VAN KABOUTER FLIP EN ZIJN VRIENDJE WIP. Onze zuivelproducten in internationaal licht bezien. Glimlachje Land- en Tuinbouw De lang verwachte lezing van den heer J. A. Geluk. TWEEDE BLAD voorstond; aan deze politiek is de be windsman trouw gebleven. ^ïet betoog van den heer Blomjous (r.k.) die altijd een voorstander van actieve han delspolitiek is geweest, sloot zich bij dat van prof. Diepenhorst aan. Minister Steenberghe leverde een ge harnaste, klemmende verdediging van de middelen, welke de regeering ter versterk king van haar handelspolitieke arsenaal behoeft, welk betoog culmineerde in een ernstig beroep op het nationale gevoel van die leden, die geen overwegende bezwaren hadden. Vooral prof. van Embden (v.d.) gold zijn klemmende aandrang. Hij wees hem er op, welke de positie van Nederland se he onderhandelaars bij besprekingen zou zijn, als zij op een handelsbespreking kwamen: Elke stem tegen dit wetsontwerp zou immers tegen hen worden uitgespeeld op de vergadering, waarop zij de Neder- landsehe belangen behartigden. Tenslotte bij half één was 't werd het wetsontwerp met 29 tegen 7 stemmen aangenomen. De liberalen, de heer van Embden, ter Haar (c.h.) en von Bönninghausen (n.s.b. bleven tegenstanders. 1'Bümeuiand SPOORBRUG AANGEVAREN. Treinverkeer Rotterdam—Hoek van Holland gestagneerd. Gisteravond omstreeks kwart over zes is de spoorbrug te Maassluis, welke geopend was voor het doorlaten van een sleepschip, door dit vaartuig aangevaren en defect ge raakt. Het duurde anderhalf uur voor dit defect was hersteld en de brug gesloten kon worden. Gedurende dezen tijd was het treinver keer RotterdamHoek van Holland en om gekeerd gestagneerd. De reizigers van den trein, welke om 18.06 uit Hoek van Holland vertrekt, moesten voor de brug uitstappen en een wandeling van vijf minuten maken om in het station Maassluis in den uit de richting Rotterdam komenden trein, welke hier werd terug gedirigeerd, hun reis voort te zetten. Op dezelfde wijze zetten de reizi gers van den trein, welke om 18.07 uit Vlaardingen vertrekt, hun reis in den aan de Westzijde van de brug gestranden trein voort. Om kwart over zeven, toen uit beide rich tingen reeds een trein in aantocht was, was het defect hersteld en de storing opgehe ven. SPERRING IN BAKKERIJBEDRIJF. Gevallen waarin vergunning vereischt wordt. De commissie van advies inzake vesti gingseischen, samengesteld uit de nationale fcakkerspatroons-organisaties, coöperaties arbeidersorganisaties en de Nederlandsche bakkerijstichting, Oranjestraat 7 te 's-Gra venhage, verzoekt ons het volgende te pu bliceeren. Op 9 December j.L is de sperring voor het geheele land voor het bakkerij bedrijf afge kondigd. Dit werd gepubliceerd- in de Staatscourant no. 238 van dien datum. In betzelfde nummer van de Staatscourant mededeeling gedaan, dat de sperring voor Amsterdam en Rotterdam op grond van de landbouw-crisiswet is opgeheven, zoodat nu ook Amsterdam en Rotterdam vallen onder de sperring op grond van de vestigingswet kleinbedrijf. De ministerieele beschikking, gepubli ceerd in de Staatscourant van Maandag 20 December beteekent, dat voor de 2 bedrij ven, n.1. het broodbakkersbedrijf en het ver- koopersbedrijf een vestigingsverbod is uit gevaardigd en de minister 2 soorten van vergunningen kan afgeven: a. een vergun ning voor de productie en verkoop van brood, b. een vergunning uitsluitend voor den verkoop van brood. 'Tijdens de sperring mogen noch nieuwe bakkerijen noch winkels, waarin brood wordt verkocht, worden gevestigd noch ver plaatst, noch mag er wijziging in de perso nen van ondernemers worden gebracht zon der vergunning van den minister van econo mische zaken. De wet verstaat onder het „vestigen" van een inrichting (bakkerij, winkel, filiaal, depot enz.) het doen aanvangen van de uit oefening van een bedrijf ten aanzien van het publiek, d.w.z. dat men met het verkoopen of de productie, of het in voorraad houden voor het verkoopen, van brood begint. Daaruit volgt, dat een vergunning is ver eischt voor: 1. Overneming van een bepaalde zaak. 2. Overdracht van een zaak van vader op zoon of weduwe. Diegenen die in het verleden een firma van hun zaak hebben gemaakt tusschen va der en zoon teneinde te voorkomen, dat de zoon zou vallen onder de vestigingseischen. zullen bedrogen uitkomen. Immers bij het uittreden van een van de firmanten, b.v. door sterfgeval van den vader, moet de overgeblevene weder aan de vestigings eischen voldoen, hetgeen niet noodig zou zijn geweest, indien er geen firma zou zijn opgericht. 3. Wijziging in ondernemersvorm (b.v. om zetting van een firma in een N.V., omzetting van een eenpersoonszaak in een firma of omzetting van een eenpersoonszaak in een N.V.) 4. Wijziging van beheerders van filiaal bedrijven en/of winkels en/of depots, (dus als de hoofdwinkeljuffrouw verplaatst wordt van den eenen winkel naar den anderen) is hiervoor vergunning vereischt. Deze sperring geldt voor 6 maanden en kan nog hoogstens met een termijn van zes maanden worden verlengd. Zoodra echter de vestigingseischen door den minister wor den afgekondigd vervalt de sperring. Een aanvang voor vergunning heeft al leen dan kans van slagen, indien wordt aan getoond dat b.v. overneming of vestiging van de zaak dringende noodzaak is. DE DOCHTER VAN MINISTER DE WILDE TREEDT IN HET HUWELIJK. Hedenochtend is te Den Haag het huwe lijk voltrokken tusschen mej. A. M. J. de Wilde dochter van den minister van finan ciën en den heer J. van Andel, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het chr. Lyceum te Den Haag, zoon van den heer J. van Andel, inspecteur der Lycea. Bij de plechtigheid ten stadhuize, waar het huwelijk voltrokken werd door den chef der afd. burgerlijken stand, den heer Wesseling, waren a's getuigen tegenwoor dig de heer H. de Wilde, broeder van d bruid en de heer G. van Andel, broeder van den bruidegom, beiden uit Amsterdam. Machinist tot stoker: „Een fietser!dien moeten we inhalen smijt er kolen op meer stoom! NEDERLANDSUH VRACHTSCHIP GESTRAND. Vanochtend half tien is tengevolge van den mist een Nederlandsch vrachtschip, waarvan de naam nog niet bekend is, één '-''omet-r t°n noorden van E"mond aan Zee rer'-and. Fen reddingboot is ter assis tentie u'teevaren. „STATENDAM" IN AANVARING. Het stoomschip „Statendam" van de Hol landAmerikalijn, dat Zaterdag van New- York vertrok voor het maken van een pleizierreis naar West-Indië en Zuid-Ame- rika. Is dezelfden dag buiten de haven van New York in aanvaring geweest met het 5670 ton bruto metende Amerikaansche stoomschip „Golden Cloud". Het Amerikaansche schip werd ernstig beschadigd. Van schade aan het stoomschip „Statendam" wordt geen melding gemaakt. Het schip heeft de reis voortgezet, betgeen doet vermoeden, dat de averij niet van ernstigen aard is. NOODLOTTIGE KLAP. De vorige week kregen zooals gemeld, twee mannen te Boskoop ruzie. De 27-jarige P. B. diende toen den 60-jarigen H. een klap toe, waardoor de oude man tegen de straat sloeg. Hij was op slag dood. Dr. Hulst uit Leiden heeft thans sectie ver richt op het Hjk van H.; hierbij is komen vast te staan, dat de man niet tengevolge van de klap, doch door den val is overle den. B. is voorloopig in vrijheid gesteld. ROODVONK TE MONSTER. Breidt zich nog steeds uit. Dagelijks worden er te Monster nieuwe gevallen van roodvonk geconstateerd. Reeds konden in verband hiermede ver schillende bijeenkomsten niet doorgaan. Geval te Naaldwijk. Thans heeft zich ook een geval van rood vonk te Naaldwijk voorgedaan n.1. bij mej. V., onderwijzeres aan de openbare school aldaar. De klasse van de onderwijzeres heeft vrijaf gekregen. DE PSEUDO-VEI DWACHTER. Aanrandingen op den weg Hilversum- Vreeland. Den laatsten tijd is het nog al eens voor gekomen aldus de „Rott", dat de nieuwe provinciale weg VreelandHilversum o veilig werd gemaakt door ongure elementen. Ondanks het ijverig surveilleeren van rijks- en gemeente-politie en de marechaussee van de brigade-Bussum mocht het tot op heden nog niet gelukken de hand op deze onverla ten te leggen. De nieuwe weg wordt nog maar spora disch bereden en toen enkele weken gele den een meisje zich van Kortenhoef naar Vreeland begaf, werd zij aangesproken door een haar onbekenden man. Toen het meisje niet op de voorstellen van het individu in ging, pakte hij haar beet om haar daartoe te dwingen. Vermoedelijk heeft de aanrander onraad ontdekt en hij koos het hazenpad. De vader van het meisje waarschuwde de politie, maar men kon den aanrander niet vinden. Dezer dagen reed een boerenarbeider eveneens op den nieuwen weg. Hij werd aangesproken door een man, die hem op dreigenden toon vroeg: „Heb je geld bij je?" „En wat zou dat?", antwoordde de stevige Groninger boerenknecht. „Geef dat dan maar eens hier" kreeg hij toen ten antwoord. „Dat is goed!" antwoordde de Groninger, maar meteen gaf hij den man, die 't op zijn geld gemunt had, zulk een geweldigen slag dat deze knock-out ging. In een minimum van tijd had dit geval zich afgespeeld, maar eensklaps stond een tweede onbekende voor den Groninger. „Zoo, zoo, aan het vechten? Nu jullie tref fen het. Ik ben de rijksveldwachter van Kortenhoef. Ik zal dit zaakje wel even uit zoeken". De boerenarbeider vertelde wat gebeurd was en zeide naar Kortenhoef te moeten, waarop de man, die zich voordeed als rijks veldwachter, hem toestond weg te gaan, zeg gende, dat hij het andere heerschap, dat in middels uit zijn verdooving was bijgeko men, zou overbrengen naar Vreeland. Enkele dagen daarna vroeg de boerenar beider aan den veldwachter van Vreeland hoe het zaakje was afgeloopen. „Welk ■zaakje bedoel je?" vroeg de veld wachter. De boerenknecht vertelde het gebeurde maar er was niemand in Vreeland aan de politie overgeleverd en dit bleek ook niet het geval te zijn in Kortenhoef. Het kwam uit dat niemand van Kortenhoefs politie mannen op den bewusten avond op de aan geduide plek geweest was. Het lag dus voor de hand dat men had te doen gehad met een pseudo-veldwachter. Waarschijnlijk heeft de onbekende toen hij zag wat zijn makker was overkomen, deze list gebruikt om met zijn metgezel te ontkomen. Weer waren enkele dagen verloopen toen een fietser werd aan gesproken door een man, die een beetje vuur vroeg. De fietser vertrouwde het zaak je niet, want de man die hem aansprak, was zeer slecht gekleed. Hij bleef dus op zijn hoede, maar gaf hem het gevraagde. Zon der dat er iets voorviel reed de fietser weg. Ook deze wielrijder had zoo noodig zijn mannetje kunnen staan. Maar de bevolking van het rustige Kortenhoef en Vreeland vraagt zich thans af of de veiligheid op de zen weg niet beter beschermd dient te wor den. INBREKER OP HEETERDAAD BETRAPT, „Zware jongen" ingerekend Gisteravond tegen half acht hoorden personen, die aan het werk waren op de vierde étage van het kantoorgebouw N. Z Voorburgwal 288 te Amsterdam verdacht gestommel in het gebouw. Zij legden nauwkeurig het oor te luisteren en ont dekten, dat het geluid afkomstig was van het kantoor twee-hoog, dat reeds verlaten was. Zij gingen nu op onderzoek uit, en staken daartoe in het trappenhuis het licht op. Hierdoor werd de inbreker, die even door opensluiting het kantoor der tweede verdieping was binnengedrongen, gewaar schuwd dat er gevaar dreigde. Het perso neel, dat de trap af kwam, zag den inbre ker weghollen, en onmiddellijk zette men de achtervolging in. Al spoedig kon in een der zijstraten van de N. Z. Voorburgwal den inbreker aan een agent worden aangewezen. Zonder verzet kon de man gearresteerd en naar het bureau op de Singel overgebracht worden. Hij bleek een bekende „zware jongen" en een recidivist te zijn, en had 'n welvoorzien inbrekers-instrumentarium bij zich, o.a. bestaande uit een breekijzer en n;et minder dan 131 verschillende sleutels. De kans bestaat, dat deze man zich ook schuldig heeft gemaakt aan de gisteren vermelde inbraak bij de firma Ricardo en de „Haagsche Post". In elk geval zal hij nu wegens poging tot diefstal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. DUIKEN NAAR SPAANSCH GOUD. Plan-v. Wienen voor de „Florenca" De N.V. Anglo Dutch Diving and Salvage Company i.o., de Hollandsch-Engelsche Duik- en Bergingsmaatschappij in oprichting van den heer W. van Wienen heeft over net plan tot berging van de schatien van de Duke of Florenca" in de baai var. Tober- mory in Schotland een brochure uitgege ven bevattende nadere bijzonderheden over dit schip en over de nieuwe slibduikinrich- ting van den heer Van Wienen. De capaciteiten van de duikinrichting, de drijvende hijschinrichtingen enz. zullen dub bel zoo groot zijn als die van de duikinrich ting waarmede de heer van Wienen te Vel- sen heeft gewerkt bij het herstellen van den zinker in het Noordzeekanaal. Zoo was het gewicht van de duikinrich ting destijds 20.000 K.G., thans is het 40.000 K.G. De-capaciteit van perswatertoevoer van 2000 liter by 4 atmospheren per minuut, is thans 7000 liter bij 5 Atm. opvoerhoogte. De luchttoevoer van ca. 100 M3. is thans opge voerd tot 2 x 375 M3. per uur. Het aandrij ven van de pneumatische werktuigen aal geschieden door een aparte hoogedruk com pressor. Alle werktuigen worden electrisch aange dreven, waardoor een dieselcentrale met een cap. van circa 250 P.K. aan boord van de hüschinrichting, de stroom levert. Ter voor koming van bedrijfsstoring bestaat het die- selagregaat uit een dubbel stel, waarvan een stel reeds voldoende is met 75 pCt. van de benoodigde cap. te kunnen werken. Ook dc pomp en compressor-agregaten zijn dubbel en werken onafhankelijk van elkaar. Voor het leveren van electrische stroom voor ver lichting in den duiktoren is een transforma tor aanwezig om de voltage op 12 te hou den (volgens voorschrift van de caissonwet). De electrische lift in den toren heeft een hefvermogen van circa 500 K.G. en biedt plaats aan twee personen, in dringende ge vallen zelfs aan drie. De luchtsluiskamer van de duiktoren biedt voldoende ruimte om vier personen tegelijk te kunnen schutten. De du'ktoren hangt in een drijvende hijsch-inrichting met een hefvermogen van max. 120.000 K.G. Bij de uitvoering van het werk zullen ca. 8 man personeel aanwezig zijn, waarvan 6 man duikerpersoneeL Het grootste gedeelte hiervan heeft het herstelwerk van den gas- zinker te Velsen mede uitgevoerd, waarbij waardevolle ervaringen werden opgedaan. Het ligt in de bedoeling waarschijnlijK indien de aandeelenuitgifte slaagt om in het voorjaar van 1938 met het werk te be ginnen. Men meldt aen de N.R.Crt.: Onder leiding van zijn voorzitter, de heer K. J. Terpstra, Grouw, heeft de Friesche Zuivelbond gisteren te Leeuwarden zijn al- gemeene wintervergadering gehouden. Naar aanleiding van sommige mededeelin- gen ontspon zich eenige discussie: o.a. werd opheffing der rundveeteeltregeling bepleit, terwijl over de exportregelingen door den heer P. v. d. Meer erop werd gewezen, dat van het hoogere contingent boter en kaas niets is toegevallen aan de fabrieken, welke geen exportrecht hadden. De secretaris, de heer U. Kooistra, deelde mede, dat t.a.v. dit vraagstuk de bond dili gent blijft. Eventueele veranderingen moe ten in hun consequenties goed worden nage gaan. Over de consumptiemelk-regeling werd medegedeeld dat de regeeringsmededeeling, dat eventueel zou worden medegewerkt aan een regeling indien ongewenschte concur- dag. In Berlijn werd ze opgeslagen in een koelruimte, de koelhuisboter bij 6C., de versche bij plm. 10° C. Bij de keuring bleek onze boter, hoewel behoorende tot de beste helft der ingezon den monsters, vooral ten aanzien van geur en smaak bij de boter van enkele andere landen achter te staan. Men houde er reke ning mede, dat de gebruikte keuringsschaal een andere was dan de in Nederland gebrui kelijke methode van keuren. Dit resultaat, aldus spr., is voor ons een ontnuchtering geweest. Ook voor anderen. We dienen er de consequentie uit te trek ken en na te gaan wat de oorzaak van dit verschil kan zijn, en middelen te beramen, hierin verbetering te brengen. In de eerste plaats dient te worden nage gaan of er in de techniek onzer boterberei- ding fouten schuilen; of we niet te veel een weliswaar zuiveren doch neutralen smaak aan onze boter geven; en voorts welke rol rentie of wanorde daartoe aanleiding geven I de kwaliteit der grondstof, de melk, hierbij blijkbaar in vele gevallen verkeerd wordt speelt, uitgelegd. In dien zin, dat men overal trachtOok geldt dit voor de kaas. te komen tot een regeling. Deze regelingen beoogen dan het veilig stellen van den distribuant en het bevriezen van het be staande, terwijl producent en concurrent er niet door zijn gebaat. De heer Kooistra vreesden dat, indien men zich liet verleiden tot regelingen als thans worden voorgesteld, het product duur zou worden, de consument zich afzijdig zou houden en de producent ten slotte het gelag zou moeten betalen. De bond heeft in dezen niet stilgezeten, maar zich reeds in verbinding gesteld met den minister, waarbij te kennen was gege ven dat men in Friesland verdere regeling ongewenscht achtte. Gewezen werd hierbij op de positie die Friesland inneemt: vrijwel alle grondstof (melk) komt bij de fabrie ken. Blijkbaar worden soortgelijke acties op meer plaatsen gevoerd, getuige een gisteren door den Geldersch-Overijselschen Zuivel bond aan den minister gezonden telegram. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren O. B. v. d. Burg, Tietjerk, en F. J. de Jong. Dienum, resp. in de vacatures G. J. Ruiter en K. J. Terpstra (beiden niet her kiesbaar). Lezing van den heer J. A. Geluk. De heer J. A. Geluk, secretaris van den F. N.Z., heeft een rede gehouden over: De kwa liteit van onze zuivelproducten in interna tionaal licht bezien. Deze rede is door den heer Geluk op de vergaderingen van alle provinciale zuivel- bonden gehouden, tot dezen dag echter in huishoudelijke vergaderingen. Spr. schetste de totstandkoming van de internationale keuring van boter, verbon den aan het Xlde Internationale Zuivelcon- gres, dezen zomer te Berlijn gehouden. Elk land kon ongeveer 20 vaten boter in zenden, de helft versche-, de helft koelhuis- boter. Zoowel gezouten als ongezouten boter kon worden ingezonden. De koelhuisboter moest worden afgezonden 2 maanden, de versche boter 14 dagen voor den keurings- Mogelijk hebben de crisisjaren ons parten gespeeld, omdat men daardoor te veel ging toeleggen op het drukken van het onkosten- cijfer. Mogelijk ook hebben we te veel vergeten dat men in andere landen niet stil heeft ge zeten en daar misschien meer heeft gedacht aan kwaliteitsverbetering dan aan direct gewin. In dit verband wees spr. op hetgeen men in andere landen in dit opzicht heeft gedaan, en nog doet. Wat 'de kaas betreft is de uitslag voor ons bevredigender geweest. Toch dienen wij ons wel terdege te beraden hoe wij de onze, de meest vooraanstaande, plaats kunnen doen behouden. De internationale kwaliteitsver gelijking heeft ons geleerd, dat wij onze uiterste krachten daartoe moeten inspan nen. Bij de kaasbereiding doen zich vele pro blemen voor, b.v. de kaasmelkpasteurisatie, de invloed van bepaalde voederstoffen en/of voedermethoden, het gebruik van bepaalde werktuigen en gereedschappen, enz. De verbetering van de kwaliteit der pro ducten eischt meer systematische studie dan totnutoe in ons land is geschied; andere lan den presteeren in dit opzicht meer. Spr. meende, dat in de eerste plaats moet worden gezorgd voor fondsen, waaruit de verschillende noodige onderzoekingen kun nen worden bekostigd. Een klein deel van het landbouwcrisisfonds zou daartoe zeer goed kunnen dienen. Het geld, hiervoor uit getrokken, zal op den duur ongetwijfeld rijke vruchten afwerpen. Een prijsstijging van 1 ets. per K.G. boter beteekent een bate van 1.000.000 voor den producent. Ook dient te worden nagegaan welke pro blemen in eerste instantie studie en onder zoek vereischen en hoe deze moeten worden aangepakt. Het ligt in de bedoeling van den F.N.Z. een en ander aan een reeds bestaande commissie ter onderzoek op te dragen. Allen echter moeten meewerken, ieder op zijn plaats, opdat uit de opgedane ervaring profijt worde getrokken in het belang van de geheele Nederlandsche veehouderij. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN. Er wordt de laatste dagen wel eenigs- zins meer handel gedaan op de veilingen. De aanvoeren van de verschillende tuin bouwproducten beginnen toe te nemen. Van een aanmerkelijk verbeterde handel kan echter nog niet gesproken worden. Het eenige product, dat een behoorlijke prijs opbrengt, is de roode kool, welke deze week voor een groot gedeelte tegen prijzen vanaf 2.50 zijn van de hand gedaan. De eerste kwaliteit noteerde tot maximum 4 en 4.40, soms 4.60 per 100 K.G. Tweede kwaliteit van bijvoorbeeld vier pond werd Zaterdag betaald met prijzen van 3.203.60. Grootere noteerden een paar dubbeltjes meer. De afwijkende kwaliteit kan, wanneer het niet te kleine sorteeringen waren, meestal wel f 2.50 opbrengen. Kleine afwijkenden er. de zwakste kwaliteit brachten wel eens minder op. De gele koolprijzen waren weer allesbe halve hoog. Het grootste gedeelte wordt be taald met prijzen van 11.30. Een enkele uitzondering noteert eens tot f 1.50 of 1.60, doch dit is dan heel goede kwali- teit. Een aanmerkelijk kwantum gele kool blijft dagelijks onverkocht. Sommige dagen is de hoeveelheid welke doordraait, eenige malen zoo groot als de wel verkochte. De Deensche witte kool ging deze week iets beter van de hand. Er was nogal vraag van de zijde der zuurkoolfabrikanten, waar door de prijzen iets opliepen. Van export bemerkt men evenwel noj* niet veel. Een enkele maal noteerde een prima partij tot f 1.50 en 1.60, de tweede en afwijkende «s 63. Op een afstand zat een grote oude kraai die de vogels maar ophitste. „Pak aan jongens, pak aan, goed zo, geef hem maar flink". 64. Dan vloog de hele bende weer op de adelaar af en pikte de vogel maar waar ze konden. De koning der vogels was niet tegen deze bende zwartrokken opgewas sen, hoewel hij zich moedig verdedigde.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9