1 Januari 1898 ALCHARIA-YICTRIX 1 Januari 1938 Wat andereri te zeggen haddert Van 1908 tot 1938. HERINNERINGEN Ter inleiding Alcmarianen schreven herinneringen. Alcmaria's geschiedenis. Ups and downs in 40 jaren. BHHHHHHHHHHI 30 Jaar tweedeklasser. Uit lang vervlogen tijden. DE REDACTIE ZEGT: VAN ALCMARIA'S EERSTEN VOORZITTER. OERDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 28 DECEMBER 1937. „Sinds ik acht jaar geleden mijn „laatsten serieuzen wedstrijd speelde, „zit ik op winternamiddagen Zondag „aan Zondag op de fraaie tribunes „van het Amsterdamsche stadion of „van de een of andere eerste klasser. „Ik heb er een prachtige zitplaats, zit „er beschut tegen regen en wind, heb „er vanuit de hoogte een schitterend „overzicht over het groene tapijt en „kan zelfs al een kussentje huren, als „houten banken mij te hard zijn! „Ik zit o zoo comfortabel! Om deze regels goed te begrijpen, moet men niet terug gaan naar 1929, maar naar den tijd voor 1914. Want wij citeeren hier den grooten Pear Keuter, Alcma- ria's geschiedschrijver bij uitnemendheid We vonden de regels in het allereerste niimmer van het „Alcmaria Nieuws", dat aan het begin van het seizoen 1922/23 het levenslichi zag. Pear Keuter schreef over de fraaie tribunes en over kussentjes. Dat is thans allemaal al weer heel gewoon. Zoo veranderen de tijden! Het Amster damsche stadion is reeds bijna tien jaar verdwenen en heeft al lang weer plaats gemaakt voor een nog grooter stadion, dat op zijn beurt weer vergroot werd. En dat allemaal voor desport! Maarzegt Pear Keuter, geef mij duizend maal liever den tijd van voor 1914 terug, toen dit en toen dat. Och, het is heel gewoon, dat ouderen gaarne terug denken aan den tijd, toen zij zelf jong waren. En het is begrijpelijk, dat het toen allemaal anders was dan tegen- woordig. Maar er moge dan veel veranderd zijn, een ding is toch on veranderd gebleven: Alcmaria zelf. Het is dan in den loop der jaren met een anderen, langeren naam her- doopt, het heeft een ander terrein ge- kregen, het zag tientallen bestuurderen en honderden leden verdwijnen uit zijn gele- deren, maar het is gebleven „de" voetbal- vereeniging van Alkmaar. Uit vroegere jaren. We keeren terug naar de vroegere jaren, toen alles dan zooveel beter was. En we bladeren een reglement door, wellicht en zeer waarschijnlijk het allereerste reglement, dat Alcmaria heeft gekend. Voorop staat: Reglement van de Foot- ball- en Cricketclub Alcmaria-Victrix" en op de eerste bladzijde lezen we, dat de vereeniging is opgericht 1 Januari 1898, terwijl de leden zich ten doel stelden zich te bekwamen in het football- en cricket- spel. Het oude reglement bevat nog vele aar- dige punten, die hier besproken zouden kunnen worden. Laten we echter besluiten met de slotbepalingen, welke handelen over het costuum. Art. 59. Ieder lid van het match-elftal is gehouden zich het volgend cos tuum aan te schaffen en het ge- durende de matches te dragen: 1. Hoofddeksel: donkerblauw pet (fietsmodel). 2. Bovenlijfbedekklng: donker- blauwe trui, gemerkt A. V. in roode letters. 3. Onderlijfbedekkingkort don- kere broek. 4. Beenbekleeding: naar verkie- zing. Footballschoenen ge- wenscht. Meer zeggen we niet van dit reglement. Maar ieder voor zich zal er het zijne uit weten te halen en glimlachend zeggen: wat is er veel, onbegrijpelijk veel veranderd, ook in de voetbalsport. En zeker is het waar, dat het vroeger veel gemoedelijker ging dan tegenwoordig. 1 Januari 1898 werd de Alkmaar- ache voetbalvereeniging Alcmaria Victrix opgericht. 1 Januari 1938 zal de V. A. V. V. Alcmaria Victrix haar veertigjarig bestaan herdenken. Ziedaar de reden, waarom wij thans in groote trekken de geschiedenis van Alcmaria zullen trachten weer te geven. Wanneer wij deze geschiedenis hier gaan beschrijven, dan denkt geheel Alkmaar, voorzoover het de voetbalsport kent, aan de Krocht, de beroemde Krocht, het veld achter de gevangenis. Dat is een historisch stukje grond, want daar en daar alleen heeft de voetbalsport haar kiemen gelegd. De Krocht! Thans speelt de jeugd er nog, voorzoo ver zij niet speelt op de terreinen van de bestaande voetbalclubs. In de jaren voor 1900 was er geen voetbalclub en waren er dus geen speel- velden. En toch werd er gevoetbald, vaak met een kleinen bal door de schooljeugd, dikwijls ook met een grooten bal door de oudere jongens. De Krocht was de eenige plaats, waar gevoetbald werd en op de Krocht is Alc maria geboren. Wellicht, dat de thans veertig-jarige straks een krans neerlegt midden op dat stuk land, waar eens haar wieg stond. Het zou werkelijk nog zoo gek niet zijn! Als we oude vergeelde papieren naslaan^ die betrekking hebben op Alcmaria, als we daarnaast het Alcmaria Nieuws ter hand nemen, dan zien we, da in onze stad de voetbalsport reeds beoefend werd om- streeks 1892. Want in dat jaar bestcnd er in Alkmaar een vereeniging, Always Forward genaamd. Wellicht is uit die club geleidelijk het tegenwoordige Alcmaria ontstaan. Die jaren voor 1900 zullen ongetwijfeld moeilijke jaren geweest zijn, omdat de sport toen nog lang niet gezien was bij de diverse papa's en mama's. Zij zagen er een gekkenspul in, een ruw ravotten en een kinderlijke dwaasheid. Dat rennen achter een bal, wat beteekende dat! De bloei der voetbalsport is dan ook zeer langzaam gekomen en toen in 1898 Alc maria werd opgericht, werd het spel slechts in enkele plaatsen van Noordhol- land-Noord beoefend, zooals Zaandam en Hoorn en misschien den Helder. Vandaar, dat het eerste contact, dat Alcmaria kreeg, ook met clubs uit die plaatsen geweest is: Z. V. V. in Zaandam en Sport in Hoorn, alsmede de Adelborsten In den Helder. Nog een club! Alcmaria bestond dus. En speelde voet- bal op de Krocht. Maar ziet, het voorbeeld werkte aan- stekelijk en nauwelijks bestond Alcmaria, of een tweede vereeniging werd opgericht. Geen „concurreerende" club, maar een jongensclub, die in de oogen van het groote Alcmaria niets beteekende. Het waren jonge H.B.S.'ers, die op mid- dagen, waarop Alcmaria niet oefende, be- zit namen van de Krocht. En die er hun balletje trapten met honderd procent enthousiasme. Geleidelijk werd het jongensclubje sterk en vele soelertjes zouden in de naas- te toekomst Alcmaria redden van den ondergang. De N.H.V.B. De eerste jaren werd er door de leden van Alcmaria hard geoefend. Zegt niet het eerste reglement, dat er elken Zondag ge oefend werd van half twee af? En dat elk lid verplicht was, om aan die oefeningen deel te nemen? Op straffe van een boete! Ook wedstrijden werden er gespeeld tegen andere bestaande clubs. Toch was het contact niet afdoende en er werd al spoedig behoefte gevoeld aan een sterkeren onderlingen band. En zoo gebeurde het, dat in 1902 de afgevaardigden van Z. V. V., Sport en Alcmaria op initiatief van laatstge- noemde club, bij elkander kwamen en den Noordhollandschen voetbalbond oprichtten. Een bond van drie clubs, die on- derling een competitie zouden spelen, maar die zou uitgroeien tot een machtig lichaam. Als we even een sprong maken naar 1937, dan zien we, dat deze zelfde bond thans ongeveer honderd aangesloten ver- eenigingen telt met ruim 350 elftallen in de competities en met bijna 8000 leden! Met een eigen bondsbureau in de plaats der oprichting: Alkmaar, en met eigen personeel. En als we hier het 40-jarig bestaan van Alcmaria herdenken, dan meenen wij het jaar 1902 als een der allerbelang- rijkste jaartallen te mogen noemen in de geschiedenis van Alcmaria Victrix, pardon in de geschiedenis van de voetbalsport in ons geheele gewest. Kampioenschappen. De „Noordhollandsche" was dus opge richt en Alcmaria kon dus aan de compe tities deelnemen. Dat gebeurde al direct met veel succes, want reeds het eerste seizoen werd de thans 40-jarige kampioen met slechts een wedstrijd verloren! Het volgende jaar eindigden de withemden op de tweede plaats, maar toen het derde jaar opnieuw het kampioenschap veroverd werd, verliet Alcmaria den N. H. V. B. en ging over naar den N. V. B. Hoewel het eerste seizoen 1905/06 de derde plaats veroverd werd (wat toch geen slecht resultaat was!) kwam Alcmaria het volgende seizoen weer uit- in den N. H. V. B„ om echter een jaar later voorgoed zijn intrede te doen in den N. V. B. Meteen werd het kampioenschap in de derde klasse veroverd met de volgende cijfers: gesp. 12; gew. 9; gel. 2; verl. 1; doelpt. 66—14; pt. 20. Tweedeklasser! De jonge kampioen der derde klasse mocht toen promotie-wedstrijden spelen; een heele lange rij, want de promotie was zeer ingewikkeld. Alcmaria was heel, heel ongelukkig in deze promotie-competitie, want hoewel het tweedeklasserschap voor het grijpen lag, greep de bijna 10- jarige club er precies naast. Maar ziet; de N. V. B. deed een daad, waarover hij nooit heeft behoeven te treu- ren. Hij promoveerde Alcmaria bij keuze naar de tweede klasse, zulks baseerende op het goede spel van de Alkmaarsche vereeniging en tevens, omdat de bond in Alcmaria een vereeniging zag, die groote propaganda zou kunnen maken voor de voetbalsport. Zoo kwam Alcmaria in 1908 in de tweede klasse van den N. V. B. Het speelt er nog steeds in en heeft dus in elk geval een record op zijn naam: een 29-jarig on- afgebroken verblijf in deze klasse. Helaas, een record, waarop het maar matig trots mag zijn. Laten wij Alcmaria in de tweede klasse in een apart artikeltje nader onder de loupe nemen. Alcmaria bij keuze gepromoveerd tot tweedeklasser! Dat was een bijzondere onderschei- ding, die van heel veel gewicht is ge weest in ons rayon. Want men dient niet te vergeten, dat de Alkmaarsche club op dat mo ment de eenige was in verren omtrek, die het zoover gebracht had. En die daardoor regelmatig contact kreeg met groote clubs van zekere vermaardheid, zooals het reeds lang geleden overleden R. A. P., eenimaal de sterkste club van Nederland. Het begin van het tweedeklasserschap was niet best. De eerste wedstrijden gin- gen verloren en meestal met flinke cijfers en reeds verkondigde de Nederlandsche sportpers, dat de promotie bij keuze geen aanwinst was geweest voor de voetbal sport. Maar ziet; het was, alsof Alcmaria op een dergelijke meenimg gewacht had. Want van toen af aan begonnen de betere dagen en weldra bleek, dat Alcmaria een zeer gevreesde tegenstander werd. Gevreesd, maar ook gezien bij de tegenpartij, die gaarne een reisje naar Alkmaar maakte. Hoe het ook zij, dit eerste jaar in de tweede klasse was een succes, omdat Alc maria een sterke ploeg op de been bracht. Och arme, hoe anders was het innerlijk gesteld met de club! Wat misschien geen enkele tegenstander wist: Alcmaria had een nijper.d gebrek aan spelers. Misschien was dit gebrek nog wel niet zoo erg, dat er gevaar bestond voor de in stand houding der vereeniging, maar in elk geval had men geen goede reserves. Maar ziet, nog altijd bestond dat jon gensclubje en de oudere Alcmarianen hebben in dien tijd drommels goed gewe- ten, dat er in dat clubje krachten schuil- den voor hun eigen vereeniging. En het wonder gebeurde: de groote broer noodigde het kleine broertje uit om te onderhandelen over een mogelijke fu- sie. De jonge H.B.S.-ers deden buitenge- woon gewichtig, hielden de hoofden koel en tenslotte kwam er een zeer zakelijke overeenkomst tot stand. De broekjes kre- gen stemrecht, en hun kas de kleintjes hadden een batig saldo en de grooten kampten met een tekort! werd heerlijk opgefuifd. De fusie was er en vanaf dien tijd heette Alcmaria dan ook V. A. V. V. Alcmaria Victrix. En een flinke vereeniging met uitste- kende reserves kon het daarop volgend seizoen in de tweede klasse uitkomen. Waarbij als merkwaardigheid kan worden gemeld, dat al dadelijk eenige A. V.V.- ertjes in het eerste mochten uitkomen! Kritieke dagen. Toch zouden er kritieke dagen voor Alc maria aanbreken. Want wel toonde Alc maria zijn kracht op het sportveld, wel klopte het de meest gevreesde tegenstan- ders (om zich even later door zwakkeren te laten verslaan!), toch was de innerlijke kracht nog steeds onvoldoende. Hoe vreemd echter liep alles. Daar kwam n.l. het seizoen 1910/11. Wedstrijd na wedstrijd werd gewonnen en het kampioenschap lag als het ware voor het grijpen. Helaas, een paar zwakke wed strijden waren oorzaak, dat het zoo sterke elftal tenslotte nog genoegen moest nemen met de derde plaats in den eindstand. Laten we dit elftal even aan de vergetel- heid ontrukken, waar het misschien het allersterkste en zeker een der sterkste ploegen is geweest, die Alcmaria ooit ge kend heeft. Het zag er dan als volgt uit: Dre de Vries Br. ter Spill Millaard Keuter Hoek Lutterot Wassenaar St. ter Spill De Frenne P. ter Spill Wielage Het volgend jaar dus opnieuw een po- ging wagen! Jawel, maar weer lukte het niet en zoo kwam Alcmaria onverwacht aan den rand van den afgrond. Misschien door de teleurstelling over het niet behalen van het kampioenschap hingew eenige spelers de voetbalschoenen aan den kapstok, enkele anderen verhuis- den en bedankten als lid en in den nazomer van 1914 was het met de withemden zoo gesteld, dat er zelfs geen elf actieve spelers meer over waren. Begrijpelijk dus, dat het bestuur een buitengewone ledenvergadering uitschreef met als eenige agendapunt: voorstel tot opheffing der vereeniging. Zoover is het gelukkig niet gekomen. Het actieve gedeelte van de club, versterkt met tal van oud-leden en moreel gesteund door zustervereenigingen, besloot nog eenmaal een poging te doen, om Alcmaria in stand te houden. Het lukte. En de allereerste wedstrijd, nog wel tegen het sterke R. A. P., werd gewonnen! Laten we hier verder zwijgen over deze moeilijke periode. En laten wij als bizon- derheid vertellen, dat R. A. P. een der clubs was, die Alcmaria moreel steunden in de moeilijke tijden. Datzelfde R. A. P. was vrij spoedig gedoemd, voorgoed te verdwijnen. Naar bet zilveren jubileum. We kunnen niet al te uitvoerig zijn met de geschiedenis van Alcmaria en moeten xlus zoo nu en dan een grooten sprong maken. Het is begrijpelijk, dat de mobilisatie- jaren ook voor Alcmaria moeilijk waren en dat er heel wat moest gebeuren, om de zaak gaande te houden. Het lukte en zelfs heeft Alcmaria in die mobilisatie het eenige kampioenschap van de tweede klasse behaald. Toen was er echter van promotie geen sprake, omdat de N. V. B. promoties en degradaties tijdelijk had uitgeschakeld. Em terecht. Na den wereldoorlog heeft de club jaren van grooten bloei gekend en zij heeft het zilveren jubileum prettig kunnen vieren, al stond het eerste er toen niet zoo bizon- der goed voor. Intusschen waren meer elftallen gefor- meerd en via den N.H.V.B. belandden het tweede en derde elftal in de reserve klas- sen van den grooten N. V. B. In al dien tijd verkeerde Alcmaria slechts eens in een penibelen toestand. Dat was in 1921, toen het degradatie-wedstrij- den moest spelen. Zonder al te veel moeite handhaafde de club zich echter. En dus kon het zilveren jubileum als tweedeklasser gevierd worden. De laatste vijftien jaar. En zoo naderen we de laatste vijftien jaar. Het zijn rijke en sensationeele jaren ge weest, jaren van ups and downs, zooals elke vereeniging die heeft meegemaakt. Nu eens had Alcmaria een elftal, dat veel te sterk leek voor de tweede klasse en dat inderdaad ook in de hoogste klasse een goed figuur zou hebben gemaakt, dan weer belandde de club bij de middelmati- gen. Maar steeds bleef ze een sterke tegen stander en nimmer bestond er ernstig ge vaar voor de onderste plaats. Dat kwam natuurlijk mede, doordat de training langzamerhand een belangrijke plaats bij de vereeniging had ingenomen en dat de spelers tactisch en technisch goed onderlegd waren. Zoo'n tactisch en technisch sterke ploeg kreeg nog een keer een prachtige kans op de eerste plaats. Helaas, Zandvoort bleek het struikelblok en de krans die voor Alcmaria gemaakt was, ging in andere handen over. En meer dan eens heeft Alcmaria een leidende rol gespeeld, om tenslotte steeds weer in de eindspurt verslagen te worden. Zoo konden een K. F. C., een W.-Frisia, een V. S. V., een Stormvogels en nog meer clubs uit Noordholland-Noord Alcmaria voorbij streven. Een scheuring. Teleurstellingen brengen steeds inner lijke zorgen met zich mee. En zoo was het eigenlijk heel begrijpelijk, dat op den duur het bestuur critiek te slikken kreeg van de leden, die precies wisten welke fouten zoo'o bestuur maakte en eveneens precies wisten, hoe een club geregeerd moest worden. En zoo is het eens een keer mis geloopen. En kwam er een scheuring. Met het ge- volg, dat Alcmaria heel wat leden verloor en opnieuw een moeilijke periode kreeg te doorworstelen. Deze periode kwam in de jongste jaren en mede daardoor heeft de club er eenige keeren gevaarlijk voor gestaan. Een keer moest 'n extra-wedstrijd gespeeld worden om de onderste plaats te ontgaan en de laatste jaren heeft het eerste hard moeten vechten om van de onderste plaats af te blijven. Helaas, het tweede elftal degradeerde het vorige seizoen. Echter en dat is verheugend alles wijst er op, dat de moeilijkste jaren voorbij zijn. Het eerste elftal moge dan momenteel nog geen kampioens-adspiraties hebben, het behoeft ook niet bang te zijn voor de onderste plaats. En het tweede is hard op weg, om het verloren terrein te heroveren. Dat de lagere elftallen hun plaats in de verschillende klassen van den bond goed verdedigen, stemt mede tot verheugenis. Het is daarom vooral, dat Alcmaria reden tot feestviering heeft. En als straks alles achter den rug is, en als het huidige seizoen voorbij is, dan be- gint een nieuwe periode. Laat Alcmaria in die nieuwe periode allereerst eens zorgen, dat het record tot het verleden gaat behooren. Om het duidelijker te zeggen: Zoo spoedig mogelijk op naar het eerste- klasserschap! Alcmaria Victrix zal 1 Januari 1938 haar 40-jarig bestaan herdenken. Dit jubileum zal een gebeurtenis zijn niet 311een voor Alcmaria, niet alleen zelfs voor de stad Alkmaar, maar voor geheel Noordholland boven het IJ. Omdat Alcmaria een der allergroot- ste propagandisten geweest is voor de voetbalsport. En omdat Alcmaria een der oprich- ters geweest is van den N. H. V. B. En omdat Alcmaria aan duizenden en nog eens duizenden genotvolle uren heeft bezorgd, hetzij op het groene veld zelf, hetzij indirect door met haar spel ontelbare duizenden toeschouwers in verrukking te brengen of hun althans een gezonden Zondagmiddag te bezorgen. Daarom meent de redactie en met haar de directie van de Alkmaarsche Courant, dat een gelukwensch van deze zijde niet achterwege mag blij ven. Alcmaria! Veertig jaar lang hebt gij de voetbalsport beoefend in Uw ver eeniging. Veertig jaar lang hebt gij de lichamelijke opvoeding van Alk- maar's jeugd ter hand genomen. Gaat zoo door, zoo mogelijk op nog breedere basis. En breng U zelf daar, waar een stad als Alkmaar U wenscht: in de eerste klasse van den K. N. V. B.! Want daar hoort gij nu zoo lang zamerhand in thuis. Weest er verzekerd van, dat Gij er welkom zult zijn, omdat Alcmaria Victrix meer dan een naam is, omdat Alcmaria Victrix een graag geziene tegenstander is geweest en zal blijven. Proviciat, Alcmaria! Em thans het woord aan anderen. Wij hebben eenigen tijd geleden aan verschillende Alcmarianen en oud-Alcma- rianen een uitnoodiging gestuurd en hun verzocht om een bijdrage voor dit bij— voegsel van de Alkmaarsche Courant. Het verheugt ons, dat zoovelen ons ver- zoek hebben ingewilligd, zoodat wij in staat waren, tal van bijdragen hier te kun nen afdrukken. Natuurlijk brerngen we allereerst dank aan hen, die ons schreven en die het bleek ons telkens weer uit den inhoud nog altijd terug denken aan hun oude club, die hun zooveel prettige uren heeft bezorgd. Met meer dan gewonen nadruk bevelen wij deze bijdragen in -de belangstelling van U alien aan. Hier volgen dan de verschillende bij dragen. De eerste voorzitter van Alcmaria Victrix was blijkens het reglement van 30 Januari 1898 de heer F. R. M. T. Gouverne, thans notaris te Gro- ningen. Notaris Gouverne was de eerste, die aan ons verzoek, om een bijdrage te schrijven, voldeed en onder dankzeg- ging voor zijn bereidwilligheid geven wij hem hier gaarne het woord over den ouden tijd: Een veertigjarig jubileum is een jubi leum dat er mag zijn en vele oude jeugd- herinneringen, die zoo langzamerhand waren ingesluimerd, wakker roept bij hen, die medegewerkt hebben tot het doen geboren worden der jubileerende ver eeniging. Toen het verzoek kwam een bijdrage te leveren voor uw bijlage, die ter gelegenheid van het jubileum van Alc maria Victrix zou verschijnen, heb ik de deur van mijn schatkamer, waar die jeugdherinneringen bewaard worden, ont- sloten en met verbazing gekeken naar den grooten voorraad herinneringen welke hier opgestapeld lag. Het beste leek mij uit de overvolle kamer maar een greep te doen, op goed geluk af. De eerste greep bracht my „de Kroft", te binnen, 't veld achter de strafgevangenis in den Hout, waar eenimaal p. week's avonds de Alkmaarsche schutterij schut- terde onder aan- voering van den commandant te paard, en waar de bloem van de Alkmaarsche jeugd waar-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9