Qemeenietaden Radiopioqcainma SBuweuiand EGMOND AAN ZEE HEERHUGOWAARD CASTRICUM Echtpaar aangehouden. Justitie-inval bij een bank. PARATYPHUS IN GELDERLAND. VECHTWAGENS VOOR HET LEGER. r TWEEDE BLAD De raad kwam gisteravond ten 8 ure on- der voorzitterschap van burgemeester Eyma Lijeen. Secretaris mr. Spit. Ingekomen bericht van Ged. Staten, hou- dende bericht, dat de begrooting 1937 was goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. Staten was voorts een schrijven ingekomen waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de verlaging van de biljartbelasting en waarin de raad werd uitgenoodigd het genomen besluit in te trekken. B. en W. deden daartoe het voorstel, waarop z.h.st. conform werd besloten. - Van de heeren de Groot, van Duin, de Goede en anderen was in verband met het maken van de Zuiderstraat een bezwaar- schrift ingekomen tegen de verhooging. j De voorzitter had zich met het Hoog- heemraadschap in verbinding gesteld en spr. vleit zich met de hoop, dat het een beetje anders zal worden, dan het oorspronkelijke plan. De heer S n o e k s vroeg hoe het zal wor den. De voorzitter: Het zal wel zoo gebeu- ren, dat het naar genoegen is. Het schrijven werd daarop voor kennis geving aangenomen. Van den directeur van de bedrijven, den heer Schotsman, was het verzoek ingeko men om boven het kantoor van zijn woning een kamer te bouwen, omdat hy vandaar uit uitzicht op den Hoeverweg behoudt, nu dit uitzicht door het bouwen van woningen verloren is gegaan. De voorzitter zeide, dat B. en W. van oordeel zijn, dat dit niet op den weg ligt van de gemeente en daarom voorstellen dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer v. C1 e e f oordeelde dit niet de juiste behandeling van een verzoek van een verdienstelijk ambtenaar en stelde voor om het verzoek in handen van B. en W., om prae-advies, te stellen. Spr. wilde in een volgende vergadering gaarne de kosten vernemen van de door Schotsman gevraagde verbetering. De voorzitter zeide, dat B. en W. wel met cijfers willen komen, maar dat ze van oordeel zijn, dat de kosten tamelijk groot zijn. Het is geen kwestie van waar- deering, want ook B. en W. waardeeren den directeur ten voile, maar zij meenen ook, dat het uitzicht toch beperkt zal blijven. De heer v. C 1 e e f handhaafde desondanks zijn voorstel, waarop de voorzitter toezeg- de, in de volgende vergadering met eijfers te zullen komen. Van den Ned. Bond van Koffiehuishou- ders en slijters was het verzoek ingekomen om tijdens de feesten bij de te verwachten blijde gebeurtenis de cafehouders toe te staan, onbelemmerd hun belangrijke taak te vervullen, door het sluitingsuur op te heffen, geen tapverbod te stellen en voor vermakelijkheden vrijstelling van legesgel- den te verleenen. De voorzitter stelde voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Wanneer er feestelijkheden zullen komen, dan zal spr. zeker zoo geschikt mogelijk zijn, maar om de cafe's den geheelen nacht open te la- ten, leek hem te kras. Conform het voorstel werd besloten. De bedrijfsverordening van 1931 werd op- nieuw vastgesteld. Besloten werd, een door den heer de Goe de ter verbetering van de Schinkelstraat af- gestaan stukje grond aan te wijzen voor openbaar gebruik. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten, met de vereeniging van Nederl. gemeenten een rekening-courant- overeenkomst aan te gaan van f 20.000 en een kasgeldleenir.g tot een max.mum van 100.000 voor den tijd van drie maanden voor y2 procent. Aan de orde was hierop de benoeming van twee leden-onderwijskrachten der com- missie tot wering van schooiverzuim- aftre- dend de heeren Bosschaart en Petri, beiden herkiesbaar. De heer v. C1 e e f stelde voor, de vac.- Bosschaart aan te houden tot de volgende vergadering, aangezien de agenda ook het voorstel tot ontslag van het hoofd der Openb. school bevat. In de volgende vergadering wordt mis- schien een nieuw hoofd benoemd en dan is het wenschelijk, dat deze zitting krijgt in de commissie tot wering van schooiverzuim. De voorzitter zeide, dat het de bedoe- ling van B. en W. is om den heer Bosschaart te herbenoemen voor den tijd, waarop hij nog hoofd der school is. Na zijn aftreden sis zoodanig, achten B. en W. ook het nieu- we hoofd den aangewezen man in de com missie. Hierop werden de beide aftredenden her- benoemd. Op voorstel van B. en W. werd hierna nog besloten tot grondruiling met het Hoog- heemraadschap, aan de Voorstraat. Wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd werd met ingang van 1 April aan den heer Bosschaart, hoofd van de O.L.S., eervol ontslag verleend, onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Overname gasbedrijf. De Raad ging hierop in comite, ter be- spreking van het voorstel om het gasbedrijf van Egmond-Binnen over te nemen. Na heropening stelde de burgemeester, na- mens B. en W. voor, tot die overname voor de som van f 10.250 te besluiten. Met algemeene stemmen werd overeen komstig dit voorstel besloten. Rond vraag. De heer V i s s e r informeerde naar een regeling voor steun aan 21-jarigen, welke steun in Bergen reeds driemaal en in Eg- mond nog niet was uitbetaald. Volgens die regeling hadden de jongens recht op 1. De voorzitter kon deze vraag niet beantwoorden en verzocht den heer Visser, zich daarvoor tot den ambtenaar te wenden. Wanneer de heer Visser prijs stelde op be- antwoording van vragen in den raad, dan gaf spr. hem in overweging, hem vroegtydig om inlichtingen te vragen, opdat hij zich voor de beantwoording kan voorbereiden. Op een vraag van den heer Visser, deelde de voorzitter mede, dat de bestrating van de den aanvoer van aanvoer vertraagd Zuiderstraat wacht op nieuwe steenen, welke was door den lagen waterstand der rivie ren. De heer v. C 1 e e f zou gaarne zien, dat de nieuwe trottoirs anders gemaakt worden. Nu staat men voor iederen uitgang voor een afstapje en een opstapje. Voor men- schen met kinderwagens en ouden van da gen is dit moeilijk. In de steden maakt men een geleidelijken af- en oploop en laat men den trottoirband gelijk komen met 't straat niveau. Dit is veel gemakkelijker en spr. zou gaarne zien, dat dit ook hier geschiedde. De voorzitter gevoelde voor dit be zwaar en zegde toe, aan den wensch te zul len voldoen, wanneer er althans geen tech- nische moeilijkheden komen. De heer S n o e k was nog niet voldaan over de Schoolstraat. Wanneer het Hoog heemraadschap daar gaat verhoogen, dan wordt het voor de menschen daar, naar spr. vreest, onhoudbaar. De voorzitter verzekerde nogmaals, dat daar geen verhooging komt. De heer H a 1 f f zou gaarne zien, dat er aan de Zuiderstraat, ter hoogte van zr. Me- dik, een lantaarn werd geplaatst. De voorzitter zeide, dat deze aange- legenheid ook al in B. en W. was besproken en dat B. en W„ zoodra het donkere maan wordt, er een kijkje zullen nemen. De heer Ha Iff verzocht, tijdens de godsdienstoefeningen politietoezicht in de omgeving van de Gereformeerde en Her- vormde kerk. Men heeft daar nu nog al wat last van 8- a 9-jarige kinderen. De voorzitter zegde toe, hieraan aan- daeht te zullen schenken en sloot hierna de vergadering. Spoedeischende vergadering van den Raad op Maandag 27 Dee. n.m. 8 uur. Ingekomen waren mededeelingen van Ged. Staten, dat zij de instrueties van ge meentegeneesheer en gemeentevroedvrouw ontvangen hebben. Hierna werd overgegaan tot bespreking van de instelling van een raad van overleg, inplaats van het vroegere college, dat de zaken van het Burger kjk Armbestuur be hartigde. Goedgevonden werd dat 14 leden uit diverse corporaties, belast met de sociale zorg in de gemeente, hiertoe zullen worden benoemd. Het aantal vergaderingen, bepaald op per jaar, met een presentiegeld ad f 1.50 per lid en per vergadering, zal een totale uitgave aan presentiegelden vorderen van 126, een bedrag waartegen Ged. Staten naar de meening van den voorzitter geen bezwaar zullen hebben. Alg. goedgevonden Naar aanleiding van een van Ged. Staten ontvangen schrijven werd mede besloten het raadsbesluit tot opheffing van het Bur- gerlijk Armbestuur nog eenigszins formeel aan te vullen, daar r og eenige stukken van waarde, die het B.A. bleek te bezitten nader moeten worden aangegeven. Goedgevonden werd, z. h. st., dat een rekening-courantovereenkomst zal worden aangegaan met de Bank voor Nederland- sche gemeenten tot een bedrag van f 5000, zulks eveneens naar aanleiding van een ont vangen schrijven van Ged. in verband met de goedkoope geldmarkt voor kasgeldlee- ningen. Deze zullen daarentegen worden aange gaan als volgt: Voor den kapitaaldienst tot een bedrag van 15.000 en voor den gewo- nen dienst tot een bedrag van f 40.000. Daar door eenige raadsleden nadere in lichtingen werden gevraagd inzake het ver- breeden van het Kabelpad in werkverschaf- fing, ging men in comite. Na heropening der vergadering vroeg de voorzitter of men na de bespreking in comite er zich mee vereenigen kon, dat deze werken in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. In meer of minder duidelijke klanken hoorde men een „Ja zeker", waarna een klop met den hamer volgde. Besloten werd nog een bedrag ad f 0.25 per kind der lagere scholen (ongeveer 850) beschikbaar te stellen bij een eventueel gunstig verloop der komende blijde gebeur tenis in het Koninklijk Huis, terwijl de Raad er eveneens goedkeuring aa« hechtte dat 0.001 per inwoner zou worden uitge- trokken voor de meer algemeene feestvie- ring. Dit bedrag erd aldus vastgesteld naar een eveneens ontvangen schrijven van Ged. Staten, daar de gemeente valt onder de categorie met meer dan 5000 inwoners. Op een vraag van den heer Groenland hoe het plaatselijk comite tot viering van nationale feestdagen ontstaan is, ant- wcordde de voorzitte~ dat dit op zijn initia- tief vrijwillig is gericht. Het indee van den heer Groenland, dat hierin niemand uit Let Noordeind zitting heeft, bleek op een misverstand te berusten. Naar aanleiding van de opheffing van het B. A. hield de voorzitter een toespraak waarin hij o.a. zeide: Ingevolge het door den paad genomen be sluit, zal het burgerlijk armbestuur in deze gemeente op 1 Januari a.s. opgehouden heb ben te bestaan in verband met de tijds- omstandigheden. Elk ander motief is aan de opheffing van het burgerlijk armbestuur vreemd. Het burgerlijk armbestuur heeft zijn taak op uitnemende wijze verricht. De leden van dat armbestuur hebben met inzet van per- soon en tijd veel en goed werk verricht. Dat werk geschiedde niet door geschoolde krachten en men dient dus de omstandig- heden, waarin en waaronder het werk ge- daan moest worden, in aanmerking te nemen, maar dit in aanmerking nemende, is er reden het werk te prijzen van hen, die zich belangeloos daarvoor beschikbaar stel- den. Nu zal men misschien in deze lofprijzing zien een poging tot vergelding van gedaan onrecht. Ik noem het kind bij den naam, omdat het me beter toeschijnt zelf te zeg- gen, wat sommigen misschien fluisteren. Ik wil er dit van zeggen: Onrecht is daar, waar anderen het zien. B. en W. zien het niet. In de voile overtuiging, dat het niet de beste methode zou zijn, den weg op te gaan van gedachtenwisseling met de in stelling zelve over hare opheffing, zijn B. en W. bij den raad met het voorstel ge- komen, zonder voorafgaande bespreking met het burgerlijk armbestuur. De maatregel scheen hard, maar indien tevoren overleg ware gepleegd en daaruit een advies had kunnen zijn voortgekomen, dat indruischte tegen de ernstige meening van het gemeentebestuur, dat de tijdsom- standigheden het noodzakelijk maakten den geheelen overheidssteun onder onmiddellijk beheer te brengen van een college, dat beter in staat is het geheel te overzien, dan zou de situatie nog pijnlijker zijn geworden. Zulk een advies had kunnen zijn voort gekomen uit tevoren gepleegd overleg, of zelfs uit een mededeeling van het voornemen om het burgerlijk armbestuur op te heffen. B. en W. meenden rekening te moeten houden met de mogelijkheid, dat er stem ming gemaakt zou kunnen worden tegen een voorstel, dat B. en W. van groot gewicht achtten uit een oogpunt van gemeente- belang. Spr. betreurde het, indien de opheffing van een instelling wordt gevoeld als een beleediging, den individueelen leden van die instelling aangedaan. B. en W. hebben groote waardeering voor het werk van hen, die ongelukkigerwijze met de instelling hun functie zien opgeheven en we zouden niets liever zien, dan dat zij deel uitmaakten van den Raad van Overleg, dien wij als advies- college voor maatschappelijken steun in het leven willen roepen. Namens B. en W. en mede namens den geheelen raad betuigde spr. den leden van het burgerlijk armbestuur en vooral den voorzitter, den secretaris-penningmeester en het lid, dat met hen gedurende een groot aantal jaren achtereen in het armbestuur zitting had, oprechten dank voor het werk door hen verricht, daarbij het vertrouwen uitsprekende, dat na hetgeen hij openlijk gezegd had, het oordeel milder zal zijn en dat althans getracht zal worden de ge- dachte aan vermeend onrecht voortaan op zij te zetten. Spr. sloot hierna de vergadering. Afschrijving gasbedrijf. Wijziging in de regeling van steunuitkeering. Een schoonheidscommissie inge- steld. De raad van Castricum vergaderde Maandagmiddag. Op voorstel van B. en W. werd een adres van den R.K. Volksbond, betreffende de loonen in werkverschaffing, aangehouden, omdat de loonenkwestie binnenkort aan de orde zal komen. Bij de vaststelling der rekeningen vroeg de heer de Wildt, waarom de f 13.000, welke de gemeente ter beschikking van het gas bedrijf had gesteld voor het on-rendabele buizennet aan zee, niet op het bedrijf wer den afgeschreven, inplaats van, zooals nu, op de geheele gemeentdrekening. Weth. de Vries zef, dat de buizen inder- Woensdag 29 December. HILVERSUM, 301,5 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.30 Kookles. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders m de Continubedrijven. 11.30 Voor de werkloozen, causerie. 12.— Gr.pl. 12.30 VARA-orkest. I.151.45 Gr.pl. 2.Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kin deren. 5.30 Gr.pl. 6.— The Lucky Birds en solist. 6.35 Gr.pl. 6.40 Cau serie: De ontmoeting van gods- dienst en socialisme. 7.Vocaal concert. (7.30 VPRO: De beteekenis van ons geloof in de geestelijke crisis van deze dagen). 8.Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA- Varia. 8.15 Radiotooneel. 9.15 Operaconcert. 10.ANP-ber. 10.05 VARA-orkest en soliste. 11.Decl. II.15 Fantasia. 11.4512.Gr.pl. HILVERSUM, 1875 en 415,5 M. (Alg. progr. NORV). 8.— Schrift- lezing, meditatie, gewyde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwen- schen. 9.45 Gr.pl. 10.30 Morgen- dienst. 11.Gr.pl. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.Ber. 12.15 Vervolg concert. 1.15 Gr.pl. 1.30 Pianovoordr. 2.35 Christ, lectuur. 3.Sopraan en piano. 3.45 Gr.pl. 4.Viool en piano. 5.— Jongens- leven in de 17de eeuw, causerie. 5.30 Orgelspel. 6.30 Voor tuinlief- hebbers. 7.Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Rep. 8.— ANP- en herh. SOS- ber. 8.15 NCRV Harmonie-orkest. 9-Geestelijke volksgezondheid voorheen en thans, causerie. 9.30 Verv. concert. (10.ANP-ber.) 10.30 Gr.pl. 10.45 Sportpr. 11. 12.Gr.pl. Na afloop Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 H. Engleman's kwintet en solist. 11.50 Orgelspel. 12.20 Gr.pl. 12.50 BBC- Empire-orkest en soliste. 1.35 A. Dulay's kwintet. 2.05 Gr.pl. 2.35 J. Leonardi's orkest. 3 20 Het Welles- ley Colliery-orkest. 4.05 Paedago- gische causerie. 4.20 Vesper. 5.05 Gr.pl. 5.20 Eugene Pini's tango- orkest. 6.20 Ber. 6.40 Landbouw- dialoog. 7.Orgelspel. 7.20 BBC- Harmonie-orkest. 7.50 BBC-orkest. 8.35 Radiotooneel met muziek. 9.20 L Preager's Band. 10.20 Amuse ments-rep. 11.— Decl. 11.20 Mi chael Flome's Band. 11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 7.50, 8.55 De Souza- RADIO PARIS, 1648 M. en 10.40 Gr.pl. 12.20 orkest en zang. 2.05 Pianovoordr. 3.20 Zang. 4.20 Vioolvoordr. 4.35 Zang. 5.20 Cantrelle-orkest. 6.20 Zang. 8.50 Pianovoordr. 9.20 Va- riete. 10.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 H. Hage- stedt's orkest. 7.50 SS-orkest. 11.20 Omroeporkest. 4— Gr.pl. 4.30 Om- roepamusementsorkest. 6.30 Om roeporkest, -koor en mannenkoor. 8.20 HJ-concert. 10.11.20 Om- roepdansorkest, schrammelkwartet en solisten. BRUSSEL, 322 en 484. M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepklein- orkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Om- roepkleinorkest en gr.pl. 6.50 en 7.35 Gr.pl. 8.23 Vocaal concert. 9.20 Omroepsymph.-orkest. 10.5011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12-40 Zang. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 5.20 Pianovoordracht. 5.40 Decl. en gr.pl. 6.— Cello en piano. 6.20 Gr.pl. 6.59 Pianovoordr. 7.10 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest en solist. 10.30—11.20 Gr.pl. en Chansons. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Omroeporkest en -koor. 8.20 HJ-concert. 8.50 Barnabas von Geczy's orkest. 9.20 Ber. 9.40 Poli- tiek maandoverzicht. 10.05 Scheeps- weerbericht. 10.20—11.20 Barnabas van Geczy's orkest. GEMEENTELIJKE RADI0- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, Norman- die 9.5010.40, Parijs Radio 10.40 11.20, Keulen 11.2013.20, Brussel VI. 13.20—14.20, Radio PTT 14.20— 15.05, Parijs Radio 15.05—15.20, Lond. Reg. 15.20—16.20, Keulen 16.2017.20, Parijs R. 17.2018.20, Lond. Reg. 18.20—18.45, Weenen 18.4521.35, Brussel Fr. 21.35 22.20, Keulen 22.20—23.20, Dan- marks Radio 23.2024. Lijn 4: Brussel 8.9.20, Luxem burg 9.20—10.35, Lond. Reg. 10.35 11.50, Droitwich 11.50-18.40, Lu xemburg 18.40—19.—, Droitwich 19.22.20, Brussel VI 22.2022.30, Boedapest 22.3022.45, Lond. Reg. 22.45—23.20, Droitwifch 23.2024. Lijn 5: Diversen. besloten werd tot het van een afsluiten fraude-verzekering. In de bouwverordening werden eenige wijzigingen aangebracht. Op verzoek van de N.V. ..Op Hoop van tyd op verlangen van den raad waren ge- Zegen", een straat te mogen aanleggen nabij legd en dat de afschrijvmg door een raads- den Cieweg, werd ingewilligd, hoewel B. en W. zich er tegen verzetten, uit vrees voor de consequenties. Men zou met een groot aantal doodloopende straten komen te zitten. Hierna sluiting. Het bedrijf stond er besluit was geregeld feitelijk buiten. De heer de Wildt begreep er niet veel van; het was hem niet bekend, dat het zoo was gegaan. Na nog eenige toelichting van den voor zitter verklaarde de heer de Wildt zich niet accoord met den gang van zaken. Hij wilde de kwestie nog wel eens binnenkamers be- handelen. De voorzitter: Dat zal me een groot ge noegen zijn. De rekeningen werden hierop vastgesteld Door B. en W. werd voorgesteld het raads besluit, waarbij was bepaald, dat men twee jaar in de gemeente woonachtig moest zijn om voor steun in aanmerking te komen, in te trekken. Dit voorstel werd gedaan ter ont- lasting van Maatschappelijk Hulpbttoon. Nieuwe, steunbehoevende inwoners kry- gen nu de eerste 2 jaar evenveel als tot nu toe van M.H., terwijl ze daarna den vasten steun krijgen. Er is dus alleen voordeel voor de gemeente, die nu meer bijdrage van het rijk krijgt. De heer Hellinga wilde voor nieuwe in woners, die pas een tijd na de vestiging werkloos worden, een uitzondering maken. De heer de Nijs voelde ook wel iets voor uitzonderingen. Weth. Hemmer vestigde er de aandachl op, dat de termijn van 2 jaar indertijd juist was gesteld, omdat velen zich in de ge meente vestigden, terwijl ze wisten, dat ze over een paar maanden toch werkloos zou den zijn. De maatregel had voor de gemeen te financieel echter weinig uitgehaald. De voorzitter wilde geen regel maken van hetgeen de heer Hellinga wenschte. Voor sommige bijzondere gevallen zouden en W. echter wel een uitzondering kun nen maken. Weth. de Vries voelde wel wat voor het plan van den heer Hellinga, mits men be- paalde, dat iemand na vestiging toch nog eerst 13 weken in het vrije bedrijf heeft ge- werkt. Na eenige nadere discussie werd overeen komstig het voorstel van den heer Hellinga, met de aanvulling van wethouder de Vries, besloten. Het meergenoemde raadsbesluit werd in- getrokken. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. werd besloten tot het instellen van een schoonheidscommissie. De leden van die commissie zullen zooveel mogelijk uit de gemeentenaren worden gekozen, maar ze moeten ter zake kundig zijn. Vastgesteld werden na uitvoerige bespre- kingen verschillende nieuwe verordeningen en instrueties voor het Gem. Gasbedrijf. Uitvoerig stond men stil bij de vraag, of voor de loonen van het losse personeel het landelijk collectief contract zou moeten gel- den of niet. B. en W. meenden in het belang van het personeel van niet en de meerder- heid van de raad meende, eveneens in het belang van het personeel, van wel. Het C.C. zal dus gelden. Op hun voorstel werden B. en W. gemach- tigd, met de Ned. herv. gemeente een over- eenkomst aan te gaan omtrent de begrenzing van de Alg. begraafplaats, terwijl voorts nog De man heeft twee moorden gepleegd, waarvan een reeds is verjaard. Gisteren zijn de 50-jarige zigeuner-muzi- kant S. R. en zijn vrouw, die in een woonwagen te Beek (L.) bij kennissen onderdak hadden gevonden, aangehou den en ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld. In 1916 heeft R. te Utrecht een rnoord begaan, welk misdrijf intusschen is ver jaard. In 1928 pleegde hij in Duitsch- land eveneens een moord op een po- litieman weshalve de Duitsche justi tie zijn uitlevering had gevraagd. R. heeft de politie een valschm naam opgegeven, doch hij vertoont een zoo- danige overeenstemming met het signa- lement van den dader der beide moor den, dat de politie er niet aan twijfelt den juisten persoon te pakken te heb ben. De vrouw, die eveneens een anderen naam opgaf, had nog twee maanden ge- vangenisstraf te goed wegens diefstal te Zwolle, waarheen zij op transport is gesteld. Directeur gearresteerd onder ver- denking zwendel-praktijken. De Off icier van Justitie te Amster dam, mr. H. A. Wassenbergh, de rechter- commissaris, mr. Suring-a, en de inspec- teur van politie Dijkstra, chef van de afdeeling handelspolitie van het Am- sterdamsche hoofdbureau, benevens eenige rechercheurs, hebben een inval gedaan in de bank Van de P. en Co., een commanditaire vennootschap, zaak drij- vende op de Heerengracht aldaar, omdat vermoed wordt, dat deze bank zich aan zwendelpraktijken heeft schuldig ge maakt. De Justitie heeft den directeur, D. van de P. gearresteerd. Voorts zijn een groot deel van de boekhouding en andere papier en in beslag genomen. De bank is na den inval der Justitie gesloten. Het passief van dit kantoor, dat alle bank- zaken verrichtte, moet ongeveer twee ton bedragen waartegenover een zeer gering uiterst actief staat, meestal bestaande uit dubieuze posten. Men ging te werk volgens het oude be- proefde recept. De a.s.' dierite'n, die, behalve in Nederland, .grootendeels werden gezocht in Zwitserland, Belgie en Frankrijk, werden eerst op zaakkundige wijze met fraai opge- stelde brochures bewerkt, die zoo verleide- lijk in elkaar zaten en er zoo betrouwbaar uitzagen, dat ze het terrein rijp maakten voor de werkzaamheden van remisiers. Deze welbespraakte lieden wisten behalve op- drachten, ook contanten en effecteri los te krijgen om daarvoor via de bank specula- tieve fondsen te koopen, die zooals de remi siers voorspiegelden, ongetwijfeld groote winsten zouden afwerpen en welke stukken binnen zeer kortcn tijd met sprongen naar boven zouden gaan. De opdrachten werden echter in werkelijkheid meestal niet uitge voerd, doch de bank sloot ze in zichzelf af. Het koopen der speculatieve fondsen had slechts op papier plaats. Het onderzoek der justitie, dat veel tijd vergt, is nog niet beeindigd. De boeken zul len door een accountant worden onderzocht. Bij de justitie zoowel als op het hoofd bureau waren vele klachten over de zaak binnengekomen. Na gebruik van met eendeneieren toebereide spijzen. Er komen in den laatsten tijd in- Gelder- land eh Overijsel o.a. in Lochem, Deventer en Nijverdal ziektegevallen voor, die op para-typhus wijzen. Ondanks de herhaalde waarschuwingen, eendeneieren alleen te gebruiken als zij minstens acht minuten gekookt zijn, blijken enkele banketbakkers en anderen, die eet- waren, zooals croquetjes, taartjes en slaatjes met mayontiaise wereiden, daarbij toch een deneieren te hebben gebezigd, die onvol- doende verhit waren. Het gevolg daarvan is geweest, dat in bovengenoemde gemeenten verscheiden ziektegevallen zijn voorgekomen, die op para-typhus wijzen. In twee gevallen is reeds door het rijksinstituut voor de volks gezondheid aangetoond, dat de oorzaak moet worden gezocht by de eendeneieren. Te Nijverdal zouden reeds drie sterfge- vallen hebben plaats gehad. De medische inspectie der volksgezond heid en de keuringsdienst van waren te Zutphen stellen een uitgebreid onderzoek in. Een regiment van 60 stuks. Naar de „N. R. C." verneemt, ligt het in de bedoeling van ons legerbestuur een regi ment vechtwagens op te richten. De sterkte aan vechtwagens van dit regiment is nog niet nauwkeurig vastgesteld, doch zal ver- moedelijk omstreeks 60 bedragen. Wanneer men bedenkt, dat een Duitsch regiment vechtwagens uit twee bataljons, ieder van omstreeks 100 lichte vechtwagens en een bataljon van omstreeks 70 middel- bare vechtwagens bestaat, dan kan de Ne- derlandsche organisatie slechts zeer beschei- den worden genoemd. Het is echter begrij- pelijk, dat ons legerbestuur zich voorloopig met deze organisatie tevreden stelt. Uiteraard is het type vechtwagen, dat zal worden uitgevoerd, nog niet bekend, daar hieraan uitgebreide proefnemingen moeten voorafgaan.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6