ALKMAARSCHE COURANT GRATIS. Gemeenteraden Jkovwciaal Tlieuws NIEUWE NIEDORP OTERLEEK WIERINGEN ZIJPE WIE ZICH THANS VOOR MINSTENS 3 MAANDEN ABONNEERT, ONT VANGT DE TOT 1 JANUARI DERDE BLAD ALKMAABSCHE COURANT van DONDERDAG 23 DECEMBER 193 Dinsdagmiddag vergaderde de raad. Ingekomen waren: ontwerpregelingen voor de aansluiting van gemeenten bij den destructor te Scha gen, A. met de gemeenten Heerhugowaard, Schoor 1, Koedijk en Warmenhuizen; B. met de gemeenten Den Helder, Anna Paulowna en Wieringen. Deze regeling gaat aan voor den tijd van 25 jaren. 9 Alzoo werd besloten. Ontwerp gemeenschappelijke regeling van den vleeschkeuringsdienst Barsingerhorn met de gemeente Harenkarspel betreffende de toetreding van de genoemde gemeente tot den kring Barsingerhorn. Voorgesteld werd aan den dienst te berichten, dat de raad zich met dit ontwerp kan vereenigen. De heer Kooy bracht bij dit punt de sala- risverhooging van het personeel van den dienst ter sprake en informeerde of deze salarisverhooging een gevolg was van de uitbreiding van den dienst en of deze ver hooging de volle instemming had van het college van B. en W. De voorzitter lichtte toe, dat men bij den Vleeschkeuringsdienst van oordeel was, dat deze verhooging zeker gerechtvaardigd was door de uitbreiding. Van het salaris is zeer veel bestemd voor vervoerkosten, zoodat deze verhooging direct geen financieel voor deel van den betrokkene meebrengt. Weth. Wit was tegen de verhooging ge weest, aangezien spr. van oordeel was, dat de salarissen waren vastgesteld in de tijden van hoogconjunctuur en dat een verlaging zeer zeker geoorloofd ware geweest, dan wel niet in den vorm van minder geld maar meer werk. Ten aanzien van den adjunct-directeur oordeelde de heer Wit de verhooging wel op haar plaats. De voorzitter verklaarde, dat omtrent het punt salarissen de raad hier geen besluit kan nemen. Op verzoek van Ged. Staten had een kleine wijziging plaats van het besluit tot het converteeren van geldleeningen. Benoeming onderwijzeres. Aangezien het aantal leerlingen aan de openbare lagere school in de kom zoodanig is, dat men recht heeft op een vierde leer kracht, hebben B. en W. een oproep ge plaatst, waarop 20 sollicitanten waren bin nengekomen. In overeleg met den inspec teur van L.O. te Alkmaar en het hoofd der school was de volgende voordracht gemaakt: 1. Mej. Brouwer te Medemblik, 2. Mej. C. G. ter Burg te Schoorldam, 3. Mej. G. J. Porte te Alkmaar. Met algemeene stemmen werd mej. Brou wer benoemd, die reeds 8 maanden als kweekelinge met acte aan de school werk zaam is geweest. Met alg. st. werd de heer C. Groot Jr. herkozen als regent der Algemeene Armen- administratie. Eveneens werden met alg. st. herkozen de heeren Jb. Kooy Cz. en P. Ha ringhuizen als weesmeesters der Ned. Herv. Weezenadministratie. Begrooting 1938. Besloten werd tot het verleenen van di verse subsidies over 1938. Hierna kwam aan de orde de vaststelling der begrooting voor 1938. De heer Gayaard maakte gebruik van de gelegenheid tot het houden van een alge meene beschouwing en constateerde, dat er in het afgeloopen jaar weinig belangrijks viel te constateeren, waaraan zeker de crisis debet is geweest. Het eenige belangrijke feit is de verkoop van gasfabriek aan Alk maar, het eenige gemeentebedrijf wat we nog over hadden. Spr. vond, dat het een mooi bedrijf was geweest en vooral in de mobilisatie-jaren heeft het de burgers in groote mate door de moeilijkheden van toen heen geholpen. Mede door den steun van den heer Wit zijn op spr. initiatief toen ook de buitenwijken van gas voorzien. Spr. heeft jarenlang als lid der gascommissie zitting gehad en meende, dat een woord van groote erkentelijkheid aan den directeur voor al datgene wat hij in den loop der jaren voor het gasbedrijf heeft gedaan zeer op zijn plaats is en tevens werd dank gebracht aan het overige personeel van de fabriek. Ten aanzien van de nieuwe begrooting merkte spr. op, dat verschillende werkzaamheden als het terrein egaliseeren achter de school, uitvoeren uitbreiding be graafplaats en verstrating van het West einde van het dorp waar de straat in een desolaten toestand verkeert, op afdoening wachten. Spr. beval B. en W. aan deze werken zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren, waar- door de werkloozen in de gemeente werk kunnen vinden en niet in dit winterseizoen dien verren fietstocht hebben te maken naar de werkverschaffing aan den Westfrieschen dijk. De heer Borst onderschreef de woorden van den heer Gayaard ten volle en merkte nog op, dat datgene wat voorheen nog werd gedaan voor cultureele belangen thans ge heel was vervallen. De heer Kooy zeide, dat voor eenige jaren de heer Gayaard en spr. als wethouders het vertrouwen door de meerderheid was opgezegd, omdat men meer radicale bezui nigingen wenschte te zien doorgevoerd. Spr. constateerde evenwel, dat van bezuiniging bn deze begrooting geen sprake is en van een poging daartoe heeft spr. ook niets kun nen bemerken. De voorzitter kon zich bij het gesprokene van den heer Gayaard inzake de gasfabriek geheel aansluiten. De gasfabriek u voor beide gemeenten, Winkel en .- ie F> van groote beteekenis geweest en de voor zitter wenschte met nadruk te verklaren, dat tot voor 3 jaren terug de gasfabriek de gemeente nooit een cent heeft gekos uitbreidingen en vernieuwingen konden tot voor dien door de exploitatie-rekening steeds gedekt worden. De door den heer Gayaard genoemde werken hebben reeds de aandacht van B. en W. Ook is hier de baggerregeling wederom ingevoerd, zoodat niet zooveel arbei ers meer naar de werkverschaffing elders be hoeven te worden gezonden. De heer Olie stelde voor om f 25 subsidie te verleener. ter verstrekking van melk aan kinderen die gedurende den middag ver plicht zijn over te blijven. De melkverstrek king heeft reeds plaats en wordt voor een gedeelte reeds door de ouders bekostigd doch niet geheel en het fondsje daartoe is niet geheel toereikend. De voorzitter zeide, dat alleen door den minister zulks wordt toegestaan voor be hoeftige kinderen, terwijl in dit geval ook de kinderen van ouders, die wel kunnen be talen. zouden mee profiteeren. Allen konden met het voorstel-Olie ac- coord gaan en alzoo zal geprobeerd worden 25 op de begrooting geplaatst te krijgen voor verstrekking van melk voor daarvoor in aanmerking komende kinderen. De heer Borst stelde nog in het licht, dat doordat de heer Olie vorig jaar het ver trouwen in de beide wethouders heeft op gezegd, deze situatie is ontstaan, dat de wethouders het vertrouwen van de meer derheid van den raad niet hebben. De voor zitter verklaarde, dat dit tot heden nog niet tot moeilijkheden heeft geleid. De begrooting werd vastgesteld als volgt gewone dienst ontv. en uitgaaf 96270,76 (onvoorzien 400), kapitaaldienst f 96427.10 De begrooting der Alg. Armenadministra- tie werd vastgesteld op 13569.02. De subsidie aan de Armen-administratie bedraagt 9000. Het bedrag dat p. leerling beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de exploitatie kosten van het gewoon lager onderwijs in verband met de betreffende begrootings- posten werd bepaald op f 10. Besloten werd tot het van toepassing ver klaren van de, in de gemeenschappelijke regeling betreffende de gasfabriek voor komende, bepalingen omtrent de liquidatie ingeval van beëindiging der regeling, op de huidige opheffing der overeenkomst. Door den verkoop der gasfabriek was dit besluit noodzakelijk, omdat de bestaande regeling alleen voorzag in liquidatie in ge val een der gemeenten, die de gemeenschap pelijke regeling had aangegaan, deze wenschte te verbreken. Bij de rondvraag maakte de heer Kooy van de gelegenheid gebruik den burgemees ter geluk te wenschen met zijn herbenoe ming als zoodanig en meende daarmee wel te spreken namens het overgroote deel der burgerij. Hierna sluiting. Maandag 20 December des v.m. 10 uur kwam de raad dezer gemeente, onder voor zitterschap van den burgemeester, den heer D. Huyser van Reenen, in openbare verga dering bijeen. De voorzitter deed mededeeling van de op Vrijdag 17 December gehouden kascontrole bij den gemeente-ontvanger. Alles werd in orde bevonden. Hierna verzocht de voorzitter den heer Heringa, als rapporteur der commissie tot het nazien der gemeentebegrooting dienst 1938, verslag uit te brengen omtrent het ge houden onderzoek. De commissie had ten aanzien van deze begrooting weinig opmerkingen. Het was den leden en in 't bijzonder der. heer Heringa opgevallen, dat voor het hef fen van schoolgeld voor het vervolgonder wijs wederom een post in de begrooting was gebracht. Uit de memorie van toelichting was gebleken dat deze post was geraamd op verzoek van Ged. Staten. De heer Heringa was tegen deze heffing, omdat hij hen, die niet in de gelegenheid zijn uitgebreid-middelbaar- of hooger-onder- wijs te genieten, vrij wilde stellen van school geld. Dwingende wettelijke voorschriften hebben wij hieromtrent niet en' om finan- cieele redenen is de invoering niet noodig. Hij wilde daarom niet aan den wensch van Ged. Staten voldaan. De voorzitter zeide, dat er weinig schoolgeld verkregen zal worden en hij was daarom voor invoering. De heer Witteveen wilde zich houden aan den door den raad eerder uitgesproken wensch om geen schoolgeld te heffen. Invoe ring van een regeling midden in den cur sus vond hij niet wenschelijk. Hij steunde daarom het voorstel-Heringa. Dit werd in stemming gebracht en aangenomen, zoodat nog geen schoolgeld voor het vervolgonder wijs zal worden geheven. Onder de uitgaven had de commissie de verhooging aangetroffen van de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie, welke was gebracht van 150 op 200. De voorzitter motiveerde het voorstel van B. en W. tot deze verhooging. De heer Zwaan had allen lof voor den ambtenaar die steeds ieder te allen tijde te woord staat. Door zijn werk wordt echter dat van den secretaris ontlast en het gaat niet aan, dat de gemeente deze verhooging moet betalen. De voorzitter lichtte hierop nogmaals de werkzaamheden toe. De heer Spaan memoreerde, dat de amb tenaar in zijn functie van secretaris der commissie voor steunverleening aan kleine boeren weer veel werkzaamheden had ge kregen en daarom vond hij het standpunt van den heer Zwaan, dat ook steeds het zijne was, thans niet gemotiveerd. De heer Witteveen' vond een ambtenaar ter secretarie in een kleine gemeente een overbodige luxe. De heeren Baltus en Heringa konden zich bij het voorstel van B. en W. neerleggen. Met de stem van den heer Witteveen te gen werd het voorstel aangenomen. Hierna volgde een uitvoerige discussie over de wijkverpleging en over de subsidie aan de vereeniging het Wit-Gele Kruis. In voering van de wijkverpleging door aanslui ting aan den kring Graft-de Rijp had ieders instemming, zoodat daaromtrent stappen zullen worden gedaan. Mocht deze samen werking tot stand komen, dan stond men in principe niet afkeerig tegen subsidietoe zegging aan het Wit-Gele Kruis te Oudorp. De heer Heringa wenschte wederom toe te treden tot de Vereeniging van Neder- landsche gemeenten, terwijl de heer Witte veen pleitte voor het verleenen van subsidie aan de Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar. Beide punten zullen in de volgen de raadsvergadering worden behandeld. Hierna stelde de heer Heringa, in zijn functie van rapporteur der commissie tot het nazien der begrooting voor, de begrooting vast te stellen. De begrooting sluit met een bedrag van f 38.686.87 en een post van 884.37 voor onvoorziene uitgaven. De kapi taaldienst sloot met een bedrag van 5850, Vaststelling volgde. Overneming leermiddelen voor het vak handenarbeid. B. en W. stelden voor de benoodigde leer, middelen voor het vak „handenarbeid" van de vereeniging „Huisvlijt" te Stompetoren over te nemen. De voorzitter deed mededeeling, dat het vak „handenarbeid" in het leerplan voor de school te Stompetoren was opgenomen. Aan gezien de leermiddelen der vereeniging Huisvlijt te Stompetoren in zeer goeden staat verkeerden en aanschaffing dezer middelen door de gemeente noodzakelijk is, besloot men het aanbod van de vereeniging te accepteeren en de leermiddelen over te n«nen. De heer Witteveen was voor invoering van het vak „handenarbeid" op de school te Oterleek. Den heer M. Langhorst, hoofd der school te Stompetoren, zal verzocht worden of hi. ook de lessen in handenarbeid voor de kin deren te Oterleek zal willen geven. Voorstel tot behoud der school te Oterleek. In verband met art. 22 bis der concentra- tiewet deden B. en W. het voorstel tot be houd der openbare lagere school in het dorp Oterleek, zulks op grond, dat zij van mee ning waren dat art. 19 der L.O.-wet deze instandhouding vorderde. De heer Heringa had bezwaar tegen de redactie van dit agendapunt en meende, dat hieromtrent reeds eerder een besluit was genomen. De voorzitter deelde mede, dat de con- centratiewet een nieuw besluit eischte. Hierna werd het voorstel van B. en W met algemeene stemmen aangenomen. Benoeming leden commissie van toe zicht op het Lager-onderwijs. In de vacature-P. Köhne werd met alge meene stemmen gekozen de heer M. Lang horst, hoofd der school te Stompetoren. De heer J. Posch te Stompetoren werd weder om met algemeene stemmen herkozen. Tot slot gaf de Raad het college van B en W. de bevoegdheid tot het samenstellen van een suppletoire begrooting voor den dienst 1937. Bij de rondvraag stelde de heer Zwaan enkele vragen betreffende den kersttoeslag voor werkloozen en de heer Heringa infor meerde naar de straatverlichting te Stom petoren. De voorzitter bracht tenslotte dank voor de aangename besprekingen in 1937 gehou den en wenschte de leden met hunne gezin nen een goed einde 1937. De heer Heringa, als nestor van den Raad, wenschte de heeren eveneens een gelukkig einde en een goed begin 1938. De heer Spaan, als wethouder, sloot zich bij deze woorden aan. Hierna sluiting. De raad vergaderde Woensdagmiddag. De gemeenterekening over 1936 werd voorloopig vastgesteld. Deze sloot in ont vangst met 459200.93 en in uitgaaf met 473569.20, alzoo met een nadeelig slot van 14368.28, voor zooveel betreft de gewone dienst en de kapitaaldienst in ontvangst met 107330.27 en in uitgaaf met 92244.84, alzoo met een batig slot van 15085.43. De gemeente trad toe als lid tot de Frauderisico-Onderlinge %}van Gemeenten (F. O. G.) en B. en W. werden gemachtigd tot deelneming der gemeente aan de ver- waarborgingsregeling ten behoeve der ge meentegelden. Onder voorbehoud van hoogere goed keuring besloot de raad: lo. aan de vereeniging voor ziekenver pleging „Schagen", ter gedeeltelijke dek king van het tekort harer afdeeling Wieringermeer, een voorschot te verleenen groot 500. 2o. aan de afdeeling Wieringermeer der vereeniging „Het Witte Kruis" tot gedeel telijke dekking van haar tekort een bij drage te verleenen, groot 250. Aan M. B. Leenen en S. Wiersma werden tegemoetkomingen ingevolge art. 13 der Lageronderwijswet verleend voor het be zoeken door hun kinderen van de Christ. school te Den Oever. Daar de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën tegen het voort zetten van den cursus voor vreemde talen te Hippolytushoef alleen dan geen bezwaar hadden, indien dit voor de gemeente nim mer eenige financiëele lasten zal mede brengen, werd besloten dezen cursus op te heffen. Met de gemeentebesturen in den vleesch- keuringskring Barsingerhorn werd een nieuwe, gewijzigde, overeenkomst aange gaan inzake de destructie van afgekeurd vee en vleesch in de verwerkingsinrichting te Schagen. De jaarlijks te betalen bijdrage zal voor Wieringen nu circa 380 bedragen tegen voorheen 200. Met de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank te Utrecht werd een kasgeldlee- ning aangegaan van 50000 voor een half jaar, tegen een rente van 1 per jaar en een afsluitprovisie van 1/8 per jaar en met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten een kasgeldleening van 50000 voor 3 maanden tegen per jaar. Verder werd met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een rekening courant-overeenkomst aangegaan met een crediet van ten hoogste 15000, met bepa ling, dat de rente niet meer zal beloopen dan 11/4 boven het promesse-disconto van de Nederlandsche Bank. In de gemeenterekening, dienst 1935 werd een wijziging aangebracht, waardoor het nadeelig slot over dien dienst wordt 34328.25. Met de Coöperatieve Boerenleenbank al hier werd een geldleening aangegaan per 1 Maart a.s. tot een bedrag van 14000 tegen een rente van 3 y. aflossing 2000 per jaar. waarmede zal worden afgelost het restant van de leening, oorspronkelijk groot 25765.30, waarvoor thans 41/4 rente wordt betaald. In de bijkomende kosten van de verbete ring van het terrein van de voetbalvereeni- ging „Succes" had de Provincie een sub sidie toegezegd van maximum 300. Daar het juiste bedrag van die subsidie bij de vaststelling van de 2e suppletoire begroo ting dienst 1937 nog niet bekend was, werd deze dienovereenkomstig gewijzigd. De begrooting voor de Zeegras-exploita tie voor den dienst 1937-'38 werd vastge steld. Ook de gemeentebegrooting werd vastge steld. Deze sluit in ontvangst en uitgaaf met 467430.41 en wat de kapitaaldienst betreft met 23002.82. Geraamd is wegens kosten van ziekenverpleging 12000, verpleging van krankzinnigen 6000, dersteuning van armlastigen in geld natura 29500, bijdrage in de contributie van werkloozen en armlastigen aan algemeen afdeelingsziekenfonds Alkmaar 3500, kosten van werkverschaffing steunverleening 192000 en in ontvangst wegens gewone bijdrage uit het werkloos heidssubsidiefonds 157590, extra-bijdrage idem 25956, belastingbijdrage 17643.54 bijdrage in de huishouding der gemeente 86746.95. 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting brengen slechts 14450 o; en 200 opcenten op de personeele belasting 24000. Het bedrag per leerling van de kosten van het openbaar lager onderwijs werd vastgesteld op f 13.11. van on- of Dinsdag vergaderde de raad onder voor zitterschap van den burgemeester, mr. D Breebaart. Ingekomen was een verzoek van de afd. Schagen e.o. van den Nederl. Bond van Koffehuishouders e.d. om hun zaken tijdens het winterseizoen langer te mogen open houden, n.L tot 11 uur. Besloten werd dit verzoek aan te houden tot de vaststelling van de nieuwe politieverordening. Verder werd medegedeeld, dat de over dracht in beheer en onderhoud van den weg langs de Oostzijde van het Noordholl. Ka naal te 't Zand nu een feit is geworden. Ingekomen was een verzoek van den Zij per Bestuurdersbond om toekenning van brandstoffentoeslag aan georganiseerde werklooze arbeiders, die uit de werkloozen- kas trekken. Na eenige discussie en een toelichting van den voorzitter werd een voorstel van den heer Veltman, die te dezer zake een rege ling wenschte, waarbij het Burgerlijk Arm bestuur werd ingeschakeld, verworpen. Hierna kwam aan de orde een bespreking omtrent den aanleg van een weg op den Zij per Zeedijk. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. tot hun spijt geen vrijheid konden vinden een voorstel tot het doen uitvoeren van dit belangrijke werk aanhangig te maken, aan gezien na gehouden besprekingen is geble ken, dat de financieele offers te zwaar zou den zijn. Overeenkomstig voorstel van B. en W. werd besloten Ged. Staten te verzoeken op nieuw voor den tijd van 2 jaren vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning aan de o.l. scholen te Burgerbrug, St. Maartensbrug en 't Zand. Tot Hoofd der o.l. school te Burgerbrug in de vacature L. A. I. Smelik werd be noemd de heer H. N. Kaptein, onderwijzer te Den Helder, die als no. 1 op de voordracht was geplaatst. In de vacature van onderwijzer aan de o.l. school te Burgerbrug ontstaan door het aan den heer G. Anema verleend eervol ontslag werd benoemd de heer P. Kroonenburg te Schagerbrug. Hierna volgde de benoeming van een regent van het Algemeen Weeshuis wegens periodieke aftreding van A. Nannis te Oude- sluis. De heer A. Nannis werd herbenoemd. Eveneens werd herbenoemd de heer W. Eriks te 't Zand, die als lid van Burgerlijk Armbestuur .aan de beurt van aftreding was. Ook werd herbenoemd de heer H. Jippes te Oudesluis, aan de beurt van aftreden als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. In verband met den bouw van een ambts woning voor den burgemeester en een ambtswoning voor den gemeente-secretaris en het verbouwen van het raadhuis stelden B. en W. voor een geldleening aan te gaan van 26000 tegen een koers van 100 rentende gedurende de eerste 8 jaren 3*4 's jaars en gedurende de volgende 42 jaren 3 3/4 's jaars, af te lossen in 50'jaren. Conform dit voorstel werd besloten. Met Kerstmis a.s. loopt de termijn af, waarvoor aan C. Kuit te Buurtje een paar perceelen weiland te Schagerbrug en aan P. Kapitein eenige perceelen weiland in den Groeter polder in huur zijn afgestaan. B. en W. zouden den loopenden huurtijd met 2 jaren willen verlengen onder voorwaarde, dat de huurprijs met 10 per H.A. per jaar wordt verhoogd, met welke voorwaarde de huurders genoegen nemen. Conform werd besloten. Aangenomen werd voorts een voorstel van B. en W. om een gedeelte van den Slik- kerdijk te Oudesluis van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier te huren, voor 130 per jaar, teneinde dezen grond weer in kleine perceeltjes (volks- tuinjes) waarvoor zich voldoende gegadig den hebben aangemeld, te verhuren. De Ge meente Zijpe zal voor 10 jaar huurster zijn. Eveneens werd aangenomen een voorstel van B. en W. tot aansluiting bij den bestaan- den gemeenscbappelij ken schoolartsen- dienst voor de gemeente Den Helder c.a. Wanneer de gemeenten Zijpe, Barsingerhorn, Sint-Maarten en Wieringerwaard bij ge noemden dienst aansluiten en zoowel de openbare als de bijzondere scholen van die gemeenten tot den dienst toetreden, zal het toezicht gaan over bijna 9000 leerlingen en zal een tweede schoolarts worden aange steld. In dat geval zouden de jaarlijksche kosten voor Zijpe bedragen ongeveer 530. Vastgesteld werd het bedrag der gemeen telijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1935 voor de r.k. scholen. Besloten werd overeenkomstig voor stel van B. en W. aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ont heffing te verleenen van de bepaling van art. 22bis eerste lid der Lager Onderwijs- wet 1920 met betrekking tot de o.l.-school te 't Zand, zulks om opheffing van deze school te voorkomen. Conform een voorstel van B. en W. werd besloten voor de gemeente aan te vragen het lidmaatschap van de Frauderisico-On derlinge van Gemeenten. Dit voorstel werd gedaan in verband met het vervallen van eenige artikelen der Gemeentewet, regelen de de zekerheid, te stellen door den ge meente-ontvanger. Op voorstel van B. en W. werd vastgesteld een gemeenschappelijke regeling voor destructie van vleesch enz. tusschen den vleeschkeuringskring Barsingerhorn en: a. de gemeenten Heerhugowaard, Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen; b. de gemeenten Den Helder, Anna Pau lowna en Wieringen. Verder werd vastgesteld een gemeen schappelijke regeling van den Vleeschkeu ringsdienst, kring Barsingerhorn, met de gemeente Harenkarspel. Na de rondvraag, die niets van veel be teekenis opleverde, volgde sluiting. OVERDRACHT ELECTRICITEITS- BEDRIJVEN AAN DEN LANGENDIJK. De nieuwe voorwaarden. Naar wij vernemen, zijn de nieuwe voor waarden van het P. E. N. door de verschil lende gemeentebesturen ontvangen. Er is wel eenige wijziging verkregen in het eerste voorstel. Het P. E. N. verklaart zich bereid, het bedrijf over te nemen tegen de boekwaarde van 226,225, d.i. per 1 Jan. 1938. De in het vorige voorstel voorgeschreven vermindering van deze boekwaarde met het te weinige onderhoud gedurende de jaren van gemeentelijke exploitatie behoeft vol gens deze nieuwe voorwaarden niet plaats te vinden. De provincie zal aan de gemeenten als vergoeding voor winstderving, voor derving van vergoedingen door het gasbedrijf en voor vergoeding van meerdere kosten van het administratieve personeel gedurende vijf jaren een uitkeering geven van 4273,70 voor elk der gemeenten. In de vorige voor waarden was deze vergoeding 8100 in totaal per jaar. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat als tegenprestatie van de zijde der lichtbedrijven van den Lan- gendijk en Sint-Pancras de opneming der electriciteitsmeters en de inning en verant woording der stroomgelden over hetzelfde tijdvak door de gemeensch. lichtbedrijven zal geschieden. De provincie is bereid, deze uitkeeringen direct te betalen. Dan wordt 19.025 betaald. Ook is de provincie bereid in plaats van de boekwaarde van 226.225 voor dit bedrag de leeningen van het elec- triciteitsbedrijf voor haar rekening te nemen. Die leeningschuld bedraagt 236.300.35. Wanneer men hierop ingaat, zal de uit keering ineens worden verminderd tot 17009,93, of jaarlijks 3821 aan elk der gemeenten. De provincie is bereid, gedurende de tien jaren na 1943 volgens de bekende methode berekende winst uit te keeren, hoewel zij van oordeel is, dat er geen winst zal kun nen worden gecalculeerd. De gemeente verklaart zich bereid met de provincie voor een tijdvak van vijf jaar een straatverlichtingscontract aan te gaan. De provincie zal tot 1 Januari 1943 terug betalen hetgeen de openbare electrische verlichting bij hetzelfde aantal lantaarns enz. bij prov. exploitatie méér zou kosten dan de gemeentelijke. Het berekenen der tarieven zal op dezelfde voorwaarden ge schieden, zij het dat als basis zal worden genomen het verbruik in de maanden van December 1936 tot en met November 1937. De meterhuur wordt vastgesteld op 0.25 i. p. v. op 0.35 per maand., Het minimum vastrecht blijft 0.45 per maand. De pro vincie is bereid, den directeur van het gem. electr. bedrijf een wachtgeld uit te keeren volgens de bepalingen van het wachtgeld reglement der provincie, gebaseerd op een inkomen van 1320 uit het electr. bedrijf. Verder zal zij betalen de door dezen te be talen premie ter verzekering van een ver hoogd ouderdomspensioen. De beide lijn- werkers zullen, indien zij geneeskundig worden goedgekeurd, met ingang van den datum van overdracht in vasten dienst der provincie overgaan. De provincie verbindt zich tevens den geldophaler J. Miessen met ingang van den datum van diens ontslag uit den gemeentedienst in de gelegenheid te stellen zoo lang hij het vertrouwen heeft op te treden voor het P. E. N. in St. Pancras. Uitgegaan wordt van een salaris hiervoor van 660 per jaar. De provincie verbindt zich verder, tot 1 Januari 1943 aan de in eigendom der ge meenten zijnde gasfabriek de benoodigde electrische energie te leveren tegen dezelfde vergoeding als het gasbedrijf bij gemeente lijke exploitatie betaalde. Voor het meer dere stroomverbruik dan in 1937 zal het prov. tarief gelden. Zoo noodig zal van de zijde der gemeen schappelijke lichtbedrijven kantoor- en magazijnruimte tot het jaar 1943 aan de prov. ter beschikking worden gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11