonder het systeem van punten, iedere af deeling vrij latend in de keuze van het te zingen lied. Wij daarentegen, zei spr., wil den vasthouden aan het zingen van een vrij en een verplicht nummer. Na veel bespre kingen zijn we nu in zooverre tot overeen stemming gekomen, dat wederzijds genoe gen zou kunnen worden genomen met het idee, dat zou worden gezongen in een vrije afdeeling voor het critisch verslag zonder beoordeeling op punten, met nummers naar keuze van de deelnemende afdeelingen. Overeenstemming is ook verkregen op het punt dat dirigenten na fusie geen deel van het bestuur mogen uitmaken. Ten aanzien van den financieelen toe stand van beide bonden bestond geen ver schil: beide zijn wat noodlijdend. Aan het einde van zijn inleiding nam de voorzitter het voorstel van Nieuwe- Niedorp over, resumeerende, dat het hoofd bestuur voorstelt den bond op teheffen en met den Noordhollandschen bond van ge mengde Zangvereenigingen een nieuwen bond te vormen, die, naar spr. hoopte, de be langen van den zang in het algemeen zal bevorderen, beter dan wanneer in twee kleine bonden dat doel wordt nagestreefd. (Applaus.) De heer Boeyer stemde in met de in leiding van den voorzitter en beval de daar in neergelegde gedachte ten zeerste aan. De heer A v a n L o o, voorzitter van den Noordhollandschen Bond van gemengde Zangvereenigingen (ook de secretaris van dezen bond, de heer R.'Sasburg, woonde deze vergadering bij), was dankbaar voor de alleszins juiste inlichtingen van den voorzitter en schetste hoezeer de zang in de laatste jaren te lijden heeft onder sport en rrdio. Spr. stelde in het licht hoe zijn bond zich steeds tegen het houden van concoursen had verzet, maar in den afgeloopen zomer had toegegeven aan den aandrang van een paar afdeelingen om (naar keuze) naar een pun tenstelsel te zingen. In de onlangs te Alkmaar gehouden alge meene vergadering van dezen bond was be sloten geen concoursen te houden, maar te blyven zingen in vrije nummers met moge lijkheid van beoordeeling op punten. Bij eventueele fusie zal iedere bond eigenlijk kunnen behouden wat hij heeft. Spr. erkende, dat het systeem van den Noordhollandschen Zangersbond veel goeds heeft en corruptieve handelingen van con coursen kan voorkomen. Spr. deed een beroep op allen om fusie te bevorderen en dan daarbij g°ed te vinden, dat er een zoogenaamde vrije afdeeling wordt gevormd, waarin gezongen kan wor den zonder een puntenstelsel. Er zal dan een bond kunnen woTden gevormd met 25 af deelingen en wellicht zullen dan de in den loop der jaren afgevallen leden terugkee- ren, omdat het misschien aanlokkelijker is lid te zijn van een grooten dan van een klei nen bond. (Applaus.) De voorzitter vond het prettig, dat de andère 'bond erkent, dat de Noordhol landsche Zangersbond door zijn principes uitwassen voorkomt. In élk geval zijn we nu zoover, dat we respect kunnen betuigen voor eikaars streven en daarom doe ik een beroep op u oi$i tot fusie te besluiten, zei spreker. In groote lijnen ging spreker na hoe de verdere regeling zal moeten worden getrof fen: een commissie moet worden samenge steld voor het opmaken van een ontwerp- reglement, dat daarna ih een algemeene vergadering van beide partijen zal moeten worden besproken, waarna 'een definitief bestuur moet worden benoemd, dat, zooals in de voorloopige besprekingen is naar voren gekomen, zal moeten bestaan uit drie leder, van eiken bond, terwijl het zevende lid zal dienen te worden gekozen uit die algemeene vergadering. De heer Burger (hoofdbestuur) wees erop, dat op de gehouden besprekingen ook nog was besloten den samenzang wel te doen plaats hebben, maar niet verplicht te stel len. De voorzitter erkende dit en zei, d?t, als men den samenzang invoert, deze met zoo groot mogelijke deelname moet ge schieden. De heer v a n L o o verdedigde den door zijn bond steeds voorgestanen samenzang als een sterke propaganda. Spr.'s bestuur had zich neergelegd bij het principe van den Noordholl. Zangersbond, dat geen zangdirecteuren zitting mogen heb ben in het bestuur van den bond, maar spr. wilde niet verhelen dat hét hem zou spijten, als de heer Sasburg, secretaris en mede-op richter van den Bond vim gemengde zang vereenigingen, waarvoor hij 27 jaren heeft geijverd, uit dien hoofde geen deel meer zou kunnen uitmaken van het te benoemen nieuwe bestuur. De v o o r z i t t e r, de verdiensten van den heer Sasburg erkennende, meende, dat men moet blijven vasthouden aan het prin cipe dat geen dirigenten zitting mogen heb ben in het bestuur van den bond. Wel zal men hen gaarne zien op de algemeene ver gaderingen en dankbaar gebruik maken van hun technische adviezen. Hierna werd tot fusie besloten, met opdracht aan het bestuur oen de zaak nader te regelen met den anderen bond en om zoo spoedig mogelijk met dezen een gemeenschappelijke vergadering te beleggen, nadat een op te stellen con cept-reglement in de afdeelingen zal zijn besproken. De wijze om aan geld te komen ter finan ciering van het concours werd nog uitvoe rig besproken, in verbond met vraag: ver loting of garantiefonds? Goedgevonden werd om in het concept reglement voor den nieuwen bond een punt dienaangaande op te nemen. Een kleine commissie zal worden aange wezen tot het samenstellen van een ont- werp-reglement. Dinsdag 21 December. - HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Orgelspel. (11.—-- RVU: De aanstaande moeder en haar kindje, lezing). 11.30 Lyra- Trio. 12.15 Gr.pl. 1.— Het Omroep orkest. 1.45 Gr.pl. 2.— Omroep orkest en solist. 2.45 Knipcursus. 3.45 Gr.pL 4.— Pianovoordr. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Voor de kin deren. 5.30 Het Aeolian-orkest. (6.30 RVU: Kerstjnislicht op de donkerste dag, lezing). 7,Voor de kinderen. 7.05 Zangluist, kinder koor. 7.30 Engelsche les. 8.ANP- - ber., mededeelingen. 8.10 Gr.pl. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gr.pl. 10.45 Act.-flitsen. 1L— ANP-ber.,hierna tot 12.Avro- dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (Tevens over de Jaarsveldzender 415,5 M.) (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10— Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12— Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2. Vrouwenuur. 3.02 Modecursus. (4. HIRO: Gr.pl. 4.05 Mensch en we reld onder Theosofisch zoeklicht, causerie. 4.30 Gr.pl. 4.35 HIRO- post. 4.40 Gr.pl. 4.45 Zeevaart, techniek en de machinekamer officieren, causerie). 5.10 De KRO- melodisten en solist. (5.45 Felici- tatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.Ber. 7.15 Katholicisme en communisme, causerie. 7.35 Sport- halfuur. 8.ANP-ber., mededee lingen. 8.15 Sted. orkest van Maas tricht en solist. 9.30 Gr.pl. 9.40 KRO-orkest. 10.30 ANP-ber. 10.40 Lily Mathé's Zigeunerorkest. 11.10 12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 Schwiller-strijksextet. 12.35 Radiotooneel. 1.20 Gr.pl. 2.05 BBC- Northern Ireland-Orkest en solist. 3.05 Orgelspel. 3.35 Gr.pl. 4.20 Jack Wilson's kwintet. 4.50 Gr.pl. 5.20 Uit Hilversum: Kovacs Lajos' or kest en solisten. 5.50 Gr.pl. 6.20 Ber. 6.45 BBC-Harmonieorkest. 7.25 BBC-koor en jongenskoor. 8. Conversation games, causerie. 8.20 Variété-progr. 9.20 Ber. 9.40 The Spirit of exploration, causerie. 9.55 Radiotooneel met muziek. 10.45 BBC-orkest en solist. 11.35 V. Lad- brcoke's orkest. 11.5012.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50, 8.55 en 10.40 Gr.pl. 12.40 Cantrelle. orkest en zang. 3.05 Pianovoordr' .3.20 Zang. -4.20 Vocaal en instr' ensemble. 5.30 R. Ellis-orkest. 8 35 Kamermuziek. 9.50 Radiotooneel KEULEN, 456 M. 5.50 Militair con- eert. 7.50 IE Hagestedt's orkest 11.20 Omroepkleinorkest. 12.35 Om- roepdansorkest. 3.20 Omroeporkest en solisten. 4.40 Zang en piano 5.20 Pianovoordr. 6.30 Keulsch Ka- mer-symph.-orkest. 8.20 Winter- zonnewendéfèest. 8.50 Danziger Landesorkest. 9.40 Politiek dag bladoverzicht. 9.55 Omroepdans- orkest, -vrouwentrio en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepdans- orkest. 1.30 Omroepsalonorkest 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroepsalon orkest en gr.pl. 6.50 en 7.20 Gr.pl 8.20 Bonte avond. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepsalonorkest. 1.30 Het Kouz- netzoff-orkest. 1.50 Omroepsalon orkest. 5.20 Jean Omer's orkest. 6 35 Zang. 7.Cellovoordr. 7.20 Gr.pl. 8.20 Bonte avond. 9.05 Ac- cordeonmuziek. 9.20 Radiotooneel met muziek. 10.3011.20 Gr.pl DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 7.20 Barnabas von Geczy's orkest.' 8.20 Ber., dagbladoverzicht. 8.35 Gev. concert. 9.05 Gr.pl. 9.20 Ber. 9.50 Viola en piano. 10.05 Weerber' 10.2011.20 Winterzonnewende- feest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.35, Parijs Radio 10.3512.05, Radio PTT Nord 12.0512.20, Parijs R. 12.20 13.20, Brussel VL 13.2014.20, Radio PTT Nord 14.2015.05, pa'. rijs Radio 15.0515.20, Keulen 15.2016.20, Parys R. 16.2017.20, Brussel VI. 17.2018.50, Keulen 18.5020.20, Rome 20.20—24 Lijn 4: Brussel VI. 8—9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3513.20, Droitwich 13.20—15,35, Lond. Reg. 15.3517.20, Droitwich 17.2020.Lond. Reg. 20—20.20 Droitwich 20.2021.40, Weenen 21.4021.55, Droitwich 21.5524.—, Lijn 5: Diversen. In antwoord op een opmerking uit de ver gadering zei de v o o r z i t t e r, dat het binnenshuis houden van een eventueel te geven concours wordt geprefereerd. Andere agenda-punten. De afd. Gemengd Koor t^ Zuidschar woude had voorgesteld om de controle op de toegangsbewijzen ter gelegenheid van een concours in handen te stellen van het hoofd bestuur. Na een vrij uitvoerige bespreking werd het prae-advies van het hoofdbestuur om de controle over te geven aan een plaat selijke commissie, aangenomen. Op een voorstel van dezelfde afd. om de hoofdbestuursleden tijdens een concours niet meer te doen zitten tusschen de jury leden had het hoofdbestuur geantwoord, dat het daarvan nog nooit een enkel bezwaar had ondervonden. De vergadering vereenig- de zich hiermee, evenals met het hoofdbe stuursvoorstel om art. 5 van het Concours reglement weer in dien zin te wijzigen, dat ook voor de eere-afd. een verplicht werk wordt aangewezen. Bij de sluiting zei de v o o r z i 11 e r, dat hij deze vergadering, waarin tot fusie met den anderen bond was besloten, een zeer be langrijke achtte, omdat er nu een veel groo- tere bond zal kunnen worden gevormd, die den zang sterk zal kunnen bevorderen. ONGELUK BIJ HET LEEMGRAVEN. Zaterdag waren arbeiders in het Stadspark te Groningen op een van de opslagplaatóen bezig met het uitgraven van leem. Bij het transporteeren is van een der lorries een staaldraad geknapt, waardoor de 48-jarige gehuwde arbeider L. uit Groningen werd getroffen. De ongelukkige is in ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis overge bracht. Zijn toestand is zeer zorgelijk en men vreest voor zijn leven. JAN GRADER t. Gisteravond is in zijn woning in de Govert Flinckstraat te Amsterdam na een ziekte van eenige maanden op 78-jarigen leeftijd overleden de bekende tooneelspeler Jan Grader. Door ALAN DARE 35) Tien minuten later waren zij weer aan boord van het andere vaartuig. Kennedy verzocht den schipper hen eenige mijlen verderop aan land te zetten, en hij en zijn makker gingen naar beneden, om hun uit rusting bij elkaar te pakken. „Sprak die man de waarheid?" vroeg Hornblow „Ik geloof van wel. Ik heb de hand kun nen leggen op een kaart en een boek, ter wijl ik daar rondkeek. Er is een weg op de kaart ge teekend, en die schijnt van die plaats uit te loopen". „Dat is prachtig. Wat is het voor een boek?" „Dat zal ik later laten zien. Het geluk is ons tot dusverre gunstig geweest". Het schip draaide eenigen tijd later weer bij, en zij werden met hun uitrusting aan land gebracht Een kwartier later verdween het schip, dat hen van Brazilië hierheen gebracht had, om de bocht. „Daar staan we nu", zuchtte Hornblow. „Wat nu gedaan?" Kennedy spreidde de kaart op het zand uit. De uitgestippelde weg leidde regelrecht naar het binnenland en eindigde bij een kleinen cirkel. De schets was heel duidelijk en het leek niet moeilijk, dien weg te vol gen. „Ik ben ervan overtuigd, dat die kleine cirkel Phenuits doel is", zei Kennedy. „Hammuxi?" „Ja". „Moeten wij die heele uitrusting dragen?" „Het zal wel moeten. Water is de grootste moeilijkheid. We kunnen het vaatje onmo gelijk meenemen en in de twee flesschen gaat maar heel weinig. We moeten het riskeeren, dat we onderweg den voorraad kunnen aanvullen". Hornblow knikte en zij besteedden een half uur, om den voorraad in de groote rug zakken te doen, en pakken te maken van de andere benoodigdheden. Zij hadden geen tent bij zich, en hun uitrusting voor den nacht was beperkt tot een deken voor hen elk en een muskietennet. Al hun voedsel was geconserveerd en het geheele gewicht was ontzaglijk. Maar Hornblow beklaagde zich niet. „Het wordt lichter, hoe verder we ko men", zei hy lachend. „Het zal een zware tocht zijn'", zei Ken nedy. „Maar ik zal Phenuit krijgen of ster ven". „Ik doe met je mee". „Goede kerel! Ben je klaar?" „Ja". Zy gingen op weg en sloegen een rich ting in, die hen op het pad zou brengen, dat op de kaart duidelijk aangegeven was. Na een half uur klauteren over zandheu vels stuitten zij op een oud spoor. Daarbij zag men duidelijk de indrukken van muil ezelhoeven. „Dat ziet er veelbelovend uit", zei Horn blow. „Ja. Wij hebben dit uitgedroogde stroom pje maar eenige dagen te volgen. Dan moe ten we aan een soort moeras komen. Van daar gaat de weg naar het Zuiden". Vol nieuwe hoop vervolgden de twee hun weg, Kennedy voorop. Hij zette er een flinken pas in, en de minder sterke Horn blow kon hem maar met moeite bijhouden. Maar hij was er de man niet naar, om zich gewonnen te geven, en beet zich op de tanden, terwijl hy onder de heete zonne stralen naar het dichte woud in de verte marcheerde. Twee uur later hielden zy halt, om zoo gauw mogelijk wat te eten, en toen ging het weer voort. De muildieren hadden dui delijke sporen achtergelaten en het was heel gemakkelijk, die te volgen. Nu waren zij door het oerwoud omsloten. Zij transpireerden hevig door de drukken de hitte en hadden veel te lijden van tal- looze insectenbeten. Kennedy liep als een automaat voort, zijn geheele geest was ingenomen door één gedachte: zijn vrouw. Laat op den middag stieten zij op de asch van een oud vuur. Kennedy wees er naar, maar hield niet halt. -Zy beteekende een dagreis van Phenuit, maar niet van hemzelf. Het was noodzakelijk, het andere gezelschap in te halen, en nog twee uur ging hij voort. „Genoeg!" riep hy eindelijk. „Hier zul len wij kampeeren. Maar ik wil bij het aanbreken van den dag verder. Kun je het volhouden?" „Ja", hijgde Hornblow. „Maar jij bent van ijzer, man!" HOOFDSTUK XVIII. Maxine heeft een plan. Twee weken later was Kennedy diep in het hartje van Yucatan. Dag na dag was hij met den verdienstelijken Hornblow voortgedrongen, al vechtende tegen bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Het water was al lang op en zij konden slechts met groote moeite nieuwen voorraad krijgen, want het land was over het algemeen van rivieren ontbloot tenminste aan de op pervlakte. Maar hier en daar waren uitge strekte ondergrondsche kelders, waarin ijskoud water stroomde. Deze grillige grot ten waren zeer belangwekkend. Wonder lijke stalactietvormen hingen van de ge welven af, en kronkelende paadjes leidden door groote ruimten, waarin het daglicht door spleten doordrong. Het was het vreemdste land, dat Kennedy ooit bezocht had. Iedere dag bracht een nieuw wonder. Telkens stieten zij op prach tige ruïnes van tempels en paleizen, waar reuzen van boomen in de binnenhoven groeiden en bloeiende klimop zich om de gebeeldhouwde kolommen slingerde. Zij waren nu reeds vele aschhoopen voorbij gekomen, die zonder twijfel overblijfselen waren van Phenuits kampvuren. „Wij halen ze in", zei Kennedy. „Ik wed dat die laatste hoop asch niet meer dan drie dagen oud was". Hornblow tuurde op het manuscript, dat Kennedy van het jacht had meegenomen. Hij kende uitstekend Latijn en had de laatste dagen de avonduren besteed aan het doorlezen van Phenuits werk. „Ik denk, dat hij niet van plan was, het ooit te publiceeren. Het is een verhande ling over Atlantis, gebaseerd op zijn eigen theorieën". „Atlantis! Is dat dan geen mythe?" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van. Volgens hem verzonk het negenduizend jaar voor zijn tijd in zee door de godde loosheid van zijn bewoners, die oorlog voerden tegen de Atheners". „En wat zegt Phenuit ervan?" „Hij gelooft, dat Atlantis werkelijk be staan heeft en de zetel was van de hoog ste beschaving en dat de Atlantiërs in het bezit waren van geheimen, die de moderne wereld nog onbekend zijn. Hy beweert, dat hij hier in Yucatan sporen van die beschaving heeft gevonden, dat de over levenden van Atlantis de Amerikaansche kust bereikten en een stad stichten in Yucatan". Kennedy's belangstelling werd gewekt- „Waar komt dat Gouden Tablet te pas? mompelde hij. „Daar maakt hy tot nu toe geen mel ding van. Kennedy, ik raak hoe langer hoe meer overtuigd, dat Phenuit iets grootsch beoogt - iets werkelijk schrikaan jagends. Het heeft zeker iets met het Ta blet te maken". - „Voor mijn part mag hy alle geheimen van Atlantis hebben, als ik mijn vrouw maar uit zijn klauwen kan krygen". „Hoe ver ben je al in het boek?" „Zoowat op de helft. Zijn schrift is z0° fijn, dat het moeilijk te lezen is, en ik ben mijn Latijn ook al een beetje vergeten „Laat het nu maar, Hornblow. Om je de waarheid te zeggen, ben ik meer bezorg om Maxine dan om alle geheimen, die Yucatan kan hebben". (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6