DERODE BAL VAN LOTTIE STILLE NACHT DE KERSTNACHT DE COMPONIST VAN Welke is de goede weg? OM NA TE TEKENEN AARDIGE KAARTJES VOOR ALLERLEI GEBRUIK KERSTGEBRUIKEN IN NOORWEGEN EN ZWEDEN DE LACHENDE KERSTMAN Een aardig gebruik in de Scandinavische landen is om reeds op de Eerste Advents zondag de Kerstboom neer te zetten en er één kaarsje in aan te steken. Elke dag komt er dan een lichtje bij, totdat op Kerstmis de boom vol kaarsjes is. In sommige streken moet het hele gezin eerst een bad nemen voor ze de -n stavond gaan vieren. Op het c:.utelaad in Zweden hebben ook de dieren feest. Ze krijgen allen wat extra voer en voor het huis wordt een volle koren schoof gezet, waar de vogels zich aan te goed mogen doen. Op Kerstavond heerst er op de hofsteden een onbeperkte gastvrijheid. Iedere vreemdeling of zwerver wordt opge nomen en mag meeëten van het overvloedige Kerstmaal, dat dan wordt gebruikt. Ergens midden op de hei ligt een klein dorpje en over die grote heide vlakte lopen allerlei rare kronkelwegen. Maar langs een van die wegen kun je alleen in het dorpje komen. De Kerstman staat er al over te denken welke weg hij nu moet nemen. Zoeken jullie het eens voor hem uit? De wegen beginnen met die dikke zwarte punten, er zijn er vijf in het geheel. gebeurde het ongeluk. Lottie deed haar mid dagslaapje en de mooie bal lag in het vloei- papiertje op de schoorsteenmantel. En daar kwam Antje de kamer binnen om de kachel te vullen en stootte de mooie bal er af. Helemaal kapot was hij. Moeder en Antje en Bep stonden er met hun drieën naar te kijken, maar er was niets meer aan te doen. „Wat is dat jammer, wat vreselijk naar voor Lottie", zei Moeder. Ja, Bep stond na te denken. Opeens keek ze op. „Moeder, Lottie weet er niets van. Laten we gauw net zo'n bal gaan halen, dan merkt ze het ook niet. Ik heb nog geld, dan zal ik hem betalen". Moeder gaf Bep een zoen. „Kindje, dat is fijn bedacht. Maar dan kun je zelf geen bal kopen, vind je dat niet erg?" „Nee!" schudde Bep dapper. Gauw gingen se samen op weg en gelukkig was er nog precies zo'n bal. „En als Lottie nou naar jouw bal vraagt?" zei Moeder, „wat zeg je dan?" Ja, daar had Bep nog niet aan gedacht. „Nou eh, dat eh, we geen tijd hebben gehad? Maar dat is eigenlijk niet waar. Dat ik het geld ergens voor moest gebruiken Maar dan zeggen we verder niets, hè Moes?" „Nee, we zeggen niets". Die avond moest Bep telkens even lachen en knipogen tegen Moeder als Lottie de bal in haar handjes had. Lottie vond het best, dat Bep haar geld voor iets anders gebruikte, ze vroeg ook niet verder, ze was nog te klein om er veel van te begrijpen. Toen Vader thuis kwam en alles hoorde, nadat Lottie naar bed was, trok hij Beppie naar zich toe en zei: „Ik ben trots op mijn oudste dochter, hoor, dat was flink en lief van je". De volgende dag versierden ze de kerst boom. Lottie's bal kreeg een ereplaatsje. En de daaropvolgende dag was het echt Kerst mis. 's Avonds staken Vader en Moeder de kaarsjes aan en toen ze allemaal brandden, mochten Bep en Lottie binnenkomen. Prach tig was hij, ze liepen er rondom heen. Alle versieringen leken nu veel mooier dan in de doos. Maar wat hing daar? Een bal met een briefje er aan? Net voor Beppie's neus. „Voor Bep!" stond er op. Ze keek Vader en Moeder aan. „Echt?" „Ja, dat is jouw nieuwe bal, vind je die mooi?" Hij was heel mooi. Helemaal zilver met een wit besneeuwd huisje met rode raampjes erop. Zo'n mooie had Bep nog nooit gezien. Lottie werd opgetild om ook de mooie bal te zien. Ze begreep er niets van. En Bep fluisterde: „Vertel het haar maar niet, ze is nog zo klein, ze begrijpt het toch niet". Maar de bal van Bep vond Lottie prachtig. En Bep was er nog veel blijer mee, dan als ze hem zelf had gekocht. Kun je dat begrijpen? nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllN^ van Stille Nacht en kort daarop vroeg bij aan zijn vriend Franz Gruber of die er een melodie bij wilde componeren, want hij wist dat deze muzikaal was, omdat hij ook orga nist was ln de kerk. Hij componeerde toen de zo bekend geworden melodie en zowel woorden als muziek maakten dadelijk diepe indruk op de mensen. Maar dat het zo be kend zou worden, hadden waarschijnlijk geen van beide jonge mannen verwacht, „Moes, we zijn klaar, mogen we gaan?" Bep en Lottie stonden met manteltjes en mutsjes aan voor Moeder. „Ik heb net jullie chocola klaar, drink die eerst even op", zei Moeder, „en ga dan maar". Ze hadden alle bei geld gekregen van vader en mochten ieder een mooie bal voor de kerstboom gaan Uitzoeken „Ikke ikke wil een mooie rode!" zei kleine Lottie. „Nu, ik ben benieuwd waar jullie mee terug komen", lachte Moeder. En daar stapten ze heen. Naar de „Nieuwe Bazar", daar kon je de mooiste krijgen. Het was er wel erg vol, de twee kleine meisjes raakten haast in het gedrang en het duurde zo verschrikkelijk lang voor ze aan de beurt kwamen. Wel een half uur moesten ze wach ten, maar toen werden ze eindelijk geholpen. Lottie mocht eerst kiezen, omdat ze de jongste was. Maar Lottie kon moeilijk tot een besluit komen, ze wou alles zien, de duurste en de goedkoopste, ze wou ze alle maal in de hand nemen, ze fluisterde tel kens met Bep over'de kleur en of ze die heel grote zou nemen of niet en eindelijk zei de juffrouw: „Ja, jongedame, er wachten zoveel mensen, zegt u nu maar gauw welke ik kan inpakken". Bep schrok ervan, ze kreeg een kleur als vuur. Maar Lottie had juist haar keus gedaan. „Die!" wees ze be slist. Het was een donkerrode met witte sneeuwstrepen, prachtig. Maar Bep durfde nu niet meer te zeggen, dat zij er ook nog een moest hebben. „Kom gauw mee", zei ze en trok Lottie mee de winkel uit Thuis vertelden ze het hele verhaal en Moeder moest erg lachen. Ze vond de bal van Lottie prachtig en tegen Bep zei ze: „Ik moet vanmiddag toch nog even uit, dan mag jij met mij mee en zoeken we samen een bal uit, hoor, Bep". Maar die middag Hier is een vriendelijk lachende Kerstman, die i zelf makkelijk kunt.tekenen, met een paar lijntjes staat hij er. Eerst maak je zijn puntmuts, daaronder zij» baard en zijn neus met de mooie snor. Dan komt ziin hoofd en meteen teken je zijn wenkbrauwen erbij Al» dat er allemaal staat, maak je zijn gezicht, de ogen de mond en de oren en Je geeft hem zijn warme bont jas aan. Klaar is de Kerstman, in een ogenblikje tjjd». De sneeuw heeft alles toegedekt, Met donzig-witte vacht. Heel langzaam daalt de avond neer, Nu komt de stille nacht. De Kerstnacht daalt op aarde neer, De Stille Heil'ge nacht, Die voor het hart van ieder mens De Vrede heeft gebracht. De sneeuw heeft alles toegedekt, De aarde sluimert zacht, 't Is stil rondom; de Vrede komt Waarop de wereld wacht. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Eén van de meeste bekende Kerstliederen, misschien wel het allerbekendste, is Stille nacht, Heilige nacht. Het lied is nu bijna 120 jaar oud. In de winter van 1818 werd het gecomponeerd door den jongen Oosten- rijksen onderwijzer Franz Gruber. Hij woon de in Salzburg en had een vriend, Jozef Mohr geheten. Toen Mohr eens op een mooie winteravond tegen Kerstmis een wandeling maakte, dichtte hij de woorden het menu schrijven,"je kunt ze aan de pakjes hangen onder de Kerstboom, met de naam er op van degene voor wie het pakje is, ten slotte kun je er ook nog boekenleggertjes van maken. Hier zie je verschillende ontwerpjes voor kaartjes, die je kunt gebruiken als naam kaartjes op de Kersttafel, als je ze groot maakt, kun je op de achterkant ook wel Als je dun papier neemt, kun je ze van het voorbeeld overtrekken, dan op karton plakken en uitknippen en daarna kleuren. Met calqueerpapier kun je ze natuurlijk ook overtekenen. Op het eerste kaartje maak je eerst de hele achtergrond diepblauw. De randen van boven en beneden zijn bijvoorbeeld zwart en geel. De ster wordt natuurlijk ook geel, blaadjes en de steel licht groen en het bin nenste gedeelte van de bloem ook. Hier kun je ook heei aardig een klein kalendertje onder aan hangen. Het tweede is heel gemakkelijk. Het hart zou ik weer rood maken en het sparre- boompje groen. Het derde voorbeeld zijn de kaarsen rood, de kaarsen vlammetjes geel. De binnenkant kun je bijvoorbeeld groen maken. Het hart wordt rood, met een gele rand. Het laatste is een aardig plakzegeltje voor een pakje. Het is heel aardig met zilver papieren strepen, waarop een gele ster. De ondergrond kan dan alle kleuren hebben, die je zelf wilt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 14