DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A De millioenendans in België. Engeland let op de Japansche vloot, 139e Jaargang Engelsche ministers verklaren voor alle mogelijke bescherming te zorgen. De stijgende uitgaven van de Staatshuishouding zullen nieuwe belastingen eischen. Minstens een half milliard Steun aan kleine tuinders. De la Pocque tot boete veroordeeld. VR A-ANTIVRIES De strijd om Teruel. 1500 gevangenen gemaakt. Nieuws in 't kort. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 301 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 23 December 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. CHINEESCH-RUSSISCHE SAMENWERKING. Maatregelen der Amerikaansche Marine. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft een tusschentijds rapport bekend gemaakt, van de Japansche militaire au toriteiten betreffende de beschieting met machinegeweren der Panay door Japan sche motorbooten van het leger. In den aanvang van het rapport wordt verklaard, dat de Japansche militaire au toriteiten alles in het werk hebben ge steld om de feiten na te gaan, maar dat verschillende legereenheden inmiddels over een breed gebied verspreid zijn, zoo dat het onderzoek vertraagd wordt. Voor zoover tot dusverre is vastge steld, zijn wel Japansche soldaten aan boord gekomen van de Panay, maar met vriendschappelijke bedoelingen en er zijn geen bewijzen gevonden dat de Panay 't doelwit is geweest van opzettelijk vuur. Het rapport geeft dan in een uitvoerig relaas een beschrijving van wat naar de meening der Japansche autoriteiten ge beurd is bij het incident met de Panay. Het vuur, dat van de motorbooten was geopend, was niet bestemd voor de Panay, maar voor een vluchtend Chineesch schip met Chineesche soldaten aan boord. Misschien hebben kogels de Panay ge troffen door ricocheteeren, er is echter nooit op de Panay gevuurd. Dat Japan sche militairen aan boord van de Panay gekomen zijn, voor het schip zonk, is ge schied met het doel zoo noodig hulp te verleenen aan achtergebleven personen. Toen zij echter zagen, dat het schip zonk en ze niemand aan boord vonden, verlieten zij spoedig de Panay. Kortom, aldus be sluit dit tusschectijdsche rapport, de daden der Japansche militairen hadden geen en kele vijandelijke bedoeling jegens de Ame rikaansche schepen en onderdanen. Het Britsche protest. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht ontvangen bij de Japansche regeerimg te protesteeren tegen het schen den van de territoriale wateren bij Hon- kong op 11 December j.1. Hij moet verder eischen, dat de Japan sche vloot strenge orders krijgt het gebied en de territoriale wateren van Hongkong volledig te eerbiedigen. Dit protest te Tokio heeft betrekking op het incident dat zich op 11 December ter hoogte van Hongkong heeft voorge daan ,toen een patrouillevaartuig der Chi neesche maritieme douane op de grens van de territoriale wateren door een Japan- schen torpedojager werd beschoten. Kort daarna had 'n Japansch oorlogsschip twee motorbooten naar de territoriale wateren gezonden om het Chineesche schip weg te Japansche activiteit bij Californië? De correspondent van de New York Times te Mexico meldt, dat daar bekend geworden is, dat de Amerikaansche ma rine voorbereidingen heeft getroffen om het geheele gebied van- Californië nabij de Mexicaansche grens tusschen i>an Diego en het nabij de grens van Arizona gelegen Mexicali tot verboden gebied voor vliegtuigen te verklaren. Volgens berich ten die in officieele kringen, te Mexico de ronde doen, zal de Amerikaansche marine in het grensgebied sterke geheime steun punten aanleggen. Men neemt aan lat de activiteit van de Japansche vissersvloot voor de Mexicaansche kust verband houdt met de plannen der Amerikaansche ma- r*ne" Het Engelsche standpunt. De Engelsche minister van marine, Duff Cooper, heeft in het Lagerhuis de verzeke ring gegeven, dat de bewegingen der Japan sche vloot in de nabijheid van Hongkong nauwlettend worden gadegeslagen. Voorts zeide Eden, dal de toestand ten aanzien van de mogelijke uitbreiding der vijandelijkheden tot Kwantoeng met aan dacht gevolgd wordt en dat voor alle mo gelijke bescherming van de Britsche han, delsbelangen in Zuid-China gezorgd wordt en zal worden. Inzake de beperkingen, die de Japannee- zen hebben ingevoerd in het bezette gebied der nationale nederzetting ten aanzien van den toegang tot Britsche eigendommen, deel de Eden mede, dat hij den Britschen ambas sadeur te Tokio had opgedragen, bij de Ja pansche regeering stappen te ondernemen. Volgens een Chineesche mededeeling wer ken zevenhonderdduizend werklieden onder toezicht van eenige duizenden ingenieurs en voorlieden dag en nacht aan een weg, wel ke de provincie Toetsjoean met de Sovjet- Russische grens moet verbinden. Deze weg zal een lengte van bijna vijf duizend kilo meter hebben. Wanneer deze weg gereed zal zijn, zullen wapentransporten uit de Sovjet-Unie in 14 dagen in China aankomen, inplaats van ir. zes maanden, zooals tot nu toe het geval is. De weg zal door Lantsjau, de Gobi-woes- tijn, Hami en via Oeroemtji naar de Russi sche grens gaan. De strijd bij Hangtsjau. Generaal Tsjang Fa Kwei heeft voor zijn tegenoffensief honderdduizend man verza meld, de strijd is zeer fel. De Japansche troepen rukken op langs den spoorweg Tientsin-Poekau, en hebben thans Tsjan Poe Ling belegerd, dertig mijl ten noorden van Poekau. De Chineezen hebber, krachtige verdedigingswerken opgericht ten zuiden van Soe Tsjau Foe, op 170 mijl af stand van Nanking bij de grens van Sjan- toeng. Hierheen richt zich het Japansche le ger in zijn marsch naar het noorden. Groote sterfte onder vluchtelingen. De felle koude te Sjanghai veroorzaakt groote sterfte onder de vluchtelingen. In de afgeloopen drie weken stierven dagelijks ge middeld 443 Chineesche vluchtelingen, waarvan 371 kinderen. Sommige slachtof fers worden op straat doodgevroren gevon den. In de afgeloopen vier maanden zijn meer dan veertigduizend Chineesche vluchtelin gen gestorven. De Japansche defensie-begrooting. De Japansche begrooting van het ministe rie van oorlog voor 1938/39 wijst een totaa1 bedrag aan van 564.594.000 yen, hetgeen een vermindering van 466.779.000 beteekent ten opzichte van het loopende jaar. Dit komt hoofdzakelijk hierdoor, dat de kosten van het „incident" in China op speciale rekening zijn overgebracht. De gewone militaire uit gaven worden voor het volgend jaar ge raamd op 165.783.000 en de buitengewone militaire uitgaven op 398.810.000. Japansche protesten in Moskou. De Japansche woordvoerder van het de partement van buitenlandsche zaken, heeft medegedeeld, dat de regeering wegens ver scheidene arrestaties van Japansche burgers in Sovjet-Rusland bij de regeering te Mos kou een protest heeft laten hooren. Tot dus ver is hierop in de meeste gevallen echter een onbevredigend antwoord binnengeko men. Verplaatsing der Chineesche regeering. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten zou de Chineesche regeering besloten heb ben de ministeries van buitenlandsche za ken, financiën en nijverheid van Hankau te verplaatsen naar Tsjoengking, en de mi nisteries van oorlog, spoorwegen en verbin dingsmiddelen en opvoeding naar Tsjangsja Volgens Japansche berichten zijn de Ja panners er in geslaagd den hevigen Chinee- schen tegenaanval te weerstaan en de aan vallers terug te drijven, doch niet zonder veel moeite. De Japanners melden verder, dat hun rechtervleugel Mokansjan, 50 K.M, ten noordwesten van Hangtsjau, heeft geno men en dat hun linkervleugel Tsjangan, 30 K.M. van Hangtsjau aan den spoorweg ge legen, belegert. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche troepen ten noorden van de Jangtse opruk ken langs den spoorweg Poekau-Tientsin en het beleg voor Tsjanpoelin, 55 K.M. ten noordwesten van Poekau, hebben geslagen De Chineezen leggen uitgebreide verdedi gingswerken aan ten zuiden van het belang rijke spoorwegknooppunt Hsoetsjaufoe. De meeste Japansche eigendommen, die nog ongerept waren gebleven, zijn thans in brand gestoken. Zoo ook de slaapverblijven voor de arbeiders der Japansche fabrieken, Aan de plunderingen is een einde gemaakt door de terechtstelling van negen onverla ten. Tweehonderd personen zijn in hechtenis genomen. (Van onzen correspondent.) Brussel, 21 Dec. 1937. Nadat de nieuwe Belgische regeering- Janson met een verpletterende meer derheid het vertrouwen van de Kamer had gekregen tot besluit van het debat over de regeeringsverklaring, kon wor den gezegd, dat het vertrouwen er wel was, maar dat de moeilijkheden ook wa ren gebleven, en niemand heeft zich een oogenblik ontveinsd dat de grootste moeilijkheid voor Janson de begroo- tingskwestie is. Het publiek heeft name lijk op gebied van fiscaliteit een gevoe ligheid gekregen welke zelfs door de socialistische ministers zal moeten ont zien worden. Men begint hier n.1. gelei delijk de keerzijde van de medaille te zien. Ongetwijfeld is de economische toestand verbeterd in België, maar de duurte is ten gevolge van de devaluatie buitengewoon toegenomen, zonder dat de loonen de lijn omhoog hebben gevolgd en wanneer de re geering in dergelijke omstandigheden spreekt van de mogelijkheid dat nieuwe be lastingen zouden moeten worden inge 'oerd, dan ontstaat onvermijdelijk een zenuwach tigheid welke niet kan verdwijnen door op roepen voor bezadigdheid, oordeelkundig onderscheid enz. De Kamer houdt zich op het oogenblik met de Rij ksmiddelenbegroo- ting bezig, welke, na lezing van alle desbe treffende parlementaire bescheiden, versla gen en redevoeringen ten slotte nog een puzze bijft, waaraan geen definitieve be schouwingen kunnen worden vastgeknoopt. Maar alleszins is het een feit dat de minister van financiën, de heer de Man voor hooge bedragen wissels trekt op de toekomst zon der te weten of deze wissels zullen kunnen worden gehonoreerd. Er is in de Belgische Kamer slechts één man gevonden, de katholiek de Winde, om op kritische wijze de cijfers van den mi nister van financiën te onderzoeken en zijn opmerkingen hebben een zeer ernstigen in druk gemaakt. Zijn betoog is er hoofdzake lijk hierop neer gekomen dat de Staat ruim schoots over de noodige financieele midde len beschikt om zijn uitgaven te verzekeren, doch dat deze uitgaven op ontzettende wijze toenemen, zoodat de normale inkomsten niet meer voldoende zijn. Nochtans is uit een berekening gebleken dat de openbare bestu ren, vertegenwoordigd door den Staat, de Provinciën en de gemeenten viertien mil liard frank zullen uitgeven voor 1938, dat is twintig maal meer dan voor den oorlog. Om een juist denkbeeld te hebben van de fisca liteit moet men bedenken dat deze veertien milliard moeten worden geïnd op de inkom sten van de burgers, die in totaal, volgens de berekening van den economist Baudhuin, zestig milliard vertegenwoordigen. Kostbare medewerking. De regeering Janson moet haar tol beta len aan de socialistische medewerking, wel ke bestaat in de actieve voortzetting van de politiek van sociale hervormingen, wat deze ook moge kosten aan de schatkist. De regee ring heeft moeten eischen, dat de Kamer zonder verwijl de wet goedkeurde, waardoor een nieuw regime werd ingevoerd inzake ouderdomspensioenen, welke uitgaven zal eischen welke, bij benadering slechts, op on geveer 150 millioen worden geschat maar die ook veel meer kunnen bedragen. De in komsten welke deze nieuwe uitgaven moe ten dekken zijn in de begrooting niet eens voorzien. Op het programma staat dan ïog de verwezenlijking van de verplichte werk loosheidsverzekering, de invaliditeitsverze kering, de verzekering tegen ziekte. Dat al les kan slechts gebeuren met toelagen van den Staat, waarvoor geen geld aanwezig is. Ht is twee maanden geleden dat minister de Man zijn begrooting heeft ingediend en nu reeds heeft hij aan den kabinetsraad me dedeeling gedaan van een plan om nieuwe inkomsten te bekomen, door het middel van de indirecte belastingen. Het is een feit, dat het tekort voor 1938 ten minste 'n half mil liard zal bedragen. Daar zijn de uitgaven voor de -genoemde pensioenwet, een hulp van ruim 200 millioen welke aan de gemeen ten moet worden verschaft en het meer ver ontrustende feit, dat de fiscale inkomsten geleidelijk verminderen, ten gevolge van een zekeren stilstand in het zakenleven. De regeering heeft in haar verklaring te ken nen gegeven dat zij geen enkele uitgave meer zal toelaten zonder dat het parlement daarnaast ook een middel aan de hand doet om ze mogelijk te maken. Men heeft echt.er reeds uitgaven goedgekeurd waarvoor geen middelen aanwezig zijnAnderzijds heb ben de katholieken te kennen gegeven, dat zij onder geen enkel voorwendsel nieuwe belastingen zullen goedkeuren, terwijl van socialistische zijde de redeneering herhaald wordt dat, wat er ook moge gebeuren, de sociale politiek moet worden voortgezet en dat de middelen hiervoor maar moeten wor den gehaald waar ze zijn. De socialisten zou den n.1. door stortingen van de bedrijven zelf de sociale politiek welke zij voorstaan willen verwezenlijkt zien. Dergelijke heffin gen of zuiver fiscale heffingen zijn natuur lijk dezelfde. Van liberalen kant is men al even sterk tegen nieuwe belastingen, omdat deze ongetwijfeld het zakenleven opnieuw zouden hinderen en den middenstand tref fen. Men wil jn dezelfde mate als de socia listen sociale hervormingen doch is in de eerste plaats beducht voor de handhaving van een politiek welke reeds verkregen re- sultatén op sociaal gebied zou kunnen in ge vaar brengen. Men vreest overigens ook een nieuwe uitbreiding van de werkloosheid, wat ook nieuwe uitgaven zal noodig maken. De begrooting voor 1937 bedroeg 10.904 millioen en het staat niet vast dat er geen tekort zal zijn. Voor 1938 wordt aan uitga ven 11.317 millioen voorzien, die in werke lijkheid, volgens de berekeningen van den heer De Winde 11.800 millioen zullen wor den. Men weet dat in België de loor.en van het personeel in openbaren dienst berekend worden volgens de schommelingen van het indexcijfer, zoodat voor zoover dit index cijfer nog zoo verhoogt dat bij de Iconen 5 t.h. moet worden bijbetaald, het tekort zoo veel millioenen zal toenemen. Er zijn thans 149.613 personen in Staatsdienst en in 1938 wordt 2.592 millioen voorzien voor hun loo nen. De verschillende partijen die aan het be wind zijn, n.1. katholieken, socialisten en liberalen zouden in zekere mate nog wel een compromis kunnen vinden, desnoods gesteund op de invoering van nieuwe be lastingen, doch het publiek bevindt zich in een toestand dat het van geen nieuwe belas tingen wil weten omdat een peil is bereikt, De minister van economische zaken de heer Steenberghe, heeft vanmid dag in de Tweede Kamer medege deeld, dat hij voornemens is een steunregeling voor kleine tuinders in te voeren, in den geest van de steun regeling ten behoeve der kleine boeren. dat het maximum is van zijn mogelijkheden. Het onthaal dat is te beurt gevallen aan het gerucht alleen dat de minister van finan ciën met nieuwe belastingen op zak liep als kerstgeschenk, heeft een storm van protest doen opgaan. Men zal er dus nog wel eens over nadenken. Het publiek is ontredderd en heeft geen zin meer om te onderschei den, te oordeelen. Het heeft het gevoel dat alle billijkheid is verdwenen bij het beheer van de openbare belangen. Het ziet nog maar alleen dat degenen die b.v. spaarzaam zijn geweest en renten hebben gevestigd met <hun spaarpenningen in armoede zijn gedompeld, en dat aan hen niet eens wordt gedacht. Zij die niets hebben gedaan, om een of andere reden, bij gebrek aan midde len of uit nalatigheid, worden vertroeteld met Staatsgeld. Dat zijn feiten wij geven slechts een mentaliteit weer welke een atmosfeer scheppen die zeer ontvankelijk is voor elke beweging van rechts en zoo zal b.v. de politiek van scherpe ontleding der begrootingscijfers voor de katholieken een cliënteel doen winnen welke zij reeds gerui- men tijd hadden moeten opgeven. Want het publiek is ook niet te vinden voor een po litiek die eenerzijds b.v. de Spoorwegmaat schappij verplicht voor honderdduizenden oudstrijders, die reeds van alle voordeelen genieten op het gebiecTvaïPp nsioenen en openbare betrekkingen, belangrijke tarief verlagingen toe te staan, om anderzijds te dulden dat de gewone burger die niet om een of andere reden van een verlaagd of kosteloos tarief geniet, zou worden onder worpen aan een verhooging van ongeveer 20 percent. De regeering heeft deze tarief- verhooging nog niet goedgekeurd, doch zij zal wel een besluit moeten nemen. Hoe dan ook, dit zijn zooveel moeilijkhe den welke op een latente crisis wijzen, wel ke tot conflicten kan leiden die ongetwij feld een hergroepeering van de politieke krachten in dit land kunnen tot gevolg heb ben. ANTIROEST i Vraagt Uw garagehouder f3.50 per 5 liter bus In het proces de la Rocque te Parijs is la Rocque wegens weder-oprichting van de ontbonden strijdhonden tot 3000 francs boete veroordeeld. De Parijsche rechtbank is tot de conclu sie gekomen, dat de Parti Social Francais het karakter heeft van een strijdorganisa tie en van een particuliere militie. De andere leiders der partij, Ybarnegaray, Riche, Ottavi, Valin en Verdier zijn tot 1000 francs boete veroordeeld. De veroordeelden moeten bovendien de kosten van het geding betalen. Het ministerie van landsverdediging heeft vannacht te half een officieel me degedeeld, dat de regeeringstroepen bij Teruel verder zijn opgerukt en ver scheidene punten in het centrum der stad hebben bezet. De burgerbevolking begint de stad te verlaten, in den avond trokken duizen den in de richting van Sagunto, gehol pen door de manschappen van de regee ringstroepen. In de straten der stad werden meer dan vierduizend gewon den gevonden. De geest van de regee ringstroepen is bewonderenswaardig. De artillerie en de luchtmacht namen geen deel aan den strijd. De werkzaamheid van den vijand beperkte zich tot een aanval op de Pic Zorro, welke gemakkelijk werd afge slagen. De correspondent van Havas bij het leger der regeering heeft een bezoek gebracht aan Teruel en heeft geconstateerd, dat alle pun ten, welke gisteren in het officieele com muniqué werden genoemd, zooals de Arena, het station en de buitenwijken, in handen van de regeeringstroepen waren. De verde digers van de stad hebben zich teruggetrok ken in het seminarie, dat een natuurlijke vesting is. Het gebouw wordt door de artil lerie van de regeering onder vuur genomen. De strijd om de Castralvo-kluis en Cerro Mansueto werd geleverd in een sneeuw storm. Het weinig talrijke garnizoen van de rechtschen werd door den aanval van de regeeringstroepen overrompeld. In de rijen van de rechtschen strijden wel Requetes en Guardia Civil, doch geen Mooren. Alle te genaanvallen van de rechtschen worden af geslagen. De regeerings-autoriteiten hebben mede gedeeld, dat tijdens den strijd om Teruel meer dan vijftienhonderd gevangenen zijn gemaakt. Rotsblok neergestort. - Een geweldig rotsblok bij Forli (Italië) is plotseling uit den berg losgeraakt en neergestort op het plaatsje Cusercoli di Civitella. Drie arbei dershuizen werden bedolven, er vielen 22 slachtoffers. Tot dusverre zijn negen lijken uit de puinhoopen geborgen. Spoorwegongeval. - Op het station Kottbus (Dtl.) is gister een locomotief van een goederentrein op een stilstaanden per sonentrein ingereden. Ongeveer twintig personen werden door glassplinters licht gewond. Begenadiging van politieke veroor deelden. - De regent van Estland heeft 18 personen, die betrokken zijn geweest bij de opstandige beweging van December 1935, begenadigd. Deze begenadiging geldt ook voor de generaals Larka en Torwand, die tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld waren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1